تام لندتام لندمازتام لندمازلوییز

اخبار کنکور
اخبار دانش آموزی
مشاوره کنکور
سوالات کنکور
جزوات آموزشی
امتحانات نهایی

معرفی جامع و کامل رشته تاریخ 

معرفی جامع و کامل رشته تاریخ 

معرفی رشته تاریخ :

دایره ‌المعارف بریتانیکا:”تاریخ، قواعدی است که ثبت وقایع مؤثر بر مردم یک ملت را با حفظ تسلسل تاریخی و زمانی آن مطالعه می‌کند و مبنی بر تحقیق منتقدانه منابع اطلاعاتی و توضیح دلایل آنها است.”

هدف تاریخ دان:

دایره ‌المعارف بریتانیکا درباره هدف تاریخدان نیز می‌گوید:“هدف تاریخ دان این است که فعالیت‌های ثبت شده انسان را مدل‌سازی کند. تا درک عمیق‌تری از آن داشته باشد. این درک از اعمال انسان، موضوعی کاملاً جدید است و به پیشرفت‌های علم تاریخ در اواخر قرن 18 و 19 برمی‌گردد که توسط تاریخدانان حرفه‌ای ایجاد گردید.”

طول دوره تحصيل رشته تاریخ :

طول دوره کارشناسي تاريخ( ازاد و دبيري) حداکثر4 سال و تحصيلات و شکل نظام تحصيلي بصورت واحدي و در دو نيمسال مي باشد که هر نيمسال17 هفته بطول خواهد انجاميد. دانشجويان کارشناسي آزاد با گذراندن 135 واحد دبيري باگذراندن 134 واحد مرکب از دروس عمومي، پايه، الزامي و اختياري مي توانند فارغ التحصيلي(کارشناس تاريخ) شناخته مي شوند.

 در سال‌هاي أخير در مقطع تحصيلات تکميلي درگروه تاريخ توسعه‌ايچشمگير رخ داده است. در مقطع کارشناسي ارشد، در ابتدا دو گرايش ديگر يعني تاريخايران باستان و تاريخ اسلام تأسيس شدند. از سال 1381 به بعد، گروه تاريخ درصدد برآمد تا خلاء آموزشي در ديگر عرصه‌هاي مهم پژوهش‌هاي تاريخي را تا حديبرطرف کند. به همين منظور با تلاشي جدّي پيشنهاد تأسيس سه رشته ديگر کارشناسي ارشدرا به دانشگاه ارايه کرد.

 سه گرايش جديد عبارتند از:مطالعات آسياي مرکزي و قفقاز، مطالعات خليج فارس و گرايش نسخه‌هاي خطي و اسناد ومدارک تاريخي. دو گرايش نخست از سال 1385 تصويب شدند و دانشجوياني براي ايندو گرايش پذيرفته شدند. گرايش سوم يعني نسخه‌هاي. خطي و اسناد تاريخي در آبان ماه 1386به تأييد و وزارت علوم رسيد و تصويب شد، بنابراين با ايجاد اين سه گرايش جديد،گروه تاريخ در مقطع کارشناسي ارشد در شش گرايش دانشجو مي‌پذيرد. در مقطع دکتري نيزپس از سال 1378، به پيشنهاد گروه تاريخ دو گرايش جديد شامل گرايش تحصيليتاريخ اسلام و تاريخ ايران باستان تأسيس شدند.

تعداد واحدهای درسی رشته تاریخ :

دروس پايه  : 28 واحد

دروس تخصصي : 24 واحد

دروس اصلي : 68 واحد

دروس عمومي : 17 واحد

توانایی‌های‌ لازم رشته تاریخ :

دانشجوی‌ تاریخ‌ باید نظم‌ و دقت‌ فراوان‌ داشته و توان‌ به‌ تصویر کشیدن و نقد کردن وقایع‌ تاریخی‌ را داشته‌ باشد. پایه‌ علم‌ تاریخ‌، فلسفه‌، زمین‌ آن‌ جغرافیا و دیوارهای‌ آن‌ جامعه‌شناسی‌، اقتصاد، سیاست‌ و فرهنگ‌ است‌ و دانشجوی‌ تاریخ‌ باید با این‌ علوم‌ آشنا باشد و از نتایج‌ آنها بهره‌ ببرد. فردی‌ می‌تواند در رشته‌ تاریخ‌ موفق‌ شود که‌ از پوسته‌ رویی‌ رویدادها عبور کرده‌ و مسائل‌ عمیق‌تری‌ را درباره‌ آنها بفهمد و از ارتباط‌ بین‌ دو رویداد پی‌ به‌ رویداد سوم‌ ببرد و با دیدن‌ یک‌ رویداد به‌ علل‌ پنهان‌ و آشکار آن‌، اشاره‌ کند. همچنین‌ دانشجو باید با ادبیات‌ فارسی‌ ، آمار و ریاضی‌ آشنایی‌ داشته‌ باشد تا بتواند به‌ یاری‌ ادبیات‌ فارسی‌ هم‌ از منابع‌ گذشته‌ که‌ رنگ‌ ادبی‌ دارند، استفاده‌ کند و هم‌ مفاهیم‌ تاریخی‌ را به خوبی‌ بیان‌ نماید و به‌ یاری‌ آمار و ریاضی‌ نیز، هرچه‌ بیشتر زبان‌ دستاوردهای‌ علم‌ تاریخ‌ را کمـّی‌ کند و داده‌های‌ تاریخ‌ را در قالب‌ اعداد بیان‌ نماید.

بازار کار رشته تاریخ :

فارغ التحصيلان دوره هاي کارشناسي تاريخ توانائي آن را خواهند يافت که در سازمانهاي دولتي و غير دولتي از قبيل وزارت آموزش و پرورش، وزرات امور خارجه، وزارت فرهنگ و آموزش عالي، وزارت ارشاد اسلامي، سازمانموزه ها، مرکز اسناد ملي، راديو و تلويزيون، نگهداري آرشيوهاي دولتي در کليه وزارتخانه ها و موسسات دولتي، روزنامه ها و مجلات و مراکز طبع و نشر کتاب و مانند آن، انجام مسائلتحقيقي تاريخ در حد تحقيقات بين المللي، تدريس تاريخ در دبيرستانها آمادگي براي تکميل تحصيلات در دوره فوق ليسانس و دکتري تاريخ براي استخدام در دانشگاهها جهت تحقيق و تدريسو نظاير آنها به خدمت بپردازند.

منبع : دانشنامه رشد – سايت دانشگاه تهران-پارسی داک

لینک کوتاه مطلب : https://p30konkor.com/?p=2424

ممکن است شما دوست داشته باشید
2 نظر
 1. بامزیی می گوید

  برا دبیریی تاریخ درسای تو دانشگاه شامل چیه کاشکی اینا رو میذاشتین
  که بدونم چطوریه

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام عزیز
   چشم به زودی بروز خواهیم کرد

نظــــر شما چیه ؟

نظرتون در رابطه با مطلب بالا چیه؟

1- نظرات بدون اسم تایید نمی شوند!

2- نظرات خود را به دور از توهین، تحقیر و تمسخر دیگران ارسال کنید.

3- نظرات شما پس از ارسال، حداکثر ظرف چند ساعت توسط مدیریت تائید خواهند شد.

نکته مهم : پاسخ به کامنت ها نظر قطعی نمی باشد و توصیه می شود حتما از منابع مرجع همچون سازمان سنجش، آموزش و پرورش و مراکز دانشگاهی اطمینان لازم را به عمل آورید.

یادت نره ! اسمت رو وارد کن

X   
[TITLE]