چگونه به سوالات قرابت معنایی جواب بدم؟

چگونه به سوالات قرابت معنایی جواب بدم؟

براي اين‌که بتوانم به سؤالات قرابت معنايي درس ادبيات پاسخ دهم، چه‌کار کنم؟

پاسخ مشاوران :

سایه سرتیپی: ادبيات را مبحثي بخوانيد و لغات و معني را جداگانه مطالعه کنيد. هم‌چنین مفهوم ابيات را به دست آورید و حتماً از بيت‌ها کلمات کليدي و مفهومي آن‌ها را پيدا کنيد.

حامد سرافراز: سؤالات قرابت معنایی سؤالاتي هستند که اغلب از بيت‌هايي در آن‌ها استفاده می‌شود که در کتاب نيستند و فقط موضوع شعر و حتي کلمه‌اي از بيت به کتاب درسي مرتبط است. بهترين روش براي قرابت معنایی، مطالعه‌ی دقيق درآمدهای قبل از درس‌ها و هم‌چنين مطالعه‌ی معني دقيق شعرهاي کتاب است. ربط دادن ابيات به يکديگر و حتي بيت‌هايي که در درس‌های کتاب‌های سال‌هاي ديگر است می‌تواند در مبحث قرابت معنایی به شما کمک کند. تمرين صحيح‌خواني بيت‌ها و تست‌زني مکرر نيز بايد رعايت شود؛ چون مهارت جواب دادن به سؤالات قرابت معنايي با تست‌‌زني مکرر به دست مي‌آيد.

امین باغبانی: قرابت معنایی ازجمله‌ مباحثی است که نیاز به تجزیه و تحلیل دارد و باید ارتباط اجزا را با یکدیگر دریافت و سپس موقعیت یک جزء یا کلمه را در آن مجموعه مشخص کرد. برای این‌که در این مبحث به تسلط برسید به نکات زیر توجه کنید:

1. هنگام مطالعه‌ي اشعار و متون با نگاهي تحليلي، مفهوم بيت را دریابید.

2. معمولاً يک بيت از کتاب و گزينه‌ها خارج از کتاب درسي طرح می‌شود. بيت‌هاي خارج از کتاب درسي را نیز مطالعه کنید.

3. گاهی سؤالاتي طرح می‌شوند که برای پاسخ‌گویی به‌ آن‌ها به مطالعه‌ي دقيق متن کتاب درسي نیاز دارید؛ پس هیچ گاه کتاب درسی را از برنامه‌ی مطالعاتی‌تان خارج نکنید.

زهره موسوی: مهم‌ترين قسمت ادبيات، قرابت معنايي است که براي پاسخ به سؤالات آن بايد درک ادبي و شعر داشته باشيد. استفاده از يک کتاب با موضوع قرابت معنايي و مطالعه‌ی روزانه‌ی اندکی از آن در مفاهیم مختلف به شما کمک خواهد کرد. حتي اگر در 30 دقيقه فقط 10 بيت شعر بخوانيد کافي است؛ اما سعي کنيد اين کار را به ‌طور مداوم انجام دهيد. براي درک بهتر قرابت معنايي زمان زيادي لازم است و بايد حوصله به خرج دهيد. تمرين زياد و بالا بردن درک ادبي از شعرها تنها راه براي جواب دادن به سؤالات قرابت معنايي است.

(پاسخ از کانون)

پی سی کنکور

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظــــر شما چیه ؟

نظرتون در رابطه با مطلب بالا چیه؟

نظرات شما پس از ارسال،حداکثر ظرف چند ساعت توسط مدیریت تائید خواهند شد

ایمیل شما در سایت منتشر نمی شود و تنها برای پاسخ احتمالی در نظر گرفته می شود.