نحوه گزینش و محاسبه تراز کنکور نظام قدیم و نظام جدید (بروز شده)

پی سی کنکور: با اعلام سازمان سنجش در سال 98 دو کنکور مجزا و با سوالات کاملا متفاوت از هم برای داوطلبان نظام جدید و داوطلبان نظام قدیم برگزار شد.اما قبل از برگزاری و بعد از برگزاری کنکور 98 داوطلبان هر دو نظام قدیم و نظام جدید سوالات زیادی در رابطه با نحوه محاسبه تراز و گزینش و سختی یا آسانی سوالات کنکور داشتند که سازمان سنجش در اطلاعیه نسبت به این سوالات پاسخ داد.

سطح دشواری سوالات نظام جدید و نظام قدیم چگونه است ؟

دو مجموعه سؤال براي دو نظام آموزشي طراحی‌شده است و ممكن است نوع سؤالات در دو نظام متفاوت باشد، اما سؤالات طوري طراحي شده است كه سطح دشواري يكساني دارند به ويژه اينكه از مباحث مشترک دو نظام آموزشی قدیم و جدید (3-3-6)، سؤال یکسان طرح شده است. لذا تراز نمرات خام آزمون، به‌صورت كلي در هر درس و گروه با هم محاسبه خواهد شد و نمرات هر نظام به‌صورت جداگانه تراز نمي‌شود.

 

نحوه محاسبه تراز کنکور نظام قدیم و تراز کنکور نظام جدید

درخصوص نحوه تراز نمرات خام آزمون سراسری و همچنين نمرات مربوط به دروس سوابق تحصيلي به اطلاع داوطلبان مي‌رساند همانطوريكه در اطلاعيه‌هاي قبلي اين سازمان اطلاع‌رساني گرديد، آزمون سراسري سال 1398 در قالب دو مجموعه سؤال به شرح ذيل تهيه شده بود:
• يك آزمون (يك مجموعه سؤال) براي دانش‌آموزان نظام‌ قديم
• يك آزمون (يك مجموعه سؤال) براي دانش‌آموزان نظام‌ جديد (3-3-6)
• ضمناً از مباحث مشترک دو نظام آموزشی قدیم و جدید (3-3-6)، سؤال یکسان طرح شده بود.

مطابق سنوات اخير، ابتدا نمرات خام (حقيقي) داوطلبان در هر درس امتحاني از تفاضل سه برابر تعداد پاسخ‌های صحيح و تعداد پاسخ‌های غلط، تقسيم بر سه برابر تعداد سؤالات، محاسبه مي شود. سپس براي محاسبه نمره‌کل، از آنجا که سختي و آساني درس‌ها متفاوت است، در هر يك از گروه‌هاي آزمايشي نمرات هر درس بصورت جداگانه تراز مي شود، در اين رابطه توجه به نكات ذيل ضروري است:

1- تراز نمرات با استفاده از روش‌هاي آماري انجام مي‌شود. براي تعيين نمره تراز، تمامي نمرات خام داوطلبان حاضر در جلسه در هر گروه آزمايشي و هر درس مورد نياز است. بنابراين، يافتن نمره تراز دروس (اعم از دروس عمومي و اختصاصي) توسط داوطلب يا هيچ فرد يا مؤسسه‌اي جز سازمان سنجش آموزش کشور که اطلاعات کل شرکت کنندگان را در اختیار دارد امکان‌پذیر نيست.

2- نمرات هر يك از دروس سوابق تحصيلي (نمرات دروسي كه امتحانات آن‌ها به صورت نهايي، سراسري و كشوري برگزار شده است) كه از وزارت آموزش و پرورش اخذ مي‌شود به تفكيك نظام آموزشي، سال اخذ مدرك، نوع ديپلم، نوع پيش‌دانشگاهي (براي دارندگان مدرك پيش‌دانشگاهي مشمول اعمال سوابق تحصيلي) با استفاده از روش‌هاي آماري به صورت مجزا تراز مي‌شود.

 

نحوه گزینش نهایی داوطلبان نظام قدیم و نظام جدید در کنکور

تقسیم سهمیه بین کنکور نظام قدیم و جدید واقعیت دارد؟

– گزينش به صورت رقابتي بر اساس نمره‌كل‌نهايي در زيرگروه مربوطه (حاصل از نمره كل آزمون و تأثير مثبت نمره‌كل سوابق تحصيلي كه خود آن‌ها حسب مورد ميانگين وزني تراز نمرات خام آزمون يا دروس سوابق تحصيلي هستند) و ساير شرايط و ضوابط آزمون سراسري انجام مي‌شود و ظرفيت مجزا براي داوطلبان نظام سالي واحدي، ترمي واحدي، نظام قديم و يا نظام جديد 3-3-6 تخصيص داده نمي‌شود.

 

معیار گزینش داوطلبان در رشته های بدون کنکور نظام قدیم و نظام جدید

معيار گزينش علمي در رشته هاي صرفاً بر اساس سوابق تحصيلي (كدرشته‌محل‌ هاي بي‌آزمون)، معدل كتبي ديپلم مي باشد.

 

توضیحات رئیس سازمان سنجش در رابطه با نحوه ترازدهی داوطلبان کنکور نظام قدیم و جدید

بخش اول

 

بخش دوم 

 

بخش سوم

 

نکات مهم درباره گزینش و تخمین رتبه موسسات برای داوطلبان کنکور نظام قدیم و نظام جدید

1- نمرات تراز و رتبه‌هاي تمامي آزمون‌هاي آزمايشي مؤسسات كنكور به دليل آن‌ كه جامعه شركت‌كنندگان آن محدود بوده، همه داوطلبان آزمون سراسري در آن‌ها شركت نمي‌كنند و روش‌هاي نمره‌كل‌سازي و تراز اين آزمون‌ها متفاوت با آزمون‌سراسري است، قابل مقايسه با نمرات تراز و رتبه‌هاي آزمون سراسري نيست. اگر اين مؤسسات تراز نمرات را به‌صورت مجزا براي هر يك از نظام‌ها انجام داده باشند، روش و به دنبال آن نتايج آن، كاملا متفاوت با روشي است كه در آزمون سراسري سال 1398 اعمال خواهد شد.

2- نمرات تراز هر درس آزمون سراسري هر سال با سنوات ديگر متفاوت است. زيرا نمرات تراز متاثر از وضعيت پاسخگويي تمام داوطلبان به سوالات همان درس در همان سال است.

3- با توجه به تفاوت نمرات هر سال و همچنين تاثير مثبت سوابق تحصيلي، تخمين رتبه، صرفاً براساس نمرات خام دروس سنوات قبل و بدون توجه به نمرات دروس سوابق تحصيلي، اعتبار نداشته و با رتبه‌هاي واقعي داوطلبان كه حاصل از وضعيت واقعي كل جامعه داوطلبان شركت كننده در آزمون سراسري سال 1398 است تفاوت معني‌داري دارد.

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
65 نظر
 1. بیتا می گوید

  تورو خدا هر تغییری کرد سهمیه ی نظام قدیم و جدیدا مارو درجریان بزارین
  ممنون از اطلاع رسانی خوبتون
  برامون دغدغه شده

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام بیتا خانم عزیز
   چشم،هر خبری بشه در پی سی کنکور اطلاع رسانی میشه.
   موفق باشید

 2. امیر می گوید

  چیزی که واضحه اینه که برگزار کنندگان کنکور هم هنوز خودشان نمی دانند که با این موضوع چگونه برخورد بکنند و درحال کار کارشناسی هستند . اما قطعا در نهایت به موضوع سهمیه بندی خواهند رسید حالا شاید 70 به 30 باشد و شاید 60 به 40 و … ولی قطعا نمی تواند برابر باشد و بهتره شما با این جدیت مشاوران را زیر سوال نبرید و پشت کنکوری ها را الکی دل خوش نکنید . توصیه من اینه که بچه هایی که می خواهند پشت کنکور بمانند به این موضوع بیشتر فکر کنند و ترجیحا توقع خودشان را از رشته مورد علاقه کم کنند و هرطور شده امثال دانشگاه بروند و پشت کنکور نمانند . مگر اینکه خیلی رشته و شهر بدی قبول شوند .

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام امیر جان
   ممنون از نظرت
   طبیعتا این اشکال از نظام آموزشی ما هستش،بهترین کاری که میشه کرد عدالت و برابری هستش و ملاک پذیرش قطعا باید شایستگی باشه در غیر اینصورت باز اعتراض به هر دو طرف وارد هست.
   به هر حال ما اینجا کسی رو ترغیب نمی کنیم به پشت کنکوری بودن ولی خب چه بخوایم چه نخوایم رقابت همیشه بوده و بعضیا مجددا میخوان کنکور بدن،این شایعاتی هم که درست میشه معلومه توسط چه کسانی درست میشه و فقط واسه جذب بیشتر داوطلبان کنکوری به سمت خودشونه.
   ما هم امیدواریم تصمیمی گرفته بشه که به نفع همه داوطلبان باشه.
   موفق باشید.

   1. امیر می گوید

    ممنون موفق باشید

  2. بی نام می گوید

   هر سال پشت کنکوری ها شصت درصد داوطلبان هستند شما هم با اهداف نامعلوم خودتان به بچه ها استرس وارد نکنید

 3. محمد می گوید

  سلام اگر سهمیه تعیین شود عملا پشت کنکور ماندن ما هیچ فایده ای ندارد.مگر واسه کسانی که در سال های گذشته پشت کنکور می ماندند سهمیه تعیین میشد؟.مگر سازمان سنجش هر ساله برای داوطلبان داخل و خارج از کشور دو نوع سوال طرح نمی کند؟ مگر هر ساله سوالات معارف اقلیت های دینی با بقیه متفاوت نیست؟مگر هر ساله در کنکور منحصرا زبان سوالات زبان تخصصی داوطلبان در زبان های آلمانی و فرانسوی و انگلیسی و … متفاوت نیست؟معیار وود به دانشگاه باید بر اساس صلاحیت افراد باشد . در واقع اگر سهمیه تعیین شود ما با یک کنکور منسجم و جامع مواجه نخواهیم بود . ما با دو کنکور مجزا با ظرفیت های و رتبه های متفاوت مواجه خواهیم بود.در واقع در صورت تعیین سهمیه ما یک کنکور نداریم بلکه دو کنکور مجزا داریم با ظرفیت های مختلف به طور مثال در ان صورت باید دو کنکور برگزار شود و داوطلبان دو گروه نباید با هم مقایسه شوند چون مقایسه شدن در چنین شرایطی معنا ندارد.باید دو کنکور برگزار شود و ما در هر گروه آزمایشی دو نفر رتبه یک داشته باشیم.یک نفر رتبه یک نظام جدید ویک نفر رتبه یک نظام قدیم و چه بسا درصد های رتبه یک کنکور نظام قدیم پایین تر از رتبه 100 کنکور نظام جدیدباشد.!! چون رتبه یک این کنکور هیچ ربطی به رتبه یک ان کنکور دیگر ندارد.چون از نظر شما نمی شود این دو گروه را باهم مقایسه کرد.لذا هر گروه بدون توجه با گروه دیگری فقط با خودشان مقایسه می شوند.و این یعنی ظلمی بزرگ به دانش آموزان نظام قدیم و دانش آموزان نظام جدید. از قدیم گفته اند. کسی چاه میکند اول از همه خودش در ان چاه می افتد.قبل از این که برای داوطلبان نظام قدیم چاه بکنید. خوب فکر هایتان را بکنید.شاید خوتان در همان چاه بیفتید!!!!!!!!!!!!! با آرزوی موفقیت برای همه

 4. حسین می گوید

  سلام
  من متوجه نشدم
  اختصاص سهمیه صحت دارد یا خیر متشکرم

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام حسین عزیز
   خیر فعلا در حد شایعه می باشد.
   خبر جدیدی شد، پست بروز میشه
   موفق باشی

 5. هادی می گوید

  اگ سهمیه ها برابر باشه به نظام جدیدا ظلم کردن چون بار اپل کنکور میدن و هم اینکه هیچگونه سوالی در مورد کنکور جدید در اختیار ندارند و اگر سهمه ها برابر باشد کار برای نظام جدید سخت میشود چون پشت کنکوری ها دوسال کتاب های سه سال را خوانده اند ولی نظام جدید حتی کتاب های تستشان هم کامل نشده و هیچگونه سوال مبحثی درمورد کنکور ندارند و همچنینی اگر برابر باشد بی شک رشته ریاضی انسانی خیلی خیلی پشت کنکوری کمی دارن و انها رتبه های بهتری نسبت به نظام جدید ک تعدادشان زیاد هست میگیرند و موفق ترند و اگر سهمیه یکسان باشد گویی سازمان سنجش میخواهد نظام جدیدا یک سال پشت کنکور بمونن و با یازدهمیا امتحان بدن چون درصد قبولیشان کم میشد نسبت به پشت کنکوری نظام قدیم ک شاید ده هزتر نفر باشید ولی جدیدی به دویست هزار هم میرسند پس اصلا نباید تأکید میکنم نباید ک سهمیه برابر باشد

 6. مریم می گوید

  دوستان درنظر بگیرین که کتب دروس عمومی نظام جدید نسبت به نظام قدیم خیلی اسون تر شده و چه بسا یه بخشایی حذف شده این در حق نظام قدیمیا خیلی ظلمه و اینکه بخوان سهمیه تعیین کنن دیگه نامردیه!عدالتش اینه که یکسان برگزار بشه همچی

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام مریم خانم گرامی
   طبق آخرین گفته ی سازمان سنجش تمامی داوطلبان با تراز مشترک سنجیده می شوند.
   موفق باشید.

 7. فاطمه می گوید

  سلام حذف کنکوردرسته؟یعنی امکان نداره لغوبشه؟اصلاعادلانه نیست پس مانظام قدیمی هاکه واسه کنکورمیخوندیم چی کارکنیم؟فرصت جبران روازدست دادیم…خواهش میکنم حذف نکنیدکنکورو

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام فاطمه خانم گرامی
   در حال حاضر کنکور حذف نشده و صحبت هایی که در روزهای گذشته نیز می شود تنها تبلیغات بوده،و کنکور تا 5 سال آینده نیز و حتی بیشتر تنها راه ورود به رشته های پرطرفدار خواهد بود
   به هیچ وجه انگیزه خود را از دست ندهید و پر قدرت ادامه دهید
   موفق باشید

 8. محمد می گوید

  سلام باز هم میشه به کنکور 98 ثبت نام کرد یا مهلت تموم شده؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام محمد جان
   خیر مهلت ثبت نام تمام شده
   موفق باشید

 9. رهام می گوید

  سلام و خسته نباشید به ادمین عزیز میخواستم بدونم امار تعداد شرکت کنندگان بر اساس تفکیک سهمیه ها و مناطق کی اعلام میشه؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام رهام جان
   پارسال نزدیک اعلام نتایج در مرداد ماه آمار داوطلبان سهمیه دار مشخص شده بود،امسال هم احتمالا در مرداد ماه اعلام می شود
   موفق باشید

 10. شاهین می گوید

  با عرض سلام و خسته نباشيد در دفترچه ثبت نام كنكور اشاره شده است كه براي گروه هاي نظام قديم و جديد سهميه جدا لحاظ نخواهد شد و با هم رتبه بندي ميشوند… سوال من در مورد نحوه تخصيص نمره تراز است. با توجه به اين كه حجم درس ها و نوع سوال ها متفاوت بوده…. آيا براي هر مجموعه شركت كنندگان نظام قديم و جديد – نمره تراز در بين شركت كنندگان همان مجموعه محاسبه خواهد شد؟…. و يا اينكه تمام در صدهاي دوگروه قديم و جديد با هم تركيب شده و دركنار هم نمره تراز خواهند داشت؟؟؟ خيلي ممنون ميشم دقيق راهنمايي بفرماييد

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام شاهین جان
   اطلاع دقیق در مورد نحوه محاسبه تراز مربوطه نداریم ولی با احتمال زیاد به صورت کلی بین تمامی داوطلبان تراز در نظر گرفته خواهد شد

 11. امیر رضا می گوید

  سلام. آیا با درصد های ادبیات 45، عربی52، دینی85، زبان 14، زمین0، ریاضی12، زیست65، فیزیک10، شیمی40 ,,,, چند درصد ممکنه برای پرستاری قبول بشم(منطقه سه)؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام امیر رضا جان
   هر سال بستگی داره به نحوه پاسخگویی سایر داوطلبان،ممکنه مثلا یه سال با 5 هزار پرستاری شیراز قبول بشید ممکنه اما سال بعد با همون رتبه شهرهای دیگه هم قبول نشید،اما در کل درصدهاتون تا حدودی مناسبه و برای پرستاری شانس قبولی دارید،امیدواریم موفق باشید

  2. اسما می گوید

   ۱۰۰درصد

 12. نیما می گوید

  سلام، وقتت بخیر
  کنکور ۹۸ نظام قدیم تجربی شرکت کردم
  سایت قلمچی رتبه زیر گروه یک برای منطقه ۱ من رو طبق کنکور سال قبل (97) بین 330 تا 410 پیش بینی میکنه
  امکانش هست با توجه به افزایش ظرفیتها امسال پزشکی شیراز بیارم؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام نیما جان
   این تخمین رتبه ها تا حدودی میتونه درست باشه و خیلی نمیتونه دقیق باشه چون هیچکدومشون به اطلاعات آماری سازمان سنجش دسترسی ندارند،برای کنکور امسال هم معلوم نیست نحوه پاسخگویی بقیه داوطلبان چگونه بوده،و این سوال هم مثله بقیه سوالات فقط با اما و اگر همراهه و اصلا دقیق نیست،امیدواریم که قبول شوید

 13. امیر رضا می گوید

  سلام.
  چرا سازمان سنجش ابتدا اعلام کرده که نظام قدیم ونظام جدید جدا مقایسه می شن، اما در اطلاعیه جدیدا منتشر شده ، هردو نظام را با هم مقایسه قرارداده و اگر این طور باشه نظام قدیم ضرر می کنه؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام امیر رضا جان
   امیدواریم که اینطور نباشه ولی باید منتظر موند تا کارنامه ها بیاد

 14. اسما می گوید

  سلام ببخشید میگم سهمیه ۵درصد ایثارگری چقدر میتونه رو رتبه و قبولی تاثیر داشته باشه؟اصلا تاثیری داره روقبولی؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام اسما خانم گرامی
   اینکه چقدر تاثیرگذاره،دقیقا مشخص نیست،ولی بله موثره در افزایش رتبه نسبت به سهمیه مناطق

 15. امیر رضا می گوید

  سلام . آیا کنکور98 امکان داره سهمیه ها ادغام بشه؟؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام امیر رضاجان
   منظورتون از ادغام سهمیه ها چیه؟

 16. امیر رضا می گوید

  مثل کنکور97که سهمیه مناطق با سهمیه ایثارگران وغیره ادغام بشه.

  1. پی سی کنکور می گوید

   مشخص نیست هنوز،با توجه به اینکه امسال بحث این تراز دهی نظام قدیم و جدید هم باشه احتمالا امسال پروسه اعلام نتایج سخت تر خواهد بود

 17. روناک می گوید

  سلام و خسته نباشید منظورتون از سهمیه چیه؟ربطی به سهمیه خانواده شهدا داره ؟من نظام قدیم ام بعد از سالها کنکور دادم آیا امیدی هست برای پذیرش در کنکور بعدی با استفاده از سهمیه؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام روناک خانم گرامی
   نه ربطی به سهمیه شهدا و غیره نداره،بلکه بحث نظام قدیم و نظام جدید بود
   هر چند احتمالا یه تغییراتی در رابطه با سهمیه ها در آینده داشته باشیم،ولی به احتمال زیاد برای کنکور 99 به بعد هم سهمیه مخصوصا سهمیه شهدا باقی میمونه

 18. پ-س می گوید

  امسال خیلی در حق بچه های نظام قدیم ظلم شد حتما سال دیکه ازاین هم بدتر میشه،هیچکس به فکربچه های مردمی نیست که یکسال پشت کنکور موندند وتلاش کردند وحالا باترازمشترک حقشان کاملا پایمال میشود.

 19. فاطمه می گوید

  واقعا هم این چه ضع نظام اموزش کشوره سال پشت کنکور بمون ک رشته خوب قبول شی حالا ک مسال فرهنگیان خوب برمیداره اون همه تلاش 3 ساله بیا همه رو از نظام جدیدا بر ارن. این ینی چی واقعا ظلمه در حق نظام قدیما واقعا زشته

 20. فاطمه می گوید

  این ینی اقا خانوم تلاش تو ایران هیچی دیگه

  1. سین شین می گوید

   دقیقا من شخصا ب عنوان کسی که تو ایران درس میخوند و حالا عازم خارجه بگم که اونجا اگه واقعا خوب باشید با آغوش باز قبول میکنن شما رو هر رشته ای ک بخواید ولی تو ایران صد جور سهمیه و پارتی و خرید سوالات هست یعد هم همین پارتی ها میرن مقام ها یبالا میگیرن و با تصمیم گیری های نادرستشون یه عده ادم با استعداد رو نابود میکنن و این چرخه ادامه داره و بالاخره کشور ما رو به شرایطی میرسونه که ن اقتصاد درست حسابی داریم ن سیاست درست حسابی و نه بازار کار مناسب

 21. امیر رضا می گوید

  سلام . به نظر شما که مشاوران باتجربه هستید آیا با رتبه سیزده هزار منطقه سه پرستاری دولتی آورد؟؟؟؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام امیر رضا جان
   سال به سال متفاوته،شما حتما از نرم افزارهای انتخاب رشته کمک بگیرید
   لیست نرم افزارها در لینک زیر ببینید :
   https://p30konkor.com/%D9%86%D8%B1%D9%85-%D8%A7%D9%81%D8%B2%D8%A7%D8%B1-%D8%A7%D9%86%D8%AA%D8%AE%D8%A7%D8%A8-%D8%B1%D8%B4%D8%AA%D9%87-%D9%85%D8%AC%D8%A7%D8%B2%DB%8C-%D8%B3%D8%A7%D8%B2%D9%85%D8%A7%D9%86-%D8%B3%D9%86%D8%AC/

 22. امیر رضا می گوید

  سلام. آیا پرستاری بهتره یا اتاق عمل

  1. پی سی کنکور می گوید

   از نظر ما پرستاری بهتره

 23. علیرضا می گوید

  سلام.
  من داوطلب نظام قدیم هستم و می خوام در کنکور ۹۹ بعد از چندین سال شرکت کنم. سال پیش یک سری از منابع رو تهیه کرده بودم و پراکنده خونده بودم. می خوام بدونم که با توجه به تراز مشترک گیری سازمان سنجش، به نظرتون نظام قدیم بهتر هست یا نظام جدید؟
  همین طور اگر در نظام جدید شرکت کنم تاثیر معدل نهاییم که در سال ۸۵ گرفتم آیا به صورت مثبت می شه یا قطعی خواهد بود؟ یا بدون تاثیر در نظر گرفته می شه.
  ممنون.

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام علیرضا جانگ
   اگر از درس که زیاد دور بودید پیشنهاد ما نظام جدید هستش
   تاثیر معدل هم برای تمام داوطلبان یکی هستش ،البته بعضی از موارد هستند که شامل تاثیر معدل نمیشن مانند داوطلبانی که قبل از سال 84 مدرکشون رو کسب کردند

 24. شهریار می گوید

  سلام. آیا هر سوال تراز متفاوتی داره؟ مثلا اگه یه درس 20 تا سوال داره که شامل 10 سوال آسان و 10 سوال سخت است ، نفر اول به 10 سوال آسان جواب بده و نفر دوم به 10 سوال سخت جواب بده ؛ آیا تراز این دو نفر متفاوت است؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام شهریار جان
   نحوه محاسبه ش پیچیده ست و ما هم اطلاع دقیق نداریم ولی تراز برای هر سال با توجه نوع پاسخگویی ها متفاوته

 25. علی رضا می گوید

  با این تراز مشترک واقعا به بعضی از رنج های دو نظام ظلم شده….مثلاً تو نظام جدید به کسایی که قرار بوده زیر۵۰۰۰ بشن و تو نظام قدیم به کسانی که قرار بوده زی۲۰۰۰۰بشن

  خواهشاً فکر نکنید و نگید فقط به نفع نظام جدید شده یا فقط به زیان نظام قدیم….درصطح های مختلف این زیان و سود متفاوت شده

 26. رمضانی می گوید

  سلام جناب،،،من امسال 3900 منطقه دو شدم با تراز نمره 9483،،،،سهمیه هییت علمی دارم،،میخوام بدونم پزشکی روزانه قم میارم?پردیس ایران چطور?پدر من استاد قم هس،،،من میتونم به پردیس ایران که مال تهرانه انتقال بدم،البته درصورت عدم پذیرش در روزانه قم)?
  سوال بعداینکه نمره ترازهای 10250 و 10500 تقریبا معادل چه رتبه هایی میشن در منطقه دو?
  خیلی لطف میکنید که رایگان به سوالات ما پاسخ میدید،،خیلی ممنونم

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام دوست عزیز
   تخمین رشته غیر از سازمان سنجش یه چیز شانسیه چون با توجه به قبولی های پارساله،در حالی که هر سال شرایط متفاوت تره
   در کل برای روزانه بدون سهمیه هیئت علمی احتمالش کمه ،برای پردیس هم تا حدی احتمالش هست ،و از میزان تاثیر دقیق سهمیه هیئت علمی اطلاعی نداریم
   و سوال آخر حدودی بر اساس کارنامه های سال گذشته تراز 10250 برابر رتبه 1280 تا 1300 ،تراز 10500هم برابر 750 تقریبا هست
   برای دیدن نمونه کارنامه های پزشکی منطقه 2 روی لینک زیر کلیک کنید :
   https://p30konkor.com/%da%a9%d8%a7%d8%b1%d9%86%d8%a7%d9%85%d9%87-%d9%be%d8%b2%d8%b4%da%a9%db%8c-97-%d9%85%d9%86%d8%b7%d9%82%d9%87-2/

 27. شمیم می گوید

  سلام،،،اول میشه بفرمایید رتبه لازم برای پزشکی آزاد تهران و مازادش چقدره?بعد هزینه شون چه مقداره?رتبه لازم واسه آخرین دانشگاههای آزاد چقدره?
  بعد هزینه پردیس ایران چقدره?و سوال آخر اینکه ررتبه لازم برای دامپزشکی روزانه تهران و بعدش شیراز چقدره?

 28. شمیم می گوید

  سلام،من دیشب پیام دادم،،فکر کنم ثبت نشده،،،،خواهش میکنم بفرمایید رتبه های لازم برای پزشکی:آزاد تهران..مازاد ازاد تهران،،آزاد کرمان به ترتیب چقدره??
  بعد رتبه لازم برای دامپزشکی روزانه تهران و بعدش شیراز نهایتا چقدره?
  اینارو درمنطقه 2 بفرمایید و لطف میکنید حدود نمره تراز هر رتبه رو هم بفرمایید چون خیلی ضروریه برام
  بعد هزینه آزاد تهران و بعد پردیس شهیدبهشتی و بعد پردیس ایران چقدر هستش?

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام دوست عزیز
   خیر ثبت شده و تنها با یکبار ارسال ثبت میشه،فقط پیام ها زیاد بود که ببخشید
   بارها گفتیم که تخمین رشته و رتبه ها غیر از سازمان سنجش درست نیست و یه چیز حدودیه برای سال قبل
   ولی سایت های مختلف آماری که زدن حدودی بر اساس رتبه کشوری :
   پزشکی آزاد تهران : 2920
   پزشکی مازاد تهران : 5700
   آزاد کرمان : 5550

   تراز قبولی دامپزشکی تهران : 8830

   هزینه آزاد برای سه رشته پرطرفدار 14-18 میلیون

   برای هزینه پردیس سراسری لینک زیر رو ببینید :
   https://p30konkor.com/%D8%B4%D9%87%D8%B1%DB%8C%D9%87-%D9%BE%D8%B1%D8%AF%DB%8C%D8%B3/

 29. آیدا می گوید

  سلام . خسته نباشید . میشه لطفا راجع به ظرفیت دانشگاه ها و سهمیه بندی مناطق توضیح بدید؟ یک جایی دیدم که ظرفیت دانشگاه ها کم شده اما از اون طرف سهمیه مناطق رو زیاد کردند مثلا دانشگاه شیراز تعداد پذیرش پزشکی شده بیس تا اما میزان رتبه افراد و سهمیه منطقه یک خیلی زیاد شده ؟؟؟؟؟این ی مثال بود دقیقش رو نمیدونم

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام آیدا خانم گرامی
   هر سال برای سه رشته پرطرفدار یه تغییراتی صورت میگیره و بالا و پایین میشه ظرفیتش ولی اینکه مخصوصا سهمیه منطقه 1 زیاد شده یا سهمیه مناطق دیگر اطلاعی نداریم و خبری هم در این رابطه منتشر نشده پس تا زمانی که به صورت رسمی اعلام نشه یا گزارش دقیقی نباشه نمیشه اعتماد کرد

 30. نیوشا می گوید

  سلام
  من سال قبل خیلی درس خوندم (نظام قدیم) ولی نتیجه خوبی نگرفتم میخواستم بپرسم نظام خودمو امتحان بدم؟ و اینکه خیلی ارتباط خوبی با ادبیات دروس نظام جدید ندارم احساس میکنم منابع و امکانات نظام قدیم خیلی بیشتره بنظرتون چیکار کنم ؟؟یه چیزی من درس خوندم سال قبل ولی رتبم اصلا خوب نشد و اینکه از سوم دبیرستان دارم برای کنکور کلاس میرم تا سال قبل ولی اینکه حجم مطالب در نظام جدید کمه یکم وسوسه کننده است.
  لطفا راهنماییم کنین خیلی گیج شدم

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام نیوشا خانم گرامی
   قطعا اگر تسلطتتون بیشتر از 40 درصد هست مجددا نظام قدیم کنکور بدید،در غیر اینصورت می توانید به صورت جدی تر روی نظام جدید فکر کنید و شروع کنید
   در ضمن شاید امکانات کلاس و … مقداری برای نظام قدیم کمتر شده باشه اما برای هر دو نظام منابع زیادی موجود است

 31. امير می گوید

  سلام،ميشه توضيح بديد چرا اکثر رتبه هاي برتر امسال در کنکور تجربي،نظام جديد بودن؟،و ايا ربطي به ساده تر بودن سوالاتشون نداره

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام امیر جان
   طبیعتا هر سال رتبه برترها از بین داوطلبان هست مثلا درس ال های گذشته داوطلبان پیش دانشگاهی و برای امسال هم داوطلبان مشعول به تحصیل دوازدهمی ها و در هر دو صورت داوطلبان پشت کنکور کمتر در بین ده نفر دیده میشه،ولی خب در حق نظام قدیمی ها هم یه سری ناعدالتی هایی شد

   1. امير می گوید

    ممنون،سوال ديگه اينکه با توجه به سطح سوالات نظام جديد براي پيوستن به رتبه هاي تک رقمي99 حدودا چه درصدهايي رو بايد در دروس عمومي و اختصاصي کسب کرد و ايا به جاي تغيير نظام اموزشي از قديم به جديد ميشه با افزايش ساعت مطالعه اون ناعدالتي هارو خنثي کرد.از پاسخگوييتون مچکرم

    1. پی سی کنکور می گوید

     حدود درصدها رو که تا یکماه آینده برخی از موسسات منتشر می کنند که بهتره اون رو بررسی کنید ،برای مورد دوم هم اگر تسلط تون بیشتر از 30 تا 40 درصد هست بله شدنیه

 32. Zahra می گوید

  سلام کسی نیس بدونه چن درصد از نظام قدیمی ها برمیدارن امسال چن درصد از نظام جدیدلطفا بگین

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام زهرا خانم گرامی
   هیچ درصدی برای قبولی جداگانه وجود ندارد،و داوطلبان در مجموع بر اساس تراز و رتبه گزینش میشن نه نظام قدیم یا جدید بودن

 33. مهتا می گوید

  سلام خسته نباشین
  این درسته که میگن پزیرفته شدگان تربیت بیشتر از نظام جدیده یعنی درصد قبولی اونهابالاتره؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام مهتا خانم گرامی
   هیچ آماری در این رابطه وجود نداره و خبری هم در این رابطه منتشر نشده

نظــــر شما چیه ؟

نظرتون در رابطه با مطلب بالا چیه؟

نظرات شما پس از ارسال،حداکثر ظرف چند ساعت توسط مدیریت تائید خواهند شد

* مهم : لطفا هر گونه بحث و سوال غیر مرتبط با مطلب فوق را تنها در انجمن پرسش و پاسخ پی سی کنکور مطرح کنید.

*ورود به صفحه ارسال سوال*