بهترین دی وی دی های کنکورمشاوره کنکور idnovinکلاسینو

بهترین زمان تمام کردن دروس کنکور

چه زمانی باید دروس کنکور را تمام کنیم؟

بهترین زمان تمام کردن دروس کنکور

پی سی کنکور: تمام کردن دروس کنکور همواره یکی از دغدغه های داوطلبان کنکوری است و در رابطه با این دغدغه داوطلبان قبلا مطلب چگونه استرس تمام کردن دروس را نداشته باشیم؟ در سایت منتشر شده است.در این میان نیز داوطلبان با سلیقه های مختلف وجود دارد که هر کدام معتقدند باید دروس کنکوری را در زمان مشخصی تمام کرد ،در این مطلب ما نیز قصد داریم بررسی در میان داوطلبان داشته باشیم تا بدانیم به راستی بهترین زمان برای اتمام دروس کنکور کی است؟

 

تا عید نوروز باید مطالعه کتاب های کنکور را به پایان رساند؟!

پيامک داد: يک کار فوري دارم و مي‌خواهم زنگ بزنم؛ مي‌شود همين حالا زنگ بزنم؟ دانش‌آموز خوب و با اخلاقي بود و مي‌دانستم که بي‌جهت پيام نمي‌دهد؛ براي همين گفتم: حتماً. منتظر تلفنت هستم.

چند ثانيه‌اي نکشيد که صداي زنگ تلفن بلند شد؛ حتي سلامش رنگي از اضطراب داشت و نمي‌توانست با آرامش سخن بگويد. خلاصه کلامش اين بود که مي‌خواست ترم دوم را غير حضوري بخواند؛ چون هنوز دروس پايه را تمام نکرده بود و فکر مي‌کرد که ساعات مدرسه خيلي وقتش را مي‌گيرد و اگر مدرسه بيايد، نمي‌تواند تا عيد کتاب‌ها را تمام کند و نسبت به بقيه کنکوري‌ها، که کتابشان را تا پايان اسفند تمام مي‌کنند، عقب خواهد افتاد!
پرسيدم: آيا اهميت کلاس درس را مي‌داند؟ آيا مي‌داند که خيلي از نکته‌هاي درسي را به کمک ساير دانش‌آموزان و بر اساس سؤال‌هاي آنها متوجه مي‌شود؟ آيا براي رقابت درسي حاکم بر کلاس، ارزشي قايل نيست؟ اصلاً بر پايه چه حکمي مي‌گويد که حتماً بايد تا اسفند درس‌ها تمام شود و بعد از عيد را صرف دوره و تمرين کند؟

 

البته دانش‌آموز من، تنها داوطلبي نيست که چنين حکمي را صادر مي‌کند. بسياري از داوطلبان ديگر نيز چنين ذهنيتي دارند؛ زيرا چند سالي است که تعدادي از مدارس غيرانتفاعي، برنامه‌شان را بر اين گذاشته‌اند که تا پايان اسفند ماه، کتاب‌هاي سال چهارم را به طور کامل درس دهند، و حتي برخي از مدارس پا را فراتر از اين گذاشته و برنامه‌ريزي‌شان بر اين اساس است که دانش‌آموزان سال چهارم، دروس پايه و سال چهارم را تا پايان اسفند به صورت کامل بخوانند و به قول معروف پيش و پايه را ببندند و بعد از تعطيلات نوروز، دانش‌آموزان فقط به تست‌زني و مرور دروس بپردازند.

 

نکته اينجاست که تمام شدن کتاب‌ها تا اسفند ماه، يک اصل و افتخاري براي تعدادي از مدارس شده است و به همين دليل، کيفيت فداي کميّت مي‌شود؛ يعني کتابي که براي يک سال تحصيلي تاليف شده است، سريع‌تر درس داده مي‌شود تا در موعد مورد نظر به پايان برسد؛ البته تعدادي از اين مدارس، سال تحصيلي خود را از تابستان آغاز مي‌کنند؛ اما همان مدارس نيز خوب مي‌دانند که کيفيت تابستان، مثل سال تحصيلي اصلي نيست و بسياري از دانش‌آموزان با همان دقت و تامل سال تحصيلي در تابستان مطالعه نمي‌کنند؛ از سوي ديگر، حتي بسياري از داوطلبان تک رقمي آزمون‌هاي سراسري، معتقدند که بهتر است بخشي از درس را براي بعد از تعطيلات نوروزي گذاشت تا بتوان با علاقه و اشتياق بيشتري سر کلاس درس حاضر شد و به مطالعه پرداخت و از تکراري بودن مطالب خسته نشد.

اگر قصد برنامه ریزی مطالعه ای در نوروز را دارید ، مطلب روش مطالعه و برنامه ریزی عید نوروز کنکور را حتما بخوانید

 

نظر رتبه های برتر کنکور در مورد تمام کردن دروس کنکور

بهترین زمان تمام کردن دروس کنکور

براي مثال، يکي از دارندگان رتبه‌هاي برتر آزمون‌هاي سراسري گذشته در اين باره مي‌گويد: «من تا عيد کتاب‌هايم را تمام نکردم. با افراد مختلف در اين باره مشورت کردم و اکثر افراد گفتند تمام نکنيد.»

يکي ديگر از دارندگان رتبه‌هاي برتر آزمون‌هاي سراسري گذشته نيز مي‌گويد: «قسمتي از درس‌ها را براي بعد از عيد گذاشتم؛ چون مي‌دانستم که اگر درس‌ها را تمام کنم، ممکن است که آنها را فراموش کنم يا حتي در خواندن دوباره آنها سست شوم؛ به همين خاطر، مطالعه بعضي از مباحث را براي بعد از عيد گذاشتم تا انگيزه خواندن و مرور داشته باشم. سه ماه آخر بسيار مهم است و سستي در اين سه ماه، خيلي آسيب مي‌زند.»

دارندة رتبة ممتاز ديگري در آزمون سراسري نيز معتقد است که مهم‌تر از زود تمام کردن، خوب خواندن است، و در اين باره مي‌گويد: «من قبل از عيد درس‌هايم را تمام نکردم؛ چون اگر تمام مي‌کردم، بعد از عيد حوصله و انگيزه‌اي براي درس خواندن وجود نداشت.»

آنچه اين رتبة ممتاز آزمون سراسري مي‌گويد يک واقعيت است. به ياد دارم که چند سال پيش، يکي از دانش‌آموزانم طبق يک برنامه‌ريزي دقيق و فشرده مطالعه مي‌کرد و تا عيد چند دور کتاب‌ها را خوانده بود؛ اما بعد از تعطيلات نوروز با يک زمان آزاد روبرو شد که نمي‌دانست زمان مورد نظر را صرف چه انجام کاري کند. او حوصله مطالعه درس‌هاي تکراري و تست‌هايي را که چند بار زده بود، نداشت و در نتيجه، بيشتر وقت خود را در سالن‌هاي ورزشي، فوتسال بازي مي‌کرد. در نهايت، اين دانش‌آموز درس خوان و کوشا، رتبه قابل توجهي کسب نکرد؛ چون مهم‌ترين زمان مطالعاتي خود را صرف انجام کارهاي ديگر کرده بود و در سرجلسه آزمون سراسري، دقت و سرعتش در پاسخگويي به تست‌ها بسيار کاهش يافته بود و نکته‌هاي ظريف برخي از مباحث درسي را نيز فراموش کرده بود.

 

بالاخره زمان مناسب برای تمام کردن دروس کنکور کی است؟

وقتي دانش‌آموزي تصميم بگيرد که درس‌هايش را تا عيد تمام کند، انجام اين کار در نحوه درس خواندنش تاثير مي‌گذارد. او تصميم دارد که تا عيد حتماً يک دور کتاب‌هايش را بخواند و ناخودآگاه به اين نکته توجه نخواهد کرد که آيا همه مباحث را آموخته يا نه، و آيا روي نکته‌هايي که سخت‌تر است يا نياز به دقت و تامل بيشتري دارد، وقت کافي گذاشته است. براي او مهم اين است که کتاب را تمام کند، و وقتي که يک بار کتاب را خواند، خيالش راحت مي‌شود؛ چون فکر مي‌کند که آن کتاب را مطالعه کرده و بسته است؛ اما دانش‌آموزي که به کميت مطالعه کار ندارد و امکان دارد که يک مبحث را 15 بار بخواند (هر چند که هنوز کتاب درسي‌اش را به طور کامل يک بار نخوانده است) از يک سو آرامش خاطر دارد؛ چون آنچه را که خوانده است، دقيق مطالعه کرده است، و از سوي ديگر، در توهم بسته شدن کتاب درسي نيست و مي‌داند که هنوز مطالبي مانده است که بايد آنها را با دقت مطالعه کند.

البته نبايد در مطالعه کردن وسواس به خرج داد و بايد با مديريت زمان و برنامه‌ريزي پيش رفت؛ اما به تجربه مي‌بينيم که سؤالات کنکور، تفهيمي است و براي پاسخگويي به آنها نياز است که درس‌ها را به طور عميق و دقيق مطالعه کرد؛ پس نبايد روي چند دور خواندن درس‌ها يا اينکه تا کي کتاب‌هاي درسي را بايد به پايان رساند، تاکيد داشت. مهم اين است که چگونه درس مي‌خوانيم. آيا همزمان با مطالعه درس‌ها وقتي را به تست زدن و ياد گرفتن نکته‌هاي تستي اختصاص مي‌دهيم؟ آيا به داشتن سرعت در تست زني فکر مي‌کنيم؟ آيا زماني را به مرور مطالب فراگرفته شده و دوره درس‌ها اختصاص مي‌دهيم يا صرفاً مي‌خواهيم که هر جور شده است، يک دور کتاب‌ها را تمام کنيم و بعد از عيد آنها را دوره کنيم؟! در واقع، برنامه‌ريزي، زود تمام کردن درس‌ها نيست؛ بلکه به موقع و صحيح انجام دادن کار است.

بيشتر داوطلبان برتر کشوري نيز مي‌گويند نمي‌توانند به درستي تعيين کنند که هر کتاب را چند دور خوانده‌اند؛ زيرا بعضي از مباحث را چند بار دوره کرده‌ و بعضي از مباحث ديگر را نيز چندان نخوانده‌اند؛ يعني براي تعداد دوره کردن ارزش قايل نبوده‌اند و مهم‌ترين نکته برايشان نهادينه شدن مباحث در ذهنشان بوده است؛ چيزي که به آرامش و منطق در مطالعه کردن نياز دارد.

خوب است بدانيد که، بر خلاف تصور بسياري از داوطلبان، در بين رتبه‌هاي برتر کنکور، کسي شيوه‌اي عجيب و غريب نداشته است. اکثر اين افراد اصلاً کارهاي عجيب و بدون برنامه‌ريزي ندارند و يک روند منطقي و مستمر در مطالعه داشته‌اند؛ اما در بين کساني که رتبه پايين‌تري به دست مي‌آورند، بي‌برنامگي و بلاتکليفي بسياري ديده مي‌شود. آنها به خود، اولياي مدرسه و کتاب‌هاي درسي‌شان اعتماد ندارند و مدام به فکر يافتن شيوه‌اي خاص هستند تا پيشرفتي ناگهاني و غيرمترقبه داشته باشند، و همين امر نيز باعث مي‌شود که عملکردي پايين‌تر از توانايي‌هاي خود داشته باشند./پیک سنجش

لینک کوتاه مطلب : https://p30konkor.com/?p=9719

ممکن است شما دوست داشته باشید
20 نظر
 1. Bahar می گوید

  سلام میشه درمورد سهمیه هیئت علمی توضیح بدین؟ چجوری میشه ازش استفاده کرد؟ هیئت ع
  لمی دانشگاه علوم پزشکی

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام بهار خانم گرامی
   لطفا مطلب زیر را بخوانید در این رابطه :
   https://p30konkor.com/?p=11971

 2. Nasstaran می گوید

  سلام. من داوطلب کنکور نظام قدیم هستم و درس شیمی و زیست رو حدودا شصت درصد و ریاضی و فیزیک سه چهار فصل بیشتر نخوندم. بنظرتوون خوندنمو ادامه بدم یا دوره ی مطالبی که خوندمو شروع کنم؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام نسترن خانم گرامی
   بهتره طبق برنامه تون پیش برید
   حتما بازه های مرور را افزایش دهید
   ولی با توجه به شرایط به وجود آمده امسال،پیشنهاد می کنیم با برنامه ادامه دهید و هنوز هم فرصت برای مطالعه بیشتر مباحث نخوانده وجود دارد
   فقط سعی کنید حتما بازه های مرور را بیشتر بگنجانید

 3. محمد می گوید

  سلام. میشه لطفا مقاله ای در رابطه با اینکه یازدهمی ها در این ایام چه جور برنامه مطالعاتی داشته باشن، بزارین؟ بنده خیلی سردر گم شدم و ساعت مطالعم به شدت پایین اومده. و ممنونم بابت سایت عالیتون.

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام محمد عزیز
   شاید این مقاله زیر براتون مفید باشه،بهتره در این زمان روی نقاط ضعف تون بیشتر کار کنید :
   https://p30konkor.com/%d8%b1%d9%88%d8%b4-%d9%85%d8%b7%d8%a7%d9%84%d8%b9%d9%87-%d8%aa%d8%b9%d8%b7%db%8c%d9%84%d8%a7%d8%aa/

 4. Zahra می گوید

  سلام وقتتون بخیر ممنون از سایت خوبتون…
  بنده فارغ التحصیل نظام جدید انسانی هستم و پایم تاحدودی ازنظر خودم قوی هستش. ساعت مطالعم میانگین ۳/۵هست و ترازم۶۶۰۰الی۶۹۰۰میاد…
  ولی باتوجه به اینکه فارغ التحصیلم کمیت مطالعم بسیار پایین بوده تا الان
  هدفم فرهنگیانه ولی خیلی دوست دارم رتبه برتر شم. بنظرتون چقدباید در روز مطالعه کنم؟ مشاور ندارم و خودم برنامه ریزی میکنم. میتونم دروس و جمع کنم و رتبه بشم؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام زهرا خانم گرامی
   قطعا امیدوار باشید و با همین امیدواری تلاش تون رو چند برابر کنید
   سعی کنید هر روز نیم ساعت به ساعت مطالعه تون اضافه کنید تا به ساعت مشخصی از جمله 8 ساعت برسید و بعد از اینکه اون رو تثبیت کردید هر هفته نیم ساعت بهش اضافه کنید و به فکر ساعت مطالعه 11 تا 12 ساعت مطالعه باشید و سعی کنید همین رو تثبیت کنید تا کنکور
   دانشگاه فرهنگیان برای کنکور انسانی رتبه خوبی میخواد پس سعی کنید به خودتون بیایید و حواشی رو از خودتون دور کنید و یه استارت فوق العاده بزنید

 5. peyman می گوید

  سلام عصر بخیر باید اول یه خدا قوت و خسته نباشید گفت به شما اساتید و ادمین های عزیز بسیار سایت خوبیه بعد یه سوال داشتم اگر امکانش هس ادمین جان جواب بده من برای کنکور 99 اگر بخوام از الان شروع به خوندن کنم و بیشتر هم جزواتی که در سایت قرار دادید رو بخونم شانس قبولی حقوق دانشگاه ملی رو دارم ؟ خودم فکر میکنم از پسش بر بیام

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام پیمان عزیز
   سپاس از لطف و همراهی شما با پی سی کنکور
   ببینید طبیعتا کار سختی پیش رو دارید،پس باید چند برابر یک داوطلب عادی تلاش کنید
   اگر این ذهنیت رو دارید،بله می توانید موفق شوید
   و اینکه جزوه های سایت هم به مرور در حال تکمیل شدن هستند اما طبیعتا کافی نیست،بهتره از کتب کمکی هم استفاده کنید

 6. ستایش می گوید

  لطفا پیگیری کنین تعطیلات رو حداقل زمان امتحانات خرداد رو عقب بندازین کنکورم عقب بندازین با این حجم کتاب ها و تعطیلی ها چجوری تموم کنیم اخه

 7. پدرام می گوید

  سلام
  این چند وقت مدارس تهران که خیلی تعطیل بوده
  الانم که ویروس اومده تعطیلی های کل کشور زیاد شده و احتمالا باز هم تعطیلی باشه کلی از ازمون ها هم کنسل شده
  لطفا شما که ارتباط دارید این رو به سازمان سنجش اطلاع رسانی کنید به نظرم کنکور باید عقب بیفته با این وضع لطفا بیشتر در این زمینه پیگیری بشه که عدالت برای همه برقرار باشه
  مرسی خیلی زیاد

 8. بهنام می گوید

  سلام خسته نباشید ببخشید چنتا سوال داشتم ممنون میشم راهنمایی کنین .
  میخواستم بدونم تاثیر معدل در کنکور 1400 به چه صورتی خواهد بود ؟ و این موضوع معمولا چه زمانی توسط سنجش اعلام میشه ؟
  در صورت تاثیر قطعی در کنکور ، دیپلمه های نظام قدیم میتونن در ترمیم معدل شرکت کنن ؟
  آیا مدرک دیپلم و پیش در این صورت معادل سازی میشه طبق نظام جدید در صورتی که بخوان کنکور نظام جدید رو شرکت کنند ؟
  خیلی ممنون از زحماتی که میکشین .

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام بهنام عزیز
   سوالتون مرتبط با این مطلب نیست و در مطلب کنکور 1400 پاسخ داده شده :
   https://p30konkor.com/%d9%86%d8%ad%d9%88%d9%87-%d8%a8%d8%b1%da%af%d8%b2%d8%a7%d8%b1%db%8c-%da%a9%d9%86%da%a9%d9%88%d8%b1-%d8%b3%d8%b1%d8%a7%d8%b3%d8%b1%db%8c-1400/

   تاثیر معدل که احتمالا تیرماه یا نهیاتا شهریور ماه اعلام بشه
   بله امکان ترمیم معدل هم برای نظام قدیمی ها وجود خواهد داشت شاید با منابع نظام جدید
   خیر معادل سازی نمیشه و شما با همون مدرک نظام قدیم تون ثبت نام می کنید

 9. امیرحسین می گوید

  از کی شروع کنن پس؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام امیر حسین جان
   هیچ قانونی وجود نداره،مهم تسلط خوب و عالی بر مطالب هستش ،حتی کسانی بودن که تا هفته های آخر کنکور هم درس تازه خودندن ولی خب اصولا توصیه نمیشه این مورد ،پس مهم تسلط 100 درصدی بر مطالبی هستش که از قبل شروع به مطالعه کردین و این ذهنیت که از بقیه داوطلبان عقب میمونم بخواید به هر قیمتی شده کتاب ها رو تموم کنید اشتباهه،پس بهتره که تا اواسط و یا اواخر اردیبهشت دروس رو تموم کنید و جمع بندی رو شروع کنید
   موفق باشید

 10. محمد می گوید

  ببخشید چرا نظر دادن رو تو پست آمار شرکت کنندگان کنکور98 بستید؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام محمد جان
   برای جلوگیری از شلوغ شدن مطلب کامنتها در پست مربوطه بسته شده
   موفق باشید

 11. mehran می گوید

  سلام من هم پیشنهاد می کنم تا اوایل و یا اوسط اردیبهشت درسا رو تموم کنن حتمااااااا

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام مهران جان
   ممنون از نظرت،به هر حال شاید تا حدی زیاد بشه گفت نظرتون د رابطه با زمان اتمام دروس کنکوری درسته،اما بسته به شرایط افراد و داوطلبان متفاوت هست حتی اگر تا اواخر اردیبهشت ماه نیز طول بکشد نمی توان ایراد گرفت،اما بهترین زمان همون اردیبهشت ماه هستش
   موفق باشید

نظــــر شما چیه ؟

نظرتون در رابطه با مطلب بالا چیه؟

نظرات شما پس از ارسال،حداکثر ظرف چند ساعت توسط مدیریت تائید خواهند شد

* مهم : لطفا هر گونه بحث و سوال غیر مرتبط با مطلب فوق را تنها در انجمن پرسش و پاسخ پی سی کنکور مطرح کنید.

*ورود به صفحه ارسال سوال*