آیا هنگام درس خواندن به موسیقی گوش دهیم یا خیر؟

آیا هنگام درس خواندن به موسیقی گوش دهیم یا خیر؟

سایت پی سی کنکور :مطالعات بسیاری بر بررسی چگونگی تأثیر موسیقی بر یادگیری و یادآوری صورت گرفته و از آنجا که موضوع مورد تحقیق انسان و رفتارش است، نمی توان به نتایج قطعی و یکسانی برای تمام افراد رسید در ادامه آنچه که برای تعداد افراد بیشتری تعداد افراد بیشتری صدق میکند خواهیم پرداخت.

در دهه ی ۱۹۹۰ نتایج تحقیقات «دانشگاه ولز» کشور انگلستان نشان میداد که موسیقی «موتزارت» می تواند در فضاسازی سه‌بعدی و فضای مطالبی که خوانده می شوند، کمک قابل توجهی کند.

همچنین گوش دادن آهنگی که دوست دارید هنگام انجام هر کاری از جمله درس خواندن باعث تهییج شما و عملکرد بهترتان خواهد شد. اما ایراد وارد به این مسئله آن است که آهنگی که به آن علاقه دارید عموماً و نه همیشه یا ریتم تندی دارد و خواننده‌ای شعری را با آن می خواند و یا با خاطراتی همراه است، پرواضح است زمانی که چنین آهنگی را بشنوید قسمتی از ذهن و حافظه تان درگیر یاد آوردی متن آهنگ و گاهی همخوانی با او می‌شود و یا باعث برانگیخته شدن احساسات و از دست رفتن تمرکز می‌شود.

 

دلیل دیگری که برای گوش دادن به موسیقی هنگام درس خواندن از آن یاد می‌شود، کاهش استرس است. برخی ادعا می کنند که با گوش دادن موسیقی بی‌کلام آرامشبخش اضطراب‌شان کاهش پیدا می کند و راحت‌تر به کارهایشان می‌پردازند، این مطلب تا حدودی برای کسانی که عادت ندارند در سکوت کامل به مطالعه بپردازند صدق می‌کند، اما کسانی هستند که عادت دارند تا در سکوت کامل به مطالعه بپردازند و برای این افراد کوچک ترین صدایی کیفیت عملکرد یادگیری ‌شان را به شدت کاهش داده و یا کند می‌کند.

اما اگر به گوش کردن موسیقی تمایل داشته باشید یکی از انواع موسیقی ای که می‌تواند به شما کمک کند موسیقی متن است؛ زیرا این نوع موسیقی طوری ساخته و آهنگسازی شده که حواس مخاطب و شنونده را از مطلب اصلی (در مورد فیلم و موضوع فیلم) پرت نکند. همین طور برعکس این مسئله نیز برای عده ای وجود دارد که اگر سکوت زیاد باعث اختلال تمرکزشان می‌شود، برای این افراد مطالعه با موسیقی بی‌کلام و یا مطالعه در مکان‌های عمومی توصیه می‌شود.

تحقیق دیگری از سوی «دکتر گری» برای بررسی تاثیر موسیقی بر درس خواندن صورت گرفته است که نشان می‌دهد دانش‌آموزانی که با موسیقی و خصوصا موسیقی کلاسیک درس می‌خوانند وضعیت بهتری در یادگیری و تمرکز دارند. دکتر گری برای اثبات این نتیجه موسیقی‌ها را بر حسب ضربه (بیت) در دقیقه شان تقسیم بندی کرده است؛ طبق بررسی نتایج آزمایشاتش بر روی کسانی که با موسیقی درس خوانده بودند و کسانی که هنگام مطالعه شان موسیقی گوش نمی‌دادند به این نتیجه رسید که کسانی که موسیقی های با ۶۰ تا ۷۰ ضربه در دقیقه (مانند موسیقی های کلاسیک) گوش می کردند به طور متوسط ۱۲ درصد نمره‌های بهتری پیدا کرده و افزایش بازدهی داشته اند.

بیشتر بخوانید  امتحانات نهایی سال دوازدهم برگزار می شود؟

به عنوان مثال نمره‌ی دانش‌آموزانی که هنگام حل کردن و تمرین مسائل ریاضی آهنگ بتهوون (به نام “برای الیس” Fur Elise) را گوش می‌داده‌اند متوسط نمره‌ی امتحان ریاضی‌ شان بین ۱۰ تا ۱۵ درصد افزایش داشته است. این روانشناس اعتقاد دارد دلیل این امر آن است که درس هایی که منطقی شبیه درس ریاضی دارند، به ذهن آرام تر و همچنین بروز خلاقیت بیشتری نیاز داشته و موسیقی این آرامش و افزایش خلاقیت را برایشان مهیا می‌کند و حتی گفته می شود باعث باهوش‌تر شدن دانش‌آموز در آن زمان می‌شود ؛ به همین دلیل آن فرد، افزایش خلاقیت در حل مسئله خواهد داشت./گاج مگ

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظــــر شما چیه ؟

نظرتون در رابطه با مطلب بالا چیه؟

نظرات شما پس از ارسال،حداکثر ظرف چند ساعت توسط مدیریت تائید خواهند شد

ایمیل شما در سایت منتشر نمی شود و تنها برای پاسخ احتمالی در نظر گرفته می شود.

عضویت در کانال تلگرام کنکور 98عضو میشم !
+ +