تام لندکلاسینوتام لند

اخبار کنکور
اخبار دانش آموزی
مشاوره کنکور
سوالات کنکور
جزوات آموزشی
امتحانات نهایی

بهترین روش خواندن عربی برای کنکور

بهترین روش خواندن عربی برای کنکور

بهترین روش خواندن عربی برای کنکور

بهتری روش مطالعه عربی کنکور

پی سی کنکور: در این مطلب می خواهیم به طور مفصل بهترین روش درس خواندن عربی برای کنکور را به شما داوطلبان عزیز آموزش دهیم. عربي، دومين درس دفترچه‌ عمومي کنکور است که در ميان بيشتر داوطلبان، چندان جايگاه دوست داشتني و خوبي ندارد. خيلي از داوطلبان با اين درس مشکل دارند و وقتي اسم عربي مي‌آيد، بعضي‌ها، چهار ستون بدنشان مي‌لرزد! گروهي، اخم‌هايشان درهم مي‌رود و از نظر برخي از داوطلبان هم، امان از عربي و سختي‌هايش! اما کافي است که پاي اظهار نظر گروه ديگري از داوطلبان نيز بنشينيم.

 

از نظر آنان، اگر درس عربي، طبق اصول درست مطالعه اين درس خوانده شود، واقعاً درس چندان سختي نيست؛ بلکه شيرين و جذاب نيز هست. اگر جزو اين دسته از داوطلبان هستيد به شما تبريک مي‌گويم، و اگر از جمله داوطلباني هستيد که به دليل سختي عربي از مطالعه آن صرف‌نظر کرده‌ايد، بايد اشاره کنيم که عربي درس مهمي است و با وجود اينکه ضريب 2 دارد، اما به دليل اينکه بسياري از داوطلبان در نحوه مطالعه و تست‌زني اين درس مشکل دارند و نمي‌توانند درصد خوبي در کنکور در اين درس کسب کنند، گروهي که در اين درس، چند تست درست بيشتر در مقايسه با ديگران مي‌زنند، مي‌توانند رتبه قابل قبول‌تر و بهتري به دست آورند.

 

اگر براي شما هم، مانند بسياري ديگر از داوطلبان، کسب رتبه خوب و رسيدن به آرزوها و اهداف مورد نظرتان ارزشمند است، حتماً به درس عربي به عنوان يک درس مهم توجه داشته باشيد. برخي از شما حتماً با خودتان مي گوييد که «من در اين درس ضعف دارم و الان چطور مي‌توانم نتيجه خوبي در اين درس بگيرم؟» در جواب شما بايد بگوييم که اگر از همين الان و طبق اصولي که در اين مقاله اشاره مي‌کنيم، درس عربي را جزو برنامه مطالعاتي خود بياوريد، حتماً مي‌توانيد در آن، نتايج بسيار خوبي را کسب کنيد. ما افرادي را در سال‌هاي قبل داشته‌ايم که در همان سال برگزاري کنکور، عربيِ خود را با تلاش و کوشش تقويت کرده و به حد بسيار خوبي رسانده‌اند.

 

 

برای خواندن عربی از کجا شروع کنیم؟

 حتماً اين سؤال پيش مي‌آيد که اگر بخواهيم درس عربي را به خوبي براي کنکور مطالعه کنيم، اول چه چيزي را بايد بخوانيم و از کجا شروع کنيم. براي پاسخ به اين سؤال، لازم است که بدانيد سؤالات عربي در کنکور شامل چند قسمت است: ترجمه،‌ درک مطلب و قواعد.

1- بخش اول، ترجمه، که تقريباً شامل هشت سؤال است و ترجمهعربي به فارسي، ترجمه فارسي به عربي(تعريب) و سؤال از مفهوم جمله يا عبارت را در بر مي‌گيرد.

2- بخش دوم، درک مطلب است که تقريباً 9 سؤال را در بر مي‌گيرد و شامل سؤالات از متنو تشکيل (حرکت‌گذاري) و تجزيه و ترکيب (التحليل الصرفيوالاعراب) است.

3- بخش سوم، مربوط به قواعد عربي دو و سه است که شامل سؤالات اعلال، مرفوعات، منصوبات و  سؤالاز انواع اعراب واعراب فعل مضارع و صفت و مضاف اليه و… مي‌شود

اگر به اين بودجه بندي توجه کنيد، متوجه خواهيد شد که اگر هشت سؤال ترجمه و چهار سؤال درک مطلب را، که همگي مربوط به دانستن ترجمه است، با هم جمع کنيم، اين سؤالات حدود پنجاه درصد از سؤالات عربي را در آزمون سراسري بر مي‌گيرد؛ البته حتماً مي‌دانيد که گاهي پاسخگويي به قواعد نيز، مستقيم ياغيرمستقيم، با دانستن ترجمه ارتباط دارد؛ با وجود اين، ارزش ترجمه و درک واژگان،ارزشي بيش از پنجاه درصد را داراست. به همين خاطر، به شما داوطلب عزيز پيشنهاد مي‌کنيم که کار خواندن عربي را باترجمه شروع کنيد و تا آخر، مطالعه و تست و تمرين و … را در اين قسمت رها نکنيد.

 

 

گام اول درس خواندن عربی

به عنوان گام اول در ترجمه، سراغ انواع فعل ها برويد و سعي کنيد که به آن افعال تسلّط کافي پيدا کنيد و پس ازمرور افعال، شروع به تست زدن نماييد و اشکالات و نقاط ضعف خود را پيدا کنيد و تا آنجاکه مي‌توانيد، دايره فراگيري لغات خود را افزايش دهيد، و اگر مي‌خواهيد در ترجمه واقعاً موفق باشيد سعي کنيد که هر وقتي هر تست عربي را مي‌بينيد، به لغات آن توجه ويژه‌اي داشته باشيد و آنها را به خاطر بسپاريد. پساز مدتي اين کلمات، عبارات و واژگان تکرار مي‌شود و به اين صورت، شما مي‌توانيد در ترجمه متون عربي موفق شويد.

 

 

گام دوم درس خواندن عربی

در گام دوم بايد به سراغ متون درک مطلب برويد. اين متن‌ها، علاوه بر فعل‌ها، شامل لغات مهم ديگر نيز هستند. خواندن اين درک مطلب‌ها توانايي شما را در ترجمه متوني که در کنکور داده مي‌شود، بالا خواهد برد؛ پس با حوصله، همه لغات مشکل را بيابيد و ياد بگيريد. براي انجام اين کار، به صورت آهسته وپيوسته، هفته‌اي يک تا سه متن درک مطلب بخوانيد و سعي کنيد که به آن مطالبتسلّط پيدا کنيد. پس از مدتي که به خواندن و ترجمه درک مطلب پرداختيد، متوجه مي‌شويد که چقدر درک مطلب برايتان راحت‌تر و آسان‌تر شده است. علت آن هم تکراري بودن بسياري از لغات و فعل‌هاست.

دو نکته‌‌اي که شما داوطلب عزيز در زمينه ترجمه متون عربي بايد بدانيد، اين است که در عربي، با دانستن ريشه يک فعل و زماني که يک فعل در آن صرف شده است، مي‌توانيد در ترجمه بسيار پيشرفت کنيد؛ افزون بر آن، در عربي، بسياري از لغات مشتق هستند؛ يعني ريشه فعلي دارند و کافي است که شما همان سه حرف اصلي تشکيل دهنده يک کلمه را بدانيد؛ به اين ترتيب، موفق خواهيد شد که با سهولت و به آساني، معني کلمه را حدس بزنيد. نکته دوم آنکه در عربي براي حفظ معني کلمات، مي‌توانيد از جعبه «لايتنر» استفاده کنيد. اين ابزار به شما کمک خواهد کرد تا يادگيري ماندگاري داشته باشيد و کلمات براي هميشه در ذهنتان باقي بماند؛ البته، استفاده از جعبه «لايتنر» در عربي نيز، مانند بيشتر دروس، به اينجا ختم نمي‌شود و شما مي‌توانيد در قواعد و ساير بخش‌هاي عربي هم از «لايتنر» استفاده کنيد.

 

 

گام سوم درس خواندن عربی

مرحله سوم يادگيري درس عربي، مربوط به قواعد اين درس است. در اين مرحله سعي کنيد که با خود رو راست باشيد و ببينيد که چقدر از قواعد عربي را مي‌دانيد و چه مقدار آن براي شما نامفهوم است. پاسخ به اين سؤال، بسيار مهم است؛ چون قواعد عربي در بيشتر موارد به صورت زنجيروار به هم پيوسته است؛ مثلاً بحث فعل و انواع آن، که در عربي راهنمايي آمده است، نقش مهمي در يادگيري شما در نحوه ساختن فعل امر و اسم فاعل، اسم مفعول و … دارد.

 

 

قواعد عربی را چگونه بخوانیم؟

اگر واقعاً در قواعد ابتدايي و اوليه مشکل داريد، اصلاً اشکالي ندارد که سري به جزوات و کتاب‌هاي راهنمايي خود بزنيد و آنها را دوباره مطالعه کنيد تا هم بهتر و هم با سهولت بيشتري قواعد دبيرستان را ياد بگيريد؛ پس از انجام اين کار و فراگيري مقدمات، خلاصه‌اي از قواعد را تهيه کنيد و در آن، نکته‌هاي خيلي مهم و استثناها را يادداشت کنيد و پس از آن سعي کنيد که تست آنموضوع را بزنيد؛ البته بايد توجه کنيد که در ابتدا ده تا پانزده تست را انتخاب کرده و هر يک از آن تست‌هارا در زمان کمتر از يک دقيقه بزنيد و سپس براي هر تست زده شده، درصد بگيريد و بعد از آن، بامراجعه به پاسخنامه، اشکالات و نقاط ضعف را خود پيدا کرده و سعي کنيد که با مراجعه به قواعد خلاصه شده يا قواعد مفصل در کتاب، مطالب را در ذهن خود تثبيت نماييد. در اين حالت است که شما کمکم به قواعد عربي تسلّط پيدا مي‌کنيد. اگر در يادگيري قواعد در اين مرحله هنوز مشکل داشتيد، دوباره به سراغ جزوه و کتاب‌هايتان برويد يا از دوستان و معلمتان کمک بگيريد؛ اما هيچ يک از قواعد را بدون يادگيري يا با يادگيري ناقص رها نکنيد؛ زيرا در عربي، فراگيري بسياري از قواعد، در يادگيري قواعد بعدي مؤثر هستند و نقص در يادگيري هر يک باعث مي‌شود که شما قواعد بعدي را نيز نتوانيد به خوبي و به صورت کامل ياد بگيريد. بعد از رفع اشکال کامل به سراغ تست‌هاي بعدي برويد و کار خود را همين طور ادامه دهيد.

 

کار ديگري که براي يادگيري بهتر قواعد مي‌توانيد انجام دهيد، اين است که قواعدي را که در مرحله‌ اول ياد گرفته‌ايد، روي متن پياده کنيد؛ يعني متن درس را تجزيه و ترکيب کنيد؛ مثلاً اگر در درس استثناء هستيد، «مستثني» و «مستثني‌منه»ها را در متن درس پيدا کنيد و ترکيب کنيد. آن قدر اين کار را انجام دهيد تا با قواعد آن درس کاملاً آشنا شويد. بعد از يادگيري قواعد و ترجمه، نوبت به تمرين‌ها مي‌رسد. سعي کنيد که تمرين‌هاي کتاب را خودتان بدون نگاه کردن به جزوه‌ حل کنيد؛ حتي مي‌توانيد که کمي آنها را تغيير داده و باز هم حل کنيد؛ به‌طور مثال، در مبحث اعلال، فعل معتل ناقص را تبديل به اجوف کنيد و بار ديگر در ذهنتان به سؤال پاسخ دهيد.

 

مرحله آخري که در مطالعه عربي براي کنکور بايد انجام دهيد اين است که تست‌هاي جامع را در زمان مقرر شده در کنکور بزنيد و معلومات، سرعت و مهارت خود را بسنجيد. انجام اين کار باعث مي‌شود تا آمادگي خود را در زمان‌بندي خاص تجربه نماييد و بتوانيد تسلّطتان بهاطلاعات را با زمان بندي، هماهنگ کنيد.در اين زمان به خودتان ياد بدهيد که با هماهنگي زمان و اطلاعاتتان، از تست‌هاي سخت بگذريد تا بتوانيد تمام سؤالات را بخوانيد و از معلوماتتان حداکثر استفاده را ببريد.

 

 

روش خواندن درس عربی رتبه های برتر کنکور

احسان بهرامی-رتبه 56 کنکور 93 – منطقه2

درس عربی عمومی را 100 زدم.

درس عربی درسی سرنوشت‌ساز در کنکور سراسری است که با یکسری اقدامات می‌توان به درصد بالای این درس در کنکور امیدوار بود:

1- مطالعه‌ی کلمه به کلمه کتاب درسی و بررسی قسمت‌های مختلف آن از نظر ترجمه و قواعد.

2- استفاده از فنون ترجمه در پاسخ گویی به سوالات ترجمه.

3- استفاده از روش حذف گزینه در رسیدن به جواب قطعی در مبحث ترجمه.

4- حلّ درک مطلب‌های متعدّد (ترجیحاً از کنکورهای سال‌های قبل)

5- حلّ سوالات قواعد با استفاده  توام ازترجمه و قواعد.

6- حلّّ تست‌های استاندارد متعدّد ار مباحث گوناگون.

 

محمدرضا جاذب-رتبه15 منطقه 3 کنکور93-رشته انساني

در ابتدا این درس را کم‌تر از بیست‌ درصد می‌زدم ولی توانستم آن را به هفتاد درصد برسانم .برای ترجمه اول لغات آخر کتاب مربوط به درس را می‌خوانم سپس ترجمه درس بعد از آن قواعد درس را می‌خواندم و قواعد را به طور تشریحی روی برگه‌ای می‌نوشتم و روزی 5 الی 10 تست می‌زدم در طول هفته یعنی هر شب نیم الی یک ساعت به تست زنی در درس عربی می‌پرداختم و هم‌چنین به تجزیه و تحلیل تمرین‌های درس می‌پرداختم و آن‌ها را به طور تشریحی حل می‌کردم.

 

سینا اکبری-رتبه5 منطقه2 کنکور93-رشته ریاضی

با توجه به این‌که در صدهایم پایین بود، نیاز به تغییر روش را احساس می‌کردم.

منبع مطالعاتی‌ام را برای عربی عوض کردم.

برای مدتی حدود 2 ماه، عربی را هر روز می‌خواندم. هر چند بعضی روزها وقت کم‌تری می‌گذاشتم، ولی هر روز می‌خواندم.

تا جایی که می‌توانستم، سعی کردم قسمت‌های زیادی کار کنم.

در کنار قواعد، برای ترجمه و درک مطلب هم وقت می‌گذاشتم و در اواخر بیش‌تر روی درک مطلب تمرکز داشتم.

این‌که می‌توانستم در آزمون‌ها تست‌های درک مطلب را خوب بزنم، انگیزه‌ام را بیش‌تر می‌کرد.

چون در اوئل در عربی وقت کم می‌آوردم، در خانه سعی می‌کردم تست‌ها را در کم‌تر از زمان خودش تمام کنم.

 

محمد امین روان‌بخش، رتبۀ ۲ گروه آزمایشی علوم تجربی آزمون سراسری ۹۵، عربی ۱۰۰ درصد:

متن درس‌های کتاب درسی را با دقت می‌خواندم؛ چون اسکلت‌بندی سؤال‌های آزمون سراسری از کتاب درسی است و لغات آخر کتاب را نیز با دقت می‌خواندم. در کل، چون سال دوم و سوم خوب کار کرده بودم، برای این درس وقت زیادی نمی‌گذاشتم و بیشتر تست می‌زدم.

 

سید شایان پور میر بابایی، رتبۀ ۱ گروه آزمایشی علوم تجربی آزمون سراسری ۹۳، عربی ۷/۹۴ درصد:

به نظر من، عربی یک مجموعه قواعد دارد که خواندنی است و در ابتدا باید به این قواعد مسلط شد و سپس تست کار کرد. این قواعد حتی در مبحث ترجمه هم مهم است. من برای عربی از سال دوم به طور جدی شروع به مطالعه کردم، اما تسلطم را در سال سوم به دست آوردم و سال چهارم بیشتر تست می‌زدم.

 

زهره بابایی، رتبۀ ۱۳ گروه آزمایشی علوم انسانی آزمون سراسری ۹۴، عربی اختصاصی۱۰۰ درصد:

از سال دوم به صورت جدی عربی را برای آزمون سراسری خواندم. ابتدا قواعد را (همراه با پیش‌خوانی) به صورت کامل در کلاس یاد می‌گرفتم و سپس تمرین‌های کتاب را به طور کامل حل و تمام متن دروس و گزاره‌های داخل تمرین‌ها را تجزیه و تحلیل می‌کردم و این روند را تا پایان سال آزمون سراسری ادامه دادم و بعد از کتاب، برنامه‌ حجیمی برای تست زدن طراحی کردم؛ به طوری که اکثر کتاب‌های تست موجود در بازار را چند بار حل کرده بودم؛ البته کتاب درسی همیشه برای من اولویت داشت و عربی سه سال دبیرستان من آن قدر نوشته شده و سیاه است که قابل خواندن مجدد نیست، و حتی تمام جمله‌های جزوۀ دبیرم را تجزیه و تحلیل کردم و مجبور شدم که دوباره جزوه‌ جدیدی را تهیه کنم.

 

مجتبی جعفری مسلم، رتبه ۱۳۸ گروه آزمایشی علوم انسانیآزمون سراسری ۹۳، عربی عمومی ۸۰ درصد و عربی اختصاصی ۷/۸۱ درصد :

ابتدا قواعددرس را از روی جزوه یا کتاب‌های کمک درسی مطالعه و سپس همان قواعد را در دفترجداگانه خلاصه نویسی و در نهایت تست زنی را شروع می‌کردم.
تست‌ها را در طول هفته تقسیممی‌کردم؛ به طوری که هر روز یک یا نیم ساعت از مطالعه خود را به تست‌زنی عربی اختصاصمی‌دادم، یعنی همۀ تست‌ها را در یک روز تمام نمی‌کردم؛ زیرا این عمل، همباعث خستگی ذهن و زده شدن از درس عربی و هم باعث یادگیری ناقص آن درس می‌شود. اینشیوه که من هر روز در برنامه‌ مطالعاتی‌ام تست زنی عربی داشته باشم، باعث می‌شد که منهر روز قواعد را مرور کنم و با آرامش تمام، ریز به ریز نکات را تحلیل کنم و ۹۹ درصدنکات همان درس را یاد بگیرم و سپس تمام نکات مهمی را که در پاسخنامۀ تشریحی تست‌هاوجود دارد، در دفترچه‌ای جداگانه یادداشت می‌کردم و این دفترچه را همیشه همراه خود داشتم و در اوقاتی که داخل ماشین بودم یا در وقت‌های تلف شده، آن نکات را مرور می‌کردم.

 

بعد از آنکه همه‌ تست‌ها را زدم و بر قواعد مسلط شدم، این قواعد و نکته‌هایآن را روی قرآن کریم تمرین کردم؛ برای مثال، در مبحث اعلال، فعل‌های معتل را از رویقرآن پیدا نموده و نوع فعل معتل و نوع اعلالی را که در آن صورت گرفته است مشخص کردم. این تمرین و تکرار باعث شد که بیشتر و بیشتر بر مباحث درس عربی مسلط شوم.

 

علی ولایی، رتبۀ ۱ گروه آزمایشی علوم انسانی آزمون سراسری۹۳، عربی عمومی89/4 درصد و عربی اختصاصی ۱۰۰ درصد :

در عربی پایه‌ام ضعیف نبود و به خاطر علاقه‌ام به این درس ، مطالعۀ آن برایم سخت نبود؛ هر چند که در درک مطلب کمی مشکل داشتم؛ چون معتقدم که سؤال‌های این بخش کمی سلیقه‌ای است. در کل، تمام دروس، بخصوص درس‌های تفهیمی مثل عربی یا ریاضی، را روز خوانی می‌کردم؛ یعنی همان روز که معلم درس می‌داد، زمانی را در خانه برای مطالعه آن دروس اختصاص می‌دادم.

 

تارا فرسادفر، رتبۀ ۱ گروه هنر آزمون سراسری ۹۳، عربی ۱۰۰ درصد :

به نظر من، درس عربی با تمرین زیاد جواب می‌دهد. برای فراگیری این درس، ابتدا قواعد را می­خواندم و بعد با تست زدن نکته‌ها را در ذهنم تثبیت می‌کردم؛ حتی ترجمه را هم با تست زدن در ذهنم تثبیت می­کردم؛ البته در درک مطلب تا فروردین مشکل داشتم، اما بعد از تعطیلات نوروزی، وقت زیادی روی درک مطلب گذاشتم و در این بخش هم مسلط شدم.

 

نگین یغمایی، رتبۀ ۲ گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی آزمون سراسری ۹۳، عربی ۸۵ درصد:

بعد از امتحانات نهایی نیز سؤال‌های عربی همه آزمون‌های سراسری سال‌های اخیر را حل کردم و هر روز یک آزمون سراسری عربی می‌دادم و یک درک مطلب کار می‌کردم. در طی سال هم با آزمون‌های آزمایشی که در آنها شرکت می‌کردم، جلو می‌رفتم.

 

امید شمس‌اللهی، رتبۀ ۲ گروه آزمایشی علوم انسانی آزمون سراسری ۹۳، عربی عمومی ۱۰۰ درصد و عربی اختصاصی ۷/۸۶ درصد:

سال چهارم هم دبیرمان تمام تست­های آزمون‌های سراسری و آزاد ۱۰ سال اخیر را سر کلاس می‌آوردند و هر جلسه دو مجموعه کامل تست می‌زدیم و ایشان هر تستی را که می‌دیدند مشکل است، توضیح می‌دادند و قواعد عربی مرتبط با آن سؤال را دوره می‌کردند.

 

الهام حبیب‌زاده، رتبۀ ۴ گروه آزمایشی علوم انسانی آزمون سراسری۹۳، عربی عمومی۷/۹۰ درصد و عربی اختصاصی۹۵ درصد:

تابستان منتهی به سال چهارم، عربی را شروع کردم. ابتدا هر مبحث را می‌خواندم و سپس برای آن، تست می‌زدم. از مهرماه به بعد، مطالعه عربی‌ام محدود به گوش دادن در سر کلاس شد و هر دو روز یک بار هم تست می‌زدم. از بهمن ماه، آزمون‌های سراسری عربی چهار گروه آزمایشی دیگر را زدم (فقط تست‌های عربی گروه آزمایشی خودم را در این زمان نزدم)؛ یعنی هر روز در مدت ۳۰ دقیقه، دو مجموعه از تست‌های عربی را تا آزمون سراسری پاسخ می‌دادم و تا اسفند ماه همه تست‌ها را زده بودم.

 

علی عجم، رتبۀ ۲ گروه آزمایشی علوم تجربی آزمون سراسری ۹۲، عربی ۷/۹۴ درصد :

مشخص است که اگر سال دوم و سوم را خیلی خوب خوانده باشی، سال چهارم مشکلی نخواهی داشت. من چون به عربی نسبتاً مسلط بودم، اوایل سال چهارم نگاهی گذرا به نکات قواعد عربی کردم و بعد از آن فقط تست می‌زدم. شاید بتوانم بگویم که از آبان ماه به بعد لای کتاب عربی را باز نکردم، اما زیاد تست می‌زدم.

 

روژان ربانی، رتبۀ ۷ گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی آزمون سراسری ۹۲، عربی ۹۶ درصد:

متن کتاب‌ها را به طور کامل تجزیه و ترکیب می‌کردم. سال چهارم در ابتدا خیلی روی لغت کار نمی‌کردم، اما دو سه ماه آخر، روی لغت وقت گذاشتم. برای تست هم فقط تست‌های آزمون سراسری را کار کردم و سراغ کتاب‌های کمک آموزشی و تست‌های متفرقه نرفتم. به داوطلبان هم پیشنهاد می‌کنم که اگر در قواعد عربی ضعیف هستند، کل گزینه­های سؤال­های آزمون سراسری سال‌های گذشته را تجزیه و ترکیب کنند.

 

 

نکات مهم نحوه مطالعه درس عربی :

1- در درس عربي نزديک به هشتاد درصد سؤالات از قواعد و صرف و نحو زبان عربي مطرح مي‌شود و بقيه پرسش‌ها از ترجمه لغات و متون عربي و … است؛ پس حتماً به بودجه‌بندي سؤالات توجه کنيد و، اگر تازه تصميم به مطالعه اين درس گرفته‌ايد، با توجه به نقاط قوت و ضعف و توان مطالعاتي خود برنامه‌ريزي کنيد.

2- خواندن قواعد را از پايه شروع کنيد و آنها را براي خود همراه با مثال خلاصه نويسي نماييد.

3- به لغت‌آموزي در اين درس توجه داشته باشيد؛ زيرا با لغت آموزي خوب مي‌توانيد در زمان پاسخگويي به سؤالات صرفه‌جويي کنيد؛ به علاوه، اين عمل، دقت شما را در قسمت‌هاي ديگر زبان عربي افزايش خواهد داد.

4- از لغات و اصطلاحات مشکل فيش برداري کنيد.

5- در درس عربي به اعراب کلمات (منصوب، مرفوع، مجرور و مجزوم) دقت ويژه داشته باشيد.

6- فراموش نکنيد که شرط مهم و اساسي ماندگاري مطالب در ذهن، مرور آنها به صورت مداوم است. بهترين مرور، به ترتيب، يک روز، يک هفته و يک ماه پس از اولين مطالعه است.

7- عربي را به صورت پيوسته بخوانيد؛ يعني هر گاه شروع به مطالعه اين درس نموديد، تا زمان برگزاري کنکور، اين مطالعه را به طور پيوسته ادامه دهيد.

8- در هنگام تست زني يا در هنگام بررسي تست‌ها، هر چهار گزينه را مورد بررسي قرار دهيد و گزينه‌هاي غلط را با بيان دليل اشتباهات آنها کنار بگذاريد. با انجام اين کار، شما عملاً چهار تست را حل کرده‌ايد.

9- نگاه کردن به پاسخ‌هاي تشريحي سؤالات عربي، بعد از پاسخ دادن، بسيار لازم است و در فراگيري اين درس خيلي به شما کمک خواهد کرد؛ هر چندت به تست‌ها درست پاسخ داده باشيد. توجه کنيد که هنگام مطالعه پاسخ‌هاي تشريحي، باز هم هر چهار گزينه را بررسي کنيد.

10- اگر قواعد عربي را درس به ‌درس نمي‌خوانيد و آنها را نهاآبه صورت موضوعي مطالعه مي‌کنيد، حتماً سعي کنيد که درس‌هاي کتاب را نيز در زمان خود مطالعه کنيد.

منابع :پیک سنجش-کانون

لینک کوتاه مطلب : https://p30konkor.com/?p=2874

ممکن است شما دوست داشته باشید
2 نظر
 1. namat hasani می گوید

  عالی ولی توسایت بالا نمیاد

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام عزیز
   دقیقا مشکلتون کجاست؟

نظــــر شما چیه ؟

نظرتون در رابطه با مطلب بالا چیه؟

1- نظرات بدون اسم تایید نمی شوند!

2- نظرات خود را به دور از توهین، تحقیر و تمسخر دیگران ارسال کنید.

3- نظرات شما پس از ارسال، حداکثر ظرف چند ساعت توسط مدیریت تائید خواهند شد.

نکته مهم : پاسخ به کامنت ها نظر قطعی نمی باشد و توصیه می شود حتما از منابع مرجع همچون سازمان سنجش، آموزش و پرورش و مراکز دانشگاهی اطمینان لازم را به عمل آورید.

یادت نره ! اسمت رو وارد کن

X   
[تام لند]