تام لندکلاسینوتام لند

اخبار کنکور
اخبار دانش آموزی
مشاوره کنکور
سوالات کنکور
جزوات آموزشی
امتحانات نهایی

بهترین زمان تمام کردن دروس کنکور

چه زمانی باید دروس کنکور را تمام کنیم؟

بهترین زمان تمام کردن دروس کنکور

پی سی کنکور: تمام کردن دروس کنکور همواره یکی از دغدغه های داوطلبان کنکوری است و در رابطه با این دغدغه داوطلبان قبلا مطلب چگونه استرس تمام کردن دروس را نداشته باشیم؟ در سایت منتشر شده است.در این میان نیز داوطلبان با سلیقه های مختلف وجود دارد که هر کدام معتقدند باید دروس کنکوری را در زمان مشخصی تمام کرد ،در این مطلب ما نیز قصد داریم بررسی در میان داوطلبان داشته باشیم تا بدانیم به راستی بهترین زمان برای اتمام دروس کنکور کی است؟

 

تا عید نوروز باید مطالعه کتاب های کنکور را به پایان رساند؟!

پيامک داد: يک کار فوري دارم و مي‌خواهم زنگ بزنم؛ مي‌شود همين حالا زنگ بزنم؟ دانش‌آموز خوب و با اخلاقي بود و مي‌دانستم که بي‌جهت پيام نمي‌دهد؛ براي همين گفتم: حتماً. منتظر تلفنت هستم.

چند ثانيه‌اي نکشيد که صداي زنگ تلفن بلند شد؛ حتي سلامش رنگي از اضطراب داشت و نمي‌توانست با آرامش سخن بگويد. خلاصه کلامش اين بود که مي‌خواست ترم دوم را غير حضوري بخواند؛ چون هنوز دروس پايه را تمام نکرده بود و فکر مي‌کرد که ساعات مدرسه خيلي وقتش را مي‌گيرد و اگر مدرسه بيايد، نمي‌تواند تا عيد کتاب‌ها را تمام کند و نسبت به بقيه کنکوري‌ها، که کتابشان را تا پايان اسفند تمام مي‌کنند، عقب خواهد افتاد!
پرسيدم: آيا اهميت کلاس درس را مي‌داند؟ آيا مي‌داند که خيلي از نکته‌هاي درسي را به کمک ساير دانش‌آموزان و بر اساس سؤال‌هاي آنها متوجه مي‌شود؟ آيا براي رقابت درسي حاکم بر کلاس، ارزشي قايل نيست؟ اصلاً بر پايه چه حکمي مي‌گويد که حتماً بايد تا اسفند درس‌ها تمام شود و بعد از عيد را صرف دوره و تمرين کند؟

 

البته دانش‌آموز من، تنها داوطلبي نيست که چنين حکمي را صادر مي‌کند. بسياري از داوطلبان ديگر نيز چنين ذهنيتي دارند؛ زيرا چند سالي است که تعدادي از مدارس غيرانتفاعي، برنامه‌شان را بر اين گذاشته‌اند که تا پايان اسفند ماه، کتاب‌هاي سال چهارم را به طور کامل درس دهند، و حتي برخي از مدارس پا را فراتر از اين گذاشته و برنامه‌ريزي‌شان بر اين اساس است که دانش‌آموزان سال چهارم، دروس پايه و سال چهارم را تا پايان اسفند به صورت کامل بخوانند و به قول معروف پيش و پايه را ببندند و بعد از تعطيلات نوروز، دانش‌آموزان فقط به تست‌زني و مرور دروس بپردازند.

 

نکته اينجاست که تمام شدن کتاب‌ها تا اسفند ماه، يک اصل و افتخاري براي تعدادي از مدارس شده است و به همين دليل، کيفيت فداي کميّت مي‌شود؛ يعني کتابي که براي يک سال تحصيلي تاليف شده است، سريع‌تر درس داده مي‌شود تا در موعد مورد نظر به پايان برسد؛ البته تعدادي از اين مدارس، سال تحصيلي خود را از تابستان آغاز مي‌کنند؛ اما همان مدارس نيز خوب مي‌دانند که کيفيت تابستان، مثل سال تحصيلي اصلي نيست و بسياري از دانش‌آموزان با همان دقت و تامل سال تحصيلي در تابستان مطالعه نمي‌کنند؛ از سوي ديگر، حتي بسياري از داوطلبان تک رقمي آزمون‌هاي سراسري، معتقدند که بهتر است بخشي از درس را براي بعد از تعطيلات نوروزي گذاشت تا بتوان با علاقه و اشتياق بيشتري سر کلاس درس حاضر شد و به مطالعه پرداخت و از تکراري بودن مطالب خسته نشد.

اگر قصد برنامه ریزی مطالعه ای در نوروز را دارید ، مطلب روش مطالعه و برنامه ریزی عید نوروز کنکور را حتما بخوانید

 

نظر رتبه های برتر کنکور در مورد تمام کردن دروس کنکور

بهترین زمان تمام کردن دروس کنکور

براي مثال، يکي از دارندگان رتبه‌هاي برتر آزمون‌هاي سراسري گذشته در اين باره مي‌گويد: «من تا عيد کتاب‌هايم را تمام نکردم. با افراد مختلف در اين باره مشورت کردم و اکثر افراد گفتند تمام نکنيد.»

يکي ديگر از دارندگان رتبه‌هاي برتر آزمون‌هاي سراسري گذشته نيز مي‌گويد: «قسمتي از درس‌ها را براي بعد از عيد گذاشتم؛ چون مي‌دانستم که اگر درس‌ها را تمام کنم، ممکن است که آنها را فراموش کنم يا حتي در خواندن دوباره آنها سست شوم؛ به همين خاطر، مطالعه بعضي از مباحث را براي بعد از عيد گذاشتم تا انگيزه خواندن و مرور داشته باشم. سه ماه آخر بسيار مهم است و سستي در اين سه ماه، خيلي آسيب مي‌زند.»

دارندة رتبة ممتاز ديگري در آزمون سراسري نيز معتقد است که مهم‌تر از زود تمام کردن، خوب خواندن است، و در اين باره مي‌گويد: «من قبل از عيد درس‌هايم را تمام نکردم؛ چون اگر تمام مي‌کردم، بعد از عيد حوصله و انگيزه‌اي براي درس خواندن وجود نداشت.»

آنچه اين رتبة ممتاز آزمون سراسري مي‌گويد يک واقعيت است. به ياد دارم که چند سال پيش، يکي از دانش‌آموزانم طبق يک برنامه‌ريزي دقيق و فشرده مطالعه مي‌کرد و تا عيد چند دور کتاب‌ها را خوانده بود؛ اما بعد از تعطيلات نوروز با يک زمان آزاد روبرو شد که نمي‌دانست زمان مورد نظر را صرف چه انجام کاري کند. او حوصله مطالعه درس‌هاي تکراري و تست‌هايي را که چند بار زده بود، نداشت و در نتيجه، بيشتر وقت خود را در سالن‌هاي ورزشي، فوتسال بازي مي‌کرد. در نهايت، اين دانش‌آموز درس خوان و کوشا، رتبه قابل توجهي کسب نکرد؛ چون مهم‌ترين زمان مطالعاتي خود را صرف انجام کارهاي ديگر کرده بود و در سرجلسه آزمون سراسري، دقت و سرعتش در پاسخگويي به تست‌ها بسيار کاهش يافته بود و نکته‌هاي ظريف برخي از مباحث درسي را نيز فراموش کرده بود.

 

بالاخره زمان مناسب برای تمام کردن دروس کنکور کی است؟

وقتي دانش‌آموزي تصميم بگيرد که درس‌هايش را تا عيد تمام کند، انجام اين کار در نحوه درس خواندنش تاثير مي‌گذارد. او تصميم دارد که تا عيد حتماً يک دور کتاب‌هايش را بخواند و ناخودآگاه به اين نکته توجه نخواهد کرد که آيا همه مباحث را آموخته يا نه، و آيا روي نکته‌هايي که سخت‌تر است يا نياز به دقت و تامل بيشتري دارد، وقت کافي گذاشته است. براي او مهم اين است که کتاب را تمام کند، و وقتي که يک بار کتاب را خواند، خيالش راحت مي‌شود؛ چون فکر مي‌کند که آن کتاب را مطالعه کرده و بسته است؛ اما دانش‌آموزي که به کميت مطالعه کار ندارد و امکان دارد که يک مبحث را 15 بار بخواند (هر چند که هنوز کتاب درسي‌اش را به طور کامل يک بار نخوانده است) از يک سو آرامش خاطر دارد؛ چون آنچه را که خوانده است، دقيق مطالعه کرده است، و از سوي ديگر، در توهم بسته شدن کتاب درسي نيست و مي‌داند که هنوز مطالبي مانده است که بايد آنها را با دقت مطالعه کند.

البته نبايد در مطالعه کردن وسواس به خرج داد و بايد با مديريت زمان و برنامه‌ريزي پيش رفت؛ اما به تجربه مي‌بينيم که سؤالات کنکور، تفهيمي است و براي پاسخگويي به آنها نياز است که درس‌ها را به طور عميق و دقيق مطالعه کرد؛ پس نبايد روي چند دور خواندن درس‌ها يا اينکه تا کي کتاب‌هاي درسي را بايد به پايان رساند، تاکيد داشت. مهم اين است که چگونه درس مي‌خوانيم. آيا همزمان با مطالعه درس‌ها وقتي را به تست زدن و ياد گرفتن نکته‌هاي تستي اختصاص مي‌دهيم؟ آيا به داشتن سرعت در تست زني فکر مي‌کنيم؟ آيا زماني را به مرور مطالب فراگرفته شده و دوره درس‌ها اختصاص مي‌دهيم يا صرفاً مي‌خواهيم که هر جور شده است، يک دور کتاب‌ها را تمام کنيم و بعد از عيد آنها را دوره کنيم؟! در واقع، برنامه‌ريزي، زود تمام کردن درس‌ها نيست؛ بلکه به موقع و صحيح انجام دادن کار است.

بيشتر داوطلبان برتر کشوري نيز مي‌گويند نمي‌توانند به درستي تعيين کنند که هر کتاب را چند دور خوانده‌اند؛ زيرا بعضي از مباحث را چند بار دوره کرده‌ و بعضي از مباحث ديگر را نيز چندان نخوانده‌اند؛ يعني براي تعداد دوره کردن ارزش قايل نبوده‌اند و مهم‌ترين نکته برايشان نهادينه شدن مباحث در ذهنشان بوده است؛ چيزي که به آرامش و منطق در مطالعه کردن نياز دارد.

خوب است بدانيد که، بر خلاف تصور بسياري از داوطلبان، در بين رتبه‌هاي برتر کنکور، کسي شيوه‌اي عجيب و غريب نداشته است. اکثر اين افراد اصلاً کارهاي عجيب و بدون برنامه‌ريزي ندارند و يک روند منطقي و مستمر در مطالعه داشته‌اند؛ اما در بين کساني که رتبه پايين‌تري به دست مي‌آورند، بي‌برنامگي و بلاتکليفي بسياري ديده مي‌شود. آنها به خود، اولياي مدرسه و کتاب‌هاي درسي‌شان اعتماد ندارند و مدام به فکر يافتن شيوه‌اي خاص هستند تا پيشرفتي ناگهاني و غيرمترقبه داشته باشند، و همين امر نيز باعث مي‌شود که عملکردي پايين‌تر از توانايي‌هاي خود داشته باشند./پیک سنجش

منبع : نشریه پیک سنجش ، عکس از خبرگزاری ایسنا

لینک کوتاه مطلب : https://p30konkor.com/?p=9719

ممکن است شما دوست داشته باشید
48 نظر
 1. شکوه می گوید

  سلام میخواستم بدونم تا چه تاریخی خوبه که کتاب های انسانی رو یه دور بزن؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام شکوه خانم گرامی
   برای هر شخصی متفاوت هست و کلی نمیشه گفت ولی تا اردیبهشت ماه نهایتا بهتره یک دور رو تموم کرده باشید

 2. نرگس می گوید

  سلام ببخشید بهترین زمان برای پایان دور اول کی هست منظورم دورع تشریحی می باشد

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام نگرس خانم گرامی
   برای هر داوطلب متفاوته، مثلا یکی از تابستون شروع کرده یکی از مهر یکی از زمستان، برای همین اگر از ابتدای سال تحصیلی شروع کردید در فروردین تموم کنید خوبه اگر نه در اواسط اردیبهشت پیشنهاد میشه، در کل کیفیت رو بیشتر مدنظر داشته باشید و از تست زنی زیاد غافل نشید

 3. محمد حسین می گوید

  سلام خسته نباشید ببخشید من تا اواسط فروردین ماه خیلی عالی (تسلط بالای80 درصد)کتاب هارو تموم میکنم خواستم بدوتم برا رتبه زیر ۱۰۰ شدن این زمان دیر هست برای اتمام دروس؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام محمد حسین عزیز
   نظر ما خیر دیر نیست،فقط سعی کنید مرور و تست زنی زیاد و ثبات در مرحله رو داشته باشید،انشاالله می ترکونید

 4. محدثه می گوید

  سلام میخواستم بدونم از بین آزمونهای جامع سنجش و آزمونهای گزینه دو کدومشون سوالاتش بیشتر شبیه کنکور انسانی اند؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام محدثه خانم گرامی
   هر دو آزمون های خوبی رو دارند
   ما معمولا گزینه دو رو برای آزمون های سال و برای آزمون های جامع نیز هر دو رو به همراه قلم چی پیشنهاد می کنیم

 5. هدیه می گوید

  سلام میخواستم بدونم چطور میشه بعد از امتحانات نهایی تا کنکور (که تقریبا۱۰روز میشه)دروس انسانی رو مرور کنم؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام هدیه خانم گرامی
   خود امتحان نهایی مرور هستش،بعدشم که دوباره تورق سریع خواهید داشت پس نگران نباشید

 6. مهسا می گوید

  سلام میخاستم بدونم اینکه تا اواخر اردیبهشت همه کتابهارو یک دور بزنم خوبه؟و اینکه فرصت میشه بعد از امتحانات نهایی دوباره یک دور کتابهارو بخونم؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام مهسا خانم گرامی
   حتما بازه های مرور زیادی رو تو برنامه تون داشته باشد،بله شما تا اواسط یا نهایتا تا اواخر اردیبهشت یه دور با کیفیت خونده باشید خیلی خوبه،بعدشم که تا دو بار می توانید با روش های مختلف مرور کنید،نگران نباشید توکل به خدا

 7. امید می گوید

  سلام ، خسته نباشید در زمان جمع بندی یعنی سه ماه به کنکور باید چند بار کتاب هارا کامل مرور کنیم برای رشته انسانی

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام امید عزیز
   هر چقدر مرور بیشتری داشته باشید بهتره ،البته کیفیت رو هم فراموش نکنید

 8. غزل می گوید

  سلام میخاستم بدونم اگه تا اواسط،اردیبهشت همه کتاب ها رو ببندم خوبه؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام غزل خانم گرامی
   اگر تا اواخر فروردین یا اواسط اردیبهشت هم باشه بله خوبه

 9. کنکوریم می گوید

  سلام چن روز باید زمان بزارم برای تموم کردن دروس پایه؟؟ و درسایی مثل دینی و فارسیو از آذر شروع کنم بهتره یا فروردین؟ (خیلیا میگن سه ماه اخر رو این دروس کار کن)
  چطوری تست بزنم برای دروس حفظی بعد از خوندن اون درس یا قبل از خوندن اون مبحث(مثلا زیستو خوندم قبلن الان بعد از چند ماه اومدم سراغ زیست بهتره تست بزنم یا دوباره هر فصلو بخونم بعد برم سراغ تستاش)؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام دوست عزیز
   ابتدا پوزش بابت تاخیر در پاسخ،دچار مشکلات کرونا شدیم و همین بابت تاخیر شد
   به نظر ما الان هم این دروس عمومی رو کار کنید، فقط وقت کمتری رو اختصاصی بدید مثلا نسبت 70 به 30 دروس تخصصی به عمومی تا کم کم از اواخر اسفند این نسبت بیشتر بشه
   در مورد روش تست زنی مطلب زیر رو بخونید و بخش زیادی رو به تست زنی اختصاص بدید تا درسنامه :
   https://p30konkor.com/?p=7225
   و اینکه در کل از بازه ی نیمه اسفند تا پایان فروردین می توان گفت فرصت خوبی برای تمام کردن یکبار دروس است با تسلط و کیفیت خوب است ،پس سعی کنید با برنامه ریزی و با کبفیت مطالعه کنید و از طرفی هم وسواس بیش از حد به خرج ندید

 10. Bahar می گوید

  سلام میشه درمورد سهمیه هیئت علمی توضیح بدین؟ چجوری میشه ازش استفاده کرد؟ هیئت ع
  لمی دانشگاه علوم پزشکی

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام بهار خانم گرامی
   لطفا مطلب زیر را بخوانید در این رابطه :
   https://p30konkor.com/?p=11971

نظــــر شما چیه ؟

نظرتون در رابطه با مطلب بالا چیه؟

1- نظرات بدون اسم تایید نمی شوند!

2- نظرات خود را به دور از توهین، تحقیر و تمسخر دیگران ارسال کنید.

3- نظرات شما پس از ارسال، حداکثر ظرف چند ساعت توسط مدیریت تائید خواهند شد.

نکته مهم : پاسخ به کامنت ها نظر قطعی نمی باشد و توصیه می شود حتما از منابع مرجع همچون سازمان سنجش، آموزش و پرورش و مراکز دانشگاهی اطمینان لازم را به عمل آورید.

یادت نره ! اسمت رو وارد کن

X   
[تام لند]