تام لند 1400tamlandمازتام لند 1400تحلیلازتحلیلازمازhamayesh

اخبار کنکور
اخبار دانش آموزی
مشاوره کنکور
سوالات کنکور
جزوات آموزشی
امتحانات نهایی

معرفی جامع و کامل رشته ی مهندسی عمران +فیلم

 • معرفی جامع و کامل رشته ی مهندسی عمران

 • معرفی رشته مهندسی عمران

  رشته مهندسی عمران به منظور تربیت مهندسان طراح، محاسبه و اجرای پروژه‌های ساختمانی، صنعتی، راه‌سازی و تاسیسات آبی و ‏نظارت بر حسن اجرای طرح‌های عمرانی در زمینه‌های فوق و همچنین همکاری با مهندسان مشاور یا محاسبه در زمینه‌های یاد شده ‏به وجود آمده است‎.‎ دانشجوی مهندسی عمران مسائل مربوط به سازه، خاک و پی، راه و ترابری و هیدرولیک را مطالعه می‌کند. یعنی از یک سو به طراحی و ‏نحوه ساخت اسکلت ساختمان‌ها و سایر بناهای فنی مثل پل، فرودگاه و تونل پرداخته و از سوی دیگر به مطالعه رفتار زمین و بناهای ‏فنی می‌پردازد تا بر اساس نوع خاک زمین مورد نظر، شکل و شالوده سازه‌ای را که قرار است ساخته شود، طراحی کند‎.‎

 • توانایی‮ها و مهارت‮های لازم رشته مهندسی عمران

  داوطلب باید از دانش مناسبی در زمینه‌های ریاضی و فیزیک برخوردار باشد. همچنین توان جسمی، قدرت تجزیه و تحلیل، قدرت تجسم ‏و دقت کافی در مسائل را داشته باشد.

 • مقاطع بالاتر تحصیلی رشته مهندسی عمران

 • کارشناسی
  مهندسی عمران – عمران، مهندسی عمران – نقشه برداری، مهندسی عمران – آب، مهندسی بهره برداری راه آهن،مهندسی خط و ابنیه راه آهن، مهندسی جریه راه آهن، مهندسی علمی کاربردی عمران – تاسیسات آبی، دبیر فنی عمران، تربیت دبیر فنی عمران، دبیر فنی عمران ساختمان . کاردانی
  کاردانی فنی عمران – روسازی راه، کاردانی فنی عمران – زیر سازی راه، کاردانی راهداری، کاردانی ماشین آلات، کاردانی حمل و نقل، کاردانی فنی عمران – پل سازی و ابنیه فنی، کاردان فنی عمران – نقشه برداری، کاردانی فنی عمران – ساختمانهای بتنی، کاردانی فنی عمران – عمران روستایی، کاردان فنی عمران – کارهای عمومی ساختمان، کاردانی فنی عمران – آب، کاردانی علمی کاربردی عمران – سازه های آبی، کاردانی علمی کاربردی عمران – آب و فاضلاب، کاردانی فنی عمران – بهره برداری از منابع آب، کاردانی فنی عمران – آب شناسی، کاردانی فنی عمران – راه سازی، کاردانی فنی عمران – تاسیسات حرارت نیروگاه، معلم فنی عمران – کارهای عمومی ساختمان .

 •  

  دانش‌آموختگان مقطع کارشناسی عمران، می‌توانند در مقطع کارشناسی‌ارشد در گرایش‌های مختلف:

 • سازه، سازه‌های هیدرولیکی ‏مهندسی زلزله، راه و ترابری، مکانیک خاک و پی، مهندسی آب، سازه‌های دریایی، مهندسی مدیریت ساخت، مهندسی برنامه‌ریزی حمل ‏و نقل، مهندسی نقشه برداری (ژئودزی)، فتوگرامتری و مهندسی محیط‌زیست به تحصیل ادامه دهد و در هر یک از گرایش‌های یاد شده ‏زیر شاخه‌های تخصصی‌تری وجود دارد که در مقطع دکترای تخصصی و به خصوص در ضمن انجام رساله دکتری به آن پرداخته می‌شود.
 • کاربرد و وضعیت بازار کار رشته مهندسی عمران

  فارغ‌التحصیلان این رشته می‌توانند در وزارتخانه‌ها (نظیر وزارتخانه‌های راه‌ و ترابری مسکن و شهرسازی و نیرو) و شرکت‌های دولتی و ‏خصوصی و مهندسان مشاور به کارهای طراحی، محاسبه و اجرا بپردازند.

 • زمينه‌‌هاي كاريرشته مهندسی عمرانشامل سه موضوع زير است:

 • الف- طراحي و مشاوره: اين زمينه كاري، شامل طرح يا مشورت در طراحي يك پروژه است. همان طور كه به نظر مي رسد، اين نوع زمينه‌كاري به تجربه زياد و مفيد و همچنين به تخصص كافي نياز دارد و معمولاً اين وظيفه بر عهده متخصصين مجرب است. كسي كه چنين وظيفه‌اي به عهده مي‌گيرد، عمدتاً با كار‌هاي دفتري و كار با نقشه‌هاي مختلف سروكار خواهد داشت.
  ب- پيمانكاري و اجرا: اين وظيفه به سختي وظيفه مشاوره نيست و آن تخصص لازم را ندارد يك مجري، طرح و نقشة در نظر گرفته شده براي يك پروژه دريافت مي‌كند و فقط وظيفه‌اش اين خواهد بود كه طرح را به خوبي اجرا كند. البته اكثر مشكلات سازنده‌اي در همين بخش است، چرا كه ممكن است نقشه‌هاي بسيار خوبي طراحي شود و سازه‌ها از نظر طراحي بدون عيب و نقص باشند، اما كار در اجرا به درستي انجام نگيرد. به همين جهت سازه‌هاي ساخته شده معمولاً بي عيب و نقص است.
  ج- نظارت: مهندس ناظر وظيفه دارد از طرف كارفرما ، نظارت بر حسن انجام كارها را بر عهده بگيرد و همچنين وظيفه هماهنگي بين كار‌ها و افراد مختلف را به انجام برساند. براي آشنائي بيشتر با زمينه‌هاي كاري گرايش‌هاي مهندس عمران به مثال زير توجه كنيد. در پروژه‌هاي بزرگ معمولاً يك گروه از مهندسان با گرايش‌ها و سطح تخصص‌هاي مختلف كار مي‌كنند تا پروژه طراحي و اجرا شود. به عنوان مثال، در ساخت يك سد، ابتدا بحث طراحي آن مطرح است. گرايش منابع آب تعيين مي‌كند كه سد اگر در جايي خاص احداث شود، وضع آب پشت آن چطور خواهد بود و سد كجا احداث شود، بهتر است. گرايش هيدروليك و سازه هيدروليكي، به كمك گرايش سازه، وظيفه طراحي ساختمان اين سد را بر عهده دارند. گرايش زلزله، وظيفه ايمني سازي سد در برابر زلزله و تغيير طرح سازه آن به نحوي كه در برابر زلزله مقاوم باشد و گرايش خاك و پي، وظيفه بررسي پي و تكيه‌گاههاي سد و ميزان دوام آنها را بر عهده دارد و سرانجام در هنگام اجرا، يك نقشه بردار وظيفه اجراي دقيق بخشهاي مختلف سد و تعيين محل دقيق احداث آن و مثلاً محل دقيق تكيه‌گاهها و پي‌ها را به عهده دارد. دست آخر، همه اين مهندسان به كمك تعداد زيادي از مهندسان رشته‌هاي ديگر مثل مهندسان مكانيك و برق، كار ساخت بدنة سد و نصب تجهيزات مربوط به آن را به انجام خواهند رسانيد. شايان ذكر است كه گرايش هاي هيدروليك سازه هيدروليكي، منابع آب، سازه، زلزله و خاك و پي كه در اينجا نام برده شدند، جزء گرايش‌هاي مهندسي عمران در مقطع كارشناسي ارشد هستند.

   درآمد و حقوق مهندس عمران

 • در بخش دولتی میزان حقوق و دستمزد مهندس عمران بر مبنای قانون مدیریت خدمات کشوری تعیین می شود.در بخش خصوصی نیز درآمدها متفاوت است. شرکت های خصوصی بر اساس سیاست ها و شرایط خود، میزان حقوق و مزایای کارکنان خود را تعیین می کنند. البته باید به این توجه داشت که شرکت های خصوصی برای توانمندی و مهارت مهندس عمران بهای زیادی قایل بوده و اینها عوامل مهمی در تعیین میزان حقوق افراد می باشند.

  مهندسان عمرانی که به طور مستقل کار کرده و برای خود شرکتی راه اندازی کنند، در صورت داشتن تخصص کافی در ارائه با کیفیت ترین کار، درآمدهای بسیار خوبی می توانند کسب کنند.

  در جدیدترین پژوهش صورت گرفته در اواخر سال ۱۳۹۲ توسط تعدادی از متخصصان شغلی کشور، گروه های مختلف شغلی از نظر درآمدی مورد بررسی قرار گرفته اند. بر این اساس متوسط حقوق و درآمد مهندس عمران در سمت های مختلف شغلی و در رده های مختلف سازمانی (کارشناس، سرپرست و مدیر) استخراج شده است.

  برخی از سمت هایی که در این پژوهش در نظر گرفته شده اند شامل مهندس عمران، کارشناس ساختمان، کارشناس سازه، مهندس ناظر، سرپرست کارگاه، مهندس نقشه بردار، ناظر مقیم، مدیر فنی، مدیر کارگاه و … می باشند که یک مهندس عمران می تواند در هر یک از آنها استخدام شده و فعالیت نماید.

  برای مهندس عمران در هر سمت  و در هر رده سازمانی حداقل، حداکثر و متوسط درآمد ماهیانه ذکر شده است. به عنوان مثال مهندسان عمرانی که در سمت مهندس ناظر در رده مدیر کار می کنند، در اواخر سال ۱۳۹۲، حداقل درآمد ۱۵۰۰۰۰۰ تومان، حداکثر درآمد ۵۰۰۰۰۰۰ تومان و متوسط درآمد ماهیانه ۲۵۰۰۰۰۰ تومان را داشته اند.

  معرفی تصویری رشته عمران

  http://dl.p30konkor.com/mov/omran.mp4

دانلود

 • چه دانشگاه هایی دانشجوی مهندسی عمران را پذیرش می کنند:

 • ردیفنام دانشگاهشهر
  1دانشگاه آیت الله بروجردیبروجرد
  2دانشگاه اراکاراک
  3دانشگاه اردکاناردکان
  4دانشگاه اصفهاناصفهان
  5دانشگاه صنعتی ارومیهارومیه
  6دانشگاه شیرازشیراز
  7دانشگاه صنعتی بیرجندبیرجند
  8دانشگاه صنعتی امیرکبیرتهران
  9دانشگاه صنعتی بابلبابل
  10دانشگاه صنعتی جندی شاپوردزفول
  11دانشگاه صنعتی خاتم الانبیابهبهان
  12دانشگاه صنعتی خواجه نصیرتهران
  13دانشگاه صنعتی سهندتبریز
  14دانشگاه صنعتی سیرجانسیرجان
  15دانشگاه صنعتی شریفتهران
  16دانشگاه صنعتی قمقم
  17دانشگاه علم و صنعت ایرانتهران
  18دانشگاه صنعتی کرمانشاهکرمانشاه
  19دانشگاه فسافسا
  20دانشگاه علم و فناوری مازندرانبهشهر
  21دانشگاه فردوسیمشهد
  22دانشگاه گلستانگرگان
  23دانشگاه گیلانرشت
  24دانشگاه لرستانخرم آباد
  25دانشگاه قمقم
  26دانشگاه کاشانکاشان
  27دانشگاه کردستانسنندج
  28دانشگاه مازندرانبابلسر
  29دانشگاه محقق اردبیلیاردبیل
  30دانشگاه مراغهمراغه
  31دانشگاه ملایرملایر
  32دانشگاه مهندسی فناوریهای نوین – قوچانقوچان
  33دانشگاه ولی عصر رفسنجانرفسنجان
  34دانشگاه ولایت ایرانشهرایرانشهر
  35دانشگاه هرمزگانهرمزگان
  36دانشگاه یاسوجیاسوج
  37دانشگاه یزدیزد
  38دانشکده فنی و مهندسی گرمسارگرمسار
  39مجتمع آموزش عالی سراوانسراوان
  40دانشکده کشاورزی و دامپروری تربت جامتربت جام
  41مجتمع آموزش عالی فنی و مهندسی اسفرایناسفراین
  42مرکز آموزش عالی استهباناستهبان
  43مجتمع آموزش عالی گنابادگناباد
  44مرکز اموزش عالی فنی و مهندسی بوبئین زهرابوبئین زهرا
  45مرکز آموزش عالی محلاتمحلات
  46دانشگاه غیر انتفاعی شمال – آملآمل
  47دانشگاه غیر انتفاعی علم و فرهنگتهران
  48دانشگاه غیر انتفاعی علم و هنر یزدیزد
  49دانشگاه غیر انتفاعی علوم و فنون مازندرانبابل
  50دانشگاه غیر انتفاعی علامه محدث نوریمازندران
  51دانشگاه غیر انتفاعی چابهارچابهار
  52دانشگاه غیر انتفاعی جیاممشهد
  53دانشگاه غیر انتفاعی شهید اشرفی اصفهانیاصفهان
  54دانشگاه غیر انتفاعی صنعتی سجادمشهد
 • دانشنامه رشد،انتشارات مهر و ماه،انتشارات گاج-سایت پی سی کنکور

لینک کوتاه مطلب : https://p30konkor.com/?p=1744

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظــــر شما چیه ؟

نظرتون در رابطه با مطلب بالا چیه؟

1- نظرات بدون اسم تایید نمی شوند!

2- نظرات خود را به دور از توهین، تحقیر و تمسخر دیگران ارسال کنید.

3- نظرات شما پس از ارسال، حداکثر ظرف چند ساعت توسط مدیریت تائید خواهند شد.

نکته مهم : پاسخ به کامنت ها نظر قطعی نمی باشد و توصیه می شود حتما از منابع مرجع همچون سازمان سنجش، آموزش و پرورش و مراکز دانشگاهی اطمینان لازم را به عمل آورید.

یادت نره ! اسمت رو وارد کن

X   
[TITLE]