تام لندکلاسینوتام لند

اخبار کنکور
اخبار دانش آموزی
مشاوره کنکور
سوالات کنکور
جزوات آموزشی
امتحانات نهایی

در رشته مورد علاقه ام قبول نشده ام،چکار کنم؟

در رشته مورد علاقه ام قبول نشده ام،چکار کنم؟

در رشته مورد علاقه ام قبول نشده ام،چکار کنم؟

اگر در رشته ی دلخواهتان در کنکور قبول نشده اید،بخوانید!

پی سی کنکور: طی روزهای آتی، اسامی پذیرفته شدگان دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی در آزمون سراسری سال 97اعلام می شود، بدون شک، تعداد قابل توجهی از داوطلبان در رشته محل ایده آل شان پذیرفته نمی شوند و همچنین داوطلبانی که انتخاب محدودی داشته و فقط رشته های ایده آل شان را انتخاب کرده اند، احتمال دارد که اصلا در هیچ رشته محلی پذیرفته نشوند.

این دسته از دوستان باید مواظب باشند که دچار ناامیدی نشوند؛ زیرا قرار نیست که ما در زندگی فقط به خوشی ها تکیه کنیم و انتظار داشته باشیم که همه چیز مطابق میلمان پیش برود. اگر امروز در رشتۀ مورد علاقه مان پذیرفته نشدیم، این به معنای پایان همه چیز و باختن در زندگی نیست، بلکه به اين معناست كه ما در این برهه از زمان، به بخشی از اهداف یا آرزوهایمان دست نیافته ایم؛ پس به جای آنکه بگویید «من کم آوردهام» و خود را در امواج ناامیدی غرق کنید، راه های غلبه بر ناامیدی را فرا بگیرید و خود را از بن بست یأس نجات دهید.

در زمان حال زندگی کنید 

به جای آنکه دائما به«ای کاش ها» بپردازید و افسوس بخورید یا در رؤیای آینده باشید، در زمان حال و موقعیت کنونی تان تمرکز کنید. طی این هفته هر روز به مدت دو ساعت سعی کنید که فقط روی حال تمرکز کنید و در این دو ساعت، هر وقت به چیزی غیر از زمان حال فکر کردید، روی یک برگ کاغذ ضربدر بگذارید. آنگاه افکارتان را به هر آنچه که در زمان حال انجام می دهید، معطوف کنید.

اگر به این نكته فکر می‌کنید که چطور به دوستان و آشنایانتان بگویید که در رشتۀ مورد نظرتان پذیرفته نشدید، روی کاغذ ضربدر بزنید. اگر به این موضوع فکر می‌کنید که اقوام تان دربارۀ شما چه فکر خواهند کرد، روی کاغذ ضربدر بزنید اگر به این نكته فکر می‌کنید که ای کاش سال گذشته کمتر کوتاهی می‌کردید و با جدیت بیشتری درس میخواندید، روی کاغذ ضربدر بزنید، و حتی اگر به این موضوع فکر می‌کنید که پس از پایان دو ساعت، چه کاری باید انجام دهید، باز هم روی کاغذ ضربدر بزنید؛

چون شما حق دارید که فقط در زمان حال باقی بمانید( تنها زمانی که متعلق به شماست و میتوانید از آن با فعال بودن و تالش کردن، بهره ببرید) حال لازم است که سعی خود را به کار برید تا هر روز تعداد ضربدرهایی که روی کاغذ میزنید، کاهش یابد. در پایان هفته بايد در این زمینه پیشرفت داشته باشید؛ اما چرا باید از زمان حال بهره كافي برد؟ زیرا واقعیت غیر قابل انکار این است که هیچ چیز در زندگی جاودانه نیست؛ پس بهترین راه این است که به هر آنچه در زمان حال اتفاق می افتد، واکنش نشان دهید، و نه به گذشته فکر کنید و نه غرق آینده ای نامعلوم شوید؛ البته این بدان معنا نیست که نباید برای آینده برنامه ریزی داشت، بلکه نباید خود را برای حوادث پیش آمده نگران کنید و زجر دهید؛ در واقع لازم است که برای آینده خود به صورت منطقی برنامه ریزی کنید، اما از زمان حال نيز لذت ببرید.

از خود سؤال کنید «چه کاری در این شرایط جواب میدهد؟»

حتی زمانی که احساس می‌کنید هیچ کاری از دستتان بر نمی آید، به دقت فکر کنید،یک راه پیدا می‌کنید.که به شما در اين زمينه کمک کند. حال چگونه میتوانید آن را به کار بندید؟ با مطرح کردن این سؤال، خودتان را از دایره منفی گرایی هایی نظیر «واقعا  نا امید کننده» است نجات داده اید و میتوانید روی نکات مثبت تمرکز کنید.

به این طریق، راهی را پیدا کرده اید که شما را به نتیجه  رساند و راهی را به شما نشان میدهد که بتوانید از ناامیدی ها نجات پیدا کنید. برای مثال، دربارۀ رشته محلی که پذیرفته شدید، بیشتر مطالعه کنید. سراغ استادان و فارغ التحصیلان موفق رشته مورد نظر بروید و نقاط اشتراک روحی و شخصیتی خود را با رشته مورد نظر بیابید.

گاهی اوقات، شهری که در آن پذیرفته شده اید، دارای ویژگی ها و امکاناتی است که میتوانید از آن امکانات بهره ببرید و به موفقیت های قابل توجهی دست یابید. اگر در هیچ رشته ای پذیرفته نشدید و هدف شما شرکت در کنکور سراسری سال آینده است، با در نظر گرفتن اهداف کوچکتر، در به دست آوردن هدف اصلیتان کوشا باشید. هر پیروزی کوچکی را که در جهت هدف نهایی تان است، به روشی منطقی و پرمعنا جشن بگیرید؛ چرا که در نظر گرفتن اهداف کوچک به عنوان پله هایی برای رسیدن به هدف غایی، علاوه بر ایجاد حس تنوع، احساس پیروزی را در شما تشدید می‌کند.

بگذارید مشکالت و موانع، اراده تان را تقویت کند

به مشکلات به عنوان دری گشوده در جهت رسیدن به خواسته هایتان و هر آنچه که بايد به خودتان ثابت کنید، بنگرید. از مواجه شدن با مشکلات خوشحال باشید؛ زیرا بدون آنها چگونه به کمال خواهیم رسید؟ هنگامی که احساس می‌کنید که مشکلات تان مثل یک در چرخان است و مدام رو نشان می دهد، از افراد موفقی مثل «توماس ادیسون» الهام بگیرید ؛ افرادی که نام شان همیشه زنده است و با تمام مشکلاتی که داشتند، هرگز تسلیم نشدند. هرگاه از مشکلات سایر افراد آگاه شوید که با تلاش و کوشش و در گذر زمان بر آنها غلبه کرده اند، دید بازی نسبت به مشکلات خود خواهید داشت و آنها را مواردی جزئی و رفع شدنی می پندارید.

«هیاهو» را کنار بگذارید و ساده سازی را رواج دهید

زمانی که برای حل مشکلی در حال تلاش هستید، ممکن است آن قدر درگیر یافتن راه حل شوید که ناخواسته کارهای جانبی بسیار زیادی را به آن اضافه کنید و با خودتان هم تصور کنید که ممکن است این موارد به شما کمک کنند. اگر نگاهی به سایت های اینترنتی انداخته باشید، پر است از تبلیغاتی نظیر «ما ورود شما را به دانشگاه آسان می‌کنیم»، «موفقیت شما در دستان ماست» و … این قبیل موارد، تنها به عنوان هیاهو حساب میشوند، و باید بدانید که حتی خواندن آنها هم ممکن است وقت شما را تلف کند. این طور آگهی ها فقط وقت شما را تلف کرده و پول هایتان را به تاراج میبرند. آنها هیچ اهمیتی به موفقیت یا شکست شما نمیدهند.

البته بیشتر افراد، زمانی که از روند کند کار خود خسته می شوند به چنین مواردی روی می آورند، معمولا تبلیغاتی نظیر «این همان چیزی است که شما نیاز دارید» و «ما همه چیز را برای شما آسان کرده ایم» توجه می كنند.
اگر آینده نگر باشید، می توانید به خوبی پیش بینی کنید که اگر یک سال خودتان تلاش کنید، آن وقت، فراتر از تمام این پیشنهادهای گوناگون و فریبنده، منفعت بیشتری عایدتان خواهد شد. ببینید چه چیزی در زندگیتان اولویت دارد، ابتدا همان را انجام دهید. هر کاری که وقت و هزینه شما را تلف می‌کند و هیچ حاصلی برايتان در بر ندارد، باید از برنامه زندگیتان حذف شود،همه چنین اگر قصد پشت کنکوری شدن را دارید حتما این مطلب پشت کنکور بمانم یا برم دانشگاه؟ را بخوانید./پیک سنجش

لینک کوتاه مطلب : https://p30konkor.com/?p=5985

ممکن است شما دوست داشته باشید
4 نظر
 1. سجاد می گوید

  با سلام و خسته نباشید ببخشید ی سوال داشتم من کلاس نهمم خب الان میخام برم رشته تجربی ولی نمی تونم برم و انسانی قبول شدم بجاش ایا میشه کاری کرد؟ ک کلاس دهمو بخونم و یا رشته مو عوض کنم ک برم تجربی ممنون میشم جواب بدین با توضیحات

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام سجاد عزیز
   الان رو اطلاعی نداریم و باید از مدرسه سوال کنید
   ولی در پایان سال دهم می توانید برای تغییر رشته با موافقت مدرسه و شرکت در امتحانات تغییر رشته، از انسانی به تجربی برید

 2. کرم پور می گوید

  سلام من ارشد قبول شدم اما رشته و شهر مورد علاقه ام نیست آیا ممکنه انتخاب دیگر داشته باشم.

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام عزیز
   اطلاعی از ارشد نداریم،ولی اگر روزانه قبول بشید احتمالا همون محرومیت یکساله از روانه پابرجاست همانند سراسری،و فکر نمی کنیم امکان تغییر باشه
   باز می توانید از سنجش سوال کنید و مطمئن بشید

نظــــر شما چیه ؟

نظرتون در رابطه با مطلب بالا چیه؟

1- نظرات بدون اسم تایید نمی شوند!

2- نظرات خود را به دور از توهین، تحقیر و تمسخر دیگران ارسال کنید.

3- نظرات شما پس از ارسال، حداکثر ظرف چند ساعت توسط مدیریت تائید خواهند شد.

نکته مهم : پاسخ به کامنت ها نظر قطعی نمی باشد و توصیه می شود حتما از منابع مرجع همچون سازمان سنجش، آموزش و پرورش و مراکز دانشگاهی اطمینان لازم را به عمل آورید.

یادت نره ! اسمت رو وارد کن

X   
[تام لند]