تام لند 1400tamlandمازتام لند 1400تحلیلازتحلیلازمازhamayesh

اخبار کنکور
اخبار دانش آموزی
مشاوره کنکور
سوالات کنکور
جزوات آموزشی
امتحانات نهایی

معرفی جامع و کامل رشته دامپزشکی

معرفی جامع و کامل رشته دامپزشکی

معرفی رشته دامپزشکی

رشته دامپزشکی در ذهن یک دانش آموز دبیرستان ابعاد بسیار محدود و معینی دارد، در بعضی موارد تصورات نادرست نیز ذهن دانش آموزان ما و بلکه عامه مردم را اشغال کرده است.
در حال حاضر رشته دامپزشکی با علوم تغذیه و علوم آزمایشگاهی ارتباط کاری خوبی پیدا نموده. وظیفه این رشته پیشگیری و درمان بیماری‌های دامی و ریشه کنی و تامین بهداشت عمومی دام می‌باشد بخش جراحی در رشته دامپزشکی با همه جذابیت‌هایش دارای مشکلات و سختی‌هایی است که در بخش عکس می‌توانید قسمتی از این سختی‌ها را ببینید.
کنترل بهداشتی بیماری‌های مشترک بین انسان و دام و کنترل بهداشتی و مواد غذایی که از دام بدست می‌آید از دیگر وظایف این رشته است. این رشته دوره مقطع کاردانی و دکترای حرفه‌ای عرضه میگردد. فارغ‌التحصیلان دوره کاردانی به عنوان کاردان دامپزشک و تحت نظر دکتر دامپزشک در کلینیک یا مراکز تحقیقاتی مشغول به کار می‌شوند. طول دوره کاردانی 2 سال و طول دوره دکترای حرفه‌ای حدود 6 سال است. دانشجویان این رشته باید ادامه کار در این رشته از توانایی جسمی و علاقمندی کافی برخوردار باشند تا بتوانند در شرایط مختلف آب و هوایی فعالیت کنند.

 رشته دامپزشکی در چه مقطعی دانشجو می‎پذیرد؟

در ایران دو مقطع عمده شامل دکترای حرفه‎ای (دکترای عمومی دامپزشکی) و کاردانی دامپزشکی (فوق دیپلم) ارائه می‎شود که کاردانان پس از حدود دو سال می‎توانند با شرکت در یک آزمون در صورت قبولی در مقطع کارشناسی علوم آزمایشگاهی دامپزشکی ادامه تحصیل دهند.

 دامپزشک، دکتر است؟

دامپزشک مانند پزشک، دندانپزشک یا داروساز ، دکتر است اما در میان عموم جامعه بعضی ناآگاهی‎ها در این باره وجود دارد که ممکن است موجب قضاوت اشتباه شود. تعدادی از مردم به دلیل عدم اطلاع از مقطع این رشته گاهی ممکن است از یک دانشجوی دکترای دامپزشکی بپرسند (به سلامتی چه زمانی برای ارشد خود را آماده می‏‎کنی؟) حال آنکه دانشجوی دامپزشکی مانند دانشجوی پزشکی از ابتدا وارد این رشته در مقطع دکترا می‏شود و این طور نیست که اول لیسانس و بعد کارشناسی ارشد و بعد دکترا بگیرد.

 دامپزشکی چند سال است؟

دکترای دامپزشکی در ایران حدود 7 طول می‎کشد که اگر با سرعت درس بخوانید می‎توانید این دوره را حدود 6 تا 6سال و نیم تمام کنید. در مقطع کاردانی طول دوره تحصیل حدود 2 سال است.

 در میان مشاهیر کشورمان از دامپزشکان هم هستند؟

تعدادی از چهره‎های ماندگار کشورمان که در سالیان اخیر در همایش تقدیر از چهره های ماندگار معرفی شده‎اند از میان دامپزشکان هستند. برخی در قید حیات و بعضی از این دنیا رحلت نموده‎اند. استاد دکتر تاج بخش، مرحوم استاد دکتر میرشمسی، مرحوم استاد دکتر نقشینه، مرحوم استاد دکتر شیمی، استاد دکتر نادعلیان، استاد دکتر شفیعی، مرحوم استاد دکتر بابا مخیر و استاد دکتر علی اسلامی از این جمله‎اند.

یک دامپزشک بعد از دکترای عمومی می‏تواند تخصص بگیرد؟

رشته‎های متعدد بالغ بر بیست رشته تخصصی برای دامپزشکان عمومی نظیر بیماریهای داخلی دامهای بزرگ، بیماریهای داخلی دامهای کوچک (حیوانات خانگی)، جراحی دامپزشکی، بیماریهای طیور، بیماریهای آبزیان، پاتولوژی دامپزشکی، میکروب شناسی دامپزشکی، اپیدمیولوژی، بهداشت مواد غذایی و غیره وجود دارد که دامپزشک می‏‎تواند پس از شرکت در آزمون تخصصی و قبولی در مصاحبه در این مقطع تخصصی ادامه تحصیل دهد. در کنار این برخی از رشته‏های علوم پایه پزشکی نیز از میان دامپزشکان برای تحصیل دانشجو می‎پذیرند. البته به دلیل قبولی بسیار خوب دامپزشکان و پایه علمی مناسب قدری روند انتخاب دامپزشکان برای رشته‎های مشترک با پزشکی در سالیان اخیر با تنگ‎نظری بعضی مسئولین در وزارت بهداشت روبرو بوده و همین امر امکان ادامه تحصیل در این زمینه را دشوار نموده است.

حیطه فعالیت یک دامپزشک چقدر وسعت دارد؟

یک دامپزشک از تأسیس داروخانه دامپزشکی و آزمایشگاه تشخیص طبی دامپزشکی گرفته تا مطب (برای طبابت در زمینه‏های گوناگون) و نیز مسئولیت فنی کارخانجات بسته بندی مواد غذایی بخصوص با منشاء دامی تا عضویت هیأت علمی دانشگاهها و مراکز آموزشی و مراکز تحقیقاتی مانند مؤسسه تحقیقات واکسن و سرم‎سازی رازی و همچنین مسئولیت فنی و نظارت بهداشتی در کشتارگاههای دام و طیور توانمندی دارد. حیطه فعالیت یک دامپزشک و توانمندی وی بسیار وسیع است بطوری که این حرفه را دارای (تنوع و گوناگونی بسیار زیاد) می‏دانند و اثرگذاری خدمت دامپزشک از مزرعه تا میزغذا است.

بازار کار رشته دامپزشکی در ایران و جهان چگونه است؟

در خارج از ایران کشور به کشور این موضوع متفاوت است اما عمده فعالیت بخش خصوصی در خارج کشور بخصوص در کشورهای به ظاهر پیشرفته‏تر بر طبابت حیوانات خانگی متمرکز است که این مسئله در کشور ما قدری متفاوت است. در ایران به دلیل افزایش بی‎رویه پذیرش دانشجو و رشد نامتوازن فرصت‎های شغلی همزمان با این افزایش بازار کار روز به روز دشواری‎هایی به خود دیده است. اکنون در برخی شهرهای بزرگ بازار کار دامپزشکی اشباع یا نزدیک به اشباع است اما در برخی استانها و شهرهای کوچک با کمبود دامپزشک روبرو هستیم. با بازار کار این رشته در وضعیت فعلی و آتی مانند همه رشته‎های دیگر، اگر به خداوند بزرگ توکل شود و خوب درس بخوانید قطعاً به جای آنکه به دنبال کار باشید به شما کار پیشنهاد خواهد شد حتی اگر بازار کار بسیار بد باشد.

خانم‏ها هم دامپزشک می‎شوند؟

در سالیان گذشته ظرفیت زیادی از تحصیل در رشته دامپزشکی توسط خانم‎ها اشغال شد و دختران جوان توانستند گوی سبقت را از پسران بربایند اما با توجه به آنکه دختران در همه زمینه‎های متنوع حرفه دامپزشکی الزاماً نمی‏توانند و یا نمی‎خواهند فعالیت کنند محدودیت‎هایی در این باره اعمال شده است. اکنون تعداد قابل توجهی از خانم‎ها در زمینه‎های مختلف از طبابت تا مسئولیت فنی و کار در زمینه شرکت‎های واردات و پخش دارو و واکسن‎های دامپزشکی فعالیت دارند اما اینجانب به خانم دامپزشک توصیه به کار در یک شرکت دارویی لزوماً نمی‎کنم چون برخی شرایط فعالیت در این شرکت‎ها را مناسب و در شأن زن مسلمان ایرانی و یک بانوی دامپزشک با درجه تحصیلی دکترا آن هم به عنوان بازاریاب علمی نمی‎دانم! با این حال تعدادی از بانوان دامپزشک محترمه هم در این شرکت‌ها مشغول فعالیت هستند که عمدتاً درآمد آنچنان بالایی ندارند.

استخدام دولتی هم در دامپزشکی داریم؟

دامپزشکان هم در مجموعه دولتی سازمان دامپزشکی و هم در مجموعه نظامی و نیروهای مسلح کشورمان به عنوان مسئول طب پیشگیری و بازرس بهداشتی عمدتاً مواد غذایی می‎توانند فعالیت نمایند اما همانطور که می‎دانید ظرفیت‎های استخدام دولتی در کشورمان چندان رو به افزایش نیست و محدودیت‎هایی در این باره وجود دارد.

میزان درآمد دامپزشک

به نقل از مسیر ایرانی؛اطلاعات دقیقی از میزان درآمد دامپزشک در کشور در دسترس نمی باشد. درآمد آنها با توجه به محل کارشان متفاوت است. دامپزشکانی که در استخدام دولت هستند، مطابق با قانون مدیریت خدمات کشوری حقوق دریافت می کنند. البته درآمد دامپزشک در بخش خصوصی وضعیت متفاوتی دارد. برخی در کلینیک های دامپزشکی در شهرها درآمد بسیار خوبی دارند و برخی نیز در مراکز دامپزشکی خارج از شهرها -علیرغم سختی کار زیاد- درآمدهای کمی کسب می کنند.

برای انتخاب رشته دامپزشکی باید چه فاکتورهایی را مدنظر قرار دهم؟

اگر علاقه به کار با حیوانات یا امور پزشکی (ورود به سالن کالبدگشایی، جراحی و سروکار داشتن با خون و غیره) و یا حوصله تحصیل طولانی و امتحانات بعضاً دشوار را ندارید از انتخاب رشته دامپزشکی حتماً صرفنظر نمایید.

درسهای رشته ی دامپزشکی

 

ردیفنام درسردیفنام درس
1آسیب‌شناسی اختصاصی2آسیب‌شناسی عمومی
3آمار حیاتی4اصول اصلاح نژاد دام
5اصول انتخاب و تلقیح مصنوعی دام6اصول تغذیه دام
7اصول جراحی و هوشبردی8اصول معاینه دام
9اصول همه‌گیر شناسی10اصول کالبدگشایی و نمونه‌برداری
11انگل‌شناسی و بیماریهای انگلی 112انگل‌شناسی و بیماریهای انگلی 2
13انگل‌شناسی و بیماریهای انگلی 314انگل‌شناسی و بیماریهای انگلی 4
15ایمنی‌شناسی و سرم شناسی16بافت شناسی 1 و 2
17باکتری شناسی اختصاصی و بیماریهای باکتریایی18باکتری‌شناسی عمومی
19بهداشت و بازرسی گوشت20بهداشت و پرورش دام
21بهداشت و پرورش طیور22بهداشت و صنایع شیر
23بیماریهای اندامهای حرکتی24بیماریهای تولید مثل دام
25بیماریهای داخلی دامهای بزرگ26بیماریهای داخلی دامهای کوچک
27بیماریهای طیور28بیماریهای ماهی
29بیماریهای متابولیک دام30بیماریهای مشترک انسان و دام
31بیوشیمی 1 و 232پایان‌نامه
33پرورش و بیماریهای زنبور عسل34تاریخچه و قوانین دامپزشکی
35تغذیه اختصاصی دام36تغذیه اختصاصی طیور
37تکثیر و پرورش ماهی38جانورشناسی عمومی
39جراحی عمومی دامهای بزرگ40جراحی عمومی دامهای کوچک
41جنین‌شناسی42رادیولوژی دامپزشکی
43زبان تخصصی 1 و 244ژنتیک حیوانی
45سم‌شناسی46صنایع مواد غذایی با منشاء دامی
47عملیات دارمانگاهی مامایی48عملیات در بخش جراحی
49عملیات درمانگاهی دامهای بزرگ50عملیات درمانگاهی دامهای کوچک
51عملیات درمانگاهی طیور52فارماکولوژی 1
53فارماکولوژی 254فیزیولوژی 1 و 2
55فیزیک پزشکی56قارچ‌شناسی و بیماریهای قارچی
57مامایی دامپزشکی58ماهی‌شناسی عمومی
59مسمومیتهای دام60ویروس‌شناسی و بیماریهای ویروسی
61کارآموزی 1 و 262کارورزی آمزایشگاه مرکز تشخیص
63کارورزی بیماریهای طیور 1 و 264کارورزی جراحی دامهای بزرگ 1 و 2
65کارورزی جراحی دامهای کوچک 1 و 266کارورزی داخلی دامهای بزرگ 1 و 2
67کارورزی مامایی 1 و 268کالبدشناسی پایه
69کالدشناسی مقایسه‌ای 1 و 270کلینیکال پاتولوژی
71کنترل کیفی و بهداشت مواد غذایی

بازارکار رشته ی دامپزشکی

 

 • انجام امور درمانی با تأسیس کلینیک و یا بیمارستان دامپزشکی و اشتغال به امور درمانی در بخش‌های مختلف نظیر طیور، آبزیان، دامهای بزرگ (شامل جراحی، مامائی، داخلی)، دامهای کوچک و. . . .
 • دریافت مجوز و تأسیس داروخانه دامپزشکی.
 • عضویت در هیأت علمی دانشگاهها و مؤسسات و مراکز آموزشی عالی.
 • فعالیت در انستیتو تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی واقع در حصارک کرج و یا انستیتو پاستور به عنوان مراکز تحقیقات کشور. در حال حاضر مؤسسه رازی با بیش از نیم قرن تجربه مرهون تلاش مستمر دامپزشکان است، که در آنها انواع واکسنهای مصرفی انسان و دام تولید می‌گردد که عمدتاً جهت کنترل بیماریهای مشترک انسان و دام نظیر بیماریهای کزاز، دیفتری و همچنین بیماریهایی چون سرخک، فلج اطفال و. . . بکار می‌روند. همچنین ساخت انواع واکسنهای موردی دامپزشکی و نیز تحقیق در زمینه اپیدمیولوژی و شیوع بیماریهای مختلف در کشور، در این مؤسسه انجام می‌شود تا از ورود بیماریهای مختلف به داخل کشور جلوگیری شود و درصورت بروز بیماری جدید، سریعاً تحت کنترل در آمده، ریشه‌کنی امکان پذیر گردد.
 • تأسیس آزمایشگاه تشخیص طبی دامپزشکی.
 • فعالیت در مرکز دولتی نظیر وزارت جهاد، سازمان دامپزشکی کشور و. . . به‌عنوان مسئولین امور اجرائی.
 • تأسیس مراکز مشاوره و مجتمع‌های دامداری و طیور و. . . .
 • فعالیت در مجتمع‌های کشت و صنعت به‌عنوان دامپزشک مجتمعهای مربوط که دارای تعداد زیادی دام اعم از گاو یا گوسفند هستند و نقش تولید شیر و گوشت را به‌صورت دامداریهای صنعتی دارا هستند.
 • فعالیت در مجتمع‌های مرغداری اعم از پرورش طیور‌گوشتی، پرورش طیور تخم گذاری جهت تولید تخم‌مرغ، مرکز تولید جوجه یکروزه و جوجه‌کشی و. . . .
 • فعالیت در کارخانجات تولید مواد غذائی با منشأ دامی نظیر تولید سوسیس، کالباس، کنسروسازی، لبنیات مثل شیر و پنیر و. . . .
 • فعالیت درکارخانجات خوراک دام که تولید خوراک دام و طیور را به عهده دارند، تنظیم جیره غذائی و کنترل کیفی محصولات مربوطه.
 • فعالیت در امور شیلات و آبزیان و مجتمع‌های تکثیر و پرورش آبزیان نظیر ماهی‌های سرد‌آبی و گرم‌آبی.
 • فعالیت در مجتمع‌های پانسیون اسب و اشتغال به امور مدیریت و درمان اسب داریها، مجتمع‌های اسب سواری و تنظیم جیره غذائی و نظارت بر روشهای پیشگیری بیماریها در اسب‌داری.
 • فعالیت تولیدی خصوصی نظیر تأسیس دامداری و مرغداری و. . . .

دانشگاه هایی که دارای پذیرش دانشجوی رشته دامپزشکی هستند:

ردیفنام دانشگاهشهر
1دانشگاه ارومیهارومیه
2دانشگاه تبریزتبریز
3دانشگاه تهرانتهران
4دانشگاه رازیکرمانشاه
5دانشگاه زابلزابل
6دانشگاه سمنانسمنان
7دانشگاه شهرکردشهرکرد
8دانشگاه شهید باهنرکرمان
9داشگاه شهید چمراناهواز
10دانشگاه شیرازشیراز
11دانشگاه فردوسیفردوسی
12دانشگاه لرستانلرستان

پی سی کنکور،حکیم مهر،دانشنامه رشد،گاج

لینک کوتاه مطلب : https://p30konkor.com/?p=1311

ممکن است شما دوست داشته باشید
1 نظر
 1. عاطفه می گوید

  سلام چطور ممکنه برای رشته کاردانی دامپزشکی منطقه دو ها تا 60000قبول می شن ولی برای منطقه 3 تا 30000قبولی داشته باشه می خواستم بدونم من با رتبه 49000منطقه 3 می تونم قبول بشم دانشگاه شهمیرزاد سمنان یا نه؟

نظــــر شما چیه ؟

نظرتون در رابطه با مطلب بالا چیه؟

1- نظرات بدون اسم تایید نمی شوند!

2- نظرات خود را به دور از توهین، تحقیر و تمسخر دیگران ارسال کنید.

3- نظرات شما پس از ارسال، حداکثر ظرف چند ساعت توسط مدیریت تائید خواهند شد.

نکته مهم : پاسخ به کامنت ها نظر قطعی نمی باشد و توصیه می شود حتما از منابع مرجع همچون سازمان سنجش، آموزش و پرورش و مراکز دانشگاهی اطمینان لازم را به عمل آورید.

یادت نره ! اسمت رو وارد کن

X   
[TITLE]