نحوه طراحی سوالات کنکور 99 چگونه است ؟ (آپدیت شده)

طرح دو نوع سوال در کنکور 99

احتمال طرح دو نوع سوال در کنکور 99

بروز رسانی شده در 19 فروردین 99 :

جزئیاتی از برگزاری کنکور 99 با توجه به شرایط ویروس کرونا

تاریخ و شیوه برگزاری کنکور سراسری سال 99 یکی از مهمترین سؤالات دانش‌آموزان پایه دوازدهم است، دانش‌آموزانی که به دلیل تحمیل تعطیلات کرونایی، فرصت آموزش حضوری مدارس را در یک ماه اسفند از دست دادند.

چند روز قبل بود که معاون وزارت آموزش و پرورش، برگزاری کنکور 99 را منوط به شروع امتحانات نهایی پایه 12 و به پایان رسیدن آن دانست.

او همچنین گفت، تصور می‌کنیم در ایام خرداد ماه امتحانات دانش‌آموزان را داشته باشیم، امتحانات در بخش‌هایی از تیرماه نیز ادامه می‌یابد و آزمون سراسری بعد از پایان امتحانات نهایی پایه دوازدهم برگزار خواهد شد.

محتوای آموزشی دوازدهم تا 90 درصد تدریس شده

هم‌اکنون ابراهیم خدایی؛ رئیس سازمان سنجش کشور با اشاره به اینکه مخاطب کنکور دانش‌آموزان سال آخر متوسطه (پایه دوازدهم) هستند، اظهار کرد: معمولا روال این بود که سال تحصیلی دانش‌آموزان پایه آخر دبیرستان، اسفند ماه به اتمام می‌رسید و آنها بعد از عید کلاس درس نداشتند و بیشتر کلاسها تقویتی برگزار می‌شد.

وی افزود: برآورد ما این است که محتوای آموزشی پایه دوازدهم حدود 90 درصد تکمیل شده است اما اینکه وزارت آموزش و پرورش، باقیمانده مطالب را تا چه اندازه به صورت مجازی پوشش داده است یا اینکه چه تمهیداتی برای شروع مجدد مدارس دارند، باید خودشان اعلام کنند.

کنکور 20 روز پس از امتحانات نهایی برگزار می شود

رئیس سازمان سنجش گفت: بحث کنکور با تقویم وزارت آموزش و پرورش برای پایه دوازدهم ارتباط پیدا می‌کند، مصوبه ستاد ملی کرونا تصریح دارد که کنکور 20 روز پس از امتحانات نهایی برگزار شود و ما منتظریم تا وزارت آموزش و پرورش با همکاری وزارت بهداشت بتواند برنامه شروع آموزش دانش آموزان را اعلام کند تا بتوانیم برنامه زمانی کنکور را اعلام کنیم.

خدایی بیان کرد: مسئله برگزاری کنکور منوط به این است که وزارت آموزش و پرورش چه برنامه‌ای داشته و چه تقویم آموزشی پیش بینی می‌کند تا ما بتوانیم برنامه زمانی خود را تعیین کنیم.

وی ادامه داد: قاعدتا زمان برگزاری کنکور 99 تغییر می‌کند اما این به زمان برگزاری امتحانات نهایی پایه دوازدهم بستگی دارد که 20 روز بعد از امتحانات نهایی، کنکور برگزار خواهد شد.

رئیس سازمان سنجش افزود: تمام تلاش سیستم آموزشی کشور این است، سال تحصیلی آینده از مهر ماه آغاز شود و یکی از مصوبات ستاد ملی کرونا همین موضوع است بر همین اساس ما برنامه ریزی‌های لازم را انجام خواهیم داد و تغییراتی در بحث فرایندهای زمان‌بر کنکور مثل مصاحبه‌ها و امتحانات عملی انجام خواهد شد تا عمده نتایج کنکور در شهریور 99 اعلام شوذ.

 

آیا نحوه محتوای کنکور 99 تغییر خواهد کرد؟

خدایی در پاسخ به این پرسش که آیا نحوه محتوای کنکور 99 تغییر خواهد کرد، افزود: کنکور عمومیت داشته و برای همه یکسان است و اینگونه نیست که دانش آموزی تسهیلات بیشتری دریافت کرده باشد، سختی و دشواری شرایط برای همه یکسان است و نگاه ما به محتوایی که در آموزش و پرورش تدریس می‌شود، خواهد بود و با همکاران آموزش و پرورش به طور مرتب در تماس هستیم و این مسائل منوط به آن است که آموزش و پرورش محتوای درسی و تقویم آموزشی را نهایی کرده و به سازمان سنجش اعلام کند ما نیز حداکثر تسهیلات و کمک را خواهیم کرد. یکی از اصلی ترین وظایف ما این است که بتوانیم راه حلهایی ارائه کنیم و داوطلبان با خیال راحت تر امتحان بدهند.

وی در پاسخ به این پرسش که محتوای آموزشی پایه دوازدهم به چه میزان در کنکور 99 تاثیر گذار است، بیان کرد: آزمون کنکور از سه سال دوره متوسطه دوم است و قسمتی از سوالات از پایه دوازدهم طرح می‌شود و دو قسمت آن از سال دهم و یازدهم است، وزن سوالات پایه دوازدهم در کنکور تقریبا بالای 30 درصد است.

رئیس سازمان سنجش که در یک برنامه رادیویی سخن می‌گفت، در پایان گفت: هماهنگی‌های لازم را با آموزش و پرورش درباره محتوای کتابهای درسی خواهیم داشت و داوطلبان نگران نباشند و دروس را با آرامش بخوانند طبیعتا امتحانی که گرفته می‌شود از مطالبی است که دانش آموزان خوانده باشند./تسنیم

 

 

تایم لاین زیر مربوط به دوره زمانی بررسی و روند برگزاری کنکور 99 بوده است : 

بروز رسانی شده در سه شنبه 16 بهمن 97 

بر اساس مصوبه شورای سنجش و پذیرش دانشجو، دو نوع سوال برای داوطلبان نظام قدیم و جدید به منظور شرکت در آزمون سراسری سال 98 طراحی می شود.

در کنکور سراسری سال 99، تنها یک نوع سوال از نظام جدید طراحی خواهد شد و داوطلبان نظام قدیم ملزم هستند بر اساس منابع نظام جدید در این کنکور شرکت کنند. این مسئله، دل نگرانی ها و دغدغه هایی را برای دانش آموختگان نظام قدیم ایجاد کرده است؛ به گونه ای که داوطلبان در حساب اینستاگرام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری نسبت به این موضوع ابراز نگرانی کرده و خواستار برگزاری کنکور 99 مانند کنکور 98 شده اند.

منصور غلامی در گفت و گو با ایرنا در این باره، گفت: در شرایط فعلی، کنکور سال 98 آخرین کنکوری است که برای داوطلبان نظام قدیم هم سوال طراحی می شود، اما قرار بر این شده اگر تعداد داوطلبان نظام قدیم کنکور 99 به حد نصاب برسد، در صورت موافقت شورای سنجش و پذیرش دانشجو، تصمیم هایی اتخاذ شود. وی ادامه داد: خواست داوطلبان این است که برای کنکور 99 هم دو نوع سوال از نظام قدیم و نظام جدید طراحی شود، اما تصمیم شورای سنجش و پذیرش دانشجو تا این لحظه مبتنی بر طراحی صرفاً یک نوع سوال آن هم از منابع نظام جدید است.

وزیر علوم تاکید کرد: وضعیت داوطلبان نظام قدیم در حال بررسی است و در صورتی که تعدادشان به حدنصاب نرسد برای کنکور 99 سوال دوم طراحی نمی شود.

بروز رسانی شده در 22 بهمن 97

ابراهیم خدایی روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا، افزود: داوطلبان نظام قدیم بر این باور هستند که در کنکور 98 پذیرفته نمی شوند و از امسال به فکر کنکور 99 هستند؛ در حالی که به جای نگرانی، باید برای کنکور 98 تلاش کنند.

معاون وزیر علوم گفت: بر اساس مصوبه شورای سنجش و پذیرش دانشجو که وزیر علوم رئیس آن است، سال 98 آخرین سالی است که دو سری سوال برای داوطلبان نظام قدیم و جدید طراحی می شود.

به گفته خدایی، برای کنکور سال 99 طبق مصوبه این شورا، تنها یک نوع سوال از نظام جدید طراحی خواهد شد.
خدایی به این دسته از داوطلبان توصیه کرد که ابتدا برای کنکور 98 برنامه ریزی کنند و تصمیم گیری در مورد کنکور 99 بستگی به نظر شورای سنجش و پذیرش دانشجو دارد.

وی در عین حال گفت که شورای سنجش و پذیرش دانشجو سال آینده در مورد طراحی سوال برای داوطلبان نظام قدیمِ متقاضی در کنکور 99 تصمیم گیری می کند.

بروز رسانی شده در 18 اسفند 97

برای کنکور 99 دو نوع سوال 99 طراحی شود

به نقل ایرنا؛ کارگروه آموزشی دیده بان شفایت و عدالت از اعضای شورای سنجش و آموزش درخواست کرد با توجه به سابقه اعتراضات منطقی و مستدل دانش‌آموزان، اولیا و تأکیدات اکثر نمایندگان مجلس شورای اسلامی، پیش از برگزاری امتحانات نهایی و استاندارد دست‌کم در سه سال پایانی دوره متوسطه از اعمال تأثیر قطعی سوابق تحصیلی در نتایج آزمون سراسری خودداری کنند.

این کارگروه در ادامه بیانیه از سازمان سنجش آموزش کشور درخواست کرد از سال 99 و تا زمانی که داوطلبان دیپلمه سال 96 و ماقبل آن، بخش قابل‌توجهی از داوطلبان آزمون سراسری را تشکیل می‌دهند، با دو نوع سؤال و به شکل انتخابی آزمون سراسری را برگزار کنند تا حقی از کسی ضایع نشود.

ارائه یک پیشنهاد به وزارت علوم بخش پایانی این بیانیه را تشکیل می دهد و بر این نکته تاکید دارد که به منظور ارتقای پایدار سطح علمی کشور همچنین برچیدن بساط سوداگران آموزشی، سوالات کنکور جامع‌تر و پیش‌بینی‌ نشدنی‌تر طراحی شود تا ذهن دانش‌آموزان از حصر در چارچوب بسته چند کتاب درسی یا کمک‌آموزشی رها شود.

 

بروز رسانی شده در 26 اسفند 97

عبدالرسول عمادی سرپرست معاونت آموزش متوسطه وزارت آموزش‌وپرورش در پاسخ به پرسش خبرنگار تسنیم در این رابطه گفت: “شورای سنجش و پذیرش دانشجو مصوب کرد در سال 99 نیز دو نوع سؤال برای کنکور ویژه داوطلبان نظام قدیم و نظام جدید آموزشی طراحی شود.”

 

بروز رسانی شده در 5 فروردین 98

اطلاعیه رسمی سازمان سنجش :

در کنکور سراسري سال 1399، برای آخرین بار همانند کنکور سراسري سال 1398 ،سنجش با دو آزمون جداگانه (دو مجموعه سوال) انجام خواهد شد.

 

 

چهارشنبه 4 اردیبهشت 98

رئیس سازمان سنجش درباره کمپین مساله تاثیر سوابق کنکور 99 و چگونگی طراحی سوالات نظام جدید و قدیم برای کنکور ۹۹ به خبرگزاری فارس گفت :  از یک سال و نیم قبل از زمان کنکور ۹۹ اطلاع‌رسانی‌ها صورت گرفته و داوطلبان می‌توانند بر همان اساس که مصوبه قانونی است، عمل کنند.

 

بروز رسانی شده در 15 اردیبهشت 98

نایب رئیس کمیسیون آموزش مجلس ؛ باید به حق انتخاب داوطلبان در کنکور 99 رسیدگی شود

نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان این که باید مشکل کنکور به صورت ریشه‌ای حل شود گفت: این که پارسال می‌گویند دیپلمه‌های نظام قدیم باید براساس نظام جدید کنکور دهند و امسال نظر خود را تغییر می‌دهند تنها نتیجه اش نابود کردن متقاضیان کنکوری است که فی نفسه استرس‌زا است.

قاسم احمدی لاشکی در گفت‌وگو با ایسنا در واکنش به تصمیم اخیر برای برگزاری کنکور دیپلم‌های نظام قدیم گفت: باید در موضوع کنکور تصمیمی اساسی گرفته شود. کنکور همچون شلنگی با درزهای متعدد است که هر جای این درز را می‌گیریم باز هم آب بیرون می‌زند. باید کنکور به صورت ریشه‌ای حل شود؛ وگرنه هر چند وقت یک بار شاهد موضوعات این چنینی هستیم.

وی ادامه داد: فردی که ۱۲ سال در سیستم نظام قدیم درس خوانده به او می‌گویند که باید در سیستم نظام جدید کنکور دهد؛ آن فرد قانونمند بوده و کتب نظام جدید می‌خرد و شروع به آماده شدن برای کنکور می‌کند اما به یک باره تصمیمشان را عوض می‌کنند و می‌گویند باید این افراد براساس نظام قدیم کنکور دهند. چرا این گونه با عجله تصمیم می‌گیرید که بعد بخواهید آن را تغییر دهید و یک ضرب الاجل تعیین کنید؟

لاشکی در عین حال گفت: البته بنده معتقدم کسی که ۱۲ سال از عمرش را در نظام قدیم درس خوانده باید در همان اساس کنکور دهد. این کار درستی نیست، اگر بنا بر تصمیم گیری باشد تصمیمات باید حداقل سه ساله بوده تا طرف خود را آماده کند. تصمیمات خلق الساعه تنها متقاضیان کنکور را نابود می‌کند. کنکوری که به اندازه کافی استرس‌زا است و این که مدام محتوای آزمون را تغییر دهیم تنها شرایط را بدتر خواهد کرد.

بروز رسانی 5 مرداد 98

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور گفت: داوطلبان کنکور سال ۹۹ درخواست داشتند که بتوانند نظام آموزشی خود را برای امتحان انتخاب کنند که این حق به داوطلبان داده شد.

 

هم چنین می توانید برای آگاهی بیشتر در رابطه با کنکور 99 فهرست زیر را نیز بررسی کنید :

لینک کوتاه مطلب : https://p30konkor.com/?p=9332

ممکن است شما دوست داشته باشید
287 نظر
 1. شکرانه می گوید

  سلام نطرتون درباره نحوه سوالات کنکور ۹۹سخت یااسون بودن چیه بنظرتون باتوجه به وضعیت کرونا این سوالات ب چه شکلین

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام دوست عزیز
   حقیقتا نمیشه پیش بینی کرد
   چون هر حالتی ممکنه !

 2. زهرا می گوید

  سلام من یه سوال دارم اینکه 98نظام جدید کنکور دادم و امسال برای 99نظام جدید میخوام دوباره کنکور بدم انسانیم همونطور که میدانید کتاب ها تغییر کرده یک سری. الان من باید خودم رو با کتاب های جدید هماهنگ کنم یا کتاب های چاپ سال خودم رو بخونم؟؟؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام زهرا خانم گرامی
   برای کتب تخصصی به ویژه فلسفه و منطق چاپ های جدید رو استفاده کنید بهتره
   لیست تغییرات انسانی هم در ابتدای متن در پست زیر آمده است :
   https://p30konkor.com/%D8%AA%D8%BA%DB%8C%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D8%AA-%DA%A9%D8%AA%D8%A8-%D8%AF%D8%B1%D8%B3%DB%8C/

 3. میترا می گوید

  سلام من واسه کنکور99 که میخواستم ثبت نام کنم واسه خرید کارت اعتباری به نام دوستم گرفتم وثبت نام کردم ایا مشکلی پیش میاد؟تورو خدا جواب بدید

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام میترا خانم گرامی
   احتمالا مشکلی پیش نمیاد ولی برای اطمینان از سایت سنجش سوال کنید
   از (قسمت عضویت ، طرح سوال) کنید

 4. سارا می گوید

  معلومه که ph چرت گوییت بالاست ..تو واسه خودت چرا تو هر سایتی نظر میدی کسی از تو نظر نخواست و امیدوارم صددهزارم نشی …امسال تعداد ما نظام قدیم ها از شما کمتر میشه کنکوری سطح بالایی برای هر دوممون به طور مساوی هست و ببینم تو چه غلطی میکنی

 5. ph می گوید

  سلام.
  لطفا به گوش سازمان سنجش برسه چرا سوالات کنکور 98 انقدر اسون بود؟باید سوالات کنکور 99 برای رشته تجربی سخت تر باشه که بتونیم معیاری رو در نظر بگیریم برای سنجش داوطلبیان میانگین درصدای پارسال خیلی بالا رفت ولی هنوز ظرفیتو تغییر ندادن.
  ضمنا سوالا نظام قدیم و جدید نباید تفاوت زیادی داشته باشه و برای نظام قدیم منطقا باید سخت تر باشه.

 6. محمد افراشته می گوید

  سلام،

  این بحث اخذ دیپلم مجدد چیه؟ آیا اجباریه؟ به چه دردی میخوره؟ من نظام قدیمی ریاضی هستم و میخوام 99 کنکور تجربی بدم آیا می تونم؟ یا باید دیپلم مجدد تجرب بگیرم؟

  با تشکر از سایت و مجموعه خوب شما.

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام محمد جان
   شما مشکلی برای شرکت در کنکور تجربی ندارید و نیازی نیست که حتما مدرک دیپلم تجربی داشته باشید و با همون مدرک دیپلم ریاضی می توانید در آن شرکت کنید

 7. محمد می گوید

  سلام
  من دیپلم نظام قدیم تجربی گرفتم
  با توجه به مطلبی که منتشر کردین من تمام منابع انسانی نظام جدید رو تهیه کردم
  ولی امروز که به سازمان سنجش تماس گرفتم گفتن اینکه بشه یه نظام قدیم ،نظام جدید و کنکور بده و یا بالعکس هنوز قطعی مشخص نشده.
  من ازمون هم ثبت نام کردم
  الان من باید چیکار کنم
  من می تونم با اینکه دیپلم تجربی نظام قدیم و گرفتم کنکور انسانی نظام جدید بدم؟
  اگه میشه لطفاً جواب من و سریع تر بدین
  سپاسگذارم

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام محمد جان
   شما دیپلم تجربی نظام قدیم دارید و می خواهید کنکور انسانی نظام جدید شرکت کنید،خب این مورد رو که همین هفته پیش باز رئیس سازمان سنجش در مصاحبه ای که با خبرگزاری مهر داشتند گفتند که نظام انتخابی کنکور 99 قطعی شده و داوطلبان نظام قدیم می توانند در کنکور نظام جدید شرکت کنند ومورد بعدی از چند سال اخیر داوطلبان دیپلم نظری می توانند در یکی از رشته های ریاضی انسانی تجربی شرکت کنند،پس شما محکم ادامه بدید،عضو کانال تلگرام هم باشید خبر جدیدی داشتیم منتشر می کنیم
   متاسفانه برخی از دوستان پاسخگو اینترنتی در سازمان سنجش نیز گاهی اوقات اطلاعاتشون بروز نیست و به جای راهنمایی داوطلبان،اون ها رو بدتر گمراه می کنند

   1. محمد می گوید

    ممنون از شما بابت پاسخگویی خوبتون

    1. پی سی کنکور می گوید

     سپاس از همراهی شما با پی سی کنکور

 8. محمد می گوید

  سلام
  من دیپلم نظام قدیم تجربی دادم الان میشه کنکور انسانی نظام جدید بدم؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام محمد جان
   اگر دیپلم تجربی دارید،می توانید در کنکور انسانی شرکت کنید

 9. Hhhhh می گوید

  سلام. کتاب دهم نظام جدید چه سالی روباید بخونیم؟ ۹۹ یا ۹۷ یا ۹۶؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   چاپ 96

 10. کنکور98 می گوید

  بخدا این خبر شنیدم که منه پشت کنکوری نظام جدید باید کتاب 99 ای ها رو بخونم گریم گرفت اخه من کتاب اینارو از کدوم قبرستون پیدا کنم که بخوام بخونمشون لعنت به این زندگی

  1. پی سی کنکور می گوید

   دوست عزیز برای تمامی کتب لازم نیست که،یا اینکه تغییرات رو در کتب کمک درسی و تستی اعمال کنید و یا در صورت توان کتب رو خریداری کنید،می توانید فایل کتب را چاپ کنید

  2. آنا می گوید

   سلام.داوطلب نظام قدیمم رشته کامپیوترم،دوساله پشت کنکورم و من چهارماهه دارم کتابای نظام قدیم تجربی رو میخونم.بنظرتون چیکار کنم همین نظام قدیما رو بخونم میتونم رشته پرستاری رو بیارم یا نه نظام جدید برام راحتره؟

   1. آنا می گوید

    ممنون میشم لطفا جواب بدید،فقط میخوام پرستاری قبول بشم،کدوم دانشگاه و کدوم شهر مهم نیست،فقط اسمم برای پرستار دولتی بیاد.آیا با همین کتابای نظام قدیم جلو برم میتونم موفق بشم؟یا برم کتابای نظام جدیدو تهیه کنم؟کدوم کنکور برای من که پایم تجربی نبوده بهتره؟

    1. پی سی کنکور می گوید

     پاسخ داده شد

   2. پی سی کنکور می گوید

    سلام آنا خانم گرامی
    بله همین نظام قدیم رو ادامه بدید چون با توجه به شرایط تا بخواهید منابع نظام جدید را تهیه کنید یک ماه دیگه گذشته و وقت بیشتری رو از دست می دهید،بله امکانش هست و سعی کنید به دروس مشترک نیز توجه ویژه ای داشته باشید

نظــــر شما چیه ؟

نظرتون در رابطه با مطلب بالا چیه؟

نظرات شما پس از ارسال،حداکثر ظرف چند ساعت توسط مدیریت تائید خواهند شد

* مهم : لطفا هر گونه بحث و سوال غیر مرتبط با مطلب فوق را تنها در انجمن پرسش و پاسخ پی سی کنکور مطرح کنید.

*ورود به صفحه ارسال سوال*