تام لندکلاسینوتام لند

اخبار کنکور
اخبار دانش آموزی
مشاوره کنکور
سوالات کنکور
جزوات آموزشی
امتحانات نهایی

برنامه ریزی نوروز برای کنکور 99 چگونه است؟ + نظر رتبه های برتر

برنامه ریزی کنکور عید نوروز

پی سی کنکور : دوران عيد نوروز يا دومين گذرگاه طلايي کنکور، يکي از فرصت‌هاي بسيار مهم برای کنکور 99 است که تاثير زيادي بر نتيجه داوطلبان آن خواهد داشت. تعطيلات عيد به طور معمول از ۲۵ اسفند شروع مي‌شود و تا ۱۴ الي 15 فروردين ادامه دارد، و، در صورتي که به صورت درستي از آن استفاده شود، شامل حداقل۱۲ روز مطالعاتي خواهد بود. دانش‌آموزان در اين ۱۲ روز مطالعاتي مي‌توانند روزانه ۱۰ ساعت مطالعه کنند که در مجموع حدود ۱۲۰ ساعت مي‌شود.پس با ما همراه باشید تا انتهای این مطلب تا بدانید که چگونه از برنامه ریزی عید نوروز برای کنکور 99 بهترین استفاده را کنید.

سوالاتی که در این مطلب پاسخ داده میشه :

برنامه ریزی کنکور عید نوروز چجوریه؟

برنامه ریزی درسی تعطیلات عید نوروز چگونه است؟

روش مطالعه برای کنکور در عید نوروز 99

دانش‌آموزانی که تا به حال، به هر دلیل از برنامه‌های خود عقب افتاده‌اند، تنها دورانی که می‌توانند آن را جبران کنند، «دوران تعطیلات نوروز» است. کسانی هم که تا به حال طبق برنامه و با فعالیت منظم، مسیر را ادامه داده‌اند، در این دوران، فرصت مناسبی دارند که فاصله‌شان را از دیگران بیش‌تر کنند؛ به همین دلیل، این دوران مهم را «دوران طلایی» می‌گویند. دوران طلایی دورانی است که یک بار برای‌تان پیش می‌آید.

ممکن است شما معتقد باشيد با مطالعاتي که در طول سال تحصيلي داشته‌ايد، بهتر است که در اين ايام استراحت کنيد؛ اما بدانيد که بسياري از رقباي شما در اين دوران مطالعه خواهند کرد و به طور قطع، اگر شما اين کار را انجام ندهيد، از آنها فاصله خواهيد گرفت؛ پس يکي از دلايل موفقيت داوطلبان برتر، اين است که در چنين زمان‌هايي، که ديگران درس نمي‌خوانند، به خوبي از وقت و فرصت خود استفاده مي‌کنند؛ البته حساسيت روزهاي نوروز براي داوطلبان کنکور، به اين معني نيست که آنها در تعطيلات نوروز فقط و فقط درس بخوانند و استراحت و تفريح را بر خود حرام کنند، بلکه به اين مفهوم است که آنها بايد با يک برنامه‌ريزي درست و حساب شده، از اين روزها بهترين استفاده را ببرند. در اين دوره کوتاه، شما مي‌‌توانيد به جهش قابل ملاحظه‌اي دست يابيد. براي آنکه شما عزيزان داوطلب بدانيد که چگونه مي‌توانيد در اين ايام، در نهايت آرامش به درس‌هايتان رسيدگي کرده و استراحت و تفريح نيز داشته باشيد، اين مقاله را مطالعه کنيد.

نگاهی به فهرست مطالب :

 • فواید مطالعه در تعطیلات نوروز برای کنکور چیه؟
 • نحوه مطالعه در عید نوروز برای کنکور

 • چگونه برای عید نوروز کنکور 99 برنامه ریزی کنیم؟

 • نظرات رتبه های برتر کنکور در مورد عید نوروز

* فواید درس خواندن در عید برای کنکور

 

1- آمادگي مطالعاتي شما افت نمی کند

حتماً براي شما يا يکي از دوستانتان هم اتفاق افتاده است که در سال‌هاي گذشته، به دليل مطالعه نکردن يا کم مطالعه کردن در دوران عيد يا تابستان، پس از شروع مجدد مطالعه احساس کرده‌ايد که کار دشواري در پيش داريد؛ البته در سال‌هاي گذشته، به دليل نبودن حساسيت ويژه، اين موضوع اهميت چنداني نداشت، ولي در سال شرکت در آزمون سراسري، ارزش لحظات، بسيار زياد و تعيين کننده است. يکي از زمان‌هايي که ممکن است شما در آن دچار افت يا پيشرفت درسي خوبي شويد همين ايام عيد است، و اگر بدون برنامه و با اهمال پيش رويد، ممکن است که تا آخر تعطيلات همين گونه باشيد و به راحتي زمان‌هاي مهم خودتان را از دست بدهيد.

2- فاصله خود را با رقبايتان حفظ خواهيد کرد

در دوران عيد، برخي از داوطلبان کنکور، که رقباي شما نيز محسوب مي‌شوند، درس مي‌خوانند و برخي ديگر درس نمي‌خوانند؛ در اين صورت، اگر شما خوب مطالعه کنيد، از کساني که درس نخوانده‌اند، سبقت گرفته و در ضمن، فاصله خود را نسبت به دانش آموزاني که درس خوانده‌اند، نيز حفظ کرده‌ايد؛ پس براي دستيابي به يک رتبه خوب، لازم است که در روزهاي عيد به خوبي درس بخوانيد و با برنامه‌اي حساب شده وارد عمل شويد.

حالا که اهميت مطالعه در روزهاي تعطيلات نوروز را به خوبي دريافتيد، لازم است تا با برنامه درسي خوب، خود را براي انجام اين کار آماده کنيد. ضمناً به اين موضوع توجه داشته باشيد که به طور قطع، دسته‌اي از داوطلبان در روزهاي عيد مطالعه خواهند کرد و اگر شما جزو اين گروه نباشيد، از آنها عقب خواهيد ماند.

تعطیلات عید نوروز کنکور

* نحوه مطالعه در عید نوروز برای کنکور

– انگيزه و عمل را با هم به کار گيريد

تعطيلات عيد براي بسياري از مردم و از جمله تک تک شما داوطلبان عزيز، جذابيت خاصي دارد؛ زيرا، علاوه بر ديد و بازديدها، برنامه‌هاي سرگرم کننده تلويزيون يا مسافرت‌هايي که ممکن است به نقاط دور يا نزديک انجام شود، اين روزها را با زيبايي‌هاي خاصي همراه مي‌کند. ممکن است دوست داشته باشيد که در ايام نوروز مطالعه کنيد، اما حال و حوصله انجام اين کار را نداشته باشيد؛ به ويژه اگر انجام کار سختي مثل مطالعه، در روزهايي باشد که بيشتر مردم در آن مشغول تفريح و شادي هستند. براي اينکه شروع به کار کنيد و قدم اول را برداريد، به اين فکر کنيد که داوطلبان زيادي مشغول به مطالعه هستند و اگر شما هم اين کار را انجام دهيد، مي‌توانيد نتيجه بسيار خوبي بگيريد و سال بعد در چنين روزهايي، فارغ از هر گونه عذاب وجدان و ناراحتي، به شادي و تفريح مشغول باشيد.

سريع شروع کنيد. وقتي شروع کرديد، برداشتن قدم هاي بعدي ساده‌تر مي‌شود و مي‌بينيد که انجام کار مورد نظر، آن‌قدرها هم که فکر مي‌کرديد، سخت نيست؛ در ضمن، توجه داشته باشيد که رسيدن به هدف‌هاي شخصي، بيشتر با فشار رواني همراه است؛ زيرا بيشتر اوقات براي رسيدن به هدف با موانع مختلفي روبرو مي‌شويم. اگر به راحت بودن زندگي معتقد باشيد و خيال کنيد که ديگران تلاش نمي‌کنند و موفق مي‌شوند، به اين نتيجه مي‌رسيد که مشکلي در کار شما وجود دارد و در نتيجه در برخورد با هر مشکلي از آن صرف نظر مي‌کنيد و جزيي‌ترين ناکامي‌ها براي شما غيرقابل تحمل مي‌شود. پرکارها مي‌دانند که زندگي پر از سختي است و مي‌دانند که در راه رسيدن به هدف، موانع و ناکامي‌هاي متعددي در انتظار آنهاست. به همين دليل، اين افراد موانع را مي‌پذيرند و با عزمي جزم به مقابله با آنها مي‌روند.

 

 

– از شکست نترسيد

بسياري از داوطلبان عزيز، که تا الان مطالعه خيلي خوبي براي کنکور نداشته اند، گمان مي‌کنند که اين ايام، ديگر براي مطالعه دير است. اگر شما نيز جزو اين گروه هستيد، به جاي آنکه تسليم افکار منفي شويد، نحوه برخورد با اين افکار را بياموزيد تا تحت تاثير آنها قرار نگيريد. لازم است که اين افکار را يادداشت کنيد تا بتوانيد طرز فکر و احساستان را تغيير دهيد. با نوشتن افکار منفي، متوجه مي‌شويد که دليل طفره رفتن شما از انجام کار، اين است که درباره آن به طور غيرمنطقي فکر مي‌کنيد؛ براي مثال، شما فکر مي‌کنيد که ايام نوروز براي مطالعه تمام دروس دير بوده و اين موضوع از توان شما خارج است. ما به شما پيشنهاد مي‌کنيم که به جاي نگراني، عنوان کاري را که مي‌خواهيد انجام دهيد، در يک جدول بنويسيد و به جاي باور داشتن به تفکر همه يا هيچ، به خود بقبولانيد که مجبور نيستيد همه کارها را در اين ايام انجام دهيد. همين که در اين تعطيلات، هر روز بخشي از درس‌هاي خود را مطالعه کرده يا چند تمرين را حل کنيد، احساس بهتري خواهيد داشت و ديگر به خود بدهکار نيستيد.

 

 

– بهترين مکان مطالعه در دوران عيد نوروز 99

فضاي خانه ها در دوران عيد معمولا به دليل ديد و بازديد ، شلوغ و نامناسب براي مطالعه است. توصيه مي کنيم در دوران عيد ، مکان ساکتي (مانند منزل يکي از اقوام که در آن رفت و آمد کمتري صورت مي گيرد) را انتخاب کنيد.

اگر امکان چنين کاري براي شما وجود ندارد ، بکوشيد خود را عادت دهيد تا براساس ساعت مطالعاتي که از پيش تعيين مي کنيد ، عمل نماييد.

به اين ترتيب که در اتاق خود بمانيد و توجهي به رفت و آمدها نداشته باشيد. البته مي توانيد براي رعايت احترام 5 دقيقه کنار ميهمانان بنشينيد و سپس بگوييد: «عذر مي خواهم که نمي توانم در کنار شما باشم. چون بايد خود را براي کنکور آماده کنم.» و سپس به اتاق خود برويد.

 

 

– داوطلب کنکوری در دوران عید نوروز 99 خوش بگذرانید !

خوش‌گذراني فقط اين نيست که شما در تمام ايام عيد، مشغول ديد و بازديد و مسافرت و … باشيد. مي‌توانيد سه روز کامل را در اين پانزده الي بيست روز، براي خودتان تعطيل کنيد و در آن سه روز، فقط به استراحت و تفريح در هواي دلچسب بهاري و مهماني و تمدد اعصاب بپردازيد. در اين سه روز، به هيچ عنوان مطالعه نکنيد، بازي فکري و بحث و جدل نداشته باشيد و بيشتر به انجام فعاليت‌هاي فيزيکي و گفتن و خنديدن و ورزش و تحرک سبک و استفاده از هواي بهاري بپردازيد. ممکن است که در ديد و بازديدهاي عيد، به فاميل و دوست و آشناياني که پشت کنکوري هستند، برخورد کنيد. مواظب باشيد که برخورد با اين افراد و صحبت‌هاي آنها، شما را تحت تاثير خود قرار ندهد.

 

برنامه ریزی عید نوروز کنکور

* چگونه برای عید نوروز کنکور 99 برنامه ریزی کنیم؟

همان طور که گفته شد ، دوران عيد نوروز کنکور 99 بهترين فرصت مطالعاتي و بهترين زمان براي جبران نقاط ضعف است. پيش از عيد (اواخر اسفند) فهرستي از نقاط ضعف خود (از دروس پيش دانشگاهي و پايه یا اگر نظام جدید هستید دورس دوازدهم و پایه) تهيه کنيد سپس فرصت هاي موجود را ارزيابي کنيد. يعني دقيقا چند زنگ مطالعاتي مي توانيد درس بخوانيد.

سپس اگر بيش از فرصتهاي موجود در دوران عيد نياز به مطالعه داشتيد اولويت را به دروس اختصاصي بدهيد. (البته اين حکم کلي نيست و با توجه به خصوصيات داوطلبان ، متفاوت است) بهترين محتواي مطالعه در دوران عيد مطالعه دروس اختصاصي است (در صورتي که در دروس عمومي ضعف خاصي نداريد) چراکه يادگيري اين دروس نياز به فرصت کافي و آرامش دارد و عيد بهترين فرصت براي اين کار است.

اگر درباره زمان شروع کار خود تصميم گرفته‌ايد، بدانيد که بلندترين گام را براي رسيدن به هدفتان برداشته‌ايد. حتي پس از برنامه‌ريزي، امکان دارد با وجود آنکه تصميم جدي گرفته‌ايد، به برنامه خود پايبند نباشيد و در اجراي آن کوتاهي کنيد؛ در اين صورت، لازم است فهرستي از عواملي را که ممکن است شما را از شروع کار باز دارد تهيه کنيد و سپس به يافتن راه‌حل‌هايي براي برخورد با اين مسايل بينديشيد.

 

 

– نقاظ ضعف و قوت را پیدا کنید

نگاهي به آنچه قبلاً مطالعه کرده‌ايد، بيندازيد و ببينيد که کدام يک از دروس را خوب مطالعه کرده و در کدام دروس ضعيف هستيد، و اصلاً طبق بودجه بندي دروس، کدام درس‌ها يا مباحث مهم‌ترند و وضعيت شما در اين درس‌ها چگونه است. وقتي به اين سؤالات پاسخ داديد، مي‌توانيد برنامه خوبي را براي خود تنظيم کنيد.

 

 

– توان خود را در نظر بگیرید

يکي از بزرگترين مشکلاتي که داوطلبان را بسيار زود از مطالعه خسته مي‌کند، اين است که برنامه درسي خود را بالاتر از توان و يادگيري خود در نظر مي‌گيرند. اين موضوع باعث مي‌شود تا وقتي اولين مراحل مطالعه طبق برنامه انجام نشود، شما داوطلب عزيز دچار ياس و نااميدي شده و دست از کار بکشيد؛ به عنوان نمونه، برخي از داوطلبان، که بعضي از دروس را تا الان مطالعه نکرده اند، گمان مي‌کنند که مي‌توانند آن را در ايام عيد به پايان برسانند، و وقتي در روزهاي اول دچار مشکل مي‌شوند و کند پيش مي‌روند، زمين و زمان را مقصر دانسته و دست از مطالعه مي کشند. به خودتان کمک کنيد، با خودتان رو راست باشيد و با در نظر گرفتن کاستي‌ها و نقاط قوت خود، يک برنامه ايده‌آل و خوب چيده و به آن پايبند باشيد؛ در اين صورت، اگر دچار ياس گرديديد، به خود نهيب بزنيد که هنوز زمان زيادي را در دست داريد و با کمي تلاش و کوشش بيشتر، مي‌توانيد به برنامه‌تان عمل کرده و سپس مجدداً برنامه خود را مطالعه کرده و آن را معتدل‌تر کنيد.

حالا نگاهی بندازیم ببینیم نظر رتبه های برتر کنکور در مورد استفاده از نوروز برای کنکور 99 چیه؟

* نظرات رتبه های برتر کنکور در مورد عید نوروز

رتبه های برتر و عید نوروز

دانا افاضلی رتبه 3 کنکور 98

قبل از عيد آبله مرغان گرفتم و چند روزي که قرار بود به استراحت و تفريح بگذرد، براي من به بيماري گذشت؛ اما با شروع تعطيلات نوروز، حالم خوب شد و چون تابستان درگير المپياد بودم و از درس‌ها عقب مانده بودم، ايام نوروز فرصت خوبي براي جبران عقب ماندگي‌هايم فراهم شد. در کل، ايام نوروز با بازخواني و دوره‌هاي مبسوطي که در مدرسه داشتيم، نقاط ضعفمان برطرف شد؛ چون قبل از عيد، هر روز درس جديدي اضافه مي‌شود و گاه فرصت دوره کردن آنها نيست. ما در فروردين دو بار مطالبي را که خوانده بوديم، دوره کرديم؛ البته نقش مشاور در اينجا خيلي مهم بود که کمک کرد تا خسته نشويم و بتوانيم درس خواندن و آمادگي براي کنکور را به خوبي ادامه دهيم.

 

علیرضا احمدخانی رتبه 10 کنکور 94

اصل اول : من طبق برنامه آزمون برنامه ریزی کردم و در دوران نوروز مرور و مسلط شدن بر مباحث گذشته را به پیش روی و اتمام پیش دانشگاهی دو ترجیح دادم.

اصل دوم : من در طی سال تحصیلی یک برنامه هفتگی برای افزایش مهارت در درک مطلب های عربی ، کلوز تست زبان ، آرایه های ادبی ، املاء و … داشتم

و در دوران نوروز نیز این روال را حفظ کردم.

اصل سوم : ساعات تست زنی را افزایش دادم و تست هایی که در آزمون های آزمایشی غلط زده بودم یا در کتاب های کمک آموزشی غلط زده بودم و یا حتی در امتحانات داخلی مدرسه غلط زده بودم را در دوران نوروز دوباره کار کردم.

 

 

مهران نعمتی،رتبه 4 تجربی کنکور 94

برنامه‌ریزی درستی نداشتم و از اول برنامه‌ریزی کردم. در این برنامه‌ریزی مشخص کردم در هر مبحث روی کدام‌ها مسلط‌تر هستم و در کدام دروس نیاز به مرور دارم در کدام دروس نیاز دارم که آن‌ها را اساسی‌تر بخوانم؛ به عبارتی دیگر برنامه‌ریزی جزئی‌تر انجام دادم و به آن کاملا عمل کردم.

 در دوران جمع‌بندی نوروز هم که مطالب مرور می‌شد خیلی خوب بود و به من کمک کرد.

 

 

سارا همتی رتبه‌ی 1 کنکور 94

در دوران نوروز چگونه درس خواندید؟ آیا به هدف‌گذاری‌های خودتان رسیدید؟ آیا روزی را تعطیل کردید؟

اصلا تعطیل نکردم. شب عید 2 یا 3 ساعتی تعطیل کردم ولی اصلا این‌طوری نبود که یک روز کامل درس نخوانم. حتی 13 هم که قبل از امتحان 14 فروردین آزمون بود صبح 2 یا 3 ساعتی بیرون رفتیم بعد به درس‌هایم برگشتم. مسافرت هم که سال پیش‌دانشگاهی نمی‌شود رفت و هیچ‌کس نرفت ولی ما سال سوم مسافرت رفتیم.

هدف من این بود که می‌خواستم مرور کنیم خصوصا مطالب دوم دبیرستان را چون آخرین بار آن‌ها را در بهمن‌ماه خوانده بودم بله به هدفم رسیدم چون مطالب از یادم رفته بود ولی خیلی سریع بازیابی شدند و راحت‌تر به یادم آمد. در واقع درس خواندن برای عید بسیار راحت‌تر از بار اول خواندن در نیم‌سال اول بود. در مقایسه می‌توانم بگویم آزمون‌های عید و نیم‌سال اول که معادل هم بودند نتایجم خوب بودند ولی عید ترازم بیشتر شد.

 

 

میثم فرج پور رتبه 6 کنکور 94

کاملا واضح است که بهترین کار در این مقطع از زمان مرور دروسی است که قبلا خوانده شده و دو ماهی می شود که دست نخورده باقی مانده است. بنابراین باید به مرور این مطالب بپردازیم تا آنها را کاملا در ذهن خویش تثبیت کنیم و خیالمان تا زمان جمع بندی نهایی از این دروس راحت باشد.

دروسی که نیمسال اول آنها را مطالعه کرده ایم به عنوان اصلی ترین مباحثی هستند که در دوران عید مرور می شوند. خصوصا باید به دروس پیش یک که برخلاف دروس پایه، فقط همین امسال آنها را خوانده ایم توجه ویژه داشته باشیم.

اما برای نوروز باید یک برنامه منسجم داشت. دو روز یا حداکثر سه روز را می توانیم برای خودمان به عنوان روز های استراحت در نظر بگیریم.

احسان طهماسبی؛ رتبه‌ی 9 منطقه 1 و 15 کشور در کنکور سراسری انسانی 96

توصیه‌ی من به داوطلبان این است که مباحث پرتکرار را در کنکور سراسری در همه‌ی دروس ، به‌ویژه دروسی که ضریب بیشتری دارند، شناسایی کنند و تعداد تست‌های بیشتری را در این مباحث تمرین کنند.

نیما فقیرپور رتبه‌ی 27 منطقه‌ی 2 رشته‌ی تجربی، با بالاترین درصد کشور دردرس زیست:93%

من در دوران نوروز برای دروس پایه خیلی وقت گذاشتم و در کنار آن زیست و فیزیک پیش 2 را خواندم چون میخواستم جلوتر از دیگران باشم و نگران بودم بعدا زمان کافی برای مطالعه نداشته باشم.

امیرعلی برخورداریون رتبه 86 کشور

یک: اگر از الان به خیال ترکاندن در عید کتابها را جمع کرده اید و مشغول استراحتید سخت در اشتباهید. دوران عید مثل بقیه ایام است تنها با یک برنامه ویژه تر و گرنه با بقیه روزها هیچ فرقی ندارد.

دو: اگر از الان به فکر مسافرت و تفریح در عید و کولاک در یک ماه آخر هستید هم بازی را باخته اید!

برنامه ریزی شخصی من :

در عید استراحت داریم اما بسیار محدود و در سه روز:

29اسفند، 1فروردین و 7فروردین.

برای حرفه ای ها دوران جمع بندی عید از هفته آخر اسفند شروع می شود و تا 20 فروردین ادامه دارد.

 • 80درصد فعالیت شما در این دوران ثابت و اجباری است یعنی جمع بندی پایه.
 • 20 درصد باقی مخصوص مرور دروس پیش1 است.
 • (البته من مرور پیش1 را نداشتم چون در دوران دی ماه به خوبی پیش1 را جمع کرده بودم)
 • در مورد دانش آموزان تراز بالا، اگر در حد متوسط به مطالب پیش1 تسلط دارید، توصیه من مرور زیست پیش1 و فیزیک پیش1 است.
 • مبادا شروع به خواندن خط به خط و نکته به نکته زیست پیش1 کنید.
 • خلاصه نویسی و حاشیه نویسی شخصی یا جزوه ای قابل اعتماد کفایت میکند.
 • در مورد این دو درس با زدن سوالات کنکور و آزمون های آزمایشی چند سال اخیر مطالب را بازیابی کنید و اگر از حل اکثر مسایل یک قسمت ناتوان بودید به کتاب تست هایتان برگردید. این بهترین روش بازیابی است!
 • در مورد دروس پایه، بدانید دوران نوروز آخرین فرصت رفع اشکال های بزرگ و جبران ضعف هاست و از دست دادن این فرصت یعنی از دست دادن فرصت رتبه برتر شدن!

 

 • دوران عید را به دو بازه تقسیم کنید:

از اواخر اسفند تا 7 فروردین – از 8 فروردین تا 20 فروردین.

بازه اول ادبیات2 (حتما به صورت موضوعی)، عربی2(به نظر من کلید موفقیت در عربی تست زدن است، پس به ازای هر نیم ساعت درسنامه خواندن 2 ساعت تست بزنید)، دینی2(که بسیار مورد توجه طراح کنکور است. حتما به دروس پایانی و درس هایی مثل7 و9 که امکان اشتباه گرفتن آیات وجود دارد و ارتباط تیترها و متن ها توجه کنید) و زبان سال سوم را در برنامه قرار بدهید.

بازه دوم مربوط به مطالب سال سوم است که آسانتر و جدیدتر هستند. از همین الان تا قبل کنکور عادت کنید شبی یک متن و یک کلوز بزنید و تکنیک های حل تستهای متن و کلوز را فرابگیرید.

در مورد تمام درس های عمومی به جز دینی مجازید کتاب های درسی خود را کنار بگذارید. چون به درد دانش آموز کنکوری نمی خورند. در مورد دینی با توجه به روند سخت شدن سوالات در این درس در کنکور، حتما تست بزنید و انواع سوالات سخت را ببینید. روزی 1تا2 درس عمومی را در برنامه قرار بدهید(روزانه 4تا6 ساعت).

در مورد دروس اختصاصی در بازه اول دروس سال دوم را مرور کنید.

در مورد شیمی و زیست پایه تمرکز خود را روی متن کتاب بگذارید و کتاب را موشکافانه تحلیل کنید و سپس با تست های کنکور و قلمچی مطالب را بازیابی کنید.

در مورد زیست به ازای هر 2 ساعت مطالعه 1 ساعت تست و در شیمی به ازای هر 1 ساعت مطالعه 2 ساعت تست بزنید.

حدود 50 درصد شیمی حفظیات آن است که یه روزه جمع می شوند. پس هرگز این فرصت را از دست ندهید. در مورد ریاضی و فیزیک روش بازیابی که بالاتر ذکر شد کفایت می کند. مغز خود را با فرمول های کم کاربرد پر نکنید. یکی از چالش های اکثر بچه ها هندسه1 است.

روش تسلط بر هندسه تمرین پیوسته است. با روزی 5 تست هندسه زدن در عید و یک تایم 3 ساعته جداگانه این مشکل حل می شود.

ساعت مطالعه در این ایام از 10 تا 14 است.

یک سوم آن را به عمومی ها و باقی را به اختصاصی ها اختصاص دهید.

ترجیحا مطالعه خود را با درس های محاسباتی آغاز کنید تا ذهنتان پویا شود.

به تغذیه مناسب اهمیت دهید. یکی از روش های رایج در این ایام بقچه ای درس خواندن است.

(یعنی روزانه تعداد کمی درس جمع بندی شود) در این روش برنامه تنوع کمی دارد و ممکن ست باعث خستگی شود اما برای این ایام مناسب است و می تواند باعث افزایش تمرکز و کاهش احساس فراموشی مطالب شود اما به کسانی که به آن عادت ندارند اصلا توصیه نمی شود.

بر اساس این روش من روزانه با مرور 1درس اختصاصی و 2درس عمومی زیست1 را 4روزه و ریاضی2 و فیزیک2 و شیمی2 را هرکدام دو روزه جمع کردم.

 

* الگوهای مطالعاتی رتبه های برتر نمی تواند حتما برای شما نیز موفقیت آمیز باشد پس هیچ وقت کاملا تقلید نکنید بلکه با استفاده از نکات گفته شده رتبه های برتر سعی کنید برنامه ریزی شخصی سازی خودتون رو برای عید نوروز 98 تهیه کنید.

 

اگر با توجه به آموزش های گفته شده،می خواهید نمونه برنامه ریزی های مناسب عید نوروز را ببینید،مطلب زیر را حتما ببینید :

برنامه ریزی رایگان کنکور در عید نوروز 99 (تجربی + ریاضی + انسانی)

*  10 نکته طلایی برای استفاده حداکثری از تعطیلات عید نوروز کنکور 99

1 – يادتان باشد که اين دوره، فقط دو الي سه هفته است و نبايد انتظار داشته باشيد که تمام کارها و مطالعات عقب افتاده خود را بتوانيد در اين دوره انجام دهيد.

2 – برنامه خود را پس از تنظيم، به يک فرد آگاه نشان دهيد و، در صورت لزوم، از نظرات مشورتي وي بهره بگيريد.

3 – اگر در پايان يک هفته، متوجه شديد که بخش قابل ملاحظه‌اي از تصميمات خود را اجرا نکرده‌ايد، برنامه‌تان را بازبيني کرده و قسمت‌هاي کم اهميت‌تر آن را حذف کنيد.

4 – هر قدر هم پايه درسي تان ضعيف باشد، هيچ درسي را به طور کامل حذف نکنيد. در اين گونه دروس مي‌توانيد مباحثي را بيابيد که مطالعة آن مباحث برايتان ساده‌تر باشد.

5 – اگر تا الان طبق برنامه خود خوبي پيش رفته‌ايد، سعي کنيد که در اين ايام، همه دروس را در برنامه خود داشته باشيد.

6 – به پشت کنکوري‌ها توصيه مي‌شود که ايام نوروز را به جمع بندي دروس سال آخر اختصاص دهند. در اين دوره مي‌توان به رفع اشکلات مربوط به دروس سال آخر پرداخت و با جمع‌بندي دروس براي مرحله پاياني، که مرور همه سر فصل‌هاست، آماده شد.

7 – بررسی مجدد آزمون های آزمایشی که در آن شرکت کرده اید

8 – روز عید را کامل استراحت کنید! در دوران عید تا حد امکان به مسافرت نروید و اگر می روید هم سعی کنید از یک یا دو روز بیشتر نشود

9 – تمرین سوالات علامت دار خود

10- سعی کنید سرعت تست زنی خود را دراین دوران کمی زیادتر کنید.

 

سخن پایانی: طبیعتا درس خواندن برای کنکور در نوروز 98 و دورانی که دیگران در آن به مسافرت و استراحت می پردازند،برای هیچ دانش آموزی خوشایند نیست! اما یادتون باشه زمان براي بازي و سرگرمي و مسافرت، بسيار است. دوستان شما در حال سفر هستند، ولي شما با دوره کردن درس‌هاي گذشته، که اولين گام در آماده شدن براي بخش پاياني سال حضور در آزمون سراسري است، مي‌توانيد آنها را کاملاً از گردونه رقابت خارج کنيد! تازه بعد کنکور هر چقدر خواستین میتونین با فراغت بال به استراحت و تفریح بپردازید!

برگرفته از نشریه پیک سنجش،مهر وماه،کانون و سایر منابع

لینک کوتاه مطلب : https://p30konkor.com/?p=7128

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظــــر شما چیه ؟

نظرتون در رابطه با مطلب بالا چیه؟

1- نظرات بدون اسم تایید نمی شوند!

2- نظرات خود را به دور از توهین، تحقیر و تمسخر دیگران ارسال کنید.

3- نظرات شما پس از ارسال، حداکثر ظرف چند ساعت توسط مدیریت تائید خواهند شد.

نکته مهم : پاسخ به کامنت ها نظر قطعی نمی باشد و توصیه می شود حتما از منابع مرجع همچون سازمان سنجش، آموزش و پرورش و مراکز دانشگاهی اطمینان لازم را به عمل آورید.

یادت نره ! اسمت رو وارد کن

X   
[تام لند]