معرفی جامع و کامل رشته فوریت های پزشکی

معرفی جامع و کامل رشته فوریت های پزشکی

معرفی رشته فوریت های پزشکی

فوریت‌های پزشکی خدمات امداد و کمک‌های اولیه را به بیماران و مصدومان حوادث مختلف تا رساندن آنها به مراکز درمانی ارائه می‌دهد. خدماتی که ممکن است داوطلبان را در موقعیت‌های حساس و پراسترس در تمام مدت شبانه‌روز قرار دهد. بنابراین داوطلب باید از نظر جسمی و روحی و روانی آمادگی لازم را برای خدمت در محیط‌های سخت نظیر دریا، کوهستان، شرایط‌ زلزله و دیگر بلایای طبیعی داشته باشد. رانندگی آمبولانس، حمل بیمار یا مصدوم، کمک‌های اولیه،‌ اطلاع‌رسانی و انجام سایر خدمات طبق دستور مافوق، بخشی از خدمات این افراد را تشکیل می‌دهد. به همین دلیل دانشجوی این رشته باید آمادگی فعالیت در شرایط سخت و توانایی در ایجاد ارتباط مسؤولانه با بیمار یا مصدوم و بستگان آنها را داشته باشد.

معرفی جامع و کامل رشته فوریت های پزشکی

توانایی‌های لازم رشته فوریت های پزشکی :

رشته فوریت‌های پزشکی به صورت نیمه‌متمرکز دانشجو می‌پذیرد و داوطلبان پس از قبولی در آزمون علمی باید در آزمون حضوری این رشته نیز شرکت کنند و در صورت داشتن توانایی‌های روحی لازم از قبیل انضباط‌پذیری، گذشت و ایثار، اعتماد به نفس و آمادگی فعالیت در شرایط سخت و همچنین آمادگی جسمی کامل مانند عدم ابتلا به بیماری‌های مزمن و صعب‌العلاج مثل دیابت، فشار خون، آسم، نارسایی کلیه، بیماری‌های پیشرفته قلبی ، صرع و بیماری‌های روانی در این رشته پذیرفته می‌شوند.گفتنی است که در رشته فوریت‌های پزشکی داشتن قدرت بینایی خوب، مهارت‌های بدنی، روانی کلام و حداقل قد ۱۷۰ سانتی‌متر برای امدادرسانی سریع و صحیح ضروری است. در ضمن این رشته تنها از بین داوطلبان مرد دانشجو می‌پذیرد.

 

درس‌های رشته فوریت های پزشکی در طول تحصیل:

دروس پایه:
تشریح و فیزیولوژی، میکروب‌شناسی و انگل‌شناسی ، بهداشت عمومی، زبان تخصصی.
دروس اصلی:
داروشناسی، فرایند عملیات و اطلاعات فنی، نشانه‌شناسی و معاینات بدنی، جابه‌جایی و حمل بیمار، اخلاق و مقررات حرفه‌ای، آشنایی با سازمان‌های امدادی، بهداشت روانی و فوریت‌های روان‌پزشکی، فوریت‌ پزشکی در بلایا، کلیات پزشکی.
دروس تخصصی:
احیای قلبی ـ ریوی، اختلالات سیستم قلبی ـ عروقی، شکستگی‌ها و دررفتگی‌ها، مسمومیت‌ها و گزیدگی‌ها، فوریت‌های پزشکی در شرایط خاص، خونریزی‌ها، کاهش سطح هوشیاری، سوختگی، سرمازدگی و گرمازدگی.

 

معرفی شغل تکنسین فوریت های پزشکی (اورژانس)

اگر از تنوع لذت برده و می خواهید در حوزه پزشکی و سلامت کار کنید، این شغل می تواند برای شما مناسب باشد.

امدادرسانی به بیماران و  نیازمندان در شرایط بحرانی در فطرت و نهاد تمامی انسانها وجود دارد و لزوم وجود موسسات امدادرسانی در چنین شرایطی از ضروریات عملکرد مناسب در هر جامعه ای می باشد .اورژانس یکی از مهم ترین و اصلی ترین واحدهای امدادرسانی در هر کشوری به حساب می آید.

تکنسین فوریت های پزشکی (اورژانس) فرد آموزش‌دیده‌ای است که معمولاً همراه آمبولانس برای ارائه خدمات اولیه درمانی به کمک بیمار یا شخص مصدوم می‌شتابد یا در بخش اورژانس برای ارائه کمک‌های اولیه حضور دارد. او وظایف امداد سریع، ارائه خدمات درمانی اولیه پزشکی پیش بیمارستانی و کمک رسانی به مصدومین، بیماران و مجروحین اورژانسی و انتقال آنان به مراکز درمانی در کمترین زمان ممکن با هدف کاهش مرگ و میر، نقص عضو و آسیب را بر عهده دارند.

اورژانس ها به صورت شبانه روزی و همه روزه کار می کنند. بنابراین ساعت کاری متخصصان فوریت های پزشکی به صورت تمام وقت است و شیفت های کاری در شب ها و روز های تعطیل را نیز شامل می شود.

متخصص فوریت های پزشکی در هنگام کار باید لباس فرم پوشیده و توان بدنی خوبی داشته باشد. همچنین باید آماده رویارویی با افراد مختلف را داشته باشد. لازم به ذکر است این شغل در کشور ما فقط مختص آقایان می باشد.

در ادامه اطلاعات کاملی در مورد وظایف، دانش و مهارت مورد نیاز، تحصیلات لازم و نحوه ورود به شغل، بازار کار و فرصت های شغلی و میزان درآمد تکنسین فوریت های پزشکی ارائه می شود.

معرفی جامع و کامل رشته فوریت های پزشکی

وظایف متخصص فوریت های پزشکی

 • معاینه و ارزیابی کلی وضعیت بیمار
 • برقراری ارتباط با مرکز اورژانس و پزشک مشاور و دریافت راهنمایی و دستورات او
 • استفاده از روش های و تجهیزات پیشرفته برای رفع مشکلات حاد بیمار مانند تنگی نفس، ایست قلبی و …
 • انجام روش های جراحی اولیه مانند قراردادن لوله تنفسی
 • استفاده از دارو و انجام تزریقات در صورت لزوم
 • پانسمان کردن و مراقبت از اعضای شکسته شده
 • کنترل مداوم علائم حیاتی بیمار از جمله نبض، تنفس، فشارخون و غیره
 • تعیین سطح هوشیاری بیمار
 • حضور مداوم در کنار بیمار در آمبولانس
 • رساندن بیمار به بیمارستان و مراکز درمانی در صورت نیاز
 • دادن اطلاعات کامل از وضعیت بیمار به بیمارستان یا مرکز درمانی
 • کنترل موجودی تجهیزات و دارو های موردنیاز در آمبولانس ها
 • تهیه گزارشات کاری روزانه

مهارت و دانش مورد نیاز رشته فوریت های پزشکی

 • علاقه و تمایل زیاد به کمک به دیگران
 • مهارت های ارتباطی قوی
 • مهارت تصمیم گیری سریع در شرایط بحرانی
 • مهارت عملی و توان انجام کارهای اورژانسی مانند احیای قلبی، گذاشتن لوله تنفسی در گردن و …
 • مهارت بکارگیری صحیح تجهیزات موجود در آمبولانس
 • انجام کار تیمی
 • توانایی مدیریت و سازماندهی کارها
 • توان جسمی و روحی مناسب
 • داشتن آرامش و حفظ خونسردی در هر شرایطی
 • توانایی کار با سیستم های ارتباطی و کامپیوتری موجود در آمبولانس
 • درک خوب وضعیت بیماران و همدردی با آنها

 

تحصیلات لازم و نحوه ورود به شغل فوریت های پزشکی

فارغ التحصیلان رشته های فوریت های پزشکی، پرستاری، اتاق عمل می توانند وارد این شغل شوند. داشتن گواهینامه رانندگی نیز برای این شغل الزامی است.

البته دارندگان مدرک کارشناسی مدیریت عملیات امداد و نجات و مدیریت در سوانح (طبیعی و غیرطبیعی) در صورت دارابودن مدرک کاردانی پرستاری، اتاق عمل، فوریت های پزشکی یا هوشبری هم می توانند این شغل را انتخاب کنند.

درآمد رشته فوریت های پزشکی

در ایران نسبت به این رشته کم لطفی های زیادی می شود و حقوق آن را از یک و نیم میلیون تومان تا نزدیک به سه میلون تومان تخمین زده می شود.

جمع بندی:

رشته فوریت های پزشکی،رشته بسیار خوبی بوده ولی در عین حال بسیار حساس و پر استرس می باشد و هر کسی توانایی ورود به آن را ندارد و ثانیا رو به اشباع شدن می رود ومتاسفانه از سایر رشته ها نیز می توانند وارد شغل فوریت شوند که این بازار کار برای فارغ التحصیلان این رشته را دشوار کرده تا جایی که بسیاری قید این رشته را زده و به سمت تحصیل مجدد در رشته های برتر رفته اند.هم اکنون فوریت های پزشکی تنها در شهرهای بزرگ دارای بازار کار می باشد ولی شاید بتوان گفت از درآمد خوبی برخوردار است.امیدواریم با تمام مسائل گفته شده با هوش و حواس کامل نسبت به انتخاب این رشته اقدام کنید.

منابع :فوریت پزشکی از نگاه فارغ التحصیلان،سایت مسیر ایرانی

ممکن است شما دوست داشته باشید
26 نظر
 1. سامان می گوید

  سلام

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام سامان جان

 2. علیرضا می گوید

  سلام
  من امسال(97) کنکور دادم و با رتبه 34 هزار منطقه سه با اینکه تقریبا همه رشته محل های فوریت پزشکی رو زده بودم هیچکدوم معرفی نشدم….میخواستم بدونم بقیه داوطلب ها چطور بودن؟آخرین قبولی ها داخل این منطقه با چه رتبه ای و کجا قبول شدن؟؟ ممنون

 3. علی خسروی می گوید

  سلام ممنون از سایت خوبتون.، بنده سوالم اینه ک من تو کنکور امسال واسه مصاحبه ب دو دانشگاه معرفی شدم ،تو هردو دانشگاهم مصاحبه و ازمون عملیم خوب بود، اگه دانشگاه لیست قبولی که رد میکنه واسه سازمان سنجش احتمال داره اونجا رد کنن باوجود اینکه دانشگاه قبولی داده؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام علی جان
   دقیقا از ساز و کار انتخابی سازمان سنجش در این مرحله اطلاع نداریم ولی احتمال اینکه شما قبول شده باشی از طرف دانشگاه و سازمان سنجش بخواد شما رو رد کنه اصلا امکان نداره ، چون فوریت پزشکی نیمه متمرکز هستش و انتخاب شما توسط دانشگاه صورت میگیره و در نهایت بر اساس یه سری فاکتورها توسط سازمان سنجش برای یکی از این دانشگاه ها معرفی میشید
   امیدواریم ک موفق باشید

   1. علی خسروی می گوید

    مچکر از پاسختون

    1. پی سی کنکور می گوید

     سپاس از شما علی جان
     موفق باشی

 4. مهدی می گوید

  سلام خسته نباشید من دوره فوریتهای پزشکی و ورژانسی رو به طور کامل دیدم و از از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی مدرک پایان دوره اموزشی گرفتم چجوری میتونم استخدام شم

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام مهدی جان
   پذیرش و استخدام رسمی در وزارت بهداشت تنها از داوطلبانی که دارای مدرک کاردانی و کارشناسی فوریت های پزشکی هستند،صورت می گیرد
   به نظر میاد که شما فقط مدرک دوره های آموزشی خارج از مقطع کاردانی یا لیسانس را کسب کرده باشید که صرفا شاید مناسب بعضی از مراکز امداد هلال احمر و یا آمبولانس های خصوصی باشد.
   موفق باشید

 5. حسین می گوید

  سلام من تو کنکور ۹۸ رتبم ۲۳ هزار منطقه سه شد و همه فوریت هارو زدم چمد روز بعد معرفی شدم واسه مصاحبه اونای ک میدونن میشه بگین حقوق و ساعت کار فوریت چطورع؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام حسین جان
   حقوق بستگی داره برای شهرهای کوچیک بین 2/5 تا 3 و برای شهرهای بزرگتر با توجه میزان شیفت کاری بین 2/5 تا تا 4 و یا حتی بیشتر هم بوده
   برای نحوه قبولی در مصاحبه می توانید کتابچه قبولی در مصاحبه فوریت پزشکی را از لینک زیر تهیه کنید :
   https://p30konkor.com/%D9%86%D8%AD%D9%88%D9%87-%D9%82%D8%A8%D9%88%D9%84%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D9%85%D8%B5%D8%A7%D8%AD%D8%A8%D9%87-%D9%81%D9%88%D8%B1%DB%8C%D8%AA-%D9%BE%D8%B2%D8%B4%DA%A9%DB%8C/

 6. مهران رضائی می گوید

  سلبا عرض سلام و خسته نباشید من کنکور۹۸شرکت کردم رتبه ام ۱۵۰۰۰منطقه ۳هستش من فوریتو تو انتخاب رشته زدم ولی به مصاحبش نرفتم (گفتن بیا اما من نرفتم)اما حالا اسمم تو نتایج نهایی فوریت قبول شدم حالا باید چیکار کنم آیا با اینکه به مصاحبه نرفتم قبولیم درسته یا نه
  لطفا در ایمیلم جواب بدید. ممنون

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام مهران جان
   خیلی عجیبه ! بدون مصاحبه قبول بشید ،اولین موردی هست که تا به الان دیدیم!
   شما یا اینکه می توانید ثبت نام کنید و حرفی ازش نزنید! و یا اینکه اگر به دنیال اطمینان هستید از سیستم پاسخگوی سایت سنجش سوال کنید تا بررسی کنند ،در هر دو صورت مسئولیتش با خودتونه
   در کل ببینید علاقه دارید یا نه یا می خواهید پشت کنکور بمانید

 7. طاها می گوید

  سلام جدیدا دیدم قد مورد نیاز تو استتخدام ۹۸ شده ۱۶۵سانتیمتر. ایا درسته ؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام طاها جان
   اطلاعی نداریم باید دفترچه های استخدامی رو بررسی کنید

 8. امین می گوید

  سلام من دانشجوی فوریت پزشکیم این رشته نیمه متمرکزه ک شامل ازمون علمی تست ورزشی تست روانشناسی مصاحبه و معاینات پزشکیه/ حدودا ده روز قبل از نتایج انتخاب رشته میاد و شما رو ب یه دانشگاه واسه مصاحبه دعوت میکنن و جواب نهایی همزمان با جواب سایر رشته ها میاد ک فک کنم 25 شهریور باشه خدمتتون بگم که ازمون علمی اگه کتاب زیستتونو بلد باشین راحته واستون توصیه میکنم ی نگاهی ب نکات اقدامات اولیه در حوادث گوناگون کنید مثلا سوال اومد که مموقع مارگزیدگی میتوان برای بهبود حال بیمار ب او شیر داد یا اینکه سکته چن نوع است یا اتل بندی را توضیح بدین / تست ورزشی شامل دو استقامت 540 متر دو سرعت 200 متر حمل قالی 9 متری ب عنوان مصدوم ب مسافت 100 متر دراز نشست و شنا سویدی ک تایم گرفته میشه /در تست روانشاسی حدودا 50 سوال دو گزینه ای تو کامپیوتر میزارن واستون که باید بله یا خیر بگین مثلا سابقه بیماری اسم داشتم یا در خانه بی جهت عصبانی میشوم و الی ماشالله/مصاحبه ب محض نشستن میپرسن که واسه چی اومدی این رشته ی حادثه ذهنی سازی میکنن واست میگن اگ تو بودی چیکار میکردی یا سابقه امدادیتو میپرسن و همچنین دقت میکنن که لکنت زبون یا کم حرف یا پر حرف نباشی /معاینات پزشکی هم معرفیتون میکنن به ی درمونگاه واسه ازمایش مورفین و شیشع معاینه چشم وفیزیک بدن / حالا این مراحل ممکنه تو قطب هایع دیگه متفاوت باشه ولی در کل همینه /ورودیتونم نیمسال دوومه ینی از بهمن میرین سر کلاس //من خودم 23 هزار منطقه سه شدم اول واسه مصاحبه قبول شدم اولویت 24 ک میشد شهرستان گراش بعد که اعلام نتایج شد اولویت دومم ینی گیلان رشت قبول شدم /در مورد این رشته بگم ک رشته پراسترسیه درامدش از علوم از و هوشبری بیشتره ولی با روح و روانت بازی میکنه ولی بازم عادت میکنین سوالی بود در خدمتم

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام امین جان
   سپاس از تجربیات ارزشمند شما

 9. Amir می گوید

  سلام. من قدم 168. ینی نمیتونم برم فوریت؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام امیر جان
   و اینکه حداقل قد در سال های اخیر 170 بوده و قبولی زیر 170 هم به ندرت بوده ولی در هر صورت احتمال قبولی کمتره
   در کل ملاک دفترچه انتخاب رشته هر سال هستش،پس باید منتظر موند تا زمان انتخاب رشته در مرداد ماه 99

 10. علی می گوید

  سلام شرایط سنی این رشته به چه صورتی است دانشگاه ها تا چه سنی در این رشته پذیرش میکنند و بعد از فارغ التحصیلی تا چه سنی فرصت استخدام داری؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام علی جان
   حداکثر سن پذیرش در دانشگاه 24 سال سن،و با اجتساب خدمت 26 سال
   برای استخدامی هم بهتره دفترچه های استخدامی را بررسی کنید

 11. علیرضا می گوید

  من پارسال با 35000 منطقه 2 هیجا دعوت نشدم ولی امسال با رتبه 19 هزار منطقه 2 قبول شدم. بازار کار این رشته حتمی هست. ولی پرستاری بهتره. اول پرستاری بعدم فوریت. هوشبری و اتاق عمل استخدام‌ش خیلی بد شده احتمال سرکار رفتن پرستار و فوریت چندین برابر این دو رشته هس. موفق باشی❤️

 12. حسن می گوید

  سلام آیا دانشجویان در صورت قبولی در رشته فوریت پزشکی بورسیه میشوند وبعد از فارغ التحصیلی بلافاصله جذب میشوند؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام حسن جان
   خیر بورسیه ای برای فارغ التحصیلا فوریت پزشکی وجود ندارد

 13. مهیار می گوید

  سلام آیا معاینه چشم فقط جهت تعیین نمره ضعیفی چشم هست یا اینکه بیماری های چشمی رو هم بررسی میکنن؟! من بیماری نادر چشمی از چشم چپم دارم این مشکل فقط برای وقتیه تنها با چشم چپ نگاه میکنم(چشمام راست بسته) ولی در حالت عادی هیچ مشکلی ندارم حتی تو شب هم رانندگی میتونم بکنم!
  لطفا جواب بدید برام مهمه!

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام مهیا جان
   معمولا بیشتر وقت صرف معاینه ضعف یا نمره بینایی میشه ولی خب اگر مشکلی داشته باشید که به راحتی قابل دید باشه میتونه براتون مشکل ساز بشه
   باز نظر قطعی بستگی به مسئولان مصاحبه داره که تا چه حد گزینش و معاینات رو جدی بگیرند

نظــــر شما چیه ؟

نظرتون در رابطه با مطلب بالا چیه؟

نظرات شما پس از ارسال،حداکثر ظرف چند ساعت توسط مدیریت تائید خواهند شد

* مهم : لطفا هر گونه بحث و سوال غیر مرتبط با مطلب فوق را تنها در انجمن پرسش و پاسخ پی سی کنکور مطرح کنید.

*ورود به صفحه ارسال سوال*