چگونه برای امتحانات نهایی و پایان ترم برنامه ریزی کنیم؟

چگونه برای امتحانات نهایی و پایان ترم برنامه ریزی کنیم؟

چگونه برای امتحانات نهایی پایان ترم درس بخوانیم؟

برنامه ریزی موفق برای امتحان نهایی و پایان ترم

پی سی کنکور: اگر به این اعتقاد دارید که مطالعه شب امتحان می‌تواند راه نجات شما برای موفقیت در امتحانات نهایی و پایان ترم باشد سخت در اشتباهید؛ چرا که خواندن حجم زیاد مطالب درسی در این مدت زمان کم و گرفتن نتیجه خوب و دلخواه تقریبا غیرممکن است. شما باید خود را از قبل برای افزایش معدل و موفقیت در امتحانات نهایی آماده کنید که کار چندان سختی هم نیست؛ بلکه با یک برنامه‌ریزی دقیق و کاربردی می‌توانید تمامی مطالب درسی امتحانات خود را بخوانید و مرور کنید.

قبل از هر چیزی تمامی لوازمی را که برای مطالعه نیاز دارید، آماده کنید، محیط مناسب برای مطالعه را تعیین کنید، تلفن همراه خود را خاموش کنید و تمام انرژی و تمرکز خود را برای درس خواندن بگذارید.

بعد از انجام این کارها باید به‌طور دقیق بدانید که برای امتحان چه مطالبی دقیقاً باید مطالعه شود (همه چیز را در این رابطه برای خود شفاف‌سازی کنید).

یک لیستی به‌طور جداگانه برای مطالب خیلی مهمی که احتمال آمدن آنها در امتحان نهایی زیاد است، تهیه کنید؛ ناگفته نماند که شما در صورتی به این لیست دست خواهید یافت که مطالب درسی خود را به خوبی خوانده باشید. با تهیه کردن این لیست می‌توانید در شرایطی که زمان چندان زیادی نداشتید، این مطالب را بخوانید و مرور کنید.

همچنین راهنمای مطالعه یک روش موثر و کاربردی برای وادار کردن خود به درس خواندن و مطالعه تمامی بخش‌های ضروری کتاب است؛ علاوه‌بر این، این کار موجب می‌شود تا تاریخ امتحان در ذهن شما ثبت شود تا خود را زودتر برای امتحان آماده کنید. همه بخش‌هایی که برای امتحان آماده کنید همچون کلید واژه‌ها، تاریخ‌ها و مفاهیم را آماده کنید.

در تنظیم برنامه‌ریزی خود، واقعیت‌های جسمی، روحی و درسی خود را در نظر بگیرید. برنامه‌ریزی درسی شما باید براساس نیازها و فعالیت‌های روزانه‌تان تدوین شود. شما هم مانند همه اطرافیان‌تان، نیاز به خوابیدن، خوردن، استراحت کردن، تماشای تلویزیون و … دارید؛ پس سعی کنید که برای انجام این کارها نیز وقتی را در برنامه‌ریزی خود در نظر بگیرید؛ البته توجه داشته باشید که این نوع فعالیت‌ها نباید وقت زیادی را از شما بگیرد و هر چه به روز امتحان نزدیک می‌شوید باید از حجم فعالیت‌های غیردرسی‌تان، مثلاً تماشای تلویزیون، کم کرده و به ساعات مطالعه خود اضافه کنید.

فکر اینکه شب امتحان را تا صبح بیدار بمانید، به‌طور کامل از ذهن خود خارج کنید؛ چرا که اگر خواب کافی نداشته باشید در جلسه امتحان نمی‌توانید مطالب را به خاطر بیاورید و تمرکز کافی در جلسه نخواهید داشت و در نتیجه عملکرد بسیار ضعیفی در امتحان خود خواهید داشت.

یک برنامه‌ریزی موفق و درست درسی، آن برنامه‌ریزی است که انعطاف پذیری و پویایی بالایی داشته باشد؛ به این ترتیب که اگر شما نتوانستید درسی را در زمان مشخص شده بخوانید یا مشکلی برایتان پیش آمد که چند روز از برنامه‌ریزی عقب افتادید، به راحتی بتوانید این مشکل را جبران کنید؛ مثلاً اگر به علت بروز یک مشکل، شما نتوانستید چهار ساعت را از یک روز برنامه‌ریزی شده خود درس بخوانید، شما باید در برنامه‌ریزی خود تمهیداتی داشته باشید که این مشکل را جبران کنید.

اگر در برنامه‌ریزی مشکل دارید، می‌توانید از افرادی که در این زمینه مهارت دارند و به توانایی‌های شما واقف هستند مانند مشاور مدرسه کمک بگیرید.

سعی کنید در این مدت باقیمانده تا امتحانات نهایی و پایان ترم دروس خود را به خوبی بخوانید تا شب امتحان را به مرور و جمع‌بندی مطالب درسی خود بپردازید.

فکر نکنید که باید استراحت و تفریح خود را در ایام امتحانات نهایی و پایان ترم تعطیل کنید، بلکه باید مدت زمان کمی را برای تفریح خود و انجام کارهای مورد علاقه‌تان اختصاص دهید. به‌طور مثال بین هر  ۴۵ دقیقه مطالعه ۵ الی ۱۰ دقیقه را به استراحت اختصاص دهید؛ چرا که مطالعه طولانی و بدون وقفه ذهن شما را خسته می‌کند و در نهایت ناچار می‌شوید که زمان زیادی را به استراحت و تجدید انرژی خود اختصاص دهید./گاج مگ

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظــــر شما چیه ؟

نظرتون در رابطه با مطلب بالا چیه؟

نظرات شما پس از ارسال،حداکثر ظرف چند ساعت توسط مدیریت تائید خواهند شد

* مهم : لطفا هر گونه بحث و سوال غیر مرتبط با مطلب فوق را تنها در انجمن پرسش و پاسخ پی سی کنکور مطرح کنید.

*ورود به صفحه ارسال سوال*