TAMLAND

مدابوک

تام لند

جهش تحصیلی ابتدایی و متوسطه + شرایط ثبت نام + زمان + هزینه

شرایط جهشی خواندن

جهش تحصیلی ابتدایی و متوسطه
شرایط جهشی خواندن

هر ساله آزمون هوش و سنجش دانش آموزان داوطلب جهش تحصیلی در دوره ابتدایی و متوسطه برگزار می شود ،در همین رابطه  قصد داریم اطلاعات کامل از نحوه ثبت نام ، زمان ثبت نام ،شرایط ثبت نام  جهش خواندن دوره ابتدایی ؛متوسطه اول و دوم به شما عزیزان ارائه دهیم.

 

جهش تحصیلی چیست؟

جهش تحصیلی به این معنا است که دانش‌آموز دو پایه تحصیلی را در یک سال طی کند. در واقع جهش می‌تواند در زمره اقدامات آموزش و پرورش برای تیزهوشان باشد و اگر با بررسی‌های کارشناسی دقیق جلو برود مفید واقع شود.

 

مدارک لازم برای ثبت نام جهش تحصیلی چیست؟

ـ معرفی نامه عکس دار دانش آموز متقاضی جهش تحصیلی که توسط مدیر آموزشگاه تکمیل و ممهور به مهر آموزشگاه شده و همچنین به تأیید معاونت آموزش ابتدایی منطقه مربوطه رسیده باشد.

ـ اصل شناسنامه دانش‌آموز متقاضی جهش تحصیلی و یک برگ تصویر آن.

– کارنامه سال جاری و اصل کارنامه سال گذشته به همراه تصویر آن.(همه دروس و در همه پایه‌ها کسب رتبه «خیلی خوب» الزامی است.)

– دانش‌آموزانی که از مرحله مدرسه و منطقه را طی کردند به آموزش و پرورش استثنایی شهر خود مراجعه می‌کنند.

– پس از آنکه دانش‌آموز در ارزیابی تخصصی امتیاز لازم را کسب کند، با نامه آموزش و پرورش استثنایی به مدرسه مراجعه کرده و می‌تواند در امتحانات پایه بالاتر در شهریور ماه شركت کند.

– البته هنوز این مرحله به پایان نرسیده است و شرط طی کردن یک سال، قبولی در امتحانات شهریور در پایه بالاتر است.

 

هزینه ثبت نام جهش تحصیلی چقدر است؟

هزینه تست هوش جهش تحصیلی، ۷۵ هزار تومان است.

 

زمان ثبت نام جهش تحصیلی ابتدایی و متوسطه کی است؟

دانش آموزانی که متقاضی جهش تحصیلی هستند می توانند از اواسط خرداد تا اوایل مرداد ماه از طریق مدارس و آموزش و پرورش منطقه پیگیر کارهای ثبت نام باشند.

 

نحوه ثبت نام جهش تحصیلی ابتدایی چگونه است؟

دانش‌آموز در ابتدا باید درخواست جهش تحصیلی خود را به مدیر مدرسه ارائه کند، سپس از سوی مدرسه به اداره آموزش و پرورش منطقه معرفی شده و سپس به اداره آموزش و پرورش استثنایی برای انجام مراحل سنجش معرفی می‌شود.

دانش‌آموز برای جهش تحصیلی باید در کارنامه خود سطح خیلی‌ خوب را در تمام دروس کسب کرده باشد؛ پس از آنکه دانش‌آموز در ارزیابی تخصصی امتیاز لازم را کسب کند، با نامه آموزش و پرورش استثنایی به مدرسه مراجعه کرده و می‌تواند در امتحانات پایه بالاتر شرکت کند.

 

امتحانات جهش تحصیلی چه زمانی برگزار می شود؟

امتحانات داوطلبانی که درخواست جهش تحصیلی آنان با موافقت روبرو شده،باید ظرف دو سه ماه خود را آماده و در امتحانات شهریور ماه پایه بالاتر شرکت کنند.

شرایط ثبت نام جهشی خواندن ابتدایی چگونه است؟

ارزیابی دانش آموزان متقاضی جهش از پایه اول به سوم، دوم به چهارم، سوم به پنجم، چهارم به ششم انجام می‌شود و جهش برای بار دوم با رعایت شرایط بخشنامه انجام می‌شود.

دانش آموزی که متقاضی جهش تحصیلی است باید دارای شرایطی باشد که استعداد خود را بالاتر از سایر دانش آموزان نشان دهد،به همین دلیل آزمون  iQ (تست آی کیو) توسط مرکز آموزش و پرورش استثایی طراحی می شود،و در صورتی که داوطلب بتواند آی کیو بالای 120 را کسب کند، می تواند در امتحان جهش تحصیلی برای پایه ای بالاتر شرکت کند.

 

شرایط جهشی خواندن در متوسطه اول چگونه است؟

جهش تحصیلی هفتم به نهم – شرایط جهشی خواندن هشتم

به نقل از ماده 29 آیین نامه امتحانات متوسطه اول ؛ قبول شدگان ساعی و برجسته پایه هفتم با رعایت شرایط زیر و تقاضای کتبی ولی خود می توانند در ارزشیابی شهریورماه پایه هشتم شرکت نمایند و در صورت موفقیت به صورت جهشی به پایه نهم ارتقا یابند.
الف – معدل کل پایه هفتم آنان حداقل ۱۸ و نمره نوبت دوم آنان در هر درس حداقل 15 باشد
ب – در ارزشیابی شهریور ماه پایه هشتم در هیچ یک از مواد درسی نمره کمتر از 16 کسب ننماید.

شرایط جهش دانش آموزان در مدارس استعدادهای درخشان به شرح زیر است:
الف – معدل کل پایه هفتم در خرداد ماه، حداقل ۱۹ بوده و در ارزشیابی نوبت دوم در هیچ یک از مواد درسی نمره کمتر از ۱۸ نداشته باشند.

ب- در ارزشیابی مربوط به جهش تحصیلی که در شهریور ماه برگزار می شود، در هیچ یک از مواد درسی نمره کمتر از ۱۷ کسب ننمایند.

 

شرایط جهشی خواندن در متوسطه دوم چگونه است؟

جهش تحصیلی دهم به دوازدهم – شرایط جهشی خواندن یازدهم

مطابق بند 13 ماده 3 آیین نامه ساماندهی وظایف و اختیارات کمیسیون های خاص، مصوب سومین جلسه‌ی کمیسیون معین شورای عالی آموزش و پرورش مورخ 1394/11/07 « صدور مجوز شرکت در آزمون جهش تحصیلی، برای دانش‌آموزان ممتاز قبولی پایه دهم، به غیر از شاخه‌های فنی وحرفه‌ای وکاردانش که دارای معدل حداقل 18/5 بوده و مقاضی جهش به پایه دوازدهم می باشند، به شرطی که در تمامی دروس آزمون جهشی، حداقل نمره 17 را کسب کرده باشند.» از اختیارات کمیسیون خاص استان است.

لازم به ذکر است دروس: «تربیت بدنی» ، «آزمایشگاه علوم تجربی 2» نیز مشمول این بند است و نمرات آزمون تمامی دروس دانش‌آموز در سامانه سناد ثبت و در صورت کسب شرایط لازم برای جهش تحصیلی، مطابق بند مذکور، نتایج آزمون دروس به سامانه امین ارسال می گردد و در صورت کسب شرایط لازم برابر مقررات به دانش‌آموز اجازه ثبت‌نام در پایه بالاتر داده می شود.

 

آیا جهش تحصیلی خوب است؟

پاسخ به یک سوال مهم ،آیا واقعا جهشی خواندن خوب است؟ ، در این رابطه کارشناسان زیادی اظهار نظر کرده اند و اختلاف نظرها هم زیاد است به همان اندازه که نباید یک دانش آموز مستعد را با توجه سنش محدود کرد،به همان میزان هم دلیلی وجود ندارد که حتما دانش آموز در آزمون جهشی شرکت کند و او را تحت فشار گذاشت،متاسفانه جهشی خواندن فرزندان به نوعی وسیله فخرفروشی و تکبر والدین شده و فرزندان را برای شرکت در آزمون جهش تحصیلی تحت فشار قرار داده و حتی او را به کلاس های تقویتی گوناگونی می فرستند،قطعا ما نمی خواهیم تنها جنبه منفی این قضیه را ببینیم و همانطور که گقته شده افراد با استعداد و خلاق می توانند سریعتر مراحل پیشرفت خود را طی کنند و شناسایی آن ها نیز به کشور کمک فراوانی می کند، به همین دلیل ما پیشنهاد می کنیم اگر فهمیده اید که فرزند شما استعداد بسیار بالایی دارد،ابتدا با یک روانپزشک مشورت کنید و سپس اقدام به شرکت در آزمون جهش تحصیلی داشته باشید.

 

منابع : آموزش و پرورش،خبرگزاری های تسنیم، ایسنا، آفتاب نیور، فارس، عصر ایران ، ایرنا ، موج نیوز

ممکن است شما دوست داشته باشید
215 نظر
 1. m می گوید

  خسنه نباشید امکانش هست که دو پایه یازدهم و دوازدهم رشته کامپیوتر را باهم جهشی خواند

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام
   متاسفانه اطلاعی نداریم

نظــــر شما چیه ؟

نظرتون در رابطه با مطلب بالا چیه؟

1- کامنت های مربوط به اشکالات و مشاوره درسی پاسخ داده نمی شود.

2- نظرات حاوی توهین، تحقیر و تمسخر به افراد یا سازمان ها دولتی یا خصوصی به هر شکلی تایید نمی شوند. 

3- نظرات شما پس از ارسال، در اولین فرصت تایید می شوند.

نکته مهم : پاسخ به کامنت ها نظر قطعی نمی باشد و توصیه می شود حتما از منابع مرجع همچون سازمان سنجش، آموزش و پرورش و مراکز دانشگاهی اطمینان لازم را به عمل آورید.

:: ارسال کامنت به معنی پذیرفتن شرایط ارسال دیدگاه (مشاهده) می باشد. ::

X
[تام لند]