مشاوره کنکور idnovinتام لند 1400تام لندaka100

اخبار کنکور
اخبار دانش آموزی
مشاوره کنکور
سوالات کنکور
جزوات آموزشی
امتحانات نهایی

روش مطالعه زیست شناسی کنکور۹۸

روش مطالعه زیست شناسی کنکور۹۸

روش مطالعه زیست شناسی برای داوطلبان نظام جدید و نظام قدیم کنکور۹۸:

زيست‌شناسي با بالاترين ضريب به عنوان اصلي‌ترين درس گروه آزمايشي علوم تجربي براي داوطلبان اين گروه، به‌خصوص آن‌هايي که متقاضي رشته‌هاي پرطرفدار هستند، اهميت ويژه‌اي دارد. اگر داوطلبي در درس زيست‌شناسي، ده درصد از شما عقب بيفتد و در هر کدام از درس‌هاي اختصاصي‌ ديگر، پنج تا شش درصد جلو باشد، به طور کلي از شما عقب مي‌افتد. شواهد نشان مي‌دهد که فقط 7 درصد از دانش‌آموزان، تست‌هاي زيست‌شناسي را بالاي 50 درصد جواب می‌دهند. علت اين موضوع در ساعات کم مطالعه‌ی اين درس نيست، بلکه يکي از مشکلات بزرگي که داوطلبان دارند چگونه مطالعه کردن درس زيست‌شناسي است. در اين مقاله سعي مي‌کنيم تا شما را با نحوه‌ی صحيح مطالعه و تست‌زني در اين درس آشنا کنيم. مانند همه‌ی درس‌های کنکور، براي نتيجه‌گيري بهتر در درس زيست‌شناسي نيز رعايت سه مرحله‌ی مطالعه اوليه، مرور و تست‌زني، بسيار مهم است.

اصل اول عمیق خواندن زیست:

خیلی ها و حتی آنهایی که ادعا میکنند بهترین مشاور هستند تفاوت بین “مفهومی خواندن” و “عمیق خواندن” را بلد نیستند. بگذارید با یک مثال از کتاب درسی موضوع را برایتان روش کنم.

مثلا در فصل ۵ سال دوم در مورد حشرات میخوانیم که«سیستم تنفسی حشرات از تعدادی لوله های درونی به نام نای تشکیل شده است. شاخه های نای در سراسر بدن منشعب هستند. تبادل گازهای تنفسی از این انشعابات با سلولهای بدن به طور مستقیم و بدون نیاز به همکاری دستگاه گردش مواد صورت میگیرد». خب بیایید با هم این قسمت از کتاب درسی را از لحاظ عمین خواندن بررسی کنیم. ببنید بچه ها دانش آموزان تجربی باید وقتی با چنین متن های پر ملاطی در کتاب درسی مواجه میشند باید خیلی عمین آن را مطالعه کنند.

حالا اینکه گفتم یعنی چه؟ ببنید در متن کتاب اشاره شده “تعدادی لوله درونی” یعنی دانش آموز دقیقا باید با تفکر طراح سوال به متن کتاب درسی نگاه کند.ممکن است طراح بیاید و به جای واژه “درونی” واژه “بیرونی” را قرار دهد بنابراین کسی که متن را به دقت نخوانده در چنین تله هایی خواهد افتاد.یا مثلا گفته لوله ها….دقت کنید حتی شما باید دقیقا به این “ها” نیز توجه داشته باشید. ممکن است طراح بیاید و به جای “لوله ها” بگوید “یک لوله درونی”. شاید در ابتدا برای شما این روند مسخره و یا حتی خسته کننده باشد.اما شما اگر میخواهید نتیجه بگیرید باید چنین دید را نسبت به درس زیست شناسی به یک روند تبدیل کنید. همچنین در عبارت بالا توجه به واژه های “نای” – “در سراسر بدن” – “به طور مستقیم” و نیز “بدون نیاز به همکاری دستگاه گردش مواد” بسیار بسیار مهم هست.

شما میتوانید در هنگام مطالعه با استفاده از خودکار های رنگی گوناگونی آنها را مشخص کنید. مثلا برای قید ها رنگ قرمز برای شکل ها و زیر نویس های آنها رنگ سبز و برای متن کتاب درسی و توجه به واژه های اینچنینی نیز رنگ صورتی را انتخاب کرده و هایلایت نمایید. حال شما با انجام این مرحه اصل اول را رعایت کرده اید.

اصل دوم مفهومی خواندن:

خب حالا مفهومی خواندن زیست یعنی چه؟

شاید طراح سوال بیاید و در رابطه با این مطلب تستی طراحی کند که یکی از گزینه های آن این باشد: در ملخ هموگلوبین گاز اکسیژن را به ماهیچه های عقبی میرساند. کسی که عمیقا درس را خوانده باشد متوجه میشود که این گزینه غلطی است. چرا که گفته هموگلوبین اکسیژن را حمل میکند. در حالی که گفتیم سیستم گردش مواد دخالتی در تنفس جانور ندارد بنابراین…. شما با اجرای این مرحه اصل دوم را نیز پشت سر گذاشته اید.

اصل سوم تركيبي خواندن زيست:

شما که واژه “حشرات” را شنیده اید باید تمامی نکات ترکیبی آن را هم کار کنید اععم از:داشتن گردش خون باز +فراوان ترین و موفق ترین جانوران در طول تاریخ زمین+دفع اوریک اسید و…..با رعایت این سه اصل و البته مرور های متوالی میتوان یک درصد فوق العاده بالا کسب كرد. دیگر اینکه اصلا و ابدا در مطالعه زیست زیاده روی نکنید.یعنی کم نیستند دانش آموزانی که وقت ریاضی و فیزیک و عربیشون را میذارند روی زیست و این یک اشتباه محض است.

تست زنی:

حتما تست زنی داشته باشید،می توانید پس از مطالعه هر مبحث تعدادی تست آموزشی بزنید و با فاصله 1-3 روز تست هایی را نیز برای سنجش خود در نظر بگیرید و تست ها را تحلیل و نکات مهم را وارد کتاب درسی تان کنید.

پيشنهاد ما اين است که مطالعه‌ی زيست‌شناسي را در برنامه‌ی درسي روزانه‌ی خود بگنجانيد. البته اين موضوع به ميزان اطلاعات و آمادگي شما در اين درس بستگي دارد. به هر حال سعي کنيد که در هر دفعه مطالعه‌ی اين درس، حتماً موارد زير را رعايت کنيد:

هر روز، حتماً بخشي از زمان مطالعه را به زيست‌شناسي اختصاص بدهيد (حداقل دو ساعت)؛

هر ساعت از مطالعه‌ی‌ زيست‌شناسي را تنها به يک عنوان اختصاص بدهيد؛

هر ساعت از مطالعه‌ مختص يک عنوان را به چند بخش تقسيم کنيد: قسمت اول را به مرور مطالب ساعت مطالعه‌ی‌ قبل اختصاص دهيد. در قسمت دوم، مطالب مربوط به عنوان همين ساعت مطالعه را بخوانيد. چند دقيقه استراحت کنيد و در قسمت آخر، تست‌هاي مربوط به همين بخش را پاسخ دهيد.

هنگام مطالعه‌ی اين درس، حتماً به نکات زير توجه داشته باشيد:

زيست‌شناسي، درس حفظ‌کردني نيست، بلکه درسي کاملاً مفهومي است که استفاده از ابزار هوش در پاسخ‌گويي به سؤالات و درک مفاهيم آن، اهميت فوق‌العاده‌اي دارد. استفاده از ابزار هوش به‌خصوص براي دانش‌آموز در حل تست‌هاي اين درس، کارايي بسيار بالايي دارد. تسلط کامل بر مطالب اين درس، نيازمند آموزش خوب، تکرار مداوم و تست زدن فراوان است تا بتواند شخص را با چالش‌هايي که طراح سؤال براي او گذاشته است آشنا کند و از آن به‌خوبي عبور دهد.

مي‌دانيد که در زيست‌شناسي، قوانين ثابت و قاطعي، مثل درس رياضي وجود ندارد؛ اما موارد استثنايي فراوان هستند؛ پس کلماتي مثل «برخي»، «بعضي»، «بسياري»، «اغلب»، «گاهي» و… را در کتاب‌هاي درسي مشخص کنيد و مفاهيم برآمده از آن‌ها را به خاطر بسپاريد.

تصاوير در زيست‌شناسي، به فهم بهتر مطالب درسي کمک زيادي مي‌کنند و هر ساله به طور مستقيم، از خودِ تصوير يا به طور غير مستقيم از مفاهيم آن‌ها، سؤال طرح مي‌شود؛ پس زير‌نويس آن‌ها و نام‌گذاري بخش‌هاي مختلف شکل‌ها را به‌دقت مطالعه کنيد.

به همان اندازه که مطالب مطرح‌شده در بخش‌هاي “بيش‌تر بدانيد” ارزشي در طرح سؤال ندارند، مطالعه و درک مفاهيم بخش‌هاي “فعاليت” و ” آزمون” در کتب درسي، خيلي مهم هستند و در چند سال گذشته، سؤالاتي از آ‌‌ن‌ها طرح شده است.

اسامي جانداران مختلف (مثل گياهان، جانوران، قارچ‌ها، آغازيان و باکتري‌ها) را ياد بگيريد و خصوصيات ويژه‌‌ی آن‌ها را در کنارشان يادداشت کنيد. در اين موارد بايد کمي زحمت بکشيد و از کتاب‌هاي سه سال زيست‌شناسي، تمام مطالبي را که در مورد آن جاندار نوشته شده است، پيدا کنيد.

نام دانشمندان مختلف و نتيجه‌ی‌ پژوهش‌هاي آن‌ها را ياد بگيريد. هم‌چنين موارد کشف‌شده از سوي آن‌ها يا جاندار مورد مطالعه‌ی‌ آن‌ها را به‌درستي ياد بگيريد.

برخي از مفاهيم و مطالب در زيست‌شناسي، به‌قدري اهميت دارند که طرح سؤال از آن‌ها، همه‌ساله تکرار مي‌شود؛ پس در يادگيري مواردي مثل دودمانه‌ها، چرخه‌‌ی زندگي قارچ‌ها، هورمون‌هاي گياهي، انواع مختلف حواس جانوران، آزمايش‌هاي دي‌هيبريدي يا مقايسه‌ی‌ ويژگي‌هاي پروکاريوت­ها با يوکاريوت­ها و نيز بازدانگان با نهان‌دانگان يا انواع بافت‌هاي گياهي و جانوري، چرخه‌‌ی ضربان قلب و… دقت داشته باشيد.

با توجه به گسترده بودن مسايل ژنتيک، مطالعه‌ی اين موضوع، نياز به دقت قابل توجهي در درک ابتدايي مسايل مطرح‌شده و مفاهيم آن دارد.

فعاليت‌ها و آزمايش‌هاي کتاب مهم هستند؛ پس به‌راحتي از آن‌ها صرف نظر نکنيد؛ بلکه اين موضوعات را دقيقاً مطالعه کنيد.

 

روش‌های مطالعه‌ی زیست شناسب رتبه‌های برتر کنکور 

روش مطالعه نیما فقیرپور با درصد زیست 93 در کنکور 95

اول یک دور با سرعت بالا کتاب درسی را مطالعه می‌کردم.

در این مرحله خیلی دقیق نمی‌خواندم و همه مطالب را هم عمیق نمی‌آموختم.

بعد از آن مبحث تست سراسری و تالیفی می‌زدم.

 نکاتی که در طول مطالعه اولیه و سطحی به آنان توجه نکرده بودم و خودم استخراج نکرده بودم را یادداشت می‌کردم.

 سپس مدتی بعد، مثلا یک یا دو هفته بعد مجدداً متن کتاب و نکات را عمیقاً می‌خواندم.

 این کار را در فواصل زمانی مختلف چندین بار تکرار می‌کردم تا به تسلط کافی برسم.

 به طور کل بیش تر زمانم را به مطالعه‌ی کتاب درسی اختصاص دادم اما بعد از عید بیش‌تر تست می‌زدم.

برای خواندن شکل‌ها ابتدا در سال سوم سعی می‌کردم نکات گفته شده و قدیمی را حفظ کنم اما در سال چهارم بیش‌تر سعی می‌کردم خود شکل را به خاطر بسپارم، طوری که انگار از آن عکس گرفته‌ام.

 به این صورت وقتی با سؤالات مواجه می‌شدم در همان زمان می‌توانستم نکات لازم برای پاسخ‌گویی را استخراج کنم. این روش بهتر و جامع تر بود.

 

زهرا کلاه‌چی/ رتبه19منطقه 2 کنکور93/ درصد 100 زیست‌شناسی در كنكور93

من در درس زیست‌شناسی توانستم در کنکور درصد 100 را کسب کنم.

با این وحود که در آزمون‌ها به ندرت صد می‌زدم و نکته دقیقاً همین جاست. من با این‌که صد نمی‌زدم ولی هرگز ناامید نشدم و بنابراین برای یادگرفتن آزمون می‌دادم نه براي به دست آوردن رتبه.

 نکته دیگر این است که علی‌رغم این‌که هر سال سؤالات سخت‌تر می‌شوند و سؤالات جدیدی مطرح می‌شوند اما به هر حال از کتاب درسی طرح می‌شوند پس متن کتاب درسی باید بارها و بارها خوانده شود و هم‌جنین یک حافظه تصویری در ذهن خود به‌وجود بیاوریم.

 نکته دیگر این‌که بعد از کتاب درسی مهم‌ترین منبع برای داوطلبان، کلاسور ارزیابی است که خود داوطلب می‌نویسد کلاسور ارزیابی زیست‌شناسی باید در طول دو هفته آزمون بارها خوانده شود و هر بار بعد ازخواندن آن، سعی کند دیگر جوری درس بخواند که آن اشتباه رفع شود.

 

فاطمه فاضلي‌فرد/ رتبه 6 كشورسال93

مواردي كه به تسلط من بر روي درس زيست كمك كرد:

1-خواندن دقیق کتاب درسی

2-ارتباط دادن بخش‌های مختلف فصلها و کتاب‌ها با یکدیگر

3-توجه به اشکال و تصاویر براساس کتاب مصور

4-زدن تست‌های استاندارد کنکور و آزمون

5-مرور مجدد مطالب دربازه‌های زمانی مختلف

6-تحلیل سؤالات آزمون و یادگیری براساس تحلیل و تصحیح سؤالات

7-نگاه کردن به مطالب از دید طراح

8-هر روز زیست می‌خوندم

 

علیرضا رضائی / رتبه 9 كشور سال93

نقطه قوت پايدار من درس زیست بود، زيرا:

1-متن کتاب درسي  را با وسواس زياد می‌خواندم.

2-نکات ترکیبی را کامل می‌نوشتم

3-سه کتاب را با هم می‌خواندم

4-تست‌های کنکور و آزمون را دقیق و گزینه‌ به گزینه تحلیل می‌کردم.

5-مرور مستمر داشتم

6- و هر روز زیست می‌خواندم

          و حاشیه می‌نوشتم

          و سوال طرح می‌کردم

 

حسین خاکپور/ رتبه 10 كشور سال93      

روز كنكور براي درس زيست شناسي نتيجه مطلوب كسب كردم و دلائل آن را به شرح زير ارزيابي مي‌كنم:

  • 1- علاقه زیاد

  • 2- بها دادن به متن کتاب درسی و دقت و تمرکز زیاد هنگام خواندن کتاب درسي

  • 3- مرورهای هر روزه

  • 4- حل سؤالات استاندارد و پیدا کردن نکات مهم مورد توجه طراحان

  • 5- اکتفا نکردن به حل تست‌ها و بررسی کامل آن‌ها و سعی در طرح تست مشابه ‌آن‌ها

  • 6- پرهیز از تعدد منابع

  • 7- خلاصه نویسی و حاشیه‌نویسی

محمد سجاد شعبانی‌پور/ رتبه 10منطقه 1سال93

من در ابتدای سال درصدم در درس زيست در آزمون‌ها 50 بود(البته حدوداً) اما به مرور زمان با مطالعه دقیق‌تر به 88 رسید .

روش خواندن: به‌صورت دقیق مي‌خواندم به‌طوری که در بار بیستم هم مثل بار اول می‌خواندم یعنی سعی می‌کردم نکات را دقیق بخوانم.

 ضمناً سعی می‌کردم در مورد شکل‌ها و مسائلي که مشکل داشتم نكات يادگرفته شده از سال‌های مختلف را به يك دیگر ارتباط دهم و نکات ارتباطی را برای خودم بنویسم.

مریم سببی/ رتبه‌ی 74 سال 89/ پزشکي شهید بهشتی

1-من دانش‌آموز ریاضی بودم که در سال آخر تغییر رشته دادم، در نتیجه باید درس زیست را خودم به حد بالا می‌رساندم.

2- همواره با معلم زیست خودم صحبت می‌کردم (در ساعات بعد از کلاس)، اشتباهاتم را می‌گفتم و با هم منشأ این که چرا اشتباه کردم را بررسی می‌کردیم و راه‌های بهتر کردن را پیدا می‌کردیم.

3- بعد از 2 بار خواندن کتاب، تست تمرین می‌کردم، این باعث می‌شد بدانم از نظر طراحان سؤال کدام قسمت‌های کتاب اهمیت بیش‌تری دارند و دوباره کتاب درسی را می‌خواندم و به نکات آن بیش‌تر دقت می‌کردم.

4- بر خلاف خیلی از دوستانم که از کتاب‌های زیادی استفاده می‌کردند از حداکثر 2 کتاب استفاده می‌کردم ولی آن‌ دو را خیلی کامل و مفهومی ‌خواندم. به طوری که بعد از تمام کردن تست‌ها و رفع اشکال و بدون در نظر داشتن این‌که این کتاب تست است، شروع به خواندن پاسخ‌نامه‌ی آخر کتاب می‌کردم و این باعث می‌شد خیلی از نکات را مرور کنم.

5- تقریباً هر روز زیست می‌خواندم، به طوری که بعد از عید می‌گفتم کل زیست‌‌شناسی 30 فصل است در هر ماه می‌توانم کل زیست را مرور کنم.

6- بی دقتی‌های خودم را جدي مي‌گرفتم و با دقت می‌نوشتم تا همواره مرور کنم.

 

خدیجه گردی/ دانشجوی دندان‌‌پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران

درس اول و مهم ترین درس رشته تجربی زیست:

مواردي كه من اجرا مي كردم و بر روي اين درس تسلط پيدا كرده بودم، بدين شرح است:

1-نکات آزمون‌ها و کتا‌ب‌های کمک درسی را به کتاب درسي منتقل کردم.

2- در درس زیست، تمام ویژگی‌های گروه‌ها را (حشرات، ماهی‌ها و . . .)

طبقه‌بندی کردم، در واقع نوعی ترکیب‌بندی ویژگی کردم.

نويسنده : نوشین‌سادات مهدیان/سجاد عبيری/کانون

لینک کوتاه مطلب : https://p30konkor.com/?p=2909

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظــــر شما چیه ؟

نظرتون در رابطه با مطلب بالا چیه؟

1- نظرات بدون اسم تایید نمی شوند!

2- نظرات خود را به دور از توهین، تحقیر و تمسخر دیگران ارسال کنید.

3- نظرات شما پس از ارسال، حداکثر ظرف چند ساعت توسط مدیریت تائید خواهند شد.

یادت نره ! اسمت رو وارد کن

X   
[TITLE]