تام لند 1400tamlandمازتام لند 1400تحلیلازتحلیلازمازماز

اخبار کنکور
اخبار دانش آموزی
مشاوره کنکور
سوالات کنکور
جزوات آموزشی
امتحانات نهایی

عشق و عاشقی در سال کنکور – رابطه دوست دختر و دوست پسر در سال کنکور

عشق یا کنکور؟

«سلام خانم… باور كنيد من مزاحم نيستم. از ظاهر شما خيلي خوشم آمده اين شماره من… لطفا با من تماس بگيريد، مطمئن باشيد هرگز پشيمان نمي‌شويد»

پی سی کنکور :جملاتي از اين دست، نقطه آغاز بسياري از عشق‌هاي كور خياباني و بهانه و دستمايه‌اي براي شروع يك رابطه احساسي، نابهنجار و زندگي‌سوز بين دختران و پسران جامعه ماست كه خارج از عرف جامعه و مرز مذهب،‌ به رابطه‌اي مبهم و تاريك تن مي‌دهند كه حسرتي جانكاه و سرنوشتي شوم را برايشان رقم مي‌زند. دوستي‌ با جنس مخالف، كه دنياي ارتباطات بسي بدان دامن زده است، يكي از معضلات جدي جامعه ماست. اين موضوع را هم مي‌توان به مثابه يك ناهنجاري اجتماعي انگاشت و هم به مثابه يك آسيب فرهنگي و حرمتي شرعي بازكاويد.

آیا برقراری ارتباط در این سنین درست است؟ 

احتمالا در دسترس ترین پاسخ خانواده ها به این سوال این است که جلوی این حرکت را بگیرند. بعضی از خانواده ها این اتفاق را خط قرمز خانوادگی خود می دانند و با نوجوانی که ارتباط برقرار کرده، بدترین واکنش ها را نشان می دهند.

کلینیک های مشاوره و روانشناختی با دختران و پسران و نوجوانان مضطرب و نگرانی که به علت برقراری ارتباط سرکوب شده، اعتماد به نفس و آرامش خود را از دست داده اند، غریبه نیستند.

واقعیت این است که از لحاظ روانی و فیزیولوژیکی، خیلی عجیب نیست که در این سنین، نوجوانان تمایل به برقراری ارتباط عاطفی داشته باشند. یعنی بعد از شروع بلوغ و ترشح هورمون های جنسی در دختر و پسر، تمایلات دگرجنس خواهانه هم در آنها شکل می گیرد. نوعی نیاز به برقراری ارتباط عاطفی و هیجانی و نیز ارتباط جسمی.

ممکن است هنوز سن‌تان برای ازدواج مناسب نباشد و هیچ اقدامی برای انتخاب همسر انجام نداده باشید یا در به در دنبال نیمه گمشده تان باشید. فرقی ندارد،در هر حال یکی از روابطی که باید در زندگی خود آن را مدیریت کنید، ارتباط با جنس مخالف است.درست است که‌ این روزها کمی مهار آن سخت‌تر است، اما در آینده حتی بعد از ازدواج و در سنین میانسالی هم از این مهارت بی‌نیاز نیستید.

همرنگی با جماعت را بی‌خیال شوید

می‌گفتند، خواهی نشوی رسوا، همرنگ جماعت شو! اما اگر جماعت ، طریق رسوایی را پیش بگیرند چه کنیم؟ دختر خانم‌ها و آقا پسرها، اگر همه دوستانتان دوست دختر و دوست پسر دارند و اگر به اصطلاح، این روزها هر کسی، کسی دارد و یار نورسی دارد، شما خود را وارد این بازی نکنید.
دوستانتان نمی‌گویند که این ارتباط چه تاثیرات منفی بر آنها گذاشته و ممکن است هنوز خودشان نیز ندانند از نظر روحی چه آسیبی خواهند دید، پس با افتخار خود را پاک نگه دارید .

بیکاری را از زندگی‌تان دور کنید

شما در پرانرژی‌ترین روزهای زندگی‌تان به سر می‌برید، اگر قرار باشد، بیشتر وقت‌تان، اوقات فراغت بوده و برنامه سفت و سختی برای ساعت‌به‌ساعت‌تان نداشته باشید، احتمال خطای‌تان بالا می‌رود. تفریح خوب است اما یادتان باشد این روزها زمان تلاش، کارو برنامه‌ریزی برای آینده است. چشم بر هم زدنی، با افسوس زمزمه می‌کنید: جوانی هم بهاری بود و بگذشت… پس قدر بهار زندگی‌تان را بدانید و انرژی‌تان را در راه صحیح مصرف کنید.

حواس‌تان به خداوند باشد

فراموش نکنید که در خلوت‌ترین مکان قابل تصور نیز کسی هست که شما را می‌بیند. هیچ رفتار و اندیشه شما، از او پنهان نمی‌ماند. اگر همیشه این موضوع را مد نظر داشته باشید، دقت بیشتری حتی بر فکر و نیات خود خواهید داشت.
امام علی(ع) می‌فرمایند:
خوشا به حال آن که همیشه خدا را در نظر داشته و از گناه خویش بیمناک باشد

دوست دختر نگيريد

سوره المائدة – آيه 5

الْيَوْمَ أُحِلَّ لَكُمُ الطَّيِّبَاتُ وَطَعَامُ الَّذِينَ أُوتُواْ الْكِتَابَ حِلٌّ لَّكُمْ وَطَعَامُكُمْ حِلُّ لَّهُمْ وَالْمُحْصَنَاتُ مِنَ الْمُۆْمِنَاتِ وَالْمُحْصَنَاتُ مِنَ الَّذِينَ أُوتُواْ الْكِتَابَ مِن قَبْلِكُمْ إِذَا آتَيْتُمُوهُنَّ أُجُورَهُنَّ مُحْصِنِينَ غَيْرَ مُسَافِحِينَ وَلاَ مُتَّخِذِي أَخْدَانٍ وَمَن يَكْفُرْ بِالإِيمَانِ فَقَدْ حَبِطَ عَمَلُهُ وَهُوَ فِي الآخِرَةِ مِنَ الْخَاسِرِينَ .
امروز چيزهاى پاكيزه براى شما حلال شده و طعام كسانى كه اهل كتابند براى شما حلال و طعام شما براى آنان حلال است و [بر شما حلال است ازدواج با] زنان پاكدامن از مسلمان و زنان پاكدامن از كسانى كه پيش از شما كتاب [آسمانى] به آنان داده شده به شرط آنكه مهرهايشان را به ايشان بدهيد در حالى كه خود پاكدامن باشيد نه زناكار و نه آنكه زنان را در پنهانى دوست ‏خود بگيريد و هر كس در ايمان خود شك كند قطعا عملش تباه شده و در آخرت از زيانكاران است.

 

دوست پسر نداشته باشيد

سوره النساء – آيه 25
وَ مَن لَّمْ يَسْتَطِعْ مِنكُمْ طَوْلًا أَن يَنكِحَ الْمُحْصَنَاتِ الْمُۆْمِنَاتِ فَمِن مِّا مَلَكَتْ أَيْمَانُكُم مِّن فَتَيَاتِكُمُ الْمُۆْمِنَاتِ وَاللّهُ أَعْلَمُ بِإِيمَانِكُمْ بَعْضُكُم مِّن بَعْضٍ فَانكِحُوهُنَّ بِإِذْنِ أَهْلِهِنَّ وَآتُوهُنَّ أُجُورَهُنَّ بِالْمَعْرُوفِ مُحْصَنَاتٍ غَيْرَ مُسَافِحَاتٍ وَلاَ مُتَّخِذَاتِ أَخْدَانٍ فَإِذَا أُحْصِنَّ فَإِنْ أَتَيْنَ بِفَاحِشَةٍ فَعَلَيْهِنَّ نِصْفُ مَا عَلَى الْمُحْصَنَاتِ مِنَ الْعَذَابِ ذَلِكَ لِمَنْ خَشِيَ الْعَنَتَ مِنْكُمْ وَأَن تَصْبِرُواْ خَيْرٌ لَّكُمْ وَاللّهُ غَفُورٌ رَّحِيمٌ.
و هركس از شما از نظر مالى نمى‏تواند زنان [آزاد] پاكدامن با ايمان را به همسرى [خود] درآورد پس با دختران جوانسال با ايمان شما كه مالك آنان هستيد [ازدواج كند] و خدا به ايمان شما داناتر است [همه] از يكديگريد پس آنان را با اجازه خانواده‏شان به همسرى [خود] درآوريد و مهرشان را به طور پسنديده به آنان بدهيد [به شرط آنكه] پاكدامن باشند نه زناكار و دوست‏گيران پنهانى نباشند پس چون به ازدواج [شما] درآمدند اگر مرتكب فحشا شدند پس بر آنان نيمى از عذاب [=مجازات] زنان آزاد است اين [پيشنهاد زناشويى با كنيزان] براى كسى از شماست كه از آلايش گناه بيم دارد و صبر كردن براى شما بهتر است و خداوند آمرزنده مهربان است.

حرف آخر

 بهتره که از الان به فکر آخرش باشید،تا اینکه آخرش به فکر بیفیتید و خودتون رو سرزنش کنید ،هدف از انتشار این مقاله تنها کمک به دختر و پسران جوانی است که دارند وارد سن حساسی می شوند و بسیار لازمه که هیجانات خود را به شکل صحیح مدیریت کنند تا به سلامت این مرحله از زندگی را پشت سر بگذارند.
ما نمی خواهیم همه چیز را منفی ببینیم ،ولی بگذارید با هم تعارف نداشته باشیم، چند درصد این رابطه های خارج از عرف به ازدواج و شکل صحیح یک رابطه زناشویی منجر می شوند،با اطمینان می توان گفت بالای 95 درصد این روابط به ازدواج ختم نمی شوند و تنها افرادی که در این روابط وجود دارند مورد سوء استفاده عاطفی، جنسی و غیره قرار می گیرند.
پس خواهش ما از شما دانش آموزان و دانشجوی آینده اینه که در این مرحله از زندگیتون اولویت هات رو مشخص کنید ،اینکه قراره 5 سال آینده در چه رشته و دانشگاهی باشید یا نه اصلا اگر دانشگاه اولویت تون نیست، هیچ ایرادی نداره اما با توجه به شرایط امروزی قراره دنبال کدوم حرفه ی موردعلاقه ت بری که تو زندگیت پیشرفت به دست بیارید، یا اینکه صرفا می خواهید خود را درگیر یک رابطه زودگذر کنید و بعد از آن نیز با بحرانی از وابستگی و سرخوردگی ها روبرو شوید،انتخاب با شماست ؟
امیدوارم استفاده کافی رو از این مطلب برده باشید،شما عزیزان هم نظراتتون رو درباره رابطه با جنس مخالف به خصوص در سال کنکور بیان کنید.
منابع :
ماهنامه سپیده دانایی
تبیان
پايگاه اطلاع رساني حج
میگنا

لینک کوتاه مطلب : https://p30konkor.com/?p=2147

ممکن است شما دوست داشته باشید
68 نظر
 1. یه شخصی می گوید

  من سال دهم ام رشته تجربی ، و واقعا هدفم پزشکیه ، اما با پسری که هم دوسم داره و هم دوسش دارم ، رفیق شدیم . فقط میخوام بدونم ک چطوری درس و این رابطه رو کنترل کنم جوری که اصلا به درسم صدمه نزنه؟؟؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام دوست گرامی
   نظرات ما در کامنت ها گفته شده،این کار شما هم فقط باعث ضربه به درس تون و صدمه به روح و روان شما میشه
   حالا انتخاب با خودتون هست

 2. مرضیه می گوید

  سلام ممنون میشم کمکم کنید…..
  من دبیرستانی هستم و درس هم برام مهمه و هدفم دبیری و پزشکی هستش…./: راستش با ی آقا پسری آشنا شدم
  که گفتیم فعلا باهم آشنا شیم و بعد اگه هردو خواستیم ازدواج/…..
  این رو هم بگم گاهی فکرم رو درگیر میکنه با حرفاش…… یا مثلا وقتم رو ….چون در روز باهم چت میکنیم…..
  الان میترسم به درسم آسیب وارد شه….خواهرمم مشاورم هست و برام برنامه ریخته……….
  ترس من بیشتر به خاطر این هست که میترسم به خودم بیام و ببینم که وابسته شدم….. و با این شرایط کنکور رو خراب کنم ……
  برای همین هم قصد کات کردن با ایشون رو دارم…..
  میشه راهنمایی کنید که چطور کات کنم؟
  و اینکه بعضیا چطور میگن که داشتن دوسپسر در دوران کنکور برای زنگ تفریح خوبه!؟!! فقط وقتت رو نگیره….و یک رابطه بدون تعهد باشه میگن برای زنگ تفریح خوبه….

  واقعا ممنون میشم راهنماییم کنید…چون کنکورهم برام خودم خیلی مهمه و خانوادم و به خصوص خواهرم روم حساب باز کردن…..
  میخوام منطقی تصمیم بگیرم ….اینم بگم میترسم با ایشون کات کنم و دلتنگش شم…. اینجوری هم حالم بدتر میشه ک:/
  چه کنممم!؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام مرضیه خانم گرامی
   ببینید اینکه شما ادامه بدید یا قطع رابطه کنید سود و زیانش رو فقط خودتون می بینید
   این صحبت رو گفتیم که بدونید ما در اینجا منظور شخصی نداریم ،پس نگاهمون کلی هست
   شما اگر نگاهی به همین کامنت ها بندازید متوجه میشید که چه افرادی سر همین روابط چه ضربه ها که نخوردند،چه سوءاستفاده ها که نشده
   متاسفانه در این دوران برخی از داوطلبان به دلایل مختلف دچار این روابط میشن و نتیجه ش اینه که هم کنکور پیش رو و هم کنکور سال بعدترش رو هم به خاطر این وابستگی ها از دست میدن
   بهتر نیست به جای اینکه شش ماه آینده آرزو کنید که کاش دوباره همچین فرصتی گیرتون می اومد و باعث خوشحالی خودتون و خونواده تون میشدید،از همین الان فکر کنید که خدا یه فرصت دوباره ای بهتون داده برای اینکه به اهدافتون نزدیک تر بشید،این فرصت رو قدر بدونید و با تمام قدرت سعی کنید به خوبی این دوره رو مدیریت کنید
   سعی کنید با خودتون و خدای خودتون خلوت کنید،کدوم راه به سمت خدا نزدیکتر هستش
   نگران آدم ها نباشید،خدا خودش در زمان درستش انسان های درستی رو سر راهتون قرار میده پس فقط الان رو نبینید
   امیدواریم که تصمیم عاقلانه بگیرید و اسیر تصمیمات احساسی نشید
   موفق باشید در پناه خدا

 3. یه شخصی می گوید

  منی ک فل شدم توی رابطه و خ شدید عاشق شدم و سال دهمم چ کنم واینکه من روی اعتقاداتم خیلی حساسم و اون شخص ب من دست زد چطور ولش کنم یا رابطمو قطع کنم اونم خیلی وابسته شده اما من درسمو میخونم مثلا میانگین دهم ک ۵ ساعته رو من اوک میخونم✨

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام دوست عزیز
   کاری هست که شده،بهتره از خدا طلب بخشش کنید و فراموشش کنید
   بهتر تحت هیچ عنوانی دنبال روابط با جنس مخالف نباشید،اولویت شما یا درستون هست یا اگر به درس علاقه ندارید مهارتی یاد بگیرید
   این روابط هم زودگذر هستند و همونطور که می بینید متاسفانه در ظاهار بسیار رویایی و جذاب اما متاسفانه سواستفاده های بسیاری میشه
   باز هم میگیم به خدا توکل کنید و به روزهای خوب امیدوار باشید،موفق باشید

نظــــر شما چیه ؟

نظرتون در رابطه با مطلب بالا چیه؟

1- نظرات بدون اسم تایید نمی شوند!

2- نظرات خود را به دور از توهین، تحقیر و تمسخر دیگران ارسال کنید.

3- نظرات شما پس از ارسال، حداکثر ظرف چند ساعت توسط مدیریت تائید خواهند شد.

نکته مهم : پاسخ به کامنت ها نظر قطعی نمی باشد و توصیه می شود حتما از منابع مرجع همچون سازمان سنجش، آموزش و پرورش و مراکز دانشگاهی اطمینان لازم را به عمل آورید.

یادت نره ! اسمت رو وارد کن

X   
[TITLE]