تام لند

مدابوک

تام لند

نکات طلایی جمع بندی دروس نیم سال اول سال دوازدهم برای کنکور

نکات طلایی جمع بندی دروس نیم سال اول سال دوازدهم

اگر شما یک دانش‌آموز پایه دوازدهم و داوطلب کنکور سال 1400 هستید، بی‌شک می‌دانید که در سال کنکور، دوره‌های جمع‌بندی مباحث اهمیت زیادی دارند. در سال کنکور، شما سه دوره جمع‌بندی دارید؛ دوره جمع بندی دروس نیم سال اول، جمع‌بندی ایام عید و جمع‌بندی دروس نیم سال دوم. شما باید برای این دوران، اهداف و برنامه‌های مشخصی داشته باشید و درست و اصولی درس بخوانید تا بتوانید مباحث را به‌خوبی جمع‌بندی و خیالتان را راحت کنید.

این روزها، زمان جمع‌ بندی دروس نیمسال اول است و من قصد دارم مهم‌ترین و کاربردی‌ترین نکات را برای این جمع‌بندی به شما بگویم تا از این روزهای طلایی، بیش‌ترین استفاده را بکنید:

– مطالعه تشریحی دروس را دستِ کم نگیرید!

برنامه درس‌خواندن شما در این دوران باید بر اساس برنامه امتحانی شما باشد و دروسی را بخوانید که چند روز آینده باید آن را امتحان دهید.

شاید بعضی از شما بخواهید که بی‌خیال دروس مدرسه و امتحانات نیم‌سال اول بشوید و آن‌ها را فقط در حد گذشتن از امتحان و گرفتن نمره قبولی بخوانید. اما دوستان عزیز من، این کار یک اشتباه بزرگ است. اگر شما به اندازه کافی برای امتحانات و به‌صورت تشریحی مطالعه کنید؛ نتیجه آن در کنکور و تست زدن شما تأثیر بسیاری دارد. در واقع خواندن تشریحی و تستیِ مطالب، مکمل هم هستند و شما باید در دوره جمع بندی دروس نیم سال اول، هر دو را هم‌زمان با هم پیش ببرید.

 

– هم تشریحی بخوانید و هم تست بزنید!

 فراموش نکنید که منبع اصلی سؤال‌های کنکور، کتاب درسی شماست. پس ابتدا خوب کتاب‌های درسی خودتان را بخوانید. می‌توانید موقع خواندن، خلاصه‌برداری کنید و در گوشه‌وکنار کتاب، حاشیه‌نویسی کنید. برای خلاصه‌نویسی دقت کنید که نه آن‌قدر زیاد بنویسید که تبدیل به جزوه‌نویسی شود و نه آن‌قدر کوتاه که نکات مهم را جا بگذارید و هنگام مرور دوباره، چیزی از آن نفهمید.

اگر شما زمان کافی را برای مطالعه دقیق همه قسمت‌ها ندارید؛ کتاب را ورق بزنید و از قسمت‌هایی که به آن مسلط هستید، رد شوید و وقت خود را روی مطالبی بگذارید که یادتان رفته یا اشکال دارید. همه چیز به وقت شما بستگی دارد.

در مرحله بعدی اگر جزوه درسی دارید؛ روی آن‌ وقت بگذارید و با دقت زیاد آن را بخوانید.

بعد از آن می‌توانید چند نمونه سؤال تشریحی هم حل کنید. حالا شما آماده امتحان هستید و می‌توانید با خیال راحت به سراغ تست‌ها بروید.

برای تست زدن، اول تست‌های تیپ و مهم را بزنید؛ بعد تست‌هایی که قبلاً اشتباه زده‌اید و یا نشانه گذاشته‌اید و در آخر، سراغ مطالب جدید بروید.

متن جایگزین: تست زدن در جمع بندی نیم سال اول

موقع خواندن کتاب‌ها، جزوه‌ها و حتی تست زدن، حواستان به نکاتی که زیر آن‌ها خط کشیده‌اید یا خلاصه‌برداری کرده‌اید و در حاشیه کتاب نوشته‌اید، باشد.

اگر زمان فرجه شما به اندازه کافی است و مطمئن هستید که با یک یا 2 روز مطالعه از پس امتحان بر می‌آیید، برای مرور و جمع‌بندی، می‌توانید سراغ پیش‌نیازها یا مطالب مربوط به آن هم بروید.

از کلاس های آنلاین نیز می توانید کمک بگیرید

تام لند یکی از موسسات برگزار کننده کلاس های آنلاین کنکور است که از کیفیت اساتید خوبی نیز برخوردار است و می تواند میزان آمادگی شما را برای کنکور پیش رو افزایش دهد :

تام لند

( مشاهده اساتید و برنامه کلاس های تام لند )

– اولویت‌بندی کنید!

در دوره جمع‌ بندی دروس نیم سال اول، بهتر است که مطلب جدیدی نخوانید و تمرکزتان را روی مرور مطالب قبلی و جمع‌بندی آن‌ها بگذارید.

ممکن است در روزهای قبلی شما در یک روز، درس‌های متنوعی را مطالعه می‌کردید و تست می‌زدید. اما اولویت این روزهای شما، جمع‌ بندی دروس نیم سال اول است و حتی لازم است برای جمع‌بندی مباحث نیم‌سال اول، تعداد درس‌هایی که انتخاب می‌کنید، محدود باشد تا هم به مطالعه برای امتحان برسید؛ هم جمع‌بندی کنید و تست بزنید.

تمرکز شما باید روی جمع‌ بندی دروس نیم سال اول پایه دوازدهم و دروس پایه باشد و بهتر است یک درس اختصاصی را همراه با یک درس عمومی پیش ببرید.

علاوه بر این، شما می‌توانید در برنامه روزانه خودتان زمان کوتاهی را برای رفع اشکال و جمع بندی مباحث مهم کنکور بگذارید. مثل: قرابت معنایی، ریدینگ، کلوز‌تست و…

اگر شما جزو دانش‌آموزانی هستید که تا به امروز و به هر دلیلی درس نخوانده‌اید یا دیر شروع به درس خواندن کرده‌اید، این فرصت سه‌هفته‌ای را جدی بگیرید و درس‌های پیش 1 یا همان دروس نیم سال اول را خوب جمع کنید یعنی، لازم نیست به عقب برگردید و پیش‌نیازها را مرور کنید.

نکته مهم دیگر در جمع ‌بندی دروس نیم سال اول، اولویت‌بندی درس‌های مختلف است. برای خودتان یک جدول بکشید و مباحث مختلف را بر اساس اولویت یا سختی و آسانی مشخص کنید. این اولویت‌بندی باعث می‌شود، به موضوعاتی که ساده‌تر هستند؛ زودتر مسلط شوید و زمان کافی را برای مباحثی که سخت‌تر هستند، داشته باشید.

2 یا 3 روز پایانی دوران جمع‌بندی را به مرور کلی مطالب و حل یک آزمون اختصاص بدهید.

کلام پایانی

در پایان لازم است به شما بگویم، لازم نیست حتماً در این دوران، زمان مطالعه خود را بیشتر کنید؛ شما باید برنامه‌ریزی مناسب داشته باشید و زمان خود را به‌درستی مدیریت کنید. اگر جمع بندی دروس نیم سال اول، اصولی انجام شود؛ شما یک گام بزرگ برای موفقیت در کنکور را برداشته‌اید.

شما تا الان چطور پیش رفته‌اید و کدام مباحث نیم سال اول را جمع بندی کرده‌اید؟

ممکن است شما دوست داشته باشید
4 نظر
 1. زهرا می گوید

  سلام از اینکه اینقدر خالصانه و بی چشم داشت جوابمون رو میدین واقعا ممنونم امیدوارم همیشه سلامت باشید
  سایتتون عالیه واقعا خدا قوت

  1. پی سی کنکور می گوید

   سپسا از لطف و همراهی شما با پی سی کنکور
   موفق باشید

 2. زهرا می گوید

  سلام
  خدا قوت
  من یه پشت کنکوری ام یه سوال داشتم ازتون من طبق برنامه ی که دارم همه دروس و مطالب کنکور رو تا ۱۷ اردیبهشت تمام میکنم یه برنامه کامله که هم تست و هم فیلم آموزشی و هم مرور توش هست یه برنامه ۱۰۵ روزه که توی هر روز یه اختصاصی و یه عمومی می خونم و مرور دروس هم به صورت روز بعد پنج روز بعد و ماه بعد هستش و هر پنج روز از مطالب چهار روز گذشته یه آزمون میدم و تحلیل میکنم می خواستم بدونم برنامه مناسبی هست یا نه؟؟ با روزانه ۱۲ونیم ساعت درس خوندن و تقریبا ۴ ساعت فیلم آموزشی دیدن که این مجموع این چهار ساعت و زمان تست زدن و درس خوندن در روز با هم ۱۲ و نیم ساعته به نظرتون برنامه ی مناسبی هست ؟ و با تلاش خودم میتونه موفقیتم رو تضمین کنه ؟ و به نظرتون تمام کردن درس ها تا اخر های اردیبهشت دیر نیست؟ یعنی باید زود تر درس ها رو تموم کنم ؟ من از صفر شروع کردم از همین چند روز پیش و توی این برنامه تا ۱۷ اردیبهشت کتاب هام رو تقریبا سه دور مطالعه میکنم
  من تا حالا مشاور درسی نداشتم لطفا اگر امکانش هست بگین برنامه درسیم مناسبه یا مشکلاتی داره که باید رفع شون کنم ؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام زهرا خانم گرامی
   ابتدا معذرت بابت تاخیر در پاسخ
   مورد بعدی اینکه سعی کنید برنامه واقع بینانه باشه،چون این برنامه تنها سه چهار روز شما رو ساپورت می کنه،12 ساعت مطالعه و 4 ساعت هم فیلم اصلا فرسایشی هست
   فیلم اگر نگاه می کنید تنها مباحثی رو ببینید که مشکل دارید،اگر تازه شروع می کنید از ساعت مطالعه کم شروع کنید و هر هفته مقداری بهش اضافه کنید و از عید به بعد به 10 ساعت به بالا تا نهایتا 13 ساعت نزدیک کنکور برسید
   تایم های مرور و جبرانی و تست زنی زیاد رو در برنامه داشته باشید
   نه اصلا دیر نیست،چون همه که مثل هم نیستند
   با آرزوی موفقیت برای شما،توکل به خدا

نظــــر شما چیه ؟

نظرتون در رابطه با مطلب بالا چیه؟

1- کامنت های مربوط به اشکالات و مشاوره درسی پاسخ داده نمی شود.

2- نظرات حاوی توهین، تحقیر و تمسخر به افراد یا سازمان ها دولتی یا خصوصی به هر شکلی تایید نمی شوند. 

3- نظرات شما پس از ارسال، در اولین فرصت تایید می شوند.

نکته مهم : پاسخ به کامنت ها نظر قطعی نمی باشد و توصیه می شود حتما از منابع مرجع همچون سازمان سنجش، آموزش و پرورش و مراکز دانشگاهی اطمینان لازم را به عمل آورید.

:: ارسال کامنت به معنی پذیرفتن شرایط ارسال دیدگاه (مشاهده) می باشد. ::

X
[تام لند]