ثبت نام رشته های بدون کنکور 98

شرایط و نحوه ثبت نام رشته های بدون کنکور 98

زمان ثبت نام رشته های بدون کنکور 98

پی سی کنکور : مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور از آغاز ثبت‌نام رشته‌های بدون آزمون کنکور ۹۸ از امروز دوشنبه، ۲۰ اسفند ماه جاری خبر داد.

 

متن اطلاعیه سازمان سنجش در رابطه با نحوه پذیرش رشته های بدون کنکور 98 :

بدين وسيله به اطلاع كليه داوطلبان متقاضي ثبت‌نام و انتخاب رشته براي شركت در پذيرش دانشجو صرفاً بر اساس سوابق تحصيلي آزمون سراسري مهر ماه سال 1398 موضوع قانون سنجش و پذيرش دانشجو در دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالي مصوب 92/06/10 مجلس محترم شوراي اسلامي و مصوبات پانزدهمين و شانزدهمين جلسه شوراي سنجش و پذيرش دانشجو مورخ 8 و 12 دي‌ماه 1397 مي‌رساند، ثبت‌نام و انتخاب رشته براي گزينش در رشته‌هاي تحصيلي که پذيرش در آنها صرفاً بر اساس سوابق تحصيلي (معدل كتبي ديپلم) صورت می‌پذیرد منحصراً به صورت اينترنتي از روز دوشنبه مورخ 97/12/20 آغاز و در روز چهارشنبه مورخ 98/06/06 پايان مي‌پذيرد.

دفترچه راهنماي ثبت‌نام و جدول كدرشته محل هاي مربوط به پذيرش فوق از تاريخ 97/11/17 بر روي پايگاه اطلاع‌رساني اين سازمان قرار گرفته است.( برای دانلود دفترچه ثبت نام رشته های بدون کنکور 98 کلیک کنید.) لذا کلیه داوطلبان و متقاضيان می‌توانند بر اساس ضوابط و شرايط مندرج دفترچه راهنماي مربوط براي پذيرش دانشجو صرفاً بر اساس سوابق تحصيلي (معدل كتبي ديپلم) در دانشگاهها و موسسات آموزش عالي در روزهاي فوق به پايگاه اطلاع‌رساني اين سازمان به نشاني: www.sanjesh.org مراجعه و نسبت به ثبت‌نام و تكميل فرم انتخاب رشته (حداكثر 100 كدرشته) به روش اينترنتي، اقدام نمايند.

ضمناً فهرست كد رشته محل هاي مربوط به دانشگاه آزاد اسلامي متعاقباً از طريق سايت سازمان سنجش آموزش كشور اطلاع رساني خواهد شد.

 

 

نکات مهم ثبت نام رشته های بدون کنکور 98

1 – اخذ ديپلم نظام آموزشي جديد 3-3-6 حداكثر تا تاريخ 98/05/31، دارا بودن مدرك پيش‌دانشگاهي و يا اخذ مدرك پيش‌دانشگاهي حداكثر تا تاريخ 98/06/31 و يا دارا بودن ديپلم نظام قديم و يا مدرك كارداني (با تاريخ اخذ حداكثر تا 98/06/31) براي كليه داوطلبان الزامي است.

2 – دارندگان ديپلم فني و حرفه اي و كاردانش نظام قديم هنرستان كه فاقد مدرك پيش دانشگاهي و يا مدرك كارداني مي باشند حق ثبت نام و شركت در اين مرحله را ندارند و در صورت ثبت نام و انتخاب رشته بعنوان متخلف شناخته شده و برابر ضوابط با آنان برخورد خواهد شد.

3 – نظر به اينكه گزينش دانشجو در اين مرحله بر اساس سوابق تحصيل (معدل كتبي ديپلم)، صورت خواهد گرفت؛ لذا كليه متقاضيان(ديپلمه هاي نظام آموزشي 3-3-6 ، نظام سالي واحدي يا ترمي واحدي، نظام قديم چهارساله دبيرستان و همچنين ديپلمه هاي فني و حرفه اي و كاردانش نظام قديم هنرستان كه داراي مدرك پيش دانشگاهي و يا كارداني مي باشند) بايستي معدل كل و يا معدل كتبي خود را بصورت صحيح در تقاضانامه ثبت‌نام اينترنتي درج نمايند. داوطلبان توجه داشته باشند در صورت مغايرت معدل كل و يا معدل كتبي واقعي با معدل كل و يا معدل كتبي اعلام شده در تقاضانامه ثبت نامي، از ثبت‌نام پذيرفته شدگان ممانعت بعمل آمده و قبولي آنها لغو مي گردد.

4 – داوطلبان متقاضي پذيرش رشته محل هاي صرفا سوابق تحصيلي نيازي به شركت در كنكور سراسري سال 1398 كه ثبت نام آن از تاريخ 97/11/24 لغايت 97/12/02 مي باشد ندارند و مطابق اطلاعيه مذكور و اطلاعیه های بعدی سازمان سنجش آموزش کشور اقدام نمايند.

5 – پذيرش رشته محل های صرفا سوابق تحصيلي در دانشگاه آزاد اسلامي مطابق ضوابط سایر دانشگاهها و موسسات آموزش عالی مهر 98 نيز همزمان با پذيرش ساير موسسات است كه در اطلاعيه هاي بعدي اعلام خواهد شد.

تبصره1: داوطلبان نظام آموزشي جديد 3-3-6 پس از ثبت نام در اين مرحله از پذيرش لازم است، پس از دريافت مدرك ديپلم حداكثر تا تاريخ 98/05/31، با مراجعه به سايت سازمان سنجش آموزش كشور نسبت به درج معدل كتبي ديپلم خود در تقاضانامه ثبت نامي اقدام نمايند.
تبصره2: داوطلبان ديپلم فني و حرفه اي و يا كاردانش نظام آموزشي جديد 3-3-6 و ديپلمه هاي فني و حرفه اي و كاردانش نظام قديم هنرستان كه داراي مدرك پيش دانشگاهي و يا كارداني مي باشند و فاقد معدل كتبي ديپلم هستند، بايستي معدل كل ديپلم متوسطه خود را عيناً در بند 16 تقاضانامه اينترنتي ثبت نام درج نمايند.

تذكر: با توجه به اينكه برخي از دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالي بعد از انتشار دفترچه راهنماي ثبت نام ظرفيت‌هاي جديد يا اصلاحاتي را به اين سازمان اعلام نموده‌اند، اطلاعيه‌اي در اين خصوص در تاريخ 98/02/30 پايگاه اطلاع‌رساني اين سازمان منتشر خواهد شد؛ لذا ضرورت دارد داوطلبان متقاضي نسبت به مطالعه اطلاعيه مذكور اقدام و در صورت تمايل در زمان مقرر كد رشته محل هاي انتخابي خود را ويرايش نمايند.

 

 

راهنمای مراحل ثبت نام رشته های بدون کنکور 98

داوطلبان لازم است مراحل زیر را برای کسب پذیرش بدون آزمون دانشگاه مدنظر خود طی کنند.

– گام نخست : مطالعه دفترچه انتخاب رشته بدون کنکور 98 و تعیین رشته‌محل‌های مورد علاقه، برای دانلود دفترچه ثبت نام رشته های بدون کنکور 98 کلیک کنید.

– گام دوم : تهیه مدارک مورد نیاز و مراجعه به سایت سازمان سنجش برای ثبت‌نام و ارائه درخواست تحصیل در رشته‌محل‌های مورد علاقه.

 

 

مدارک لازم و مراحل ثبت‌نام اینترنتی

داوطلب‌ متقاضي‌ شركت‌ در پذيرش دانشجو صرفاً بر اساس سوابق تحصيلي (معدل کتبی ديپلم) بايد يكايك‌ اقدامات‌ زير را به‌ موقع‌ و در مهلت‌ مقرر انجام‌ دهد:

1- مراجعه به پايگاه اطلاع رساني سازمان سنجش آموزش كشور.

2- دريافت دفترچه راهنماي ثبت‌نام از طريق پايگاه اطلاع رساني سازمان و مطالعه آن.

3- تهيه فايل عكس اسكن شده داوطلب بر اساس توضيحات مندرج در دفترچه راهنماي ثبت نام.

4- ثبت‌نام وانتخاب رشته از طریق سایت اینترنتی سازمان در زمان مقرر (97/12/20 لغايت 98/06/06).

سامانه ثبت نام رشته های بدون کنکور 98

برای ورود به سامانه ثبت نام رشته های بدون کنکور 98 اینجا را کلیک کنید

– گام سوم : انتظار برای تماس دانشگاه مبنی بر موافقت با پذیرش یا رد درخواست در زمان تعیین شده

– گام چهارم : بررسی رشته‌محل‌هایی که دانشگاه با پذیرش وی موافقت کرده است (بعد از تماس از سوی دانشگاه) و اتخاذ تصمیم نهایی در زمان مقرر و انتخاب فقط یک کد رشته‌محل.

– گام پنجم : مراجعه به دانشگاه مورد علاقه، ارائه مدارک لازم برای ثبت‌نام، پرداخت وجه ثبت‌نام برای پذیرش و ارائه تعهد کتبی مبنی بر علاقه به تحصیل در کد رشته‌محل انتخابی در دانشگاه یا مؤسسه پذیرش شده.

 

 

زمان ثبت نام و انتخاب رشته های بدون آزمون 98

زمان بندی مراحل مختلف ثبت نام رشته های بدون کنکور 98 به شرح زیر می باشد :

زمان ثبت نام و انتخاب رشته های بدون آزمون 98

نحوه کار سامانه پذیرش رشته های بدون کنکور 98 چگونه است؟

دانشگاه‌ها و مؤسسات پذیرنده بر اساس شیوه‌نامه اجرایی مصوب شورای سنجش و پذیرش دانشجو در برنامه زمانی تعیین شده نسبت به گزینش داوطلبان حائز شرایط از بیشترین معدل به کمترین معدل با توجه به نوع دیپلم و رشته انتخابی تا سقف ظرفیت پذیرش در هر یک از سهمیه‌ها، اقدام کرده و در زمان مقرر نتایج را به داوطلبان اعلام می‌کنند.

گرایش ها به صورت رشته محل بوده و ممکن است رشته ای برای دانشگاه سطح یک با آزمون و برای دانشگاه های دیگر بدون آزمون باشد.

 

 

ثبت نام همزمان داوطلبان در بدون کنکور و هم در کنکور 98

عضو شورای سنجش و پذیرش دانشجو یادآور شد: ممکن است که در سال اول و دوم فردی در هر دو بخش ثبت نام کند و بعد در سال های آینده این روند کاهش یابد و فرد تنها در یک فرآیند ثبت نام کند.

داوطلبان می توانند هم برای رشته های بدون آزمون ثبت نام کنند و هم برای کنکور 98 و از این لحاظ مشکلی وجود ندارد.

 

 

چه کسانی می توانند برای رشته های بدون کنکور 98 ثبت نام کنند؟

داوطلبان نظام قدیم و دانش‌آموزان سال آخر دوره متوسطه نظام جدید آموزشی 3-3-6 نیز می‌توانند در این مرحله از پذیرش ثبت‌نام کنند و بعد از اتمام امتحانات نهایی و دریافت کارنامه از آموزش و پرورش، معدل کتبی خود را درج کنند.

 

 

نحوه تاثیر سهمیه های در پذیرش رشته های بدون کنکور 98

سهمیه‌های منطقه یک، منطقه دو، منطقه سه، خانواده شهدا، ایثارگران 25 درصد ظرفیت، ایثارگران 5 درصد ظرفیت و رزمندگان طبق قوانین و مقررات مندرج در این دفترچه اعمال می‌شود.

دریافت هرگونه وجه برای دریافت و بررسی درخواست‌ها توسط دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی ممنوع است.

با توجه به اینکه یک داوطلب ممکن است موفق به دریافت پذیرش از مؤسسات در چندین کد رشته‌محل شود، داوطلب باید پس از اعلام نتایج دانشگاه‌ها و مؤسسات در مهلت زمانی تعیین شده بررسی لازم را انجام داده و رشته محل مورد علاقه خود برای تحصیل را انتخاب کند.

سپس در زمان تعیین شده با همراه داشتن مدارک لازم برای ثبت‌نام و ارائه تعهد مبنی بر ثبت‌نام در کد رشته‌محل مورد نظر، هزینه ثبت‌نام در این مرحله از پذیرش را پرداخت و نام‌نویسی کند.

البته در این فاصله، داوطلب نباید به دانشگاه یا موسسه دیگری مراجعه و ثبت‌نام کند.

منابع :اطلاعیه سازمان سنجش ،ایرنا،مهر،برنا

ممکن است شما دوست داشته باشید
35 نظر
 1. میلاد می گوید

  رشته های پرطرفدار یعنی چه رشته هایی؟؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام میلاد جان
   منظور رشته های هستند که اکثر رقابت زیادی دارند،برای مثال در تجربی رشته های زیر شاخه علوم پزشکی و دانشگاه فرهنگیان هستند و در رشته های ریاضی و انسانی نیز بیشتر رشته های کامپیوتر،برق، ،فرهنگیان،حقوق و روانشناسی دانشگاه های بزرگ مدنظر هستند و صرفا از طریق کنکور داوطلبان می توانند در این رشته ها پذیرفته شوند
   موفق باشید

 2. .... می گوید

  سلام ببخشید ی سوال داشتم می خواستم بپرسم من رشتم انسانیه و دوست دارم تربیت معلم بخونم ایا تربیت معلم هم جزٔ رشته های پر طرف دار به حساب میاد ؟ کنکور می خواد ؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام دوست عزیز
   با توجه به اینکه علاقه مندان به دانشگاه فرهنگیان نیز زیاد هستند در حال حاضر بله پذیرش تنها از طریق کنکور خواهد بود
   موفق باشید

 3. شیوا می گوید

  حالا چه رشته هایی بدون کنکور هستند؟!؟!

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام شیوا خانم گرامی
   احتمالا تا آخر ماه مشخص بشه
   همانطور که گفته شده اکثرا رشته های کم متقاضی هستند
   موفق باشید

 4. sara می گوید

  سلام ایا پشت کنکوریهای ۹۷هم میتونن از این طریق ثبت نام کنن و ایا اینکه این رشته ها ی سوابق تحصیلی مربوط ب دانشگاه های دولتی و روزانه هست؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام سارا خانم گرامی
   بله پشت کنکور های هم می توانند شرکت کنند
   ولی باز هم جزئیات دقیق مشخص نیست و باید صبر کرد تا در آخر ماه دفترچه ثبت نام بدون کنکور منتشر شود
   بعضاً دانشگاه های روزانه و دولتی نیز دیده می شوند ولی همانطور که گفته شده مثلا برای یک رشته ای و در دانشگاهی در شهرستان یا استان بدون آزمون و همان رشته در دانشگاه های برتر با کنکور خواهد بود
   موفق باشید

 5. دلارم می گوید

  سلام سال99 هم کنکور برای رشته های پرمتقاضی برگزار میشه؟یا به بخش خصوصی واگذارش کردن ؟نحوه تاثیر سوابق تحصیلی چطوره ؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام دلارام خانم گرامی
   بله تا چند سال آینده کنکور برای رشته های پرطرفدار برگزار میشه
   بخش خصوصی هم یه حرفایی زده شده ولی دلیل نمیشه که دیگه دانشگاه های دولتی ظرفیتشون کاهش پیدا کنه،ابهامات در این مورد زیاده و اگر موسسات غیر انتفاعی علوم پزشکی هم بخواد ایجاد بشه زمان بر هستش.
   تاثیر سوابق تحصیلی هم هنوز دقیقا معلوم نیست، می توانید از طریق لینک روبرو اخبار تاثیر معدل در کنکور 99 را پیگیر باشید
   موفق باشید

 6. ارینا می گوید

  سلام توروخدا دوتا سوال دارم جواب بدید
  اول این رشته های پرطرفدار شامل پیراپزشکی ها هم میشن ؟
  دوم یه جا گفته بودن که اتاق عمل و هوشبری در سطح کاردانی بدون کنکوره نیمه دوم امسال جزیاتشو نمیدونم راسته؟
  در اینصورت که هیچ فرقی نکرده قبلام همینطوری بوده

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام آرینا خانم گرامی
   بله رشته های پرطرفدار شامل تمامی رشته های پیراپزشکی می شود
   تا جایی که اطلاع داریم به هیچ وجه رشته های اتاق عمل و هوشبری جزو رشته های بدون کنکور نیستند و رقابت برای این رشته ها نیز بالاست
   بله تفاوتی زیادی نکرده با سال های گذشته ،تنها تو اخبار و رسانه ها بیشتر انعکاس داده شده
   موفق باشید

 7. علی می گوید

  باسلام این رشته های دفترچه بهمن ماه که همشون غیردولتی ونه رشته پیراپزشکی است و گفته می شود 85درصد رشته ها بدون کنکورها است همینه . این موضوع قبلاً هم بوده و چه تفاوتی داره ؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام علی جان
   به اون صورت تغییری نکرده و تنها بزرگنمایی شده،هیچ رشته ی پیراپزشکی بدون وجود ندارد
   همچنین برای مشاهده دقیق رشته های بدون کنکور باید منتظر انتشار دفترچه در 17 بهمن ماند
   موفق باشید

 8. سینا می گوید

  سلام . آیا ممکنه که رشته پرستاری در دانشگاه دولتی در شهرستان ها در دفترچه بهمن 97بدون کنکور باشه؟؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام سینا جان
   نه به احتمال 99 درصد امکانش نیست چون متقاضی برای رشته های پیراپزشکی بسیار زیاده
   موفق باشید

 9. زهرا می گوید

  کدوم گروه از رشته ی انسانی بدون کنکوره ؟
  _تاثیر معدل فقط مال سال اخره ؟
  _۸۵درصد سوابق تحصیلی فقط واسه ی امتحانای نهایی سال دوازدهمه؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام زهرا خانم گرامی
   رشته های بدون کنکور 98 هفته آینده معرفی می شوند
   سوابق تحصیلی در حال حاضر برای نظام جدید تنها شامل دوازدهم و برای نظام قدیم شامل سوم دبیرستان و پیش است
   در مورد سوال آخرتون باید عرض کنم که 85 درصد رشته ها بر اساس سوابق تحصیلی یعنی داوطلبان بر اساس معدل نهایی در اکثر رشته ها و دانشگاه های غیرانتفاعی ،آزاد و پیام نور می توانند پذیرش شوند و در حال حاضر این 85 درصد رشته های صرفا با سوابق تحصیلی شامل رشته ها و دانشگاه های برتر نمی شود
   موفق باشید

 10. نفس می گوید

  85درصد سوابق تحصیلی فقط نمره نهایی سال دوازدهم انسانیه؟

 11. على می گوید

  سلام ايا مهندسى عمران زنجان هم ممكنه بدون كنكور باشه ؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام علی جان
   امشب اسامی رشته های بدون کنکور 98 اعلام خواهد شد
   موفق باشید

 12. امیر می گوید

  سلام .آخر این دفترچه نوشته دانشجویان دوره روزانه که میخواهند در کنکور98 ثبت نام و شرکت نمایند باید تا تاریخ 31 /5 /98 انصراف قطعی دهند . میخواستم ببینم که آیا قانونی که تا آخر اسفند مهلت انصراف را معین کرده بود لغو شده یا نه؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام امیرجان
   تا جایی که اطلاع داریم معمولا تا اواخر اسفندماه داوطلبان مهلت داشتند انصراف بدن،اما باید دید این نکته که در دفترچه بدون کنکور 98 ذکر شده برای رشته های با آزمون 98 هم هست،پیشنهاد می کنیم صبر کنید تا چهارشنبه که دفترچه ثبت نام کنکور 98 منتشر می شود مجددا آن را بررسی و مطالعه کنید
   موفق باشید.

 13. رامین می گوید

  سلام خسته نباشید
  ببخشید می دونم این جا محل پرسیدن سوالم نیست ولی من در چندین سایت برای رتبه لازم برای رشته پرتو درومانی ( رادیولوژی ) جست و جو کردن رتبه منطقه دو مثلا برای اردبیل را زده بود 10تا12هزار واقعا این درسته شما اطلاع دقیقی از رتبه این رشته دارید.
  لطفا جواب بدین این خیلی مهم است برام.

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام رامین جان
   از میان این موسسات که تخمین رتبه را ارئه می دهند سازمان سنجش و موسسه گزینه دو به نسبت بقیه واقعی تر هستند و در حال حاضر نیز گزینه دو فعال هستش،ببینید رتبه ها هر سال قابل تغییر هستش و نمیشه گفت برای کنکور 98 نیز با همین رتبه ها می توان قبول شد یا خیر، در ضمن بررسی که انجام دادیم از طریق گزینه دو بله قبولی رادیولوژی با رتبه تا 12 هزار هم برای امسال بوده،اگر داوطلب کنکوری هستید پیشنهاد می کنیم در حال حاضر درگیر این رتبه ها و انتخاب رشته نباشید،بعد از کنکور وقت زیادی برای این کار هست.
   موفق باشید

 14. علی می گوید

  ببخشید یعنی الان دانشگاه پیام نور امسال از طریق کنکور این رشته هارو پذیرش نداره ؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام علی جان
   فرقی نداره شما چه کنکور ثبت نام کنید چه ثبت نام نکنید می توانید در این رشته ها شرکت کنید
   موفق باشید

 15. شادی می گوید

  سلام خسته نباشید
  دیپلم حسابداری فنی نظام ۳-۳-۶ کدوم رشته های گروه تحصیلی رو میتونه انتخاب کنه ؟
  فقط ریاضی و فنی؟؟؟
  یا میتونه گروه تجربی و انسانی هم شرکت کنه؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام شادی خانم گرامی
   در دفترچه به صورت کلی گفته شده و به احتمال زیاد شما می توانید شما سایر رشته ها رو هم انتخاب کنید و مشکلی ندارید
   حتما برای بررسی بیشتر دفترچه را در لینک زیر مطالعه کنید
   https://p30konkor.com/%d8%af%d9%81%d8%aa%d8%b1%da%86%d9%87-%d8%a8%d8%af%d9%88%d9%86-%da%a9%d9%86%da%a9%d9%88%d8%b1-98/

 16. gholam-sabz می گوید

  با سلام
  بنده دانش آموز پایه دوازدهم نظام جدید(6-3-3)هستم وبا توجه به تجدیدی در چند درس در شهریور امتحان خواهم داد ونتایج امتحانات و معدل دیپلم در شهریور مشخص میشود با توجه به اینکه مهلت قانونی برای درج معدل دیپلم 98/05/31 قید شده آیا من میتونم در رشته های بدون کنکور ثبت نام کنم .
  با تشکر

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام دوست عزیز
   بله همونطور که در چند صفحه از دفترچه ثبت نام بدون کنکور تاکید شده،باید تا 31 مرداد ماه دیپلمتون رو دریافت کنید و اگر شرایط رو نداشته باشید ،قبول هم بشید در دانشگاه پذیرش نخواهید شد،به هر حال برای اطمینان بهتره از طریق سیستم پاسخگوی سایت سازمان سنجش پیگیری کنید

 17. Negin می گوید

  سلام با معدل کتبی 9/50 رشته های تجربی بدون ازمون کدوم هارو میشه قبول شد
  نظام قدیمم

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام نگین خانم گرامی
   دقیقا مشخص نیست ولی خب احتمال بیشتر اینه که رشته هایی باشند در دانشگاه های غیر انتفاعی و یا پیام نور،دفترچه رو کامل مطالعه کنید و انتخاب رشته تون رو میتونید انجام بدید

 18. فاطمه می گوید

  سلام من پارسال روزانه قبول شدم پیش دانشگاهی پاس نکردم نشد برم امسال درسوابق تحصیلی روزانه مجاز شدم نمیدونه چگارکنم انتخاب رشته تو خدا کمک کنید چ سایتی

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام فاطمه خانم گرامی
   شما اگر 97 روزانه قبول شدید و نرفتید، از انتخاب رشته روزانه 98 محروم هستید،برای بررسی بیشتر با سایت سنجش در ارتباط باشید

نظــــر شما چیه ؟

نظرتون در رابطه با مطلب بالا چیه؟

نظرات شما پس از ارسال،حداکثر ظرف چند ساعت توسط مدیریت تائید خواهند شد

ایمیل شما در سایت منتشر نمی شود و تنها برای پاسخ احتمالی در نظر گرفته می شود.