معرفی جامع و کامل رشته ی مهندسی عمران +فیلم

 • معرفی جامع و کامل رشته ی مهندسی عمران

 • معرفی رشته مهندسی عمران

  رشته مهندسی عمران به منظور تربیت مهندسان طراح، محاسبه و اجرای پروژه‌های ساختمانی، صنعتی، راه‌سازی و تاسیسات آبی و ‏نظارت بر حسن اجرای طرح‌های عمرانی در زمینه‌های فوق و همچنین همکاری با مهندسان مشاور یا محاسبه در زمینه‌های یاد شده ‏به وجود آمده است‎.‎ دانشجوی مهندسی عمران مسائل مربوط به سازه، خاک و پی، راه و ترابری و هیدرولیک را مطالعه می‌کند. یعنی از یک سو به طراحی و ‏نحوه ساخت اسکلت ساختمان‌ها و سایر بناهای فنی مثل پل، فرودگاه و تونل پرداخته و از سوی دیگر به مطالعه رفتار زمین و بناهای ‏فنی می‌پردازد تا بر اساس نوع خاک زمین مورد نظر، شکل و شالوده سازه‌ای را که قرار است ساخته شود، طراحی کند‎.‎

 • توانایی‮ها و مهارت‮های لازم رشته مهندسی عمران

  داوطلب باید از دانش مناسبی در زمینه‌های ریاضی و فیزیک برخوردار باشد. همچنین توان جسمی، قدرت تجزیه و تحلیل، قدرت تجسم ‏و دقت کافی در مسائل را داشته باشد.

 • مقاطع بالاتر تحصیلی رشته مهندسی عمران

 • کارشناسی
  مهندسی عمران – عمران، مهندسی عمران – نقشه برداری، مهندسی عمران – آب، مهندسی بهره برداری راه آهن،مهندسی خط و ابنیه راه آهن، مهندسی جریه راه آهن، مهندسی علمی کاربردی عمران – تاسیسات آبی، دبیر فنی عمران، تربیت دبیر فنی عمران، دبیر فنی عمران ساختمان . کاردانی
  کاردانی فنی عمران – روسازی راه، کاردانی فنی عمران – زیر سازی راه، کاردانی راهداری، کاردانی ماشین آلات، کاردانی حمل و نقل، کاردانی فنی عمران – پل سازی و ابنیه فنی، کاردان فنی عمران – نقشه برداری، کاردانی فنی عمران – ساختمانهای بتنی، کاردانی فنی عمران – عمران روستایی، کاردان فنی عمران – کارهای عمومی ساختمان، کاردانی فنی عمران – آب، کاردانی علمی کاربردی عمران – سازه های آبی، کاردانی علمی کاربردی عمران – آب و فاضلاب، کاردانی فنی عمران – بهره برداری از منابع آب، کاردانی فنی عمران – آب شناسی، کاردانی فنی عمران – راه سازی، کاردانی فنی عمران – تاسیسات حرارت نیروگاه، معلم فنی عمران – کارهای عمومی ساختمان .

 •  

  دانش‌آموختگان مقطع کارشناسی عمران، می‌توانند در مقطع کارشناسی‌ارشد در گرایش‌های مختلف:

 • سازه، سازه‌های هیدرولیکی ‏مهندسی زلزله، راه و ترابری، مکانیک خاک و پی، مهندسی آب، سازه‌های دریایی، مهندسی مدیریت ساخت، مهندسی برنامه‌ریزی حمل ‏و نقل، مهندسی نقشه برداری (ژئودزی)، فتوگرامتری و مهندسی محیط‌زیست به تحصیل ادامه دهد و در هر یک از گرایش‌های یاد شده ‏زیر شاخه‌های تخصصی‌تری وجود دارد که در مقطع دکترای تخصصی و به خصوص در ضمن انجام رساله دکتری به آن پرداخته می‌شود.
 • کاربرد و وضعیت بازار کار رشته مهندسی عمران

  فارغ‌التحصیلان این رشته می‌توانند در وزارتخانه‌ها (نظیر وزارتخانه‌های راه‌ و ترابری مسکن و شهرسازی و نیرو) و شرکت‌های دولتی و ‏خصوصی و مهندسان مشاور به کارهای طراحی، محاسبه و اجرا بپردازند.

 • زمينه‌‌هاي كاريرشته مهندسی عمرانشامل سه موضوع زير است:

 • الف- طراحي و مشاوره: اين زمينه كاري، شامل طرح يا مشورت در طراحي يك پروژه است. همان طور كه به نظر مي رسد، اين نوع زمينه‌كاري به تجربه زياد و مفيد و همچنين به تخصص كافي نياز دارد و معمولاً اين وظيفه بر عهده متخصصين مجرب است. كسي كه چنين وظيفه‌اي به عهده مي‌گيرد، عمدتاً با كار‌هاي دفتري و كار با نقشه‌هاي مختلف سروكار خواهد داشت.
  ب- پيمانكاري و اجرا: اين وظيفه به سختي وظيفه مشاوره نيست و آن تخصص لازم را ندارد يك مجري، طرح و نقشة در نظر گرفته شده براي يك پروژه دريافت مي‌كند و فقط وظيفه‌اش اين خواهد بود كه طرح را به خوبي اجرا كند. البته اكثر مشكلات سازنده‌اي در همين بخش است، چرا كه ممكن است نقشه‌هاي بسيار خوبي طراحي شود و سازه‌ها از نظر طراحي بدون عيب و نقص باشند، اما كار در اجرا به درستي انجام نگيرد. به همين جهت سازه‌هاي ساخته شده معمولاً بي عيب و نقص است.
  ج- نظارت: مهندس ناظر وظيفه دارد از طرف كارفرما ، نظارت بر حسن انجام كارها را بر عهده بگيرد و همچنين وظيفه هماهنگي بين كار‌ها و افراد مختلف را به انجام برساند. براي آشنائي بيشتر با زمينه‌هاي كاري گرايش‌هاي مهندس عمران به مثال زير توجه كنيد. در پروژه‌هاي بزرگ معمولاً يك گروه از مهندسان با گرايش‌ها و سطح تخصص‌هاي مختلف كار مي‌كنند تا پروژه طراحي و اجرا شود. به عنوان مثال، در ساخت يك سد، ابتدا بحث طراحي آن مطرح است. گرايش منابع آب تعيين مي‌كند كه سد اگر در جايي خاص احداث شود، وضع آب پشت آن چطور خواهد بود و سد كجا احداث شود، بهتر است. گرايش هيدروليك و سازه هيدروليكي، به كمك گرايش سازه، وظيفه طراحي ساختمان اين سد را بر عهده دارند. گرايش زلزله، وظيفه ايمني سازي سد در برابر زلزله و تغيير طرح سازه آن به نحوي كه در برابر زلزله مقاوم باشد و گرايش خاك و پي، وظيفه بررسي پي و تكيه‌گاههاي سد و ميزان دوام آنها را بر عهده دارد و سرانجام در هنگام اجرا، يك نقشه بردار وظيفه اجراي دقيق بخشهاي مختلف سد و تعيين محل دقيق احداث آن و مثلاً محل دقيق تكيه‌گاهها و پي‌ها را به عهده دارد. دست آخر، همه اين مهندسان به كمك تعداد زيادي از مهندسان رشته‌هاي ديگر مثل مهندسان مكانيك و برق، كار ساخت بدنة سد و نصب تجهيزات مربوط به آن را به انجام خواهند رسانيد. شايان ذكر است كه گرايش هاي هيدروليك سازه هيدروليكي، منابع آب، سازه، زلزله و خاك و پي كه در اينجا نام برده شدند، جزء گرايش‌هاي مهندسي عمران در مقطع كارشناسي ارشد هستند.

   درآمد و حقوق مهندس عمران

 • در بخش دولتی میزان حقوق و دستمزد مهندس عمران بر مبنای قانون مدیریت خدمات کشوری تعیین می شود.در بخش خصوصی نیز درآمدها متفاوت است. شرکت های خصوصی بر اساس سیاست ها و شرایط خود، میزان حقوق و مزایای کارکنان خود را تعیین می کنند. البته باید به این توجه داشت که شرکت های خصوصی برای توانمندی و مهارت مهندس عمران بهای زیادی قایل بوده و اینها عوامل مهمی در تعیین میزان حقوق افراد می باشند.

  مهندسان عمرانی که به طور مستقل کار کرده و برای خود شرکتی راه اندازی کنند، در صورت داشتن تخصص کافی در ارائه با کیفیت ترین کار، درآمدهای بسیار خوبی می توانند کسب کنند.

  در جدیدترین پژوهش صورت گرفته در اواخر سال ۱۳۹۲ توسط تعدادی از متخصصان شغلی کشور، گروه های مختلف شغلی از نظر درآمدی مورد بررسی قرار گرفته اند. بر این اساس متوسط حقوق و درآمد مهندس عمران در سمت های مختلف شغلی و در رده های مختلف سازمانی (کارشناس، سرپرست و مدیر) استخراج شده است.

  برخی از سمت هایی که در این پژوهش در نظر گرفته شده اند شامل مهندس عمران، کارشناس ساختمان، کارشناس سازه، مهندس ناظر، سرپرست کارگاه، مهندس نقشه بردار، ناظر مقیم، مدیر فنی، مدیر کارگاه و … می باشند که یک مهندس عمران می تواند در هر یک از آنها استخدام شده و فعالیت نماید.

  برای مهندس عمران در هر سمت  و در هر رده سازمانی حداقل، حداکثر و متوسط درآمد ماهیانه ذکر شده است. به عنوان مثال مهندسان عمرانی که در سمت مهندس ناظر در رده مدیر کار می کنند، در اواخر سال ۱۳۹۲، حداقل درآمد ۱۵۰۰۰۰۰ تومان، حداکثر درآمد ۵۰۰۰۰۰۰ تومان و متوسط درآمد ماهیانه ۲۵۰۰۰۰۰ تومان را داشته اند.

  معرفی تصویری رشته عمران

  http://dl.p30konkor.com/mov/omran.mp4

دانلود

 • چه دانشگاه هایی دانشجوی مهندسی عمران را پذیرش می کنند:

 • ردیف نام دانشگاه شهر
  1 دانشگاه آیت الله بروجردی بروجرد
  2 دانشگاه اراک اراک
  3 دانشگاه اردکان اردکان
  4 دانشگاه اصفهان اصفهان
  5 دانشگاه صنعتی ارومیه ارومیه
  6 دانشگاه شیراز شیراز
  7 دانشگاه صنعتی بیرجند بیرجند
  8 دانشگاه صنعتی امیرکبیر تهران
  9 دانشگاه صنعتی بابل بابل
  10 دانشگاه صنعتی جندی شاپور دزفول
  11 دانشگاه صنعتی خاتم الانبیا بهبهان
  12 دانشگاه صنعتی خواجه نصیر تهران
  13 دانشگاه صنعتی سهند تبریز
  14 دانشگاه صنعتی سیرجان سیرجان
  15 دانشگاه صنعتی شریف تهران
  16 دانشگاه صنعتی قم قم
  17 دانشگاه علم و صنعت ایران تهران
  18 دانشگاه صنعتی کرمانشاه کرمانشاه
  19 دانشگاه فسا فسا
  20 دانشگاه علم و فناوری مازندران بهشهر
  21 دانشگاه فردوسی مشهد
  22 دانشگاه گلستان گرگان
  23 دانشگاه گیلان رشت
  24 دانشگاه لرستان خرم آباد
  25 دانشگاه قم قم
  26 دانشگاه کاشان کاشان
  27 دانشگاه کردستان سنندج
  28 دانشگاه مازندران بابلسر
  29 دانشگاه محقق اردبیلی اردبیل
  30 دانشگاه مراغه مراغه
  31 دانشگاه ملایر ملایر
  32 دانشگاه مهندسی فناوریهای نوین – قوچان قوچان
  33 دانشگاه ولی عصر رفسنجان رفسنجان
  34 دانشگاه ولایت ایرانشهر ایرانشهر
  35 دانشگاه هرمزگان هرمزگان
  36 دانشگاه یاسوج یاسوج
  37 دانشگاه یزد یزد
  38 دانشکده فنی و مهندسی گرمسار گرمسار
  39 مجتمع آموزش عالی سراوان سراوان
  40 دانشکده کشاورزی و دامپروری تربت جام تربت جام
  41 مجتمع آموزش عالی فنی و مهندسی اسفراین اسفراین
  42 مرکز آموزش عالی استهبان استهبان
  43 مجتمع آموزش عالی گناباد گناباد
  44 مرکز اموزش عالی فنی و مهندسی بوبئین زهرا بوبئین زهرا
  45 مرکز آموزش عالی محلات محلات
  46 دانشگاه غیر انتفاعی شمال – آمل آمل
  47 دانشگاه غیر انتفاعی علم و فرهنگ تهران
  48 دانشگاه غیر انتفاعی علم و هنر یزد یزد
  49 دانشگاه غیر انتفاعی علوم و فنون مازندران بابل
  50 دانشگاه غیر انتفاعی علامه محدث نوری مازندران
  51 دانشگاه غیر انتفاعی چابهار چابهار
  52 دانشگاه غیر انتفاعی جیام مشهد
  53 دانشگاه غیر انتفاعی شهید اشرفی اصفهانی اصفهان
  54 دانشگاه غیر انتفاعی صنعتی سجاد مشهد
 • دانشنامه رشد،انتشارات مهر و ماه،انتشارات گاج-سایت پی سی کنکور
ممکن است شما دوست داشته باشید

نظــــر شما چیه ؟

نظرتون در رابطه با مطلب بالا چیه؟

نظرات شما پس از ارسال،حداکثر ظرف چند ساعت توسط مدیریت تائید خواهند شد

ایمیل شما در سایت منتشر نمی شود و تنها برای پاسخ احتمالی در نظر گرفته می شود.

Solve : *
13 + 28 =


عضویت در کانال تلگرام کنکور 98عضو میشم !
+ +