تام لندکلاسینوتام لند

اخبار کنکور
اخبار دانش آموزی
مشاوره کنکور
سوالات کنکور
جزوات آموزشی
امتحانات نهایی

حذف یکی دو سوال بی جواب + تاثیر مثبت 20 سوال سخت ریاضی کنکور 1400

احتمال حذف یا تاثیر مثبت سوالات ریاضی کنکور 1400
اعتراضات به سوالات ریاضی کنکور 1400

پی سی کنکور : پس از برگزاری کنکور 1400، اعتراض هایی نسبت به سوالات کنکور به ویژه چند سوال سخت ریاضی مطرح شد که، در همین زمینه آخرین مطالب منترش شده را می خوانید.

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور با تاکید بر اینکه این سازمان همچنان در حال بررسی اشکالات مطرح شده سؤالات آزمون سراسری ۱۴۰۰ است گفت: سؤالاتی که دارای مشکل باشند با تاثیر مثبت اعمال خواهد شد و داوطلبان نگران نتایج خود نباشند.

دکتر ابراهیم خدایی در جمع خبرنگاران در خصوص آخرین اقدام سازمان سنجش آموزش کشور برای رفع حواشی سؤالات کنکور ۱۴۰۰ تاکید کرد: نتایج کنکور سراسری ۱۴۰۰ تا روز دوشنبه هفته آینده اعلام خواهد شد و ما تقریبا تمامی نظرات عوامل دخیل و موثر در کنکور سراسری اعم از دانش آموزان، آموزش و پرورش، موسساتی که در این زمینه فعالیت داشتند را جمع آوری کردیم و در اطلاعیه ای که از طریق این سازمان منتشر کرد به تفصیل گفتیم که درس ریاضی کنکور امسال در مقایسه با سال گذشته سخت تر شده است.

وی در ادامه تصریح کرد: مجموعا سه ایراد کلی به سؤالات کنکور ۱۴۰۰ گرفته شد یکی از ایرادات این بود که خارج از کتاب درسی سؤال طراحی شده است و براساس نامه رسمی که از آموزش و پرورش دریافت کردیم مشخص شد که تعداد سه سؤال خارج از درس طراحی شده است. یکسری از سؤالات را نیز اعلام کردند از بخش حذف شده دروس طراحی کرده ایم که این موارد نیز به دقت بررسی شد. موضوع دیگری نیز عنوان می شد این بود که خارج از اهداف کتاب درسی است که به این بخش نیز این پاسخ داده شد به لحاظ تفاوت ماهیت آزمون، منابع ما کتابهای درسی است و اصولا در کنکور وارد اهداف درسی نخواهیم شد.

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور یادآور شد: مواردی که در خصوص سؤالات کنکور مطرح بود در سازمان سنجش مورد بررسی قرار گرفت و در حال حاضر نیز این بررسی ها ادامه دارد در نهایت به نفع داوطلبان تصمیم خواهیم گرفت و سؤالاتی که به نتیجه برسیم خارج از کتاب طراحی شده است را حذف خواهیم کرد.

وی ادامه داد: یکسری از سؤالات نیز طبیعتا سخت بود نهایتا تصمیمی که در بحث ریاضی گرفته شده است به نفع داوطلبان است و داوطلبان نتیجه این تصمیم گیری را در کارنامه خود مشاهده خواهندکرد.

خدایی در ادامه خاطرنشان کرد: در بحث دشواری سؤالات کنکور نیز با توجه به این که این دشواری برای همه داوطلبان بوده است، بنابراین مسئله ای ندارد مثلا سال گذشته داوطلبی با نمره ۶۰ تراز ۱۰ هزار را دریافت می کرد و امسال با نمره ۵۰ تراز ۱۰ هزار را می گیرد بنابراین داوطلبان نگران این مساله نباشند زیرا مشاهده خواهند کرد که سازمان سنجش بهترین تصمیم را به نفع داوطلبان گرفته است. بنابراین تصمیم ما مبنی بر ایجاد تاثیر مثبت یکسری از سؤالات بوده است.

وی تاکید کرد: حدود یک تا دو سؤال کنکور امسال جواب نداشتند که این سؤالات حذف شدند و ما مابقی سؤالات نیز با تاثیر مثبت اعمال می شود و ما نمی توانیم وقتی که داوطلب برای این سؤال گذاشته است با حذف سوال نادیده بگیریم تاثیر مثبت نیز به این صورت است اگر فرد پاسخ مثبت داده باشد با تاثیر مثبت اعمال می شود و اگر جای پاسخ را سفید گذاشته باشد این تاثیر مثبت نیز اعمال نخواهد شد./خبرگزاری ایسنا

 

اطلاعیه ی اولیه سنجش پس از انتشار کلید سوالات و اعلام اعتراض داوطلبان :

سازمان سنجش آموزش کشور، ضمن آرزوی موفقیت برای همه داوطلبان عزیز، ضروری می‌داند با توجه به مباحث مطرح‌شده در رسانه‌ها درخصوص سختی و دشواری آزمون سراسری سال 1400، توضیحات زیر را به استحضار داوطلبان عزیز برساند:

فراوانی زیاد متقاضیان ورود به آموزش‌عالی و محدودیت در ظرفیت‌های با آزمونی و موردِ‌اقبال در آموزش‌عالی از نظر رشته و دانشگاه‌های دارای مطلوبیت از نظر متقاضیان و تفاوت اهداف آموزش‌عالی با اهداف آموزش عمومی (ابتدایی و متوسطه)، چه از حیث ماهیت و چه از نظر قانون و مصوبات، سازمان سنجش آموزش کشور را در جهت تحقق هدف اصلی آزمون، یعنی تمیز متقاضیان براساس دانش و توانمندی آنها، مجبور به طراحی آزمونی رقابتی کرده است و این دسته از آزمون‌ها از بحث‌‌برانگیزترین و پرچالش‌ترین آزمون‌ها هستند. صاحب‌نظران نظام آموزشی و به‌صورت خاص زیرنظام اندازه‌گیری و سنجش به خوبی می‌دانند بین آزمون‌های ارتقای پایه آموزش‌و‌پرورش و آزمون‌های رقابتی تفاوت ماهوی وجود دارد و به همین دلیل، آزمون‌های رقابتی حاوی سؤال‌هایی هستند که ضریب دشواری آنها نسبت به آزمون‌های مدارس زیاد است؛ چون در آزمون‌های سراسری و کنکور، هدف جداسازی 5 درصد بالای جامعه شرکت‌کنندگان است و نه ارتقای پایه.

در کنکور سراسری 1400، حدود 71 عنوان درسی در پنج گروه آزمایشی، مورد آزمون قرار گرفته است که براساس برآورد اولیه این سازمان، به‌غیر از درس ریاضی، بقیه دروس 10 تا 15 درصد آسان‌تر بوده است. برآورد سازمان حاکی از این است که آزمون در حالت کلی، نسبت به سال گذشته آسان‌تر شده است. لازم به توضیح است دشوارتر شدن درس ریاضی نسبت به سال گذشته، به علت سیستم‌محور بودن انتخاب سؤال بوده است و فردی نبوده است. کمااینکه این امر در درس شیمی آزمون سال قبل هم اتفاق افتاد و قاعدتاً با تراز کردن نمرات، مسئله سختی و آسانی سؤال‌ها حل خواهد شد.

اکثر مباحث مطرح‌شده در ارتباط با کنکور سراسری 1400، صرفاً مرتبط به درس ریاضی است و داوطلبان عزیز می‌دانند در آزمون‌های رقابتی، اصولاً نمره خام مبنای رتبه‌ متقاضیان نیست. همان‌طوری‌که اطلاع دارید نمرات خام هر متقاضی در هر ماده درسی با استفاده از روش‌های اندازه‌گیری و سنجش تراز می‌شوند و کم شدن نمره خام، لزوماً به معنی کم شدن نمره تراز نیست. سازمان سنجش با استفاده از اصول اندازه‌گیری و سنجش، براساس روش تراز که هر ساله در ویژه‌نامه راهنمای انتخاب رشته نیز توضیح داده می‌شود، بهترین تصمیم‌ها را به نفع داوطلبان عزیز گرفته و خواهد گرفت. این مسیر همیشگی سازمان سنجش بوده، هست و خواهد بود.

براساس برآوردهای اولیه این سازمان، در گروه آزمایشی علوم‌ریاضی و در درس ریاضی، تعداد محدودی سؤال از بین 55 سؤال چالشی بوده است و تقریباً می‌توان گفت در کل فضای مجازی، تمامی بحث‌ها در رابطه با سختی درس ریاضی مربوط به همین تعداد سؤال است. سازمان سنجش آموزش کشور، این اطمینان را به داوطلبان عزیز می‌دهد که با بررسی مجدد و درنظر گرفتن اینکه اگر مطالب سؤال خارج از سرفصل‌های کتاب درسی باشد یا ابهام داشته باشد، آن سؤال به‌صورت تأثیر مثبت اعمال یا حذف خواهد شد. بدیهی است این امر در ارتباط با درس ریاضی گروه‌های آزمایشی علوم‌تجربی و علوم‌انسانی هم صدق می‌کند.

مطلب پایانی این است که دشواری یا آسانی یک آزمون، با محاسبه ضریب دشواری هر سؤال بعد از قرائت و تصحیح پاسخنامه‌ها انجام می‌گیرد و با حدس و گمان و صحبت‌های کلی محقق نمی‌شود. سازمان سنجش آموزش کشور هر سال بعد از تصحیح پاسخنامه‌ها، سؤالات تمامی گروه‌های آزمایشی را در گروه‌های تخصصی سازمان که وظیفه آنها تجزیه‌و‌تحلیل سؤالات از ابعاد مؤلفه‌های اندازه‌گیری و سنجش، ازجمله محاسبه ضریب تمیز، ضریب دشواری و … است، مورد بررسی قرار داده و نتیجه‌ آن را به گروه‌های تخصصی طراح جهت بهبود روند فعالیت خود ارائه می‌دهد؛ که در این خصوص نیز گزارش تحلیلی از آن به تناوب در نشریه پیک سنجش سازمان جهت استحضار متقاضیان چاپ و انتشار می‌یابد.

در پایان، آنچه که باید مورد تأکید قرار گیرد و انتظار سازمان، خصوصاً از والدین عزیز و اصحاب رسانه است، تدارک فضایی برای آرامش خاطر همه متقاضیان عزیزی است که در آزمون سراسری تمام تلاش خود را صرف کرده و شرکت کرده‌اند و یادآوری مکرر این نکته به متقاضیان گرامی است که عملکرد سازمان سنجش آموزش کشور در تمامی ابعاد به نفع متقاضیان است و سازمان فارغ از هیاهوی ایجادشده در فضای مجازی و برخی افراد خاص، بهترین تصمیم را براساس اصول علمی و به نفع متقاضیان عزیز اتخاذ می‌کند.​

 بروز رسانی شده در تاریخ 10 مرداد 1400

شناسنامه آزمون سراسری سال ۱۴۰۰ از سوی سازمان سنجش آموزش کشور منتشر شد. بر اساس بررسی های سازمان سنجش در نهایت ۲ سوال حذف و ۲۰ سوال با تاثیر مثبت اعلام شدند.

 

گروه آزمایشیتعداد سوال حذف شدهتعداد سوال با تاثیر مثبت
انسانی05
تجربی14
ریاضی111

لینک کوتاه مطلب : https://p30konkor.com/?p=20392

ممکن است شما دوست داشته باشید
8 نظر
 1. مهتا می گوید

  سلام من ی سوال رو هرچی حل میکردم جوابش در نمیومد و اشتباه بود ب نظرم و دیگه جوابشون نزدم توی پاسخنامم گفتم درصد منفی حساب نشه برام ، حالا ک میخان تاثیر مثبت حساب کنن و نمیدونم میگن سوالات اشتباهو حذف کنن ، یعنی واسه کسایی ک مثل من سوال جوابش اشتباه در میومد و دیگه اصلا تو پاسخنامه نزدنش هم تاثیر داره یا فقط برا کسایی ک زدنش تاثیر مثبت یا حذف در نظر میگیرن

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام مهنا خانم گرامی
   اعمال با تاثیر مثبت یعنی : اگر گزینه مدنظر سنجش را زده باشید نمره مثبت و اگر غلط زده باشید نزده در نظر گرفته می شود

 2. سجاد می گوید

  سلام خسته نباشید ببخشید من 19 سالمه و دی 99 دیپلم گرفتم اگه مهر1400 پیام نور ثبت نام کنم بعدش بعد یکی دو ترم انصراف بدم میتونم کنکور 1400 بدون محدودیت شرکت کنم؟
  چون من شنیدم اگه از پیام نور یا ازاد انصراف بدی حالا بعد هر چند مدت بعد انصراف یکسال معافیت میگیری یعنی یکسال مث دیپلم بهت وقت میدن ک بری سربازی و در حینش میتونی کنکورم و شرکت کنی و مشکل خدمتی هم برات بوجوبد نمیاد..
  میشه راهنماییم کنید ممنونم

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام سجاد عزیز
   شما پیام نور ثبت نام می کنید، مرخصی تحصیلی می گیرید و بعد از دو ترم یا یه ترم دیگه با انتخاب واحد انصراف میدید، در کل شما یا می توانید بعد از قبولی در دانشگاه جدید از پیام نور انصراف بدید یا اینکه انصراف بدید و از اون تاریخ یکسال فرصت قبولی دارید، بهتر به غیر از مرخصی تحصیلی حتما انتخاب واحد کنید و مشروط نشید،ضمنا یکبار حق انصراف قبل از خدمت رو دارید، قبل از هر اقدام تحقیق کنید و مطمئن بشید

 3. ورمزیاری می گوید

  من یدونه از سوالات ریاضیو هرچی حل میکردم جوابش اشتباه درمیومد بعدش فهمیدم که کلا اون سوال اشتباه بوده. اگه سوالات حذف بشن حق مایی که اینهمه ریاضی خوندیم و نتونستیم به درصدی که میخوایم برسیم چی میشه ؟؟ خواهش میکنم تورو به خدا قسم میدم آقای خدایی تاثیر مثبت بدین که حق هیچکی ضایع نشه.

 4. باران می گوید

  لطفاً به سوالات سخت ریاضی رسیدگی شود

 5. سمیه می گوید

  خدا کنه سال ما از این حرکتا نزنن:/

 6. جانوسپاه می گوید

  لازم به توضیح است که چون درس ریاضی در رشته تجربی اولین درس تخصصی بوده و بسیار سخت بوده دانش آموز به دلیل شدت سختی دچار استرس شده و تمرکز خود را برای پاسخگویی درست دروس بعدی هم از دست داده و همه دروس تخصصی وی تحت تاثیر درس ریاضی قرار گرفته است و اینکه فقط درمورد درس ریاضی تصمیم گیری شود عملا فایده ای نداره و یک فکر اساسی برای کل آزمون باید کرد.
  متاسفانه زحمت بیش از یکسال یک نفر با برگزاری این آزمون از بین رفت.

نظــــر شما چیه ؟

نظرتون در رابطه با مطلب بالا چیه؟

1- نظرات بدون اسم تایید نمی شوند!

2- نظرات خود را به دور از توهین، تحقیر و تمسخر دیگران ارسال کنید.

3- نظرات شما پس از ارسال، حداکثر ظرف چند ساعت توسط مدیریت تائید خواهند شد.

نکته مهم : پاسخ به کامنت ها نظر قطعی نمی باشد و توصیه می شود حتما از منابع مرجع همچون سازمان سنجش، آموزش و پرورش و مراکز دانشگاهی اطمینان لازم را به عمل آورید.

یادت نره ! اسمت رو وارد کن

X   
[تام لند]