تام لندتام لندمازتام لندماز

اخبار کنکور
اخبار دانش آموزی
مشاوره کنکور
سوالات کنکور
جزوات آموزشی
امتحانات نهایی

بهترین روش های افزایش تراز آزمون

بهترین روش های افزایش تراز آزمون

راهکارهای افزایش تراز در آزمون های آزمایشی

بهترین روش های افزایش تراز آزمون

چجوری ترازم رو بالا ببرم؟

پی سی کنکور : اولین روش افزایش تراز، بررسی کارنامه‌ی آزمون‌ها و درصدهایی است که با ساعت مطالعه رابطه‌ی مستقیم دارد. پس لازم است برای چیدمان بهتر برنامه‌ریزی  تعادل مطالعه‌ی درس‌ها را رعایت کنید. این بدان معنی نیست که ساعت یکسانی را برای همه‌ی درس‌ها قائل شوید، بلکه باید برای هر درس بنا به اهمیت آن در کنکور زمان مطالعه‌ی مناسب را در نظر بگیرید. برای مثال مقدار ساعت مطالعه‌ی درس‌های اختصاصی نسبت به عمومی در این زمان بیش‌تر است و در هفته‌ی اول باید برای درس‌های اختصاصی بیش‌تر وقت گذاشت. هر چه به آزمون نزدیک می‌شویم زمان عمومی را افزایش دهید. نکته‌ی‌ قابل توجه این است که هر چه تعادل ترازهای درس‌ها و درصد‌ها حفظ شود باعث افزایش تراز می‌شود.

چه چیزی مانع افزایش تراز می شود؟

یکی از مواردی که از رشد تراز دانش‌آموزان جلوگیری می‌کند، عدم مدیریت اشتباهات در جلسه‌ی آزمون است. کنترل تعداد غلط‌ها می‌تواند زمینه‌ی ‌رشد را برای دانش‌آموزان فراهم کند؛ یعنی شناسایی عوامل بروز این اشتباهات و آسیب‌شناسی آن‌ها گامی مناسب برای رفع این مشکلات است. اولین توصیه این است که هنگام تحلیل آزمون مشخص کنید اشتباهات شما جزء کدام دسته است. ازجمله مواردی که باعث افزایش تعداد غلط‌ها می‌شود نداشتن تسلط کافی و هم‌چنین عدم شناخت دانش‌آموز نسبت به توانایی خود است.

1-از آن‌جا که پاسخ دادن به پرسش‌های چهارگزینه‌ای مستلزم داشتن تسلط کامل روی مطالب درسی است، بیش‌ترین اشتباهات ناشی از عدم رعایت این موضوع است. فراموش کردن مطالب و نقص در یادگیری را می‌توان از تسلط نداشتن کافی برشمرد. بهترین روش برای به حداقل رساندن این مشکل، انجام دوره و مرور کافی و متناسب هر نوع درس (بازخوانی برای درس‌های توصیفی مانند تاریخ ادبیات، لغات زبان انگلیسی و عربی و بازیابی برای درس‌های تحلیلی مانند ریاضی و فیزیک) است.

از دیگر عوامل مؤثر برای افزایش تسلط، جمع‌بندی کامل مطالب خوانده‌شده طی دو روز منتهی به آزمون است. بعضی از دانش‌آموزان، با وجود میزان مطالعه‌ی بالا، از اهمیت جمع‌بندی غافل بوده و همین امر باعث فراموشی مطالب در جلسه‌ی آزمون و هم‌چنین افزایش تعداد غلط‌ها می‌شود. از ابزارهای جمع‌بندی می‌توان به آزمون غیر حضوری، خلاصه‌نویسی و تست‌های نشان‌دار اشاره کرد.

 

2- این‌که دانش‌آموزی با تراز پایین بخواهد به تمام سؤالات پاسخ دهد ناشی از عدم شناخت او نسبت به وضعیت تحصیلی خود است. بهترین روش برای رفع این مشکل هدف‌گذاری به روش چند از ده، در روز قبل از آزمون و با توجه به وضعیت مطالعه و تسلط بر مطالب خوانده‌شده و ملزم کردن خود به انجام این هدف‌گذاری در روز آزمون است.

بهترین روش های افزایش تراز آزمون

بهترین نکات جهت افزایش تراز از زبان رتبه های برتر:

 

فاطمه نوروزی: چگونه 1000 نمره افزایش تراز داشتم.

  • شخصی سازی برنامه آزمون
  • توجه همزمان به دروس عمومی و اختصاصی
  • عمومی هایم از اختصاصی‌ها بهتر است به همین دلیل در اختصاصی‌ها خیلی بیشتر تست می‌زنم و هر روز یک سری تست کار می‌کنم.
  • تمرین تست های زیاد به خصوص در دروس اختصاصی

 

محمدحسين اعلمى رتبه‌ی 141 منطقه‌ی 1 رشته‌ی ریاضی کنکور 94

فیزیک را در ابتدا خوب نبودم ولی به مرور بهتر شدم دست کم اختصاصی‌ها طوری نیستند که روش خاصی برای مطالعه‌ی آن‌ها نیاز باشد بلکه باید زمان صرف آن کرد، خوب خوب مفاهیم را یاد گرفت و مرور کرد.

در مورد عمومی‌ها هم سعی کردم زمان کمتر صرف کنم یعنی من برای ایجاد تعادل بین عمومی و اختصاصی باید زمان مطالعه‌ی عمومی‌هایم را کاهش می‌دادم. در عمومی‌ها خوب بودم و زمان آن را که کمتر کردم بهتر شد در کنکور هم 3 تا از عمومی‌هایم را بالای 90 درصد پاسخ دادم. برایم امکان‌پذیر بود که در زمان محدود به تراز خوبی در عمومی‌ها برسم و همین کار را کردم.

سعی می‌کردم برای خودم برنامه‌ریزی داشته باشم و در عین این‌که برنامه‌ام بهتر باشد وقت اضافی از من نگیرد.

 

علیرضا آروین، رتبه 4 منطقه 3 رشته‌ی تجربی

توجه به تمرین‌ها و مثال‌های کتاب درسی در دو درس ریاضی و فیزیک: نیم‌سال اول به تمرین‌ها و مثال‌های کتاب درسی ریاضی و فیزیک بی‌توجه بودم ولی در نیم‌سال دوم تمامی تمرین‌ها و مثال‌های کتاب درسی ریاضی و فیزیک را حل می‌کردم. در ابتدا فکر می‌کردم این سوال‌ها ساده هستند ولی وقتی سوالات آزمون را بررسی می‌کردم می‌دیدم مشابه همین سوالات هستند و فقط کمی آن‌ها را تغییر داده‌اند.

 

مهسا باستان‌خواه رتبه‌ی 7 منطقه 1 (رتبه‌ی 13 کشوری) رشته‌ی ریاضی 

  • برنامه‌ی آزمون را به دیوار زدم.
  • ساعت مطالعه‌ام را افزایش دادم.
  •  مدام نقاط قوت و ضعفم را بررسی می‌کردم.
  • دیگر هیچ‌گاه فکر این‌که نمی‌توانم در درسی موفق باشم را به ذهنم راه ندهم.
  • این مسیر، مسیر سختی بود شب‌های زیادی بیدارخوابی کشیدم.
  • بارها مسائلی را یاد نگرفتم و از دیگران پرسیدم.

در دروس هندسه 1 و ادبیات پیشرفت بسیار سخت بود و بارها مجبور بودم تست‌ها را حل کنم تا در ذهنم نهادینه شوند و حجم مطالبی که یاد نمی‌گرفتم روز به روز کاهش یافت که این روند با کمک دبیران بهبود یافت اما در عین حال هنوز پیشرفت چندانی در ترازها مشاهده نمی‌کردم اما در عوض احساس آرامش قلبی و رضایت داشتم از این‌که خودم را در همه‌ی درس‌های عمومی و اختصاصی باور کرده ام.

 از دی‌ماه ترازهایم به شدت افزایش یافت و این افزایش تراز روحیه‌ام را روزبه روز بیش‌تر کرد. اما حتی اگر ترازهایم افزایش نمی‌یافت احساس رضایت درونی‌ام برای لذت بردن از درس خواندن و زدودن استرس‌های نابجا کافی بود. وقتی خودت می‌دانی کارت را درست انجام می‌دهی حرف دیگران و استرس معنایی ندارد. بعد از آن ترازهایم در حد معقولی ثابت ماند و دیگر در سرازیری کار قرار نگرفتم چون دیگر روش درست درس خواندن و آزمون دادن را یافته بودم و خودم را به همه و به خودم ثابت کرده بودم. /کانون

لینک کوتاه مطلب : https://p30konkor.com/?p=4750

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظــــر شما چیه ؟

نظرتون در رابطه با مطلب بالا چیه؟

1- نظرات بدون اسم تایید نمی شوند!

2- نظرات خود را به دور از توهین، تحقیر و تمسخر دیگران ارسال کنید.

3- نظرات شما پس از ارسال، حداکثر ظرف چند ساعت توسط مدیریت تائید خواهند شد.

نکته مهم : پاسخ به کامنت ها نظر قطعی نمی باشد و توصیه می شود حتما از منابع مرجع همچون سازمان سنجش، آموزش و پرورش و مراکز دانشگاهی اطمینان لازم را به عمل آورید.

یادت نره ! اسمت رو وارد کن

X   
[TITLE]