تام لندتام لندمازتام لندمازلوییز

اخبار کنکور
اخبار دانش آموزی
مشاوره کنکور
سوالات کنکور
جزوات آموزشی
امتحانات نهایی

کنکور ۱۴۰۱ / نحوه برگزاری کنکور 1401 (از صفر تا صد – آپدیت شده)

 

کنکور 1401
سرنوشت برگزاری کنکور 1401

پی سی کنکور: کنکور ۱۴۰۱ نیز به زودی از راه می رسد و سوالات زیادی در مورد نحوه برگزاری آن وجود دارد. در همین راستا سعی داریم تا به چند سوال مهم در رابطه با سرنوشت کنکور 1401 بپردازیم.

 

کنکور 1401 چگونه است؟

چگونگی برگزاری کنکور 1401 نیز احتمالا همانند سال های اخیر است، هر چند مجلس و شواری عالی انقلاب فرهنگی به دنبال این مورد هستند که  در طرحی با عنوان ساماندهی و حذف کنکور از کنکور 1401 تغییراتی را در شیوه برگزاری اعمال کنند، اما با توجه به شرایط پیش بینی می شود  کنکور سال 1401 نیز همانند کنکور سال های گذشته برگزار شود.

 

آیا کنکور 1401 نظام جدید است یا نظام قدیم؟

طبیعتا داوطلبان نظام قدیم نیز می خواهند شانس خود را مجددا امتحان کنند و خود را برای کنکور 1401 آماده کنند، اما سوالاتی که برایشان پیش می آید این است که آیا کنکور ۱۴۰۱ برای نظام قدیم برگزار می شود؟ ،که در پاسخ به این داوطلبان نظام قدیمی باید گفت که در کنکور 1401 نیز علی رغم درخواست های بسیاری از داوطلبان سرانجام سازمان سنجش رضایت نداد که سوال جداگانه برای داوطلبان نظام قدیم طراحی کند و تنها به صورت سوالات نظام جدید برگزار می شود،ر بر همین اسا برای کنکور 1401 نیز می توان گفت قطعا کنکور نظام قدیم برگزار نمی شود و داوطلبان نظام قدیمی باید بر اساس منابع نظام جدید خود را آماده شرکت در آموزن سراسری کنند.

 

تاثیر معدل در کنکور 1401 چگونه است؟

تاثیر معدل یا همان تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور ماجرای طولانی دارد و باعث می شود تا نمرات امتحانات نهایی دانش آموزان در کنکور آن ها تاثیر گذار باشد، اما دو بحث وجود دارد؛ اینکه تاثیر معدل مثبت باشد و در صورتی که به نفع داوطلبان باشد در کنکور تاثیر داده شود یا اینکه تاثیر معدل قطعی باشد و به این معنی که در هر صورت نمرات در کنکور و نتیجه نهایی تاثیر داده شود.

مصاحبه های اخیر مسئولین خبر از این داده که احتمالا در کنکور سال های آتی و از جمله کنکور 1401 به بعد تاثیر معدل افزایش خواهد داشت و شاید به میزان 60 درصد در کنکور تاثیر گذار باشد که البته جزئیات چگونگی آن رسما هنوز اطلاع رسانی نشده است.

اما در تحریریه پی سی کنکور به این نکته معتقد هستیم، همانطور که مسئولین فعلی و قبلی تاثیر گذار در بحث کنکور به این مهم اعتقاد دارند، تا زمانی که زیر ساخت ها آماده نشده و امتحانات سه سال آخر دبیرستان به صورت نهایی برگزار نشده، تاثیر معدل قطعی نیز کارایی ندارد و از همین رو افزایش آن نیز به صلاح داوطلبان و دانش آموزان نیست.

به همین دلیل کماکان پیش بینی ها برای تاثیر معدل کنکور 1401 نیز بیشتر به این سمت هست که تاثیر معدل مثبت باقی خواهد ماند.

اطلاعات بیشتری از تاثیر معدل در کنکور 1401 را می توانید بخوانید.

 

ترمیم معدل برای کنکور 1401 چگونه است؟

برخی از داوطلبان ،در نمرات امتحان نهایی نتواسته اند نتیجه دلخواه را کسب کنند و از آنجایی که این نمرات می تواند در کنکور موثر باشد، به دنیال راهی برای جبران این نمرات هستند،که آموزش و پرورش ترمیم معدل را به این گونه از داوطلبان پیشنهاد می کند که می توان در شهریور و دی و خرداد برای شرکت در ترمیم معدل کنکور ۱۴۰۱ اقدام کرد.

مشاهده بیشتر ترمیم معدل کنکور 1401

 

در رابطه با کنکور 1401 شاید به کمک تان بیاید:

منابع کنکور تجربی 1400 منابع کنکور انسانی 1400 منابع کنکور ریاضی 1400
بهترین منابع کنکور 1400 تجربی بهترین منابع کنکور 1400 انسانیبهترین منابع کنکور 1400 ریاضی
بودجه بندی کنکور تجربی 1400
بودجه بندی کنکور انسانی 1400بودجه بندی کنکور ریاضی 1400
 تاثیر معدل کنکور 1400ترمیم معدل کنکور 1400
روش مطالعه دروس کنکور 1400بهترین آزمون آزمایشی کنکور 1400برنامه ریزی رایگان برای کنکور 1400

 

 

آخرین اخبار کنکور 1401 را در زیر دنبال کنید :

بروز رسانی 14 آذر 99

تغییرات احتمالا به کنکور 1401 می رسد

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی :

کشورهای دیگر شاید یکی دو جا مشابه ما کنکور سراسری به این معنا برگزار می کنند که همه سرنوشت دانش آموز در 4 ساعت امتحان تعیین می‌شود.

بسیاری از کشورها بین سنجش و پذیرش تفاوت ایجاد می‌کنند؛ یعنی یک نهاد ارزیابی تخصصی که استاندارد شده داوطلب را ارزیابی می کند برای “سنجش” وجود دارد؛ به مجرد اینکه داوطلب نتیجه خود را دریافت کرد اقدام برای دانشگاه های مختلف می کند. دانشگاه “پذیرش” می کند.

ولی اولین سیاستی که ما بررسی اولیه کرده‌ایم و در ستاد نقشه جامع علمی به تصویب رسیده است، تفکیک بین سنجش و پذیرش است.

الان بحث این است که وزن آموزش و پرورش 60 درصد شود. برخی از کشورها در دوره متوسطه اول، یک امتحانی از همه دروس می‌گیرند. در متوسطه دوم اصلاً دانش آموز برای 10 تا درس نمی‌رود؛ نهایتاً 5 عنوان درس دارد. این 5 عنوان درس دروسی است که مرتبط با انتخاب دانشگاهی اوست. نمراتی که در این دروس می‌گیرد و حتی برآوردی که از نمرات دارد، مبنای این می شود که بتواند برای چه دانشگاه ها و چه رشته هایی اقدام کند.

برای سال 1401 علاقه‌مند هستیم کنکور به نتیجه برسد. من فکر می‌کنم این نتیجه در 4 ساعت، خیلی خطای ارزیابی دارد. پیامدهای منفی نیز در پی دارد./فارس

 

بروز رسانی 22 آذر 99

روش جدید برگزاری کنکور 1401 تا قبل از ثبت نام مشخص می شود

غلامی وزیر علوم در جمع خبرنگاران درباره موضوع حذف کنکور، بیان کرد: در شورای عالی انقلاب فرهنگی موضوع به طور جدی مطرح شده است تا برخی از رشته‌های پر طرفدار شاخص انتخاب وجود داشته باشند. امیدوارم نتیجه خوب و قابل ارزیابی داشته باشیم.

او ادامه داد؛ شاخص اصلی الان نمره آزمون دانش آموزان است، اما انتخاب علمی باید انجام دهیم که قاعدتا یک سال ملاک خوبی نیست، پس باید چندین سال با سیستم علمی مورد ارزیابی قرار گیرد تا دانش آموزان را در یک سطح استاندارد مقایسه کنیم.

وزیر علوم بیان کرد: پیش بینی می‌کنیم تا قبل ثبت نام سال ١۴٠١ موضوع نحوه برگزاری کنکور مشخص شود./باشگاه خبرنگاران جوان

 

بروز رسانی 22 آذر 99

امتحانات نهایی در سه سال دبیرستان برگزار می‌شود؟

حاجی میرزایی درباره برگزاری امتحانات نهایی در سه پایه تحصیلی دوره دبیرستان گفت:‌ مدتی است کارشناسان در دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی در حال بررسی موضوع هستند تا بهینه‌ترین روش را برای برگزاری کنکور شناسایی کنند تا با اضطراب کمتر همراه باشد و توانایی تفکیک و طبقه‌بندی مناسب‌تر دانش‌آموزان را داشته باشد. درباره توسعه امتحانات نهایی در سه سال دوره دبیرستان این موضوع مطرح شد که این روش همان بازتولید کنکور است و اضطراب در سال‌های مختلف دوره دبیرستان تسری می‌یابد البته ما تابع تصمیم گیری شورای عالی انقلاب فرهنگی هستیم./تسنیم

 

بروز رسانی 15 بهمن 99

کنکور حذف نمی شود / سهم تاثیر معدل به 60 درصد می رسد 

قائم مقام ستاد راهبری نقشه جامع علمی همچنین در خصوص آخرین قدم در خصوص ساماندهی سنجش و پذیرش (کنکور) اظهار داشت: بزرگترین آسیب ادغام دو حوزه سنجش و پذیرش در چند ساعت بود که بسیار برای داوطلبان تنش زا و دلهره ‌آمیز است و این سامان‌دهی متعلق به سال ۱۴۰۰ نیست و پس از سال ۱۴۰۰ اجرایی می‌شود.

وی افزود: سیاست‌ها نهایی شده و نیاز است در صحن شورای عالی انقلاب فرهنگی با حضور سران سه قوه و اعضا شورا مطرح شود.

دکتر کبگانیان ادامه داد: مقرر شده در این سیاست‌گذاری‌های جدید درصد مهمی از وزن سنجش داوطلبانی که وارد دانشگاه می‌شوند، توسط آموزش و پرورش انجام شود ما کنکور را حذف نمی‌کنیم اما توزیع مناسبی برای رفع این تنش ها ایجاد کرده‌ایم و حدود ۶۰ درصد پذیرش به امتحانات نهایی تعلق می‌گیرد که آموزش و پرورش برگزار می‌کند.

عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر در ادامه افزود: امروز بررسی امنیت امتحانات نهایی آموزش و پرورش و مسئولان آموزش و پرورش سنجش آموزش و پروش را ارائه کنند و این گزارش دقیق بررسی شد. که در آن مسائلی همچون شرایط برگزاری امتحانات نهایی، طراحی سوالات و شرایط پیش از امتحانات نهایی، رمز گذاری، بررسی می‌شود و برخی نظارت ها و مراقبین و پیشگیری ها نیز سایر مسائل مهم است که از سوی وزارت آموزش و پرورش و حتی وزارت اطلاعات گزارش و جلساتی داشتیم و امروز این دو وزارت خانه نکات کلیدی را ارائه کردند که نشان می‌دهد این کار شدنی است.

دکتر کبگانیان تصریح کرد: ما می‌توانیم اطمینان پیدا کنیم که می‌توان امتحان امن برگزار کرد. کما اینکه در دو سال گذشته گذشته حذف مطلق تقلب در امتحان نیز امکان‌پذیر شد. پس از برگزاری شکل گرفتن حوزه‌های تصحیح و جدا شدن سربرگ‌ها، اسکن کردن و توزیع تصادفی نیز از دیگر مسائل است که بررسی شود.

وی ادامه داد: برنامه‌ریزی شده تا نمره دادن سلیقه‌ای نباشد و دارای الگو و کلید و راهنما باشد و کد گذاری می‌شود همچینین امنیت آزمون فیزیکی است و با استفاده از امکانات مخابراتی همکاران در وزارتخانه‌های اطلاعات و آموزش و پرورش راهکارهای لازم را دارند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: مناسب بودن آمارهای تحلیل سوالات که سوالات می‌تواند ملاک مدار و یا هنجار مدار باشد. اگر عمق یادگیری بررسی شود ملاک مدار است و سوالات تشریحی آموزش و پرورش نسبت به سوالات تستی ملاک ‌مدار است و عمق یادگیری را بررسی می‌کند و نمرات امتحان نهایی برای نخبگان آموزش و پرورش اکثرا برای نخبگان و کسانی که در دانشگاه‌های بزرگ قبول می‌شوند بالا است که در این زمینه پیشنهادات خوبی شد و همکاران آموزش و پرورش ضریب دشواری و قوه تمیز برای سوالات از سال آینده خواهند گذاشت که ۲۵ درصد سوالات آسان، ۵۰ درصد متوسط و ۲۵ درصد دشوار (در چارچوب درس هایی که ارائه شده است) خواهد بود.

وی افزود: همچنین نمرات از ۱۰۰ نمره است و گستردگی سوالات باعث می شود اطمینان لازم حاصل شود و زمانی که این راهبردها نهایی شد در دستور اولین جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی برای ارائه است.

 

– اظهارت وزیر علوم درباره نحوه برگزاری کنکور 1401

 

بروز رسانی 15 اسفند 99

کنکور شاید در سال 1401 حذف شود

 

بروز رسانی 19 اسفند 99

وزیر علوم: لایحه حذف کنکور به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه شد

سیاست های کلی ساماندهی کنکور جمع بندی شد

معاون خط مشی گذاری ستاد علم و فناوری شورای عالی انقلاب فرهنگی اظهار داشت: مدل پیشنهادی این است که در بخش سنجش ارزیابی؛ سابقه تحصیلی، آزمون‌های مهارتی و هوش و هم کنکور انجام شود و در سابقه تحصیلی فقط معدل معیار نباشد.

وی ادامه داد: در این مدل پیشنهادی اختیاری به دانشگاه‌ها برای تعدادی از دروس در نظر گرفته شده است به‌عنوان مثال اگر قرار است کسی ریاضی دانشگاه شریف بخواند نباید ریاضی اش کمتر از درصد مشخصی باشد.

معاون خط مشی‌گذاری ستاد علم و فناوری در مورد روش اجرای این مدل پیشنهادی گفت: در ارزیابی تحصیلی سه سال آخر متوسطه ملاک است و آزمون هوش و مهارتی به‌صورت سالیانه و کنکور سراسری به ‌صورت حداقل دو بار در سال برگزار می‌شود و چندین نهاد، مجری آن خواهند شد./خبرگزاری مهر

بروز رسانی 24 فروردین 1400

حسن روحانی: مسیر کنونی در برگزاری کنکور را باید اصلاح کرد 

جلسه 839 شورای عالی انقلاب فرهنگی روز سه شنبه 24 فروردین 1400 به ریاست حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی برگزار شد.

رئیس‌جمهور گفت: باید در برگزاری کنکور مسیر کنونی را با هم‌اندیشی و جمع‌بندی دقیق و استفاده از روش‌های کارآمدتر و نیز با برطرف کردن اشکالات و نواقص، اصلاح کرد.

دکتر عاملی دبیر شورانی عالی انقلاب فرهنگی گفت: روش فعلی کنکور دارای مزایا و معایبی است و شورای عالی انقلاب فرهنگی درصدد آن است که ضمن توجه به مزایا و معایب و فرصت‌ها و تهدیدها، بهترین روش پذیرش دانشجویان را برگزیند، لذا سیاست‌هایی در این خصوص تدوین شده است که ضمن ادامه یافتن آزمون سراسری سنجش و پذیرش نقش تحصیلات دوره دبیرستان در ارزیابی حداکثری خواهد شد. سهم 60 درصدی آزمون های استاندارد آموزش و پرورش و تاثیر 40 درصدی کنکور در پذیرش نهایی یکی از محورهای این طرح است.

عاملی درباره کنکور علوم پزشکی در ادامه گفت: در این حوزه پیشنهاد این است که در رشته‌های پرتقاضا که رقابت اصلی در آنها صورت می‌پذیرد، 30 درصد پذیرش بعد از دوره لیسانس باشد./خبرگزاری فارس و مهر -شورای عالی انقلاب فرهنگی

 

بروز رسانی 4 اردیبهشت 1400

آخرین اخبار از جلسه ۱۴۷ ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور در رابطه با روش جدید برگزاری کنکور

روش برگزاری کنکور
شیوه برگزاری کنکور در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی
جلسه ۱۴۷ ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور به ریاست سعید رضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی به صورت حضوری و مجازی در محل دبیرخانه این شورا برگزار شد.

– رئیس کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی : در این طرح نباید قانون مجلس را نادیده گرفت و دوما رویه کنکور باید عوض شود و سوما ۶۰ درصد سوابق تحصیلی است و پیشنهاد ما این است که این بسته نهایی و به کمیسیون آموزش مجلس رفته و بحث و بررسی تخصصی قرار بگیرد و سپس درباره آن رای گیری شود.


– رئیس سازمان سنجش آموزش کشور خاطر نشان کرد: بر اساس طرح شورای عالی انقلاب فرهنگی، سنجش بر اساس سه مؤلفه انجام می‌شود. به این صورت که آزمون اختصاصی را سازمان سنجش برگزار کند، هوش و استعداد تحصیلی را سازمان سنجش برگزار و امتحانات نهایی را آموزش و پرورش برگزار کند. همچنین گفته شده سهم کنکور ۴۰ درصد و تأثیر سوابق تحصیلی ۶۰ درصد باشد و برای آزمون هوش و استعداد سهمی در نظر گرفته نشده ولی حق وتو به آزمون هوش در مقابل نتایج دو آزمون دیگر داده شده است. به این صورت که داوطلب اگر در آزمون استعداد حداقل نمره را کسب نکند حتی اگر در دو آزمون دیگر نمره مناسب را کسب کند، قبول نمی‌شود.

معاون وزیر علوم توضیح داد: در این طرح به دانشگاه‌ها اختیار داده شده که در تک تک دروس کف نمره تعیین کند، ۳۰ درصد جذب دانشجوی پزشکی از لیسانس و حذف کنکور کاردانی و پذیرش در رشته‌های کم متقاضی با استفاده از سوابق تحصیلی از جمله این سیاست‌ها است. هم اکنون ۸۶ درصد ظرفیت دانشگاه‌ها از طریق سوابق تحصیلی دانشجو جذب می‌کنند.

خدایی در ادامه درباره اشکالات اجرایی این طرح توضیح داد: باید قوانین موجود در این مسیر که مصوب دستگاه‌های مختلف است مشخص و رفع ابهام شود. اختلاف معدل و سوابق تحصیلی در مناطق محروم زیاد است و با پیاده کردن این طرح مناطق محروم متضرر می‌شوند. مشکل دیگر برای دانش آموزانی است که در کنکور سال‌های قبل موفق به قبولی نشده‌اند و با پیاده کردن طرح تاًثیر ۶۰ درصدی سوابق تحصیلی ضربه می‌خورند و لذا تکلیف داوطلب در بدو ورود به آموزش متوسطه باید مشخص شود.

رئیس سازمان سنجش افزود: از سال ۸۴ امتحان نهایی برگزار می‌شود ولی ما هنوز ۳۰ درصد سوابق تحصیلی هم نداریم و تا رسیدن به ۶۰ درصد راه زیادی داریم. در اختلاف استان‌ها و مناطق محروم باید با احتیاط زیادی برخورد کنیم.

خدایی گفت: نباید ۶۰ درصد سوابق تحصیلی برای کسانی که از سیستم آموزش و پرورش خارج شده‌اند اعمال شود.


– وزیر علوم گفت: همه قبول داریم که شیوه فعلی برگزاری کنکور باید اصلاح شود و آموزش و پرورش هم باید شیوه فعلی خود را بهبود بدهد. اما در تصمیمات در مرحله اول باید به امکان اجرایی سازی تصمیمات توجه کنیم.

وی ادامه داد: دوم اینکه تکلیف دانشگاه‌ها باید مشخص شود که به دانشگاه‌ها در پذیرش دانشجو چقدر استقلال داده شود. این طرح اقدام مهمی است و باید نظرات آموزش و پرورش در آن لحاظ و علاوه بر آن به دانشگاه‌ها که متقاضی جذب دانشجوی بهتر و اختیار بیشتر در جذب هستند توجه شود.


– دکتر طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد : در این طرح می‌خواهیم این پیام را برسانیم که این ۱۲ سال (دوران مدرسه) مهم است و حاکمیت دارد. ملاک ارزشیابی معدل می‌شود به دلیل فشردگی و نزدیکی معدل‌ها از ۱۰۰ نمره در نظر گرفته شود.


– حسام الدین آشنا مشاور رییس جمهوری خاطرنشان کرد: با اجرای طرح ۶۰ +۴۰ یک امتحان تستی را به یک امتحان تستی _ تشریحی تبدیل می‌کنیم. ویژگی این طرح این است که باید سه سال تحصیل دانش آموز را بسنجد، استاندارد و اعتبار دارد و به جای تاثیر ۳۰ درصد مثبت معدل تاثیر ۶۰ درصد مطلق معدل اعمال می‌شود.

 


حجت الاسلام و المسلمین محمد محمدیان عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: همیشه بحث کنکور به انواع مختلف مطرح بوده است. این طرح بعد از جمع بندی نهایی باید به صحن شورای عالی برسد. بعد از جمع بندی باید مجلس همکاری با مصوبات مجلس را داشته باشد.

عقب افتادن دانش آموزان مناطق محروم دغدغه ماست و نباید اقدامی شود که طبقه خاصی به دانشگاه وارد شوند. البته هم اکنون هم با ترازبندی و منطقه بندی این مشکلات حل می شود. علاوه بر این برای اعمال تاثیر ۶۰ درصدی سابقه تحصیلی یک زمان ۵ ساله نیاز است. باید نحوه اعمال سوابق تحصیلی ۶۰ درصد مشخص شود تا دچار برگزاری دو کنکور نشویم.


خسرو ساکی رئیس مرکز سنجش و پذیرش وزارت آموزش وپرورش گفت: در اعمال سوابق تحصیلی ۶۰ درصد بحث تفاوت بین مناطق محروم و مناطق برخوردار مطرح شده است اما باید بگوئیم که این اشکال وجود دارد اما خیلی پر رنگ نیست که به خاطر آن بخواهیم این طرح را کنار بگذاریم.
ساکی توضیح داد: برای حل مسئله نابرابری می‌توان ضریب دهی را بر اساس درجه محرومیت اعمال کرد. هم اکنون در آموزش و پرورش بر اساس طرح پایش کیفیت استان‌ها رتبه بندی می‌شوند، کمیت و کیفیت معلم، کمیت و کیفیت فضا، وضعیت اقتصادی و اجتماعی و … را رتبه بندی می‌کنیم و یک ضریب محرومیت تعریف می شود تا بعدا با اعمال آن نقیصه عدم عدالت تعدیل شود.

رئیس مرکز سنجش و پایش کیفیت وزارت آموزش و پرورش توضیح داد: تعدادی پشت کنکوری داریم که با طرح تاثیر ۶۰ درصدی معدل فارغ التحصیل نشده‌اند و باید برای آنها فکری بشود. در شرایط فعلی داوطلب به سوابق تحصیلی بهایی نمی‌دهد. همیشه در آموزش و پرورش سعی می‌شود ضریب دشواری امتحانات نهایی یکسان باشد. از سال ۹۵ بحث سوابق تحصیلی جدی شده و به صورت سیستمی موجود است.

ساکی ادامه داد: ما به دنبال تغییر نظام تستی به تشریحی نیستیم بلکه به دنبال تغییر نظام سنجش و رسیدن به اهداف ۱۲ ساله آموزش و پرورش هستیم.

وی گفت: سوابق تحصیلی کاملا قابل اعتبار است. قواعد نمره گذاری، شیوه تصحیح و … همه مشخص شده است.

ساکی در ادامه گفت: نظرسنجی بر اساس نظر رئیس جمهور از مدیران، مسئولان، دانش آموزان، داوطلبان، معلمین و کارکنان در سامانه شاد صورت گرفته است که برخی نتایج آن بدین شرح است: در پاسخ به این سوال که “کنکور فعلی معیار مطلوب برای سنجش داوطلبان است؟ ۱۳ درصد خیلی موافق و ۱۷ درصد موافق، ۹ درصد نظری نداشته اند، ۲۹ درصد مخالف، ۳۲ درصد خیلی مخالف بودند.

در پاسخ به سوال “امتحانات نهایی در مقایسه با کنکور اضطراب کمتری دارد؟” ۲۱ درصد خیلی موافق، ۴۲ درصد موافق، ۸ درصد بدون نظر، ۱۵ درصد مخالف، ۱۴ درصد خیلی موافق بودند.

در پاسخ به سوال مهم دیگر که “بهتر است هر فردی معدل پایینی دارد از ورود به کنکور منع شود؟” ۱۲ درصد خیلی موافق، ۱۳ درصد موافق، ۶ درصد نظری نداشتند، ۳۴ درصد مخالف و ۳۴ درصد خیلی مخالف بودند.

برای سوال ترکیب کنکور و امتحان نهایی سنجش بهتری به دست می‌دهد؟” ۲۸ درصد خیلی موافق و ۴۱ درصد موافق بودند. در این نظر سنجی یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر شرکت کرده‌اند.


دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در جمع بندی جلسه گفت: یک کمیته سه نهاده تشکیل مرکب از سازمان سنجش و رئیس آن، ستاد نقشه جامع علمی کشور و مسئولان آموزش و پرورش در آن حضور داشته باشند تا ابهامات موجود در این طرح برطرف شود ولی سیاستهای کلانی که روی آن جمع بندی شده حفظ شوند و تغییری در آنها داده نشود و ابهاماتی که وجود دارد نیز برطرف شود.


منصور کبکانیان قائم مقام و دبیر ستاد علم و فناوری شورای عالی انقلاب فرهنگی در رابطه با جلسه فوق :

وی گفت: این جلسه در مورد ساماندهی کنکور بود و باید این نکته را یادآوری کنم که ارتباطی به کنکور امسال ندارد و داوطلبان کنکور مطلع باشند که اگر در پروسه تصویب ضوابط و سیاست های کنکور به انتها برسیم زمان اجرایی شدن آن را بعدا خودمان اعلام می کنیم و زمان کافی به داوطلبان می دهیم که خود را با این قوانین و ضوابط تطبیق دهند و زمان اجرایی شدن آن را نیز به اطلاع آنها می رسانیم.

 

برگرفته از ستاد شورای عالی انقلاب فرهنگی، خبرگزاری های ایرنا،مهر، باشگاه خبرنگاران دانشجویی ایران ایسکا نیوز

بروز رسانی 19 اردیبهشت 1400

اعلام نتیجه طرح ساماندهی کنکور ۱۴۰۱، به زودی

کنکور ۱۴۰۱ در جلسه‌های شورای عالی انقلاب فرهنگی به نتایج خوبی رسیده و امیدواریم در جلسه آینده به نتیجه نهایی برسد که پس از تصویب آن در رسانه‌ها اعلام خواهد شد.

وی بیان کرد: در جلسه‌های گذشته، موضوع برداشتن کامل کنکور مطرح نبوده، زیرا متقاضی برخی رشته‌های زیاد است.

آقای دکتر غلامی اضافه کرد: موضوعی که مدنظر همه اعضا جلسه بود این است که به تدریج به سمتی برویم تا دانش و سواد واقعی داوطلبان ورود به دانشگاه ملاک گزینش و پذیرش آن‌ها باشد؛ پس تلاش داریم تا تحصیلات دبیرستان به خصوص سه سال آخر تأثیر جدی در انتخاب داوطلبان ورود به دانشگاه‌ها پیدا کند و به تدریج اتفاق خواهد افتاد./خبرگزاری صدا و سیما

 

برخی از سوالات متداول برگزاری کنکور 1401

– کنکور 1401 چگونه برگزار می شود؟

فعلا بر اساس آخرین اطلاعات،در کنکور 1401 تنها یک سری سوال برای تمام داوطلبان نظام جدید و نظام قدیم طراحی می شود.

 

– داوطلب نظام قدیم هستم، چگونه در کنکور 1401 شرکت کنم؟

تمام داوطلبان نظام قدیم می توانند با همان مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی در کنکور 1401 شرکت کنند. (اطلاعات بیشتر در رابطه با کنکور 1400 نظام قدیم بخوانید)

 

– تاثیر معدل برای کنکور 1401 چگونه است؟

تاثیر معدل همواره مخالفان و موافقان زیادی دارد، برای کنکور 1401 هم به زودی مشخص خواهد شد. (اطلاعات تکمیلی را در تاثیر معدل کنکور 1400 بخوانید)

لینک کوتاه مطلب : https://p30konkor.com/?p=9080

ممکن است شما دوست داشته باشید
3,545 نظر
 1. محمد می گوید

  سلام و خسته نباشید من اگر امسال قبول نشم باید اواخر شهریور برم خدمت داوطلب نظام قدیم هم هستم معدل نهایی سال سوم دبیرستانم هم 11ونیم هستش که پایینه. بعد از دوسال که خدمت تموم کنم دوباره میخوام کنکور بدم برای پزشکی(برای رشته های پر متقاضی کنکور حذف نخواهد شد این حرف خودشونه) سوالم اینه اگه تاثیر معدل رو قطعی کنن و دیگه تاثیر فقط مثبت نباشه منی که میخوام در طرح ترمیم معدل شرکت کنم آزمونی که ازم میگیرن بر اساس چه سال و نظامی خواهد چون من دوسالی میشه در نظام جدید دارم کنکور میدم و هیچ کتابی ندارم و اصلا پیدا هم نمیشه که مطابق با دوره. 92 و 93 باشه چون من دیپلم رو اونموقع گرفتم. آیا برای طرح ترمیم معدل نظام قدیمی ها مطابق با کتاب‌های نظام جدید ازشون آزمون میگیرن(یعنی سال یازدهم و دوازدهم) یا مطابق با کتاب‌های نظام قدیم (سال سوم دبیرستان و پیش دانشگاهی)

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام محمد عزیز
   شما دارید برای دو سال دیگه فکر می کنید ولی واقعا برای شش ماه هم نظر دادن سخته
   نظر ما اینه که اگر موقع برگشت شما از خدمت تاثیر نهایی بود حتما ترمیم معدل یا روش جبرانی در نظر گرفته میشه و حالا ممکنه با کتب نظام جدید امتحان بدید، پس فعلا ذهنتون رو دگیر نکنید و به کنکور پیش رو فکر کنید فقط

 2. فتاح می گوید

  با سلام به نظرتون تاثیر معدل تو کنکور1401 چه جوریه؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام فتاح عزیز
   به نظر ما تاثیر معدل کنکور 1401 مثبت هستش و نهایتا در حد 10 یا 15 درصد قطعی خواهد بود در بدترین حالت که اون هم قابلیت لغو خواهد داشت

 3. نیلوفر می گوید

  بچه ها برید سایت سنجش بگید معدل برا ۱۴۰۱ مثبت بمونه باید تعداد درخواست زیاد باشه بگید بخاطر عدالت

 4. علی می گوید

  سلام
  با توجه به صحبت هایی که شده در مصاحبه اخر ۱۹ اردیبهشت ایا تغییرات خاصی ممکنه اعمال بشه برای ۱۴۰۱ ؟! چون تاکید کردن سه سال اخر تحصیلی !!!!!!

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام علی عزیز
   به نظر ما خیر، با توجه به اینکه دولت جدید هم سر کار میاد!

 5. Ali می گوید

  سلام با توجه به صحبت های ۱۹ اردیبهشت ایا تغییرات عمده ایی در انتظاره ؟!

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام علی جان
   به نظر ما خیر

 6. قاسم می گوید

  سلام خداقوت پیسی
  جان خودت راهنماییم کن
  من نظام قدیمم میتونم کنکور۱۴۰۱بدم با این وضع که میگن شرط معدله ومن هم معدلم خوب نیست
  با توجه به تجربیاتت یعنی این واسه ۱۴۰۱اجرایی میشه یا واسه ما فکری میشه
  منتظر جوابتم خیلی خیلی ممنونم

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام قاسم عزیز
   به نظر ما جای نگرانی نیست و کنکور 1401 هم تغییر خاصی رخ نمیده

 7. شادی می گوید

  سلام پی سی جان نظام قدیم هستم میخوام برای کنکور 1401 شروع کنم ولی ذهنم درگیر صحبت هاییه که درمورد تاثیر قطعی معدل شده ممکنه این طرح تو کنکور 1402 هم قطعی بشه و اگر قطعی بشه باید چکار کنم ؟…ممنون میشم اگه راهنمایی کنید.

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام شادی خانم گرامی
   توکل کنید به خدا شروع کنید، در بدترین حالت هم همیشه راهی برای جبران هست، الان که چیزی نشده و فقط حرف بوده و از طرفی هیچ زیر ساختی وجود نداره، و دو سال هست که کشور درگیر کرونا هستش و دانش آموزان ضعف زیادی در آموزش دارند پس اصلا منطقی نیست با این سرعت کنکور حذف بشه
   ، پس نگران نباشید وقتی چیزی نشده

 8. ناشناس می گوید

  بالاخره تکلیف ما چیه کتاب بخریم و بخونیم یابی خیال شیم

  1. پی سی کنکور می گوید

   ه نظر ما اگر شروع نکنید که ضرر می کنید، حالا تصمیم با خودتون

 9. رضا می گوید

  سلام با توجه اینکه کنکور 1401 فقط سال دوازدهم به صورت نهایی است پس بحث تاثیر 60درصدی معدل منتفی است وبا توجه به مصاحبه آخر وزیر این که گفته تدریجی تاثیر معدل بالا میرود میشه نتیجه گرفت که 20درصد به صورت قطعی تصویب شود؟چه قدر احتمال میدهید تاثیر کنکور 1401مثبت بمونه؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام رضا عزیز
   تاثیر معدل رو ما نظرمون اینه که مثبت خواهد بود و در بدترین حالت تاثیر قطعی بسیار کمی در نظر گرفته میشه که حالا اون هم ممکنه بیا مخالفت داوطلبان از بین بره

نظــــر شما چیه ؟

نظرتون در رابطه با مطلب بالا چیه؟

1- نظرات بدون اسم تایید نمی شوند!

2- نظرات خود را به دور از توهین، تحقیر و تمسخر دیگران ارسال کنید.

3- نظرات شما پس از ارسال، حداکثر ظرف چند ساعت توسط مدیریت تائید خواهند شد.

نکته مهم : پاسخ به کامنت ها نظر قطعی نمی باشد و توصیه می شود حتما از منابع مرجع همچون سازمان سنجش، آموزش و پرورش و مراکز دانشگاهی اطمینان لازم را به عمل آورید.

یادت نره ! اسمت رو وارد کن

X   
[TITLE]