چگونه بهترین انتخاب رشته را انجام دهیم؟

چگونه بهترین انتخاب رشته را انجام دهیم؟

چگونه بهترین انتخاب رشته را انجام دهیم؟

بررسی بهترین معیارهای انتخاب رشته

اکنون که از رتبه ي خود با خبر شديد، انتخاب رشته، آخرين اقدام شما براي کنکور و يکي از مهمترين تصميم هاي امسال شما خواهد بود. اميدوارم که از نتيجه ي زحمات خود راضي باشيد.

اين را هم بدانيد که اگر زحمات پدر و مادر و دبيران شما نبود، هرگز به اين نتيجه دست پيدا نميکرديد. پس از خداوند و تمام کساني که باعث موفقيّت شما شدند، سپاسگزار باشيد.

 

  • رشته ي مورد علاقه ي خود را انتخاب کنيد و از هيچ چيز نترسيد. در نهايت انگيزه و علاقهي دروني شما، سرنوشت شما را رقم خواهد زد.

 

  • قبل از انتخاب رشته و پس از اعلام نتايج، حتماً با پدر و مادر و يک مشاور قابل اطمينان مشورت کنيد. پدر و مادر شما همواره به موفقيّت شما مي انديشند. براي نظرات آنها اهميّت زيادي قائل شويد.

 

  • بهتر است در مورد انتخاب رشته از راهنمايي هاي مشاور خود استفاده کنيد.

 

  • اطلاعاتي که نرم افزارها بر اساس آمار قبولي هاي سال گذشته ميدهند نيز ميتواند مفيد باشد ولي نميتوان به طور کامل به نتايج آنها اتکا کرد.

 

  • فاصله ي دانشگاه از محل سکونت نيز مورد مهمي است که بايد در نظر گرفته شود آيا ميتوانيد براي تحصيل به شهرستان برويد و چند سالي را دور از خانواده و به طور مستقل زندگي کنيد؟ اين سؤال بسيار مهمي است که داوطلبين بايد بر اساس شرايط روحي و خانوادگي خود به آن پاسخ بدهند.

 

  • آينده ي شغلي و کار در هر رشته اي که انتخاب ميکنيد، مهم است ولي مطمئن باشيد که اگر در رشته ي مورد علاقه ي خود به طور متوسط، ده سال تحصيل کنيد و سختي هاي راه را تحمل کنيد، آينده اي طلايي در همين راه منتظر شماست. پيشنهاد ميکنم اگر رشته ي مورد علاقه ي خود را در شهرستانهاي بزرگ قبول شديد، آن را انتخاب کنيد.

 

  • حتماً از رشته هاي شناور و مشترک بين گروهها مطلع شويد. مثلاً رشته ي روانشناسي بين گروه علوم انساني، گروه علوم تجربي و گروه علوم رياضي مشترک است و داوطلبان اين گروه ها ميتوانند رشته ي روانشناسي را- البته با تفاوت هايي در رتبه- انتخاب کنند.

 

  • تمامي رشته هاي برتري را که قبول مي شويد به ترتيب بر اساس علاقه، اعتبار دانشگاه، فاصله ي دانشگاه از محل سکونت تان و شهر آن اولويت بندي کنيد.

 

  • مهم ترين مرحله ي عملي انتخاب رشته اين است که هر وقت تمامي رشته هاي مورد نظر خود را از 1 تا 150 و از بالا به پايين چينش کرديد، آخرين انتخاب شما (عدد بزرگتر) نبايد از انتخاب بالايي آن (عدد کوچکتر) در اولويت باشد.

 

  • به طور مثال نبايد انتخاب ششم شما از انتخاب پنجم بهتر باشد. انتخاب رشته و وارد کردن کدهاي رشته ها را حتماً همراه حداقل يکي از اعضاي خانوادهي خود انجام دهيد و حتماً کدهاي وارد شده را با اولويت هاي خود چک کنيد.

از سال 1392 آزمون دانشگاه سراسري و دانشگاه آزاد با يکديگر ادغام شده اند و يک کنکور براي هر دوي آنها برگزار ميشود. به  اين ترتيب انتخاب رشته ي دانشگاه آزاد نيز مانند دانشگاه سراسري انجام ميشود و شما بايد با اطلاع از کد رشته هاي مورد نظر، آنها را در اولويت هاي خود و در ليست انتخاب هاي دانشگاه آزاد، وارد کنيد. در ضمن، انتخاب رشته هاي دانشگاه هاي بدون کنکور دانشگاه آزاد نيز به طور جداگانه انجام ميشود.

إنشاءا… هميشه و در هر جايي که هستيد، موفق باشيد

برگرفته از کتاب همراه من

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظــــر شما چیه ؟

نظرتون در رابطه با مطلب بالا چیه؟

نظرات شما پس از ارسال،حداکثر ظرف چند ساعت توسط مدیریت تائید خواهند شد

ایمیل شما در سایت منتشر نمی شود و تنها برای پاسخ احتمالی در نظر گرفته می شود.