مشاوره کنکور idnovinتام لند 1400تام لندaka100منتا

اخبار کنکور
اخبار دانش آموزی
مشاوره کنکور
سوالات کنکور
جزوات آموزشی
امتحانات نهایی

تراز مشترک نظام قدیم و دردسرهای آن + فیلم

اعتراض داوطلبان کنکور نظام قدیم به تراز مشترک

پی سی کنکور : کنکور سراسری 98 با اتفاقات عجیب و غریبی همراه بود و در آخرین مورد آن که امسال شاهد بودیم، درصدهای بسیار بالای داوطلبان نظام جدید بود به گونه ای که داوطلبان با رتبه های برتر زیاد قابل تفکیک نبودند سازمان سنجش نیز ابتدا توضیحاتی را در رابطه با نحوه ترازگیری داوطلبان نظام قدیم و جدید ارائه کرد، و در نهایت برای همسان سازی تراز ها به برخی از داوطلبان نظام قدیم بسته به وضعیت آن ها بین صفر تا چند درصد در هر درس اضافه کرد که نحوه اضافه شدن آن نیز خود با سوالات زیادی همراه بود،اما تفاوت رتبه های نظام قدیم و نظام جدید کاملا مشهود بوده به گونه ای که بسیاری از داوطلبان نظام قدیم به رتبه های خود و به تبع آن تفاوت سطح سوالات بین نظام قدیم و جدید اعتراض داشتند و خواهان سهمیه قبولی جداگانه بین دو نظام قدیم و جدید شدند،که متاسفانه تا به این لحظه سازمان سنجش نیز پاسخگو نبوده است،در کلیپ زیر گزارش باشگاه خبرنگاران از این اتفاق را می بینید :

 

جلسه مشترک نمایندگان مجلس با حضور رئیس سازمان سنجش

تراز مشترک کنکور نظام قدیم در مجلس

به نقل از خبرگزاری مجلس؛ دستور کار نخست کمیسیون آموزش مجلس به موضوع اعتراض برخی از داوطلبان کنکور نظام قدیم به سخت بودن کنکور 98 با حضور رئیس سازمان سنجش اختصاص  داشت که در این خصوص گزارشی ارائه شد.

نماینده مردم گرمی مغان در مجلس شورای اسلامی افزود: اکثر سئوالات طرح شده برای کنکوری‌های نظام قدیم از دروس مشترک بوده است؛ ضمن اینکه بیشتر معترضان در رشته تجربی بودند که با توجه به ثابت ماندن ظرفیت علوم پزشکی این موضوع از طریق دیگری از سوی نمایندگان دنبال می‌شود.

 

بروز رسانی 12 شهریور 98

بعد از انتشار دفترچه سوالات کنکور 98 داد داوطلبان نظام قدیم درآمد که سوالات ما خیلی سخت‌تر از سوالات داوطلبان نظام جدید بود. داوطلبان نظام قدیم اظهار کرده اند که سوالات بسیاری از دروس برای نظام قدیمی‌ها همان سوالات نظام جدیدی‌ها بوده است در صورتی که کنکوری‌های نظام قدیم از یکسال قبل فقط مباحث نظام قدیم را مطالعه می‌کرند.

داوطلب دیگری گفته است: سوالات نظام قدیم سخت‌تر از نظام جدید بود، معلوم نیست چه طور میخواهند تراز و رتبه مشترک بدهند؟، داوطلب دیگر نظام قدیمی گفته: بیشتر سوالات از کتب نظام جدید طراحی شده بودند. داوطلب دیگر نظام قدیمی نیز گفت:‌ای کش تراز‌ها جداگانه و قبولی‌ها جداگانه داده می‌شد تا به کسی ظلم نشود. مگر می‌شود دو سری سوال داد و یکجور حساب کرد؟ داوطلب دیگری اظهار کرده است: تیپ‌های سوالی دانش آموزان نظام قدیم رو توی درسی مثل ریاضی رو ببینید کاملا سوالا بر مبنای کتاب دانش آموزان نظام جدید طرح شده. این حرف تمام دانش آموزان برتر، کارشناسان و دبیران هست. توی درسی مثل شیمی تعداد سوالات محاسباتی نظام جدید کمتر بود واین مسئله‌ی خیلی تاثیر گذاریه. اصولا سوال اساسی ما اینکه وقتی تعداد داوطلبان دو نظام متفاوت با هم برابره چرا باید از یک گروه جانبداری و حمایت بشه؟ این ماجرا از چه منطقی پیروی میکنه؟

سازمان سنجش همچنین در اطلاعیه‌ای که در ۲۰ تیر ۹۸ منتشر کرده ( نحوه ترازگیری داوطلبان نظام قدیم و جدید ) درباره نحوه ترازکردن داوطلبان این‌طور آورده است: «هرچند دو مجموعه سوال برای دو نظام آموزشی طراحی شده و ممکن است نوع سوالات در دو نظام متفاوت باشد، اما سوالات به‌گونه‌ای طراحی شده که سطح دشواری یکسانی دارند، به‌ویژه اینکه از مباحث مشترک دو نظام آموزشی قدیم و جدید (۳-۳-۶) سوال یکسان طراحی شده است، بنابراین تراز نمرات خام آزمون به صورت کلی در هر درس و گروه با هم محاسبه خواهد شد و نمرات هر نظام به صورت جداگانه تراز نمی‌شود.» و نکته جالب اینجاست که حتی این اطلاعیه نیز خود باعث ایجاد ابهامات جدیدی در ذهن داوطلبان نظام قدیم شده است، اول اینکه چطور تراز نمرات خام هر درس و گروه با هم محاسبه خواهد شد، اما در مرحله بعدی قرار نیست تراز داوطلبان نظام قدیم و جدید به صورت جداگانه اعلام شود و هم‌ترازی برای آن‌ها لحاظ خواهد شد؟

پاسخ وزیر علوم به معترضان نظام قدیم کنکور سراسری

منصور غلامی در مورد اعتراضات داوطلبان نظام قدیم به سوالات کنکور ۹۸ گفت: داوطلبان ورود به دانشگاه‌ها مطمئن شوند که نمرات شان تعادل دارد و متناسب با تحصیلات آن‌ها است. سازمان سنجش آموزش کشور برای طراحی سوال، مخازن سوال دارد و در سال‌های متمادی سوال‌های مختلف از منابع نظام جدید و قدیم طراحی شده است.

غلامی خاطرنشان کرد: معمولاً انتخاب سوال برای هر آزمون به صورت تصادفی از این منابع سوال صورت می‌گیرد و اشخاص سوال را برای قرار گرفتن در دفترچه آزمون انتخاب نمی‌کنند بلکه سیستم نرم افزاری این انتخاب را انجام می‌دهد و به صورت تصادفی، سوالات دروس مربوطه برای نظام قدیم و جدید در دفترچه سوالات در نظر گرفته می‌شود.

وزیر علوم تاکید کرد: اگر داوطلبان کنکور تک نظام هم باشند باز هم این سوالات برای همه آن‌ها طراحی و استفاده می‌شود. اینکه گروهی بگویند سوالات ما سخت‌تر از گروه دیگر بوده است قابل اثبات نیست و ادعا است.

وی گفت: زیر سوال بردن نتایج آزمون به این بزرگی غیر از اینکه تضعیف روحیه افراد را به دنبال دارد، شبهه در ذهن جوانان و احساس بی عدالتی ایجاد می‌کند.
غلامی گفت: دانشگاه‌ها بر اساس همین آزمون دانشجویان خود را انتخاب می‌کنند، سال تحصیلی شروع می‌شود و پذیرفته شدگان به کلاس‌های درس می‌روند.

پاسخ سازمان سنجش به معترضان نظام قدیم کنکوری سراسری

حسین توکلی،در پاسخ به آخرین وضعیت رسیدگی به اعتراض داوطلبان نظام قدیم گفت: برای بررسی وضعیت این معترضان گروهی در سازمان سنجش تشکیل شده و مسئولیت بررسی این مسئله در دست بررسی دارد.
توکلی در ادامه گفت: پاسخ این اعتراضات به صورت موضوعی و بر اساس درخواست هر فرد پاسخ داده خواهد شد./میزان

لینک کوتاه مطلب : https://p30konkor.com/?p=11961

ممکن است شما دوست داشته باشید
5 نظر
 1. علی می گوید

  سلام
  اینجانب داوطلب کنکور سال 98 در رشته علوم تجربی و نظام قدیم هستم. واقعا در کنکور سال جاری به ما نظام قدیمی ها خیلی ظلم شد. تقریبا 60 درصد داوطلبان از نظام قدیم بودند و باید 60 درصد ظرفیت دانشگاه ها نیز به ما اختصاص می یافت ولی با گرفتن تراز مشترک، حق ما بسیار ضایع شد بطوری که سال گذشته فردی با رتبه 3500 در رشته پزشکی دانشگاه شاهرود قبول شد ولی من امسال با رتبه 2500 قبول نشدم.
  از شما بعنوان باشگاه خبرنگاران جوان درخواست دارم که همانطوری که خانم خبرنگاران وعده داد، اعتراض ما را کماکان پیگیری و به احقاق حق ما کمک کنید. ممنون

  1. مریم می گوید

   شما امسال جدید شرکت میکنید یا قدیم؟

 2. امیر می گوید

  ماهها قبل مسئولین اعلام کردند که ظرفیت دانشگاهها برای کنکور 98 از نظام جدید 60 درصد و از نظام قدیم 40 درصد خواهد بود . اما وقتی دیدند که این موضوع با اعتراض نظام قدیمی ها روبرو شد تصمیم گرفتند که این موضوع را طوری انجام دهند که کسی متوجه نشود و اعتراض نکند . لذا ابتدا ظرفیت 60 درصد و 40 درصد را تکذیب کردند ولی در ادامه سوالات کنکور دو نظام را به گونه ای طراحی کردند که قبولی نظام جدیدی ها 60 درصد و نظام قدیمی ها 40 درصد شد . و بدین ترتیب ما نظام قدیمی ها هیچ جایی برای اعتراض و اثبات ادله خود نداریم . فقط از خدا می خواهیم جواب این ظلم شان را بدهد .

 3. امیر می گوید

  سلام ببخشید سوال من ربطی به این مطلب نداره امیدوارم جوابمو بدین.از مهر که دیگه نظام قدیم رو با نظام جدید تطبیق میدن تکلیف ترمیم معدل اونایی که قبلا سوم و پیش دانشگاهی امتحان دادن چطور میشه

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام امیر جان
   آبان ماه مشخص میشه که ترمیم معدل نظام قدیم ها چگونه برگزار میشه،بری اطلاعات بیشتر روی لیک زیر کلیک کنید :
   ترمیم معدل کنکور 99

نظــــر شما چیه ؟

نظرتون در رابطه با مطلب بالا چیه؟

1- نظرات بدون اسم تایید نمی شوند!

2- نظرات خود را به دور از توهین، تحقیر و تمسخر دیگران ارسال کنید.

3- نظرات شما پس از ارسال، حداکثر ظرف چند ساعت توسط مدیریت تائید خواهند شد.

یادت نره ! اسمت رو وارد کن

X   
[TITLE]