مشاوره کنکور idnovin

اخبار کنکور
اخبار دانش آموزی
مشاوره کنکور
سوالات کنکور
جزوات آموزشی
امتحانات نهایی

نحوه برگزاری کنکور 1400 (از صفر تا صد – آپدیت شده)

کنکور 1400 نظام قدیم و نظام جدید

نحوه طراحی سوالات در کنکور 1400

نحوه برگزاری کنکور سراسری 1400

پی سی کنکور: کنکور 1400 نیز به زودی از راه می رسد و سوالات زیادی در مورد نحوه برگزاری آن وجود دارد. در همین راستا سعی داریم تا به چند سوال مهم در رابطه با سرنوشت کنکور 1400 بپردازیم.

 

کنکور 1400 چگونه است؟

چگونگی برگزاری کنکور 1400 نیز احتمالا همانند سال های اخیر است، هر چند مجلس و شواری عالی انقلاب فرهنگی به دنبال این مورد هستند که  در طرحی با عنوان ساماندهی و حذف کنکور از کنکور 1400 تغییراتی را در شیوه برگزاری اعمال کنند، اما با توجه به شرایط پیش بینی می شود  کنکور سال 1400 نیز همانند کنکور سال های گذشته برگزار شود.

 

آیا کنکور 1400 نظام جدید است یا نظام قدیم؟

طبیعتا داوطلبان نظام قدیم نیز می خواهند شانس خود را مجددا امتحان کنند و خود را برای کنکور 1400 آماده کنند، اما سوالاتی که برایشان پیش می آید این است که آیا کنکور 1400 نظام قدیم دارد؟، کنکور 1400 برای نظام قدیم برگزار می شود؟ ،که در پاسخ به این داوطلبان نظام قدیمی باید گفت که سازمان سنجش در کنکور 98 و 99 برای همکاری با داوطلبان دارای دیپلم نظام قدیم دو سری سوالات متفاوت را طراحی کرد ،یعنی هر سری از داوطلبان نظام قدیم و نظام جدید فقط به سوالات خود پاسخ می دادند.

از همین رو داوطلبان برای کنکور سال 1400 نیز انتظار دارند که مجددا سازمان سنجش، کنکور نظام قدیم را در سال 1400 اضافه کند، اما از سال گذشته تاکید سازمان سنجش بر این بوده که در کنکور 1400 سوالات جداگانه ای برای نظام قدیمی ها طراحی نمی شود و این گونه داوطلبان نیز تنها می توانند در نظام جدید شرکت کنند.

اما به توجه به دلیل شرایط کرونا ،برخی از داوطلبان مجددا امیدوار شده اند، که در نهایت باید تا شهریور ماه صبر کنیم تا تکلیف نحوه برگزاری کنکور 1400 نیز مشخص شود

 

تاثیر معدل در کنکور 1400 چگونه است؟

تاثیر معدل یا همان تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور ماجرای طولانی دارد و باعث می شود تا نمرات امتحانات نهایی دانش آموزان در کنکور آن ها تاثیر گذار باشد، اما دو بحث وجود دارد؛ اینکه تاثیر معدل مثبت باشد و در صورتی که به نفع داوطلبان باشد در کنکور تاثیر داده شود یا اینکه تاثیر معدل قطعی باشد و به این معنی که در هر صورت نمرات در کنکور و نتیجه نهایی تاثیر داده شود.

حال برای سال 1400 نیز تاثیر معدل مهم است،اما پیش بینی می شود چون فرآیندهای امتحانات نهایی سه سال آخر دبیرستان اجرا نشده و همچنین عدالت آموزشی به طور کامل محقق نشده،پیش بینی می شود که تاثیر معدل 1400 نیز مثبت باشد،که البته این مورد نیز احتمال زیاد در شهریور ماه اطلاع رسانی شود.

اطلاعات بیشتری از تاثیر معدل در کنکور 1400 را می توانید بخوانید

 

ترمیم معدل برای کنکور 1400 چگونه است؟

برخی از داوطلبان ،در نمرات امتحان نهایی نتواسته اند نتیجه دلخواه را کسب کنند و از آنجایی که این نمرات می تواند در کنکور موثر باشد،به دنیال راهی برای جبران این نمرات هستند،که آموزش و پرورش ترمیم معدل را به این گونه از داوطلبان پیشنهاد می کند که می توان در شهریور و دی و خرداد برای شرکت در ترمیم معدل کنکور 1400 اقدام کرد.

مشاهده ترمیم معدل کنکور 1400

 

در رابطه با کنکور 1400 شاید به کمک تان بیاید:

منابع کنکور 1400 تجربی منابع کنکور 1400 انسانی منابع کنکور 1400 ریاضی
بهترین منابع کنکور 1400 تجربی بهترین منابع کنکور 1400 انسانیبهترین منابع کنکور 1400 ریاضی
بودجه بندی کنکور 1400
تاثیر معدل کنکور 1400
ترمیم معدل کنکور 1400
روش مطالعه دروس کنکور 1400بهترین آزمون آزمایشی کنکور 1400برنامه ریزی رایگان برای کنکور 1400

 

 

آخرین اخبار کنکور 1400 را در زیر دنبال کنید :

بروز شده در 2 تیر 99

تمدید کنکور 1400 نظام قدیم باید در شورای سنجش و پذیرش مطرح شود

سازمان سنجش مرجع تصمیم گیرنده برای تمدید یا عدم تمدید نظام آموزشی قدیم برای کنکور ۱۴۰۰ نیست.

سخنگوی سازمان سنجش با تاکید بر اینکه مرجع تصمیم گیرنده در این زمینه شورای سنجش و پذیرش است، افزود: داوطلبان نظام قدیم اگر درخواست تمدید کنکور نظام قدیم برای سال ۱۴۰۰ را دارند، می‌توانند نامه و امضا جمع کرده و به سازمان سنجش ارسال کنند.

او بیان کرد: با توجه به اینکه رئیس شورای سنجش و پذیرش وزیر علوم و دبیر این شورا، رئیس سازمان سنجش است، داوطلبان می‌توانند درخواست خود را به این دو ارگان ارسال کنند تا پیشنهاد آنها برای بررسی به شورای سنجش و پذیرش ارسال شود.

سخنگوی سازمان سنجش اضافه کرد: اگر این پیشنهاد در شورای سنجش و پذیرش رأی بیاورد، اعمال می‌شود و اگر رأی نیاورد، سازمان سنجش با استدلال به داوطلبان جواب می‌دهد./باشگاه خبرنگاران جوان

بروز شده در 27 اردیبهشت 99

اینکه کنکور 1400 نظام قدیم برگزار شود یا نه؟ ،شورای سنجش تصمیم گیری می کند

زرین آمیزی سخنگوی سازمان سنجش درباره سخنان نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس مبنی بر تمدید نظام قدیم تا ۱۴۰۰ در کنکور یادآوری کرد: هر نوع تصمیم گیری برای کنکور باید در شورای سنجش و پذیرش تصویب شود. اگر این موضوع در شورای سنجش و پذیرش تصویب و در نهایت مصوب شد اجرایی می شود در غیر این صورت قوانین همان است که به داوطلبان اعلام شده است./باشگاه خبرنگاران

 

بروز شده در 22 اردیبهشت 99

نظام قدیم تا کنکور 1400 تمدید شود

قاسم احمدی لاشکی، نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس طی تذکر شفاهی در صحن علنی مجلس خطاب به شورای سنجش پذیرش دانشجو و وزرای علوم و آموزش و پرورش گفت: در حالی که بازگشایی مدارس و دانشگاه در هاله‌ای از ابهام قرار دارد، اختیاری شدن حضور دانش‌آموزان در مدارس باید اصلاح شود.

او افزود : دانش‌آموز مقطع ابتدایی قطعا نمی‌تواند بهداشت فردی را به طور کامل رعایت کند و همین مسئله به دلیل کمبود امکانات پروتکل بهداشتی را دچار مشکل می‌کند، بنابراین تصمیم کمیسیون آموزش مجلس در برگزاری آزمون ۸۰ درصد محتوا برای آزمون‌های نهایی دانش ‌آموزان اثربخش است.

احمدی لاشکی با اشاره به مشکلاتی که برای کنکوری ‌های امسال با وقوع و گسترش کرونا ایجاد شد، تصریح کرد: بیش از یک میلیون داوطلب اکنون نمی‌دانند تاریخ امتحاناتشان در چه زمان و چه فصلی است، بنابراین نظام کنکور قدیم تا ۱۴۰۰ تمدید شود./باشگاه خبرنگاران

 

بروز شده در 15 بهمن 98

ساماندهی کنکور در 18 بند توسط شورای انقلاب فرهنگی

معاون خط مشی گذاری و راهبری اجرای ستاد علم و فناوری شورای عالی انقلاب فرهنگی، گفت: پیش‌نویس ۱۸ بندی سیاست‌های نظام سنجش و پذیرش دانشجو تهیه شده است که برای اجرایی شدن باید به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی برسد.

تقاضاهای زیادی برای دانشگاه های دولتی وجود دارد که این شرایط برای ورود به رشته های پزشکی بیشتر است و امسال بیش از ۶۰۰ هزار متقاضی کنکور پزشکی داشتیم اما شانس تصاحب صندلی های پزشکی در بعضی رشته های پُرمتقاضی یک به ۶۰ است و این به آن معنا است که قانون سنجش و پذیرش این مشکل را حل نکرده است.

وی در این باره اظهار داشت: پیش نویس ۱۸ بندی سیاست های سنجش و پذیرش توسط معاونت خط مشی گذاری شورای عالی انقلاب فرهنگی نهایی شده است و در مرحله تصویب قرار دارد. این بندها به موضوعاتی از قبیل آمادگی برای سنجش و پذیرش تا هدایت تحصیلی و سهمیه ها اشاره می کند که قرار است در صحن شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب برسد.

معاون خط مشی گذاری و راهبری اجرای ستاد علم و فناوری شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه در این سیاست های ۱۸ گانه، پذیرش دانشجو بهینه تر می شود، گفت: این سیاست ها ضمن کمک به انتخاب رشته بهتر، آسیب های شناسایی شده در سنجش و پذیرش را بررسی و وظایفی برای وزارتخانه های علوم و آموزش و پرورش همچنین سازمان سنجش آموزش کشور تعیین کرد.

عضو هیأت علمی دانشگاه صنعتی شریف با بیان اینکه اجرای این سیاست ها به صورت پایلوت از سال ۱۴۰۰ کلید می خورد، افزود: اجرای این طرح پایلوت باید مبتنی بر سیاست های شورای عالی انقلاب فرهنگی باشد. / ایرنا

 

بروز رسانی 21 دی 98

خدایی با بیان اینکه مصوبه شورای سنجش و پذیرش بر این مبناست که امسال آخرین سال برگزاری کنکور نظام قدیم است، گفت: این موضوع بسیار مورد بحث قرار گرفته و طراحی سؤال برای نظام قدیمی‌ها یک سال تمدید شد و در سال ۹۹ هم این کار انجام می‌شود اما دیگر قابل تمدید نیست./فارس

اطلاعات بیشتر از این خبر را در مطلب کنکور 1400 نظام قدیم بخوانید.

 

بروز رسانی 15 اردیبهشت 98

احمدی لاشکی نائب رئیس کمیسیون آموزش مجلس درباره طرح حذف کنکور تا 1400 گفت: این طرح شامل چندین محور است و یکی از درباره محورهای طرح پیشنهادی جایگزین کنکور شامل : سوابق تحصیلی، معدل کتبی و امتحانات نهایی دانش آموزان خواهد بود. همچنین در محور دیگر این موضوع مدنظر است که این طرح از سال ۱۳۹۹ قابلیت اجرایی پیدا کند و در نهایت در  کنکور سال ۱۴۰۰ اجرایی شود.

 

بروز رسانی 25 فروردین 98

در کنکور 1400 تنها یک سری سوال طرح می شود

ابراهیم خدایی رئیس سازمان سنجش آموزش روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا، گفت: به منظور مساعدت با داوطلبان نظام قدیم که خواهان طراحی دو مجموعه سوال برای کنکور 99 بودند، شورای سنجش و پذیرش دانشجو تصویب کرد که سوالات کنکور سال 99 هم مانند کنکور 98 با دو مجموعه سوال باشد.

وی تاکید کرد: کنکور سال 1400 تنها با یک مجموعه سوال برگزار می شود.

 

برخی از سوالات متداول برگزاری کنکور 1400

– کنکور 1400 چگونه برگزار می شود؟

فعلا بر اساس آخرین اطلاعات،در کنکور 1400 تنها یک سری سوال برای تمام داوطلبان نظام جدید و نظام قدیم طراحی می شود. ( البته این احتمال وجود دارد که به دلیل وجود کرونا یک سال دیگر کنکور نظام قدیم تمدید شود)

 

– داوطلب نظام قدیم هستم، چگونه در کنکور 1400 شرکت کنم؟

تمام داوطلبان نظام قدیم می توانند با همان مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی در کنکور 1400 شرکت کنند. (اطلاعات بیشتر در رابطه با کنکور 1400 نظام قدیم بخوانید)

 

– تاثیر معدل برای کنکور 1400 چگونه است؟

تاثیر معدل همواره مخالفان و موافقان زیادی دارد،برای کنکور 1400 هم به زودی مشخص خواهد شد. (اطلاعات تکمیلی را در تاثیر معدل کنکور 1400 بخوانید)

 

 

لینک کوتاه مطلب : https://p30konkor.com/?p=9080

ممکن است شما دوست داشته باشید
284 نظر
 1. مبین می گوید

  سلام و درود خدمت شما
  اگر کسی سال های گذشته رتبه بدی داشته باشد و امسال رتبه خوبی کسب کند آیا سازمان سنجش به وی مشکوک می‌شود؟!!
  ظاهرا هرساله این اتفاق برای عده‌ای رخ می‌دهد
  تکلیف آینده این افراد چیست؟!
  لطفا راهنمایی کنید
  .

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام مبین جان
   پاسخ روشنی وجود ندارد
   ولی خب به رتبه هم بستگی دارد که تا چه حد با سال قبل متفاوت باشد
   ولی معمولا اگر خیلی تغییر بیش از حد باشه، ممکنه سازمان سنجش از داوطلب راستی آزمایی کنه حالا با روش های خودشون
   و شما هم در بدترین حالت اگر محکوم بشید و مطمئنا رتبه واقعی تون باشه باید با استفاده از امکانات و حتی کمیسیون های مربوطه از حق خودتون دفاع کنید

 2. Gol می گوید

  باسلام اینکه شورای انقلاب فرهنگی گفته کنکور ۱۴۰۰روبا ساماندهی جدید برگزار میکنه امکانش هست که محدودیت سنی برای شرکت درکنکور تجربی درنظر بگیرن؟مثلا افراد بالای ۲۱سال رو بامحدودیت روبه رو کنن؟ از راهنمایی تون خیلی ممنونم

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام به شما
   نه 21 سال که سنی بالایی نیست اصلا
   و نه به نظر ما اصلا فعلا محدودیت سنی نمیتونه تعیین بشه

 3. Amir می گوید

  احتمالش چقدره که کنکور نظام قدیم تمدید بشه؟؟کمه یا زیاد؟؟
  نهایتا تا کی تصمیم میگیرن؟؟؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام امیر جان
   احتمالش وجود دارد،جوری شده که با اطمینان نمیشه گفت وجود دارد یا نه
   احتمالا در شهریور اعلام بشه

   1. Amir می گوید

    چطور با اطمینان نمیشه گفت؟؟

    1. پی سی کنکور می گوید

     نه متاسفانه
     تا شورای سنجش و پذیرش در مورد کنکور 1400 قطعی نظرش رو نگه ،ما هم نمیتونیم به شما اطمینان بدیم که خدای نکرده اشکالی تو برنامه ریزی تون پیش نیاد

 4. فاطمه نظام قدیم می گوید

  سلام مدیر عزیز ایا باتوجه به شرایط پیش آمده کرونا و تق و لق بودن کلاس ها و ازمون ها کتاب خانه و گرانی ممکنه کنکور ۱۴۰۰ برای نظام قدیم تصویب کنن اگه کنن کی اعلام می کنن بعد کنکور ممنونم جواب منو میدینلطفا صادقانه بگین مرسی

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام فاطمه خانم گرامی
   تصمیم گیری ها برای کنکور 1400 احتمالا در تیرماه 1400 اعلام خواهد شد
   بله با توجه به شرایط احتمالش هست که سال 1400 هم نظام قدیم تمدید بشه

 5. پویا توکلی می گوید

  سلام خسته نباشید من میخواستم واسه کنکور سال 1400شرکت کنم من سال 97از رشته روزانه قبول شده بودم و بخاطر بیماری پدرم از اواخر ترم دو دیگه به دانشگاه نرفتم و مشکل نظام وظیفه ندارم الان من دوتا سوال دارم اول اینکه دانشگاه میگه حکم شما صادر شده که از تحصیل انصراف دادی و باید بیای تسویه کنی الان من قبل از تسویه میتونم تو کنکور ۹۹ آزمایشی شرکت کنم؟؟؟ دوم اینه که من واسه سال ۱۴۰۰ مشکلی از بابت تحصیل در دوره روزانه دارم؟
  چرا که الان وضعیت مالی جور نیس برم تسویه میخوام مهرماه تسویه کنم که سال ۱۴۰۰ مشکلی از بابت تحصیل نداشته باشم.خیلی لطف میکنید اگه جواب بدید.

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام پویا جان
   کنکور رو می توانید شرکت کنید ولی وقتی با آمادگی سر جلسه نرید حقیقتا فایده ای با آزمون های گزینه دو و سنجش نداره
   و اینکه سازمان سنجش هم شاید به دلیل کرونا مهلت انصراف رو افزایش بدهخ به شهریور ماه
   و اینکه شما از تاریخ انصراف یکسال مهلت دارید برای قبولی مجدد در دانشگاه تا مشکل سربازی براتون پیش نیاد

 6. نگین می گوید

  سلام من مخواستم بدونم من منابع نظام قدیم رو دارم اگه کنکور ۱۴۰۰بشه کنکور نظام جدید و من با همین منابع نظام قدیم شرکت کنم امکان پذیر هست؟؟؟یعنی مخوام بدونم تفاوت مطالب درسی تا چه حده ؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام نگین خانم گرامی
   به نظر ما که اینکارو نکنید بهتره و تغییرات وجود داره که می توانید در لینک زیر ببینید :
   https://p30konkor.com/?p=12141

 7. حدیث می گوید

  سلام من دانشجوی دوره روزانه هستم ومتولد تیر 78هستم و تمایل دارم برای دانشگاه فرهنگیان درسال 1400شرکت کنم آیا امکانش هست؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام حدیث خانم گرامی
   شرط اگر به 24 افزایش پیدا کنه می توانید و اگر همون 22 بمونه خیر
   توضیحات بیشتر :
   https://p30konkor.com/?p=7238

 8. مهدی عباس پور می گوید

  سلام و خسته نباشید من سال400کنکور انسانی دارم و هدفم دبیری هست.به نظرتون تابستان امسال کتاب های 10و11 را با برنامه قلم چی بخونم و قلم چی رو خوب بزنم خوبه؟وایا قلم چی سخت تره یا کنکور.؟ممنون میشم اگه راهنماییم کنید

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام مهدی جان
   این بستگی به خودتون داره و اصلا شاید آزمون حضوری برگزار نشه تابستان امسال به دلیل شرایط کرونا
   شما ابتدا باید به درک درستی از آزمون آزمایشی برسید و گر نه اصلا مقایسه درستی نیست که کنکور سخت تره یا آزمون
   پیشنهاد می کنیم فعلا شیوه برنامه ریزی در تابستان رو مطالعه کنید :
   https://p30konkor.com/?p=2459

 9. مریم مهرپور می گوید

  سلام
  ممنون میشم اگه جواب سوالم رو بدید
  من مدرک دبیرستانیم نظام قدیم هست و میخوام بدونم آیا ممکنه با شرایط پیش اومده کنکور نظام قدیم رو تمدید کنن چون من برای ازمون امسال هم ثبت نام کردم ولی عقلانی نیست تو این شرایط ادم بخواد جون خودش و دیگران رو بخطر بندازه
  بنظرتون اگه دیگه قصدم رو بذارم برای کنکور 1400 می تونم از الان همون کتابهای نظام قدیم رو بخونم ؟(منظورم اینه با سابقتون تو مسائل کنکور نظر خودتون چیه هیا تمدید میشه یا خیر)
  من خواهر زادم هم کلاس دهم هست و من کتابهاش رو نگاه کردم اصلا کلمات کتابشون برای ماها که به اون شکل و اون هم چند سال پیش درسا رو خوندیم جالب نیست . بعد ایا جایی هست که بریم ایمیل بدیم یا چیزی که درخواست بدیم کنکور نظام قدیم رو تمدید کنن؟
  ممنون از شما

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام مریم خانم گرامی
   برای کنکور 1400 با توجه به شرایط به وجود آمده به نظر ما احتمالش بیشتر هست که نظام قدیم وجود داشته باشه،اما مسئولین سنجش قبل از این تاکید کردند که نظام قدیمی در کنکور 1400 وجود نخواهد داشت،باز به نظر ما نهایتا تا اوایل شهریور تکلیف این مورد مشخص بشه و غیر از اون منطقی نیست که وقتتون رو برای نظام قدیم بگذارید
   برای مورد آخر هم که گفتید ،می توانید به سایت سازمان سنجش برید – قسمت عضویت و سپس ارسال درخواست،این مورد رو ازشون درخواست کنید

 10. علیرضا می گوید

  سلام با عرض خسته نباشید.من دیپلم نظام قدیم تجربی دارم و خدمتم رفتم.الان بخوام برای نظام جدید 1400 رشته تجربی کنکور بدم.باید تطبیق دیپلم بدم و امتحان نظام دروس تخصصی نظام جدید بدم و تو مدراس بزرگ سال شرکت کنم؟یا همین دیپلم نظام قدیم تجربی دارم کافیه.و دیپلمم برای سال 93 هست

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام علیرضا جان
   شما اگر دیپلم و پیش دانشگاهی نظام قدیم دارید که برای شرکت در کنکور 1400 کفایت می کنه و نیازی به تطبیق دیپلم نیست

نظــــر شما چیه ؟

نظرتون در رابطه با مطلب بالا چیه؟

نظرات شما پس از ارسال،حداکثر ظرف چند ساعت توسط مدیریت تائید خواهند شد

* مهم : لطفا هر گونه بحث و سوال غیر مرتبط با مطلب فوق را تنها در انجمن پرسش و پاسخ پی سی کنکور مطرح کنید.

*ورود به صفحه ارسال سوال*