افکار مزاحم هنگام مطالعه کنکور و امتحان

افکار مزاحم هنگام مطالعه کنکور و امتحان

افکار مزاحم هنگام مطالعه کنکور و امتحان

نحوه برخورد با افکار مزاحم هنگام مطالعه کنکور و امتحان

پی سی کنکور: مشکل بعضی از دانش‌آموزان هنگام مطالعه کنکور و امتحان، عدم تمرکز است و با داشتن ساعات مطالعه‌ی مناسب به نتیجه‌ی مطلوب نمی‌‌رسند. یکی از اصلی‌ترین دلایل آن، افکار مزاحم است که با مقابله با آن یادگیری مفهومی و با تمرکز بالا صورت می‌گیرد.

چند روش مهم برای مقابله با افکار مزاحم به شرح زیر است:

 

خط‌کشی زیر مطالب مهم

این کار سبب می‌شود ذهن شما به دنبال مطالب کلیدی هر پاراگراف یا خط برود و دیگر مجالی برای فکر کردن به مسائل دیگر نداشته باشد. این کار باعث تمرکز می شود و عمدتاً در درس‌های حفظی توصیه می‌شود.

 

کنترل ذهن

دریچه‌های ذهن در اختیار ماست. اگر خودباوری داشته باشیم و هنگام مزاحمت این افکار به خود بگوییم حالا فرصت آن نیست که به این افکار توجه کنیم، این افکار از ما دور می‌شوند. پس ذهن خود را هنگام مطالعه روی این دسته از افکار ببندیم.

 

نوشتن 

در مورد تصدیق و تاکید بر خود و عمیق ترین افکار و احساسات خود بنویسید. آزمایشات علمی ثابت کرده اند که نوشتن، سلامت جسمی و روانی بسیار گسترده ای را به ارمغان می آورد. نوشتن در مورد عواطف می تواند برای مقابله با افکار مزاحم و تکراری بسیار مفید باشد.

 

نفس عمیق بکشید

نفس کشیدنِ عمیق باعث می‌­شود سیستم اعصاب غیرارادی از حالت آماده باش برای ستیز یا گریز، به حالت آرامش و ثبات برسد. سعی کنید با سه شماره هوا را وارد ریه­‌ها کنید و با پنج شماره هوا را بیرون بدهید. در حالی که به آرامی نفس می­‌کشید، به هیچ چیز دیگر جز تنفس فکر نکنید. اگر پرش ذهن به سمت افکار دیگر داشتید، مشکلی نیست، فقط دوباره فکر خود را معطوف به نفس کشیدن کنید.

 

تکنیک فرمان ایست

زمانی که افکار مزاحم به مغز شما هجوم می آورند کافی است به خود فرمان ایست دهید تا افکار منفی هم بایستند در ابتدای امر که میخواهید این تکنیک را تمرین کنید سعی کنید این فرمان را با صدای بلند به ذهن خود مخابره کنید و پس از اینکه حرفه ای شدید صدای خود را پایین بیاورید ، وقتی افکار مزاحم شامل افکار منفی یا نگرانی در موردِ آینده،افکار جنسی،یا حسرت خوردن از گذشته به ذهن شما خطور کرد با صدای بلند بگویید ایست! باید یک شوک کوچک به ذهن و بدن خود وارد کنید، برای این کار یک کش به دست خود ببندید و هر وقت افکار منفی به ذهن شما هجوم آورد کش را بالا ببرید و رها کنید تا همراه با فرمان ایست به ذهن خود یک شوک کوچک هم به بدنتان وارد کنید،اگر نمیتوانید کش را همه جا با خود همراه داشته باشید از دست خود نیشگون بگیرید.

بیشتر بخوانید  بی دقتی های سر جلسه آزمون و کنکور

 

به روزای خوب فکر کن

افکار شیرین و خوب را جایگزین افکار منفی و تلخ کنید مثلا اگر موقع مطالعه این فکر منفی به ذهنتان خطور کرد که شما امتحاناتِ آتی را خراب میکنید و نمیتوانید نمره خوبی بگیرید سعی کنید چند لحظه به این فکر کنید که کارنامه تان را گرفتید و از نمرات خوبتان بسیار خوشحال هستید به این تکنیک تکنیک جایگزینی افکار میگویند یعنی شما افکار مثبت را جایگزین افکار منفی میکنید.

تهیه و ویرایش شده توسط پی سی کنکور،برگرفته شده از میگنا،چطور،استراتژی مطالعه،کانون

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظــــر شما چیه ؟

نظرتون در رابطه با مطلب بالا چیه؟

نظرات شما پس از ارسال،حداکثر ظرف چند ساعت توسط مدیریت تائید خواهند شد

ایمیل شما در سایت منتشر نمی شود و تنها برای پاسخ احتمالی در نظر گرفته می شود.

Solve : *
12 + 10 =


عضویت در کانال تلگرام کنکور 98عضو میشم !
+ +