تام لندکلاسینوتام لند

اخبار کنکور
اخبار دانش آموزی
مشاوره کنکور
سوالات کنکور
جزوات آموزشی
امتحانات نهایی

جمع بندی کنکور 99 + روش برنامه ریزی

آموزش جمع بندی کنکور

پی سی کنکور : جمع بندی کنکور چیست؟ ، روش جمع بندی کنکور 99 چگونه است؟ ،برای برنامه ریزی جمع بندی کنکور چکار کنیم؟ ،اصلا چرا باید جمع بندی کنیم؟ ،این ها سوالاتی است که اکثرا داوطلبان کنکور هر چه به زمان برگزاری کنکور نزدیک تر میشیم توسط داوطلبان پرسیده می شودما هم قصد داریم تا در این مطلب به طور صحیح بهتون یاد بدیم که چگونه از دوران جمع بندی کنکور بهترین استفاده رو ببرید پس با ما همراه باشید.

پس از برگزاري کنکور، بارها از داوطلبان شنيده ميشود که «با وجود تلاش فراوان، من آن طور که بايد و شايد، نتيجه مطلوبي نگرفتم يا با توجه به ساعات مطالعه‌ام، مي توانستم خيلی بهتر از اينها عمل کنم و ….»

يکي از مهم‌ترين دلايل اين نتيجه نگرفتن، کاملاً واضح است. با توجه به طولاني بودن بازۀ مطالعه براي کنکور و اينکه حجم مباحث، بسيار زياد است، احتمال فراموشي اين مباحث بيشتر خواهد بود و اختصاص ندادن فرصت زماني کافي براي مرور مطالب و بروز فراموشي، باعث مي‌شود که توان پاسخگويي شما تا حد زيادي در سر جلسه آزمون سراسري کم شود؛ به همين دليل، بهتر است که براي مطالعه دقيق‌تر، حتماً از روي يک برنامه اصولي و درست درس بخوانيد.

موفقيت در آزمون سراسري و کسب يک نتيجه مطلوب، نيازمند برنامه ريزی ويژه‌اي است که در هر مقطع از زمان بايد با ويژگي‌هاي مطالعاتي و اهداف دوران مربوط باشد؛ در واقع، برخلاف تصور غلط بسياري از داوطلبان آزمون سراسري، برنامه‌ريزی و مطالعه براي کنکور، در هر مقطعي از زمان متفاوت بوده و بايد براساس ويژگي‌هاي همان مقطع تنظيم شود. آنچه که در اين برنامه‌ريزي اهميت دارد، توجه به مراحل مرور يک مطلب مطالعه شده براي انتقال آن از حافظه کوتاه‌مدت به حافظه بلندمدت است؛ البته در اين بين، برخي از داوطلبان، بدون اجراي روش‌هاي جمع‌بندي، مطالعه خود را تا روزهاي پاياني ادامه مي‌دهند که اين روش به هيچ وجه مورد توصيه نيست.

فهرست نمای مطلب :

 • هدف از جمع بندی کنکور 99 چیه ؟
 • چگونه يک جمع‌ بندی صحيح داشته باشيم؟
 • برنامه ریزی برای جمع بندی کنکور 99 چگونه است ؟
 • در دوران جمع بندی درس جدید بخوانیم یا نه؟
 • نحوه جمع بندی چجوریه ؟
 • چگونه از جمع بندی کنکور بهترین استفاده را ببریم؟

هدف از جمع بندی کنکور 99 چیه ؟

اولين نکته‌اي که بايد به خاطر داشت، اين است که در آغاز بايد هدف جمع‌بندي روشن شود. هدف جمع‌ بندي اين است که انبوهِ اطلاعاتي که در دوران مطالعه در ذهن داوطلب قرار گرفته است، به نحو مناسبي سامان‌دهي شده و از اين طريق، در هنگام برگزاري آزمون سراسري به راحتي قابل بازيابي باشد؛ بنابراين، در دوران جمع‌بندي، به دنبال ياد‌گيري مطالب جديد نباشيد، بلکه سعي کنيد آنچه را که تاکنون آموخته‌ايد، به نحو مطلوبي در ذهن خود سامان‌دهي نماييد. اگر استثناياً به دليل کمبود وقت يا به دلايل ديگر، موفق به اتمام بخش مهم يا قابل توجهي از مطالب نشديد، بهتر است که باز هم به برنامه‌ريزي براي جمع‌بندي اولويت دهيد و در کنار آن، در ساعاتي که به جمع‌بندي اختصاص ندارد، مطالب باقي‌مانده را مطالعه نماييد. توجه داشته باشيد که يادگيري ۶۰ درصد مطالب با عمق ۹۰ يا ۱۰۰ درصد، بهتر از يادگيري ۱۰۰ درصد مطالب با عمق ۶۰ درصد است.

هدف جمع بندی

چگونه يک جمع‌ بندی صحيح داشته باشيم؟

به طور کلي، چهار شيوه مطالعه و برنامه‌ريزي براي موفقيت در کنکور سراسری، به ذهن مي‌رسد. شما داوطلبان گرامي در ابتدا بايد درس‌هاي مربوط به کنکور را به دقت خوانده و خلاصه‌برداري کنيد و در مرحله بعد، نوبت به جمع‌بندي مبحثي مي‌رسد. بي‌ترديد، مهم ترين دوران مطالعاتي در کنکور، دوره‌هاي جمع‌بندي مبحثي است. در اين دوران شما بايد به جمع‌بندي مبحثي به طور مشخص بپردازيد و خيال خودتان را از آن مباحث راحت کنيد. معمولاً داوطلبان کنکور، متناسب با ايام پاياني دوره، در فروردين، ارديبهشت و خرداد بايد از اين روش بهره ببرند. پس از جمع‌بندي مبحثي، نوبت به جمع‌بندي و مرور نهايي مي‌رسد. اين دوره، که آخرين فرصت شما براي آمادگي در کنکور است، شيوه مطالعه متفاوتي دارد که در زمان مناسب، توضيحات لازم در اين زمينه به داوطلبان عزيز ارايه خواهد شد.

همان طور که در بالا اشاره شد، يکي از مهم‌ترين دلايل عدم نتيجه‌گيري مناسب بسياري از داوطلبان از تلاش خود در مرحلة آمادگي براي کنکور، عدم اطلاع آنان از جمع‌بندي است. اين دسته از داوطلبان، همان کساني هستند که تا روزهاي پاياني، بي‌وقفه و بدون توجه به شرايط زماني و وضعيت خود، مطالب جديدي خوانده و به اين نکته نيز توجه ندارند که ممکن است بخش زيادي از اين مطالب در جلسه برگزاري آزمون سراسري از يادشان برود؛ اما گروه ديگري از داوطلبان، از اهميت جمع‌بندي در کنکور آگاهند، ولي شيوه نادرست و غير اصولي را براي انجام اين کار در پيش مي‌گيرند.

 

برنامه ریزی برای جمع بندی کنکور 99 چگونه است ؟

برنامه، برنامه و بازهم برنامه ریزی برای کنکور. باز هم مانند همه دوره های آمادگی برای کنکور، لازم است كه برای دوران جمع بندی هم برنامه خوبی تدوین کنید تا اولا در وقت و زمان خود صرفه جویی نمایید، و دوم اینکه با نقشه راه مشخص، عملکرد و بازدهی بهتری داشته باشید.

برنامه ریزی برای دوران جمع بندی، با برنامه معمول مطالعاتی شما تفاوتی ندارد. اگر روزانه چند درس می خواندید، جمع بندی را هم به همان شکل ادامه دهید. برای برخی از دروس مثل زيست شناسي، که فرّار هستند،

می توانید مرور روزانه داشته باشید. در برنامه ریزی خود سعی کنید اولا به این موضوع توجه داشته باشید که تا کی می خواهید مطالعه کنید، و سپس جمع بندی را آغاز نمایید.

ثانياً،بسته به میزان سختی و آسانی دروس، حجم مطالب، بودجه بندی هر درس در کنکور و …برای هر درس در طی هفته، زماني را درنظر بگیرید.

سوم اینکه سعی کنید از برنامه ریزی خود عقب نمانید، و درصورتی که این اتفاق افتاد، دروس ساده تر را از برنامه خود حذف کنید و سپس در وقت مجددی که خالی کرد ه اید، آن درس را نیز بگنجانید؛ بدین منظور،برای هر درس، درخت دانش رسم کنید؛ به این شکل که سعی کنید در مورد هر درس،ابتدا اسامی فصل ها را به یاد بیاورید و بعد زیرفصل ها را اضافه کنید. می توانید بعد از اینکه خودتان سعیتان را کردید، از فهرست کتابهای تان نيز کمک بگیرید.

انجام این کار به منسجم شدن و سامان گرفتن مطالب در ذهنتان منجر مي شود. پس از آن، با رعایت نکاتی که در ادامه ذکر خواهد شد، برنام های برای مرور دروس تان تنظیم کنید. مطمئن باشید كه پس از مرور مطالب، احساس تسلطّ بیشتری بر درس هاي تان خواهید داشت.

برنامه ریزی جمع بندی کنکور

– در دوران جمع بندی درس جدید بخوانیم یا نه؟

بسیاری از دبیران و مشاوران کنکور معتقدند که در دوران جمع بندی، نباید مطالب جدید خوانده شود؛ زیرا از طرفی، مهلت کمی تا زمان برگزاری کنکور باقی مانده است و عملا با این روش، حجم قابل توجهی از مطالب از قلم می افتد، و از سوی دیگر، این موضوع،هیچ اثری در نظم بخشی به مطالب مطالعه شده نداشته و تنها باعث سردرگمی داوطلب می شود. عده ای از مشاوران نیز اعتقاد دارند که داوطلب می تواند در زمان جمع بندی،مطالب جدید را هم مطالعه کند.

ما معتقدیم که اگر تا به حال مبحثی از درس های اختصاصی را هرگز نخوانده اید، بهتر است که آن را با مشورت با افراد مطلع رها کنید؛ اما اگر آن مطلب، یک درس عمومی است، می توانید آن را بخوانید، ولی سعی نکنید که برای تسلط کامل بر آن درس، وقت بگذارید؛ چون پرداختن به این کار به زمان زیادی احتیاج دارد که شما فرصت انجام آن را ندارید؛ البته مطالعه مطالب جدید دروس اختصاصی هم به میزان مدیریت داوطلب نسبت به وقت باقی ماند ه اش تا کنکور، میزان مطالبی که خوانده شده است، مقدار مطالبی که باقی مانده است، و بالاخره وضعیت درسی داوطلب بستگی دارد.

شاید شما هم جزو آن دسته از داوطلبانی هستید که هنوز مباحث مدّنظر خودتان را به طور کامل مطالعه نکرده اید. اینکه بخواهید هنوز هم مطالب جدید بخوانید، اشکالی ندارد؛اما باید سعی کنید تا جمع بندی دروس را هم شروع کنید. اگر جزو داوطلبانی هستید که در کنار جمع بندی، می خواهید مطالب جدید بخوانید، ابتدا مباحثی را که لازم است،جمع بندی كرده و مطالبی را که باقی مانده است، اولویت بندی کنید تا اگر احیاناً فرصت نشد که تمام مباحث را بخوانید، خیالتان از بابت خواندن مهمترین مباحث، راحت باشد؛

در ضمن سعی کنید كه در هنگام مطالعه مطالب جدید، حتماً زمانی را نیز برای مرور آنهادرنظر بگیرید؛ حتی اگر فرصت پیدا نکنید كه مطالب جدید دیگری بخوانید. (دانلود جزوات جمع بندی کنکور 99)

– جمع بندی کنکور را از کی شروع کنیم؟

شروع دوره جمع‌بندی براي دانش‌آموزان و فارغ التحصيلان و گروه‌هاي مختلف، که در سطح آمادگي گوناگونی قرار دارند، و شيوه و سبک مطالعاتي هر داوطلب با داوطلب ديگر، تا حدودي متفاوت است. ما نمي‌توانيم به شما داوطلبان بگوييم که چگونه و به چه شيوه‌اي مطالعه کنيد. دوران جمع‌بندي نيز همان طور است و هر داوطلب بايد، با توجه به توان و خصوصيات مطالعاتی اش، يک برنامه جمع‌بندی مناسب را براي خود تدارک ببيند؛ به عنوان نمونه، آرزو، به عنوان داوطلب گروه آزمايشي علوم تجربی، در درس شيمي ضعيف است و در دوره جمع‌بندی سعي مي‌کند تا مباحثي از اين درس را که قبلاً مطالعه نموده است، چندين بار مرور، تست‌زنی و سپس رفع اشکال نمايد، اما مريم سعی مي‌کند تا در دوره جمع‌بندی، بيشتر وقت خود را روي تست‌زنی سرعتی و رفع اشکال‌هاي تستی خود قرار دهد؛ زيرا او در تست زنی ضعيف است.

 

– نحوه جمع بندی چجوریه ؟

مرحله اول

در اين مرحله سعی کنيد مطالب خوانده شده‌ای را که نياز به مرور دارند، در دوره زمانی کوتاهی مرور کنيد. در اين مرحله مي‌توانيد از يادداشت‌ها و خلاصه نويسیها استفاده کنيد. براي انجام اين کار به سراغ مباحثی برويد که اولاً ارزش سؤالي بيشتري در بودجه‌بندی سؤالات کنکور دارند و ثانياً سريع‌تر درک مي‌شوند. از مطالعه مطالب دشواري که نمي‌توانيد بر آنها مسلّط شويد يا خواندن آنها وقت‌گير است، پرهيز کنيد. در اين مرحله تلاش کنيد تا دروس نيمه تمام را تمام کرده و منابع خود را به کتاب درسی و بخشي از تست‌هاي مربوط به آن موضوع، محدود کنيد. اين کار را در صورتي انجام دهيد که وقت زيادی را از شما نگيرد. چنانچه حجم زيادی از يک يا دو درس، باقیمانده است، از مطالعه آن صرف نظر کنيد؛ زيرا تمام کردن آنها به قيمت مسلط نبودن بر پاره‌ای از دروس يا فراموش کردن بسياري از مطالبی تمام می شود که قبلاً آنها را آموخته‌ايد.

داوطلباني که سال آخر هستند بايد در نظر داشته باشند که با توجه به اينکه امتحانات ترم دوم در ارديبهشت ماه برگزار مي‌شود، جمع‌بندي دروس اين نيمسال را در فواصل امتحانی ترم دوم انجام دهند تا از دوباره کاري و اتلاف وقت جلوگيری شود. اگر به مطالب دروس ترم دوم مسلّط هستيد، پس از مرور يادداشت‌های مربوط به هر درس، در فواصل بين امتحانات تست‌هايش را بزنيد و به اين ترتيب، امتحانات ترم دوم را به خدمت کنکور در آوريد.

فواید جمع بندی کنکور چیست؟

مرحله دوم

اين مرحله، مرحله اصلي جمع‌بندی محسوب مي‌شود. در اين دوره، روي برطرف کردن اشکالات متمرکز شويد و در صورت لزوم، تعدادي از مباحث هر درس را نيز به طور کامل دوره کنيد. براي انجام اين کار، اين فاصله زمانی را به فاصله‌هاي سه روزه تقسيم و تست زني کنيد و قسمت‌هاي اشکال دار را مجددا مطالعه و تمرين کنيد. در صورت داشتن وقت، يک نيم روز را نيز به مرور يک درس عمومي اختصاص دهيد. بهترين منبع براي آزمون‌ها، همان سؤالات دوره‌اي آزمون‌هاي سراسري سال‌هاي قبل است.

در اين مرحله سعي کنيد تا در بعضي از جلسات در ساعات اوليه صبح، لباس رسمي بپوشيد؛ به همان صورتی که قرار است در جلسه کنکور حاضر شويد، و مانند جلسه کنکور، پشت ميز بنشينيد و بدون ترک محل و با تنظيم وقت، به سؤالات پاسخ دهيد. ابتدا به مجموعه‌اي از تست‌ها به صورت دفترچه‌ای پاسخ دهيد. دروس ادبيات، عربي، دين و زندگی و زبان را در طي 75 دقيقه، و سپس به تست‌هاي دروس اختصاصی به همان صورتي که در دفترچه سوالات کنکور مي‌آيد با همان وقت و شرايط کنکور پاسخ دهيد.

به خاطر داشته باشيد که دقيقا راس ساعت 8:30 صبح، پاسخگويي به آزمون را شروع کنيد و به هيچ عنوان براي پاسخ به سؤالات دروس عمومی، از وقت دروس اختصاصي قرض نگيريد و هر دسته را در مهلت زمانی خود پاسخ دهيد. توصيه ما به شما اين است که روند ارايه سؤالات در دفترچه را نيز رعايت کنيد؛ يعني به ترتيب سؤالات دفترچه پيش برويد؛ زيرا براي طراحي چيدمان سؤالات در دفترچه، کارهاي روان‌شناختی زيادي انجام شده است و اگر دانش‌آموزي به اين ترتيبب پاسخگويي به پرسش‌ها عادت ندارد و با اين چيدمان به هم مي ريزد و نمي‌تواند به سؤالات پاسخ دهد، توصيه مي کنيم که بر اساس روش خودش کار را پيش ببرد.

سپس سؤالات را تصحيح کنيد و درصد بگيريد و اشکالات خود را مشخص کنيد. چون سؤالات کنکور تقريبا از همه مطالب کتاب درسی است، پاسخ دادن به يک آزمون دوره‌ای، مثل آن است که شما کتاب را يک بار ورق زده و آن را يک بار سريعا مرور کرده‌ايد. پس از درصدگيري ، بررسی کنيد که اشکالات شما چيست و کدام مبحث يا فصل را خوب نخوانده‌ايد و در کدام مبحث، مطالب را مي‌دانيد، ولي بر آن مطالب مسلّط نيستيد و براي تسلّط بر آن، به تمرين و تست بيشتري نياز داريد. در نيم روز بعدي دو درس بخوانيد، و نيم روز باقيمانده را نيز صرف مطالعه يکي از دروس عمومي کنيد و ساعات نيم روز بعدي را نيز، هر گونه که خودتان صلاح مي‌دانيد، بين دروس تقسيم کنيد.

در موقع مرور، به منظور رفع اشکال مي‌توانيد درس‌هاي عمومی و اختصاصی را به صورت يک در ميان انتخاب کنيد و بخوانيد. لزومي ندارد که براي همه درس‌ها به مقدار مساوي وقت بگذاريد. قطعا مرور و رفع اشکال بعضی از دروس، کوتاه‌تر و برخی ديگر طولاني تر خواهد شد. براي سه روز بعد، همين برنامه را تکرار کنيد؛ به اين ترتيب، چندين بار در آزموني شبيه به آزمون سراسري شرکت می کنيد و به همين ميزان مجبور به مرور دروس و رفع اشکال آنها می شويد و مهم‌تر از همه، مهارت کنکور دادن را در خود بالا می بريد. مزيت ديگر به کارگيری اين روش، آن است که طي چندين آزمون، مباحث مهم کتاب درسی را به مقدار بيشتری دوره مي‌کنيد و با مفاهيم اصلی سؤالات کنکور در سال‌های قبل، آشنا می شويد.

سؤالی که در اين بخش مطرح مي‌شود، اين است که چطور بايد به رفع اشکال بپردازيم. روش رفع اشکال هر دانش‌آموز بايد بر اساس تشخيص و سليقه خودش بوده و نبايد مقيد به يک روش خاص باشد؛ اما براي سهولت انجام اين کار، توصيه‌هايی هست که مي‌توانيد آنها را رعايت کنيد. يک تکنيک کاربردي آن است که به پاسخنامه رجوع کنيد و بعد از مطالعه پاسخنامه، سعي کنيد که آن قسمت از پاسخ را در کتاب و جزوه خودتان پيدا کرده و مطالعه کنيد. همزمان با اين روش مي‌توانيد چند نمونه تست مشابه با آن سؤال را پيدا کنيد و آنها را هم حل کرده و رفع اشکال کنيد.

 

مرحله سوم

اين مرحله، آخرين دوره جمع‌ بندی است. در اين مرحله، بدون پرداختن به تست، يادداشت‌ها، فرمول‌ها و نکات مهم جمع‌ آوری شده را بخوانيد و آماده شرکت در جلسه آزمون سراسري شويد.

نکته‌اي که در دوران جمع‌بندی بايد مورد توجه قرار گيرد اين است که براي اين دوران، اولويت کار خودتان را تمرين و حل آزمون‌هاي سراسری چند سال اخير قرار دهيد، و دوم اينکه اگر برايتان امکان‌پذير است، آزمون‌های سه روز يک بار دوران جمع‌بندی را در محلي غير از خانه، مثل کتابخانه‌های عمومی يا در مدرسه خود، برگزار نماييد، و تا آنجا که امکان دارد، سعی کنيد که محيط برگزاری اين آزمون‌ها را در شبيه‌ترين حالت به جلسه کنکور قرار دهيد.

نکات مهم جمع بندی کنکور

 

چگونه از جمع بندی کنکور بهترین استفاده را ببریم؟

با توجه به مطالبي که در بالا به آن اشاره شد، اگر مي‌خواهيد از دوره جمع بندی خود بهترين استفاده را ببريد، لازم است که مراحل زير را براي انجام جمع‌بندي اصولي در نظر داشته باشيد و آنها را به کار بريد:

 

۱ – سؤالات آزمون‌هاي سراسري سال های گذشته را تهيه کنيد و در هر روز يکي از آنها را، در ساعت احتمالي براي برگزاری آزمون اصلی، پاسخ دهيد. توجه داشته باشيد که در اين باره بايد، تا آنجا که ممکن است، شرايط آزمون را براي خود شبيه‌سازي کنيد؛ خصوصاً اينکه حين پاسخگويي به سؤالات، نبايد به هيچ‌وجه وقفه يا استراحتي براي خود در نظر بگيريد و مانند کنکور، سؤالات را به طور يکجا، و نه به صورت درس به درس، پاسخ دهيد.

(دانلود سوالات کنکور)

۲ – سپس هر آزمون را تصحيح کنيد و پس از تصحيح هر آزمون، سؤالاتي را که اشتباه جواب داده يا پاسخ آنها را نداده‌ايد، علامت زده و مشخص کنيد که سؤالات مزبور از کدام مباحث مطرح شده است. بعد از آن به مباحث مزبور مراجعه نموده و ابتدا از طريق مطالعه‌ خلاصه‌ مطالب يا نکات، در صدد رفع اشکال برآييد و پس از آن، اگر مطالعه‌ خلاصه و نکات مؤثر واقع نشد، صرفاً براي مباحثي که با توجه به بودجه‌بندي سؤالات کنکور‌هاي گذشته از اهميت زيادي برخوردارند، به منابع اصلي مراجعه نموده و مشکل خود را برطرف کنيد.

۳ – پس از ارزيابي هر آزمون، آزمون‌ سال بعد از آن را نيز به همين ترتيب تمرين کنيد تا مجموعه آزمون‌ها به پايان برسد.
در اين روش، شما زمان خود را به دوره‌هاي دو يا سه روزه تقسيم مي‌کنيد و در صبح روز اول آزمون مي‌دهيد؛ البته اين آزمون بايد يک کنکور جامع باشد که بهتر است کنکور سال‌هاي گذشته بوده و شرايط کنکور نيز به طور کامل برايتان شبيه‌سازي شود.

4 – در اين دوره، مطالعه‌ دوباره‌ منابع يا مطالب جديد به هيچ وجه توصيه نمي‌شود؛ زيرا از طرفي مهلت کمي تا زمان برگزاري کنکور باقي‌مانده و عملاً با اين روش، حجم قابل توجهي از مطالب از قلم مي‌افتد، و از سوي ديگر، اين امر هيچ اثري در نظم‌بخشي به مطالبِ مطالعه‌شده داوطلب نداشته و باعث سردرگمي وي مي‌شود ،چنانچه اگر باز هم تمایل داشتید برخی منابع خلاصه را تهیه کنید می توانید از مطلب زیر دیدن کنید.

(بهترین منابع جمع بندی کنکور)

5 – سعي کنيد که حداقل در اين دوره، در طول روز 11 ساعت، و در نهايت 13 ساعت، درس بخوانيد. اگر نمي‌توانيد اين کار را انجام دهيد، علتش اين است که وقت خود را تلف مي¬کنيد، نه اينکه وقت نداريد؛ پس بايدبراي خودتان برنامه زماني دقيقي از قبل معين کنيد و خود را مقيد کنيد تا آن را مو به مو انجام دهيد.

6 – اگر تا به حال، مبحثي از درس¬هاي اختصاصي را هرگز نخوانده‌ايد، بهتر است که آن را با مشورت با افراد مطلع، رها کنيد، اما اگر آن مطلب، يک درس عمومي است، مي¬توانيد آن را بخوانيد، ولي سعي نکنيد که تسلط شما بر آن خيلي زياد شود؛ چون انجام اين کار، به زمان زيادي احتياج دارد که شما فرصت انجام آن را نداريد، و سعي کنيد که با خواندن مطالب اصلي، درصد پاسخگويي صحيح خود را در آن درس در آزمون سراسري افزايش دهيد.

7 – به بودجه‌بندي سؤال هاي کنکور توجه کنيد و اگر به مبحثي که سؤال بيشتري از آن مطرح مي شود، تسلّط کمي داريد، بر آن مبحث مسلط شويد و تا حد امکان، مشکل خود را برطرف کنيد.

(مشاهده بودجه بندی کنکور )

8 – اگر شما داوطلب خوبي هستيد و نتيجه خوبي را در آزمون ها کسب کرده‌ايد، مي توانيد هر دو روز يکبار آزمون بدهيد، و در حقيقت، يک روز و نيم را براي رفع اشکال بگذاريد، ولي اگر نتيجه‌هايتان رضايت بخش نيست، اين کار را سه روز يک بار انجام دهيد و دو روز و نيم را براي اشکال¬ها وقت بگذاريد. در اين وقتها، شما بايد در هر درس، يک تصميم مهم بگيريد و آن تصميم را عملي کنيد؛ براي نمونه، با خود بگوييد که در درس فيزيک، تست‌هاي مبحث نور را تا فاصله آزمون بعد، رفع اشکال خواهم کرد.

9 – اگر در هر آزمون، فکر کنيد که اين آزمون، کنکور واقعي شماست، در اين صورت، در هر آزمون، اشکال عمده خود را برطرف خواهيد کرد و به اين ترتيب، هر آزمون در مقايسه با آزمون قبلي‌تان بهتر خواهد شد.

10 – ساعت خواب خود را در دوران جمع‌بندي، اصلاح کنيد. تحقيق ها نشان داده است که دست کم 7 ساعت خواب در شبانه روز، براي ذهني آماده، لازم است؛ بنابراين، سعي کنيد که در طول اين مدت، به صورت تدريجي، به گونه‌اي خواب خود را تنظيم کنيد که در درجه اول دست کم 7 ساعت در شبانه روز بخوابيد و در درجه دوم، ساعت خواب و بيداري شما منظم باشد؛ يعني براي نمونه، هر روز بين ساعت 23 تا 24 (11 تا 12 شب) بخوابيد و بين ساعت 6 تا7 صبح بيدار شويد. اگر عادت به خواب بعد از ظهر داريد، آن را به گونه‌اي تنظيم کنيد که مدت زيادي نباشد و فقط مغزتان براي مطالعه بعد از ظهر استراحت کند؛ زيرا بعد از اين زمان، خواب شما وارد مرحله عميق شده و فرآيند بيداري‌تان، دشوار خواهد شد.

پیک سنجش همراه با ویرایش توسط پی سی کنکور

لینک کوتاه مطلب : https://p30konkor.com/?p=10195

ممکن است شما دوست داشته باشید
2 نظر
 1. نازنین می گوید

  امیدوارم بتونم جمع بندی کنکور توپی داشته باشم
  تشکر از مطلب مفیدتون

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام نازنین خانم گرامی
   امیدواریم به بهترین روش کنکور رو جمع بندی کنید
   سپاس از همراهی شما با پی سی کنکور

نظــــر شما چیه ؟

نظرتون در رابطه با مطلب بالا چیه؟

1- نظرات بدون اسم تایید نمی شوند!

2- نظرات خود را به دور از توهین، تحقیر و تمسخر دیگران ارسال کنید.

3- نظرات شما پس از ارسال، حداکثر ظرف چند ساعت توسط مدیریت تائید خواهند شد.

نکته مهم : پاسخ به کامنت ها نظر قطعی نمی باشد و توصیه می شود حتما از منابع مرجع همچون سازمان سنجش، آموزش و پرورش و مراکز دانشگاهی اطمینان لازم را به عمل آورید.

یادت نره ! اسمت رو وارد کن

X   
[تام لند]