مشاوره کنکور idnovinتام لند 1400paresh-jambandimoallefتام لند

اخبار کنکور
اخبار دانش آموزی
مشاوره کنکور
سوالات کنکور
جزوات آموزشی
امتحانات نهایی

تاثیر معدل در کنکور 1400 سازمان سنجش (جامع و بروز شده)

تاثیر معدل کنکور 1400 نظام قدیم و نظام جدید

تاثیر معدل در کنکور 1400

پی سی کنکورتاثیر معدل همواره یکی از مهم ترین چالش های چند سال اخیر برای داوطلبان کنکور بوده، به همین دلیل قصد داریم تا در این مطلب به طور جامع به آخرین اخبار میزان تاثیر سمعدل و تاثیر سوابق تحصیلی کنکور 1400 بپردازیم، پس با ما همراه باشید.

در این مطلب به چه سوالاتی پاسخ داده می شود :

تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور 1400 چگونه است؟ تاثیر معدل در کنکور 1400 برای نظام قدیم چجوریه؟ تاثیر معدل کنکور ۱۴۰۰ مثبت یا قطعی؟

 – منظور از تاثیر سوابق تحصیلی کنکور 1400 چیه؟

در حال حاضر برای دانش آموزان و فارغ التحصیلان پایه دوازدهم که امتحانات پایان ترم آن ها به صورت هماهنگ و نهایی برگزار شده است ، سوابق تحصیلی کنکور 99 نظام جدید گفته می شود،لازم به ذکر است که در حال حاضر امتحانات پایه یازدهم شامل سوابق تحصیلی نمی شود و تنها امتحانات نهایی دوازدهم به عنوان سابق تحصیلی در نظر گرفته می شود.

و برای داوطلبان نظام قدیم نیز که امتحانات سال سوم دبیرستان آن ها به همراه سایر دروس پیش دانشگاهی که به صورت نهایی و کشوری برگزار شده، سوابق تحصیلی کنکور 99 نظام قدیم گفته می شود.

میزان تاثیر معدل در کنکور 1400 پس از جلسه شورای سنجش و پذیرش در این مطلب قرار می گیرد که می تواند به صورت مثبت یا قطعی در نظر گرفته شود.

 

– فلسفه و علت افزایش سوابق تحصیلی در کنکور 1400 چیست؟

تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور سراسری مصوبه مجلس است. طبق قانون، اعمال سوابق باید به نحوی باشد که بتدریج ۸۵ درصد ظرفیت دانشگاه‌ها از طریق سوابق تحصیلی پر شود که سهم سوابق تحصیلی در آن ۱۰۰ درصد است، اما برای باقی رشته‌ها دو روش دیگر در قانون آمده که یکی “اعمال سابقه تحصیلی و کنکور عمومی” و دیگری “اعمال سابقه تحصیلی و کنکور عمومی و اختصاصی” است. در هر صورت سابقه تحصیلی در کنکور، اثرگذار و قانونی است. به همین جهت مادامی که کنکور برقرار باشد سابقه تحصیلی هم در آن اعمال می‌شود و به این معناست که هر چه سهم سابقه تحصیلی افزایش یابد، سهم نمره کنکور در گزینش کم می‌شود.

آخرین اطلاعیه سازمان سنجش در رابطه تاثیر معدل کنکور 1400 چیه؟

آخرین اطلاعات مربوط به تاثیر سوابق تحصیلی مربوط به کنکور 99 بوده که در زیر می خوانید، اخبار تکمیلی 1400 را در انتهای مطلب می توانید مشاهده کنید

 

براساس مصوبه جلسه مورخ 98/08/01 شوراي سنجش و پذيرش،‌ در آزمون سراسري سال 1399، ميزان تأثير سوابق تحصيلي، حداكثر 30 درصد و با تأثير مثبت اعمال مي شود به طوري كه:

تاثیر معدل کنکور 99 برای داوطلبان نظام جدید

آن دسته از ديپلمه هاي رياضي و فيزيك، علوم تجربي،‌ علوم انساني و علوم و معارف اسلامي كه ديپلم خود را سال 1398 يا 1399 و در نظام آموزشي جديد (3-3-6)‌ اخذ نموده و امتحانات دروس پايه دوازدهم آنها به صورت نهايي، سراسري و كشوري برگزارشده است، مشمول اعمال سوابق تحصيلي بوده و سوابق تحصيلي موجود ديپلم (پايه دوازدهم ـ سال سوم آموزش متوسطه نظام جديد 3-3-6) به ميزان حداكثر 30 درصد به نسبت سوابق تحصيلي موجود داوطلب و به صورت تأثير مثبت در نمره كل نهايي آنان لحاظ مي شود.

 

تاثیر معدل کنکور 99 برای داوطلبان نظام قدیم 

آن دسته از ديپلمه هاي رياضي و فيزيك، علوم تجربي،‌ علوم انساني و علوم و معارف اسلامي كه ديپلم خود را از سال 1384 الي 1397 در نظام آموزشي قبلي اخذ نموده اند و امتحانات يك يا چند درس آنها به صورت نهايي، سراسري و كشوري برگزار شده است، مشمول اعمال سوابق تحصيلي بوده و سوابق تحصيلي موجود ديپلم (پايه يازدهم ـ سال سوم آموزش متوسطه نظام قديم)‌ به ميزان حداكثر 25 درصد به نسبت سوابق تحصيلي موجود داوطلب و با تأثير مثبت و داوطلبان داراي مدرك پيش دانشگاهي رياضي و فيزيك، علوم تجربي،‌ علوم انساني و علوم و معارف اسلامي و هنر كه مدرك دوره پيش دانشگاهي خود را از سال تحصيلي 91-1390 اخذ نموده اند و امتحانات يك يا چند درس آنها به صورت نهايي، سراسري و كشوري برگزارشده است، مشمول اعمال سوابق تحصيلي بوده و سوابق تحصيلي موجود دوره پيش دانشگاهي (پايه دوازدهم ـ سال آخر آموزش متوسطه نظام قديم) به ميزان حداكثر 5 درصد به نسبت سوابق تحصيلي موجود داوطلب و با تأثير مثبت اعمال مي شود. در مجموع ميزان تأثير سوابق تحصيلي حداكثر 30 درصد است و به صورت تأثير مثبت در نمره كل نهايي آنان لحاظ مي شود.

 

تاثیر معدل کنکور 99 شامل چه کسانی نمی شود؟

افرادی که دیپلم خود را قبل از سال های 1384 کسب کرده اند و سایر داوطلبانی که غیر از دو مورد فوق می باشند شامل تاثیر معدل نمی باشند و هم چنین افرادی که مدرک پیش دانشگاهی خود را قبل از سال 91 دریافت کرده اند شامل تاثیر نمرات پیش دانشگاهی نمی شوند .

تاثیر سوابق تحصیلی کنکور 99

تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور 1400 برای داوطلبانی که دیپلم غیر مرتبط دارند چگونه است؟

(با توجه به بخشنامه تاثیر معدل در کنکور سال 99): تاثیر سوابق تحصیلی کنکور 1400 برای داوطلبانی که دیپلم غیر مرتبط دارند نیز به این صورت است که این افراد نیز شامل تاثیر معدل می شوند اما با توجه به دیپلم میزان تاثیر معدل متفاوت خواهد بود.(در این رابطه می توانید مطلب تاثیر معدل برای رشته های غیر مرتبط با دیپلم)

نسبت به دیپلم های مرتبط شامل تاثیر معدل کمتری می باشند.

به طور مثال داوطلبی که دیپلم ریاضی یا انسانی دارد و قصد شرکت در کنکور تجربی را دارد،سوابق تحصیلی آن با توجه به دروس موجود محاسبه می شود و کمتر از درصد مورد نظر در آن سال(مثلا در کنکور 98 : تاثیر معدل 30 درصد ) می باشد.

 

اگر تاثیر معدل کنکور 1400 قطعی بشه چگونه نمرات را ارتقا دهیم؟

اگر به هر دلیل در کنکور 1400 بر خلاف سالهای گذشته تاثیر معدل قطعی در نظر گرفته شود، که البته امیدواریم تا زمانی که شرایط و امکانات برای تمام داوطلبان یکسان نباشه،تاثیر معدل قطعی در نظر گرفته نشود،ولی اگر این اتفاق رخ داد می توانید از ترمیم معدل دروس استفاده کنید.( مشاهده ترمیم معدل کنکور 99 )

 

میزان تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور 1400 برای دانش آموزان کاردانش و فنی و حرفه ای چگونه است؟

(با توجه به بخشنامه تاثیر معدل در کنکور سال 99): دانش آموزان رشته های کاردانش و فنی و حرفه ای نیز می توانند در یکی از رشته های (ریاضی یا تجربی یا انسانی) شرکت کنند ،این داوطلبان شامل تاثیر معدل در کنکور 99 نمی باشند و اگر تمایل به اعمال تاثیر سوابق تحصیلی دارند باید در امتحانات نهایی رشته مورد نظر شرکت کنند.

 

تاثیر معدل دهم و یازدهم در کنکور 1400 چگونه است؟

(با توجه به بخشنامه تاثیر معدل در کنکور سال 99): در حال حاضر تنها در پایه دوازدهم امتحانات نهایی برگزار می شود و به همین دلیل نیز تنها از پایه دوازدهم به عنوان سابقه تحصیلی یاد می شود و معدل پایه دهم و یازدهم تاثیری در کنکور ندارند.

 

– تفاوت میان تاثیر مثبت معدل و تاثیر قطعی معدل کنکور

تاثیر مثبت معدل در کنکور 1400 یعنی چه؟ به زبان خیلی ساده تاثیر مثبت معدل می گوید برای داوطلب دو نمره بساز، یک نمره کنکور و یک نمره سوابق تحصیلی که شامل (برای مثال : سی درصد معدل سال دوازدهم) است؛ و اگر نمره سوابق تحصیلی باعث کاهش نمره کنکور شود، تاثیر مثبت معدل اثر داده نمی شود بنابراین بستگی به نمره کنکور دارد .
اگر داوطلبی نمره کنکور بیشتری نسبت به نمره سوابق تحصیلی داشته باشد، نمره متوسطه اثر داده نمی شود تا نمره کنکور کاهش پیدا نکند.

تاثیر قطعی معدل در کنکور 1400 یعنی چه؟ اما در مورد تاثیر قطعی معدل نیز می توان گفت؛ که داوطلب هر نتیجه ای در کنکور کسب کند نمره سوابق تحصیلی که شامل (برای مثال : سی درصد معدل سال دوازدهم) در نتیجه نهایی و تعیین رتبه تاثیرگذار خواهد بود ،حال این تاثیر چه به نفع داوطلب باشد چه نباشد در نتیجه نهایی آن موثر خواهد بود.

میزان تاثیر معدل کنکور 99

– تاثیر معدل در کنکور ۱۴۰۰ به نفع یا ضرر داوطلبان؟

طی چند سال گذشته آموزش و پرورش سعی داشته به دلایل مختلفی نقش تاثیر معدل در کنکور 99 را پر رنگ کند،اما در واقعیت دانش آموزان زیاد موافق این طرح نیستند. به گونه ای که در نظرسنجی که توسط سازمان سنجش از میان داوطلبان کنکوری انجام شد ،طبق نظرسنجی سازمان سنجش ۸۵ درصد داوطلبان تمایل به تاثیرگذاری سوابق تحصیلی در کنکور ندارند ،هم چنین در نظر سنجی دیگری که در شبکه یک سیما در برنامه «مناظره» با حضور موافقان و مخالفان برگزار شد 87 درصد داوطلبان موافق تاثیر مثبت کنکور بودند.

با توجه به این نظر سنجی ها و سایر تحقیق های انجام شده ؛ در حال حاضر تاثیر قطعی معدل با عدالت آموزشی مغایر است و براساس گزارش های سازمان سنجش و پذیرش تاثیر قطعی معدل به زیان دانش‌آموزان به ویژه دانش آموزان مناطق محروم است،که خوشبختانه در کنکور سال 99 نیز به صورت مثبت تاثیر معدل در نظر گرفته می شود.

 

نظر مشاور سازمان سنجش در رابطه تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور سراسری

 

نظر نماینده مجلس در رابطه تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور سراسری

نظرات رتبه های برتر کنکور 97 در مورد تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور سراسری :

 • ایزدمهر احمد نژاد (رتبه 1 کنکور تجربی 98 ) : من به هیچ عنوان با تاثیر قطعی موافق نیستم، چون به نظرم تاثیر مثبت بهتر است. از طرف دیگر آموزش و پرورش هم از لحاظ امنیت در برگزاری آزمون‌های امتحان نهایی و هم از لحاظ کیفیت سوالات دارای ضعف است. همچنین موضوع سلامت در برگزاری امتحانات، آزمون‌ها و تقلب‌هایی که بعضا در این امتحانات صورت می‌گیرد، خیلی جای بحث دارد. از نظر من مراقب‌های امتحانات نهایی چندان رعایت نمی‌کنند که تقلبی در جلسه امتحان صورت نگیرد

 

 • علیرضا شاطری (رتبه یک گروه آزمایشی رشته ریاضی و فنی)با اشاره به اینکه با تاثیر قطعی سوابق تحصیلی در کنکور مخالف است، گفت: تاثیر قطعی اصلا خوب نیست به این دلیل که  سوالات امتحان نهایی با سطح سوالات کنکور قابل قیاس نیستند و ساده‌تر از کنکور است و حالا قرار است که تاثیر قطعی در کنکور لحاظ شود و این به نظرم درست نیست، یا باید سطح کنکور را پایین‌ترین بیاورند یا سطح سوالات امتحان نهایی را بالاببرند تا این تاثیر منطقی‌تر باشد به نظرم تاثیر مثبت خیلی عادلانه‌تر بود.
 • امیررضا براتی (رتبه یک گروه آزمایشی علوم تجربی) نیز تاثیر مثبت سوابق تحصیلی در کنکور را بهتر دانست و گفت: من نظر مثبتی درباره تاثیر قطعی ندارم و فکر می‌کنم بهتر بود که تاثیر مثبت باشد، یا اگر فکر می‌کنند یک جلسه کنکور نمی‌تواند آینده دانش آموزان را روشن کند، شاید بهتر باشد که مثلا طی دو  مرحله کنکور برگزار شود و بعد از نمرات میانگین بگیرند. با این وجود می‌توان با تلاش و سختی به موفقیت رسید و هر مانعی که سر راه باشد با عزم و اراده برداشت.
 • فاطمه ملکی (رتبه یک گروه آزمایشی علوم انسانی)نیز در این باره نظر خود را بیان کرد و گفت: من کاملا مخالف تاثیر قطعی هستم به این دلیل که اگر کسی تلاش زیادی برای امتحان نهایی نکرده یا به هر دلیلی شرایطی داشته که نتوانسته خوب درس بخواند به کنکور به عنوان یک فرصت نگاه می کند تا بتواند کاستی های گذشته را جبران کند.

 

 • فروغ رنجبر (رتبه یک گروه آزمایشی هنر) با اشاره به موافقتش نسبت به تاثیر قطعی سوابق تحصیلی در کنکور بیان کرد: من موافق تاثیرقطعی هستم، یعنی مخالف خاصی با این طرح ندارم. به هر حال این طرح به دانش آموزان و گروه‌های آزمایشی که در آن شرکت می‌کنند، بستگی دارد و درباره کنکور هنر من موافق تاثیر قطعی هستم.

آخرین اخبار تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور 1400  :

اظهار نظرهای مسئولین به محض انتشار در این قسمت بروز می شود . . .

 

 

 

مطالبی که مرتبط با کنکور 1400 است و پیشنهاد میشه ازش دیدن کنید :

 

منابع : پی سی کنکور ،سازمان سنجش،خبرگزاری های ایسنا

لینک کوتاه مطلب : https://p30konkor.com/?p=6152

ممکن است شما دوست داشته باشید
221 نظر
 1. میلاد می گوید

  سلام.ببخش یه سوال دارم.میخوام کنکور 99 شرکت کنم .نظام قدیم دیپلم و پیش دانشگاهی ریاضی و فیزیک گرفتم.آیا مجاز به شرکت در این آزمون میباشم.

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام میلاد جان
   بله مجاز هستید
   مطلب زیر مربوط به مدارک لازم برای ثبت نام کنکور را نیز می توانید بخوانید :
   https://p30konkor.com/%D9%85%D8%AF%D8%A7%D8%B1%DA%A9-%D9%84%D8%A7%D8%B2%D9%85-%D8%AB%D8%A8%D8%AA-%D9%86%D8%A7%D9%85-%DA%A9%D9%86%DA%A9%D9%88%D8%B1/

 2. علی می گوید

  سلام و خسته نباشین
  میخواستم بدونم منی ک معدل دیپلم نظام قدیمم پایینه و تاثیر معدل مثبته امکان قبولی پزشکی ندارم؟ یا دنبال ترمیم معدل باشم؟ حتی اگه تو کنکور درصد خوب بزنم چی؟
  ممنون

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام علی جان
   چرا ندارید به شرط کسب درصدهای خوب پزشکی هم قبول می شوید،تاثیر معدل هم مثبته اگر به ضررتون باشه که تاثیر داده نمیشه و نگران نباشید فقط سعی کنید درصد خوبی رو در کنکور کسب کنید

 3. حسین می گوید

  سلام میگم تاثیر معدل مثبته دیگه قطعا ما نظام جدیدی ها نگران نباشیم دیگه؟؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام حسین جان
   خیالتون راحت راحت، تاثیر معدل برای کنکور 99 مثبت اعلام شد

 4. مرتضی می گوید

  سلام آیا در سالهای بعد ممکن است رشته پزشکی یا پرستاری شرط معدل بشود مثل دانشگاه فرهنگیان؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام مرتضی جان
   خیلی بعیده

 5. مرتضی می گوید

  سلام من دیپلم تجربی نظام قدیم دارم با معدل ۱۱/۹۲ قصد دارم دوباره کنکور شرکت کنم باهدف پزشکی یا رشته های پیراپزشکی اما به علت پایه ضعیف و سربازی پیش روم برنامه ام برای کنکور ۱۴۰۲ میباشد خیلی به رشته های تجربی علاقه دارم به نظر شما این تصمیم را اجرایی کنم و وارد این راه بشوم؟ کنکور تا ۱۴۰۲ برگزار میشود؟میتوانم ترمیم معدل انجام بدهم ؟وترمیم معدل در کنکور سالهای بعد تاثیر دارد؟ترمیم معدل را تصمیم دارم در ۱۴۰۱ بعد از سربازی انجام بدهم دروس کدام نظام را برای ترمیم باید امتحان بدهم؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام مرتضی جان
   حقیقتا غیر از خدا کسی از آینده خبر نداره،ما هم تنها بر حسب احتمالا می توانیم پیشنهاد دهیم و غیب گو نیستیم
   مجلس به دنبال طرح جدید کنکور هست که تاثیر معدل سه سال آخر هم شاملش میشه،به نظر ما که بله باز هم کنکور برگزار میشه حتی در سال 1402 که سه سال دیگه میشه حدودا،و ترمیم معدل هم برای تمامی دروس بهتره انجام بشه و شما باز بررسی کنید ببینید که بهترین زمان تسلط و وقتی که می توانید بگذارید کی هست،همون رو انجام بدید

 6. امیرحسین می گوید

  سلام برای مثال اگه یه نفر معدل سال دوازدهمش ۱۷ بشه آیا امکان پزشکی قبول شدنش هست،؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام امیر حسین جان
   تا وقتی که تاثیر معدل مثبت هست بله شدنیه و بیشتر نتیجه کنکورتون ملاکه

 7. مرتضی می گوید

  سلام خسته نباشید آیا این امکان هست که ترمیم معدل برداشته شود؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام مرتضی جان
   از نظر ما که خیلی احتمالش ضعیفه،چون هم جنبه درآمد زایی داره و هم به قول خودشون یه فرصت جبرانی هست برای داوطلبان کنکور

 8. علی می گوید

  سلام دوست عزیز و گرامی
  من نظام قدیم رو خونم و دیپلمم هم سال ۹۶ گرفتم الان میخوام به کنکور ۹۹ نظام جدید ثبت نام کنم
  آیا تاثیر معدل من ۳۰ درصدی خواهد بود یا ۲۵ درصدی ؟
  در ضمن من سهمیه ۵ درصدی هم دارم
  فعلا لنگه حالا چی بشه ملعوم نیست

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام علی جان
   تاثیر مثبته ،برای شما هم 30 درصد تاثیر مثبته و از لحاظ تاثیر معدل جای نگرانی نیست

 9. سمانه می گوید

  تاثیرمعدل براکنکور تجربی سال ۹۹نظام قدیم قطعیه یامثبت؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام سمانه خانم گرامی
   30 درصد تاثیر مثبت هستش برای کنکور 99

 10. مهران می گوید

  سلام ببخشید.تاثیرمعدل در کنکور99 هنوز معلوم نشده است؟؟؟؟؟؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام مهران جان
   خیر ولی گفته شده که در دستور جلسه شورای سنجش و پذیرش وجود داره و به زودی اعلام میشه

نظــــر شما چیه ؟

نظرتون در رابطه با مطلب بالا چیه؟

1- نظرات بدون اسم تایید نمی شوند!

2- نظرات خود را به دور از توهین، تحقیر و تمسخر دیگران ارسال کنید.

3- نظرات شما پس از ارسال، حداکثر ظرف چند ساعت توسط مدیریت تائید خواهند شد.

یادت نره ! اسمت رو وارد کن