تام لند 1400tamlandمازتام لند 1400تحلیلازتحلیلازمازhamayesh

اخبار کنکور
اخبار دانش آموزی
مشاوره کنکور
سوالات کنکور
جزوات آموزشی
امتحانات نهایی

کنکور ۱۴۰۱ / نحوه برگزاری کنکور 1401 (از صفر تا صد – آپدیت شده)

 

کنکور 1401
سرنوشت برگزاری کنکور 1401

پی سی کنکور: کنکور ۱۴۰۱ نیز به زودی از راه می رسد و سوالات زیادی در مورد نحوه برگزاری آن وجود دارد. در همین راستا سعی داریم تا به چند سوال مهم در رابطه با سرنوشت کنکور 1401 بپردازیم.

 

کنکور 1401 چگونه است؟

چگونگی برگزاری کنکور 1401 نیز احتمالا همانند سال های اخیر است، هر چند مجلس و شواری عالی انقلاب فرهنگی به دنبال این مورد هستند که  در طرحی با عنوان ساماندهی و حذف کنکور از کنکور 1401 تغییراتی را در شیوه برگزاری اعمال کنند، اما با توجه به شرایط پیش بینی می شود  کنکور سال 1401 نیز همانند کنکور سال های گذشته برگزار شود.

 

آیا کنکور 1401 نظام جدید است یا نظام قدیم؟

طبیعتا داوطلبان نظام قدیم نیز می خواهند شانس خود را مجددا امتحان کنند و خود را برای کنکور 1401 آماده کنند، اما سوالاتی که برایشان پیش می آید این است که آیا کنکور ۱۴۰۱ برای نظام قدیم برگزار می شود؟ ،که در پاسخ به این داوطلبان نظام قدیمی باید گفت که در کنکور 1401 نیز علی رغم درخواست های بسیاری از داوطلبان سرانجام سازمان سنجش رضایت نداد که سوال جداگانه برای داوطلبان نظام قدیم طراحی کند و تنها به صورت سوالات نظام جدید برگزار می شود،ر بر همین اسا برای کنکور 1401 نیز می توان گفت قطعا کنکور نظام قدیم برگزار نمی شود و داوطلبان نظام قدیمی باید بر اساس منابع نظام جدید خود را آماده شرکت در آموزن سراسری کنند.

 

تاثیر معدل در کنکور 1401 چگونه است؟

تاثیر معدل یا همان تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور ماجرای طولانی دارد و باعث می شود تا نمرات امتحانات نهایی دانش آموزان در کنکور آن ها تاثیر گذار باشد، اما دو بحث وجود دارد؛ اینکه تاثیر معدل مثبت باشد و در صورتی که به نفع داوطلبان باشد در کنکور تاثیر داده شود یا اینکه تاثیر معدل قطعی باشد و به این معنی که در هر صورت نمرات در کنکور و نتیجه نهایی تاثیر داده شود.

مصاحبه های اخیر مسئولین خبر از این داده که احتمالا در کنکور سال های آتی و از جمله کنکور 1401 به بعد تاثیر معدل افزایش خواهد داشت و شاید به میزان 60 درصد در کنکور تاثیر گذار باشد که البته جزئیات چگونگی آن رسما هنوز اطلاع رسانی نشده است.

اما در تحریریه پی سی کنکور به این نکته معتقد هستیم، همانطور که مسئولین فعلی و قبلی تاثیر گذار در بحث کنکور به این مهم اعتقاد دارند، تا زمانی که زیر ساخت ها آماده نشده و امتحانات سه سال آخر دبیرستان به صورت نهایی برگزار نشده، تاثیر معدل قطعی نیز کارایی ندارد و از همین رو افزایش آن نیز به صلاح داوطلبان و دانش آموزان نیست.

به همین دلیل کماکان پیش بینی ها برای تاثیر معدل کنکور 1401 نیز بیشتر به این سمت هست که تاثیر معدل مثبت باقی خواهد ماند.

اطلاعات بیشتری از تاثیر معدل در کنکور 1401 را می توانید بخوانید.

 

ترمیم معدل برای کنکور 1401 چگونه است؟

برخی از داوطلبان ،در نمرات امتحان نهایی نتواسته اند نتیجه دلخواه را کسب کنند و از آنجایی که این نمرات می تواند در کنکور موثر باشد، به دنیال راهی برای جبران این نمرات هستند،که آموزش و پرورش ترمیم معدل را به این گونه از داوطلبان پیشنهاد می کند که می توان در شهریور و دی و خرداد برای شرکت در ترمیم معدل کنکور ۱۴۰۱ اقدام کرد.

مشاهده بیشتر ترمیم معدل کنکور 1401

 

در رابطه با کنکور 1401 شاید به کمک تان بیاید:

منابع کنکور تجربی 1400 منابع کنکور انسانی 1400 منابع کنکور ریاضی 1400
بهترین منابع کنکور 1400 تجربی بهترین منابع کنکور 1400 انسانیبهترین منابع کنکور 1400 ریاضی
بودجه بندی کنکور تجربی 1400
بودجه بندی کنکور انسانی 1400بودجه بندی کنکور ریاضی 1400
 تاثیر معدل کنکور 1400ترمیم معدل کنکور 1400
روش مطالعه دروس کنکور 1400بهترین آزمون آزمایشی کنکور 1400برنامه ریزی رایگان برای کنکور 1400

 

 

آخرین اخبار کنکور 1401 را در زیر دنبال کنید :

بروز رسانی 14 آذر 99

تغییرات احتمالا به کنکور 1401 می رسد

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی :

کشورهای دیگر شاید یکی دو جا مشابه ما کنکور سراسری به این معنا برگزار می کنند که همه سرنوشت دانش آموز در 4 ساعت امتحان تعیین می‌شود.

بسیاری از کشورها بین سنجش و پذیرش تفاوت ایجاد می‌کنند؛ یعنی یک نهاد ارزیابی تخصصی که استاندارد شده داوطلب را ارزیابی می کند برای “سنجش” وجود دارد؛ به مجرد اینکه داوطلب نتیجه خود را دریافت کرد اقدام برای دانشگاه های مختلف می کند. دانشگاه “پذیرش” می کند.

ولی اولین سیاستی که ما بررسی اولیه کرده‌ایم و در ستاد نقشه جامع علمی به تصویب رسیده است، تفکیک بین سنجش و پذیرش است.

الان بحث این است که وزن آموزش و پرورش 60 درصد شود. برخی از کشورها در دوره متوسطه اول، یک امتحانی از همه دروس می‌گیرند. در متوسطه دوم اصلاً دانش آموز برای 10 تا درس نمی‌رود؛ نهایتاً 5 عنوان درس دارد. این 5 عنوان درس دروسی است که مرتبط با انتخاب دانشگاهی اوست. نمراتی که در این دروس می‌گیرد و حتی برآوردی که از نمرات دارد، مبنای این می شود که بتواند برای چه دانشگاه ها و چه رشته هایی اقدام کند.

برای سال 1401 علاقه‌مند هستیم کنکور به نتیجه برسد. من فکر می‌کنم این نتیجه در 4 ساعت، خیلی خطای ارزیابی دارد. پیامدهای منفی نیز در پی دارد./فارس

 

بروز رسانی 22 آذر 99

روش جدید برگزاری کنکور 1401 تا قبل از ثبت نام مشخص می شود

غلامی وزیر علوم در جمع خبرنگاران درباره موضوع حذف کنکور، بیان کرد: در شورای عالی انقلاب فرهنگی موضوع به طور جدی مطرح شده است تا برخی از رشته‌های پر طرفدار شاخص انتخاب وجود داشته باشند. امیدوارم نتیجه خوب و قابل ارزیابی داشته باشیم.

او ادامه داد؛ شاخص اصلی الان نمره آزمون دانش آموزان است، اما انتخاب علمی باید انجام دهیم که قاعدتا یک سال ملاک خوبی نیست، پس باید چندین سال با سیستم علمی مورد ارزیابی قرار گیرد تا دانش آموزان را در یک سطح استاندارد مقایسه کنیم.

وزیر علوم بیان کرد: پیش بینی می‌کنیم تا قبل ثبت نام سال ١۴٠١ موضوع نحوه برگزاری کنکور مشخص شود./باشگاه خبرنگاران جوان

 

بروز رسانی 22 آذر 99

امتحانات نهایی در سه سال دبیرستان برگزار می‌شود؟

حاجی میرزایی درباره برگزاری امتحانات نهایی در سه پایه تحصیلی دوره دبیرستان گفت:‌ مدتی است کارشناسان در دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی در حال بررسی موضوع هستند تا بهینه‌ترین روش را برای برگزاری کنکور شناسایی کنند تا با اضطراب کمتر همراه باشد و توانایی تفکیک و طبقه‌بندی مناسب‌تر دانش‌آموزان را داشته باشد. درباره توسعه امتحانات نهایی در سه سال دوره دبیرستان این موضوع مطرح شد که این روش همان بازتولید کنکور است و اضطراب در سال‌های مختلف دوره دبیرستان تسری می‌یابد البته ما تابع تصمیم گیری شورای عالی انقلاب فرهنگی هستیم./تسنیم

 

بروز رسانی 15 بهمن 99

کنکور حذف نمی شود / سهم تاثیر معدل به 60 درصد می رسد 

قائم مقام ستاد راهبری نقشه جامع علمی همچنین در خصوص آخرین قدم در خصوص ساماندهی سنجش و پذیرش (کنکور) اظهار داشت: بزرگترین آسیب ادغام دو حوزه سنجش و پذیرش در چند ساعت بود که بسیار برای داوطلبان تنش زا و دلهره ‌آمیز است و این سامان‌دهی متعلق به سال ۱۴۰۰ نیست و پس از سال ۱۴۰۰ اجرایی می‌شود.

وی افزود: سیاست‌ها نهایی شده و نیاز است در صحن شورای عالی انقلاب فرهنگی با حضور سران سه قوه و اعضا شورا مطرح شود.

دکتر کبگانیان ادامه داد: مقرر شده در این سیاست‌گذاری‌های جدید درصد مهمی از وزن سنجش داوطلبانی که وارد دانشگاه می‌شوند، توسط آموزش و پرورش انجام شود ما کنکور را حذف نمی‌کنیم اما توزیع مناسبی برای رفع این تنش ها ایجاد کرده‌ایم و حدود ۶۰ درصد پذیرش به امتحانات نهایی تعلق می‌گیرد که آموزش و پرورش برگزار می‌کند.

عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر در ادامه افزود: امروز بررسی امنیت امتحانات نهایی آموزش و پرورش و مسئولان آموزش و پرورش سنجش آموزش و پروش را ارائه کنند و این گزارش دقیق بررسی شد. که در آن مسائلی همچون شرایط برگزاری امتحانات نهایی، طراحی سوالات و شرایط پیش از امتحانات نهایی، رمز گذاری، بررسی می‌شود و برخی نظارت ها و مراقبین و پیشگیری ها نیز سایر مسائل مهم است که از سوی وزارت آموزش و پرورش و حتی وزارت اطلاعات گزارش و جلساتی داشتیم و امروز این دو وزارت خانه نکات کلیدی را ارائه کردند که نشان می‌دهد این کار شدنی است.

دکتر کبگانیان تصریح کرد: ما می‌توانیم اطمینان پیدا کنیم که می‌توان امتحان امن برگزار کرد. کما اینکه در دو سال گذشته گذشته حذف مطلق تقلب در امتحان نیز امکان‌پذیر شد. پس از برگزاری شکل گرفتن حوزه‌های تصحیح و جدا شدن سربرگ‌ها، اسکن کردن و توزیع تصادفی نیز از دیگر مسائل است که بررسی شود.

وی ادامه داد: برنامه‌ریزی شده تا نمره دادن سلیقه‌ای نباشد و دارای الگو و کلید و راهنما باشد و کد گذاری می‌شود همچینین امنیت آزمون فیزیکی است و با استفاده از امکانات مخابراتی همکاران در وزارتخانه‌های اطلاعات و آموزش و پرورش راهکارهای لازم را دارند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: مناسب بودن آمارهای تحلیل سوالات که سوالات می‌تواند ملاک مدار و یا هنجار مدار باشد. اگر عمق یادگیری بررسی شود ملاک مدار است و سوالات تشریحی آموزش و پرورش نسبت به سوالات تستی ملاک ‌مدار است و عمق یادگیری را بررسی می‌کند و نمرات امتحان نهایی برای نخبگان آموزش و پرورش اکثرا برای نخبگان و کسانی که در دانشگاه‌های بزرگ قبول می‌شوند بالا است که در این زمینه پیشنهادات خوبی شد و همکاران آموزش و پرورش ضریب دشواری و قوه تمیز برای سوالات از سال آینده خواهند گذاشت که ۲۵ درصد سوالات آسان، ۵۰ درصد متوسط و ۲۵ درصد دشوار (در چارچوب درس هایی که ارائه شده است) خواهد بود.

وی افزود: همچنین نمرات از ۱۰۰ نمره است و گستردگی سوالات باعث می شود اطمینان لازم حاصل شود و زمانی که این راهبردها نهایی شد در دستور اولین جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی برای ارائه است.

 

– اظهارت وزیر علوم درباره نحوه برگزاری کنکور 1401

 

برخی از سوالات متداول برگزاری کنکور 1401

– کنکور 1401 چگونه برگزار می شود؟

فعلا بر اساس آخرین اطلاعات،در کنکور 1401 تنها یک سری سوال برای تمام داوطلبان نظام جدید و نظام قدیم طراحی می شود.

 

– داوطلب نظام قدیم هستم، چگونه در کنکور 1401 شرکت کنم؟

تمام داوطلبان نظام قدیم می توانند با همان مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی در کنکور 1401 شرکت کنند. (اطلاعات بیشتر در رابطه با کنکور 1400 نظام قدیم بخوانید)

 

– تاثیر معدل برای کنکور 1401 چگونه است؟

تاثیر معدل همواره مخالفان و موافقان زیادی دارد، برای کنکور 1401 هم به زودی مشخص خواهد شد. (اطلاعات تکمیلی را در تاثیر معدل کنکور 1400 بخوانید)

لینک کوتاه مطلب : https://p30konkor.com/?p=9080

ممکن است شما دوست داشته باشید
3,267 نظر
 1. حیران تصمیمات نابخردانه ی مسولین می گوید

  سلام خسته نباشین بنظرتون کنکور ۱۴۰۱ رو همه ی افراد با هر سنی میتونند شرکت کنند ؟ احتمال اینکه تاثیر معدل رو برای نظام قدیم اعمال نکنند با توجه به اینکه امتحانات نهایی بدون تقلب و استانداردی که ازش حرف میزنند مربوط ب دو سال گذشته بوده فقط . و آیا اینکه امتحانات نهایی پیش دانشگاهی رو معادل دوازدهم قرار دادند آیا برای نظام قدیم های که پیش دانشگاهی نهایی نداشتند ممکن است معدل رو لحاظ نکنند ؟؟ و در نهایت چقدر احتمال میدین تاثیر معدل قطعی بشه در سال بعد

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام عزیز
   بله با هر سنی می توانند در کنکور 1401 شرکت کنند
   اگر قطعی بشه کماکان از همون روش غعلی استفاده می کنند، مثلا 25 درصد دیپلم سوم +5 درصد پیش، ولی در کل برای 1401 هم فکر نمی کنیم اجرایی بشه

 2. آتنا می گوید

  سلام روزتون به خیر. ببخشید میخواستم بدونم تو خوابگاه دانشجویان پزشکی اتاق تک نفره هست یا اصلا امکان گرفتن اتاق تک نفره وجود نداره؟ راستش من فارغ التحصیل تجربی هستم و هدفم پزشکی هست و امید دارم امسال رشته خوبی قبول بشم اما مسئله ای که من رو نگران میکنه اینه که من میگرن وحشتناکی دارم و اگه دچارش بشم که معمولا هر چند روز یه بار منو اذیت میکنه باید تو یه محیط بدون صدا و نور بمونم تا میگرنم برطرف بشه میخواستم بدونم اگه به امید خدا قبول شدم میتونم تو خوابگاه اتاق تک نفره بگیرم یا همچین چیزی امکان نداره؟حتی با هزینه بیشتر یا دادن پول شهریه بقیه تخت های اتاق میشه اتاق تک نفره داشت یا اصلا چنین چیزی امکان نداده؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام اتنا خانم گرامی
   تقریبا اتاق تک نفره برای دانشگاه دولتی احتمالش بسیار پایین هست
   اصلا نگران این موارد نباشید، این ها چیزای حاشیه ای هست، به مراتب در خوابگاه های پزشکی کیفیت بالاتره و از هر سن و قشری وجود داره و بعد از مدتی کاملا سازگار میشید با محیط و شرایط
   پس فقط فکرتون رو بزارید روی درصدهای عالی در کنکور

نظــــر شما چیه ؟

نظرتون در رابطه با مطلب بالا چیه؟

1- نظرات بدون اسم تایید نمی شوند!

2- نظرات خود را به دور از توهین، تحقیر و تمسخر دیگران ارسال کنید.

3- نظرات شما پس از ارسال، حداکثر ظرف چند ساعت توسط مدیریت تائید خواهند شد.

نکته مهم : پاسخ به کامنت ها نظر قطعی نمی باشد و توصیه می شود حتما از منابع مرجع همچون سازمان سنجش، آموزش و پرورش و مراکز دانشگاهی اطمینان لازم را به عمل آورید.

یادت نره ! اسمت رو وارد کن

X   
[TITLE]