تام لند

at

تام لند

اخبار کنکور
مطالب کنکوری
امتحانات نهایی
جزوات آموزشی
سوالات کنکور
پرسش و پاسخ

بررسی نقاط ضعف و قوت (طرح تاثیر معدل 60 درصدی و کنکور 40 درصدی) شورای عالی انقلاب فرهنگی

نقاط ضعف و قوت طرح تاثیر معدل 60 درصدی و کنکور 40 درصدی
بررسی طرح شواری عالی انقلاب فرهنگی در مورد کنکور و تاثیر معدل

در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی مورخ ۱۴۰۰/۴/۱ موضوع ساماندهی نظام سنجش و پذیرش کنکور در مقطع کارشناسی بررسی شد و از ۱۳ ماده این طرح، ۶ ماده مورد بررسی و تصویب قرار گرفت. بر اساس مفاد مصوب شده که مقرر شد از سال ۱۴۰۲ اجرایی شود، چند موضوع مصوب شد:

• سهم آموزش و پرورش در پذیرش کنکور به لحاظ سابقه تحصیلی ۶۰ درصد و سهم کنکور در دروس تخصصی ۴۰ درصد باشد.

• در کنکور سراسری دروس تخصصی و در سوابق تحصیلی دروس عمومی مورد ارزیابی و سنجش قرار بگیرد و سوابق تحصیلی مبنای ارزیابی نهایی خواهد بود.

• امتحان سراسری برای دروس تخصصی ۲ بار در سال برگزار شود.نتایج امتحانی که از لحاظ سوابق تحصیلی و اختصاصی کنکور سراسری گرفته می شود تا ۲ سال اعتبار داشته باشد.

• دانشگاههای کشور می توانند حد نصابی برای معدل بگذارند و بر اساس آن مشخص کنند که تا چه معدلی را پذیرش کنند. موضوع بررسی چالش های نظام سنجش و پذیرش» از سال ۹۷ در دستور کار مرکز بررسی های استراتژیک قرار گرفته است. موضوع مذکور طی جلسات متعددی با حضور سیاستگذاران و کارشناسان از نهادهای مرتبط از جمله وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت آموزش و پرورش، سازمان سنجش آموزش کشور، شورای عالی آموزش و پرورش، کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی، مدرسان مؤسسات آموزشی و مراکز مشاوره تحصیلی، ناشران، مدیران مراکز آموزشی و اساتید دانشگاه در حوزه های مختلف آموزش، پژوهش و سنجش مورد نقد و بررسی قرار گرفته است.

در گزارش پیش رو که توسط مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری تهیه شده با استناد به نتایج جلسات برگزار شده در سال های اخیر نقاط قوت و ضعف مصوبه و ملا کهای تصمیم گیری در رابطه با کنکور سراسری مطرح خواهد شد

اطلاعات بیشتر از مصوبات این طرح را در مطلب کنکور 1401 و کنکور 1402 بخوانید

– نقاط قوت مصوبه 60 درصد تاثیر معدل +40 درصد کنکور

برگزاری دو بار در سال و تکرار پذیری سریع از جمله ویژگی های نظام تست استاندارد است. برای مثال در هر دو آزمون ELTSا و TOEFL فرد می تواند چندین و چند بار آزمون دهد. به این ترتیب زندگی فرد با آن گره نخورده است و بارها حق آزمون دارد. برگزاری کنکور در ۲ تا ۳ نوبت به جای یک نوبت باعث کاهش اضطراب و استرس می شود.

نکته قابل ملاحظه این است که سنجش نباید در یک نقطه زمانی انجام شود که حجم نگرانی، فشار و مشکلات را در یک نقطه تجمیع کند. سنجش باید در لایه های مختلف زمانی انجام شود تا هم داوطلب و خانواده با ویژگیها و صلاحیت های وی آشنا شوند و هم علاقه و استعداد افراد به صورت آگاهانه به سمت درستی از آموزش عالی یا بازار کار هدایت شود. از جمله نکات مثبت مصوبه که به کاهش فشار روانی و اجتماعی کنکور کمک می کند، این است که به این موضوع اشاره شده که آزمون سراسری به صورت حداقل دو بار در سال برگزار شود و نتیجه هر آزمون برای مدت معین، حداقل دو سال معتبر است.

– ملاحظات کارشناسی پیرامون مصوبه

1- پایین بودن قدرت تفکیک سابقه تحصیلی و امتحانات نهایی

پایین بودن قدرت تفکیک امتحانات نهایی از جمله موانع موجود در اجرایی کردن مصوبه خواهد بود. با توجه به بالا بودن تعداد نمرات ۲۰، معیار سابقه تحصیلی مبتنی بر آزمون نهایی در یک سال، معیار خوبی برای رشته های پرمتقاضی محسوب نمی شود.

از طرف دیگر مقایسه نمرات سوابق تحصیلی در سال های مختلف با توجه به متفاوت بودن سوالات و سختی و دشواری ممکن نبوده و اصولا از نظر آماری همترازی این سوابق تحصیلی در سال های مختلف به لحاظ عدم اعتبار، دشوار است و باعث اعتراض های جدی داوطلبان و خانواده های آنان خواهد شد؛ لذا ساخت نمره نهایی ملاک پذیرش بر اساس ۶۰ درصد سوابق تحصیلی و ۴۰ درصد آزمون مشکلات و اعتراضات زیادی به همراه دارد.

در جدول ذیل تعداد داوطلبان آزمون سراسری سالهای ۹۷ إلى ۹۹ دارای معدل کتبی دیپلم ۱۹ تا ۲۰ در رده های ۲۵ صدم به تفکیک نوع دیپلم ارائه شده است. در این جدول به وضوح ملاحظه می شود با وجود اینکه داوطلبان دیپلم نظام جدید آزمون سراسری سالهای ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ در زمان ثبت نام آزمون سراسری، هنوز امتحان نهایی نداده و فاقد معدل کتبی بوده اند و در این دو سال تعداد زیادی از داوطلبان معدل کتبی خود را اعلام نکرده اند، تعداد افراد دارای معدل ۱۹ تا ۲۰ از سال ۹۸ به سال ۹۹ روند افزایشی قابل ملاحظه ای دارد.

این وضعیت نشان دهنده عدم ثبات میزان دشواری امتحانات نهایی در سنوات مختلف است که عملا هم ترازی نمرات سنوات مختلف را غیر ممکن می کند. اصولا همترازی در آزمون های تشریحی، تقریب امری غیر ممکن است و در آزمون های تستی در صورتی که سوالات منتشر نشود قابلیت اجرایی از منظر علمی دارد.

طرح تاثیر معدل 60 درصدی و معدل های 20
معدل های 20 داوطلبان کنکور

 

باید توجه داشت آمار تجمعی معدل های ۲۰ ارایه شده توسط آموزش و پرورش ناقص است، چون فقط دانش آموزان سال جاری را در نظر می گیرد در صورتی که دانش آموزان سالهای قبل را که در رشته های مورد نظر خود قبول نشده اند، اضافه کنیم آمار فوق بسیار بالا می رود.

مشاهده آخرین اخبار تاثیر معدل در کنکور سراسری

2- ناقص بودن سوابق تحصیلی دانش آموزان

با توجه به نوع دیپلم و گروه آزمایشی که داوطلب شرکت می کند، سال اخذ دیپلم و با کسب یا عدم کسب نمره قبولی در دروس امتحانات نهایی، ممکن است سوابق تحصیلی داوطلبان مشمول اعمال سوابق تحصیلی به صورت کامل، به صورت ناقص و یا ارسال نشده باشد. در جدول ذیل وضعیت نمرات دروس سوابق تحصیلی دیپلم ارسال شده از آموزش و پرورش در آزمون سراسری سال ۱۳۹۹ به تفکیک وضعیت مشمولی و وجود سوابق تحصیلی ارائه شده است. همان طور که ملاحظه می شود که ۹/۹ درصد داوطلبان مشمول اعمال سوابق تحصیلی نیستند و
۸۲/۸ درصد داوطلبان سوابق تحصیلی کامل دارند.

ناقص بودن سوابق تحصیلی دانش آموزان
وضعیت سوابق تحصیلی ارسالی دانش آموزان برای کنکور سراسری

برای داوطلبانی که فاقد سوابق تحصیلی هستند یا تمایل به افزایش نمرات خود دارند، ترمیم سوابق تحصیلی ضروری است که این موضوع، بار مالی و اجرایی بالایی به دولت تحمیل خواهد کرد.

3- عدم قابلیت اجرایی تعیین حد نصاب توسط دانشگاهها

تعیین حد نصاب در دروس و نمرات توسط دانشگاه ها در کنکور سراسری قابلیت اجرایی ندارد و اصولا نوع و جنس اعتراضها قابلیت پاسخگویی ندارد. با توجه به اینکه در یک دانشگاه دوره های مختلف وجود دارد دانشگاه می بایست برای هر کدرشته محل برای دروس آزمون سراسری تخصصی و امتحان نهایی تخصصی حدنصاب تعیین کند. اصولا حدنصاب نمرات دروس برای مهندسی کامپیوتر دوره روزانه دانشگاه صنعتی شریف با دوره شهریه پرداز همین رشته در آن دانشگاه متفاوت است. در آزمون سراسری سال ۱۳۹۶ برای داوطلبان نظام آموزشی، تعداد دروس تخصصی کنکور و امتحان نهایی به شرح جدول ذیل است.

تعیین حدنصاب و حداقل معدل ورودی دانشگاه برای کنکور سراسری
حداقل معدل ورودی دانشگاه از طریق کنکور

 

به عبارت دیگر دانشگاه برای هر یک از کدرشته محل های گروه علوم انسانی باید ۱۵ حدنصاب نمرات آزمون تعیین کند. این امر عدم امکان پاسخگویی به معترضان جدی را با توجه به تنوع عوامل تاثیر گذار در عدم قبولی را خواهد داشت.

4- ورود سودجویان به پایه های پایین تر به بهانه امتحانات نهایی و تشدید بی عدالتی

چنانچه این فرض را در نظر بگیریم که کنکور منجر به رونق بازار سودجویان و افزایش فساد می شود، نکته قابل تامل این است که با حذف کنکور با افزایش اهمیت امتحانات نهایی در نتایج کنکور، بازار سودجویان عرصه کنکور برچیده نمی شود و باعث ورود سودجویان به پایه های پایین تر به بهانه امتحانات نهایی خواهد شد.

با قطعی شدن تأثیر معدل بر نتیجه کنکور، مافیای جدیدی برای ترمیم معدل و کلاسهای خصوصی شکل می گیرد و به غیر از کتب تست، میلیون ها جلد کتاب آموزشی دیگر برای امتحانات نهایی وارد بازار می شود. از سوی دیگر، با جایگزینی سوابق تحصیلی به جای کنکور، نمره گرایی در سیستم آموزشی از سه سال قبل از کنکور شروع می شود و تبعات خاص روانی بر دانش آموزان خواهد داشت. به نظر می رسد بازار مدارس غیرانتفاعی و کلاس های خصوصی به بهانه ترمیم معدل مجددا داغ خواهد شد. دانش آموزانی که به مدارس غیرانتفاعی و مدارس سطح بالا دسترسی دارند، معدل بالاتری دارند؛ اما افرادی که به مدارس عادی می روند یا دانش آموزان مناطق محروم به مدارس غیرانتفاعی و خاص دسترسی ندارند و این امر منجر به تشدید بی عدالتی می شود.

5- بالا رفتن انگیزه برای تقلب و تخلف در برگزاری امتحانات نهایی

گستره زمانی و مکانی برگزاری امتحانات نهایی چند ده برابر آزمون سراسری است و جلوگیری از بروز تقلبات و تخلفات در سه مرحله پیش از آزمون، حین آزمون و پس از آزمون، غیرممکن است. با توجه به اینکه تعداد حوزه ها بالاست و آزمون ها به طور متمرکز در یک حوزه برگزار نمی شود و برگزاری امتحانات در طول یک ماه صورت می گیرد، تأمین امنیت برگزاری امتحانات در مقایسه با کنکور که در ۴ ساعت برگزار می شود، سخت تر است.

6- مشکل پایایی تصحیح

در حال حاضر شاخص پایایی یا میزان قابل اتکاء بودن نحوه کنونی تصحیح و نمره گذاری برگه های امتحانات نهایی در حوزه های تصحیح، محل تامل است (مطالعات انجام شده به وسیله اداره کل سنجش و ارزیابی تحصیلی نشان دهنده این امر می باشد). گرچه این امر در زمینه ارتقای تحصیلی، مشکل خاصی را ایجاد نمی کند اما در کارکرد جدید یعنی گزینش می تواند منشاء بی اعتباری نظام گزینش و تخصیص باشد. همچنین «نبود نیروی متخصص کافی برای تصحیح برگه های امتحانی» از جمله مواردی است که از سوی ذینفعان مطرح شده است؛ برای مثال گزارش هایی وجود دارد مبنی اینکه برگه های امتحانی فلسفه و ادبیات توسط معلم درس ریاضی تصحیح شده است.

 

7- بی توجهی به ذینفعان در تصمیم گیری

با توجه به اینکه موضوع کنکور، ذینفعان متعددی دارد و گروه های زیادی از جمله دانش آموزان، خانواده ها، معلمان، موسسات آموزشی، نهادهای دولتی و.. با موضوع درگیر هستند و با توجه به بالا بودن حساسیت ذینفعان در رابطه با تصمیمات اتخاذ شده، فرایند اتخاذ تصمیم درباره موضوع باید مبتنی بر فرایندی شفاف و در تعامل با ذینفعان صورت گیرد. براساس نظرسنجی ها بیشتر داوطلبان با اعمال قطعی سوابق تحصیلی مخالف هستند. در جلسه ۱۲ شورای سنجش و پذیرش دانشجو مورخ ۹۷/۴/۱۷ مصوب شد در آزمون سراسری سال ۱۳۹۸ سوابق تحصیلی حداکثر به میزان ۳۰ درصد و با تاثیر قطعی اعمال شود که این مصوبه در جلسات بعدی با توجه به اعتراضات داوطلبان و نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی اصلاح و به تاثیر مثبت تغییر یافت. (تاثیر مثبت به این معنی است که در صورتی که نمرات سوابق تحصلی، نمره کنکور را افزایش دهد در نمره کل نهایی لحاظ می شود و اگر اثر کاهشی داشته باشد نمره کنکور ملاک عمل قرار می گیرد).

براساس نظرسنجی به عمل آمده از تمامی داوطلبان کنکور سال ۱۳۹۹، ۲۶٫۹ درصد، کاملا مخالف تاثیر سوابق تحصیلی و ۳۲٫۳ درصد، حداکثر ۲۵ درصد تاثیر را اعلام نموده اند. در سوال دیگری ۶۵,۵ درصد درخواست عدم تاثیر سوابق و یا نهایتا تاثیر مثبت را داشته و فقط ۱۴٫۳ درصد با تاثیر قطعی سوابق تحصیلی موافق بوده اند. در سال ۹۳ و ۹۴ که شورای سنجش و پذیرش دانشجو، میزان سوابق تحصیلی را ۲۵ درصد با تاثیر قطعی تعیین کرد، کمپین های بالای ۲۰۰ هزار نفری شکل گرفت و در دیوان عدالت اداری شکایت شد و در نهایت منجر به تغییر قانون توسط مجلس شورای اسلامی گردید.

– ملاکهای تصمیم گیری در مورد اصلاح فرایند کنکور

در تدوین سیاست ها، تعیین سیاست های کلان به عنوان راهنمای تدوین سایر برنامه ها و اقدامات اجرایی مورد نظر قرار می گیرد. تدوین سیاست های کلی باید مبتنی بر ملاکهایی جهت تصمیم گیری باشد. «مرکز ملی تحقیقات راهبردی آموزش پزشکی ( نصر)» در گزارشی با عنوان «کنکور سراسری در ایران: راه حلی برای مشکل یا مشکلی به دنبال راه حل» ملاکهایی را به منظور تصمیم گیری در مورد انتخاب گزینه جایگزین برای سازوکار فعلی سنجش و پذیرش دانشجویان مطرح می کند که به نظر می رسد لازم است در طراحی و ساماندهی هرگونه نظام سنجش و پذیرشی مورد توجه قرار گیرد.

ملاک های تصمیم گیری در رابطه با کنکور

 

باید این نکته را در نظر گرفت که به منظور استانداردسازی سوابق تحصیلی و افزایش سهم سوابق تحصیلی در پذیرش دانشجو لازم است اقدامات ذیل انجام شود:

* برگزاری امتحانات نهایی در سه سال پایانی متوسطه؛

* اجرای آزمون های استاندارد، پایا و روا مطابق با اصول سنجش و اندازه گیری در دوره متوسطه؛

* تأمین امنیت برای برگزاری امتحانات نهایی و جلوگیری از لو رفتن سؤالات؛

* تغییر در شیوه طراحی سؤالات امتحان نهایی و ارزیابی سطوح مختلف سنجش مهارت های یادگیری، مهارت های تفکر و کاربست آموخته ها در موقعیت جدید در سطوح شناختی و محتوایی و رهایی این آزمون ها از سؤالات تکراری و نخ نما و حافظه محور؛

* افزایش دقت و سرعت تصحیح و بالا بردن ضریب پایایی تصحیح. به نظر می رسد فرایند اتخاذ تصمیم درباره آزمون سراسری باید مبتنی بر فرایندی شفاف و در تعامل با ذینفعان صورت گیرد و تصمیم گیری پشت درهای بسته، احتمالا تبعات امنیتی و اعتراضات اجتماعی به دنبال خواهد داشت.

منبع : مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری

لینک کوتاه مطلب : https://p30konkor.com/?p=20139

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظــــر شما چیه ؟

نظرتون در رابطه با مطلب بالا چیه؟

1- کامنت های مربوط به اشکالات و مشاوره درسی پاسخ داده نمی شود.

2- نظرات حاوی توهین، تحقیر و تمسخر به افراد یا سازمان ها دولتی یا خصوصی به هر شکلی تایید نمی شوند. 

3- نظرات شما پس از ارسال، در اولین فرصت تایید می شوند.

نکته مهم : پاسخ به کامنت ها نظر قطعی نمی باشد و توصیه می شود حتما از منابع مرجع همچون سازمان سنجش، آموزش و پرورش و مراکز دانشگاهی اطمینان لازم را به عمل آورید.

:: ارسال کامنت به معنی پذیرفتن شرایط ارسال دیدگاه (مشاهده) می باشد. ::

X
[تام لند]