تام لندتام لندمازتام لندماز

اخبار کنکور
اخبار دانش آموزی
مشاوره کنکور
سوالات کنکور
جزوات آموزشی
امتحانات نهایی

آموزش رایگان نحوه انتخاب رشته کنکور 98 + سوالات متداول و نکات مهم

همه چیز درباره انتخاب رشته کنکور سراسری 98

انتخاب رشته کنکور

پی سی کنکور : تقریبا تمامی داوطلبانی که در کنکور سراسری 98 شرکت کرده اند و اکنون نتایج خود را مشاهده کرده اند وارد مرحله ی انتخاب رشته 98 می شوند ،انتخاب رشته کنکور 98 را نیز شاید بتوان سرنوشت سازترین مرحله چند سال اخیرتان باشد،پس لازم است که با دقت و توجه لازم آن را انجام دهید،به همین دلیل تصمیم داریم تا در این مطلب آموزش رایگان نحوه انتخاب رشته کنکور 98 را برای شما داوطلبان کنکور ریاضی ، تجربی ، انسانی و زبان و هنر آماده می کنیم،پس اگر به دنیال یک راهنمای درست و حسابی و رایگان برای انتخاب رشته سال 98 هستید ،پس با با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید.

فهرست مطالب :

1- زمان انتخاب رشته کنکور 98

2- هزینه انتخاب رشته کنکور 98

3- آشنایی با اصطلاحات مهم انتخاب رشته کنکور 98

4- نرم افزارهای انتخاب رشته مجازی کنکور 98

5- انتخاب رشته کنکور 98 ریاضی تجربی انسانی

6- انتخاب رشته بدون آزمون کنکور 98 چگونه است؟

7- ظرفیت انتخاب رشته در کنکور سراسری 98 برای رشته های مختلف

6- نحوه پر کردم فرم 150 کد رشته ای انتخاب رشته کنکور 98

7- پرسش و پاسخ های برگزیده انتخاب رشته 98

8- نکات مهم انتخاب رشته کنکور 98

1- زمان انتخاب رشته کنکور 98

زمان انتخاب رشته کنکور سراسری 98 از یکشنبه 20 مرداد آغاز و تا پنج شنبه 24 مرداد به طول می انجامد و امکانش تمدید این مهلت انتخاب رشته نیز وجود دارد،در کل می توان گفت که برای انتخاب رشته کنکور 98 فرصت یک هفته ای دارید،هر چند از این نکته نیز نباید غافل شد که دفترچه انتخاب رشته کنکور 98 پنج شنبه پس از اعلام نتایج کنکور 98 منتشر می شود. ( دانلود دفترچه انتخاب رشته کنکور 98 )

زمان انتخاب رشته کنکور

2- هزینه انتخاب رشته کنکور 98

در مورد هزینه انتخاب رشته کنکور سراسری 98 می توان گفت که سازمان سنجش فرآیند انتخاب رشته 98 را رایگان انجام می دهد اما برای برخی از دانشگاه ها همچون پیام نور ،غیر انتفاعی و فرهنگیان که می خواهید در آن دانشگاه ها نیز گزینش شوید لازم است که اعلام علاقه مندی کنید و باید هزینه آن را پرداخت و کد اعتباری مخصوص را دریافت نمایید.

هزینه ثبت نام انتخاب رشته کنکور

3- آشنایی با اصطلاحات مهم انتخاب رشته کنکور سراسری 98

دوره روزانه در انتخاب رشته 98 چیست؟

به دانشگاه های دولتی و سراسری که داوطلبان در صورت قبولی در آن می توان از مزایای تحصیل رایگان برخوردار باشند،دوره های روزانه گفته می شود ،در صورتی که برای انتخاب رشته 98 دانشگاه های روزانه را انتخاب کنید و پذیرفته شوید از کنکور سال بعد محروم(دانشگاه های روزانه) خواهید شد.

 

دوره شبانه در انتخاب رشته 98 چیست؟

برخی از دانشگاه های سراسری اقدام به پذیرش دانشجو تحت عنوان نوبت دوم یا شبانه می کنند،از لحاظ سطح علمی تفاوتی آنچنانی با امکانات دوره های روزانه ندارند بلکه این دانشجویان باید اقدام به پرداخت شهریه کنند ،هم چنین در صورت قبولی در این دوره از کنکور سال بعد محروم نیستند.

دوره های تحصیلی انتخاب رشته کنکور

منظور از رشته های متمرکز در انتخاب رشته 98 

رشته های متمرکز دوره های روزانه و یا آموزش عالی معمولا به رشته هایی گفته می شود که ملاک قبولی در آن ها صرفا بسته به رتبه سهمیه و منطقه می باشد و نیاز به مصاحبه و گزینش دارند بجز برخی از رشته های خاص که در کل نتایج رشته های متمرکز در یک مرحله اعلام نهایی می شود و معمولا شهریور ماه می باشد.

منظور از رشته های نیمه متمرکز در انتخاب رشته 98 

برخی از رشته ها وجود دارند که نتایج آن در یک مرحله اعلام نمی شود بلکه در چند مرحله نتایج اولیه و نهایی اعلام می شود، زیرا نیازمند مصاحبه و گزینش می باشند و معمولا برای مصاحبه نیز چند برابر ظرفیت متقاضی اعلام می شود که در برخی از موارد دارای معاینه های پزشکی نیز می باشند به همین علت به این رشته ها نیمه متمرکز گفته می شود.

برای مثال در یک رشته همانند فوریت پزشکی کرج 30 نفر داوطلب پذیرش می کند،که در مرحله اول اعلام نتایج نزدیک به 100 نفر معرفی می شوند به مصاحبه و آزمون عملی که بعد از این فرآیندها 30 نفر به صورت نهایی اعلام می شود که پذیرفته شده اند.

پردیس بین الملل یا خودگردان در انتخاب رشته 98

دانشگاه های خودگردان یا همان پردیس های بین الملل وابسته به دانشگاه های معتبر هستند که در مناطق آزاد مستقر هستند و همانطور که از نام آن هامشخص است بخش اعظم هزینه های دانشگاه از طریق شهریه های دانشجوها تامین می شود از این رو هزینه تحصیل در این دانشگاه ها به نسبت بالاتر از دانشگاه های آزاد و غیرانتفاعی است.

4- نرم افزارهای انتخاب رشته مجازی کنکور 98

بعد از اینکه نتایج اعلام شد بسیاری از داوطلبان می خواهند پیش بینی اولیه ای داشته باشند که با توجه به رتبه ای که در کنکور 98 کسب کرده اند در کدام رشته های شانس قبولی شان بیشتر است ،به همین دلیل در چند سال اخیر نرم افزارهای مشاوره ای نیز به کمک داوطلبان آمده اند که از اصلی ترین آن ها می توان به نرم افزار انتخاب رشته سازمان سنجش اشاره کرد.

برای دیدن اطلاعات بیشتر و نحوه انجام نرم افزارهای انتخاب رشته مجازی اینجا را کلیک کنید.

نرم افزار انتخاب رشته کنکور

5- انتخاب رشته کنکور 98 ریاضی – تجربی – انسانی

ابتدا نگاهی به رشته های دفترچه انتخاب رشته کنکور 98 بیندازید :

ابتدا لازم است راجع به هر یک از رشته‌های کنکور ریاضی ،تجربی ،انسانی و … اطلاعاتی کسب کنید و رشته‌هایی که بیشتر می پسندید و به آن‌ها علاقمند هستید را پیدا کنید.حال لازم است بازار کار رشته‌ها را بررسی کنید آیا رشته‌های انتخابی شما بازار کار مطلوبی دارند؟ اگر پاسخ شما به این سوال بلی است بهتر است اولویت‌های بالا را به آن اختصاص دهید و در غیر این صورت بهتر است اولویت‌های پایین تر را برای آن‌ها در نظر بگیرید.

انتخاب رشته کنکور تجربی ریاضی انسانی

رشته‌های پرطرفدار کنکور ریاضی :  
معمولا رشته‌های زیر از پرطرفدارترین رشته های کنکور ریاضی هستند :
• مهندسی برق‌
• مهندسی مکانیک‌
• مهندسی کامپیوتر‌
• مهندسی صنایع‌
• مهندسی شیمی

پیشنهاد می کنیم برای دیدن بازار کار هر رشته و معرفی آن بخش معرفی رشته های دانشگاه کنکور ریاضی را ببینید.


رشته های پرطرفدار کنکور تجربی :

معمولا رشته های کنکور تجربی در دو بخش علوم پایه و پزشکی خلاصه می شوند که از پرطرفدارترین آن ها می توان به رشته های زیر اشاره کرد :

• پزشکی

• دندانپزشکی

• داروسازی

• فیزیوتراپی

• پرستاری

• بینایی سنجی

• شنوایی سنجی

پیشنهاد می کنیم برای دیدن بازار کار هر رشته و معرفی آن بخش معرفی رشته های دانشگاه کنکور تجربی را ببینید.


رشته‌های پرطرفدار کنکور انسانی :  
معمولا رشته‌های زیر از پرطرفدارترین رشته های کنکور ریاضی هستند :
• حقوق‌
• وکالت‌
• روانشناسی
• مشاوره

پیشنهاد می کنیم برای دیدن بازار کار هر رشته و معرفی آن بخش معرفی رشته های دانشگاه کنکور انسانی را ببینید.


بر چه اساسی انتخاب رشته کنکور 98 را انجام دهیم :

1. علاقه

2. مسافت و دوری و نزدیکی دانشگاه

3. اعتبار دانشگاه‌

4. شهریه دانشگاه ها و دوره های غیر روزانه

5. بازار کار در کشور

6. واقعیت پذیرش با توجه به تراز قبولی دانشگاه و تراز کسب شده و تحلیل کارنامه

 

برای توضیحات در رابطه با هر کدام از بندهای بالا پیشنهاد می کنیم مقاله های مشاوره ای انتخاب رشته را بخوانید

6- انتخاب رشته بدون آزمون کنکور 98 چگونه است؟

انتخاب رشته صرفا بر اساس سوابق تحصیلی دانشگاه‌ها برای کنکور 98 که بر اساس معدل کتبی دیپلم است از روز ۲۰ مرداد ماه آغاز می‌شود همانطور که گفته شد آن دسته از داوطلبانی که در جلسه آزمون غایب بوده‌اند هم می‌توانند با مراجعه به سایت سازمان سنجش در دوره‌های بدون آزمون شرکت کنند ثبت‌نام تا ۲۸ مرداد ماه ادامه دارد.

هم چنین می توانید برای جزئیات بیشتر مطلب نحوه ثبت نام رشته های بدون کنکور 98 و لیست رشته های روزانه و شبانه بدون کنکور 98 ، دفترچه ثبت نام انتخاب رشته بدون کنکور 98 را ببینید.

7- ظرفیت پذیرش در هر یک از رشته‌های کنکور 98 چگونه است؟

ظرفیت کنکور امسال در رشته‌های با آزمون و بدون آزمون مجموعا بیش از ۸۰۰ هزار نفر است که ۱۶۴ هزار و ۶۸۶ نفر در رشته‌ها پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی علوم ریاضی ۴۸ هزار و ۷۴۸ نفر در پذیرش با آزمون گروه ریاضی هستند.

پذیرش بدون آزمون گروه تجربی کنکور 98 ۳۴ هزار و ۵۲۱ نفر و پذیرش با آزمون ۳۶ هزار و ۱۹۱ نفر است همچنین درگروه علوم انسانی ظرفیت پذیرش بدون آزمون ۱۵۷ هزار و ۲۹۵ نفر و پذیرش با آزمون ۲۷ هزار و ۹۸۱ نفر است.

در گروه علوم هنر ۱۵ هزار و ۵۸۶ نفر ظرفیت برای پذیرش بدون آزمون و ۴۶ هزار و ۲۵ نفر ظرفیت برای پذیرش با آزمون وجود دارد.

در گروه زبان‌های خارجی هم ۲۰ هزار و ۹۴۶ نفر ظرفیت بدون آزمون و ۴۲ هزار و ۷۵ نفر پذیرش ظرفیت با آزمون وجود دارد؛ که در مجموع ۵۹۶ هزار و ۸۸ نفر ظرفیت صرفا بر اساس سوابق تحصیلی و ۱۷۱ هزار و ۳۸۴ نفر پذیرش با آزمون است.

8- نحوه پر کردن (فرم کد رشته های) انتخاب رشته کنکور 98

در انتخاب رشته کنکور سراسری ۹۸ توجه کنید که کلیه متقاضیان در گروه های آزمایشی ۵ گانه میتوانند ۱۵۰ کد رشته محل را انتخاب و در فرم اینترنتی وارد کنند.هم چنین توجه داشته باشید که رشته های مورد نظر شما از دفتر راهنمای انتخاب رشته مربوطه به هر گروه آزمایشی انتخاب شود و اشتباها، کد رشته محل های علوم تجربی را در علوم ریاضی یا هنر وارد نکنید که امکان اصلاح توسط سازمان سنجش به داوطلب داده نمیشود. مگر در موارد خیلی خاص!

در پر کردن فرم انتخاب رشته کنکور سراسری ۹۸ به این موضوع توجه کنید که پیش از ورود کد رشته محل ها در فرم اینترنتی، حتما در خانه روی کاغذ، ان ها را به دقت وارد کنید تا اشتباهی صورت نگیرد و موقع انتقال به رایانه، به راحتی این کار انجام شود.

فرم انتخاب رشته کنکور

برای اولویت بندی کد رشته های فرم انتخاب رشته کنکور 98 مورد نظرتان پیشنهاد می کنیم سه بازه را در نظر بگیرید :

بازه خوش بینانه: در این بازه شما رشته های مورد علاقه ی خود را قرار می دهید هرچند که فکر می کنید قبولی شما در این کد رشته ها کمی سخت است ، برای این بازه حدود 50 کد رشته کافی است. معمولا کد رشته های دوره روزانه و شبانه ( نوبت دوم ) در این بازه دیده می شود.

بازه منطقی: این بازه که بیشترین تعداد کد رشته را به خود اختصاص می‌دهد حاصل در نظر گرفتن ملاک‌ها و فاکتور‌های انتخاب رشته است که در ادامه مشاهده می‌کنید ، توجه داشته باشید این بازه با بررسی و تحلیل های آگاهانه ظرفیت دانشگاه ها و و تراز قبولیشان و همچنین تراز قبولی شما پر شود. با شروع این بازه باید حواستان بیش از پیش به اولیت های کد رشته‌ها باشد تا اولویت کمتر در ابتدای بازه قرار نگیرد و شانس انتخاب‌های بهتر از بین نرود.

بازه بدبینانه: ما به داوطلبان عزیز یشنهاد می دهیم هنگام انتخاب رشته حدود 20 الی 30 به بازه بدبینانه اختصاص دهند، یعنی با در نظر گرفتن کاهش ظرفیت و تراز قبولی انتخاب‌های خود را درج کنند تا در این صورت اگر در بازه‌های قبل موفقیت لازم را کسب نکردند از تحصیل و ورود به دانشگاه منع نشوند‌، البته توجه کنید که در این بازه نیز اولویت‌های انتخاب را فراموش نکنید و بین این کد رشته‌ها هم اولویت بندی کنید.

9- پرسش و پاسخ انتخاب رشته سراسری 98

سوالات متداول انتخاب رشته کنکور

برای انتخاب رشته کنکور ۹۸ شبانه، روزانه و غیرانتفاعی ترتیب اش مهم است یا خیر؟

فرنازطالبی: تفاوت رشته های روزانه،شبانه،پرديس و غیرانتفاعی در هزینه هاست. اما شما ممکن است یک رشته ای در دانشگاه شبانه را به رشته دیگری در روزانه ترجیح بدهید یا غیرانتفاعی شهر خود را به شبانه شهرستان. شما باید بر اساس ترجیح خود و مشورت با پدر و مادر خود انتخاب های خود را تعیین کنید.

نسترن توکلی: روش منطقی چیدمان انتخاب رشته این است که بر اساس اعتبار علمی دانشگاه،به ترتیب روزانه،شبانه،پرديس و غیر انتفاعی باشد.مگر این که ترجیح دانش آموز به دلایلی(مثل رشته مورد نظر) باعث تغییر این چیدمان شود.

سید رسول اسلامی: در انتخاب رشته دو مرحله وجود دارد. یکی انتخاب رشته‌ها و دومی که مهم‌تر هم هست، ترتیب چیدمان رشته‌ها است.
وقتی رشته‌ها را انتخاب کردید که ترکیبی از روزانه، شبانه، پردیس، غیرانتفاعی و پیام نور است، آن گاه به سراغ چیدمان و مرتب کردن رشته‌ها می‌رود. موضوع اصلی در این‌جا صرفاً ترجیح شماست. باید بر اساس ترجیح انتخاب‌ها را بچینید.مثلاً ممکن است شما شبانه یا غیرانتفاعی یک رشته‌ی خوب در تهران را به شهرستان رفتن و خواندن یک رشته که اولویت اصلی شما نیست، ترجیح بدهید. این‌جا تنها ترتیبی که اهمیت دارد ترجیح و علاقه شماست.

 

 

اول کدام رشته ها را وارد کنیم؟

سیدرسول اسلامی: تقسیم‌بندی رشته‌ها در وضعیت‌های خوش‌بینانه، واقع‌بینانه و کف قابل قبول در مرحله‌ی انتخاب رشته‌/شهرهای‌تان مورد نظر شماست. طبیعی است که در رشته‌های خوش‌بینانه احتمال قبولی شما کم است. در رشته‌های واقع‌بینانه احتمال قبولی‌تان زیاد است و در رشته‌های کف قابل قبول به احتمال بسیار زیاد قبول می‌شوید. شما باید طوری رشته‌/شهرهای‌تان را انتخاب کنید که از هر سه گروه در آن باشند. اما وقتی انتخاب‌های‌تان که حداکثر 150 رشته/شهر است تمام شد، اینک مرحله‌ اصلی فرا می‌رسد که مرتب کردن و به عبارتی چیدمان رشته‌هاست.

حالا دیگر مهم‌ترین مسئله ترجیح شماست. شما ممکن است یک رشته/شهر واقع‌بینانه و یا حتی کف قابل قبول را به یک رشته‌ خوش‌بینانه ترجیح بدهید. مثلاً ممکن است بخواهید در شهر خودتان بمانید و ترجیح می‌دهید رشته‌ای را در شهر خودتان بخوانید (با این‌که واقع‌بینانه است) تا این‌که آن رشته را در یکی از کلانشهرها بخوانید (با این‌که خوش‌بینانه است).

اشکان محمدی: ابتدا خوشبینانه، چرا که 150 انتخاب دارید، ترجیح فردی شما بر این است که آن چه بهتر است را اولویت قرار دهید حتی اگر خوشبینانه باشد. پس ابتدا 30 تا 40 انتخاب خوش بینانه، 70 تا 80 انتخاب واقع بینانه، 30 تا 40 انتخاب برای کف قابل قبول.

 

 

در یک رشته مشخص ( مثل داروسازی) دانشگاه سراسری شهرستان را در اولویت قرار دهیم یا آزاد شهر خودمان را ؟

سیدرسول اسلامی: این سؤال خیلی خوبی است. بستگی به تصمیم خودتان و خانواده‌تان دارد. اگر ترجیح می‌دهید در شهر خودتان باشید، می‌توانید در این شرایط دانشگاه آزاد را انتخاب کنید. اما اگر بحث هزینه برای خانواده‌تان اهمیت دارد، ممکن است تصمیم بگیرید این رشته را در دانشگاه دولتی شهرستان بخوانید. این گرایش در رشته‌های پرطرفدار در کلانشهرها معمولاً اتفاق می‌افتد.

مصطفی صارمی: پیشنهاد من این است برای رشته های پزشکی (پزشکی، دندان پزشکی و داروسازی)، می توان شهرهای دورتر را هم مدنظر داشت (البته باز هم با صلاح دید اولیاء). اما در سایر رشته های غیرپزشکی دانشگاه آزاد را می توان به سراسری شهرهای دورتر ارجح دانست.

نسترن توکلی: پیشنهاد من این است که تحصیل در شهر خودتان به سایر شهرها اولویت دارد به دلیل مشکلات روحی دوری از خانواده،مشکل رفت و آمد،هزینه اسکان و….بهتر است در شهر خودتان بمانید اما ممکن است یک دانش آموزی از ابتدا برای یک رشته خاصی مثل همین رشته داروسازی هدف گذاری کرده باشد و داروسازی شهرستان را پس از تهران در فهرست انتخاب رشته خود اضافه کند. این موضوع کاملا به خود دانش آموز بستگی دارد که تا کجا و چه میزان، تحصیل در یک رشته برایش تعیین کننده و مهم باشد،در این مورد حتما باید با پدر و مادر مشورت کنید.

 

 

پردیس دانشگاه های تهران بهتر است یا سراسری شهرستان های نزدیک؟ ( رشته تجربی)

سید رسول اسلامی: در پردیس‌ها شما در خود دانشگاه‌ها تحصیل می‌کنید(اساتید معتبر و عضو هیات علمی همان دانشگاه مادر هستند) و این موضوع باعث می‌شود تا از کیفیت دانشگاه برخوردار شوید و در شهر خودتان هم بمانید، اما برای تحصیل در پردیس‌های دانشگاهی باید هزینه‌ زیادی را پرداخت کنید. انتخاب دانشگاه‌های سراسری در شهرستان‌های نزدیک هم مزیت‌های خاص خودش را دارد که مهم‌ترین آن تحصیلات رایگان است. بهترین کار این است که با خانواده‌تان در این باره مشورت کنید و به یک تصمیم نهایی برسید.

فرناز طالبی: برای درس خواندن در دانشگاه های پردیس، شما باید هزینه ای را پرداخت کنید.برای انتخاب پردیس دانشگاه های تهران یا سراسری شهرستان های نزدیک باید با پدر و مادر خود مشورت کنید. امکانات مالی خانواده را در نظر بگیرید.به مزایای ماندن در شهر خود وکنار خانواده، توجه کنید و در نهایت تصمیم بگیرید که ترجیح شما برای انتخاب چیست؟

 

 

در انتخاب خوش بینانه ها اگر اختلاف تراز و رتبه زیاد بود بازهم آن رشته ها را بزنم؟

فرناز طالبی: حتی اگر تراز شما برای یک رشته و دانشگاه برتر مناسب نبود باز هم باید رشته های خوش بینانه را انتخاب کنید چون شما از نفر چارک پایین تا نفر آخر شانس قبولی دارید. همچنین شانس شما با نوشتن رشته های خوش بینانه، کم نمی شود پس رشته های خوش بینانه را هم بنویسید. بهتر است به جای خالی گذاشتن انتخاب هایتان، رشته های خوش بینانه و ایده ال را انتخاب کنید.

سید رسول اسلامی: شما می‌توانید تعدادی از انتخاب‌های مدنظر خودتان (40 تا 60 رشته) را از میان رشته‌/شهرهای خوش‌بینانه انتخاب کنید. سعی کنید در این انتخاب‌ها نهایتاً یکی دو بازه‌ بالاتر و بهتر از وضعیت واقع‌بینانه‌ی خودتان را انتخاب کنید تا در آن رشته‌ها هم احتمال قبولی داشته باشید.

نسترن توکلی : بله می توانید انتخاب کنید، اصولا انتخاب رشته های بیش تر در خوش بینانه ها، مشکلی به وجود نمی آورد و حسنی که برای شما دارد این است که بدون دغدغه و با خیال راحت، انتخاب های واقع بینانه تان را انجام خواهید داد.

 

 

اگر رتبه من 2000 باشد با توجه به اینکه می دانم پزشکی تهران قبول نمی شوم، آیا منطقی است که تهران را بزنم؟

سید رسول اسلامی : شما 150 انتخاب دارید و اگر این کار را هم بکنید اتفاق عجیبی نمی‌افتد. اما اگر برای انتخاب هر 150 رشته برنامه دارید، بهتر است به سراغ رشته‌های خوش‌بینانه‌ نزدیک‌تر به وضعیت و رتبه‌ خودتان بروید.

فرناز طالبی: تعداد انتخاب های شما زیاد است به جای خالی گذاشتن جای انتخاب هایتان، بهتر است رشته های ایده ال و خیلی خوشبینانه را در انتخاب های خود بگنجانید.

 

 

اولویت بین آزاد و پردیس یا آزاد و سراسری شهرستان کدام است؟

سید رسول اسلامی: فعلاً مبنای‌تان را بر اساس دانشگاه آزاد و سراسری نگذارید؛ چون انتخاب رشته‌های‌شان مجزا از هم است و روی هم تأثیر نمی‌گذارد. اما برای تشخیص اولویت بین پردیس‌های تهران و سراسری شهرستان باید فکر کنید و ترجیح خودتان را مشخص کنید. اولویت را می‌توانید از طریق مشورت با خانواده تعیین کنید. یک طرف بحث هزینه است و یک طرف هم بحث بودن در شهر خودتان و از طرفی هم بحث کیفیت دانشگاه را هم باید در نظر بگیرید.

نسترن توکلی: از نظر نوع و ساختار دانشگاه ها، دوره های پردیس در همان دانشگاه های دولتی(سراسری با استادهای دانشگاه روزانه) برگزار می شود با این تفاوت که شهریه های نسبتا بالایی دارند با این امتیاز که زیر مجموعه و وابسته به همان دانشگاه های سراسری هستند. اما در انتخاب بین آزاد و پردیس، باید به خودِ رشته هم توجه کنید و به این سوال پاسخ دهید که آیا پس از گذشت یک سال از انتخاب رشته تان، باز هم همین رشته را انتخاب می کردید؟ اما در مورد انتخاب بین سراسری و آزاد، پیشنهاد ما این است که دانشگاه آزاد را به سراسری شهرستان ترجیح دهید، به همان دلیلی که گفتیم بهتر است در شهر خودتان بمانید و ادامه تحصیل دهید.مگر این که اختلاف بین دو رشته قبولی تان برای شما قابل قبول نباشد و ترجیح بدهید یک رشته قابل قبولتر را در دانشگاه سراسری شهرستان بخوانید.

اشکان محمدی: آزاد و پردیس، آزاد و سراسری دو انتخابی است که مربوط به این زمان نیستند ، چرا که در حال حاضر باید بیشترین انتخاب ها را داشته باشید، انتخاب های دانشگاه آزاد شما مجزا از 150 انتخاب سراسری است، پس از اعلام نتایج پیرامون این موضوع تمرکز نمایید.

فرناز طالبی: شما بهتر است امکانات مالی خانواده و هم چنین نظرخود و خانواده تان را برای ماندن در شهر خود به دقت بررسی کنید و مزایای ماندن در شهر خود را حتما در نظر داشته باشید.سپس رشته های خود را بر اساس ترجیح خود مرتب کنید.

 

 

آیا یک رشته پایین تر را در یک دانشگاه برتر به رشته‌ دیگر در دانشگاه پایین‌تر ترجیح بدهیم؟

اشکان محمدی: گرایش غالب، معمولا توجه به رشته است، برای این موضوع حتما با پدر و مادر و پشتیبان و مشاوران مشورت نمایید.

فرنازطالبی: درست این است که به رشته بیشتر اهمیت بدهید .اما انتخاب های شما بر اساس ترجیح شما باید نوشته شود. پس با پدر و مادر خود مشورت کنید و از دانشجویانی که این تجربه را داشته اند نیز کمک بگیرید و در نهایت تصمیم بگیرید.

نسترن توکلی: در بحث “ترجیح” ملاک انتخاب، خود و خانواده تان هستید. همانطور که از اسمش هم پیداست،”ترجیح” متعلق به شماست و خودتان باید آن را تعیین کنید و بهترین کسی که می تواند به شما در تشخیص این موضوع کمک کند،خانواده بخصوص پدر و مادرتان هستند چون با شناختی که از روحیات، علاقه ها و امکانات خانواده و همچنین دلسوزی که نسبت به شما و سرنوشت تان دارند، بهترین راهنمایی ها را به شما خواهند داد.

سیدرسول اسلامی: پیشنهاد ما این است که رشته را نسبت به دانشگاه در اولویت قرار دهید. مثلاً اگر به رشته‌ مهندسی مکانیک علاقه دارید، آن را در اولویت قرار دهید. اما اگر دانشگاه برای‌تان مهم است، می‌توانید دانشگاه را در اولویت قرار دهید. دانش‌آموزی در سال 92، رتبه‌ی 200 به دست آورده بود. علاقه‌اش مهندسی مکانیک دانشگاه شریف بود. اما قبول نمی‌شد. او باید بین مهندسی مکانیک یا دانشگاه شریف یکی را انتخاب می‌کرد. بین مهندسی مکانیک دانشگاه تهران یا مهندسی عمران (ترجیح بعدی‌اش) دانشگاه شریف؟ پیشنهاد من این بود که مهندسی مکانیک دانشگاه تهران را بالاتر بزند و اول انتخااب کند. اما او ترجیح داد که مهندسی عمران دانشگاه شریف را بالاتر بزند. این‌جا ترجیح خود شما مهم‌تر است. ترازم پایین است ، اگر ابتدا شهرستان‌ها را انتخاب کنیم شانس قبولی بیشتر می شود؟

نسترن توکلی: خیر شانس قبولی بیش تر نمی شود چون در سیستم گزینش دانشگاه سراسری یک به یک رشته های انتخابی از بالا به پایین کنترل می شود و اولین رشته ای که نمره ی علمی لازم را برای آن کسب کرده باشید را به عنوان رشته قبولی شما اعلام می کند و شما مجاز هستید تنها در همان رشته در دانشگاه ثبت نام کنید علیرغم این که ممکن است در رشته های بعدی هم نمره قبولی را آورده باشید. به همین خاطر باید در چیدمان رشته ها(در دانشگاه سراسری)، اولویت های تان را به درستی و با دقت تعیین کنید بطوری که هر رشته نسبت به انتخاب بعدی تان از مقبولیت بیشتری برای شما برخوردار باشد.

سید رسول اسلامی: این یک اشتباه متداول است که هنوز هم بسیاری را به اشتباه می‌اندازد. فراموش نکنید که در انتخاب رشته سراسری ترتیب انتخاب‌های شما به هیچ وجه تأثیری در شانس قبولی‌تان نخواهد داشت. اگر رشته‌ای را شما در انتخاب اولتان بخواهید قبول شوید، آن رشته را در انتخاب 150 خود هم قبول خواهید شد (البته اگر رشته‌های قبلی را قبول نشوید). به همین دلیل باید تنها ملاکتان در چیدمان این 150 رشته، ترجیح و علاقه باشد.

فرناز طالبی: برای انتخاب رشته،شما باید براساس ترجیح و علاقه خود رشته هارا مرتب کنید. گذاشتن رشته های پایین تر در اولویت های بالا، تاثیری درافزایش شانس قبولی شما در آن رشته ندارد.

مصطفی صارمی: خیر. در تراز پایین احتمال پذیرش در شهرستان ها بیشتر است. اما این دلیلی بر این نیست که آن ها را در انتخاب های بالاتر قرار دهیم. بهتر است به عنوان رشته های خوش بینانه، تعدادی از رشته های تهران و برتر را هم انتخاب نمود.

 

 

مثلا گفته می شود رشته علوم کامپیوتر امیر کبیر از علوم کامپیوتر شریف بهتر است اما دانشگاه شریف از امیر کبیر. کدام را انتخاب کنیم؟

نسترن توکلی : پیشنهاد می شود در انتخاب رشته ابتدا به “رشته” توجه کنیم سپس به دانشگاه چون موضوع مهم این است که شما به چه رشته ای علاقه دارید یا به عبارت دقیق تر چه رشته ای را ترجیح می دهید که در آن تحصیل کنید ،سپس باید به دانشگاه فکر کنید مگر در مواردی که ممکن است یک دانش آموز به دلایلی، تحصیل در یک دانشگاه خاص را به یک رشته ترجیح دهد.

سیدرسول اسلامی : این‌جا ترجیح شما مهم‌تر است. بالاخره باید انتخابی را انجام بدهید که بعداً از آن پشیمان نشوید و به سراغ «ای کاش» نروید. اگر در تحقیقات خود به این نتیجه رسیده‌اید، حتماً همان را ملاک تصمیم خود قرار دهید. این موضوع هم مهم است که بهتر است همیشه رشته را در اولویت اول قرار بدهید و بعد به سراغ دانشگاه بروید.

فرناز طالبی: پیشنهاد ما این است که شما رشته را نسبت به دانشگاه در اولویت قرار دهید اما بعضی دانش آموزان ترجیح می دهند دانشگاه معتبرتر را در اولویت انتخاب خود قرار دهند در این صورت برای اطلاع از اولویت دانشگاه ها می توانید به متوسط نمره قبولی یا نمره آخرین افراد قبول شده در این رشته ها و دانشگاه هایی که می خواهید انتخاب کنید، توجه نمایید.

 

 

پذیرش نیم سال اول و دوم چه مفهومی دارد؟

امید صفات : زمان آغاز تحصیل دانشجویانی که در نیم سال دوم پذیرش می شوند ، از بهمن ماه می باشد . براساس آمار و نتایج دانش آموزان در سال های گذشتته ، رتبه و نمره لازم برای قبولی در رشته های دارای پذیرش در نیم سال دوم از نیم سال اول بیشتر است .

فرناز طالبی : پذیرش دانشجو معمولا برای شرکت در کلاس های نیمه اول سال(مهرماه )می باشد ، اما دانشگاه هایی هستند که دربرخی از رشته های خود، برای نیم سال دوم (بهمن ماه)نیز پذیرش دانشجو دارند.

 

 

آیا انتخاب همه داوطلبان تا 150 بررسی می شود و سپس به نفر بعدی پرداخته می شود ؟

فرناز طالبی : ابتدا همه ی 150رشته ی دانش آموزی که نمره ی بالاتری دارد بررسی می شود و سپس بررسی رشته های داوطلب بعدی انجام خواهد شد.بنابراین باید رشته های خود را به ترتیب ترجیح خود مرتب نمایید.

امید صفات: بلی ، در هنگام گزینش در کنکور سراسری تمام انتخاب ها بررسی می شوند. در صورت قبولی مثلا در انتخاب چهل و هشتم ، بررسی متوقف و انتخاب های نفر بعدی بررسی می شود.

10- نکات مهم انتخاب رشته کنکور سال 98

نکات مهم انتخاب رشته کنکور

در انتخاب رشته کنکور سراسری 98 به این موضوع توجه کنید که پیش از ورود کد رشته محل ها در فرم اینترنتی، حتما در خانه روی کاغذ، ان ها را به دقت وارد کنید تا اشتباهی صورت نگیرد و موقع انتقال به رایانه، به راحتی این کار انجام شود.

دقت کنید که کار را به روز اخر موکول نکنید.

سعی کنید با دانشجویان رشته های مدنظرتون صحبت کنید.

حتی الامکان از کافی نت ها استفاده نکنید تا تمرکز شما حفظ شود.

دقت کنید که ورود اطلاعات باید به سامانه سازمان سنجش باشد.

پس انتخاب رشته را بر اساس اولویت های علمی و علایق خود تعیین کنید.

علایق شما به هر چیز ارجح است.

از چشم و هم چشمی با دوست و آشنا و فامیل در انتخاب رشته پرهیز کنید.

توجه کنید که اگر در آزمون غیبت داشتید یا از ابتدا در کنکور ثبت نام نکرده باشید، تا پایان مهلت انتخاب رشته میتوانید در رشته های بدون آزمون که صرفا بر اساس بررسی سوابق تحصیلی انجام می شود، انتخاب رشته کنید.

مطمئن ترین و موثق ترین و مستند ترین مشاور، سازمان سنجش آموزش کشور است.

در انتخاب رشته کنکور سراسری سال 98 از مشاوران مجازی مجهول الهویه و مجهول المکان پرهیز کنید.

خب تقریبا هر آن چه که لازم بود را برای یک انتخاب رشته عالی کنکور 98 به شما عزیزان گفتیم ،امیدواریم با صبر و حوصله فراوان در رابطه با رشته ها تحقیق انجام دهید و بتوانید در رشته مورد نظرتون پذیرفته باشید.

 

منابع : سازمان سنجش-پی سی کنکور -میگنا- گاج-شبکه مگ

لینک کوتاه مطلب : https://p30konkor.com/?p=11649

ممکن است شما دوست داشته باشید
2 نظر
 1. eskandari می گوید

  سلام.ممکنه همون الویت های اولو قبول بشیم بعد بخوایم الویت های پایین تر از رشته قبولی رو انتخاب کنیم؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام دوست عزیز
   بعد از این کارنامه سبز اومد،شاید اگر درخواست بدید به سازمان سنجش شاید موافقت کنند البته باز احتمالش کمه ولی بودن که به این ترتیب سال های گذشته تغییراتی داشتند

نظــــر شما چیه ؟

نظرتون در رابطه با مطلب بالا چیه؟

1- نظرات بدون اسم تایید نمی شوند!

2- نظرات خود را به دور از توهین، تحقیر و تمسخر دیگران ارسال کنید.

3- نظرات شما پس از ارسال، حداکثر ظرف چند ساعت توسط مدیریت تائید خواهند شد.

نکته مهم : پاسخ به کامنت ها نظر قطعی نمی باشد و توصیه می شود حتما از منابع مرجع همچون سازمان سنجش، آموزش و پرورش و مراکز دانشگاهی اطمینان لازم را به عمل آورید.

یادت نره ! اسمت رو وارد کن

X   
[TITLE]