نحوه گزینش و محاسبه تراز کنکور نظام قدیم و نظام جدید (بروز شده)

پی سی کنکور: با اعلام سازمان سنجش در سال ۹۸ دو کنکور مجزا و با سوالات کاملا متفاوت از هم برای داوطلبان نظام جدید و داوطلبان نظام قدیم برگزار شد.اما قبل از برگزاری و بعد از برگزاری کنکور ۹۸ داوطلبان هر دو نظام قدیم و نظام جدید سوالات زیادی در رابطه با نحوه محاسبه تراز و گزینش و سختی یا آسانی سوالات کنکور داشتند که سازمان سنجش در اطلاعیه نسبت به این سوالات پاسخ داد.

سطح دشواری سوالات نظام جدید و نظام قدیم چگونه است ؟

دو مجموعه سؤال براي دو نظام آموزشي طراحی‌شده است و ممكن است نوع سؤالات در دو نظام متفاوت باشد، اما سؤالات طوري طراحي شده است كه سطح دشواري يكساني دارند به ويژه اينكه از مباحث مشترک دو نظام آموزشی قدیم و جدید (۳-۳-۶)، سؤال یکسان طرح شده است. لذا تراز نمرات خام آزمون، به‌صورت كلي در هر درس و گروه با هم محاسبه خواهد شد و نمرات هر نظام به‌صورت جداگانه تراز نمي‌شود.

نحوه محاسبه تراز کنکور نظام قدیم و تراز کنکور نظام جدید

درخصوص نحوه تراز نمرات خام آزمون سراسری و همچنين نمرات مربوط به دروس سوابق تحصيلي به اطلاع داوطلبان مي‌رساند همانطوريكه در اطلاعيه‌هاي قبلي اين سازمان اطلاع‌رساني گرديد، آزمون سراسري سال ۱۳۹۸ در قالب دو مجموعه سؤال به شرح ذيل تهيه شده بود:
• يك آزمون (يك مجموعه سؤال) براي دانش‌آموزان نظام‌ قديم
• يك آزمون (يك مجموعه سؤال) براي دانش‌آموزان نظام‌ جديد (۳-۳-۶)
• ضمناً از مباحث مشترک دو نظام آموزشی قدیم و جدید (۳-۳-۶)، سؤال یکسان طرح شده بود.

مطابق سنوات اخير، ابتدا نمرات خام (حقيقي) داوطلبان در هر درس امتحاني از تفاضل سه برابر تعداد پاسخ‌های صحيح و تعداد پاسخ‌های غلط، تقسيم بر سه برابر تعداد سؤالات، محاسبه مي شود. سپس براي محاسبه نمره‌کل، از آنجا که سختي و آساني درس‌ها متفاوت است، در هر يك از گروه‌هاي آزمايشي نمرات هر درس بصورت جداگانه تراز مي شود، در اين رابطه توجه به نكات ذيل ضروري است:

۱- تراز نمرات با استفاده از روش‌هاي آماري انجام مي‌شود. براي تعيين نمره تراز، تمامي نمرات خام داوطلبان حاضر در جلسه در هر گروه آزمايشي و هر درس مورد نياز است. بنابراين، يافتن نمره تراز دروس (اعم از دروس عمومي و اختصاصي) توسط داوطلب يا هيچ فرد يا مؤسسه‌اي جز سازمان سنجش آموزش کشور که اطلاعات کل شرکت کنندگان را در اختیار دارد امکان‌پذیر نيست.

۲- نمرات هر يك از دروس سوابق تحصيلي (نمرات دروسي كه امتحانات آن‌ها به صورت نهايي، سراسري و كشوري برگزار شده است) كه از وزارت آموزش و پرورش اخذ مي‌شود به تفكيك نظام آموزشي، سال اخذ مدرك، نوع ديپلم، نوع پيش‌دانشگاهي (براي دارندگان مدرك پيش‌دانشگاهي مشمول اعمال سوابق تحصيلي) با استفاده از روش‌هاي آماري به صورت مجزا تراز مي‌شود.

نحوه گزینش نهایی داوطلبان نظام قدیم و نظام جدید در کنکور

تقسیم سهمیه بین کنکور نظام قدیم و جدید واقعیت دارد؟

– گزينش به صورت رقابتي بر اساس نمره‌كل‌نهايي در زيرگروه مربوطه (حاصل از نمره كل آزمون و تأثير مثبت نمره‌كل سوابق تحصيلي كه خود آن‌ها حسب مورد ميانگين وزني تراز نمرات خام آزمون يا دروس سوابق تحصيلي هستند) و ساير شرايط و ضوابط آزمون سراسري انجام مي‌شود و ظرفيت مجزا براي داوطلبان نظام سالي واحدي، ترمي واحدي، نظام قديم و يا نظام جديد ۳-۳-۶ تخصيص داده نمي‌شود.

معیار گزینش داوطلبان در رشته های بدون کنکور نظام قدیم و نظام جدید

معيار گزينش علمي در رشته هاي صرفاً بر اساس سوابق تحصيلي (كدرشته‌محل‌ هاي بي‌آزمون)، معدل كتبي ديپلم مي باشد.

نکات مهم درباره گزینش و تخمین رتبه موسسات برای داوطلبان کنکور نظام قدیم و نظام جدید

۱- نمرات تراز و رتبه‌هاي تمامي آزمون‌هاي آزمايشي مؤسسات كنكور به دليل آن‌ كه جامعه شركت‌كنندگان آن محدود بوده، همه داوطلبان آزمون سراسري در آن‌ها شركت نمي‌كنند و روش‌هاي نمره‌كل‌سازي و تراز اين آزمون‌ها متفاوت با آزمون‌سراسري است، قابل مقايسه با نمرات تراز و رتبه‌هاي آزمون سراسري نيست. اگر اين مؤسسات تراز نمرات را به‌صورت مجزا براي هر يك از نظام‌ها انجام داده باشند، روش و به دنبال آن نتايج آن، كاملا متفاوت با روشي است كه در آزمون سراسري سال ۱۳۹۸ اعمال خواهد شد.

۲- نمرات تراز هر درس آزمون سراسري هر سال با سنوات ديگر متفاوت است. زيرا نمرات تراز متاثر از وضعيت پاسخگويي تمام داوطلبان به سوالات همان درس در همان سال است.

۳- با توجه به تفاوت نمرات هر سال و همچنين تاثير مثبت سوابق تحصيلي، تخمين رتبه، صرفاً براساس نمرات خام دروس سنوات قبل و بدون توجه به نمرات دروس سوابق تحصيلي، اعتبار نداشته و با رتبه‌هاي واقعي داوطلبان كه حاصل از وضعيت واقعي كل جامعه داوطلبان شركت كننده در آزمون سراسري سال ۱۳۹۸ است تفاوت معني‌داري دارد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
24 نظر
 1. بیتا می گوید

  تورو خدا هر تغییری کرد سهمیه ی نظام قدیم و جدیدا مارو درجریان بزارین
  ممنون از اطلاع رسانی خوبتون
  برامون دغدغه شده

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام بیتا خانم عزیز
   چشم،هر خبری بشه در پی سی کنکور اطلاع رسانی میشه.
   موفق باشید

 2. امیر می گوید

  چیزی که واضحه اینه که برگزار کنندگان کنکور هم هنوز خودشان نمی دانند که با این موضوع چگونه برخورد بکنند و درحال کار کارشناسی هستند . اما قطعا در نهایت به موضوع سهمیه بندی خواهند رسید حالا شاید ۷۰ به ۳۰ باشد و شاید ۶۰ به ۴۰ و … ولی قطعا نمی تواند برابر باشد و بهتره شما با این جدیت مشاوران را زیر سوال نبرید و پشت کنکوری ها را الکی دل خوش نکنید . توصیه من اینه که بچه هایی که می خواهند پشت کنکور بمانند به این موضوع بیشتر فکر کنند و ترجیحا توقع خودشان را از رشته مورد علاقه کم کنند و هرطور شده امثال دانشگاه بروند و پشت کنکور نمانند . مگر اینکه خیلی رشته و شهر بدی قبول شوند .

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام امیر جان
   ممنون از نظرت
   طبیعتا این اشکال از نظام آموزشی ما هستش،بهترین کاری که میشه کرد عدالت و برابری هستش و ملاک پذیرش قطعا باید شایستگی باشه در غیر اینصورت باز اعتراض به هر دو طرف وارد هست.
   به هر حال ما اینجا کسی رو ترغیب نمی کنیم به پشت کنکوری بودن ولی خب چه بخوایم چه نخوایم رقابت همیشه بوده و بعضیا مجددا میخوان کنکور بدن،این شایعاتی هم که درست میشه معلومه توسط چه کسانی درست میشه و فقط واسه جذب بیشتر داوطلبان کنکوری به سمت خودشونه.
   ما هم امیدواریم تصمیمی گرفته بشه که به نفع همه داوطلبان باشه.
   موفق باشید.

   1. امیر می گوید

    ممنون موفق باشید

  2. بی نام می گوید

   هر سال پشت کنکوری ها شصت درصد داوطلبان هستند شما هم با اهداف نامعلوم خودتان به بچه ها استرس وارد نکنید

 3. محمد می گوید

  سلام اگر سهمیه تعیین شود عملا پشت کنکور ماندن ما هیچ فایده ای ندارد.مگر واسه کسانی که در سال های گذشته پشت کنکور می ماندند سهمیه تعیین میشد؟.مگر سازمان سنجش هر ساله برای داوطلبان داخل و خارج از کشور دو نوع سوال طرح نمی کند؟ مگر هر ساله سوالات معارف اقلیت های دینی با بقیه متفاوت نیست؟مگر هر ساله در کنکور منحصرا زبان سوالات زبان تخصصی داوطلبان در زبان های آلمانی و فرانسوی و انگلیسی و … متفاوت نیست؟معیار وود به دانشگاه باید بر اساس صلاحیت افراد باشد . در واقع اگر سهمیه تعیین شود ما با یک کنکور منسجم و جامع مواجه نخواهیم بود . ما با دو کنکور مجزا با ظرفیت های و رتبه های متفاوت مواجه خواهیم بود.در واقع در صورت تعیین سهمیه ما یک کنکور نداریم بلکه دو کنکور مجزا داریم با ظرفیت های مختلف به طور مثال در ان صورت باید دو کنکور برگزار شود و داوطلبان دو گروه نباید با هم مقایسه شوند چون مقایسه شدن در چنین شرایطی معنا ندارد.باید دو کنکور برگزار شود و ما در هر گروه آزمایشی دو نفر رتبه یک داشته باشیم.یک نفر رتبه یک نظام جدید ویک نفر رتبه یک نظام قدیم و چه بسا درصد های رتبه یک کنکور نظام قدیم پایین تر از رتبه ۱۰۰ کنکور نظام جدیدباشد.!! چون رتبه یک این کنکور هیچ ربطی به رتبه یک ان کنکور دیگر ندارد.چون از نظر شما نمی شود این دو گروه را باهم مقایسه کرد.لذا هر گروه بدون توجه با گروه دیگری فقط با خودشان مقایسه می شوند.و این یعنی ظلمی بزرگ به دانش آموزان نظام قدیم و دانش آموزان نظام جدید. از قدیم گفته اند. کسی چاه میکند اول از همه خودش در ان چاه می افتد.قبل از این که برای داوطلبان نظام قدیم چاه بکنید. خوب فکر هایتان را بکنید.شاید خوتان در همان چاه بیفتید!!!!!!!!!!!!! با آرزوی موفقیت برای همه

 4. حسین می گوید

  سلام
  من متوجه نشدم
  اختصاص سهمیه صحت دارد یا خیر متشکرم

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام حسین عزیز
   خیر فعلا در حد شایعه می باشد.
   خبر جدیدی شد، پست بروز میشه
   موفق باشی

 5. هادی می گوید

  اگ سهمیه ها برابر باشه به نظام جدیدا ظلم کردن چون بار اپل کنکور میدن و هم اینکه هیچگونه سوالی در مورد کنکور جدید در اختیار ندارند و اگر سهمه ها برابر باشد کار برای نظام جدید سخت میشود چون پشت کنکوری ها دوسال کتاب های سه سال را خوانده اند ولی نظام جدید حتی کتاب های تستشان هم کامل نشده و هیچگونه سوال مبحثی درمورد کنکور ندارند و همچنینی اگر برابر باشد بی شک رشته ریاضی انسانی خیلی خیلی پشت کنکوری کمی دارن و انها رتبه های بهتری نسبت به نظام جدید ک تعدادشان زیاد هست میگیرند و موفق ترند و اگر سهمیه یکسان باشد گویی سازمان سنجش میخواهد نظام جدیدا یک سال پشت کنکور بمونن و با یازدهمیا امتحان بدن چون درصد قبولیشان کم میشد نسبت به پشت کنکوری نظام قدیم ک شاید ده هزتر نفر باشید ولی جدیدی به دویست هزار هم میرسند پس اصلا نباید تأکید میکنم نباید ک سهمیه برابر باشد

 6. مریم می گوید

  دوستان درنظر بگیرین که کتب دروس عمومی نظام جدید نسبت به نظام قدیم خیلی اسون تر شده و چه بسا یه بخشایی حذف شده این در حق نظام قدیمیا خیلی ظلمه و اینکه بخوان سهمیه تعیین کنن دیگه نامردیه!عدالتش اینه که یکسان برگزار بشه همچی

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام مریم خانم گرامی
   طبق آخرین گفته ی سازمان سنجش تمامی داوطلبان با تراز مشترک سنجیده می شوند.
   موفق باشید.

 7. فاطمه می گوید

  سلام حذف کنکوردرسته؟یعنی امکان نداره لغوبشه؟اصلاعادلانه نیست پس مانظام قدیمی هاکه واسه کنکورمیخوندیم چی کارکنیم؟فرصت جبران روازدست دادیم…خواهش میکنم حذف نکنیدکنکورو

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام فاطمه خانم گرامی
   در حال حاضر کنکور حذف نشده و صحبت هایی که در روزهای گذشته نیز می شود تنها تبلیغات بوده،و کنکور تا ۵ سال آینده نیز و حتی بیشتر تنها راه ورود به رشته های پرطرفدار خواهد بود
   به هیچ وجه انگیزه خود را از دست ندهید و پر قدرت ادامه دهید
   موفق باشید

 8. محمد می گوید

  سلام باز هم میشه به کنکور ۹۸ ثبت نام کرد یا مهلت تموم شده؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام محمد جان
   خیر مهلت ثبت نام تمام شده
   موفق باشید

 9. رهام می گوید

  سلام و خسته نباشید به ادمین عزیز میخواستم بدونم امار تعداد شرکت کنندگان بر اساس تفکیک سهمیه ها و مناطق کی اعلام میشه؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام رهام جان
   پارسال نزدیک اعلام نتایج در مرداد ماه آمار داوطلبان سهمیه دار مشخص شده بود،امسال هم احتمالا در مرداد ماه اعلام می شود
   موفق باشید

 10. شاهین می گوید

  با عرض سلام و خسته نباشيد در دفترچه ثبت نام كنكور اشاره شده است كه براي گروه هاي نظام قديم و جديد سهميه جدا لحاظ نخواهد شد و با هم رتبه بندي ميشوند… سوال من در مورد نحوه تخصيص نمره تراز است. با توجه به اين كه حجم درس ها و نوع سوال ها متفاوت بوده…. آيا براي هر مجموعه شركت كنندگان نظام قديم و جديد – نمره تراز در بين شركت كنندگان همان مجموعه محاسبه خواهد شد؟…. و يا اينكه تمام در صدهاي دوگروه قديم و جديد با هم تركيب شده و دركنار هم نمره تراز خواهند داشت؟؟؟ خيلي ممنون ميشم دقيق راهنمايي بفرماييد

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام شاهین جان
   اطلاع دقیق در مورد نحوه محاسبه تراز مربوطه نداریم ولی با احتمال زیاد به صورت کلی بین تمامی داوطلبان تراز در نظر گرفته خواهد شد

 11. امیر رضا می گوید

  سلام. آیا با درصد های ادبیات ۴۵، عربی۵۲، دینی۸۵، زبان ۱۴، زمین۰، ریاضی۱۲، زیست۶۵، فیزیک۱۰، شیمی۴۰ ,,,, چند درصد ممکنه برای پرستاری قبول بشم(منطقه سه)؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام امیر رضا جان
   هر سال بستگی داره به نحوه پاسخگویی سایر داوطلبان،ممکنه مثلا یه سال با ۵ هزار پرستاری شیراز قبول بشید ممکنه اما سال بعد با همون رتبه شهرهای دیگه هم قبول نشید،اما در کل درصدهاتون تا حدودی مناسبه و برای پرستاری شانس قبولی دارید،امیدواریم موفق باشید

 12. نیما می گوید

  سلام، وقتت بخیر
  کنکور ۹۸ نظام قدیم تجربی شرکت کردم
  سایت قلمچی رتبه زیر گروه یک برای منطقه ۱ من رو طبق کنکور سال قبل (۹۷) بین ۳۳۰ تا ۴۱۰ پیش بینی میکنه
  امکانش هست با توجه به افزایش ظرفیتها امسال پزشکی شیراز بیارم؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام نیما جان
   این تخمین رتبه ها تا حدودی میتونه درست باشه و خیلی نمیتونه دقیق باشه چون هیچکدومشون به اطلاعات آماری سازمان سنجش دسترسی ندارند،برای کنکور امسال هم معلوم نیست نحوه پاسخگویی بقیه داوطلبان چگونه بوده،و این سوال هم مثله بقیه سوالات فقط با اما و اگر همراهه و اصلا دقیق نیست،امیدواریم که قبول شوید

نظــــر شما چیه ؟

نظرتون در رابطه با مطلب بالا چیه؟

نظرات شما پس از ارسال،حداکثر ظرف چند ساعت توسط مدیریت تائید خواهند شد

ایمیل شما در سایت منتشر نمی شود و تنها برای پاسخ احتمالی در نظر گرفته می شود.

شانزده − 7 =