بهترین دی وی دی های کنکورمشاوره کنکور idnovinکلاسینو

چگونه بهترین انتخاب رشته را انجام دهیم؟

چگونه بهترین انتخاب رشته را انجام دهیم؟

چگونه بهترین انتخاب رشته را انجام دهیم؟

بررسی بهترین معیارهای انتخاب رشته

اکنون که از رتبه ي خود با خبر شديد، انتخاب رشته، آخرين اقدام شما براي کنکور و يکي از مهمترين تصميم هاي امسال شما خواهد بود. اميدوارم که از نتيجه ي زحمات خود راضي باشيد.

اين را هم بدانيد که اگر زحمات پدر و مادر و دبيران شما نبود، هرگز به اين نتيجه دست پيدا نميکرديد. پس از خداوند و تمام کساني که باعث موفقيّت شما شدند، سپاسگزار باشيد.

 

  • رشته ي مورد علاقه ي خود را انتخاب کنيد و از هيچ چيز نترسيد. در نهايت انگيزه و علاقهي دروني شما، سرنوشت شما را رقم خواهد زد.

 

  • قبل از انتخاب رشته و پس از اعلام نتايج، حتماً با پدر و مادر و يک مشاور قابل اطمينان مشورت کنيد. پدر و مادر شما همواره به موفقيّت شما مي انديشند. براي نظرات آنها اهميّت زيادي قائل شويد.

 

  • بهتر است در مورد انتخاب رشته از راهنمايي هاي مشاور خود استفاده کنيد.

 

  • اطلاعاتي که نرم افزارها بر اساس آمار قبولي هاي سال گذشته ميدهند نيز ميتواند مفيد باشد ولي نميتوان به طور کامل به نتايج آنها اتکا کرد.

 

  • فاصله ي دانشگاه از محل سکونت نيز مورد مهمي است که بايد در نظر گرفته شود آيا ميتوانيد براي تحصيل به شهرستان برويد و چند سالي را دور از خانواده و به طور مستقل زندگي کنيد؟ اين سؤال بسيار مهمي است که داوطلبين بايد بر اساس شرايط روحي و خانوادگي خود به آن پاسخ بدهند.

 

  • آينده ي شغلي و کار در هر رشته اي که انتخاب ميکنيد، مهم است ولي مطمئن باشيد که اگر در رشته ي مورد علاقه ي خود به طور متوسط، ده سال تحصيل کنيد و سختي هاي راه را تحمل کنيد، آينده اي طلايي در همين راه منتظر شماست. پيشنهاد ميکنم اگر رشته ي مورد علاقه ي خود را در شهرستانهاي بزرگ قبول شديد، آن را انتخاب کنيد.

 

  • حتماً از رشته هاي شناور و مشترک بين گروهها مطلع شويد. مثلاً رشته ي روانشناسي بين گروه علوم انساني، گروه علوم تجربي و گروه علوم رياضي مشترک است و داوطلبان اين گروه ها ميتوانند رشته ي روانشناسي را- البته با تفاوت هايي در رتبه- انتخاب کنند.

 

  • تمامي رشته هاي برتري را که قبول مي شويد به ترتيب بر اساس علاقه، اعتبار دانشگاه، فاصله ي دانشگاه از محل سکونت تان و شهر آن اولويت بندي کنيد.

 

  • مهم ترين مرحله ي عملي انتخاب رشته اين است که هر وقت تمامي رشته هاي مورد نظر خود را از 1 تا 150 و از بالا به پايين چينش کرديد، آخرين انتخاب شما (عدد بزرگتر) نبايد از انتخاب بالايي آن (عدد کوچکتر) در اولويت باشد.

 

  • به طور مثال نبايد انتخاب ششم شما از انتخاب پنجم بهتر باشد. انتخاب رشته و وارد کردن کدهاي رشته ها را حتماً همراه حداقل يکي از اعضاي خانوادهي خود انجام دهيد و حتماً کدهاي وارد شده را با اولويت هاي خود چک کنيد.

از سال 1392 آزمون دانشگاه سراسري و دانشگاه آزاد با يکديگر ادغام شده اند و يک کنکور براي هر دوي آنها برگزار ميشود. به  اين ترتيب انتخاب رشته ي دانشگاه آزاد نيز مانند دانشگاه سراسري انجام ميشود و شما بايد با اطلاع از کد رشته هاي مورد نظر، آنها را در اولويت هاي خود و در ليست انتخاب هاي دانشگاه آزاد، وارد کنيد. در ضمن، انتخاب رشته هاي دانشگاه هاي بدون کنکور دانشگاه آزاد نيز به طور جداگانه انجام ميشود.

إنشاءا… هميشه و در هر جايي که هستيد، موفق باشيد

برگرفته از کتاب همراه من

لینک کوتاه مطلب : https://p30konkor.com/?p=5267

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظــــر شما چیه ؟

نظرتون در رابطه با مطلب بالا چیه؟

نظرات شما پس از ارسال،حداکثر ظرف چند ساعت توسط مدیریت تائید خواهند شد

* مهم : لطفا هر گونه بحث و سوال غیر مرتبط با مطلب فوق را تنها در انجمن پرسش و پاسخ پی سی کنکور مطرح کنید.

*ورود به صفحه ارسال سوال*