تابستان یک کنکوری

تابستان یک کنکوری

تابستان کنکور چه کنیم؟

پی سی کنکور:ما برنامه ای خاص برای تابستان شما پیشنهاد می‌کنیم. شما با بهره گیری از این برنامه تا حدود بسیار زیادی می توانید از تابستان خود بهتر استفاده کنید. قبل از هر چیز روی سخنمان با شما عزیزانی است که تازه آزمون سراسري را پشت سر گذاشته اید. به آن دسته عزیزانی که کنکور را با موفقیت پشت سر گذاشته اند تبریک می گوییم. میتوانید از همین الان برای برنامههایی که در نظر داشتید بعد از کنکور انجامدهید، وقت گذاشته و از آنها لذت ببرید. منتظر چه هستید، فقط همین ایام تابستان را وقت دارید و بعد از آن دوباره بايد به مطالعه درسهای جدید در دانشگاه مشغول شوید؛ البته در کنار تفریح و استراحت، به انتخاب رشته هم فکر کنید تا بتوانید با یک انتخاب دقیق و اصولی، مزد زحمات خود را به طور کامل دریافت کنید.

تابستان یک کنکوری

به نقل از پیک سنجش؛ اگر تصمیم گرفتید كه دوباره در کنکور شرکت کنید زمانی را هم برای استراحت و رفع خستگی فکری و جسمی خود  حتما کنار بگذارید. ممکن است كه برخی از شما عزیزان، به خاطر عذاب وجدان کم کاری در سال قبل و … تصمیم بگیرید تا بلافاصله مطالعه را شروع کنید؛ اما به خاطر داشته باشید که یک شروع توأم با خستگی نمی تواند ثمره خوبی داشته باشد؛ زیرا در ادامه راه طولانی که تا کنکور در پیش دارید و در زمانی که الزام است بیشتر درس بخوانید و در شرایطی که دیگر داوطلبان، مشغول مطالعه هستند و رقابت بالا گرفته است، ممکن است به دلیل خستگی یا دلزدگی از ادامه راه باز بمانید.

نگران نباشید، میتوانید با جدیت و پشتکار عالی در کنکور سال آینده به آنچه می خواهید برسید؛ به شرطی که یک برنامه ریزی خوب و یک همت مثال زدنی داشته باشید. نوبتی هم که باشد، نوبت شما دانش آموزان عزیزی است که امسال میخواهید برای اولین بار در کنکور شرکت کنید. ضمن عرض »خسته نباشید« به شما عزیزان به خاطر اینکه فصل امتحانات را پشت سرگذاشته ايد، باید اشاره کنیم که وضعیت شما با داوطلبانی که تا الان یک یا چند بار کنکور را گذرانده اند، فرق می‌کند.

اول اینکه داوطلبان پشت کنکوری، درباره نوع سؤالات، میزان سختی و آسانی آنها، چگونه برای کنکور درس خواندن، نحوه تست زنی و … تجربه هایی دارند که ممکن است بیشتر شما عزیزان اين تجربيات را نداشته باشید.

دوم آنكه این گروه، در مقایسه با شما، بعضی از درس ها را به میزان بیشتری برای کنکور مطالعه کرده اند و میتوانند آنها را در مدت زمان کمتری نسبت به شما مطالعه کرده و موفق شوند؛ پس الزام است كه شما دانش آموزان عزیز، در مقایسه با بیشتر داوطلبان پشت کنکوری، مطالعه بیشتر و بهتری داشته باشید. برای انجام این کار، الزم است كه مدتی را استراحت کنید. روزهای این استراحت بستگی به میزان خستگی شما و نیازتان به تمدید نیرو دارد.

ممکن است كه دانش آموزی به مدت بیشتر و دانش آموز دیگری به مدت کمتری براي انجام اين كار نیاز داشته باشد؛ پس این شما هستید که بهتر از هر کسی و با شناخت روحیه خودتان باید برای شروع مطالعه در تابستان تصمیم بگیرید. اگر نیاز به استراحت بیشتری دارید، به دلیل استرس یا … زودتر شروع نکنید؛ زیرا در ادامه راه آمادگی برای کنکور و زمانی که نیاز است بیشتر درس بخوانید ً خسته خواهید شد و این خستگی نابهنگام، بیشتر به ضرر شماست. به همين خاطر، حتما الزام است كه کارهايی را انجام دهید که ما در اینجا آنها را براي شما توضیح خواهیم داد:

بیشتر بخوانید  آیا کنکور حذف شدنی است؟

1 -هدف گذاری کنید

یکی از کارهای مهمی که شما عزیزان باید در تابستان انجام دهید این است که هدف خود از کنکور را به روشنی مشخص کنید. اینکه فقط بگویید: »میخواهم کنکور بدهم« درست نیست. باید بدانید كه به چه رشته یا رشته هایی علاقه مندید، چه دانشگاه يا دانشگاه هایی را دوست دارید و برای رسیدن به این رشته ها و دانشگاه ها چه کارهایی را باید انجام دهید، و برای پذيرفته شدن در رشته يا رشته هاي مورد نظر شما، مطالعة عميق و دقيق چه درس هایی مهمتر است.

2 -برنامه ریزی کنید

برای انجام هر کاری، حتی یک خرید ساده هم، داشتن برنامه ریزی، بسیار مهم و راه گشاست. برنامه ریزی به شما کمک می‌کند تا مطالعه شما نظم پیدا کرده و در وقت کمتری به مطالعه درس هایتان بپردازید. شما برای یک برنامه ریزی خوب و اصولی، باید ببینید كه در شبانه روز چند ساعت میتوانید مطالعه کنید و آیا عادت به مطالعه صبح دارید یا شب، و چه درسهایی را بايد بیشتر و چه درسهایی را بايد کمتر مطالعه کنید. همين طور بايد ببينيد كه چه کارهای دیگری را در کنار مطالعه میخواهید انجام دهید؛ ً مثال زمان ورزش و … را مشخص كنيد.

3 -مقدمات را آماده کنید

برای مطالعه به منظور آمادگي در کنکور، الزم است كه شما جزوه ها و کتاب هایی داشته باشید و بر اساس آنها جلو بروید. تابستان، بهترین فرصت برای این منظور است که شما جزوه ها یا کتابهایی را که ندارید یا به صورت ناقص داريد، آماده و كامل کنید. در این زمینه به نکات دیگری هم دقت کنید؛ مثلا ببينيد كه در کدام مکان میتوانید مطالعه بهتری داشته باشید.

4 -به جبران ضعفهای درسی بپردازید

تقویت و جبران نقاط ضعف درسی، یکی از کارهایی است که شما میتوانید در روزهای بلند تابستان انجام دهید. وقتی مجبور میشویم كه برای آزمونی مانند کنکور، به طور پیوسته مطالعه کنیم، ممکن است كه برخی از عوامل، روند مطالعه ما را کند ساخته یا  سعی کنید كه قبل از شروع متوقف کنند. برای اینکه با چنین مشکلی مواجه نشوید، حتما به مطالعه اصلی، وقتی را در تابستان، برای رفع اشکال در دروس مختلف اختصاص دهید. جبران نقاط ضعف و یادگیری چنین درسهایی در فضای تابستان، به خاطر داشتن فرصت یادگیری بیشتر و عمیق تر، در کنار استرس کمتر، بسیار مفیدتر خواهد بود.

5 -توجه به عادات مطالعاتی

تابستان فصل مناسبی است تا در قالب یک برنامه زمانی افزایشی مناسب، عادات مطالعاتی خوب خود را به تدریج افزایش و عادات نادرست مطالعاتی خود را به تدریج کاهش دهید.

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظــــر شما چیه ؟

نظرتون در رابطه با مطلب بالا چیه؟

نظرات شما پس از ارسال،حداکثر ظرف چند ساعت توسط مدیریت تائید خواهند شد

ایمیل شما در سایت منتشر نمی شود و تنها برای پاسخ احتمالی در نظر گرفته می شود.

عضویت در کانال تلگرام کنکور 98عضو میشم !
+ +