تام لندکلاسینوتام لند

اخبار کنکور
اخبار دانش آموزی
مشاوره کنکور
سوالات کنکور
جزوات آموزشی
امتحانات نهایی

آموزش و نحوه تست زنی برای دوازدهمی های کنکوری

آموزش و نحوه تست زنی برای دوازدهمی های کنکوری

آموزش و نحوه تست زنی برای دوازدهمی های کنکوری

پی سی کنکور: یکی از بزرگترین تفاوت های سال دوازدهم با سایر سال های تحصیلی، نقش مهم سؤال های چهارگزینه ای در این سال است. تا سال دوازدهم، سؤال های چهارگزینه ای یا جایگاهی در برنامۀ آموزشی دانش آموزان ندارد یا حضورش نسبت به سؤال های تشریحی کمرنگ تر است، اما سال دوازدهم، سؤال های چهارگزینه ای اهمیت بسیار زیادی برای دانش آموزان دارد؛ زیرا آزمون سراسری به صورت چهارگزینه ای برگزار میشود.

اما یک دانش آموز سال دوازدهم از کی و چگونه باید از سؤال های چهارگزینه ای استفاده کند؟ آیا از ابتدا باید زمان را در سؤال های چهارگزینه ای لحاظ کند؟ آیا باید از همان ابتدا نمرۀ منفی را در این آزمون ها در نظر گرفت؟ (در آزمون سراسری، هر تستی که غلط پاسخ داده شود، نمرۀ منفی دارد؛ در نتیجه، پاسخ ندادن به یک سؤال، بهتر از پاسخ غلط دادن به آن است). در این مقاله با عنوان « آموزش و نحوه تست زنی برای دوازدهمی های کنکوری»به بررسی سؤال های فوق می پردازیم.

چرا باید تستی کار کرد؟

برخی از معلم ها و دانش آموزان تصور می کنند عامل موفقیت در کنکور سراسری این است که داوطلب به مفاهیم کتاب های درسی کاملا مسلط باشد تا بتواند به هر نوع سؤالی که از مباحث درسی طرح می شود، پاسخگو باشد. آنها می گویند در سؤال تشریحی، بهتر می توان سطح علمی دانش آموز را سنجید و به نقاط ضعف و قوت او پی برد، اما در سؤال تستی، احتمال دارد كه داوطلب بر پایه شانس و اقبال، به برخی از سؤال ها پاسخ صحیح بدهد؛ البته ما نیز معتقدیم كه اولین و مهمترین قدم برای هر داوطلب تسلط بر مباحث درسی است و امتحان تشریحی می تواند مباحث علمی را در ذهن دانش آموز نهادینه کند، اما این موضوع، به معنای بی توجهی به تست و آزمون های تستی نیست.

یک داوطلب برای كاهش اضطراب، دقت بیشتر و کسب سرعت عمل لازم در جلسۀ کنکور ،پیدا کردن نکات ریز و ظریف هر مبحث درسی، پیدا کردن کوتاه ترین و بهترین راه حل، نیاز به پاسخگویی به تست های متعدد و متنوع دارد. در واقع داوطلبی که اصول و قوانین تست زني را خوب بلد نباشد و در تست زنی مهارت نداشته باشد، حتی اگر خیلی خوب درس خوانده باشد و معدل کتبی نهایی اش هم 20 باشد، مطمئنا در رقابت میلیونی و فشردۀ کنکور نتیجه خوبی نخواهد گرفت. میخواهیم بگوییم افرادی که ساعت مطالعۀ بالایی دارند، ولی تست زنی را جدی نمی گیرند، به نتیجۀ مطلوبی نمی رسند؛ در حالی که تست زنی مطلوب و هدفمند، کیفیت یادگیری و ساعت مطالعه را بالا می برد و منجر به كسب نتیجۀ بهتری می شود

کی تست بزنیم؟

آیا باید قبل از مطالعۀ یک درس تست زد و نکته های درسی را در تست فراگرفت و سپس به سراغ مطالعۀ یک درس رفت؟ آیا باید یک بار روزنامه وار درس را خواند و بعد با زدن تست، نکته های ظریف درسی را فراگرفت و همۀ آنها را در کتاب درسی یادداشت کرد؟ آیا باید اول درس را به طور مفهومی و تشریحی خوب فرا گرفت و در زمینه مبحث مورد نظر، سؤال تشریحی حل کرد و بعد از تسلط کامل به آن درس يا مبحث، به سراغ تست رفت؟ واقعیت این است که نمیتوان یک نسخه مشترک برای همۀ داوطلبان پیچید و در عمل می بینیم که بهترین رتبه های آزمون سراسری، در این زمینه، متفاوت عمل کرده اند؛

برای مثال: یاسمن میر، رتبۀ شش کشوری گروه آزمایشی علوم تجربی در کنکور سال 96 ،برای مطالعۀ زیست شناسی به تست پایبند بود و میگفت: فقط یک بار روزنامه وار کتاب درسی ام را می خواندم و سپس تستهای مرتبط با مبحث مورد نظر را می زدم و نکات تستی را مهم را در حاشیۀ کتاب درسی ام یادداشت میکردم و دفعات بعد، کتابم را با همۀ نکات یادداشت شده مطالعه میکردم.

در مقابل، سید شایان پور میر بابایی، رتبۀ یک گروه آزمایشی علوم تجربی در کنکور سال 93 ،در همین زمینه می گفت: زیست شناسی را به طور خیلی دقیق و مفهومی میخواندم و همه قسمت ها و شکل های کتاب را بررسی میکردم و سپس برای هر مبحث، تستهای زیادی حل میکردم

مهم این است که با تست زنی آشتی کنید و منتظر نباشید که به طور کامل یک مبحثی را فرا گیرید و بعد به سراغ تست آن بروید؛ زیرا عادت به تست زنی، یکی از اصول یادگیری و مطالعۀ مفید برای کنکور است و باعث حفظ آرامش و افزایش اعتماد به نفس در مواجهه با تست های آزمون و حتی کنکور میشود

آموزش و نحوه تست زنی برای دوازدهمی های کنکوری

همچنین عده ای معتقدند که نباید در تست زدن عجول بود و حداقل باید یک یا دو روز بین خواندن یک مطلب و حل تست آن، فاصله باشد تا اطلاعات خوانده شده، از حافظۀ کوتاه مدت به حافظۀ بلند مدت منتقل شود و سپس با تست زدن متوجه ضعف ها و اشتباهات خود گردید؛ و گرنه، اگر بلافاصله تست زده شود، داوطلب چون مطالب را در خاطر دارد، به راحتی می تواند بخش اعظم تست ها را بزند و تصور میکند که تسلط لازم را در اين زمينه کسب کرده است. عده ای نیز میگویند بعد از یاد گرفتن هر مطلب باید تست زد تا داوطلب متوجه شود که به نکات مهم و اصلی مبحث مورد نظر مسلط شده است یا خیر.

 

اما در کل می توان گفت با توجه به هدفی که داوطلب از تست زدن دارد، میتواند زمان تست زدن خود را تعیین کند؛ برای مثال، اگر هدف داوطلب،
زدن تست هاي آموزشی یا یادگیری است، باید تستهای مورد نظر را درطول هفته تقسیم کند؛ چرا که یادگیری، فرایندی تدریجی است و با گذشت زمان انجام میشود و مغز نمی تواند در یک زمان، مباحث زیادی را تحلیل كند و برای مدت زمان زیادی نگه دارد. توجه داشته باشید که این مرحله آموزش و یادگیری شماست و نیازی نیست که هنگام تست زنی، خیلی مقید به زمان و سرعت عمل باشید، بلکه مهم است که تست ها را به جواب نهایی برسانید و انتظار نداشته باشید که در این مرحله، سرعت تست زنی و تعداد پاسخ های درست شما در هر درس زیاد باشد.

 

مهم این است که با تست زنی آشتی کنید و منتظر نباشید که به طور کامل یک مبحثی را فرا گیرید و بعد به سراغ تست آن بروید؛ زیرا عادت به تست زنی، یکی از اصول یادگیری و مطالعۀ مفید برای کنکور سراسری است و باعث حفظ آرامش و افزایش اعتماد به نفس در مواجهه با تست های آزمون و حتی کنکور می شود. مراجعه به جواب تشریحی و مطالعۀ عمیق و دقیق آن در این مرحله نيز بسیار مهم است؛ چون انجام این کار باعث میشود كه نکته سؤال و علت رد گزینه های دیگر را به خوبی متوجه شوید و همچنین از راه حلهای تستی (که گاه به ذهن شما نرسیده بود) بهره ببرید و با مطالعه ای که می کنید، مطالب درسی نیز مرور بشود.

 

بعد از گذشت یک هفته از تست زدن آموزشی، در تست ارزیابی سنجشی، باید تقریبا تست های خود را بزنید. در این مرحله باید تست زنی همراه با رعایت زمان باشد و با تستهای متنوع (در سطحهای مختلف)مهارت خود را تقویت کنید و خود درا برای هر نوع تست و در هر سطحی آماده سازید.

 

نحوه تست زنی دوران جمع بندی

مرحلۀ آخر تست سرعتی، جمع بندی است. این مرحله معموالا از فروردین ماه و اردیبهشت ماه آغاز می گردد و باید به شیوۀ کنکور از خودتان آزمون بگیرید؛

در این مرحله حتما یعنی در مرحلۀ اول، مجموعه دروس عمومی را در 75 دقیقه پاسخ دهید و سپس کل دروس عمومی و اختصاصی را در زمانی مشابه کنکور و با شرایطی مشابه آن پاسخگو باشید؛ تا بتوانید ذهنتان را عادت دهید که از یک درس به سراغ درس دیگر برود و در عین حال سردرگم نشود؛ در ضمن بايد بتوانید مدت چند ساعت به صورت مداوم، تست های دروس مختلف را بدون خستگی جسمی و ذهنی پاسخ بدهید.

لینک کوتاه مطلب : https://p30konkor.com/?p=7225

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظــــر شما چیه ؟

نظرتون در رابطه با مطلب بالا چیه؟

1- نظرات بدون اسم تایید نمی شوند!

2- نظرات خود را به دور از توهین، تحقیر و تمسخر دیگران ارسال کنید.

3- نظرات شما پس از ارسال، حداکثر ظرف چند ساعت توسط مدیریت تائید خواهند شد.

نکته مهم : پاسخ به کامنت ها نظر قطعی نمی باشد و توصیه می شود حتما از منابع مرجع همچون سازمان سنجش، آموزش و پرورش و مراکز دانشگاهی اطمینان لازم را به عمل آورید.

یادت نره ! اسمت رو وارد کن

X   
[تام لند]