بررسی رابطه دوست دختر و دوست پسر در سال کنکور

بررسی رابطه دوست دختر و دوست پسر در سال کنکور

 

«سلام خانم… باور كنيد من مزاحم نيستم. از ظاهر شما خيلي خوشم آمده اين شماره من… لطفا با من تماس بگيريد، مطمئن باشيد هرگز پشيمان نمي‌شويد»

سایت پی سی کنکور :جملاتي از اين دست، نقطه آغاز بسياري از عشق‌هاي كور خياباني و بهانه و دستمايه‌اي براي شروع يك رابطه احساسي، نابهنجار و زندگي‌سوز بين دختران و پسران جامعه ماست كه خارج از عرف جامعه و مرز مذهب،‌ به رابطه‌اي مبهم و تاريك تن مي‌دهند كه حسرتي جانكاه و سرنوشتي شوم را برايشان رقم مي‌زند. دوستي‌ با جنس مخالف، كه دنياي ارتباطات بسي بدان دامن زده است، يكي از معضلات جدي جامعه ماست. اين موضوع را هم مي‌توان به مثابه يك ناهنجاري اجتماعي انگاشت و هم به مثابه يك آسيب فرهنگي و حرمتي شرعي بازكاويد.

آیا برقراری ارتباط در این سنین درست است؟ 

احتمالا در دسترس ترین پاسخ خانواده ها به این سوال این است که جلوی این حرکت را بگیرند. بعضی از خانواده ها این اتفاق را خط قرمز خانوادگی خود می دانند و با نوجوانی که ارتباط برقرار کرده، بدترین واکنش ها را نشان می دهند.

کلینیک های مشاوره و روانشناختی با دختران و پسران و نوجوانان مضطرب و نگرانی که به علت برقراری ارتباط سرکوب شده، اعتماد به نفس و آرامش خود را از دست داده اند، غریبه نیستند.

واقعیت این است که از لحاظ روانی و فیزیولوژیکی، خیلی عجیب نیست که در این سنین، نوجوانان تمایل به برقراری ارتباط عاطفی داشته باشند. یعنی بعد از شروع بلوغ و ترشح هورمون های جنسی در دختر و پسر، تمایلات دگرجنس خواهانه هم در آنها شکل می گیرد. نوعی نیاز به برقراری ارتباط عاطفی و هیجانی و نیز ارتباط جسمی.

ممکن است هنوز سن‌تان برای ازدواج مناسب نباشد و هیچ اقدامی برای انتخاب همسر انجام نداده باشید یا در به در دنبال نیمه گمشده تان باشید. فرقی ندارد،در هر حال یکی از روابطی که باید در زندگی خود آن را مدیریت کنید، ارتباط با جنس مخالف است.درست است که‌ این روزها کمی مهار آن سخت‌تر است، اما در آینده حتی بعد از ازدواج و در سنین میانسالی هم از این مهارت بی‌نیاز نیستید.

همرنگی با جماعت را بی‌خیال شوید

می‌گفتند، خواهی نشوی رسوا، همرنگ جماعت شو! اما اگر جماعت ، طریق رسوایی را پیش بگیرند چه کنیم؟ دختر خانم‌ها و آقا پسرها، اگر همه دوستانتان دوست دختر و دوست پسر دارند و اگر به اصطلاح، این روزها هر کسی، کسی دارد و یار نورسی دارد، شما خود را وارد این بازی نکنید.
دوستانتان نمی‌گویند که این ارتباط چه تاثیرات منفی بر آنها گذاشته و ممکن است هنوز خودشان نیز ندانند از نظر روحی چه آسیبی خواهند دید، پس با افتخار خود را پاک نگه دارید .

بیکاری را از زندگی‌تان دور کنید

شما در پرانرژی‌ترین روزهای زندگی‌تان به سر می‌برید، اگر قرار باشد، بیشتر وقت‌تان، اوقات فراغت بوده و برنامه سفت و سختی برای ساعت‌به‌ساعت‌تان نداشته باشید، احتمال خطای‌تان بالا می‌رود. تفریح خوب است اما یادتان باشد این روزها زمان تلاش، کارو برنامه‌ریزی برای آینده است. چشم بر هم زدنی، با افسوس زمزمه می‌کنید: جوانی هم بهاری بود و بگذشت… پس قدر بهار زندگی‌تان را بدانید و انرژی‌تان را در راه صحیح مصرف کنید.

حواس‌تان به خداوند باشد

فراموش نکنید که در خلوت‌ترین مکان قابل تصور نیز کسی هست که شما را می‌بیند. هیچ رفتار و اندیشه شما، از او پنهان نمی‌ماند. اگر همیشه این موضوع را مد نظر داشته باشید، دقت بیشتری حتی بر فکر و نیات خود خواهید داشت.
امام علی(ع) می‌فرمایند:
خوشا به حال آن که همیشه خدا را در نظر داشته و از گناه خویش بیمناک باشد

دوست دختر نگيريد

سوره المائدة – آيه 5

الْيَوْمَ أُحِلَّ لَكُمُ الطَّيِّبَاتُ وَطَعَامُ الَّذِينَ أُوتُواْ الْكِتَابَ حِلٌّ لَّكُمْ وَطَعَامُكُمْ حِلُّ لَّهُمْ وَالْمُحْصَنَاتُ مِنَ الْمُۆْمِنَاتِ وَالْمُحْصَنَاتُ مِنَ الَّذِينَ أُوتُواْ الْكِتَابَ مِن قَبْلِكُمْ إِذَا آتَيْتُمُوهُنَّ أُجُورَهُنَّ مُحْصِنِينَ غَيْرَ مُسَافِحِينَ وَلاَ مُتَّخِذِي أَخْدَانٍ وَمَن يَكْفُرْ بِالإِيمَانِ فَقَدْ حَبِطَ عَمَلُهُ وَهُوَ فِي الآخِرَةِ مِنَ الْخَاسِرِينَ .
امروز چيزهاى پاكيزه براى شما حلال شده و طعام كسانى كه اهل كتابند براى شما حلال و طعام شما براى آنان حلال است و [بر شما حلال است ازدواج با] زنان پاكدامن از مسلمان و زنان پاكدامن از كسانى كه پيش از شما كتاب [آسمانى] به آنان داده شده به شرط آنكه مهرهايشان را به ايشان بدهيد در حالى كه خود پاكدامن باشيد نه زناكار و نه آنكه زنان را در پنهانى دوست ‏خود بگيريد و هر كس در ايمان خود شك كند قطعا عملش تباه شده و در آخرت از زيانكاران است.

دوست پسر نداشته باشيد

سوره النساء – آيه 25
وَ مَن لَّمْ يَسْتَطِعْ مِنكُمْ طَوْلًا أَن يَنكِحَ الْمُحْصَنَاتِ الْمُۆْمِنَاتِ فَمِن مِّا مَلَكَتْ أَيْمَانُكُم مِّن فَتَيَاتِكُمُ الْمُۆْمِنَاتِ وَاللّهُ أَعْلَمُ بِإِيمَانِكُمْ بَعْضُكُم مِّن بَعْضٍ فَانكِحُوهُنَّ بِإِذْنِ أَهْلِهِنَّ وَآتُوهُنَّ أُجُورَهُنَّ بِالْمَعْرُوفِ مُحْصَنَاتٍ غَيْرَ مُسَافِحَاتٍ وَلاَ مُتَّخِذَاتِ أَخْدَانٍ فَإِذَا أُحْصِنَّ فَإِنْ أَتَيْنَ بِفَاحِشَةٍ فَعَلَيْهِنَّ نِصْفُ مَا عَلَى الْمُحْصَنَاتِ مِنَ الْعَذَابِ ذَلِكَ لِمَنْ خَشِيَ الْعَنَتَ مِنْكُمْ وَأَن تَصْبِرُواْ خَيْرٌ لَّكُمْ وَاللّهُ غَفُورٌ رَّحِيمٌ.
و هركس از شما از نظر مالى نمى‏تواند زنان [آزاد] پاكدامن با ايمان را به همسرى [خود] درآورد پس با دختران جوانسال با ايمان شما كه مالك آنان هستيد [ازدواج كند] و خدا به ايمان شما داناتر است [همه] از يكديگريد پس آنان را با اجازه خانواده‏شان به همسرى [خود] درآوريد و مهرشان را به طور پسنديده به آنان بدهيد [به شرط آنكه] پاكدامن باشند نه زناكار و دوست‏گيران پنهانى نباشند پس چون به ازدواج [شما] درآمدند اگر مرتكب فحشا شدند پس بر آنان نيمى از عذاب [=مجازات] زنان آزاد است اين [پيشنهاد زناشويى با كنيزان] براى كسى از شماست كه از آلايش گناه بيم دارد و صبر كردن براى شما بهتر است و خداوند آمرزنده مهربان است.

حرف آخر

 بهتره که از الان به فکر آخرش باشید،تا آخرش به فکر بیفیتید و خودتون رو سرزنش کنید ،هدفم از انتشار این مقاله تنها کمک به دختر و پسرای جوانی هست که دارند وارد سن حساسی میشوند و نیاز هست که خودشون رو کنترل کنند .
واقعیتش اینه که 95 درصد واقعیت این رابطه ها به ازدواج ختم نمیشه،بلکه با دادن وعده های جذاب ازدواج و زندگی آنچنانی دل طرف را بدست می آورند و در نهایت این رابطه ها تنها به سرگرمی و لذت های جنسی ختم میشه و آخر رابطه هم فقط وابستگی براتون میمونه که باعث میشه تا مدت ها درگیر باشید و کلی از زندگیتون و به خصوص درس و کنکور و امتحانات و لذت از زندگی عقب بیفیتید،
پس سعی کنید در این دوره تنها چیزی که باید به فکرش باشید درس خوندن و قبولی در رشته ی دلخواهتون هست و بعدش میتونی تا آخر زندگیت با خیالی آسوده به اهداف بعدیت برسی و موفق بشی،پس عاقلانه به فکر خودت باش و  تصمیم بگیر!
امیدوارم استفاده کافی رو از این مطلب برده باشید،شما عزیزان هم نظراتتون رو درباره رابطه با جنس مخالف به خصوص در سال کنکور بیان کنید.
منابع :
ماهنامه سپیده دانایی
پايگاه اطلاع رساني حج
تبیان
میگنا
ممکن است شما دوست داشته باشید
6 نظر
 1. mehrshad.z می گوید

  چی بگم درمورد این مقالت/: من باکسی دوست نشدم چی شد ؟: همش فکرم درگیره می ترسم کنکور هم خراب کنم حاجی اصا داستانی شده.

  1. Daneshjofa می گوید

   سلام مهرشاد عزیز
   تو این برهه از زندگی بهترین کار اینه که فکرتون رو روی کنکور تمزکز کنید تا در آینده از بابت شغل و جایگاه اجتماعی راضی باشید،بعدا فرصت زیاده برای کارای دیگه،ولی اگه کنکورتون رو از دست بدین سخت میشه جبران کرد،سعی کن به خدا توکل کنی،انشا الله که بهترین نتیجه رو میگیری،موفق باشی دوست من.

 2. Ali Asghar می گوید

  سلام
  مقالتون خیلی عالی بود
  من هم ی مدت دچارش بودم اما خداروشکر جدا شدم از این موضوعات…
  من کنکوریه 97 ام
  لطفا برام دعا کنید
  رشته تجربی خیلی سخته!!!

  ممنون

  1. Daneshjofa می گوید

   سلام علی عزیز
   خوشحالم که براتون مفید بوده بوده،فقط روی کنکورتون متمرکز بشید،انشاالله نتیجه خوبی رو تو کنکور کسب می کنید

 3. زهرا زارعی می گوید

  سلام من رشته ام تجربیه و یکی از مشاورین کنکور بهم ابراز علاقه کرده و منم ازشون خوشم میاد و اینکه میگن اگه با هم در ارتباط باشیم خیلی بهتر میتونم بهت کمک کنم و دوستت دارم و از این جور حرفا میشه لطفا من رو راهنمایی کنید؟نمیدونم چه کار کنم

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام زهرا خانم گرامی
   مشاوره تحصیلی و کاری همیشه باید جدا از روابط شخصی باشه،نمیشه کامل قضاوت کرد اما اکثر اوقات تنها هدف این روابط سواستفاده هستش که خیلی بهتون ضربه میزنه و اگر ادامه بدین هم نتیجه کنکورتون خراب میشه و هم آینده تون و هم مدت ها درگیر یه اشتباه بی سرانجام میشید ، ولی اگر خودتون بخواید الان راحت میتونید مدیریتش کنید و قطع ارتباط کنید
   الان شما در سنی هستید که باید هدفتون تنها درس خوندن و کسب رتبه خوب باشه و یا دنبال اهداف دیگه ای تو زندگیتون باشید ،شاید الان خیلی به این نکته توجه نداشته باشید،ولی بهتر هست تصمیم عاقلانه برای آینده تون بگیرید و به دور از هر گونه احساس برخورد کنید و دیگه ارتباطی با ایشون نداشته باشید
   حتما حتما مشاورتون رو تغییر بدین ، البته بدون مشاور هم میتونید موفق بشید طبیعتا راه و روش رو یاد گرفتید برای خودتون برنامه ریزی کنید یا از برنامه ریزی آزمون استفاده کنید
   موفق باشید

نظــــر شما چیه ؟

نظرتون در رابطه با مطلب بالا چیه؟

نظرات شما پس از ارسال،حداکثر ظرف چند ساعت توسط مدیریت تائید خواهند شد

ایمیل شما در سایت منتشر نمی شود و تنها برای پاسخ احتمالی در نظر گرفته می شود.

Solve : *
15 + 4 =


عضویت در کانال تلگرام کنکور 98عضو میشم !
+ +