مشاوره کنکور idnovin

اعتراض مخالفان سهمیه‌های کنکور ارشد97 مقابل وزارت علوم + پاسخ مسئولان

اعتراض مخالفان سهمیه‌های کنکور ارشد97 مقابل وزارت علوم + پاسخ مسئولان

جمعی از پذیرفته‌شدگان آزمون کارشناسی ارشد صبح امروز با حضور در مقابل وزارت علوم نسبت به تغییرات سهمیه‌ها در دفترچه امسال این آزمون اعتراض کردند و خواستار همراهی وزارت علوم برای اصلاح قانون سهمیه‌های این آزمون شدند.

 

 علیرضا شیرین نماینده داوطلبان معترض به سهمیه‌های آزمون ارشد که امروز در مقابل وزارت علوم تجمع کردند در گفت و گو با ایسنا، ضمن تاکید بر اینکه ما داوطلبان معترض خواستار تغییر قانون سهمیه‌ها در دفترچه آزمون کارشناسی ارشد 97 هستیم، افزود: در دفترچه امسال آزمون ارشد دو تغییر مهم ایجاد شده، اول اینکه بر اساس قانون ۵ درصد ظرفیت هر کد رشته محل به جانبازان زیر ۲۵ درصد و همسر و فرزندان آنان و «همسر و فرزندان رزمندگان با حداقل شش ماه حضور داوطلبانه در جبهه اختصاص دارد. (سهمیه ایثارگران ۵ درصد ظرفیت) دو اینکه طبق یک تبصره جدید در صورتی که سهمیه ۲۵ درصدی ایثارگران توسط داوطلبان مشمول سهمیه فوق تکمیل نشود، ظرفیت خالی مانده، ابتدا به مشمولین سهمیه ۵ درصدی ایثارگران که شرایط و حدنصاب لازم را داشته باشند، تخصیص یافته و اگر باز هم این ظرفیت خالی ماند، باقیمانده آن به داوطلبان سهمیه آزاد اختصاص می‌یابد.

وی در ادامه تصریح کرد: متاسفانه براساس تبصره فوق امسال در صورتی که دانشجویان نتوانند سهمیه 25 درصدی فوق را کسب کنند، این سهمیه به دانشجویان ایثارگر 5 درصدی می‌رسد یعنی عملا 30 درصد از سهمیه‌های پذیرش در آزمون به ایثارگران اختصاص می‌یابد.

شیرین همچنین تاکید کرد: ما به عنوان نمایندگان دانشجویان معترض در مقابل وزارت علوم،‌ تلاش می‌کنیم با کمک این وزارتخانه اول اینکه اجازه ندهیم سهمیه اصلی پذیرش دانشجویان آزاد در آزمون حذف شود و اگر هم قرار است سهمیه‌ای به دانشجویان ایثارگر در نظر گرفته شود، باید ظرفیت مازاد برای پذیرش در دانشگاه‌ها تعریف کنند و خواسته دوم این است که تبصره جدید در خصوص سهمیه 25 درصدی دانشجویان ایثارگر همانند سال‌های گذشته به اجرایی شود.

در همین رابطه دکتر ابراهیم خدایی رئیس سازمان سنجش آموزش کشور در گفت و گو با ایسنا خاطرنشان کرد: براساس ماده 90 برنامه ششم توسعه، مجلس شورای اسلامی سال گذشته 5 درصد ظرفیت پذیرش در دانشگاه‌ها را به فرزندان و همسران رزمندگان بالای شش ماه جبهه و همسران و فرزندان ایثارگران زیر 25 درصد جانبازی اعمال کرد، ضمن اینکه براساس این ماده اگر دانشجویان ایثارگر نتوانند ظرفیت 25 درصدی را پر کنند، این ظرفیت به سهمیه 5 درصدی فرزندان ایثارگر برمی‌گردد.

وی در ادامه تصریح کرد: ماده 90 برنامه ششم توسعه چون اردیبهشت سال گذشته ابلاغ شد نتوانستیم در آزمون کارشناسی ارشد 96 اجرایی کنیم، اما در کنکور 96 اجرایی شد و در نهایت با اعتراض داوطلبان مواجه شدیم.

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور با تاکید بر اینکه این سازمان سنجش و وزارت علوم مخالف سهمیه‌های فوق برای ورود به دانشگاه‌ها هستند، گفت: سازمان سنجش و وزارت علوم سال گذشته گزارشات مبسوطی را از قانون اختصاص سهمیه‌ها به مجلس شورای اسلامی و شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه داد و خوشبختانه کارگروهی در شورا به منظور ساماندهی کل سهمیه‌ها تشکیل شد،‌ اما با توجه به اینکه ماده 90 قانون برنامه ششم در مجلس شورای اسلامی تصویب شده بود، خود مجلس باید در این زمینه تصمیم‌گیری کند.

دکتر خدایی تاکید کرد: سال گذشته دولت به عنوان مخالف قانون فوق در مجلس شورای اسلامی سخنرانی کرد ولی با این وجود این قانون تصویب شد و ما به عنوان دستگاه‌های اجرایی ملزم به اجرای قانون هستیم، اگرچه بحث طرح یک فوریتی اصلاح ماده 90 در مجلس مطرح است و سازمان سنجش در کمیسیون‌های مختلف در این زمینه حضور پیدا کرده ولی منتظر هستیم این موضوع در مجلس تعیین تکلیف شود تا شاهد عدالت نسبی برای پذیرش دانشجو در دانشگاه‌ها باشیم.

لینک کوتاه مطلب : https://p30konkor.com/?p=2989

ممکن است شما دوست داشته باشید
2 نظر
 1. احمدی خیاوی می گوید

  اگر کسانی که به سهمیه 5 درصد متعرض هستند .
  بروند در کشورهای اروپایی که در جنگ جهانی دوم درگیر جنگ بودند تحقیق کنند خواهند دید که خانواده سربازان آنان هنوز که هنوز است از این تسهیلات خانواده سرباز جنگ برخوردار هستند و حتی انتخاب دانشگاه و رشته تحصیلی خانواده سربازان جنگ با اختیار خودشان و بدون کنکور برایشان فراهم شده است
  خواهش میکنم اینقدر فریاد وامصیبتا و بی عدالتی در کنکور سر ندهید این عین عدالت است در همه جای دنیا و درکشورهای پیشرفته و آمریکا هم این سهمیه وجود دارد
  خانواده کسانی که برای خاطر کشورشان جان فشانی کردند حق و حقوق خاص و و یژه ای دارند و اولویت دارند
  چرا این افراد برای سهمیه 25 درصدی در طی چهل سال کنکور سراسری آه و شیون نمی کنند و برای این سهمیه 5 درصد ناچیز اینقدر داد و فریاد راه می اندازند . دیواری کوتاه تر از دیوار فرزندان رزمندگان پیدا نکرده اید ؟

  1. فرهاد می گوید

   سلام دوست عزیز ،اگر شما این سهمیه هر چند درصدی را نداشتید چطور به افرادی که این سهمیه را دارند پاسخ می دادید ،در هر آزمونی باید ملاک تراز و رتبه کنکور باشد جانباز و غیر جانباز همه انسان هستیم و بنده خدا هستیم…پدر بنده هم از کشور دفاع کرده ولی جانباز و چند درصد و… نیست .-اگرکسی برای دفاع از کشور و در راه خدا می جنگد نباید از آزمون و کنکور طلب غنیمت کند باید ملاک امتحانی باشد که برای همه یکسان برگزار می شود… والسلام.

نظــــر شما چیه ؟

نظرتون در رابطه با مطلب بالا چیه؟

نظرات شما پس از ارسال،حداکثر ظرف چند ساعت توسط مدیریت تائید خواهند شد

* مهم : لطفا هر گونه بحث و سوال غیر مرتبط با مطلب فوق را تنها در انجمن پرسش و پاسخ پی سی کنکور مطرح کنید.

*ورود به صفحه ارسال سوال*