تام لندتام لندمازتام لندماز

اخبار کنکور
اخبار دانش آموزی
مشاوره کنکور
سوالات کنکور
جزوات آموزشی
امتحانات نهایی

معرفی جامع و کامل رشته مهندسی شیمی

معرفی جامع و کامل رشته مهندسی شیمی

معرفی رشته مهندسی شیمی

سایت پی سی کنکور :مهندسی شیمی علم کاربرد ریاضیات، فیزیک، شیمی و اقتصاد در فرآیند تبدیل مواد خام به مواد باارزش‌تر یا سودمندتر است. مهندسی ‏شیمی را می‌توان بهطور کلی علم استفاده از موازنه جرم، موازنه انرژی و موازنه حرکت برای طراحی و کنترل واحدهای فرآیندی ‏شیمیایی در نظر گرفت.

هدف اصلی مهندسی شیمی استفاده از دانش شیمی در خلق مواد و محصولات بهتر برای دنیای امروز است. ‏امروزه مهندسین شیمی علاوه بر فرآیندهای تولید مواد اولیه پایه، در توسعه و تولید محصولات باارزش و متنوع شرکت دارند.

لازم به ‏ذکر است که مهندسی شیمی یکی از رشته‌های مهندسی است نه یکی از گرایشهای رشته شیمی و این بدین معناست که یک مهندس ‏شیمی قبل از آن که یک شیمیدان باشد یک مهندس است! مهندسی که کمی شیمی می‌داند. مهندسی که کشفیات آزمایشگاهی ‏شیمیدان‌ها را تا تولید در مقیاس صنعتی توسعه میدهد. مهندسی که فرایند طراحی می‌کند و مهندسی که تجهیزات برای فرایندهای ‏شیمیایی، بیولوژیکی و زیست محیطی طراحی می‌کند. رشته مهندسی شیمی دارای گرایشهای زیست پزشکی، پلیمر، پدیده‌های انتقال، ‏نانوفناوری، صنایع شیمیایی معدنی، صنایع غذایی، صنایع پتروشیمی، فراوری و انتقال گاز، محیط زیست، مدلسازی، شبیهسازی و ‏کنترل، کنترل طراحی فرایند، فرایندهای جداسازی و ترموسینتیک و کاتالیست می‌باشد. ‏

توانایی ها و مهارت های لازم رشته مهندسی شیمی

رشته‌ مهندسی‌ شیمی‌ برخلاف‌ تصور عامه‌ مردم‌ بیش‌ از آن‌ که‌ در ارتباط‌ با علم‌ شیمی ‌باشد، همچون‌ رشته‌های‌ مهندسی‌ دیگر در ‏ارتباط‌ با علم‌ ریاضی‌ است‌. به‌ همین‌ دلیل‌ یک‌ دانشجوی‌ مهندسی‌ شیمی‌ در درجه‌ اول‌ باید در درس‌ ریاضیات‌ قوی‌ باشد و دو درس‌ ‏فیزیک‌ و شیمی‌ در مراحل‌ بعدی‌ قرار دارد. شاید جالب باشد که بدانید، دانشجویان مهندسی شیمی نسبت به دانشجویان رشته‌های ‏مهندسی دیگر، تنها 9 واحد بیشتر شیمی می‌خوانند. در مقابل، ریاضی در این رشته بسیار اهمیت دارد چون یک مهندس شیمی برای ‏طراحی رآکتور، برج و مبدل نیاز به دانش ریاضی دارد. همچنین دانشجوی این رشته باید دقت نظر زیادی داشته باشد زیرا در مهندسی ‏شیمی علاوه بر آزمایش‌هایی در مقیاس بزرگ، آزمایش‌هایی در مقیاس کوچک نیز وجود دارد. ‏

مقاطع بالاتر تحصیلی رشته مهندسی شیمی

یکی از مزایای رشته‌ی مهندسی شیمی این است که گرایشهای آن در مقطع کارشناسی‌ارشد، بسیار متنوع و گسترده است؛ به طوری ‏که حتی علم نوین نانوتکنولوژی را نیز دربر می‌گیرد. گرایشهای کارشناسی‌ارشد این رشته عبارتند از: مهندسی شیمی (در 21 گرایش)، ‏مهندسی شیمی ـ زیست پزشکی و مهندسی فراوری و انتقال گاز

کاربرد و وضعیت بازار کار رشته مهندسی شیمی

یکی از مهمترین مزیت‌های فارغالتحصیل رشته مهندسی شیمی این است که به طور هم‌زمان مهارت مهندس مکانیک و مهندس شیمی ‏را آموخته است و حتی می‌تواند تمام طرح‌های خود را از نظر اقتصادی و بازدهی امکان‌سنجی کند. به عبارتی یک مهندس شیمی موفق ‏هم‌زمان می‌تواند مهندس صنایع و مکانیک خوبی باشد. علاوه بر این، هر کارخانه‌ تولیدی‌ اعم‌ از کوچک‌ یا بزرگ‌ نیاز به‌ یک‌ مهندس‌ ‏شیمی‌ دارد. چون‌ تقریباً تمام‌ فرایندهای‌ نوین‌ از مواد شیمیایی‌ استفاده‌ می‌کنند.

کشور ما نیز به‌ عنوان‌ یک‌ کشور نفت‌خیز برای‌ ‏استخراج‌، پالایش‌، انتقال‌ نفت‌ و همچنین‌ برای‌ تبدیل‌ نفت‌ به‌ فرآورده‌های‌ شیمیایی‌ که‌ دارای‌ ارزش‌ افزوده‌ بسیار زیادی‌ هستند، نیاز به‌ ‏مهندسین‌ شیمی‌ دارد. فعالیت‌ در دو بخش‌ مهم‌ صنعت‌ یعنی‌ طراحی‌ رآکتورها و طراحی‌ دستگاه‌هایی‌ که‌ به‌ جداسازی‌ مواد می‌پردازند ‏نیز تنها منحصر به‌ مهندسین‌ شیمی‌ می‌شود. علاوه‌ بر صنایع‌ نفت‌ و گاز و پتروشیمی‌، همه‌ کارخانه‌ها از جمله‌ کارخانه‌های‌ سیمان‌، ‏سرامیک‌، صنایع‌ غذایی‌ و حتی‌ نیروگاه‌ها به‌ مهندس‌ شیمی‌ نیاز دارند. فارغ‌التحصیل‌ مهندسی‌ شیمی‌ گرایش‌ صنایع‌ غذایی‌ نیز بهطور ‏اختصاصی‌ می‌تواند در کارخانه‌های‌ تولید مواد غذایی‌ یا داروسازی‌ فعالیت‌ کند.

دانشگاه هایی که دانشجوی مهندسی شیمی می پذیرند :

ردیفنام دانشگاهشهر
1دانشگاه اراکاراک
2دانشگاه اردکاناردکان
3دانشگاه اصفهاناصفهان
4دانشگاه ارومیهارومیه
5دانشگاه ایلامایلام
6دانشگاه بجنوردبجنورد
7دانشگاه بناببناب
8دانشگاه خلیج فارسبوشهر
9دانشگاه تهرانتهران
10دانشگاه تبریزتبریز
11دانشگاه حکیم سبزواریسبزوار
12دانشگاه تفرشتفرش
13دانشگاه رازیکرمانشاه
14دانشگاه سیستان و بلوچستانزاهدان
15دانشگاه سمنانسمنان
16دانشگاه زنجانزنجان
17دانشگاه شیرازشیراز
18دانشگاه شهید مدنیآذربایجان شرقی
19دانشگاه صنعتی ارومیهارومیه
20دانشگاه شهید باهنرکرمان
21دانشگاه صنعتی امیرکبیرتهران
22دانشگاه صنعتی اصفهاناصفهان
23دانشگاه صنعت نفتاهواز
24دانشگاه صنعتی جندی شاپوردزفول
25دانشگاه صنعتی بابلبابل
26دانشگاه صنعتی بیرجندبیرجند
27دانشگاه گیلانرشت
28دانشگاه مراغهمراغه
29دانشگاه صنعتی کرمانشاهکرمانشاه
30دانشگاه صنعتی سهندتبریز
31دانشگاه صنعتی سیرجانسیرجان
32دانشگاه صنعتی شریفتهران
33دانشگاه صنعتی همدانهمدان
34دانشگاه علم و فناوری مازندرانبهشهر
35دانشگاه علم و صنعت ایرانتهران
36دانشگاه فردوسی مشهدمشهد
37دانشگاه گلستانگرگان
38مجتمع آموزش عالی گنابادگناباد
39دانشگاه کاشانکاشان
40دانشگاه کردستانسنندج
41دانشگاه مازندرانبابلسر
42دانشگاه ولی عصر رفسنجانرفسنجان
43دانشگاه محقق اردبیلیاردبیل
44دانشگاه یاسوجیاسوج
45دانشگاه مهندسی فناوریهای نوین – قوچانقوچان
46دانشگاه یزدیزد
47مجتمع آموزش عالی فنی و مهندسی اسفرایناسفراین
48مرکز آموزش عالی فنی و مهندسی بوئین زهرابویین زهرا
49مرکز آموزش عالی لارلار
50دانشگاه غیر انتفاعی شمال – آملآمل
51مرکز آموزش عالی لامردلامرد
52دانشگاه شاهرودشاهرود

انتشارات گاج

لینک کوتاه مطلب : https://p30konkor.com/?p=2359

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظــــر شما چیه ؟

نظرتون در رابطه با مطلب بالا چیه؟

1- نظرات بدون اسم تایید نمی شوند!

2- نظرات خود را به دور از توهین، تحقیر و تمسخر دیگران ارسال کنید.

3- نظرات شما پس از ارسال، حداکثر ظرف چند ساعت توسط مدیریت تائید خواهند شد.

نکته مهم : پاسخ به کامنت ها نظر قطعی نمی باشد و توصیه می شود حتما از منابع مرجع همچون سازمان سنجش، آموزش و پرورش و مراکز دانشگاهی اطمینان لازم را به عمل آورید.

یادت نره ! اسمت رو وارد کن

X   
[TITLE]