معرفی جامع و کامل رشته مهندسی نفت

 • معرفی جامع و کامل رشته مهندسی نفت

 • معرفی رشته مهندسی نفت

  ایران یکی از منابع و معادن بزرگ نفت و گاز جهان به شمار می‌رود. از همین رو تربیت نیروی انسانی متخصص و کارآمد برای ‏بهره‮برداری درست و بهینه از این سرمایه بسیار ضروری است. به همین منظور رشته کارشناسی مهندسی نفت در دانشگاه‮های کشور ‏دایر شده است. به نقل از انتشارات گاج،آن‮ها به منظور دستیابی به حداکثر میزان نفت و گاز، تجهیزات و مراحل کار را طراحی می‮کنند. مهندسان نفت جهت ‏شبیه‮سازی رفتار منابع نفت در رابطه با به‮کارگیری روش‮های متفاوت باز یافت، شدیدا به مدل‌های رایانه‌ای وابسته‌اند. آن‮ها به منظور ‏شبیه‮سازی اثرات روش‮های گو ناگون حفاری نیزغالبا از مدل‌های رایانه‌ای استفاده می‮کنند. ‏ این رشته در مقطع کارشناسی در 5 گرایش مهندسی نفت (بدون گرایش)، بهره‮برداری از منابع نفت، حفاری و استخراج نفت، اکتشاف ‏نفت و مخازن هیدروکربوری ارائه می‌شود. ‏

 • توانایی‮ها و مهارت‮های لازم رشته مهندسی نفت

  تبحر بالا در دروس ریاضی، فیزیک، شیمی و زبان انگلیسی، توانایی جسمی بالا برای کار در محیط‮های خارج شهری، توانایی انجام کار ‏گروهی و صبر و پشتکار از جمله توانایی‮های لازم برای موفقیت در این رشته می‌باشند.

 • مقاطع بالاتر تحصیلی رشته مهندسی نفت

  این رشته در مقطع کارشناسی‌ارشد در 4 گرایش حفاری، اکتشافات، بهره‮برداری، هیدروکربوری ارائه می‌شود. ‏

  کاربرد و وضعیت بازار کار رشته مهندسی نفت

  اکثر مهندسان نفت در بخش‮های استخراج نفت و گاز، پالایش نفت و خدمات مهندسی و معماری استخدام می‮شوند. به خدمت‌گیرندگان ‏شامل شرکت‌های نفتی بزرگ و صدها شرکت کوچک‮تر و مستقل فعال در زمینه‌های استخراج، تولید و خدمات می‌باشند. بسیاری از ‏آن‮ها نیز توسط شرکت‌های مشاوره مهندسی وبخش‮های دولتی استخدام می‮شوند. همچنین فارغ‮التحصیلان می‮توانند مطالعات و عملیات ‏مهندسی زمین‌شناسی، نفت، محاسبات و طراحی و تلفیق عملیات و اجزاء جانبی، برنامه‌های اکتشاف وزارت نفت را به عهده گیرند و ‏نقش به‌سزای خود را در عملی کردن و اجرای بهینه برنامه‌های مطالعاتی و اکتشافی نیز در تلفیق تدارکات و طرح و چگونگی پیاده ‏کردن برنامه‌های اکتشافی آتی و استراتژیک صنعت نفت کشور ایفا کنند.

 • دانشگاه هایی که پذیرای دانشجویان مهندسی نفت هستند :

 • ردیف نام دانشگاه شهر
  1 دانشگاه تهران تهران
  2 دانشگاه صنعتی امیرکبیر تهران
  3 دانشگاه صنعتی شریف تهران
ممکن است شما دوست داشته باشید

نظــــر شما چیه ؟

نظرتون در رابطه با مطلب بالا چیه؟

نظرات شما پس از ارسال،حداکثر ظرف چند ساعت توسط مدیریت تائید خواهند شد

ایمیل شما در سایت منتشر نمی شود و تنها برای پاسخ احتمالی در نظر گرفته می شود.

عضویت در کانال تلگرام کنکور 98عضو میشم !
+ +