لغو و حذف شدن سهمیه ایثارگری در کنکور واقعیت یا شایعه؟

رد مصوبه ایثارگری در دیوان عدالت اداری

حذف سهمیه ایثارگران در کنکور

کارمندان نیروهای مسلح سهمیه کنکور نمی گیرند

پی سی کنکور :مصوبه ایثارگری توسط دیوان عدالت اداری رد شد. بر اساس این حکم فقط جانبازان دفاع مقدس و بسیجیان و داوطلبان می توانند از مزایای سهمیه ها بهره ببرند، نه مستخدمان ارتش و سپاه و نیروهای مسلح.

اعتراض نیروهای مسلح به حذف سهمیه ایثارگری کارمندان

این رای، اعتراض سخنگو و مشاور عالی قرارگاه مرکزی مهارت آموزی را به دنبال داشت. سردار “موسی کمالی” اظهار داشت: رزمندگان سرباز و نیروهای پایور سپاه، ارتش، ناجا و وزارت دفاع سه چهارم از خدمتشان داوطلبانه محاسبه می‌شد و یک سری تسهیلات مانند سهمیه کنکور و ایثارگری برای فرزندانشان در نظر گرفته می‌شد.

وی افزود: متاسفانه دیوان عدالت اداری این مصوبه را با وجود اینکه چندین سال است اجرا می‌شود، بدون مشورت با نیروهای مسلح و ستاد کل به صورت یک طرفه ابطال کرده است.

پیگیری بررسی حذف سهمیه ایثارگریمشاور عالی قرارگاه مرکزی مهارت‌آموزی با اشاره به نگرانی خانواده‌های ایثارگران، مطرح کرد: با توجه به اینکه زمان ثبت نام کنکور سراسری نزدیک است، ابطال این مصوبه موجب نگرانی فرزندان ایثارگران شده است.

سردار کمالی با تاکید بر اینکه ستاد کل به هر حال از ظرفیت قانونی خود استفاده خواهد کرد و پیگیری‌های لازم را انجام خواهد داد، از دیوان عدالت اداری تقاضا کرد که این مصوبه را متوقف کند تا ایثارگران از این حق قانونی خود برخوردار شوند.

 

جزئیات رای دیوان عدالت اداری در رابطه با حذف سهمیه ایثارگران چه بود؟

با خواندن رأی صادره توسط دیوان عدالت اداری می توان به جزئیات آنچه که اتفاق افتاده است، رسید. سال گذشته فردی به نام احمد تسلیمی فر با شکایت به دیوان عدالت اداری درخواست کرده است که سهمیه حضور در مناطق جنگی او به جای سال ۹۱ از سال ۸۸ اعمال شود، اما رأی صادره ۱۸۰ درجه با چیزی که او منتظرش بود فرق داشت. در بخشی از رای صادره توسط دیوان عدالت اداری آمده است: بر اساس قانون خدمت نظام وظیفه عمومی مصوب سال ۱۳۶۳ و اصلاحات بعدی آن خدمت کارکنان وظیفه جنبه تكلیفی داشته و داوطلبانه محسوب نمی شود و بند ۲ ماده ۶۸ قانون مدیریت خدمات کشوری، پرداخت فوق العاده ایثارگری را برای ایثارگرانی مقرر داشته که خدمت داوطلبانه در جبهه داشته باشند، بنابراین رزمندگان وظیفه را در بر نمی گیرد؛ رأیی که از سوی هیئت عمومی دیوان عدالت اداری صادر شده و به نظر می رسد به این راحتی ها هم قابل ابطال نیست

یک منبع آگاه ، درباره جزئیات این رأی توضیحاتی را ارائه کرد. وی با اشاره به اینکه سال گذشته شکایتی از طرف شخصی به دیوان عدالت ارائه شده بود، گفت: این شکایت در مورد این بود که فرد می گفت باید امکان استفاده از مزایای ایثارگری من را که از سال ۹۱ اعمال شده، از سال ۸۸ اعمال کنید. اما وقتی از کارشناسان حقوقی دولت استعلام شد، آنها اعلام کردند که اصلا چنین حقی به فرد اختصاص پیدا نمی کند. و این ماجرا به ماجرای مهمتری تبدیل شد.

وی افزود: در حال حاضر حکم صادر شده توسط دیوان عالی کشور می گوید: کسانی که در جبهه های جنگ حضور داشته اند، اگر استخدام شده نیروهای مسلح باشند؛ (چه سیاه، چه ارتش و چه کمیته و چه ژاندارمری) و به شکل داوطلبانه وارد جبهه ها نشده باشند، فقط در صورتی می توانند از مزایای ایثارگری برخوردار شوند که برایشان اتفاقی افتاده باشد. (یعنی با جانباز یا آزاده باشند). اگر تنها اتفاقی که افتاده، حضور آنها در جبهه ها بدون آسیب باشد، جزء وظایف دولتی آنها محسوب شده و دیگر سه چهارم حضورشان در جبهه به عنوان حضور داوطلبی سنجیده نمی شود

آیا مصوبه حذف سهمیه ایثارگری بخشی از داوطلبان کنکور سراسری قابل لغو شدن است؟

وی بیان کرد: اگر خود نیروهای مسلح خواستار این باشد که برای این افراد بابت سه چهارم حضورشان در جبهه ها امتیازاتی قائل شود، مطابق حکم رهبری می تواند این کار را انجام دهد، ولی خارج از محدوده اختیارات نیروهای مسلح، به ویژه کنکورهای سراسری و… دیگر این افراد شامل این امتیاز نمی شود. نتیجه این می شود که چیزی حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد کسانی که در سال های گذشته از سهمیه های ورود به دانشگاه ها (از ۵ تا ۲۵ درصد ) استفاده می کردند، امسال دیگر حق استفاده ندارند.  به بیان دیگر سهمیه ها کم نشده، اما افراد مشمول سهمیه کم شده اند و این فضا را باز می کند تا در طرح ساماندهی سهمیه ها احتمالا از میزان سهمیه ها نیز کاسته شود. آنهایی که به دنبال تجدید نظر در رای دیوان بودند هم احتمالا به نتیجه نخواهند رسید. اگر رأی یکی از شعب دیوان عدالت اداری بود، می شد با دستور رئیس قوه قضائیه در آن رای تجدید نظر کرد، اما این رأی شعب دیوان عدالت اداری نیست، این رای مجمع عمومی دیوان عدالت اداری است که متشکل از ۷۰ قاضی عالی رتبه است و فقط در صورتی ابطال شود که مغایر با بین شرع باشد. مغایرت آن را با بین شرع هم فقط فقهای شورای نگهبان تشخیص می دهند.

 

این منبع آگاه در پایان خاطرنشان کرد: اینکه فقهای شورای نگهبان وارد چنین مسئله ای شوند تنها با دستور رئیس قوه قضائیه صورت می گیرد که البته بسیار بعید است این موضوع منافی شرع باشد. در واقع این رأی صادر شده و چیزی حدود ۳۰ الی ۴۰ درصد مشمولان سهمیه ها تا ۲۵ درصد امسال مشمول سهمیه نخواهند شد و این احتمال را می شود داد که کل سهمیه ها از ۳۰ درصد کاهش پیدا کند.

 

پیگیری برای گفت وگو با رزاقی، مدیرکل امور شاهد و ایثارگران وزارت آموزش و پرورش، به جایی نرسید و وی اظهار کرد که مصوبه به دست او ترسیده و نمی تواند در باره این رأی صادره اظهارنظر کند. در تمام سال های گذشته ماجرای سهمیه یکی از پرمناقشه ترین مسائل در کنکور ایران بوده است. آنهایی که بدون سهمیه در کنکور شرکت می کنند می گویند حق آنها خورده می شود، چراکه اعمال سهمیه می تواند حتی با جابه جایی یک رتبه زندگی آنها را عوض کند و موافقان این طرح هم می گویند کسانی که پدر یا مادر خود را در جنگ از دست داده اند، حاضر هستند هرگز دانشگاه تروند، اما والدینشان بالای سرشان باشند و این حداقل تشکری است که می توان از آنها کرد. اما جزه هرکدام از دسته ها که باشیم، به نظر می رسد مسئله اعمال سهمیه برای کارمندانی که دوره خدمتشان را در جبهه های جنگ گذرانده اند و بدون زخمی یا اسیر شدن به خانه بازگشته اند چندان منطقی به نظر نمی رسد. حال باید منتظر بود و دید چه بر سر رای صادره مجمع عمومی دیوان عدالت اداری خواهد آمد. شنیده ها حاکی از آن است که حسن نوروزی، رئیس فراکسیون ایثارگران مجلس، به دنبال لغو این رأی با پیگیری از سوی ریاست قوه قضائیه است. هرچند از نظر حقوقی این کار ممکن به نظر نمی رسد، اما باید فعلا به ماجراهای اطراف این رأی نگاه کرد. در روز نوشتن این گزارش، تماس ها برای مصاحبه با حسن نوروزی نیز بی جواب ماند، اما پیگیری درباره این رای ادامه دارد . . .

 

بروز رسانی 8 دی 98

بخشنامه حذف سهمیه 5 درصدی به زودی لغو می شود !

بخشنامه مهم ستاد نیرو‌های مسلح درباره سهمیه ایثارگران / ارائه گواهی داوطلبی به ازای سه‌چهارم خدمت وظیفه ادامه پیدا می‌کند

در آبان‌ماه هیأت عمومی دیوان عدالت اداری اعلام کرد که بند ۳ مصوبه ستاد کل نیرو‌های مسلح موضوع: «احتساب سه چهارم مدت خدمت وظیفه به عنوان خدمت داوطلبانه» صرفاً در سطح نیرو‌های مسلح قابلیت اجرا دارد و قابل تسری به سایر دستگاه‌های اجرایی نیست.

اهمیت این رأی در آن بود که از سال ۱۳۹۶ و با تغییر برخی قوانین مربوط به مصادیق سهمیه ایثارگران، داوطلبان بسیاری در آزمون‌های مختلف (از جمله وکالت و آزمون‌های ورودی دانشگاه) با دریافت گواهی خدمت داوطلبانه بر مبنای سه‌چهارم خدمت وظیفه پدران خود، از سهمیه آزمون استفاده کرده بودند.

لغو حذف سهمیه 5 درصدی ایثارگران

متن کامل دادنامه شماره ۲۳۹۷ مورخ ۱۳۹۸/۸/۱۴ هیئت عمومی دیوان عدالت اداری به شرح زیر است:

در پی صدور این رأی برخی مقامات نیرو‌های مسلح و نمایندگان مجلس نسبت به آن اعلام اعتراض و نارضایتی کردند و چند روز پیش حسن نوروزی (رئیس فراکسیون ایثارگران مجلس) در مصاحبه‌ای چنین گفت: «در خصوص حکمی که دیوان عدالت اداری در رابطه با لغو احتساب مدت سه چهارم از خدمت سربازان و موظفین در مناطق جنگی صادر کرده بود، نشستی با مسئولان دیوان برگزار شد. در این نشست که رییس فراکسیون ایثارگران، معاون حقوقی بنیاد شهید و نماینده ستاد کل نیرو‌های مسلح حضور داشتند، بحث‌های سازنده‌ای انجام و مقرر شد اجحافی که به رزمندگان با لغو این مصوبه شده بود، با یک هماهنگی بین دیوان عدالت اداری و فراکسیون ایثارگران ستاد کل و بنیاد شهید، این مصوبه به حالت اول خود برگردد. من فکر می‌کنم تا چند روز آینده دیوان عدالت اداری با لغو حکم صادره قبلی خود، اجرای مصوبه را به حالت اول بازگرداند.»

نهایتاً امروز معاون نیروی انسانی ستاد کل نیرو‌های مسلح بخشنامه جدیدی به‌عنوان «رفع ابهام» از بخشنامه پیشین صادر کرد که به‌نوعی تأیید رویه سابق ارائه گواهی داوطلبی در ازای ۳‌چهارم خدمت وظیفه است.

گفتنی است؛ رضا فضل زرندی (رئیس هیأت تخصصی امور داری و استخدامی دیوان عدالت اداری)، ناخدا یکم غلامرضا رحیمی‌پور (مدیر سیاست گذاری و توسعه مشمولین وظیفه معاونت نیروی انسانی ستادکل نیرو‌های مسلح) و حسن نوروزی از کسانی بوده‌اند که در جلسات منتهی به صدور این بخشنامه حضور داشته اند.

 

روزنامه شرق – باشگاه خبرنگاران

ممکن است شما دوست داشته باشید
170 نظر
 1. کمال می گوید

  نگرانی از چی سردار ؟ این عدالته که دانش آموزانی با رتبه علمی بالا در مدرسه و چندسال تلاش شبانه روزی در مقابل دانش آموزانی که بسیاری از آنها دنبال گشت و گذار و تفریحند و با رتبه های بسیار داغون رشته های تاپ رو میارن زمین میخورند شما اگر صداقت دارین بجای سهمیه اونها رو تقویت علمی بکنید ولی نه با سهمیه اونها رو زوری بالا بیارین

  1. محمد علی می گوید

   این عداته که پدران کسانی که این سهمیه رو دارن در دوران جنگ سختی کشیدن و پدرهای شما در اون دوره مفت خوردن و چرخیدن حالا جانباز ها نباید یک امیدی برای به یک جا رسیدن فرزندانشون داشته باشند ؟؟ عدالت چیه؟ جانبازان نباید یکی رو داشته باشم که به یک جایی رسیده باشه و از درداشون کم کنه

   1. آیدین می گوید

    شایدبابای یه عده اون موقع بچه بود درضمن باباهاشون رفته جنگ کرده چه ربطی به کنکور داره؟! خود اون بچه ها هیچ تلاشی نمی کنن همینه دیگه همه با سهمیه رفتن دانشگاه ولی هیچ کاری از دستشون برنمیاد . یه عده مفت خور می رن دانشگاه و اونایی که واقعا حقشونه نمی تونن

    1. علیرضا می گوید

     چند درصد سهمیه بهت بدن
     در مقابلش حاضریی جون پدرتو بگیرن ؟! چندتا ؟؟
     من فرزند جانبازم بدون سهمیه مم نفر اول دانشکده حقوق بهشتی ام
     شمام میتونی بسم الله ما برابریم
     مردم ما لیاقته خون اون همه شهیدو نداشتن مشاهده میکنیم شادیاشونو با حادثه اخیر ….

   2. امید می گوید

    جانیازا پول میخورن کافیه اینطوری میشع دیگ اینده مملکت میفته دست همچین ادمایی

   3. جواد می گوید

    شماها فقط برای کنکور سهمیه ندارین.سربازی معاف میشین، برای استخدام بخشهای دولتی هم خانواده ایثارگران کلی امتیاز و سهمیه دارن مثل نداشتن شرط سنی یا شرط معدل …

   4. مبینا می گوید

    کاملا موافقم

   5. علیرضا می گوید

    هی رفیق …. تنها امثاله پدرای ما و اون همه شهید بودن
    که جوونیشون و خونشون پایمال شده …
    آره عدالت از نظر مردم اینه که طرف ۲۸ سال سقف بیمارستانو نگاه کنه و همیشه شرمنده ی بچه هاش باشه که کاری نتونست براشون بکنه

   6. علی اصغر می گوید

    ببینم مگر رهبر نگفته فقط باید معیار استعداد باشد ولا غیر
    بابا رهبرتون گفته…

  2. آرش می گوید

   حرف شما کاملا درسته اما پدر من ارتشی هست و هشت سال جنگ رو در آبادان و خرمشهر گذرونده،هیچ آسیب فیزیکی ندیده،اما تا دلت بخواد آسیب روحی،من نمیخوام از سهمیه پدرم استفاده کنم اما دوس دارم یکی جواب پدر من رو بده که چرا کسی که توی مناطق غیر جنگی خدمت کرده با کسی مثل پدر من باید شرایط یکسان و بعضا بهتر داشته باشه،یکطرفه به قاضی نریم.خدا رو شاهد میگیرم پدر من سر همین جنگ زندگیش نابود شد بدون اینکه خشی به بدنش بیفته.الان هم یک زندگی بازنشستگی بخور و نمیر.

 2. علی می گوید

  یعنی دیگه نه سهمیه ی 5 نه سهمیه ی 25 تاثیری نداره؟؟!

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام علی جان
   چرا سهمیه ها فعلا که هنوز مثل قبل هست ولی در این خبر گفته شده که تعداد داوطلبان سهمیه 5 درصدی فقط کمتر میشه در حدود 30 تا 40 درصد کاهش

   1. مبینا می گوید

    خب برای چ کسایی حذف میشه؟

    1. پی سی کنکور می گوید

     سهمیه 5 درصدی که در این مطلب گفته شده مربوط به مصوبه دیوان عدالت اداری است،یعنی سهمیه افرادی که در زمان جنگ بودند و کارمند بوده اند و هیچ گونه ای صدمه ای بهشون وارد نشده،سهمیه 5 درصدی شون حذف میشه

 3. Faraz می گوید

  سلام.لطفا اصل موضوع رو بیان کنید.الان یعنی سهمیه های ایثارگران ۵ و ۲۵ درصد حذف شده؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام فراز جان
   این خبر مربوط به سهمیه 5 درصدی بوده ،یعنی کارمندانی که در دوران جنگ تحمیلی بوده اند و هیچ آسیبی ندیده اند و یا اسیر نشده اند ،سهمیه 5 درصدی آن ها حذف شده است،می توان گفت نزدیک 30 تا 40 درصد افرادی که در سال های گذشته صرفا شامل سهمیه 5 درصدی می شدند از امسال نمی توانند استفاده کنند البته طبق رای دیوان عدالت اداری

  2. احمدرضا می گوید

   با سلام تشکر از سایت خوبتون؛ این سه چهارم کارکنان وظیفه که ذکر شده یعنی شامل ایثارگرانی که به صورت داوطلب در مناطق جنگی بودن و جانبازان زیر۲۵ درصد نمیشه؟ درواقع منظور اینه که سهمیه ۵ درصد باقی میمونه و قسمتی سرباز وظیفه ها خذف میشه؟

   1. پی سی کنکور می گوید

    سلام احمدرضا جان
    تا جایی که ما متوجه شدیم و خبر جدیدتر هم اومده که در متن بالا می خوانید(البته باز امکان داره در ادامه خبرات جدید تری بیاد)
    پس تا بدین جا ما برداشتمون اینه که سهمیه ایثارگری افرادی که داوطلبانه در جبهه نبودند یعنی استخدامی بودند و هیچ اتفاقی هم از جمله (مجروح شدن ،اسیر شدن) براشون پیش نیومده شامل سهمیه ایثارگری نمیشن و با توجه به سال های گذشته چیزی در حدود 30 تا 40 درصد از تعداد داوطلبان سهمیه ایثارگری 5 درصد کمتر میشه

 4. مهراوه می گوید

  شما از كجا ميدونيد اين خبر برا پنج درصده؟ تا جايى كه ميدونم اسم همه ى سهميه هاى جانبازى سهميه ايثارگرانه كجاش مشخص كرده كه پنج درصدى هستش؟ با اين گير دادن به سهميه هاى هيئت علمى و ايثارگران و اين حرفا انشالله به زودى عدالت محقق ميشه و چيزى به اسم سهميه نخواهيم داشت، به نظر شما براى ازمون هاى ديگه هم مثل ازمون دستيارى اعمال ميشه؟ من دو سال ديگ ازمون دستيارى دارم اگه واقعا سهميه ها رو بردارند به عدالت نزديك تره

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام مهراوه خانم گرامی
   بله هنوز ابهامات زیاده و خبر کامل نیست اصلا ،ولی در این خبر مشخصا حرفی از سهمیه جانبازان و خانواده شهدا نشده و با اطلاعاتی که برخی از مشاوران منتشر کرده اند بیشتر به بخشی از سهمیه 5 درصدی برمی گردد،در مورد لغو کل سهمیه ها در کنکور نیز مدت ها بحث هستش که قرار یه تغییراتی انجام بشه ولی احتمالش کمه به کنکور سال 99 برسه

 5. Fa می گوید

  از چی نگرانن واقعا؟ من خودم سه ساله پشت کنکورم ولی یکی از هم کلاسی هام با رتبه ی 24 هزار تو یکی از بهترین دانشگاه های کشور داره پزشکی میخونه. این چجوری میخواد پزشک بشه؟ با جون مردم قراره بازی کنه؟! اطلاع رسانی کنید نگران نباشن. اینجا همچین چیزی حذف نمیشه. خیالتون راحت برین خوش باشین تا روز کنکور. خدای ما هم بزرگه

  1. pari می گوید

   ادم حسابی یه حرفی بزن که بشه.
   اخه کی با ۲۴ هزار میره دانشگاه؟
   میره خر شناسی میخونه؟

   1. کنکوری می گوید

    آره پس چی یه رتبه 24 هزار منطقه تو فامیلامون هست که داره پزشکی میخونم چیه شکه شدی نکنه خودت سهمیه داری و داری … شناسی میخونی

    1. سحر می گوید

     سلام.پدر من شیمیایی شده و ترکش خورده و سهمیه ایثارگری ۵ درصد دارم.یعنی الان مال من حذف شده؟

     1. پی سی کنکور می گوید

      سلام سحر خانم گرامی
      اگر جانباز هستند و یا مجروحیت ایشون تایید شده که مشکلی وجود نداره

   2. Fa می گوید

    پس معلومه که یا واقعا سرتو کردی زیر برف و خبر نداری چ افتضاحیه یا از این بی خبری سود میبری.من از بقیه ی رتبه ها که بچه ها نوشتن خبر ندارم ولی رتبه ی 24 هزاری رو که میگم تو منطقه 2 بود و قشنگ میشناسمش.رتبه ی سهمیش شد 200 و چن سال دیگه هم میشه دکتر مملکت و جون منو شما میشه بازی تو دستش.
    دوستانی که میگن بابامون جنگیده و جانبازه و کشورو نجات داده و این حرفا…اول اینکه سن بابای خیلیامون نمیرسیده برن جنگ پس جوری حرف نزنین که انگار باباهای ما لم دادن تو خونه باباهای شما رفتن جبهه… شهدا و جانبازا و آزاده ها رو سر ما جا دارن و خیلی سختی کشیدن و میکشن.ولی خداوکیلی سهمیه اصلا راه حل درستی نیست و نهایت ظلمه.اگه دولت میخواد شرایط رو برای بچه های این عزیزان آسون کنه بیاد براشون کلاس و کتاب و امکانات آموزشی رایگان برگزار کنه تا هرکی واقعا لیاقت داره به لیاقتش برسه نه اینکه بیاد از حق ما کم کنه.

 6. ehsan می گوید

  چرا باید سهمیه هارو بردارن اگ امثال پدران ما نبودن و نمیرفتن جنگ اونم تو کردستان ک چندین روز نمیخوابیدن الان خیلیا باید ب صدام میگفتن اق دایی حالا چرا باید سهمیه های ما برداشته بشه

  1. آرین می گوید

   انقد خورده این ک دیگع عادت کرده این ب مفت خوری
   اخه علمو چه ب سهمیه
   اخه انصافه طرف با رتبه ۸۰ هزار بیاد پزشکی بخونه تو تبریز اخه انصافه طرف با رتبه بالای ۱۰۰ هزار تو مشهد دندان بخونه و در مقابل یه کسی با رتبه ۲ هزارو خورده ای از پزشکی قبول نشه ک انقد خونده چشاش از حدقه بیرون زده
   نمیگی باباش زحمت کشیده در مقابل خیلی جاهااا از خدماتش استفاده میکنن از بیمارستانو هتلو … گرفته تا خرید مایحتاج زندگیو وام گرفتنو وووو…..
   دیگع چی میخوایید؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

   1. AIDA می گوید

    خداوکیلی اول تحقیق کنین یکم برید کارنامه های کنکور رو نگاه کنین بعد حرف بزنین اخه کی با 100هزار و 80 هزار تونسته بره رشته های پزشکی و دندون پزشکی؟؟ 😐 همه هم ک ماشالا ی فامیل دارن ک با سهمیه و رتبه فلان هزار پزشکی اورده!

  2. حسین می گوید

   حاجی دمشون گرم واقعا دستشون درد نکنه
   ولی اونا زحمت کشیدن که اسلام بمونه و عدالتش برقرار بشه پس بهتره الانم تو زمینه درس در ی رقابت عادلانه شرکت کنن همه

  3. کنکوری می گوید

   بابات رفته جنگیده خودت که نرفتی میخوای حق کسی دیگه رو بخوری باز خودت معرفتی شرایط فرق میکرد

  4. رقیه می گوید

   عزیزم چه ربطی داره من بابام چند برابر خیلیا تو منطقه عملیاتی بود الان من هیچ سهمیه ندارم اون موقع که بابام رفته جنگیده وظیفش بود باید از خاکش دفاع می کرده پس هیچ منتی نداره

  5. لک زبان می گوید

   والا بخدا

 7. ehsan می گوید

  در ضمن این مسیله مگه تو مجلس ب تصویب نرسیده چطور دیوان عدالت میتونه ردش کنه

 8. MohammadAmin می گوید

  هرکی زورش بیشتره…

 9. Ahmad می گوید

  سهمیه 25 درصد برای کنکور 99 حذف شده؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام احمد جان
   خیر سهمیه 25 درصدی هیچ تغییری نکرده در حال حاضر

 10. ارین می گوید

  واقعا متاسفم واس این سردار
  ک بجای بالابردن توانایی علمی در جامعه فقط بدنبال منفعت گروهای خود هستن
  اگه عدالتو قبول داری شرایط برا همه باید یکسان شود تا عادلانه رقابت کنندو ب مزد زحمتهاشن برسند
  اخه علمو چه به سهمیه و…

  1. کنکوری می گوید

   این همه بی عدالتی هست این هنوز به فکر ناراحتی 5 درصدی هاست واقعا خنده داره

 11. محمد می گوید

  با سلام. حق قانونی؟ یعنی هرچی توی این مملکت به نفع یه عده باشه و اون رو با روابط قانونش کنن میشه قانون؟ ما منکر ارزش و بزرگی ایثارگران و شهدا و خانوادهاشون نیستیم. اما این دور از عدل و انصاف هست که در یک مسابقه علمی پارامترهایی به غیر از قدرت علمی ملاک قرار بگیرن. اگه میخوایین ببینین که کارتون درسته یا نه تصور کنین که زمان پیغمبر بود و ایشون برای خانواده خودشون و بستگانشون به خاطر اینکه فداکاری ها در راه خدا و مردم کردن امتیاز هایی در جایی که ملاک علمی فقط میتونه مطرح باشه برای خودشون قائل میشدن! الان هم هر امتیازی برای ایثارگران و غیره میتونین قائل بشین مانند معاف از شهریه و کمک هزینه تحصیلی و زندگی، کتاب های کنکور رایگان و هر نوع امتیازی که غیر از علم باشه. این درسته که یه عده با اینکه سطح علمیشون نسبت به یه عده دیگه کمتره اما در یک رقابت علمی با اینکه نتیجه نشون میده پایینتر از دیگران هستند اما به خاطر امتیاز بالاتر قرار بگیرن؟

 12. S.barat می گوید

  اگه قراره ۵ درصد ایثارگری ک تاثیر زیادی داخل کنکور نداره حذف بشه پس باید ۲۵ درصد جانبازی که تاثیر خیلی زیادی داره هم حذف بشه.پدرای ما هم‌ جنگ بودن تن ب تن با اونا جنگید فقط تفاوتشون این بود ک پداری ما زخمی نشدن ‌.اونا خیلی امکانات و شرایط دیگه هم دارن و فقط برا ما ی ۵ درصد گذاشتن ک میخواین حذفش کن و این منصفانه نیست.حق پدرای ما ک این همه تو سرما و گرما جنگیدند و ی عالمه مشکلات و دوری از خانواده رو تحمل کردن این نیست .اگه میخواین حق کسی تو کنکور ضایع نشه باید هر دو حذف بشه نه فقط ۵ درصد ک این جور حق ما ضایع میشه

  1. a می گوید

   دوست عزیز شما چون پدرتون جنگیده و سرما و گرما تحمل کرده باید در یه ازمایش کاملا علمی رتبت بهتر از کسی بشه که سطح علمیش از توبالاتره؟بخدا منم ۵ درصد دارم ولی تحت هیچ شرایطی استفاده نمیکنم چون نامردیه و اگرم چیزی قبول بشم درآمدم حرامه،نمیخوام به بچهام مال حروم بدم!

   1. مهسا می گوید

    آره جون عمتون

 13. Sara می گوید

  امکانش هس سهمیه ۲۵درصد هم لغو بشه؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام سارا خانم گرامی
   یه صحبت هایی هست یا تاثیرش کم تر میشه و یا با احتمال کم تر حذف بشه
   البته باز این بحث بزرگیه بین مجلس و شورای عالی انقلاب فرهنگی که طول میکشه در کل و شابد به کنکور 99 نرسه

 14. S.barat می گوید

  اگه قراره ۵ درصد ایثار گری حذف بشه پس باید ۲۵ جانبازی هم باید حذف بشه.چون ۵ درصد ایثارگری داخل کنکور تاثیر زیادی نداره و این ۲۵ درصد‌ که تاثیر خیلی زیادی داخل کنکور داره.و این منصفانه نیست پدرای ما هم تو جنگ بودن تن ب تن با اونا جنگیدند فقط فرقش این بود ک زخمی نشدن .پدرای ما هم تو سرما و گرما جنگیدند ی عالمه مشکلات و دوری از خانواده رو تحمل کردن و فقط برای جبران زحمتاشون ی ۵ درصد بهمون دادن ک میخواین حذفش کنن ولی در مقابل اونا خیلی شرایط و امکانات دیگه هم دارن .اگه ۵ درصد حذف بشه حق ما ضایع میشه.اگه میخواین داخل کنکور حق کسی ضایع نشه پس باید هر دو حذف بشه ن فقط ۵ درصد

  1. کنکوری می گوید

   خب فرقش تو خب فرقش تو همون زخمی شدن یا نشدنه دیگه

 15. حسین می گوید

  تو کنکور که کلا بی عدالتی زیاده و سهمیه ها دیگه واقعا بی عدالتیشو زیاد میکنن کاش تو این زمینه فکرای بنیادی صورت بگیره و از دیوان عدالت واقعا تشکر میکنم

 16. شیلا می گوید

  سلام ببخشید پدر من در زمان جنگ سرباز وظیفه بوده و داوطلبانه نرفته اما سه چهارم سربازیش میشه ۶ ماه(همون قانون سه چهارم سربازی که ۶ ماه شد میشه داوطلبانه رو میگم این قانون مونده یا حذف شده؟) آیا میتونم از این سهمیه استفاده کنم یا نه؟ میشه لطفا راهنمایی کنید

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام شیلا خانم گرامی
   بگذارید خبر جدید تری در این رابطه برسه و هنوز قطعی نمی توان نظر داد

 17. بی نام می گوید

  سهمیه حق واقعیشونه

 18. محمد می گوید

  الان سهمیه ۵ درصدی کاملا حذف شده واسه کنکور ۹۹ قطعی؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام محمد عزیز
   در حال حاضر با توجه به خبر منتشر شده خیر فقط بخشی از داوطلبان سهمیه 5 درصد شامل نمیشن از این به بعد ،و رای دیوان عدالت اداری بوده گویا و هنوز مشخص نیست که اجرایی می شود یا خیر

 19. سپهر می گوید

  اقا هر ننه قمری که 6 ماه تو جنگ بود بر حسب اتفاق داشت از سهمیه خانواده جانبازان زیر 25 استفاده میکرد الان دیگه نمی تونن همین بعدشم 30 درصد چیه حداقل 50 درصد کم میشه اون چیزی که من دورو اطرافم میبینم همه رزمنده بودن نه جانباز

 20. Amir می گوید

  حالا اگه خودتون این سهمیه رو داشتید از هر چیزی براتون حلال تر بود….خیلی از همونایی ک میان حرف از ناحق بودن سهمیه میزنن تو یه سری از این کانال ها عضو میشن فیلمهای دزدی نگاه میکنید اشکال نداره، حقتونه…

  1. کنکوری می گوید

   آخی بمیرم برات چقدر بی عدالتی میشه در حقت ننه جان
   منم سهمیه داشتم به هر دری میزنم تا حذف نشه سهمیه ها
   بالاخره بد چیزی نیست که بدون ذره ای تلاش قبول شی بری دانشگاه یه ملت چند سال دیگه بدبخت کنی

  2. کنکوری می گوید

   پولی ک در میارینم بعد از فارغ التحصیل با سهمیه شگرف ،حرامه …
   خیلی نامردین اون شهدا زیر قبر تنشون لرزیده دیگه ..
   یا علی

 21. سارا می گوید

  تصورتون از سهمیه چیه یه چی بگین بگنجه ما هم سهمیه ای بودیم (با 25هزار تورغوز ابادم قبول نشدم)نوشته با صد هزار و هشتاد هزار دندون پزشکی و پزشکی قبول شدن:/مرغ پخته تو دیگ خندش میگیره

  1. کنکوری می گوید

   تو دیگه حتما وضعیتت خالی داغون بوده که با این سهمیه هم قبول نشدی

 22. محمد می گوید

  اگه واقعا این خبر راست باشه لطف بزرگی کردن در حق همه ی کنکوری ها و یه جورایی کل مردم ایران چند سالیه که دانش آموزان بدون سهمیه که انصافا درسشونم بهتر از دانش آموزان دارای سهمیه هست درحقشون ظلم میشه و یچیزی هم واسه اطلاعتون بگم سهمیه پدر شهید ۸۰ درصده یعنی شما صفر درصد بزنی بهترین دانشگاه و میاری البته احترام شهیدان واجبه ولی واقعا ظلمه همچین کسایی بشن دکتر و….تقریبا سهمیه زیر پنجاه یه صفر و بالای پنجاه دوتا صفر رتبه کنکور و بر میداره دوستان تقریبی گفتما موفق باشین

 23. بدبخت بدبخت زاده می گوید

  بچه های سهمیه ای
  یه قرآن بزارین جلو باباهاتون
  بگید برای کشور رفتین جنگ یا حوری؟

 24. کنکوری می گوید

  سلام
  کسایی ک از جنگیدن پدراشون حرف میزنن، مگه پداراتون برا عدالت نجنگیدن!!؟
  پس چرا حالا تو ی امتحان علمی دارین بی عدالتی میکنید بخدا اون شهیدی ک برا برقراری عدالت رفته راضی نیست ک ی همچین بی عدالتی بزرگی اونم تو ی امتحان علمی بشه
  پولی ک این کسایی ک با سهمیه میرن دانشگاه در میارن کاملا حرامه…
  من ک راضی نیستم خدا لعنت کنه بی عدالت خواهان رو… اخه یعنی چی ک اونی ک سه سال پشت کنکور بوده رتبه کشوریش۱۰۰۰۰ شده نتونه حتی پزشکی ازاد بره ولی اونی ک رتبه کشوریش ۶۰۰۰۰ شده تو سهمیه بشه ۸۰۰ و پزشکی روزانه بخونه
  واقعا شرم اوره
  اگه واقعا شهدا برا وطن و برقراری عدالت و ارامش رفتن جنگ ، این همه بی عدالتی تو زمینه اموزش چیه باز ..؟ اونی که بار علمی بالایی داره نمیتونه به رشتش برسه ولی ی عده بی سواد دارن پزشکی میخونن
  خدایا از حق خودمون نمیگذریم ….
  اصلا تو این مملکت نباید از حق گفت ..هه
  خدایا شکر

  1. علی می گوید

   کی با 60 هزار پزشکی خونده
   ترازش باید بخوره تا قبول بشه
   اول اطلاع داشته باش بعد بیا غر بزن

 25. F می گوید

  سلام خواهشا سهمیه پنج درصدی رو حذف نکنید بخدا پدرای ماهم سختی کشیدن این دلیل نشد ک زخمی نشدن …..

  1. مینا اکبری می گوید

   لطفا سهمیه5درصدی برداشته نشه‌اخه پدران ماهم‌جنگیدن‌دلیل‌برزخمی‌نشدن پدران مانیست‌که‌بایدحتما‌زخمی‌بشن‌که ازسهمیه‌استفاده‌کنیم

 26. حمید می گوید

  عزیز برادر جانبازی که برای این خاک و امنیت ملت سلامتیش از دست داد تا پدران شما به راحتی درس بخوننددر حال حاضر شب تا صبح از درد به خودش می پیچه و فرزندش باید نظاره گر درد کشیدن پدر باشد و روح روانش اسیب ببیند باید یک فرقی بین شما که راحت شب تا صبح می خوابید و فرزند جانبازی که شب تا صبح بر بالین پدر جانبازش که بخاطر شماها فدا شده باشد وزجر بکشد
  در تمام دنیا امتیازات رفاهی. درمانی .و سهمیه ها برای افرادی که سلامتیشان برای کشورشان از دست دادن در نظر گرفته می شود
  بروید اینترنت سرچ کنید بهتر متوجه می شوید جانبازان در کشور ما مظلوم واقع شدن
  ارادتمند حمید جلیل پور

  1. مینا اکبری می گوید

   بله درسته اماپدران ماهم درجنگ حضور داشتن اگه کارمندیااستخدام یکی ازنیروهای مسلح بودن ولی پول آنچنانی هم دریافت نمیکردن‌واینکه زخمی نشدن دست خودشون که نبوده‌خدانخواسته حالاباید خودشونوبکشن که چرازخمی نشدن.درهر صورت حق ماهم هست که ازاین سهمیه استفاده کنیم

 27. مهری می گوید

  توروخدا بحق خون امام حسین این سهمیه ۵درصدی و سهمیه هیئت علمی رو بردارید و عدالت رو برقرار کنید

  1. مینا اکبری می گوید

   هیئت علمی‌واقعاحقشون‌نیست‌اما ایثارگری حق ماهست

 28. علی می گوید

  سلام.ببخشید فرزندان رزمندگانی که حداقل ۶ ماه رزمندگی داوطلبانه داشتند سهمیه دارند؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام علی جان
   در ین مصوبه تنها برای افرادی گفته شده که تنها برای افراد استخدامی در زمان جنگ که دچار مجروحیت و اسیری نشدند سهمیه حذف شده،و به احتمال زیاد سهمیه افراد داوطلب کماکان باقی است.

   1. امین می گوید

    ادمین جان اگر بخوان اونایی که مجروحیت نداشتنو حذف کنن به 99 میرسه لطفا جواب بدین؟

    1. پی سی کنکور می گوید

     سلام امین جان
     بله امکانش هست

 29. f می گوید

  سلام من پدرم جانباز 70 درصد هستش یعنی برای ما هم برداشته میشه؟من امسال کنکور دارم خواهش میکنم بگید برای منم حذف میشه؟اگه کم بشه یعنی برا ما هم کم میشه چطور کم میشه؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام دوست عزیز
   خیر برای شما حذف نمیشه اصلا و احتمالش هست از سال 1400 اگر تصویب نهایی بشه اجرایی بشه

 30. Ahmad می گوید

  سلام
  من پارسال از سهمیه 25 درصد ایثارگری استفاده کردم ولی انتخاب رشته نکردم!
  کنکور امسال میتونم دوباره استفاده کنم؟؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام احمد جان
   بله تا زمانی که شما از سهمیه برای قبولی روزانه استفاده نکرده اید،سهمیه قابل استفاده است

 31. مهتاب می گوید

  آخه من چه گناهی کردم پدرم ۲۴ ماه داوطلبانه جبهه بوده بعدش که برگشت به خاطر حضورش جبهه سرطان گرفت ولی الان چجور ثابت کنم ۲۵ ساله گذشته پدرم به خاطر جبهه نه اسیر شد نه زخمی پدرم کلی دردو یکجا برا خودم و خواهرم جا گذاشت و رفت الان دو بچه که هردومون بیماریم و اگه اون سهمیه ۵ درصد بهمون ندن به کجای زندگیم دل خوش کنم.

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام مهتاب خانم گرامی
   اگر پدرتون به صورت داوطلبانه که رفته مشکلی وجود نداره و شامل سهمیه میشید

 32. نارين می گوید

  سلام ببخشيد الان سهميه براى كنكور ٩٩ كسايى كه پدرشون كارت ايثارگرى داره و شش ماه حضور داوطلبانه دارند شامل ميشه يا نه؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام نارین خانم گرامی
   بله اگر داوطلبانه بودند که مشکلی ندارند و سهمیه دارند

 33. s می گوید

  واقعا اگه سهمیه پنج درصدی حذف نشه واسه کنکور 99 ظلم بزرگی در حق ما میشه من که حلالشون نمیکنم واقعا استرس بزرگی با این سهمیه های مزخرفشون به ما وارد کردند خدا ازشون نگذره

 34. علی می گوید

  سلام ادمین جان
  تورو خدا جواب منم بده
  من پارسال با سهمیه ی 5 درصدی (جانبازی) دانشگاه پیام نور ثبت نام کردم.
  آیا امسال میتونم برای کنکور 99 مجدد از این سهمیه استفاده کنم؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام علی جان
   تا جایی که اطلاع داریم بله می توانید استفاده کنید چون قبلا برای دانشگاه روزانه استفاده نکرده اید،برای اطمینان می توانید از سایت سنجش سوال کنید

 35. samane می گوید

  ههههه مگه دیوان عدالتم داشتیم؟ این قانون 4 ساله داره اجرا میشه چرا الان یادشون افتاده؟
  و این است جهان سوم من که حلالشون نمیکنم

 36. محمد می گوید

  سلام من بدرم جانباز15درصد هستش برای کنکور1400سهمیه دارم یا حذف میشه زیر25درصد محسوب میشه

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام محمد جان
   اگر این لایحه تصویب بشه و از سال 1400 اجرایی بشه ،سهمیه دارید ولی اولویت با سهمیه بالای 25 درصد خواهد بود و باقی مانده سهمیه شما تاثیر داده می شود

   1. محمد می گوید

    سهمیه چانبازان 15 درصد تو کنکور1400وجود دارهه یا با تصویب این لایحه سهمیه15 درصد جانبازیی حذف میشهه 1400

    1. پی سی کنکور می گوید

     محمد جان
     به نوعی تمامی سهمیه ها کاهش داده میشن،و اولویت با سهمیه 25 درصد به بالاست در گروه سهمیه های ایثارگران و سپس با سهمیه های زیر 25 درصد

 37. محمد می گوید

  کسی که دوبار از سهمیه استفاده کرده ولی انتخاب رشته ثبت نام نکرده واسه سومین سال بازم میتونه از سهمیه استفاده کنه

 38. طیبه می گوید

  سلام . من خیلی نگرانم لطفا کمک کنید من پدرم جانباز ۲۰ درصده ( کارت جانبازی ۲۰ درصد داره ) و حدود ۲ سال یا بیشتر جبهه بودن حالا سهمیه ۵ درصدی من حذف می شه ؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام طیبه خانم گرامی
   اگر جانباز هستند که برای ایشون خیر حذف نشده و می توانید برای سال آینده نیز از آن استفاده کنید

   1. امیدی می گوید

    ببخشید یعنی سهمیه جانبازان ۲۵ درصد کم نشد؟این تعغیرات فقط برای سهمیه ۵درصدی هست؟

    1. پی سی کنکور می گوید

     این مصوبه دیوان عدالت برای همون بخشی از داوطلبان سهمیه 5 درصدی است،مصوبه جدید که قرار است تمام سهمیه ها را کاهش دهد از لینک زیر قابل مشاهده است :
     https://p30konkor.com/%d8%a7%d8%b5%d9%84%d8%a7%d8%ad-%d8%b3%d9%87%d9%85%db%8c%d9%87-%da%a9%d9%86%da%a9%d9%88%d8%b1-%d8%a7%db%8c%d8%ab%d8%a7%d8%b1%da%af%d8%b1%d8%a7%d9%86/

 39. امیدی می گوید

  ببخشید من متوجه نشدم،الان سهمیه ۲۵ درصد یا فرزند آزاده دچار تعغیر شد با این لایحه جدیدی که اومد؟ یا این تعغیرات برای سهمیه ۵ درصدی هستش؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام دوست عزیز
   این مطلب صرفا به رای دیوان عدالت اداری می پردازه،داوطلبانی که دارای سهمیه 5 درصدی بودند و پدرشون استخدام نیروهای مسلح بوده و جانباز و اسیر نشده دیگه بهش سهمیه 5 درصدی تعلق نمی گیره

 40. طیبه می گوید

  خیلی ممنون

  1. پی سی کنکور می گوید

   موفق باشید

 41. حمیده می گوید

  به نظر من عقلی و منطقی هست که سهمیه کسانی که پدر هاشون زمان جنگ در جبهه سرباز بودندوبنام ایثارگر ۵ درصد شناخته شدند و عده زیادی هم هستند حذف بشه چون عقلا و منطقا برایهمه مشخصه که واقعا به عدالت نیست میتونن در خدمت سربازی بچه هاشون بهشون ارفاق بشه نه تو رقابت آموزشی

 42. reza می گوید

  سلام.اخه توی سایتای دیگه نوشتن که سهمی 25 درصدم حذف شده؟ینی 25 درصدیا سر جاشونن؟یا حذفن؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام رضا جان
   لطفا مطلب زیر را بخوانید که جدا از این موضوع هست و لایحه هست که قراره سهمیه ها کم بشه ولی هنوز زمان اجزا مشخص نیست :
   https://p30konkor.com/%d8%a7%d8%b5%d9%84%d8%a7%d8%ad-%d8%b3%d9%87%d9%85%db%8c%d9%87-%da%a9%d9%86%da%a9%d9%88%d8%b1-%d8%a7%db%8c%d8%ab%d8%a7%d8%b1%da%af%d8%b1%d8%a7%d9%86/

 43. Fatemeh می گوید

  سلام پدرم۲۴ماه جبهه داوطلبانه داره میتونم برای کنکور۹۹ازسهمیه ۵درداستفاده کنم یاحذف شده؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام فاطمه خانم گرامی
   اگر داوطلبانه است،بله می توانید استفاده کنید

   1. Fatemeh می گوید

    ممنون

 44. حامد می گوید

  سلام ممنون از سایت خوبتون من پدرم سرباز وظیفه بوده و داوطلب نبوده طبق مصوبه نیروهای مسلح سه چهارم داوطلبانه حساب کردن و از سهمیه برخوردار شدم و در کارت ام سهمیه درج شد، حال سوالم اینه من که آزمون وکالت شرکت کردم آیا ممکنه این رای دیوان عدالت شامل من بشه و سهمیه من و حذف کنن؟چون رای دیوان عدالت بعد ثبتنام آزمون وکالت ۹۸ بود حالا نگرتنم ممنون میشم زود جواب بدین

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام حامد جان
   خیلی احتمالش کمه از نظر ما،باز ارگان برگزار کننده که اگر سازمان سنجش هست یا ارگان مربوطه سوال کنید

 45. Mina می گوید

  زحمت کشیدن واقعاسهمیه مهمه هی سهمیه ۲۵ درصدیا بود که من دوستم با ۴۰ هزار اومد واسه ۲ هزار! اینو باید یه کاریش میکردن.اگه از سهمیه پنج درصدی کم کردن خب ایا این واسه بقیه پنج درصدی ها بهتر نیست!

 46. مبینا می گوید

  سلام خواهش میکنم جواب بدید.
  من سهمیه ی ۲۵٪دارم . کنکور ۹۷ آزاد قبول شدم و نرفتم برای کنکور ۹۹ نمیتونم استفاده کنم؟؟
  تأثیرش چقد کم شده؟؟یعنی اگه این لایحه تصویب بشه تقریبا میانگین درصد با این سهمیه چقد باید باشه برای پزشکی یا دارو؟توروخدا واب بدید

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام مبینا خانم گرامی
   به سوال قبلی تون هم جواب داده شد
   شما برای سراسری یکبار می توانید استفاده کنید و مشکلی نداره برای اطمینان بیشتر می توانید از سایت سنجش و بنیاد استعلام بگیرید
   مشخص نیست این مصوبه به سال 99 میرسه یا نه،اگر این لایحه تصویب بشه فرض کنید شما باید 85 درصد از درصدهای کسب شده توسط آخرین نفر پذیرفته شده در پزشکی شیراز را کسب کنید تا پزشکی شیراز قبول شوید (البته پزشکی شیراز مثال بود) و ظرفیت قبولی ایثارگران هم از 30 درصد در سال های اخیر به 5 درصد کاهش می یابد

 47. لیلا می گوید

  سلام وقت تون بخیر

  من پدرم جانباز هستند ، حدود ۴ سال جبهه دارند و هم درصد جانبازی دارند ، سال گذشته از سهمیه ۵% استفاده کردم اما در کنکور قبول نشدم می خواستم بدونم آیا امسال میتونم از سهمیه ۵% استفاده بکنم ؟؟؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام لیلا خانم گرامی
   قانون سهمیه اینه تا زمانی که شما با اون سهمیه دانشگاه سراسری قبول نشدید می توانید استفاده کنید

 48. لیلا می گوید

  فکر کنم از این ۴ سال ، ۲ سالش داوطلبانه بوده

 49. نگین می گوید

  سلام پدر من بیست ماه جبهه رفته اما به صورت سربازی بوده ایا سهمیه پنج درصد من دارم

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام نگین خانم گرامی
   اگر همون موظفی خدمت خودشون بوده یعنی در حالت عادی همون 24 ماه خدمت که باید می رفتند،رفتند به احتمال زیاد دیگه سهمیه ندارند ولی اگر خدمت اضافی و داوطلبانه رفتند که سهمیه دارید،البته باز قطعی تر باید منتظر باشیم تا دفترچه ثبت نام کنکور منتشر بشه

 50. اندرتیکر می گوید

  سلام پی سی جون مادرت فشار بیار سهمیه ها رو بردارن خیلی نامردیه
  من خودم خانواده شهید دیدم بچش اصلا درس نخوند رفت داشنگگاه بعدشم سازمان سنجش رو نباید با چیزایی دیگه قاطی کرد هر کی وظیفه خودش
  خونمونو تو شیشه کردن برای 99 دیگه نباشه اینطوری خداکنه

 51. علی می گوید

  یعنی تا زمان انتشار دفترچه تصویب میشه ادمین به نظر شما؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام علی جان
   این مورد لغو سهمیه 5 درصدی بخشی از مشمولان سهمیه ایثارگران توسط دیوان عدالت اداری لغو شده و قابل اجراست ولی خب باز می توانند به شکلی جلوی اجرای این مصوبه رو بگیرند
   مور بعدی که حذف و کاهش تمام سهمیه ها هست احتمالش کم تره که به امسال برسه

 52. علی می گوید

  سلام!آقا تورو خدا اگه اطلاعی دارید بگید چون من الان یک هفتس تمرکزم به هم خورده اصلا نمیتونم بخونم!من پدرم بیست و یک ماه سربازیش توی جنگ بوده!الان میخوام کنکور ارشد ثبت نام کنم!سهمیه شامل من میشه یا نه!هیچ جا هم جواب مشخصی بهم نمیدن نمیدونم از کجا پیگیری کنم!توی سایت هم رفتم ثبت نام کنم توی گزینه سهمیه ها مثل سال قبل فرزند رزمنده ستاد کل نیرو های مسلح که همون خدمت داوطلبانه هست بودش!الان باید چیکار کنم؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام علی عزیز
   تا جایی که ما اطلاع داریم و این دوستان مسئول گفتند؛ خدمت سربازی هم جز موظفی به حساب میاد و داوطلبانه نبوده ،البته بودند افرادی که داوطلبانه رفتند،حال اگر پدرتون همون خدمت خودشون رو رفتند و دچار هیچ صدمه ای نشدن که شامل سهمیه نمیشن ولی اگر داوطلبانه رفتند و جدا از خدمت بوده که مثل قبل از این سهمیه استفاده می کنند
   باز این رای قطعی نیست و شاید مجددا با اعتراض نمایندگان برگرده،پیشنهاد می کنیم اگر ممکن هست شما اقدام کنید و کد سهمیه رو بگیرید و سعی کنید درس تون رو با آرامش پیش ببرید و زیاد درگیر حواشی نشید قطعا درگیر شدن با این مسائل حتی اگر سهمیه رو هم بگیرید آمادگی تون رو بهم می ریزه،موفق باشید

   1. علی می گوید

    پدرم همون خدمت سربازی خودش رو رفته و داوطلب نبوده!ولی یه قانونی بود پارسال دوستای خودم ازش استفاده کردن که مدت خدمت سربازی پدرشون که توی جبه بوده رو سه چهارمش رو حساب میکردن اگه شش ماه میشد سهمیه پنج درصدی بهشون تعلق میگرفت!امسال گفتن دیوان عدالت این رو حذف کرده و سهمیه پنج درصد فقط واسه کساییه که جانبازی زیر بیست و پنج دارن یا شش ماه داوطلبانه رفتن جبه ولی توی فرم ثبت نام کنکور مثل سال قبل گزینه ای که مربوط به این سهمیه سه چهارم خدمت سربازی بود هستش هنوز!سپاه هم رفتم کد ایثارگری میدن بهم!الان من موندم!اگه حذف شده پس چرا توی فرم ثبت نام گزینش هست و چرا سپاه کد میده!اگه حذف نشده پس این رای دیوان عدالت اداری چیه که همه ی سایتا گذاشتن!

    1. پی سی کنکور می گوید

     سلام علی جان
     خب شما فعلا کد رو بگیرید و با همون ثبت نام تون رو انجام بدید ،دو حالت داره یا تاثیر داده نمیشه و سهمیه خودکار حذف میشه و یا اینکه طرح رو به نحوی اجرایی نمی کنند و شما از سهمیه استفاده می کنید

 53. محمد می گوید

  الان دانشگاه رفتن چه ارزشی داره که سهمیه داشته باشی یا نداشته باشی، در حال حاضر معلمان و کارمندان با ۳ یا ۴ میلیون حقوق چطور میتونن زندگی کنن، برید دنبال کار آزاد، افتادین به جون هم این سهمیه داره اون نداره

  1. Sd می گوید

   آخ گل گفتی.

 54. زهرا می گوید

  سلام ببخشيد لطفا جواب بدين
  من توي اصلاحيه هايي مه تو سايتاي خبري ديدم نوشته هر كس فقط ميتونه يكبار از سهميه اش استفاده كنه يعني من اگه از سهمیه استفاده کنم اما هیچی قبول نشم یعنی روزانه قبول نشم سهمیه ام واسه ساله بعد میسوزه؟و دیگه نمیتونم استفاده کنم؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام زهرا خانم گرامی
   شما وقتی چیزی قبول نشدید یا حداقل دانشگاه روزانه قبول نشدید دلیلی نداره سهمیه تون استفاده شده باشه،پس نگران این مورد نباشید

 55. فرشاد می گوید

  با سلام من سهمیه15 جانبازیی دارم در کنکور 1401 سهمیه دارم

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام فرشاد جان
   اگر مصوبه موردنظر تصویب بشه،ایثارگران 5 درصد سهمیه دارند و هر چقدر درصدها و رتبه های بهتری داشته باشند در مجموع امکان استفاده از این سهمیه رو دارند

   1. فرشاد می گوید

    اها ماکه ایثارگر نییستم جانباز زیر25 درصد هستم یعنی چه تصویب بشه چه نشه ما جانباز زیر25 داریم سهمیه

   2. فرشاد می گوید

    اها یعنی چه سهمیه ها حذف بشه چه نشه بازم جانبازان زیر25درصد سهمیه کنکور دارن

    1. پی سی کنکور می گوید

     همه سهمیه دارند ولی به همه نمی رسه و بسیار رقابتی میشه ،یعنی تنها داوطلبانی که رتبه بهتری دارند شاید فرصت استفاده از سهمیه رو داشته باشند

     1. فرشاد می گوید

      خب اخرش جانباز زیر25 دداره سهمیه دارم

      1. پی سی کنکور می گوید

       کلا 5 درصد سهمیه ایثارگران هست،هر کس سهمیه بیشتری داشته باشه و طبیعتا رتبه در سهمیه بهتری داشته میتونه استفاده کنه و به همه نمیرسه قطعا

 56. negin می گوید

  این خبر راسته که اگر هم اجرا بشه قطعا به99 نمیرسه؟؟؟ یعنی من احتمالش زیاده که مثل پارسال فقط بخاطر 24 ما سربازی پدرم سهمیه داشته باشم؟؟؟
  پیش پیش ممنون از جواب:)))

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام نگین خانم گرامی
   خبر که درسته بله ولی باید دید آیا لغو میشه یا نه
   ببینید اگر پدرتون جانباز یا اسیر نشده و یا اینکه خدمتشون رو بیشتر از 6 ماه داوطلبانه نبوده سهمیه شون حذف میشه

 57. Mz می گوید

   دست مریزاد
  سهمیه باید حذف بشه
  واقعا این سهمیه ها در حق دیگران ظلم آشکار بود
  فرزندان ایثارگرانی هم که اعتراض دارید
  میگم یه سوال اگه سهمیه خوبه چرا توی المپیک و ورزش هم سهمیه قرار نمیدین
  بگن شما سهمیه ایثارگری داری بفرما برو المپیک وزنه ۲۰۰ – ۳۰۰ کیلویی بزن
  یا برو به جای حسن یزدانی با جردن باروس کشتی بگیر
  خودتون هم میدونید نمیشه طرف شکست میخوره بر میگرده حق او کسی هم که میتوتسته بره پیروز بشه رو ضایع کرده
  کنکور هم همینه نباید از حق دیگران بگیرن بدهند به ایثارگرا (اینجوری که خودش بی عدالتی میشه)
  دولت باید فقط از لحاظ مالی ایثاگران رو تامین کنه نه چیز دیگه ای.

  1. فاطی می گوید

   من سهمیه ایثارگرو قبول دارم ولی جانبازانو نه چون مخصوصا شهیدا رو اخه دیوونه تو کجا میبینی چه بلایی رو سر خانوادشون میره باور کن همسایه ما شیمیایی پنجاه درصده هر هفته یبار اینقدر حالش بد میشه که میشینه بچه هاشو با زنشو میزنه در حد کشت اخه واقعا تو حاضری اینطوری باشی واقعا کدوم دختر پسری حاضرند باباشون بمیره و بابا بالا سرشون نباشه واسه یه جانبازی کدوم احمقی حاضره هروقت میخایید صحبت کنیت فک کنیت به حرفتون خودتونو جاشون قرار بدیت اخه فک کنین اون بچه هایی که بالا سرشون نیست بنظرتون درس میخونن نه بخدا نمیخونن چون بابا بالا سرشون نیست خیلی کم هستن که میخونن

  2. Sll می گوید

   داداش خسته نشدی از بس این جملتو تکرار کردی تو همه سایتا نوشتی وا بده دیگه.

 58. سام می گوید

  سهمیه ورود و اسون میکنه قرار نیس کسی با عربی و دینی صد زدن بشه دکتر داخل دانشگاهه ک باید نمره ات بالا باشه نه پشت درش

 59. ناصر می گوید

  سلام.آخه این ظلم نیست که یک جوانی یک سال شبانه روز درس بخونه بعد هم با رتبه ۴۰۰۰ منطه تو هیج رشته تابی قبول پشه ولی طرف با بیست درصد زیست ده درصد ریاضی…………سر کلاس پزشکی بشینه .کجای این عدالته .اصلا سهمیه در مورد علم ‌ دانش چه معنی داره. خدایش باعث و بانی افسرده شدن این جوانان در روز قیامت باید جابگو باشند.شرافت مردانگی شهدا و ایثار گران باعث افتخار است. ولی باید جور دیگر ی حمایت بشن نه حق دیگران ضایع شود .

 60. Ali می گوید

  آقا باید سهمیه بسیج داوطلبانه انصافا باشه

  ولی این بسیج و ارتش پلیس همان نیروهای مسلح سهمیه نداشته باشند

  والا مفت میخورن میگردن ماهی ۶یا ۷ میلیون حقوق میگیرن که با چشم دیدم

 61. راضیه می گوید

  سلام خسته نباشید بابت اینکه با صبر و تحمل پاسخ دادید من پدرم جانباز ۱۵ درصدی شیمیایی و عصاب وروان هستن امسال گفتن سهمیه برداشته میشه جانباز زیر ۲۵ درصد هستن خواستم بدونم برای کنکور ۱۴۰۰ سهمیه برداشته میشه کامل یا گفتی کاهش یعنی چی ؟ و اینکه سال ۹۹ کاهش پیدا کرده ؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام راضیه خانم گرامی
   یعنی کلا سهمیه ها کاهش پیدا می کنه و در آن اولویت با داوطلبان سهمیه بیشتر خواهد بود،که احتمالش کم تره به امسال برسه،و برای 99 شما سهمیه تون سرجاش هست و از اون 5 درصد می توانید استفاده کنید

   1. راضیه می گوید

    سلام مجدد تشکر از پاسخ گویتون فقط الان برای سال ۱۴۰۰ برای من با شرایط بالا جز افرادی کاهش هستم یا نه ؟سهمیه ۵درصدی رو دارم ایا؟

    1. پی سی کنکور می گوید

     سهمیه دارید ولی اولویت با داوطلبان با سهمیه بالاتره،البته در صورتی که درصدهاتون عالی باشه امکان استفاده از سهمیه بیشتر میشه

 62. مبینا می گوید

  سلام پدر من سرباز بودن و به جبهه رفتن و قریب به دو سال درجبهه فعالیت داشتند، و ایثارگر۵ درصدم هستند. ینی الان من نمیتونم استفاده کنم؟؟درضمن پدرم فقط رزمنده بودن و مجروحیتی نداشتن.اما ۲سال فعالیت داشتن.

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام مبینا خانم گرامی
   اگر پدرتون سرباز موظفی بودند و داوطلبانه نبوده خدمتشون با توجه به ایند مصوبه دیوان عدالت اداری خیر سهمیه ندارید،البته شاید در ادامه تغییر کرد و مجددا رای برگشت پس با قطعیت نمی توانیم بگوییم

 63. علیرضا می گوید

  سلام خسته نباشید
  ما همگی به جانبازان و شهدا احترام میگذاریم
  اما واقعا در عرصه علم دیگر فرزندجانباز با غیر جانباز نداره هرکی سوادش بیشتر هست باید قبول بشه.همین که دیگر امکانات بهشون میدن بنظر من کافیه،چون اینجوری اینده ایران به دست بی سواد ها خواهد افتاد اما با خانواده محترم!!

 64. بهزاد می گوید

  سلام ممنون میشم جواب من رو هم بدین
  پدر من هم ۲۴ماه حضور غیرداوطلبانه در جبهه داشتن که با مصوبه ۳چهارم ارتش کارت ایثارگری دریافت کردیم از اونجا که ثبت نام ازمون وکالت مهر۹۸ بوده و رای دیوان در آبان۹۸ الان تکلیف چیه ایا سهمیه ۳چهارم با رای دیوان باطل شده

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام بهزاد جان
   حقیقتا نمی دونیم ،باید از اون نهاد برگزار کننده بپرسید که آیا سهمیه در این آزمون اجرایی میشه یا طبق مصوبه باطل شده

 65. Fatemr می گوید

  سلام
  من پدرم سهمیه ۵ درصدی دارن
  یعنی ترکش خورده به پاشون
  و ۲۰ درصده
  من نمیتونم از این سهمیه استفاده کنم؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام فاطمه خانم گرامی
   چرا شما می توانید استفاده کنید مشکلی ندارید

 66. عارف می گوید

  سلام خسته نباشید.
  میخواستم بپرسم الان سهمیه های 25 درصد سرجاش هستش یا تبدیل شده به سهمیه های 5درصد؟؟
  یا همینطور اونها 25درصد مونده سهمیشون و 5درصدیا تعدادشون 4درصد کاهش یافته ؟؟!!!

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام عارف جان
   فعلا همه چیز مثل سابقه و تغییری نکرده

 67. خاطره می گوید

  سلام پی سی کنکور عزیز.ممنون به خاطر اینهمه سرعت و دقتی که در اطلاع رسانی دارین
  واقعا کارتون حرف نداره
  سوال داشتم در مورد لغو سهمیه ۵ درصدی ایثارگران سرباز وظیفه توسط دیوان عدالت…
  الان این بخشنامه جدید که توسط ستاد کل نیروهای مسلح ابلاغ شده چی میگه؟
  بلاخره افرادی که سرباز وظفه بودن و سه چهارم حضورشون تو جبهه داوطلبانه حساب میشه شامل سهمیه ۵ درصدی آزمون های ورودی دانشگاه ها میشن؟یا نه؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام خاطره خانم گرامی
   سپاس از لطف و همراهی شما با پی سی کنکور
   ظاهرا ستاد نیروهای مسلح و رئیس فراکسیون ایثارگران با رئیس دیوان عدالت جلسه داشتند و قرار شده این سهمیه مثل قبل باشه و گفته شده در چند روز آینده دیوان عدالت اداری رای خودش رو برمیگردونه و این داوطلبان همانند سال های قبل از سهمیه استفاده می کنند

 68. پارسا می گوید

  سلام پدر من ۱۳ ماه جبهه داره اما موقع سربازیش بوده آیا امسال شامل ما میشه یانه؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام پارسا جان
   بله می توانید از سهمیه مورد نظر استفاده کنید
   باز در زمان خودش برای اطمینان باید به ارگان مربوطه خدمت ایشون مراجعه کنید

 69. مهدی می گوید

  سلام به پی سی کنکور درجه یک که ما حسابی ممنونشیم واسه خبرا و راهنمایی هاش
  میخواستم بدونم الان این رای هنوز برنگشته یعنی امکان داره نیروهای مسلح نتونسته باشه کاری کنه و تا کی حدودا مشخص میشه رای دیوان بر میگرده یا خیر

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام مهدی جان
   سپاس از لطف و همراهی شما با پی سی کنکور
   بله نظرشون برگشته و باید منتظر باشیم تا بخشنامه رسمی منتشر بشه

 70. پارسا می گوید

  سلام الان دیگه تصویبه که کسانی که سرباز وظیفه بودن سهمیه شاملشون میشه؟
  و آیا حد نصاب از ۷۰ به ۸۵ رسیده؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام پارسا جان
   ستاد کل نیروهای مسلح بخشنامه زده به سازمان های تحت پوشش خودش که شرایط سهمیه 5 درصدی مثل قبل است و به زودی نیز دیوان عدالت اداری رای خودش رو برمی گردونه
   خیر هنوز حدنصاب تغییری نکرده

 71. سام می گوید

  من پدرم جانباز 25درصد در مورد اون دوست که گفت اینی که رتبش 24هزار چرا باید دکتر بشه باید بگم که یعنی الان شما خیلی درسخونی بهتر از رتبه 24هزاری که باباش جانباز ؟و آدمهایی که میگن چرا بنیاد شهید اینجوری بگم هر کس به اندازه کاشتش درو میکنه

 72. پارسا می گوید

  سلام خسته نباشید
  پدر من در زمان سربازیش جبهه بوده یعنی داوطلبانه نبود و ۱۳ ماه جبهه داره پارسال سهمیه گرفتم اما انتخاب رشته هیچ دانشگاهی قبول نشدم آیا امسال سهمیه شاملم میشه؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام پارسا جان
   طبق گفته مسئولین نیروهای مسلح مجددا بله می توانید استفاده کنید

 73. n.sh می گوید

  سلام. وقتتون به خیر.
  با این مصوبه های جدید کسایی ک سهمیه پنج درصدی ایثارگری دارند سهمیشون حذف میشه ؟ یا اگه برقرار باشه سهمیه پنج درصد بهتره یا منطقه ۲؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام دوست عزیز
   در مورد سوال اول فعلا ستا کل نیروهای مسلح بحشنامه زده که همانند گذشته است و بخشنامه دیوان عدالت اداری دوباره لغو میشه
   در مورد سوال دوم هم لینک زیر را بخوانید :
   https://ask.p30konkor.com/questions/question/%D8%B3%D9%87%D9%85%DB%8C%D9%87-5-%D8%AF%D8%B1%D8%B5%D8%AF%DB%8C-%D8%A8%D9%87%D8%AA%D8%B1%D9%87-%DB%8C%D8%A7-%D8%B3%D9%87%D9%85%DB%8C%D9%87-%D9%85%D9%86%D8%B7%D9%82%D9%87-2-%D9%88-3-%D8%9F

 74. حسین می گوید

  بهترین خدمت سازمان سنجش به داوطلبین اینه که سهمیه ها خیلی محدود بشه و هرکس بر اساس توان علمی اش، توی رشته مدنظر خودش پذیرفته بشه.با این کار رضایت داوطلبین حاصل میشه.اگه قرار بر سهمیه هست،سهمیه مازاد در نظر گرفته بشه

 75. مهدی می گوید

  سلام پی سی کنکور عزیز عذر میخوام باز مزاحم شدم دو تا سوال دارم اول اینکه با اظهار نظر هایی ک این مدت شده بعد صحبت های اقای عاملی تقریبا میشه گفت که امسال اگه سهمیه ایی بخواد اصلاح بشه همون سهمیه های مصوب شورا هست و به ایثار گری نمیرسه و سوال دوم هم درباره همین بخشنامه نیروهای مسلح هست ک بعد یکماه رای دیوان برنگشته و با شرایط کشور درگیری های نیروهای مسلح تو قضیه هواپیما تقریبا بیخیال پیگیری سهمیه پنچ درصد ایثارگری شدن گر میشه به این فرضیه های من جواب بدید البته میدونم هیچی قطعی نیس ولی خوب شرمنده بجا مسئولان مزاحم شما میشیم

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام مهدی عزیز
   در مورد اول میشه گفت احتمالش بالاست که همینطور باشه و فقط سایر سهمیه ها به غیر از ایثارگران به 99 برسه که این مورد هم کامل قطعی نیست
   مورد دوم هم که گفتید نیروهای مسلح همون یک ماه پیش به ارگان های تابعه نامه داده که همه چیز مثل قبله،ولی اینکه هنوز دیوان روی سایت شون چیزی منتشر نکردن مشخص نیست،پس بهتره این مورد رو هم در دفترچه ثبت نام کنکور 99 که حدود ده روز دیگه منتشر میشه بررسی کنیم

نظــــر شما چیه ؟

نظرتون در رابطه با مطلب بالا چیه؟

نظرات شما پس از ارسال،حداکثر ظرف چند ساعت توسط مدیریت تائید خواهند شد

* مهم : لطفا هر گونه بحث و سوال غیر مرتبط با مطلب فوق را تنها در انجمن پرسش و پاسخ پی سی کنکور مطرح کنید.

*ورود به صفحه ارسال سوال*