ضرورت استفاده از آموزش آنلاین در دوران کرونا برای دانش آموزان

تام لند

آموزش و این روزها آموزش آنلاین، در تمام زمان‌ها و موقعیت‌ها جزء یکی از اولویت‌های زندگی اجتماعی و توسعه فردی و اجتماعی محسوب می‌شده است و با پیشرفت روزافزون جوامع بشری و مدرنیزه شدن الگوها و ساختارهای اجتماعی، لزوم آن در تقویت توانمندی‌های افراد و رشد مهارت شخصی بیش از پیش به چشم می‌آید؛ لذا تمام تلاش گروه‌ها و مؤسسات آموزشی و علمی چه در سطح آموزش و پرورش و چه در سطح آموزش عالی بر ادامه و تقویت و استمرار فرآیند آموزش بوده است.

از طرفی امروزه با دسترسی به اینترنت و امکان برخورداری از این ابزار قدرتمند دنیا به مثابه دهکده‌ای جهانی به حساب می‌آید که تمام افراد از هر ملیت و سطحی از فرهنگ و دانش امکان برقراری ارتباط با هم را داشته و می‌توانند به اطلاعات روز در هر زمینه‌ای دسترسی پیدا کنند. با این توصیفات سیستم‌های آموزشی که همیشه درپی یافتن ابزارهایی برای تسریع و سهولت در جریان آموزش هستند، از این ابزار می‌توانند بهترین بهره را ببرند.

 

استفاده از آموزش آنلاین یک نیاز

در سال‌های اخیر همیشه استفاده از آموزش آنلاین و بهره‌گیری از اینترنت یک ابزار مفید و سودمند بوده و در بسیاری از موارد، کار را تسهیل کرده است. اما در برهه زمانی کنونی با شرایط فعلی که حفظ سلامت افراد در درجه اول اهمیت قرار گرفته است، این موضوع شکل دیگری به خود گرفته است.

فراگیری ویروس کرونا حضور بیش از 2/1 میلیارد دانش‌آموز در سرتاسر دنیا را در محیط‌ها و مراکز آموزشی تحت تأثیر قرار داده است و این موضوع چالش بسیار بزرگی را پیش روی تصمیم ‌گیرندگان و متولیان امر آموزش در سراسر دنیا قرار داده است. طی چندین نسل از گذشته، تا به حال مدارس و دانشگاه‌ها با چنین شکلی از چالش و به نوعی اختلال مواجه نبوده‌اند، اما کماکان آموزش از راه دور باید ادامه داشته باشد. لذا باید به دنبال راهکاری جدید برای رفع این معضل باشیم تا هم امنیت و سلامت افراد حفظ شود و هم با معضل پسرفت یا توقف آموزش مواجه نشویم.

 

راهکار برای رفع نیاز آموزش آنلاین

با توجه به وضعیت پیش آمده باید سعی بر این باشد تا راه‌ حل یا راهکاری برای این مسئله تدبیر شود. ممکن است بعضی بگویند که توقف آموزش به صورت موقت یا مطالعه و تلاش خود دانش‌آموز یا دانشجو می‌تواند راهکار مناسبی باشد. پاسخ این است که به دلیل عدم اطمینان از زمان دقیق برون‌رفت از این وضعیت یا بحران نمی‌توانیم آموزش را متوقف کنیم و تنبعات چنین تصمیم ناآگاهانه‌ای متوجه فرزندان‌مان می‌شود.

از طرفی مطالعه در منزل نیز به خودی خود راه‌گشا نبوده و شکل صحیح آموزش را نقض می‌کند، چرا که امکان توضیح و تفسیر و تدریس مطالب جدید و همچنین پاسخ به سوالات و رفع اشکالات از بین می‌رود. در نتیجه هر دو شکل توقف آموزش یا مطالعه فردی و شخصی دانش‌آموز یا دانشجو روش‌های غیرمنطقی و غیر مؤثری خواهد بود.

اینجاست که لزوم به کارگیری آموزش از راه دور مطرح می‌شود. در شرایط فعلی بهترین گزینه برای کنترل بیماری همه‌گیر کرونا راعایت فاصله و حضور بیشتر افراد در منزل است. با توجه به شرایط و مطالب ذکر شده آموزش آنلاین مناسب‌ترین و کاربردی‌ترین روش برای آموزش است.

در حال حاضر بسیاری از سایت‌ها و سامانه‌ها و رسانه‌ها و شرکت‌های آموزش آنلاین در تمام دنیا تمام قوای خود را به کار بسته‌اند تا بتوانند خدمات لازم را برای استفاده بهینه از سیستم‌های آموزش آنلاین ارائه دهند. این موضوع خود گویای نقش مهم و کلیدی آموزش آنلاین یا برخط است که امکان ارتباط مناسب افراد و آموزش مؤثر را فراهم می‌کند. تا جایی که حتی در بعضی موارد گزارش‌هایی مبنی بر تأثیرگذاری بیشتر این گونه و سهولت در به خاطر سپردن آن نیز به دست آمده است.

 

چگونگی حفظ انگیزه در خود یا فرزندان خود برای ادامه در این شرایط

آنچه که مسلم است این وضعیت بالاخره به پایان خواهد رسید و دوباره شما یا فرزندتان تصمیم به ادامه مسیر برای دستیابی به موقعیت‌های مناسب اجتماعی خواهید کرد. بنابراین می‌توانید با ادامه تلاش برای آموزش به گفته آن نقل قول معروف «تبر خود را تیز کنید» و با آمادگی بعد از گذشت دوره بحران و محدودیت‌ها باز پا به عرصه حضور پررنگ اجتماعی بگذارید. چند راهکار کوتاه به شما کمک می‌کند تا ادامه دهید:

  • همیشه اهداف خود را در نظر بگیرید
  • از افراد حرفه‌ای کمک و مشورت بخواهید
  • گزینه‌ای مناسب بیابید که به شما برای طی مسیر کمک کند
  • فرصت‌های مناسب را از دست ندهید
  • عادات مناسب برای افزایش بهره‌وری و حفظ انگیزه در خود ایجاد کنید

ضرورت استفاده از آموزش آنلاین

برخی معتقدند که انتخاب روش آموزش آنلاین تصمیمی عجولانه و نسنجیده است که با نبود آموزش در مورد نحوه استفاده از آموزش آنلاین و همچنین نبود پهنای باند کافی می‌تواند تجربه‌ای ضعیف را رقم بزند؛ اما بررسی‌ها نشان از آن دارد که در بسیاری از مراکز آموزشی و حتی دانشگاه‌ها تجربه‌ای مفید و کارآمد ایجاد شده که با استقبال دانش‌آموزان و دانشجویان از کلاس‌ها و استفاده از سامانه‌هایی نظیر لارک (Lark) و دینگ‌تاک (Ding Talk) محقق شده است.

تجربه به دست آمده حاکی از آن است که استفاده از جلسات ویدئویی، امکان پرسش و پاسخ، به اشتراک گذاشتن مطالب و اسناد و قابلیت‌هایی از این دست بدون حضور فیزیکی کارآمدی آموزش آنلاین را تأیید می‌کند. همچنین بسیاری از معلمان و اساتید این مدل از آموزش را آنقدر سودمند می‌دانند که بعد از گذشت ایام همه‌گیری ویروس کرونا نیز به آن وفادار خواهند بود و از آن به صورت آنلاین و آفلاین استفاده خواهند کرد.

کلام‌ آخر

در کشور ما نیز تجربه‌های مشابه رقم خورده است که همه کمابیش با آن آشنا شده‌ایم و عملاً به کار بسته‌ایم. سایت‌ها و سامانه‌های سودمندی نظیر تام‌لند؛ سایتی که شما می‌توانید با بهره‌مندی از تمام مزایای آموزش از راه دور و آموزش آنلاین و حتی آفلاین در هر کجا از کشور عزیزمان امکان دسترسی به آموزش مدنظر خود را داشته باشید.

تام لند

 

آموزشی مفید با کادری ماهر و هزینه‌ای مقرون به صرفه و دستیابی به تماس تصویری در حین کلاس، بهره‌مندی از اساتید با تجربه، آزمون‌های آنلاین، پشتیبانی 24 ساعته، امکان مشاهده آفلاین و همچنین جزوه، تمرین و تکلیف. می‌توانیم با قدرت برای دوران و روزهای پسا کرونا آماده شویم و با تکنولوژی و فناوری در عصر تکنولوژی همراه باشیم.

 ورود به سایت تام لند از طریق لینک زیر : 

https://tamland.ir

 

ممکن است شما دوست داشته باشید

guest
(منتشر نخواهد شد)
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
X
[تام لند]