تام لند

مدابوک

تام لند

کنکور ۱۴۰۱ / نحوه برگزاری کنکور 1401 (از صفر تا صد – آپدیت شده)

کنکور 1401
سرنوشت برگزاری کنکور 1401

کنکور ۱۴۰۱ نیز به زودی از راه می رسد و سوالات زیادی در مورد نحوه برگزاری آن وجود دارد. در همین راستا سعی داریم تا به چند سوال مهم در رابطه با سرنوشت کنکور 1401 بپردازیم.

 

کنکور 1401 چگونه است؟

چگونگی برگزاری کنکور 1401 نیز احتمالا همانند سال های اخیر است، هر چند مجلس و شواری عالی انقلاب فرهنگی به دنبال این مورد هستند که  در طرحی با عنوان ساماندهی و حذف کنکور از کنکور 1401 تغییراتی را در شیوه برگزاری اعمال کنند، اما در ادامه مشخص شد که کنکور 1401 نیز همانند کنکور 1400 برگزار خواهد شد.

 

آیا کنکور ۱۴۰۱ نظام جدید است یا نظام قدیم؟

طبیعتا داوطلبان نظام قدیم نیز می خواهند شانس خود را مجددا امتحان کنند و خود را برای کنکور سراسری 1401 آماده کنند، اما سوالاتی که برایشان پیش می آید این است که آیا کنکور ۱۴۰۱ برای نظام قدیم برگزار می شود؟ ،که در پاسخ به این داوطلبان نظام قدیمی باید گفت که در کنکور 1400 علی رغم درخواست های بسیاری از داوطلبان سرانجام سازمان سنجش رضایت نداد که سوال جداگانه برای داوطلبان نظام قدیم طراحی کند و تنها به صورت سوالات نظام جدید برگزار می شود، بر همین اساس برای کنکور 1401 نیز می توان گفت قطعا کنکور نظام قدیم برگزار نمی شود و داوطلبان نظام قدیمی باید بر اساس منابع نظام جدید خود را آماده شرکت در آموزن سراسری کنند.

 

تاثیر معدل در کنکور 1401 چگونه است؟

تاثیر معدل یا همان تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور ماجرای طولانی دارد و باعث می شود تا نمرات امتحانات نهایی دانش آموزان در کنکور آن ها تاثیر گذار باشد، اما دو بحث وجود دارد؛ اینکه تاثیر معدل مثبت باشد و در صورتی که به نفع داوطلبان باشد در کنکور تاثیر داده شود یا اینکه تاثیر معدل قطعی باشد و به این معنی که در هر صورت نمرات در کنکور و نتیجه نهایی تاثیر داده شود.

مصاحبه های اخیر مسئولین خبر از این داده که احتمالا در کنکور سال های آتی و از جمله کنکور 1401 به بعد تاثیر معدل افزایش خواهد داشت و شاید به میزان 60 درصد در کنکور تاثیر گذار باشد که البته جزئیات چگونگی آن رسما هنوز اطلاع رسانی نشده است.

اما در تحریریه پی سی کنکور به این نکته معتقد هستیم، همانطور که مسئولین فعلی و قبلی تاثیر گذار در بحث کنکور به این مهم اعتقاد دارند، تا زمانی که زیر ساخت ها آماده نشده و امتحانات سه سال آخر دبیرستان به صورت نهایی برگزار نشده، تاثیر معدل قطعی نیز کارایی ندارد و از همین رو افزایش آن نیز به صلاح داوطلبان و دانش آموزان نیست.

به همین دلیل کماکان پیش بینی ها برای تاثیر معدل کنکور 1401 نیز بیشتر به این سمت هست که تاثیر معدل مثبت باقی خواهد ماند.

بروز رسانی : تاثیر معدل 40 درصد مثبت برای کنکور 1401 در نظر گرفته شده است.

اطلاعات بیشتری از تاثیر معدل در کنکور 1401 را می توانید بخوانید.

 

ترمیم معدل برای کنکور 1401 چگونه است؟

برخی از داوطلبان ،در نمرات امتحان نهایی نتواسته اند نتیجه دلخواه را کسب کنند و از آنجایی که این نمرات می تواند در کنکور موثر باشد، به دنیال راهی برای جبران این نمرات هستند،که آموزش و پرورش ترمیم معدل را به این گونه از داوطلبان پیشنهاد می کند که می توان در شهریور و دی و خرداد برای شرکت در ترمیم معدل کنکور ۱۴۰۱ اقدام کرد.

مشاهده بیشتر ترمیم معدل کنکور 1401

 

در رابطه با کنکور 1401 شاید به کمک تان بیاید:

منابع کنکور تجربی 1402  منابع کنکور انسانی 1402  منابع کنکور ریاضی 1402
بهترین منابع کنکور 1400 تجربی  بهترین منابع کنکور 1400 انسانی بهترین منابع کنکور 1400 ریاضی
بودجه بندی کنکور تجربی 1400
بودجه بندی کنکور انسانی 1400 بودجه بندی کنکور ریاضی 1400
 روش مطالعه دروس کنکور 1400 تاثیر معدل کنکور 1402 ترمیم معدل کنکور 1401
برنامه ریزی رایگان برای کنکور 1400    

 

 

آخرین اخبار کنکور 1401 را در زیر دنبال کنید :

بروز رسانی 14 آذر 99

تغییرات احتمالا به کنکور 1401 می رسد

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی :

کشورهای دیگر شاید یکی دو جا مشابه ما کنکور سراسری به این معنا برگزار می کنند که همه سرنوشت دانش آموز در 4 ساعت امتحان تعیین می‌شود.

بسیاری از کشورها بین سنجش و پذیرش تفاوت ایجاد می‌کنند؛ یعنی یک نهاد ارزیابی تخصصی که استاندارد شده داوطلب را ارزیابی می کند برای “سنجش” وجود دارد؛ به مجرد اینکه داوطلب نتیجه خود را دریافت کرد اقدام برای دانشگاه های مختلف می کند. دانشگاه “پذیرش” می کند.

ولی اولین سیاستی که ما بررسی اولیه کرده‌ایم و در ستاد نقشه جامع علمی به تصویب رسیده است، تفکیک بین سنجش و پذیرش است.

الان بحث این است که وزن آموزش و پرورش 60 درصد شود. برخی از کشورها در دوره متوسطه اول، یک امتحانی از همه دروس می‌گیرند. در متوسطه دوم اصلاً دانش آموز برای 10 تا درس نمی‌رود؛ نهایتاً 5 عنوان درس دارد. این 5 عنوان درس دروسی است که مرتبط با انتخاب دانشگاهی اوست. نمراتی که در این دروس می‌گیرد و حتی برآوردی که از نمرات دارد، مبنای این می شود که بتواند برای چه دانشگاه ها و چه رشته هایی اقدام کند.

برای سال 1401 علاقه‌مند هستیم کنکور به نتیجه برسد. من فکر می‌کنم این نتیجه در 4 ساعت، خیلی خطای ارزیابی دارد. پیامدهای منفی نیز در پی دارد./منبع: خبرگزاری فارس

بروز رسانی 15 بهمن 99

کنکور حذف نمی شود / سهم تاثیر معدل به 60 درصد می رسد 

قائم مقام ستاد راهبری نقشه جامع علمی همچنین در خصوص آخرین قدم در خصوص ساماندهی سنجش و پذیرش (کنکور) اظهار داشت: بزرگترین آسیب ادغام دو حوزه سنجش و پذیرش در چند ساعت بود که بسیار برای داوطلبان تنش زا و دلهره ‌آمیز است و این سامان‌دهی متعلق به سال ۱۴۰۰ نیست و پس از سال ۱۴۰۰ اجرایی می‌شود.

وی افزود: سیاست‌ها نهایی شده و نیاز است در صحن شورای عالی انقلاب فرهنگی با حضور سران سه قوه و اعضا شورا مطرح شود.

دکتر کبگانیان ادامه داد: مقرر شده در این سیاست‌گذاری‌های جدید درصد مهمی از وزن سنجش داوطلبانی که وارد دانشگاه می‌شوند، توسط آموزش و پرورش انجام شود ما کنکور را حذف نمی‌کنیم اما توزیع مناسبی برای رفع این تنش ها ایجاد کرده‌ایم و حدود ۶۰ درصد پذیرش به امتحانات نهایی تعلق می‌گیرد که آموزش و پرورش برگزار می‌کند.

عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر در ادامه افزود: امروز بررسی امنیت امتحانات نهایی آموزش و پرورش و مسئولان آموزش و پرورش سنجش آموزش و پروش را ارائه کنند و این گزارش دقیق بررسی شد. که در آن مسائلی همچون شرایط برگزاری امتحانات نهایی، طراحی سوالات و شرایط پیش از امتحانات نهایی، رمز گذاری، بررسی می‌شود و برخی نظارت ها و مراقبین و پیشگیری ها نیز سایر مسائل مهم است که از سوی وزارت آموزش و پرورش و حتی وزارت اطلاعات گزارش و جلساتی داشتیم و امروز این دو وزارت خانه نکات کلیدی را ارائه کردند که نشان می‌دهد این کار شدنی است.

دکتر کبگانیان تصریح کرد: ما می‌توانیم اطمینان پیدا کنیم که می‌توان امتحان امن برگزار کرد. کما اینکه در دو سال گذشته گذشته حذف مطلق تقلب در امتحان نیز امکان‌پذیر شد. پس از برگزاری شکل گرفتن حوزه‌های تصحیح و جدا شدن سربرگ‌ها، اسکن کردن و توزیع تصادفی نیز از دیگر مسائل است که بررسی شود.

وی ادامه داد: برنامه‌ریزی شده تا نمره دادن سلیقه‌ای نباشد و دارای الگو و کلید و راهنما باشد و کد گذاری می‌شود همچینین امنیت آزمون فیزیکی است و با استفاده از امکانات مخابراتی همکاران در وزارتخانه‌های اطلاعات و آموزش و پرورش راهکارهای لازم را دارند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: مناسب بودن آمارهای تحلیل سوالات که سوالات می‌تواند ملاک مدار و یا هنجار مدار باشد. اگر عمق یادگیری بررسی شود ملاک مدار است و سوالات تشریحی آموزش و پرورش نسبت به سوالات تستی ملاک ‌مدار است و عمق یادگیری را بررسی می‌کند و نمرات امتحان نهایی برای نخبگان آموزش و پرورش اکثرا برای نخبگان و کسانی که در دانشگاه‌های بزرگ قبول می‌شوند بالا است که در این زمینه پیشنهادات خوبی شد و همکاران آموزش و پرورش ضریب دشواری و قوه تمیز برای سوالات از سال آینده خواهند گذاشت که ۲۵ درصد سوالات آسان، ۵۰ درصد متوسط و ۲۵ درصد دشوار (در چارچوب درس هایی که ارائه شده است) خواهد بود.

وی افزود: همچنین نمرات از ۱۰۰ نمره است و گستردگی سوالات باعث می شود اطمینان لازم حاصل شود و زمانی که این راهبردها نهایی شد در دستور اولین جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی برای ارائه است.

 

– اظهارت وزیر علوم درباره نحوه برگزاری کنکور 1401

 

بروز رسانی 19 اسفند 99

وزیر علوم: لایحه حذف کنکور به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه شد

سیاست های کلی ساماندهی کنکور جمع بندی شد

معاون خط مشی گذاری ستاد علم و فناوری شورای عالی انقلاب فرهنگی اظهار داشت: مدل پیشنهادی این است که در بخش سنجش ارزیابی؛ سابقه تحصیلی، آزمون‌های مهارتی و هوش و هم کنکور انجام شود و در سابقه تحصیلی فقط معدل معیار نباشد.

وی ادامه داد: در این مدل پیشنهادی اختیاری به دانشگاه‌ها برای تعدادی از دروس در نظر گرفته شده است به‌عنوان مثال اگر قرار است کسی ریاضی دانشگاه شریف بخواند نباید ریاضی اش کمتر از درصد مشخصی باشد.

معاون خط مشی‌گذاری ستاد علم و فناوری در مورد روش اجرای این مدل پیشنهادی گفت: در ارزیابی تحصیلی سه سال آخر متوسطه ملاک است و آزمون هوش و مهارتی به‌صورت سالیانه و کنکور سراسری به ‌صورت حداقل دو بار در سال برگزار می‌شود و چندین نهاد، مجری آن خواهند شد./منبع: خبرگزاری مهر

بروز رسانی 31 اردیبهشت 1400

تغییرات به کنکور 1401 نمی رسد

درباره زمان اعمال تغییرات در کنکور سراسری، اظهار داشت: موضوع تغییرات در آزمون سراسری در چند جلسه با سازمان سنجش آموزش کشور بررسی و نهایی شد؛ البته تغییرات در کنکور یکشنبه این هفته در جلسه هیأت دولت هم مطرح شد.

وی افزود: در جلسه روز یکشنبه این اجماع وجود داشت که نسخه نهایی با حضور وزیران علوم، تحقیقات و فناوری، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و آموزش و پرورش بیشتر مورد بررسی قرار بگیرد.

معاون خط مشی‌گذاری ستاد نقشه جامع علمی کشور در شورای عالی انقلاب فرهنگی با یادآوری این که کلیات نسخه نهایی شده کنکور یک بار در صحن شورای عالی انقلاب فرهنگی مطرح شده بود، گفت: در حال حاضر طرح ساماندهی سیستم سنجش و پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی با امضای وزرای یاد شده در دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی نهایی شده و آماده برای طرح در شورای عالی انقلاب فرهنگی است.

سوزنچی در پاسخ به این سوال که زمان اعمال تغییرات در کنکور از چه سالی خواهد بود، ادامه داد در صورت تصویب، این تغییرات از سال ۱۴۰۲ اعمال می شود البته زمان ابلاغ آن از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی هم مهم است؛ اگر قبل از کنکور سراسری امسال(روزهای ۹ تا ۱۲ تیرماه ۱۴۰۰) ابلاغ شود به کنکور ۱۴۰۲ می رسد.

عضو هیأت علمی دانشگاه صنعتی شریف ادامه داد: برای کاهش بار روانی کنکور، مقرر شد کنکور ۲ بار در سال برگزار شود.

معاون خط مشی‌گذاری ستاد نقشه جامع علمی کشور در شورای عالی انقلاب فرهنگی به موضوع حذف دروس عمومی از کنکور ۱۴۰۲ اشاره کرد و اظهار داشت: با توجه به تغییرات پیشنهادی و در صورت تصویب، دروس عمومی از کنکور حذف می شود و تمرکز کنکور فقط روی دروس اختصاصی خواهد بود؛ بنابراین سوالاتی با یادگیری عمیق تر طراحی می شود و عمق یادگیری داوطلبان را می سنجند.

سوزنچی به تغییرات دیگر در کنکور ۱۴۰۲ اشاره کرد و ادامه داد: تغییر دیگر این است که ظرف ۲ سال ضریب کنکور ۴۰ درصد و ضریب امتحانات نهایی پایه ۱۱ و ۱۲ به ۶۰ درصد می رسد؛ همچنین آموزش و پرورش باید دروس عمومی را که از کنکور حذف می شود به صورت کاملاً کیفی و تشریحی در پایه ۱۱ و ۱۲ قرار دهد؛ بنابراین دروس عمومی در این ۲ پایه تستی نخواهد بود.

وی با بیان این که آموزش و پرورش با این اتفاق احیا و از فشار کنکور خارج می شود، بیان کرد: این تغییرات همچنین عمق یادگیری را هدف گذاری می کند.

 

کنکور ۱۴۰۱ چه تغییراتی دارد

وی درباره تغییرات در کنکور ۱۴۰۱ هم اظهار داشت: سازمان سنجش آموزش کشور روی اعمال تغییرات در کنکور ۱۴۰۱ نظراتی از منظر اجرا پذیری و ابعاد فنی این آزمون دارد. اعمال تغییرات یاد شده در این کنکور امکان اجرا نداشت چون بر اساس اعلام سازمان سنجش آموزش کشور، در کنکور ۱۴۰۱ طیفی که در معدل شان ۶۰ درصد معدل پایه های ۱۱ و ۱۲ اعمال شود، اصلا وجود ندارد؛ بنابراین اجرای آن به ۱۴۰۲ موکول شد.

به گفته سوزنچی، برای کنکور ۱۴۰۱ معدل صرفاً پایه دوازدهم به صورت ۴۰ درصد مثبت لحاظ می شود.

منبع: خبرگزاری ایرنا

بروز رسانی 1 تیر 1400

امتحان کنکور 2 بار در سال / تاثیر معدل 60 درصدی

در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی موضوع ساماندهی نظام سنجش و پذیرش کنکور در مقطع کارشناسی بررسی شد و از ۱۳ ماده این طرح، ۶ ماده مورد بررسی و تصویب قرار گرفت و بررسی بقیه مواد به جلسات آتی موکول شد.

بر اساس مفاد مصوب شده که مقرر شد از سال ۱۴۰۲ اجرایی شود، سهم آموزش و پرورش در پذیرش کنکور به لحاظ سابقه تحصیلی ۶۰ درصد و سهم کنکور در دروس تخصصی ۴۰ درصد باشد و همچنین در کنکور سراسری دروس تخصصی و در سوابق تحصیلی دروس عمومی مورد ارزیابی و سنجش قرار بگیرد.

اعضای شورا همچنین مصوب کردند که امتحان کنکور برای دروس تخصصی ۲ بار در سال برگزار شود و نتایج امتحانی که از لحاظ سوابق تحصیلی و اختصاصی کنکور سراسری گرفته می‌شود تا ۲ سال اعتبار داشته باشد.

براساس مصوبه امروز شورای انقلاب فرهنگی دانشگاه‌های کشور نیز می‌توانند برای پذیرش دانشجو حدنصاب معدل در نظر بگیرند./منبع: پایگاه اطلاع رساین ریاست جمهوری- ایسکا نیوز

بروز رسانی در 3 تیر ماه 1400

جزئیات بیشتر از برگزاری کنکور از سال 1402 به بعد

معاون سیاستگذاری شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: طرح این شورا برای تغییرات کنکور مربوط به بعد از سال ۱۴۰۲ است و شامل کنکور امسال و سال بعد نیست.

آقای ابراهیم سوزنچی با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری چهارشنبه شب شبکه دو سیما درباره مصوبه اخیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در زمینه کنکور افزود: بیش از ۲ سال مستمر در این مورد در حال کار هستیم و پیش از آن هم چند سالی در ستاد نقشه جامع علمی کشور بر روی این طرح، کار می‌شد

معاون سیاستگذاری شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: به ۵ دسته آسیب اصلی رسیدیم و برای آن‌ها ۵ سیاست کلی را تدوین کردیم که این سیاست‌ها به طرح تبدیل شد و در آن ۱۲ ماده داریم.

آقای سوزنچی افزود: از این تعداد، ۹ ماده اصلی و محتوایی است و ۳ ماده پایانی هم مواردی است که در متن حقوقی باید قرار گیرد تا الزامات آن مشخص شود.
او ادامه داد: ۵ ماده از مواد اصلی تصویب شده است و موادی که هنوز باید درباره آن صحبت شود درباره سهمیه‌ها و نحوه اعمال آن است و ماده مهم دیگر درباره رشته بسیار پرطرفدار پزشکی است.

وی اضافه کرد: ماده‌ای هم در ارتباط با ساماندهی نظام تبلیغات و موسسات آموزش عالی است که ماده مهمی است و ۴ تبصره دارد و تکالیفی هم برای سازمان صدا وسیما درباره تبلیغات در این زمینه مشخص شده است.

آقای ابراهیم سوزنچی در ادامه برنامه گفتگوی ویژه خبری درباره طرح ساماندهی کنکور و میزان تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور افزود: پیش نویس اولیه طرح این بود که امتحانات نهایی پایه دوازدهم و کنکور ملاک باشد اما در فرآیند و تعاملات کارشناسانه, خواستار تاثیر امتحانات پایه یازدهم شدند و در نهایت در صحن شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوب شد فقط امتحانات نهایی پایه دوازدهم و کنکور، موثر باشد.

او ادامه داد: در کنکور سال 1401 تاثیر امتحانات نهایی پایه دوازدهم, 40 درصد مثبت خواهد بود اما از سال 1402 تاثیر این امتحانات, 60 درصد قطعی خواهد شد و تا آن زمان, مشکلات ناشی از طرح و تصحیح سوال برطرف خواهد شد.

آقای سوزنچی با بیان اینکه بر اساس طرح شورای عالی انقلاب فرهنگی, کنکور از سال 1402 فقط شامل دروس تخصصی است و دروس عمومی حذف خواهد شد, افزود: با این کار, سوالات تخصصی می تواند عمیق تر, طرح شود چون با حذف سوالات دروس عمومی, مدت زمان پاسخگویی به سوالات تخصصی افزایش می باید.

معاون سیاست گذاری شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به اینکه اکنون بیشترین ناعدالتی در کنکور وجود دارد، گفت: کنکور باید از کتاب های درسی باشد در حالی که در کنکور, فراتر از کتاب های درسی، آزمون گرفته می شود بنابراین کسانی که در کلاس های کنکور شرکت می کنند می توانند برنده کنکور باشند.

وی ادامه داد: همچنین کنکور کنونی بسیار مهارت محور است یعنی نیاز به مهارت تست زنی دارد که مستلزم شرکت در کلاس های تست زنی و صرف هزینه است اما امتحانات نهایی پایه دوازدهم, اهداف آموزشی آموزش و پرورش و مطالب درس داده شده را می سنجد و تشریحی است.
آقای سوزنچی گفت: قانونگذار برای عدالت در کنکور, سهمیه مناطق یک و دو و سه را قرار داده است.

او افزود: کنکور قابل حذف شدن نیست زیرا بیش از یک میلیون متقاضی برای حدود 80 هزار صندلی دانشگاه های دولتی و دانشگاه های خوب دانشگاه آزاد وجود دارد.

آقای سوزنچی اضافه کرد: طرح شورای عالی انقلاب فرهنگی در ساماندهی کنکور ، اهمیت کنکور را به 40 درصد کاهش داده است.

معاون سیاست گذاری شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: با اجرای این طرح, بخش زیادی از مافیای کنکور حذف می شود و سوالات کنکور و آموزش و پرورش به سمت استاندارد شدن حرکت خواهد کرد.

آقای سوزنچی با بیان اینکه شورای عالی انقلاب فرهنگی الزاماتی را برای آموزش و پرورش قرار داده است که باید اجرا شود, افزود: مصوبه این شورا ضمانت اجرایی دارد و ستاد راهبردی نقشه جامع علمی کشور, مسئول نظارت و راهبردی این مصوبه است .

او اضافه کرد: زمانی که کنکور سالی دو بار برگزار شود به ناچار باید استاندارد شود./منبع: خبرگزاری صدا و سیما

 

بروز رسانی در 6 تیر ماه 1400

عدالت آموزش با طرح شورای عالی انقلاب فرهنگی زیر سوال می رود

محمد رضا احمدی دبیر کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی درباره طرح شورای عالی انقلاب فرهنگی برای تغییر شیوه پذیرش کنکور از سال ۱۴۰۲ گفت: این موضوع در جلسه روز چهارشنبه در کمیسیون مورد بررسی قرار گرفت.

وی بیان کرد: با بررسی این مصوبه شورای عالی، مشکلات بسیاری در آن مشخص شد، بر این اساس مقرر شد که مجلس در این هفته جلسه‌ای برگزار و نظرش را درباره این مصوبه اعلام کند.

عدالت آموزشی با مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی زیر سوال می‌رود

احمدی با بیان اینکه عدالت آموزشی با طرحِ تاثیر ۶۰ درصدی سوابق تحصیلی در کنکور زیر سوال می‌رود خاطر نشان کرد: کمیسیون آموزش قطعا نظر خودش را درباره این طرح اعلام می‌کند./منبع: باشگاه خبرنگاران – نماینده

 

بروز رسانی در 13 تیر ماه 1400

تغییرات کنکور 1402 قطعی است !

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با تاکید بر اینکه مصوبات این شورا برای کنکور ۱۴۰۲ قطعی است، گفت: مابقی مصوبات در جلسات آینده تصویب خواهد شد.

دکتر سعید رضا عاملی در گفت و گو با ایسنا ضمن بیان این مطلب با تاکید بر اینکه اجرای مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی در خصوص تغییرات کنکور ۱۴۰۲ قطعی است، اظهار کرد: ما در این شورا ۵ مصوبه را برای کنکور ۱۴۰۲ “تصویب” و “اعلام” کردیم که اجرای این مصوبات قطعی است.

وی در واکنش به اظهار نظر وزیر علوم که تاکید کرده بود مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی در خصوص تغییرات کنکور ۱۴۰۲ قطعی نیست، گفت: وقتی مصوبه ای در این شورا تصویب می شود به هیچ عنوان قابل برگشت نخواهد بود و باید اجرایی شود.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی تاکید کرد: ما اخیر در مجموع شش مصوبه در این شورا در خصوص کنکور ۱۴۰۲” تصویب” کردیم این مصوبات به هیچ عنوان تغییر نمی کنند و مابقی مصوبات شورا در خصوص کنکور در جلسات آینده تصویب خواهد شد./ منبع: خبرگزاری ایسنا

بروز رسانی در 15 تیر ماه 1400

سهمیه های جدید برای کنکور 1402

در این جلسه موضوع سهمیه‌ها در کنکور به منظور یکپارچه‌سازی آن مورد بحث و تبادل‌نظر قرار گرفت و مقرر گردید سیاست‌های مبتنی بر سرمایه‌ها تدوین و در شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب برسد.

براساس تصمیم اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی پذیرش در کنکور 1402 بر مبنای سهمیه‌های جدید خواهد بود.

در این جلسه همچنین موضوع جذب دانشجوی پزشکی از مقطع لیسانس رشته‌های علوم پایه مورد بحث و بررسی قرار گرفت و مقرر گردید در جلسه آینده شورا نسبت به این موضوع نیز تصمیم‌گیری شود./ منبع: پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری

 

بروز رسانی در 6 مرداد 1400

ابلاغ طرح ساماندهی کنکور از 1402

ماده 1- تعاریف

سابقه تحصیلی: شامل نمرات دروس عمومی و تخصصی سال آخر دوره دوم متوسطه در نظام آموزشی 3-3-6 و دیپلم و پیش دانشگاهی در نظام آموزشی قبلی هر رشته تحصیلی دوره متوسطه است که امتحانات آن مطابق اصول سنجش و اندازه­ گیری، به طور استاندارد و کیفی توسط وزارت آموزش و پرورش به صورت سراسری و نهایی در سنوات مختلف مطابق مصوبات شورای عالی آموزش و پرورش برگزار شده باشد.

آزمون اختصاصی: آزمون سراسری از میان دروس تخصصی رشته­ های تحصیلی در سه سال آخر دوره دوم متوسطه در هر یک از گروه­ های آزمایشی است که براساس کتاب­های درسی وزارت آموزش و پرورش، توسط سازمان برگزار می­شود.

سنجش: فرآیند ارزیابی میزان دانش، توانایی و پیشرفت تحصیلی متقاضیان برای ورود به موسسه است که از طریق «نمره­ کل سابقه تحصیلی» و «نمره ­کل آزمون اختصاصی» انجام می­شود.

پذیرش: فرآیند انتخاب متقاضیان ورود به موسسه در رشته‌های پرمتقاضی است که توسط سازمان صورت می­گیرد.

موسسه: منظور از موسسه شامل تمامی دانشگاه­ها و موسسات آموزش عالی دولتی و غیردولتی و دانشگاه آزاد اسلامی است که مصوب وزارت علوم تحقیقات و فناوری، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی یا شورای عالی انقلاب فرهنگی باشند و دارای مجوز پذیرش دانشجو از یکی از دو وزارت مذکور هستند.

رشته­ محل: هر یک از رشته­ های تحصیلی که متقاضی براساس محل تحصیل در هر موسسه می­تواند انتخاب کند و به تحصیل بپردازد.
رشته­ محل­ های پر متقاضی: رشته­ محل ­هایی می­باشند که مطابق قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاهها و مراکز آموزش عالی مشمول پذیرش بر مبنای صرفا سوابق تحصیلی نمی­باشند.

شورا: منظور از شورای سنجش وپذیرش دانشجو، شورای مصرح در قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه­ها و مراکز آموزش عالی کشور مصوب 1392/6/30 و شورای سنجش و پذیرش دانشجو در دوره­ های تحصیلات تکمیلی، شورای مصرح در قانون سنجش پذیرش دانشجو در دوره ­های تحصیلات تکمیلی در دانشگاه­ها و مراکز آموزش عالی کشور مصوب 1395/1/28 می‌باشد.

سازمان: منظور سازمان سنجش آموزش کشور است.

 

ماده 2- نمره کل

نمره کل آزمون اختصاصی: نمره‌کل آزمون اختصاصی، میانگین وزنی نمرات ترازشده دروس تخصصی در هرگروه­ آزمایشی است. این آزمون برای پذیرش در سال تحصیلی 1402 و بعد از آن در هر سال دو بار برگزار و نتیجه آن حداکثر برای دو سال و صرفاً برای همان گروه آزمایشی متقاضی معتبر است.

نمره‌کل سابقه تحصیلی: نمره‌کل سابقه تحصیلی، میانگین وزنی نمرات تراز شده سابقه تحصیلی دروس عمومی و تخصصی است.

تبصره 1 : عناوین و ضرایب دروس آزمون اختصاصی و سابقه تحصیلی در هر یک از گروه­های آزمایشی توسط شورای سنجش و پذیرش دانشجو تعیین و هر سه سال قابل بازنگری خواهد بود و حداقل دوسال قبل از اجرا باید اطلاع رسانی عمومی شود و زیرگروه­ها برای پذیرش از سال تحصیلی 1402 و بعد از آن، در هر گروه آزمایشی حذف می­شود.

تبصره 2 : سازمان می­تواند برای برخی از رشته­های خاص (مانند تربیت بدنی و رشته­های هنری) علاوه بر آزمون اختصاصی، آزمون عملی یا تشریحی برگزار نماید.

ماده 3- پذیرش

پذیرش در رشته محل­هایی که پر­متقاضی نمی­باشند، صرفاً براساس سوابق تحصیلی و مطابق مصوبات شورای سنجش و پذیرش دانشجو انجام می شود.
پذیرش در رشته محل­های پرمتقاضی، براساس نمره کل نهایی حاصل از ترکیب نمره‌کل آزمون اختصاصی و نمره­ کل سابقه تحصیلی انجام می­شود.
سهم نمره کل سابقه تحصیلی برای پذیرش در سال تحصیلی 1401 با توجه به سابقه تحصیلی موجود و مرتبط، 40 درصد با تأثیر مثبت و برای پذیرش از سال تحصیلی 1402 و بعد از آن، سهم نمره کل سابقه تحصیلی، با توجه به سابقه تحصیلی موجود و مرتبط، 60 درصد با تأثیر قطعی در نمره کل نهایی و مابقی 40 درصد سهم آزمون اختصاصی خواهد بود.

ماده 4 –

وزارت آموزش و پرورش موظف است نسبت به ایجاد سوابق تحصیلی کامل دانش ­آموزان اقدام نماید به گونه ­ای که برای پذیرش از سال تحصیلی 1402 به بعد همه فارغ ­التحصیلان دارای سوابق تحصیلی کامل باشند.

تبصره: از سال 1404 به بعد هر متقاضی در هر گروه آزمایشی باید دارای سوابق تحصیلی مرتبط و کامل در گروه آزمایشی که متقاضی پذیرش در آن است، مطابق نظام آموزشی جدید آموزش و پرورش (نظام 3-3-6) باشد.

ماده 5-

موسسه می­تواند در پذیرش دانشجو در رشته محل­های پرمتقاضی حدنصاب برای نمره‌کل آزمون اختصاصی و نمره­ کل سابقه تحصیلی تعیین و پس از تصویب شورای سنجش و پذیرش دانشجو، حداقل دو سال قبل از پذیرش دانشجو اعلام عمومی نماید.

ماده 6-

با توجه به اختلاف ویژگیهای آماری نمرات دروس آزمون اختصاصی و سابقه تحصیلی در سالهای مختلف، سازمان با همکاری وزارت آموزش و پرورش نسبت به هم‌ترازی آنها اقدام می­نماید.

ماده 7-

ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور موظف است نسبت به بررسی و ساماندهی سیاستهای حاکم بر سهمیه‌های پذیرش دانشجو در کلیه مقاطع تحصیلی ظرف مدت حداکثر شش ماه اقدام نموده و سیاست‌های پیشنهادی را به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی برساند.

ماده 8-

منابع مالی لازم ناشی از اجرای این سیاستها، هرساله در بودجه سنواتی لحاظ می‌شود.

ماده 9-

این مصوبه مشتمل بر 9 ماده و 3 تبصره در جلسه 843 مورخ 1400/04/15 شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب رسید و تمامی قوانین متعارض با این مصوبه ملغی و از تاریخ تصویب لازم الاجرا و حاکم بر سایر قوانین و مقررات موجود کشور خواهد بود.ص/مصوبات عالی/843  – منبع: شورای عالی انقلاب فرهنگی

بروز رسانی در 9 بهمن 1400

شیوه برگزاری کنکور 1401

به نقل از خبرگزاری مهر؛ دکتر عبدالرسول پورعباس در نشست خبری که امروز شنبه ۹ بهمن ماه ۱۴۰۰ در سازمان سنجش برگزار شد، گفت: طی ۳ سال آینده آزمون‌های تمام هوشمند طراحی می‌شوند. به کمک آزمون‌های هوشمند از سال ۱۴۰۳ کنکور هوشمند و ماهی یک بار برگزار می‌شود. از دو بار در سال به هر ماه یک بار تغییر می‌کند و هر داوطلب می‌تواند در دو مورد از این آزمون‌ها شرکت کند. سنجش متعدد خواهد بود اما پذیرش یک مرتبه صورت می‌گیرد.

وی افزود: تغییر طراحی سوال به صورت محتوایی است و شکل ظاهری پاسخنامه‌های کنکور تغییر می‌کند. یعنی یک دفترچه عمومی و دو دفترچه تخصصی به همراه پاسخ نامه‌های جداگانه در دسترس داوطلبان قرار خواهد گرفت.

رئیس سازمان سنجش آموزش با بیان اینکه از همین الان مواردی از تقلب و دروغ درباره کنکور شناسایی شده اند، گفت: گروه امنیت آزمون از هم اکنون کار خود را شروع کرده اند و دفترچه‌ها و پاسخنامه‌ها تا سه برابر ارتقای امنیت پیدا می‌کنند.

وی افزود: در کنکور ۱۴۰۲ زیرگروه‌ها از منطقه بندی حذف می‌شود. آزمون عمومی نخواهیم داشت و آزمون تخصصی هم گسترش پیدا می‌کند و زمان بیشتری پیدا می‌کند.

رئیس سازمان سنجش گفت: تغییراتی که در آزمون‌های کشوری اعمال می‌کنیم جهت حفظ امنیت و حفظ آرامش داوطلبان و خانواده‌های آنها و حذف استرس کنکور است.

وی افزود: تغییرات آزمون سراسری سال ۱۴۰۱ بر مبنای دو قانون مصوب سال ۹۲ مجلس و اصلاحیه سال ۹۵ مجلس و همچنین قانون اخیر شورای عالی انقلاب فرهنگی اجرا می‌شود.

سوالات کنکور به صورت محتوایی و از متن کتب درسی طرح خواهد شد

پورعباس درباره مهمترین تغییرات کنکور سراسری سال ۱۴۰۱ گفت: سوالات به صورت محتوایی و از متن کتب درسی طرح خواهد شد. تعداد سئوالات، تعداد دفترچه‌ها و تعداد پاسخنامه‌ها نسبت به گذشته متفاوت خواهد بود. هر دفترچه یک پاسخنامه دارد و هر درس یک ستون پاسخ دهی دارد.

وی افزود: زمان دفترچه‌ها هم متفاوت خواهد شد که یا ۷۰ دقیقه‌ای و یا ۸۰ دقیقه‌ای خواهد بود. دفترچه اول و پاسخنامه اول که داده می‌شود پس از پاسخگویی داوطلب جمع آوری می‌شود و بعد دفترچه دوم و پاسخنامه دوم داده می‌شود.

رئیس سازمان سنجش یادآور شد: شبکه‌های فرصت طلب و متقلبی که فقط ادعا می‌کنند را رسانه‌ها به ما معرفی کرده اند و آنها را به مراجع اطلاعاتی و قانونی معرفی کرده ایم و امیدواریم در این دوره هم این اتفاق افتاد.

وی با اشاره به تغییرات سوالات آزمون سراسری گفت: تغییر از سوالات کلیشه‌ای به سوالات محتوایی موجب شده است که نوع قبولی‌ها از شهرهای بزرگ به شهرهای کوچک برود و رتبه بندی استان‌ها هم تغییر کند.

 

مهمترین تغییر کنکور ۱۴۰۱ تغییر شکل پاسخنامه است

پورعباس گفت: مهمترین تغییر کنکور ۱۴۰۱ را تغییر شکل پاسخنامه است که پاسخنامه ۳۲۰ گزینه‌ای که تا سال ۱۴۰۰ بود با تغییراتی به شکل پاسخنامه سال ۱۳۸۸ تغییر می‌کند. پاسخنامه‌های فعلی استرس زیادی ایجاد می‌کند. با اینکه کار سازمان سنجش بیشتر می‌شود اما پاسخنامه‌های جدید با بلوک بندی مشخص هم امنیت آزمون را افزایش می‌دهد هم داوطلبان راحت تر پاسخ می‌دهند.

 

بروز رسانی در 26 اسفند 1400

شیوه برگزاری کنکور 1401

به نقل از خبرگزاری ایسنا؛ رئیس سازمان سنجش آموزش کشور با بیان اینکه کنکور ۱۴۰۱ تغییرات محتوایی ندارد، گفت: تلاش می‌کنیم که از نظر اجرا، آزمون را به شیوه مناسبی پیش ببریم تا داوطلبان کمترین فشار و استرس را تحمل کنند.

 

برخی از سوالات متداول برگزاری کنکور 1401

– کنکور 1401 چگونه برگزار می شود؟

فعلا بر اساس آخرین اطلاعات،در کنکور 1401 تنها یک سری سوال برای تمام داوطلبان نظام جدید و نظام قدیم طراحی می شود.

 

– داوطلب نظام قدیم هستم، چگونه در کنکور 1401 شرکت کنم؟

تمام داوطلبان نظام قدیم می توانند با همان مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی در کنکور 1401 شرکت کنند. (اطلاعات بیشتر در رابطه با کنکور 1400 نظام قدیم بخوانید)

 

– تاثیر معدل برای کنکور 1401 چگونه است؟

تاثیر معدل همواره مخالفان و موافقان زیادی دارد، برای کنکور 1401 هم 40 درصد مثبت مشخص شده است. (اطلاعات تکمیلی را در تاثیر معدل کنکور 1402 بخوانید)

 

 

 

سایر منابع : صدا و سیما – عکس از خبرگزاری مهر

ممکن است شما دوست داشته باشید
4,408 نظر
 1. ناشناس می گوید

  معصومه می گوید
  سلام
  در کاردانی و فنی حرفه ای رشته حسابداری می تونم در کنکور دی ماه شرکت کنم

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام
   دقیق متوجه نشدیم
   می خواهید کنکور سراسری شرکت کنید یا کنکور فنی و حرفه ای ؟
   از کنکور فنی اطلاعی نداریم عذرخواهیم

نظــــر شما چیه ؟

نظرتون در رابطه با مطلب بالا چیه؟

1- کامنت های مربوط به اشکالات و مشاوره درسی پاسخ داده نمی شود.

2- نظرات حاوی توهین، تحقیر و تمسخر به افراد یا سازمان ها دولتی یا خصوصی به هر شکلی تایید نمی شوند. 

3- نظرات شما پس از ارسال، در اولین فرصت تایید می شوند.

نکته مهم : پاسخ به کامنت ها نظر قطعی نمی باشد و توصیه می شود حتما از منابع مرجع همچون سازمان سنجش، آموزش و پرورش و مراکز دانشگاهی اطمینان لازم را به عمل آورید.

:: ارسال کامنت به معنی پذیرفتن شرایط ارسال دیدگاه (مشاهده) می باشد. ::

X
[تام لند]