تام لندکلاسینوتام لند

اخبار کنکور
اخبار دانش آموزی
مشاوره کنکور
سوالات کنکور
جزوات آموزشی
امتحانات نهایی

روش مطالعه فیزیک کنکور98

روش مطالعه فیزیک کنکور۹۸

روش مطالعه فیزیک برای داوطلبان نظام جدید و نظام قدیم کنکور۹۸:

برای شروع مطالعه‌ی فیزیک اولین و مهم‌ترین کار، مطالعه‌ی جزوه‌ی دبیر (که دانش‌آموز با آن احساس نزدیکی می‌کند) و کتاب درسی است. این مطالعه باید در چند مرحله انجام شود.

مرحله‌ی اول: مطالعه‌ی سریع یا اصطلاحاً همان مطالعه‌ی روزنامه‌ای از روی جزوه‌ی دبیر و بعد کتاب درسی

مرحله‌ی دوم: بعد از مطالعه‌ی روزنامه‌ای که مدت‌زمان زیادی لازم ندارد (معمولاً ۵ تا ۱۵ دقیقه)، مطالعه‌ی عمقی مطالب آغاز می‌شود. در این قسمت باید مثال‌های حل‌شده در جزوه‌ی دبیر و کتاب درسی به طور کامل بررسی شده و سپس مجدداً حل شوند.

اثبات فرمول‌ها به درک بهتر و تجزیه و تحلیل راحت‌تر مسائل کمک می‌کند (یکاها و تبدیل واحدها اصل غیر قابل انکار در این مرحله است).

مرحله‌ی سوم: حالا باید یک بار دیگر متن و کتاب و جزوه‌ مطالعه شود و زیر نکات مهم خط کشیده شود و خلاصه‌نویسی انجام شود (برخی به‌اشتباه همان دفعه‌ی اول اقدام به خط کشیدن و… می‌کنند که به این دسته از دوستان باید بگویم شما که هنوز به مطلب تسلط ندارید از کجا می‌دانید این قسمت مهم است یا نه؟)

مرحله‌ی چهارم: دانش‌آموزان کنکوری باید به سراغ تست‌های کنکور ۱۰ سال اخیر بروند (با این کار تسلط روی مطالب بیش‌تر می‌شود). در مرحله‌ی حل تست بهتر است همه‌ی تست‌های یک موضوع را یک‌جا حل نکنید و این کار را در دو یا چند مرحله انجام دهید.

 

برای حل مسئله‌های فیزیک حتماً مرحله‌های زیر را دنبال کنید:

1. صورت مسئله را دقیق بخوانید و مبحث را شناسایی کنید و بفهمید مسئله از شما چه می‌خواهد.

۲. اگر لازم بود، شکل بکشید.

۳. فرمول مربوط به مسئله را یادآوری کنید. اگر خلاصه‌نویسی کرده باشید و زیاد آن را مرور کرده باشید،‌ برای‌تان خیلی راحت خواهد بود.

4. اگر نیاز به جابه‌جایی و تغییر در فرم اصلی فرمول وجود دارد آن‌ را انجام دهید.

۵. اگر داده‌های مسئله نیاز به تبدیل واحد دارند آن‌ها را انجام دهید.

۶. داده‌های مسئله را در فرمول جای‌گذاری کنید و مسئله را حل کنید.

اگر احساس می‌کنید سرعت‌تان پایین است، پیوسته تست بزنید و سعی کنید بدون این‌که دقت‌تان کم شود، سرعت را زیاد کنید. این کار تنها با تست‌زنی زیاد و اصولی امکان‌پذیر است. بر اثر حل کردن تست‌های تکراری و مشابه، سرعت عمل افزایش می‌یابد. حتی اگر لازم دیدید می‌توانید چندین بار تست‌های کنکورهای سراسری سال‌های اخیر را پاسخ دهید. توجه کنید لازم نیست مسئله را به‌ صورت تشریحی حل کنید. اگر توانستید بی‌دقتی‌های خود را کنترل کنید و کاهش دهید. فرمول‌ها را در ذهن بیاورید و فقط محاسبه‌ها را روی کاغذ انجام دهید. توجه کنید که مرحله‌هایی را که احتمال خطا در آن‌ها زیاد نیست در ذهن انجام دهید و سایر مطلب‌ها (مثل محاسبه‌ها) را حتماً روی کاغذ انجام دهید. سعی کنید از شکل‌ها حداکثر استفاده را ببرید و سرعت حل مسئله‌ی خود را با شکل افزایش دهید؛ چون خیلی به شما کمک خواهد کرد.

روش مطالعه فیزیک رتبه های برتر کنکور

وحید بالازاده رتبه‌ی 3 کشوری رشته‌ی ریاضی کنکور 94(درصد فیزیک: 100 %):

 در کلاس درس به خوبی به مطالبی که معلم بیان می‌کرد گوش می‌دادم و درس هر روز را در همان روز می‌خواندم. تعدادی تست آموزشی می‌زدم سپس در هفته‌ی بعد سعی در افزایش مهارت از طریق تست داشتم.

 

آرش نصر اصفهانی رتبه‌ی 9 منطقه 1 (رتبه‌ی 16 کشوری) کنکور 94 :

ابتدا سعی می‌کردم با حل مسائل تشریحی بسیار و غالبا سخت‌تر از سوالات استاندارد کنکور به تسلط لازم در درس برسم. سپس سعی می‌کردم با حل تست‌های سخت به شیوه‌ی ذهنی و با استفاده از تسلط به دست آمده در مرحله‌ی قبل، حل ذهنی را در خودم تثبیت کنم.

 

معصومه نوروزی رتبه‌ی 24 منطقه 3 کنکور 94 از بندر دیّر (درصد فیزیک: 71.9%):

بعد از تدریس دبیر، خودم در خانه، هم جزوه و هم مطالبی که سر کلاس گفته شده بود را مطالعه می‌کردم و متن و سوالات کتاب را می‌خواندم و حل می‌کردم و در حین انجام این فرآیند، نکته‌برداری را فراموش نمی‌کردم.

سپس سراغ درس‌نامه‌ی کتاب تست می‌رفتم و اگر مطلب جدیدی داشت سعی می‌کردم یاد بگیرم و در کتاب یا جزوه‌ی خود یادداشت کنم. سپس تست‌های آن قسمت را تقسیم می‌کردم و در هر روز هفته قسمتی از آن را می‌زدم و تا بدین ترتیب هم امکان مطالعه‌ی دروس دیگر وجود داشته باشد و هم باعث یادآوری مطالب ‌شود. در هنگام تست‌ زدن مطالب مهم و نکات را استخراج و در جزوه‌ی خودم یادداشت می‌کردم.

 علاوه بر این تست‌های مهم یا نکته‌دار یا تست‌هایی که مطلب را در حد امکان پوشش می‌داد، ستاره‌دار می‌کردم تا در سری‌های بعدی اگر وقت نداشتم کل تست‌ها را بزنم به این‌ها اکتفا کنم.

 

محمدجواد طبی کبیر رتبه‌ی 31 منطقه‌ 3 کنکور 94 (درصد فیزیک: 83 %):

با توجه به برنامه‌ی آزمون‌ها، دروس و مفاهیم را انتخاب می‌کردم و بعد از خواندن خلاصه‌ها به تست‌زنی می‌پرداختم و روش تست‌زنی من این‌گونه بود که ابتدا تعداد تست‌ها را به تعداد روزهای باقی‌مانده تا آزمون تقسیم می‌کردم و در هر روز همان تعداد تست را حل می‌کردم.

 

امیر اوسطی رتبه‌ی 32 منطقه‌ 2 کنکور 94 از کرمانشاه و 2 سال دانش‌آموز کانون (درصد فیزیک: 84%)

فقط تست‌های خیلی سخت را حل می‌کردم به طوری‌که تمام مطالب را پوشش دهد.

 

سجاده علیرضایی رتبه‌ی 97 منطقه‌ 3 کنکور 94

ابتدا جزوه‌ی معلم را به طور کامل می‌خواندم سپس به سراغ کتاب درسی می‌رفتم و مطالب حفظی را به طور دقیق می‌خواندم و بعد از آن به درس‌نامه‌ی کتاب تست مراجعه و مطالب اضافه را یادداشت می‌کردم پس از آن شروع به حل تست‌ها می‌کردم (از آسان به سخت) تست‌هایی را که اصلا بلد نبودم یا اشکال داشتم را با علائم متفاوت مشخص می‌کردم تا بعدا دوباره به آن‌ها مراجعه کنم.

 

روش مطالعه مهلا میرزایی با درصد فیزیک 100 در کنکور 95

 • روش مطالعه ی من به این صورت بود که در کلاس تمامی تمرکزم را جمع می کردم تا 90درصد یا حتی 100 درصد فهم مطالب در کلاس رخ دهد و نیاز نباشد من فرصت مطالعه ام را به فهمیدن مطالب اختصاص بدهم .
 •  من درس هر روز را همان روز مطالعه می کردم و پس از تدریس ابتدا کتاب درسی را مطالعه می کردم تا نکاتی را که ممکن بود در کلاس به آنها توجه نکرده باشم به خوبی یاد بگیرم. حفظ مطالب حفظی فیزیک هم در این مواقع انجام می دادم
 •  گاهی هم پیش می آمد که درس را در کلاس متوجه نشوم دراین موارد پس از مطالعه ی کتاب درسی به مطالعه  درس نامه های دو کتاب تست می پرداختم تا بتوانم نکات مشترک آن ها با کتاب درسی را به خوبی بشناسم و  یادبگیرم.
 •  اغلب درس نامه ها تست هایی را برای یادگیری دارند که من آنها را حل می کردم . پس از آن که به یادگیری کامل رسیدم به حل تست های کتاب تست می پرداختم.
 • در 100 تست اول که برای ایجاد تسلط است .زمان برایم ارزش کمتری داشت ( این تعداد تست برای افراد مختلف،متفاوت است . بعضی کمتر و بعضی بیشتر ) دقت می‌کردم که حل سوالات به نحوی من را به خود مشغول نکند که به طور کامل زمان را از یاد ببرم ، تنها نسبت به تست های بعدی زمان بیش‌تری را به آنها اختصاص می دادم .
 •  در زمان حل تست ها اگر به تستی می رسیدم که زمان زیادی را صرف کرده بودم تا راه مناسب را بیابم یا راه حل من طولانی و زمان بر بود و یا نتوانسته بودم آن را حل کنم علامت گذاری می کردم تا در ایام جمع بندی دوباره  به آن ها مراجعه کنم .
 • من تنها تست های یک کتاب تست را حل می کردم

مجتبی حبیبی/کانون

 

همچنین بخوانید :

بهترین منابع کمک درسی فیزیک کنکور۹۸

بودجه بندی فیزیک کنکور۹۸

لینک کوتاه مطلب : https://p30konkor.com/?p=3040

ممکن است شما دوست داشته باشید
2 نظر
 1. Sadaf می گوید

  سلام کنکوریم فیزیکم اصلن خوب نیست و ویدئو های اموزشی الا رو می خام ببینم برای دهم حدود 150جلسه نیم ساعتس اگ بخام از الان شروع کنم چ زمانی باید پایه ی دهم رو تموم کنم ؟هر روز چند ساعت براش وقت بزارم ؟
  روزی 7h عاقلانس چون می خام زود تموم شه ک برای یازدهم و دوازدهمم وقت کافی داشته باشم
  یا اینک دهم و با دوازدهم پیش ببرم ؟؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام صدف خانم گرامی
   طبیعتا زمان زیادی ازتون میگیره،پس بهتره سرفصل هایی رو که ضعف جدی دارید نگاه کنید و بهتره نهایتا تا بهمن از فیلم آموزشی و دی وی دی استفاده کنید

نظــــر شما چیه ؟

نظرتون در رابطه با مطلب بالا چیه؟

1- نظرات بدون اسم تایید نمی شوند!

2- نظرات خود را به دور از توهین، تحقیر و تمسخر دیگران ارسال کنید.

3- نظرات شما پس از ارسال، حداکثر ظرف چند ساعت توسط مدیریت تائید خواهند شد.

نکته مهم : پاسخ به کامنت ها نظر قطعی نمی باشد و توصیه می شود حتما از منابع مرجع همچون سازمان سنجش، آموزش و پرورش و مراکز دانشگاهی اطمینان لازم را به عمل آورید.

یادت نره ! اسمت رو وارد کن

X   
[تام لند]