تام لندپرشتام لندتام لند

اخبار کنکور
اخبار دانش آموزی
مشاوره کنکور
سوالات کنکور
جزوات آموزشی
امتحانات نهایی

لغو و حذف شدن سهمیه ایثارگری در کنکور واقعیت یا شایعه؟

رد مصوبه ایثارگری در دیوان عدالت اداری

حذف سهمیه ایثارگران در کنکور

کارمندان نیروهای مسلح سهمیه کنکور نمی گیرند

پی سی کنکور :مصوبه ایثارگری توسط دیوان عدالت اداری رد شد. بر اساس این حکم فقط جانبازان دفاع مقدس و بسیجیان و داوطلبان می توانند از مزایای سهمیه ها بهره ببرند، نه مستخدمان ارتش و سپاه و نیروهای مسلح.

اعتراض نیروهای مسلح به حذف سهمیه ایثارگری کارمندان

این رای، اعتراض سخنگو و مشاور عالی قرارگاه مرکزی مهارت آموزی را به دنبال داشت. سردار “موسی کمالی” اظهار داشت: رزمندگان سرباز و نیروهای پایور سپاه، ارتش، ناجا و وزارت دفاع سه چهارم از خدمتشان داوطلبانه محاسبه می‌شد و یک سری تسهیلات مانند سهمیه کنکور و ایثارگری برای فرزندانشان در نظر گرفته می‌شد.

وی افزود: متاسفانه دیوان عدالت اداری این مصوبه را با وجود اینکه چندین سال است اجرا می‌شود، بدون مشورت با نیروهای مسلح و ستاد کل به صورت یک طرفه ابطال کرده است.

پیگیری بررسی حذف سهمیه ایثارگریمشاور عالی قرارگاه مرکزی مهارت‌آموزی با اشاره به نگرانی خانواده‌های ایثارگران، مطرح کرد: با توجه به اینکه زمان ثبت نام کنکور سراسری نزدیک است، ابطال این مصوبه موجب نگرانی فرزندان ایثارگران شده است.

سردار کمالی با تاکید بر اینکه ستاد کل به هر حال از ظرفیت قانونی خود استفاده خواهد کرد و پیگیری‌های لازم را انجام خواهد داد، از دیوان عدالت اداری تقاضا کرد که این مصوبه را متوقف کند تا ایثارگران از این حق قانونی خود برخوردار شوند.

 

جزئیات رای دیوان عدالت اداری در رابطه با حذف سهمیه ایثارگران چه بود؟

با خواندن رأی صادره توسط دیوان عدالت اداری می توان به جزئیات آنچه که اتفاق افتاده است، رسید. سال گذشته فردی به نام احمد تسلیمی فر با شکایت به دیوان عدالت اداری درخواست کرده است که سهمیه حضور در مناطق جنگی او به جای سال ۹۱ از سال ۸۸ اعمال شود، اما رأی صادره ۱۸۰ درجه با چیزی که او منتظرش بود فرق داشت. در بخشی از رای صادره توسط دیوان عدالت اداری آمده است: بر اساس قانون خدمت نظام وظیفه عمومی مصوب سال ۱۳۶۳ و اصلاحات بعدی آن خدمت کارکنان وظیفه جنبه تكلیفی داشته و داوطلبانه محسوب نمی شود و بند ۲ ماده ۶۸ قانون مدیریت خدمات کشوری، پرداخت فوق العاده ایثارگری را برای ایثارگرانی مقرر داشته که خدمت داوطلبانه در جبهه داشته باشند، بنابراین رزمندگان وظیفه را در بر نمی گیرد؛ رأیی که از سوی هیئت عمومی دیوان عدالت اداری صادر شده و به نظر می رسد به این راحتی ها هم قابل ابطال نیست

یک منبع آگاه ، درباره جزئیات این رأی توضیحاتی را ارائه کرد. وی با اشاره به اینکه سال گذشته شکایتی از طرف شخصی به دیوان عدالت ارائه شده بود، گفت: این شکایت در مورد این بود که فرد می گفت باید امکان استفاده از مزایای ایثارگری من را که از سال ۹۱ اعمال شده، از سال ۸۸ اعمال کنید. اما وقتی از کارشناسان حقوقی دولت استعلام شد، آنها اعلام کردند که اصلا چنین حقی به فرد اختصاص پیدا نمی کند. و این ماجرا به ماجرای مهمتری تبدیل شد.

وی افزود: در حال حاضر حکم صادر شده توسط دیوان عالی کشور می گوید: کسانی که در جبهه های جنگ حضور داشته اند، اگر استخدام شده نیروهای مسلح باشند؛ (چه سیاه، چه ارتش و چه کمیته و چه ژاندارمری) و به شکل داوطلبانه وارد جبهه ها نشده باشند، فقط در صورتی می توانند از مزایای ایثارگری برخوردار شوند که برایشان اتفاقی افتاده باشد. (یعنی با جانباز یا آزاده باشند). اگر تنها اتفاقی که افتاده، حضور آنها در جبهه ها بدون آسیب باشد، جزء وظایف دولتی آنها محسوب شده و دیگر سه چهارم حضورشان در جبهه به عنوان حضور داوطلبی سنجیده نمی شود

آیا مصوبه حذف سهمیه ایثارگری بخشی از داوطلبان کنکور سراسری قابل لغو شدن است؟

وی بیان کرد: اگر خود نیروهای مسلح خواستار این باشد که برای این افراد بابت سه چهارم حضورشان در جبهه ها امتیازاتی قائل شود، مطابق حکم رهبری می تواند این کار را انجام دهد، ولی خارج از محدوده اختیارات نیروهای مسلح، به ویژه کنکورهای سراسری و… دیگر این افراد شامل این امتیاز نمی شود. نتیجه این می شود که چیزی حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد کسانی که در سال های گذشته از سهمیه های ورود به دانشگاه ها (از ۵ تا ۲۵ درصد ) استفاده می کردند، امسال دیگر حق استفاده ندارند.  به بیان دیگر سهمیه ها کم نشده، اما افراد مشمول سهمیه کم شده اند و این فضا را باز می کند تا در طرح ساماندهی سهمیه ها احتمالا از میزان سهمیه ها نیز کاسته شود. آنهایی که به دنبال تجدید نظر در رای دیوان بودند هم احتمالا به نتیجه نخواهند رسید. اگر رأی یکی از شعب دیوان عدالت اداری بود، می شد با دستور رئیس قوه قضائیه در آن رای تجدید نظر کرد، اما این رأی شعب دیوان عدالت اداری نیست، این رای مجمع عمومی دیوان عدالت اداری است که متشکل از ۷۰ قاضی عالی رتبه است و فقط در صورتی ابطال شود که مغایر با بین شرع باشد. مغایرت آن را با بین شرع هم فقط فقهای شورای نگهبان تشخیص می دهند.

 

این منبع آگاه در پایان خاطرنشان کرد: اینکه فقهای شورای نگهبان وارد چنین مسئله ای شوند تنها با دستور رئیس قوه قضائیه صورت می گیرد که البته بسیار بعید است این موضوع منافی شرع باشد. در واقع این رأی صادر شده و چیزی حدود ۳۰ الی ۴۰ درصد مشمولان سهمیه ها تا ۲۵ درصد امسال مشمول سهمیه نخواهند شد و این احتمال را می شود داد که کل سهمیه ها از ۳۰ درصد کاهش پیدا کند.

 

پیگیری برای گفت وگو با رزاقی، مدیرکل امور شاهد و ایثارگران وزارت آموزش و پرورش، به جایی نرسید و وی اظهار کرد که مصوبه به دست او ترسیده و نمی تواند در باره این رأی صادره اظهارنظر کند. در تمام سال های گذشته ماجرای سهمیه یکی از پرمناقشه ترین مسائل در کنکور ایران بوده است. آنهایی که بدون سهمیه در کنکور شرکت می کنند می گویند حق آنها خورده می شود، چراکه اعمال سهمیه می تواند حتی با جابه جایی یک رتبه زندگی آنها را عوض کند و موافقان این طرح هم می گویند کسانی که پدر یا مادر خود را در جنگ از دست داده اند، حاضر هستند هرگز دانشگاه تروند، اما والدینشان بالای سرشان باشند و این حداقل تشکری است که می توان از آنها کرد. اما جزه هرکدام از دسته ها که باشیم، به نظر می رسد مسئله اعمال سهمیه برای کارمندانی که دوره خدمتشان را در جبهه های جنگ گذرانده اند و بدون زخمی یا اسیر شدن به خانه بازگشته اند چندان منطقی به نظر نمی رسد. حال باید منتظر بود و دید چه بر سر رای صادره مجمع عمومی دیوان عدالت اداری خواهد آمد. شنیده ها حاکی از آن است که حسن نوروزی، رئیس فراکسیون ایثارگران مجلس، به دنبال لغو این رأی با پیگیری از سوی ریاست قوه قضائیه است. هرچند از نظر حقوقی این کار ممکن به نظر نمی رسد، اما باید فعلا به ماجراهای اطراف این رأی نگاه کرد. در روز نوشتن این گزارش، تماس ها برای مصاحبه با حسن نوروزی نیز بی جواب ماند، اما پیگیری درباره این رای ادامه دارد . . .

 

بروز رسانی 8 دی 98

بخشنامه حذف سهمیه 5 درصدی به زودی لغو می شود !

بخشنامه مهم ستاد نیرو‌های مسلح درباره سهمیه ایثارگران / ارائه گواهی داوطلبی به ازای سه‌چهارم خدمت وظیفه ادامه پیدا می‌کند

در آبان‌ماه هیأت عمومی دیوان عدالت اداری اعلام کرد که بند ۳ مصوبه ستاد کل نیرو‌های مسلح موضوع: «احتساب سه چهارم مدت خدمت وظیفه به عنوان خدمت داوطلبانه» صرفاً در سطح نیرو‌های مسلح قابلیت اجرا دارد و قابل تسری به سایر دستگاه‌های اجرایی نیست.

اهمیت این رأی در آن بود که از سال ۱۳۹۶ و با تغییر برخی قوانین مربوط به مصادیق سهمیه ایثارگران، داوطلبان بسیاری در آزمون‌های مختلف (از جمله وکالت و آزمون‌های ورودی دانشگاه) با دریافت گواهی خدمت داوطلبانه بر مبنای سه‌چهارم خدمت وظیفه پدران خود، از سهمیه آزمون استفاده کرده بودند.

لغو حذف سهمیه 5 درصدی ایثارگران

متن کامل دادنامه شماره ۲۳۹۷ مورخ ۱۳۹۸/۸/۱۴ هیئت عمومی دیوان عدالت اداری به شرح زیر است:

در پی صدور این رأی برخی مقامات نیرو‌های مسلح و نمایندگان مجلس نسبت به آن اعلام اعتراض و نارضایتی کردند و چند روز پیش حسن نوروزی (رئیس فراکسیون ایثارگران مجلس) در مصاحبه‌ای چنین گفت: «در خصوص حکمی که دیوان عدالت اداری در رابطه با لغو احتساب مدت سه چهارم از خدمت سربازان و موظفین در مناطق جنگی صادر کرده بود، نشستی با مسئولان دیوان برگزار شد. در این نشست که رییس فراکسیون ایثارگران، معاون حقوقی بنیاد شهید و نماینده ستاد کل نیرو‌های مسلح حضور داشتند، بحث‌های سازنده‌ای انجام و مقرر شد اجحافی که به رزمندگان با لغو این مصوبه شده بود، با یک هماهنگی بین دیوان عدالت اداری و فراکسیون ایثارگران ستاد کل و بنیاد شهید، این مصوبه به حالت اول خود برگردد. من فکر می‌کنم تا چند روز آینده دیوان عدالت اداری با لغو حکم صادره قبلی خود، اجرای مصوبه را به حالت اول بازگرداند.»

نهایتاً امروز معاون نیروی انسانی ستاد کل نیرو‌های مسلح بخشنامه جدیدی به‌عنوان «رفع ابهام» از بخشنامه پیشین صادر کرد که به‌نوعی تأیید رویه سابق ارائه گواهی داوطلبی در ازای ۳‌چهارم خدمت وظیفه است.

گفتنی است؛ رضا فضل زرندی (رئیس هیأت تخصصی امور داری و استخدامی دیوان عدالت اداری)، ناخدا یکم غلامرضا رحیمی‌پور (مدیر سیاست گذاری و توسعه مشمولین وظیفه معاونت نیروی انسانی ستادکل نیرو‌های مسلح) و حسن نوروزی از کسانی بوده‌اند که در جلسات منتهی به صدور این بخشنامه حضور داشته اند.

 

روزنامه شرق – باشگاه خبرنگاران

لینک کوتاه مطلب : https://p30konkor.com/?p=12634

ممکن است شما دوست داشته باشید
188 نظر
 1. الهام می گوید

  سلام وقت بخیر .
  زمان ثبت نام کنکور برای دریافت کد ایثارگری با کانون بازنشستگان تماس گرفتم و به من یک کد رو دادند که متشکل از ۴ رقم و بقیش کد کارگزینی پدرم هست … برای اطمینان به سایت مراجعه کردم که اون کد دو رقم و شماره ی ملی پدرم بود یعنی با هم فرق داشت زمان دریافت کارت میتونم ویرایش کنم اگر اطلاعی دارید ممنون میشم کمکم کنید تا بدونم کدوم صحیح هست.
  و اینکه ممکن هست بعد از برگزاری کنکور سهمیه ایثارگران حذف بشه و اعمال نشه؟
  ممنون از پاسخگویی شما

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام الهام خانم گرامی
   معمولا در زمان کارت ورود به جلسه بعضی از گزینه ها قابل ویرایش هستند،در متن کارت ورود به جلسه کنکور اشاره شده که سهمیه هم میتونه ویرایش بشه
   ولی شما بهتره حتما برای اطمینان فردا در سایت سنجش ابتدا عضو شوید و درخواستتون رو مطرح کنید تا انشاالله باهاتون همکاری کنند
   مورد بعدی خیر برای کنکور 99 حذف نمیشه، و قطعا اعمال میشه

نظــــر شما چیه ؟

نظرتون در رابطه با مطلب بالا چیه؟

1- نظرات بدون اسم تایید نمی شوند!

2- نظرات خود را به دور از توهین، تحقیر و تمسخر دیگران ارسال کنید.

3- نظرات شما پس از ارسال، حداکثر ظرف چند ساعت توسط مدیریت تائید خواهند شد.

نکته مهم : پاسخ به کامنت ها نظر قطعی نمی باشد و توصیه می شود حتما از منابع مرجع همچون سازمان سنجش، آموزش و پرورش و مراکز دانشگاهی اطمینان لازم را به عمل آورید.

یادت نره ! اسمت رو وارد کن

X   
[تام لند]