افزایش سهمیه ایثارگران در کنکور تصویب شد

افزایش سهمیه ایثارگران در کنکور تصویب شد

در ادامه جلسه علنی روز سه شنبه مجلس شورای اسلامی بررسی گزارش کمیسیون آموزش و تحقیقات در مورد طرح یک فوریتی اصلاح بند الف. ماده ۹۰ قانون برنامه ششم توسعه در دستور کار صحن علنی مجلس قرار گرفت.

نمایندگان با ۱۵۱ رأی موافق، ۵۲ رأی مخالف و ۱۰ رأی ممتنع از مجموع ۲۲۲ نماینده حاضر در مجلس کلیات این طرح را به تصویب رساندند.

بر اساس ماده واحده این طرح سهمیه ورود با ۵ درصد سهمیه اختصاصی برای همسران و جانبازان زیر ۲۵ درصد و همسران و فرزندان رزمندگان با حداقل ۶ ماه حضور داوطلبانه در جبهه به ۳۰ درصد افزایش می‌یابد.

تبصره یک: در صورتی که سهمیه ۲۵ درصد ایثارگران تکمیل نگردد و ۵ درصد سهمیه اختصاصی همسران و جانبازان زیر ۲۵ درصد و همسران و فرزندان رزمندگان با حداقل ۶ ماه حضور داوطلبانه در جبهه، پاسخگوی متقاضیان واجد شرایط نباشد، دولت مکلف است مانده ظرفیت خالی ۲۵ درصد ایثارگران را مازاد بر ۵ درصد مذکور به همسران و فرزندان جانبازان زیر ۲۵ درصد و همسران و فرزندان رزمندگان با حداقل ۶ ماه حضور داوطلبانه در جبهه که شرایط لازم را داشته باشند، اختصاص دهد.

در صورت تصویب جزئیات این تبصره کسب حداقل ۸۰ درصد حد نصاب شرایط علمی و امتیاز پذیرفته شدگان (آخرین فرد پذیرفته شده، گزینش آزاد در هر کد رشته محل) برای تمامی رشته محل‌ها الزامی می‌باشد. این میزان در مورد برخی رشته‌های گروه علوم تجربی (مشتمل بر پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، دامپزشکی و دستیاری پزشکی) و برخی رشته‌های گروه علوم ریاضی (مشتمل بر فنی و مهندسی) در آزمون سراسری و در تمامی رشته محل‌های کلیه مقاطع تحصیلات تکمیلی ۸۵ درصد حد نصاب شرایط علمی می‌باشد.

حکم این تبصره دراجرای قانون برنامه ششم در حکم تبصره ماده ۷۰ قانون جامعه خدمات رسانی بر ایثارگران حاکم است.

در ماده ۷۰ قانون خدمات رسانی به ایثارگران آمده است: کسب حداقل ۷۰ درصد حدنصاب شرایط علمی و امتیاز پذیرفته شدگان رشته محل‌ها و مقاطع تحصیلی الزامی می‌باشد. این میزان در خصوص رشته‌های پزشکی ۸۰ درصد حد نصاب شرایط علمی می‌باشد./دانشجو

ممکن است شما دوست داشته باشید
6 نظر
 1. هادی می گوید

  سلام خسته نباشید تعداد شرکت کنندگان کنکور 98 با تفکیک سهمیه کی مشخص میشه؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام هادی جان
   مشخص شده،می توانید آمار را لینک زیر ببینید
   آمار داوطلبان شرکت کننده در کنکور 98
   موفق باشید

 2. هادی می گوید

  نه منظورم سهمیه های مناطق و ایثارگران هستش

  1. پی سی کنکور می گوید

   خیر هادی جان در حال حاضر مشخص نشده موفق باشید

 3. حامد می گوید

  سوال دارم اینکه‌ آیا فردی ک یکبار از سهمیه شاهد استفاده کرده است می‌ تواند مجددا از این امتیاز استفاده کند و در کنکور سهمیه داشته باشد؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام حامد جان
   اگر دانشجوی دانشگاه غیر روزانه هستید و در صورت انصراف از دانشگاه غیر روزانه می توانید مجددا از سهمیه تون استفاده کنید ،برای بررسی بیشتر می توانید از طریق سیستم پاسخگوی سازمان سنجش پیگیری باشید
   موفق باشید

نظــــر شما چیه ؟

نظرتون در رابطه با مطلب بالا چیه؟

نظرات شما پس از ارسال،حداکثر ظرف چند ساعت توسط مدیریت تائید خواهند شد

ایمیل شما در سایت منتشر نمی شود و تنها برای پاسخ احتمالی در نظر گرفته می شود.