تام لند 1400tamlandمازتام لند 1400تحلیلازتحلیلازمازماز

اخبار کنکور
اخبار دانش آموزی
مشاوره کنکور
سوالات کنکور
جزوات آموزشی
امتحانات نهایی

نحوه گزینش و محاسبه تراز کنکور نظام قدیم و نظام جدید (بروز شده)

پی سی کنکور: با اعلام سازمان سنجش در سال 98 دو کنکور مجزا و با سوالات کاملا متفاوت از هم برای داوطلبان نظام جدید و داوطلبان نظام قدیم برگزار شد.اما قبل از برگزاری و بعد از برگزاری کنکور 98 داوطلبان هر دو نظام قدیم و نظام جدید سوالات زیادی در رابطه با نحوه محاسبه تراز و گزینش و سختی یا آسانی سوالات کنکور داشتند که سازمان سنجش در اطلاعیه نسبت به این سوالات پاسخ داد.

سطح دشواری سوالات نظام جدید و نظام قدیم چگونه است ؟

دو مجموعه سؤال براي دو نظام آموزشي طراحی‌شده است و ممكن است نوع سؤالات در دو نظام متفاوت باشد، اما سؤالات طوري طراحي شده است كه سطح دشواري يكساني دارند به ويژه اينكه از مباحث مشترک دو نظام آموزشی قدیم و جدید (3-3-6)، سؤال یکسان طرح شده است. لذا تراز نمرات خام آزمون، به‌صورت كلي در هر درس و گروه با هم محاسبه خواهد شد و نمرات هر نظام به‌صورت جداگانه تراز نمي‌شود.

 

نحوه محاسبه تراز کنکور نظام قدیم و تراز کنکور نظام جدید

درخصوص نحوه تراز نمرات خام آزمون سراسری و همچنين نمرات مربوط به دروس سوابق تحصيلي به اطلاع داوطلبان مي‌رساند همانطوريكه در اطلاعيه‌هاي قبلي اين سازمان اطلاع‌رساني گرديد، آزمون سراسري سال 1398 در قالب دو مجموعه سؤال به شرح ذيل تهيه شده بود:
• يك آزمون (يك مجموعه سؤال) براي دانش‌آموزان نظام‌ قديم
• يك آزمون (يك مجموعه سؤال) براي دانش‌آموزان نظام‌ جديد (3-3-6)
• ضمناً از مباحث مشترک دو نظام آموزشی قدیم و جدید (3-3-6)، سؤال یکسان طرح شده بود.

مطابق سنوات اخير، ابتدا نمرات خام (حقيقي) داوطلبان در هر درس امتحاني از تفاضل سه برابر تعداد پاسخ‌های صحيح و تعداد پاسخ‌های غلط، تقسيم بر سه برابر تعداد سؤالات، محاسبه مي شود. سپس براي محاسبه نمره‌کل، از آنجا که سختي و آساني درس‌ها متفاوت است، در هر يك از گروه‌هاي آزمايشي نمرات هر درس بصورت جداگانه تراز مي شود، در اين رابطه توجه به نكات ذيل ضروري است:

1- تراز نمرات با استفاده از روش‌هاي آماري انجام مي‌شود. براي تعيين نمره تراز، تمامي نمرات خام داوطلبان حاضر در جلسه در هر گروه آزمايشي و هر درس مورد نياز است. بنابراين، يافتن نمره تراز دروس (اعم از دروس عمومي و اختصاصي) توسط داوطلب يا هيچ فرد يا مؤسسه‌اي جز سازمان سنجش آموزش کشور که اطلاعات کل شرکت کنندگان را در اختیار دارد امکان‌پذیر نيست.

2- نمرات هر يك از دروس سوابق تحصيلي (نمرات دروسي كه امتحانات آن‌ها به صورت نهايي، سراسري و كشوري برگزار شده است) كه از وزارت آموزش و پرورش اخذ مي‌شود به تفكيك نظام آموزشي، سال اخذ مدرك، نوع ديپلم، نوع پيش‌دانشگاهي (براي دارندگان مدرك پيش‌دانشگاهي مشمول اعمال سوابق تحصيلي) با استفاده از روش‌هاي آماري به صورت مجزا تراز مي‌شود.

 

نحوه گزینش نهایی داوطلبان نظام قدیم و نظام جدید در کنکور

تقسیم سهمیه بین کنکور نظام قدیم و جدید واقعیت دارد؟

– گزينش به صورت رقابتي بر اساس نمره‌كل‌نهايي در زيرگروه مربوطه (حاصل از نمره كل آزمون و تأثير مثبت نمره‌كل سوابق تحصيلي كه خود آن‌ها حسب مورد ميانگين وزني تراز نمرات خام آزمون يا دروس سوابق تحصيلي هستند) و ساير شرايط و ضوابط آزمون سراسري انجام مي‌شود و ظرفيت مجزا براي داوطلبان نظام سالي واحدي، ترمي واحدي، نظام قديم و يا نظام جديد 3-3-6 تخصيص داده نمي‌شود.

 

معیار گزینش داوطلبان در رشته های بدون کنکور نظام قدیم و نظام جدید

معيار گزينش علمي در رشته هاي صرفاً بر اساس سوابق تحصيلي (كدرشته‌محل‌ هاي بي‌آزمون)، معدل كتبي ديپلم مي باشد.

 

توضیحات رئیس سازمان سنجش در رابطه با نحوه ترازدهی داوطلبان کنکور نظام قدیم و جدید

بخش اول

 

بخش دوم 

 

بخش سوم

 

نکات مهم درباره گزینش و تخمین رتبه موسسات برای داوطلبان کنکور نظام قدیم و نظام جدید

1- نمرات تراز و رتبه‌هاي تمامي آزمون‌هاي آزمايشي مؤسسات كنكور به دليل آن‌ كه جامعه شركت‌كنندگان آن محدود بوده، همه داوطلبان آزمون سراسري در آن‌ها شركت نمي‌كنند و روش‌هاي نمره‌كل‌سازي و تراز اين آزمون‌ها متفاوت با آزمون‌سراسري است، قابل مقايسه با نمرات تراز و رتبه‌هاي آزمون سراسري نيست. اگر اين مؤسسات تراز نمرات را به‌صورت مجزا براي هر يك از نظام‌ها انجام داده باشند، روش و به دنبال آن نتايج آن، كاملا متفاوت با روشي است كه در آزمون سراسري سال 1398 اعمال خواهد شد.

2- نمرات تراز هر درس آزمون سراسري هر سال با سنوات ديگر متفاوت است. زيرا نمرات تراز متاثر از وضعيت پاسخگويي تمام داوطلبان به سوالات همان درس در همان سال است.

3- با توجه به تفاوت نمرات هر سال و همچنين تاثير مثبت سوابق تحصيلي، تخمين رتبه، صرفاً براساس نمرات خام دروس سنوات قبل و بدون توجه به نمرات دروس سوابق تحصيلي، اعتبار نداشته و با رتبه‌هاي واقعي داوطلبان كه حاصل از وضعيت واقعي كل جامعه داوطلبان شركت كننده در آزمون سراسري سال 1398 است تفاوت معني‌داري دارد.

 

لینک کوتاه مطلب : https://p30konkor.com/?p=5541

ممکن است شما دوست داشته باشید
67 نظر
 1. فاطمه می گوید

  سلام بااین درصدها:ادبیات30 عربی 20 دینی 36 زبان 00 ریاضی 20 زیست 30 فیزیک 00 شیمی 30 و معدل کتبی 09/95 شانس قبولی پرستاری یا مامایی دانشگاه آزاد دارم توروخدا جواب بدین

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام فاطمه خانم گرامی
   ما از درصدهای شما خبر داریم و از درصدهای سایر شرکت کنندگان خبر نداریم
   برای همین پیش بینی صحیح نیست
   اگر با توجه به رتبه های سال قبل تخمین رتبه هم کنید چون کنکور امسال سخت تر بوده بازم نمیتونه درست باشه
   انشاالله که موفق میشید

 2. مهتا می گوید

  سلام خسته نباشین
  این درسته که میگن پزیرفته شدگان تربیت بیشتر از نظام جدیده یعنی درصد قبولی اونهابالاتره؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام مهتا خانم گرامی
   هیچ آماری در این رابطه وجود نداره و خبری هم در این رابطه منتشر نشده

 3. Zahra می گوید

  سلام کسی نیس بدونه چن درصد از نظام قدیمی ها برمیدارن امسال چن درصد از نظام جدیدلطفا بگین

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام زهرا خانم گرامی
   هیچ درصدی برای قبولی جداگانه وجود ندارد،و داوطلبان در مجموع بر اساس تراز و رتبه گزینش میشن نه نظام قدیم یا جدید بودن

 4. امير می گوید

  سلام،ميشه توضيح بديد چرا اکثر رتبه هاي برتر امسال در کنکور تجربي،نظام جديد بودن؟،و ايا ربطي به ساده تر بودن سوالاتشون نداره

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام امیر جان
   طبیعتا هر سال رتبه برترها از بین داوطلبان هست مثلا درس ال های گذشته داوطلبان پیش دانشگاهی و برای امسال هم داوطلبان مشعول به تحصیل دوازدهمی ها و در هر دو صورت داوطلبان پشت کنکور کمتر در بین ده نفر دیده میشه،ولی خب در حق نظام قدیمی ها هم یه سری ناعدالتی هایی شد

   1. امير می گوید

    ممنون،سوال ديگه اينکه با توجه به سطح سوالات نظام جديد براي پيوستن به رتبه هاي تک رقمي99 حدودا چه درصدهايي رو بايد در دروس عمومي و اختصاصي کسب کرد و ايا به جاي تغيير نظام اموزشي از قديم به جديد ميشه با افزايش ساعت مطالعه اون ناعدالتي هارو خنثي کرد.از پاسخگوييتون مچکرم

    1. پی سی کنکور می گوید

     حدود درصدها رو که تا یکماه آینده برخی از موسسات منتشر می کنند که بهتره اون رو بررسی کنید ،برای مورد دوم هم اگر تسلط تون بیشتر از 30 تا 40 درصد هست بله شدنیه

نظــــر شما چیه ؟

نظرتون در رابطه با مطلب بالا چیه؟

1- نظرات بدون اسم تایید نمی شوند!

2- نظرات خود را به دور از توهین، تحقیر و تمسخر دیگران ارسال کنید.

3- نظرات شما پس از ارسال، حداکثر ظرف چند ساعت توسط مدیریت تائید خواهند شد.

نکته مهم : پاسخ به کامنت ها نظر قطعی نمی باشد و توصیه می شود حتما از منابع مرجع همچون سازمان سنجش، آموزش و پرورش و مراکز دانشگاهی اطمینان لازم را به عمل آورید.

یادت نره ! اسمت رو وارد کن

X   
[TITLE]