مشاوره کنکور idnovinتام لند 1400تام لندaka100

اخبار کنکور
اخبار دانش آموزی
مشاوره کنکور
سوالات کنکور
جزوات آموزشی
امتحانات نهایی

معرفی روش های گزینش قبولی در کنکور و دانشگاه

معرفی روش های گزینش قبولی در کنکور و دانشگاه

معرفی سیستم غیرانتفاعی 

سایت پی سی کنکور :منظور از دانشگاه های غیرانتفاعی، دانشگاه هایی هستند که از بودجه غیردولتی استفاده نموده و به صورت مستقل زیرنظر هیئت امنای دانشگاه اداره می گردند. در این دانشگاه ها، تحصیل غیر رایگان و همراه با اخذ شهریه بوده و دانشجویان از طریق آزمون های سراسری سازمان سنجش آموزش کشور، پذیرش می شوند.

معرفی روش های گزینش قبولی در کنکور و دانشگاه
سیستم آموزشی این دانشگاه ها براساس ضوابط وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است و مدرک دانش آموختگان توسط دانشگاه و این وزارتخانه صادر می گردد. لازم به ذکر است تعداد محدودی از مراکز غیرانتفاعی وابسته به وزارت علوم، تحت نام دانشگاه هستند و اغلب آن ها موسسات غیرانتفاعی می باشند.

دانشگاه پیام نور براساس تصمیمات جلسات 94 مورخ 27/8/65 و97 مورخ 25/9/65 شورای عالی انقلاب فرهنگی عملا با پذیرش اولین گروه دانشجو در مهرماه 1367 تاسیس شد . یکی از ارکان توسعه علمی کشور گسترش آموزش است که رشد اجتماعی و شکوفایی استعدادها را به همراه دارد و زمینه‏ساز خلاقیت های انسانی است. آموزش نیمه حضوری نظامی آموزشی است که، با بهره گیری از فناوری آموزشی، استفاده از کتاب های درسی خودآموز و دانشجو محوری در یادگیری، ضرورت حضور دانشجو در کلاس های درسی را کاهش می دهد . توجه به روش های جدید آموزشی و اجرای  برنامه‏هایی از قبیل آموزش نیمه حضوری آموزش باز و از راه دور و آموزش مجازی  برای دستیابی به هدفهای توسعه بسیار ضروری است.

مهم ترین هدف و معنای آموزش باز کاهش موانع زمانی و مکانی و محدودیت های مربوط به برخی مقررات نظام آموزشی متعارف است. به گونه‌ای که زمینه های ارائه آموزش عالی به افرادی فراهم آید که به علت دوری یا دسترسی نداشتن به مراکز آموزشی و محدودیت های زمانی و شغلی و اقلیمی برای بهره‏مندی از آموزش متعارف امکان کمتری دارند.

معرفی سیستم پیام نور

در حال حاضر دانشگاه پیام نور هنوز نزد بسیاری از مردم ایران شناخته شده نیست. در حالی که اگر تعداد کثیر داوطلبان کنکور ( دولتی یا آزاد ) از اعتبار و جایگاه این دانشگاه اطلاع داشتند، به طور حتم ترجیح می دادند در دانشگاه پیام نور تحصیل نمایند.  تحصیل و کسب علم در دانشگاه پیام نور که مبتنی بر نظام آموزشی از راه دور است ،‌در حال حاضر پرطرفدارترین سیستم نظام آموزشی کشورهای جهان است.

معرفی روش های گزینش قبولی در کنکور و دانشگاه

اگر از اعتبار مدارک دانشگاه پیام نور اطلاع ندارید، لازم است بدانید که مدارک دانشگاه پیام نور و مدارک دانشگاه های سراسری – دولتی توسط یک مرجع یعنی وزارت علوم، ‌تحقیقات و فناوری صادر می گردد. پس ‌مدارک دانشگاه پیام نور مسلما‌ جزو معتبرترین مدارک سیستم آموزشی عالی کشور ایران می باشد و این اعتبار در نوع پذیرش دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاه پیام نور در سایر دانشگاه ها و مراجع آموزشی کشور های جهان کاملا مشخص است.

گزینش رشته های پیام نور به صورت زیر است :

با توجه به شهرستان محل سکونت یا اشتغال (برای کارکنان دولت) با ارائه گواهی معتبر و یا در صورتی که دارای یکی از شرایط زیر باشد:
•        محل اخذ مدرک تحصیلی سال آخردوره متوسطه داوطلب درشهرستان زیر پوشش مرکز باشد.
•       دو سال آخر اقامت داوطلب در شهرستان زیر پوشش مرکز باشد.
•        محل تولد و سال آخر اقامت داوطلب در شهرستان زیر پوشش مرکز باشد.
در صورت شاغل بودن بر اساس شهرستان محل خدمت داوطلب (با توجه به حکم اشتغال) و با توجه به جدول شهرستان های تحت پوشش مراکز صورت می گیرد.

معرفی سیستم بین الملل یا خودگردان

دانشگاه های خودگردان یا همان پردیس های بین الملل وابسته به دانشگاه های معتبر هستند که در مناطق آزاد مستقر هستند و همانطور که از نامآن هامشخص است بخش اعظم هزینه های دانشگاه از طریق شهریه های دانشجوها تامین می شود از اینرو هزینه تحصیل در این دانشگاه ها به نسبت بالاتر از دانشگاه های آزاد و غیرانتفاعی است.

معرفی روش های گزینش قبولی در کنکور و دانشگاه
شرایط عمومی پذیرش در واحد بین الملل توسط همان دانشگاه تعیین می شود ولی در نگاه کلی:

1- داشتن دیپلم کامل متوسطه (سه ساله) و پیش دانشگاهی (برای داوطلبان نظام جدید) با معدل دیپلم کتبی حداقل 15

2- شرکت داوطلبان در کنکور سراسری سال جاری و مجاز شدن به انتخاب رشته در واحدهای بین الملل دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی دولتی

پذیرش داوطلبان دارای مدرک تحصیلی بالاتر از دیپلم از مقطع دیپلم صورت خواهد گرفت و سابقه ی گذراندن واحدهای درسی در دانشگاه های دولتی و غیردولتی داخل و خارج کشور به عنوان تطبیق با واحدهای رشته ی جدید منظور نخواهد شد.

3- داشتن حداقل نمره زبان انگلیسی در یکی از آزمون ها به شرح ذیل :

آزمون

نمره

TOFEL

550

IELTS

5/5

در صورت نداشتن شرط بند سوم (نداشتن مدارک رسمی IELTS یا IELTS) پذیرفته شدگان قطعی ملزم به اخذ مدرک رسمی زبان در مهلتی که دانشگاه مشخص می نماید خواهند بود .

4- سلامتی جسمی و روحی لازم برای تحصیل در رشته مورد علاقه بر مبنای جدول نقص عضو غیر مؤثر درج شده در دفترچه آزمون سراسری.

5- معرفی از سوی سازمان سنجش بعنوان پذیرفته شده مرحله اول نیمه متمرکز و قرار گرفتن در اولویت پذیرش در مرحله دوم که شامل بررسی سوابق علمی مربوط به دوران تحصیلی سه ساله دبیرستان و پیش دانشگاهی و آزمون سراسری و مصاحبه حضوری خواهد بود .

6- دانشگاه هیچ تعهدی در مورد اسکان و تغذیه و سایر امور رفاهی در قبال دانشجویان را ندارد اما جهت امور فوق در حد امکان همکاری و هماهنگی های لازم را انجام خواهد داد.

معرفی سیستم نیمه متمرکز

 

روش گزینش نیمه متمرکز، روشی است که اسامی پذیرفته شدگان نهایی به صورت قطعی و در یک مرحله اعلام نمی شود. برایرشته هایی که نیاز به اقدامات دیگری نظیر مصاحبه، معاینه، آزمون عملی و یا علمی جداگانه دارد، بعد از اعلام نتایج نهایی رشته های متمرکز و از بین آن دسته از داوطلبانی که کد اینگونه رشته ها را انتخاب کرده و در اولویت انتخابی قبل از این کدها در رشته متمرکز پذیرفته نشده اند، به صورت چند برابر ظرفیت گزینش صورت می گیرد.

اسامی معرفی شدگان چند برابر ظرفیت برای انجام مراحل مصاحبه، معاینه، آزمون علمی و یا عملی اعلام می شود. در گزینش نهایی هر یک از رشته های نیمه متمرکز علاوه بر نمرات آزمون، نتایج مراحل فوق مربوط به هر رشته نیز ملاک قرار داده می شود و اسامی پذیرفته شدگان نهایی اعلام می گردد، پس از انتشار فهرست اسامی پذیرفته شدگان نهایی رشته های متمرکز، فهرست اسامی معرفی شدگان هر یک از کدرشته های نیمه متمرکز تا چند برابر ظرفیت هر رشته با توجه به نمره کل از بین داوطلبانی که کدرشته یا کدرشته های مذکور را انتخاب نموده اند استخراج و اعلام خواهد شد.

ویژگی های گزینش نیمه متمرکز

آزمون علمی وعملی ( مصاحبه و معاینه ) بعد از کسب حد نصاب علمی از آزمون سراسری

معمولا شروع از بهمن ماه( اعلام تا اواخر دی ماه ) بعد از گذراندن مراحل آزمون علمی و عملی

بعد از قبولی متمرکز ، پذیرفته نیست (الزاما باید در انتخاب های بالاتر قرار گیرد)

قبل از قبولی متمرکز ( شبیه به دانشجوی انتقالی )

عدم محدودیت برای تعداد کد رشته های انتخابی

معرفی سیستم تربیت معلم

داوطلبان علاقمند منحصرا در رشته های تحصیلی مراکز تربیت معلم گروه آزمایشی همنام گروه آزمایشی آزمون سراسری تقاضانامه ثبت نام اینترنتی براساس ضوابطی که در دفترچه راهنمای انتخاب رشته های تحصیلی درج می گردد،  گزینش و معرفی خواهد شد.

معرفی روش های گزینش قبولی در کنکور و دانشگاه
رشته های تحصیلی مراکز تربیت معلم آزمون سراسری در هر یک از گروههای آزمایشی علوم ریاضی و فنی،  علوم تجربی، علوم انسانی، هنر و زبانهای خارجی می باشد.

از داوطلبان علاقمند به شرکت در گزینش رشته های مراکز تربیت معلم وابسته به آموزش و پرورش، آزمون جداگانه ای به عمل نخواهد آمد و داوطلبان متقاضی بر حسب شرکت در هر یک ازگروههای آزمایشی باید مواد آزمون عمومی و اختصاصی آزمون سراسری گروه آزمایشی مربوط را امتحان دهند.

ضرایب هر یک از مواد امتحانی رشته های تحصیلی گروههای آزمایشی مختلف مراکز تربیت معلم در دفترچه راهنمای انتخاب رشته درج خواهد شد. گزینش نهایی دانشجو در مراکز تربیت معلم پس از موفقیت در معاینات پزشکی و مصاحبه تخصصی و بر مبنای امتیاز علمی بالاتر در آزمون سراسری، قبولی در معاینه پزشکی و مصاحبه تخصصی و در صورت احراز صلاحیت های عمومی صورت می گیرد. بدین منظور در خصوص داوطلبان واجد شرایط علمی با توجه به ضوابط مربوط، بررسی های لازم انجام می شود تا در گزینش نهایی شایسته ترین افراد پذیرفته شوند.

داوطلبان متقاضی تحصیل در مراکز تربیت معلم با توجه به اینکه برای خدمت در وزارت آموزش و پرورش متعهد می شوند،  لازم است علاوه بر شرایط عمومی مندرج در دفترچه راهنمای شماره یک آزمون سراسری و همچنین مقررات وظیفه عمومی برای برادران،  واجد شرایط اختصاصی اعلام شده نیز باشند. از جمله شرایط مذکور می توان به نداشتن هیچگونه رابطه استخدامی و یا تعهد خدمت در سازمان های دولتی،  غیردولتی و وابسته به دولت در زمان شروع به تحصیل در مراکز تربیت معلم و نیز نداشتن بیش از 22 سال تمام اشاره نمود./انتشارات گاج

 

لینک کوتاه مطلب : https://p30konkor.com/?p=2281

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظــــر شما چیه ؟

نظرتون در رابطه با مطلب بالا چیه؟

1- نظرات بدون اسم تایید نمی شوند!

2- نظرات خود را به دور از توهین، تحقیر و تمسخر دیگران ارسال کنید.

3- نظرات شما پس از ارسال، حداکثر ظرف چند ساعت توسط مدیریت تائید خواهند شد.

یادت نره ! اسمت رو وارد کن

X   
[TITLE]