آیا سهمیه بسیج فعال دانشگاه آزاد حذف شده است؟

حذف سهمیه بسیج فعال دانشگاه آزاد

حذف سهمیه بسیج فعال دانشگاه آزاد

پی سی کنکور : قبولی در دانشگاه همواره با سهمیه‌هایی همراه بوده است که یکی از این سهمیه‌ها سهمیه پذیرش بسیجیان فعال در انتخاب رشته دانشگاه آزاد است.

سهمیه بسیج فعال دانشگاه آزاد به چه کسانی تعلق می گرفت :

در انتخاب رشته دانشگاه آزاد می‌توان از سهمیه بسیج فعال در انتخاب رشته استفاده کرد. اما سهمیه بسیج فعال به چه کسانی تعلق می‌گیرد: برای استفاده از سهمیه بسیج فعال باید هر کس حداقل ۱۰۰ امتیاز کسب کرده باشد. ملاک امتیاز‌ها به صورت زیر است:

به ازای هر ماه عضویت عادی ۱ امتیاز

به ازای هر ماه عضویت فعال ۲/۵ امتیاز

به ازای هر ماه عضویت در شورای پایگاه ۳/۵ امتیاز

به ازای هر ماه عضویت در شورای حوزه ۴ امتیاز

لازم به ذکر است اولا برای استفاده از سهمیه بسیج فعال باید حتما بسیجی فعال باشید حتی اگر ۱۰۰ امتیاز را کسب کرده باشید.

همچنین باید حداقل ۱ سال سابقه بسیجی فعال را داشته باشید. یعنی ملاک استفاده از سهمیه بسیج فعال حداقل ۱ سال سابقه فعالیت باید باشد و بقیه آن را می‌توان از از سابقه عضویت عادی تامین کرد.

 

نحوه دریافت کد رهگیری بسیجی فعال برای دانشگاه آزاد

زمان اقدام برای استفاده از سهمیه بسیج فعال بعد از اعلام اولیه نتایج کنکور سراسری است. به این شکل که بسیجی‌های فعال که طبق جدول امتیازات گفته شده می‌توانند حداقل ۱۰۰ امتیاز کسب کنند باید به ناحیه سپاه پاسداران منطقه محل سکونت خود مراجعه کنند و سپس کد ۱۲ رقمی استفاده از سهمیه بسیج فعال را اخذ کرده و وارد فرم انتخاب رشته دانشگاه آزاد خود کنند؛ بنابراین در انتخاب رشته دانشگاه آزاد بسیجی‌های فعال می‌توانند شانس قبولی خود در دانشگاه آزاد را نسبت به کسی که سهمیه عادی دارد تا ۱۰ درصد بیشتر کنند.

سهمیه بسیج فعال باعث می‌شود برای قبولی در رشته محل‌های مقطع کارشناسی کافیست ۹۰ درصد تراز آخرین نفر قبولی و در رشته محل‌های پزشکی و دندانپزشکی و داروسازی باید ۹۵ درصد تراز آخرین نفر قبولی را برای استفاده از سهمیه بسیج فعال کسب کنیم. برای اینکه شما را با تاثیر این سهمیه کم زحمت و بی دردسر آشنا کنیم مثال زیر را می‌آوریم:

سال ۹۴ آخرین تراز قبولی پرستاری شاهرود برای کسانی که از سهمیه عادی (سهمیه مناطق) استفاده می‌کردند ۶۷۲۵ بود که حدودا رتبه ۶۵۰۰۰ کشوری می‌شود. حال آخرین تراز قبولی در همان پرستاری شاهرود برای کسی که از سهمیه بسیج فعال استفاده می‌کرد ۶۰۵۵ بود که حدودا رتبه ۱۰۲۰۰۰ کشوری می‌شود!

در رشته محل‌های پزشکی و دندانپزشکی و داروسازی تراز آخرین نفر قبولی که از سهمیه بسیج فعال استفاده می‌کرده است نهایتا در حدود ۳۰۰ الی ۴۰۰ تا نسبت به کسی که از سهمیه عادی استفاده می‌کند کمتر است، ولی درهرصورت نباید اصلا از تاثیر سهمیه بسیج فعال غافل شویم و تا جایی که ممکن است اگر شرایط کسب این سهمیه را داریم برای گرفتن کد ۱۲ رقمی سهمیه بسیج فعال پیگیری‌های لازم را انجام دهیم.

 

سهمیه بسیج فعال در دانشگاه آزاد حذف شد

پس از انتشار دفترچه انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد ۹۸ شاهد حذف سهمیه بسیج فعال از این دفترچه شدیم؛ بنابراین در انتخاب رشته کنکور ۹۸ سهمیه بسیج فعال وجود ندارد.

 

اعتراضات به حذف سهمیه بسیج فعال دانشگاه آزاد

این موضوع باعث انتقادات بسیاری از سوی بسیجیان فعال شد؛ که در نهایت یکی از مسئولان دانشگاه آزاد ، در پاسخ به این سوال که حذف سهمیه بسیجیان فعال در انتخاب رشته دانشگاه آزاد سال ۹۸ صحت دارد یا خیر؟ گفت: بله؛ سهمیه بسیجیان فعال در انتخاب رشته دانشگاه آزاد حذف شده است.

وی در ادامه در پاسخ به این سوال که علت حذف سهمیه بسیج فعال دانشگاه آزاد چیست؟ گفت: حذف سهمیه بسیجیان فعال در انتخاب رشته کنکور سراسری ۹۸ بر اساس مصوبه شورای سنجش و پذیرش صورت گرفته است./میزان

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
3 نظر
 1. صغری پورمحمدی می گوید

  سلام و خسته نباشید.
  مصوبه ی شورای سنجش و پذیرش چرا سهمیه های دیگر به خصوص هیات علمیها رو حذف نکرده و الا و بلا بسیج رو باید حذف میکرد؟ این حق و ناحق نیست.نباید قبلا اطلاع رسانی میشد؟ پس حق دانش اموزانی که به خاطر گرفتن این سهمیه کلی وقت گذاشتند چه میشود .کجا باید درنظر گرفته شود؟

 2. Mahsa می گوید

  سلام واقعا بی انصافی بود حذف بسیج تنها سهمیه ما عادیا همین بود ینی فقط سهمیه بسیج اضافه بود؟؟؟لطفا برا
  کنکور۹۹ دوباره اعمالش کنید

  1. Parsa می گوید

   به جای این حرفا بلند شو برو درستو بخون سهمیه چیه اگر خیلی شما و بقیه دوستان عرضه دارید همت ب خرج بدید و بهاشو بپردازین بهاشم اینکه سختیه زیاد بکشین این سهمیه ها حق همه مردم عادی که سخت زحمت میکشن زیر سوال برده.. جامعه واقعا به حد داغونی رسیده و هیچ مردی هیچ جوون مردی پیدا نمیشه با جرات اعتراض کنه و تا اخرش واستا
   اب از سره ما گذشت به امید اینکه تمام سهمیه ها برداشته بشه و طراحان کنکور.. سوالاتی طرح کنن که در حد مطلوب و درست مفهومی باشه و لازم نباش اینقدر کنکور رو بپیچونن و همرو بترسونن…..

نظــــر شما چیه ؟

نظرتون در رابطه با مطلب بالا چیه؟

نظرات شما پس از ارسال،حداکثر ظرف چند ساعت توسط مدیریت تائید خواهند شد

* مهم : لطفا هر گونه بحث و سوال غیر مرتبط با مطلب فوق را تنها در انجمن پرسش و پاسخ پی سی کنکور مطرح کنید.

*ورود به صفحه ارسال سوال*