تام لندکلاسینوتام لند

اخبار کنکور
اخبار دانش آموزی
مشاوره کنکور
سوالات کنکور
جزوات آموزشی
امتحانات نهایی

تحلیل آزمون – (بهترین روش تحلیل آزمون)

چگونگی تحلیل آزمون

تحلیل آزمون
نحوه تحلیل آزمون

پی سی کنکور : بيشتر داوطلبان آزمون سراسري، قبل از کنکور، در آزمون‌های آزمايشی، که از سوي مؤسسات مختلف يا خود مدارس برگزار مي‌شود، شرکت مي‌کنند تا براي شرکت در آزمون سراسري آمادگي لازم را کسب کنند؛ اما متاسفانه تعداد قابل توجهي از داوطلبان به تحليل آزمون بي‌توجه هستند و به همين دليل، بهرۀ چنداني از آزمون‌هاي متعددي که مي‌دهند، نمي‌برند،به همین دلیل در این مطلب می خواهیم نحوه تحلیل آزمون  را به شما داوطلبان عزیز ارائه کنیم ، پس با ما همراه باشید.

در این مطلب به چه سوالاتی پاسخ داده می شود :

روش صحیح تحلیل آزمون

تحلیل آزمون های آزمایشی (قم چی – گزینه دو – سنجش – گاج)

آیا تحلیل آزمون لازمه؟

بسیاری از داوطلبان آزمون مي‌دهند و بعد با توجه به نتيجۀ خوب يا بد آزمون، چند روزي را با حال خوب يا بد سپري مي‌کنند و بعد براي آزمون بعدي آماده مي‌شوند، و در نهايت، با اينکه آزمون‌هاي آزمايشی(بهترین آزمون آزمایشی) زيادي داده‌اند، از وضعيت علمي و روحي خود هيچ اطلاعي ندارند و به همين دليل تصور مي‌کنند که براي به دست آوردن يک نتيجۀ خوب در آزمون سراسري، بايد شانس داشت؛ چون هيچ چيز قابل پيش‌بيني نيست!

اما واقعيت اين است که وقتي شما دليل خوب دادن يا بد دادن آزمونتان را ندانيد، نمي‌توانيد براي آزمون يا آزمون‌هاي بعد خودتان برنامه‌ريزي داشته باشيد، و در نهايت، بهترين کارکرد خود را در سوالات کنکور سراسری ارايه دهيد؟ بسياري از اوقات داوطلبان از نتيجه آزمون آزمايشي خود متعجب مي‌شوند؛ براي مثال، مي‌گويند که وقتي آزمون مي‌دادم، فکر مي‌کردم به تمام سؤال‌هاي معارف جواب صحيح داده‌ام و حالا علت کسب اين درصد پايين را نمي‌دانم. زماني که از آنها پرسيده مي‌شود که آيا تحليل آزمون کرده‌ايد، يا پاسخ منفي مي‌شنوي يا به شما يک تحليل سرسري ارايه مي‌کنند که فايده‌اي ندارد؛ اين در حالي است که تمام مشاوران و دبيران مجرب، معتقدند که تحليل آزمون، بسيار مهم‌تر از شرکت در خود آزمون است.

چگونه تحلیل آزمون کنیم؟

اما چگونه تحليل آزمون کنيم تا بهرۀ لازم را از آن ببريم. در سطور زير، به نکات مهمي که در يک تحليل بايد به آن توجه داشت اشاره مي‌کنيم.

همۀ سؤال‌ها را بررسي کنيد

مهم‌ترين کاري که بعد از شرکت در آزمون بايد انجام دهيد، بررسي دقيق تک به تک سؤال‌هاست؛ يعني حتي سؤال‌هايي را که به آنها صحيح پاسخ داده‌ايد، بررسي کنيد تا اگر نکته‌اي دارد که شما هنگام آزمون به آن توجه لازم را نداشته‌ايد يا به طور اتفاقي سؤالي را صحيح پاسخ داده‌ايد، متوجه شويد، و اگر نکته‌اي مهم و کليدي در سؤال مورد نظر است، در دفترچه يادداشتي که به همين منظور تهيه کرده‌ايد، بنويسيد؛ در ضمن، گاهي در پاسخنامه‌تان شما به راه حلي برخورد مي‌کنيد که ساده‌تر است يا زمان کمتري مي‌برد. آشنايي با اين راه حل‌ها، در آزمون سراسري بسيار مهم است. اين کار را براي سؤال‌هايي که پاسخ نداده يا به آنها پاسخ اشتباه داده‌ايد نيز انجام دهيد.

از سوي ديگر، وقتي شما تمام سؤال‌ها را بررسي مي‌کنيد، با نقاط قوت خود نيز آشنايي بيشتر و دقيق‌تري پيدا مي‌کنيد و مي‌توانيد روي آنها سرمايه گذاري ويژه‌اي کنيد.

روش صحیح تحلیل آزمون
مراحل تحلیل سوالات آزمون

– گروه اول : سوال هایی که درست پاسخ دادید.

اگر در درسی تعداد پاسخ های صحیح تان زیاد است حتما روش خوبی داشته اید . از درس های موفق خودتان ( درس هایی که پاسخ های صحیح تان زیاد است ) روش های خوبتان را کشف کنید و در دفتر برنامه ریزی یا  کتاب خود آموزی یادداشت کنید . کشف روش از درس هایی که پاسخ های صحیح تان زیاد است یک دستاورد مهم برای شماست . از کنار درس هایی که نقطه ی قوت شماست و تعداد پاسخ های صحیح تان زیاد است به راحتی نگذرید . از درس های موفق که پاسخ های صحیح تان زیاد است ، روش های خوب خود را بشناسید و یادداشت کنید.

با سوال هایی که درست پاسخ داده اید چه می کنید ؟ این سوال های را  در آزمون های جامع و ایستگاه های جبرانی دوباره پاسخ بدهید . خودتان هم علاقه ندارید که سوال هایی را که درست پاسخ داده اید بلافاصله پس از آزمون یک بار دیگر تمرین کنید  اما یکی دوماه پس از هر آزمون دوباره به سراغ سوال هایی که درست پاسخ داده اید بروید . قبل از شروع مطالعه ی هر درس به این سوال ها پاسخ دهید شاید در این مدت ، آموخته های قبلی تان را فراموش کرده باشید .پاسخ به این سوال ها به شما نشان می دهند روی چه مواردی باید بیشتر تمرکز کنید .

از پاسخ های صحیح دو نتیجه می توانید بگیرید :

اول : کشف روش های خودتان در مطالعه ی درس هایی که پاسخ های صحیح تان زیاد است

دوم : تمرین سوال هایی که درست پاسخ داده اید یک یا دوماه بعد . قبل از آزمون های جامع و امتحانات مدرسه برای تشخیص فراموشی مطالب یادگرفته شده .

– گروه دوم : سوال هایی که اشتباه پاسخ دادید

اگر تستي را غلط زده‌ايد، بررسي کنيد و علت آن را بيابيد؛ آيا دليل غلط زدن تست اين بوده است که مبحثي که از آن مبحث تست طرح شده است، بلد نبوده‌ايد؟ آيا به نکتۀ کليدي سؤال دقت نکرده بوديد و در واقع علت غلط زدن شما، بي‌دقتي در خواندن سؤال يا گزينه‌ها بوده است؟ آيا در محاسبات مشکل داشته‌ايد؟ بعد از يافتن دليل، آن را در کنار سؤال يادداشت کنيد و حتماً در دفترچه يادداشت خود، براي رفع اشتباه يا مشکلات موجود، برنامه‌ريزي داشته باشيد تا در زمان مناسب، اقدام به رفع مشکل موجود بنماييد.

از پاسخ های اشتباه تان دو چیز را می توانید  یاد بگیرید :

اول : علت اشتباه خودتان را کشف کنید .

دوم :  علاوه بر بررسی علت اشتباه خود موضوع سوال را هم خوب یادبگیرید.

سوال هایی که اشتباه پاسخ داده اید را باید باز هم تمرین کنید . قبل از آزمون های جامع و امتحانات مدرسه یک بار دیگر به سراغ این سوال های بیایید ببینید یک دوماه بعد می توانید به این سوال ها درست جواب دهید یا هنوز اشتباه پاسخ می دهید . اگر باز هم اشتباه پاسخ دادید باید بیشتر مطالعه کنید تا بالاخره یادگیری ناقص به یادگیری کامل تبدیل شود . قدر اشتباهات را بدانید ، اشتباهات شما چراغ راهنمای شما برای مطالعه های بعدی شماست.

– گروه سوم : سوال هایی که پاسخ ندادید

همچنين اگر به سؤالي پاسخ نداده‌ايد، علت آن را بررسي کنيد؛ براي مثال، شايد علت آن، سرعت کم شما در پاسخگويي به سؤال‌ها باشد و شما در زمان تعيين شده نتوانسته‌ايد به سؤال مورد نظر پاسخ دهيد يا امکان دارد که شما به مبحثي که از آن سؤال طرح شده بود، مسلط نبوده‌ايد يا در برنامه مطالعاتي خود هنوز آن مبحث را مطالعه نکرده‌ايد. همچنين امکان دارد که متوجه مفهوم سؤال نشده باشيد و …

در هر صورت، بعد از بررسي هر سؤال و ذکر کردن علت عدم پاسخگويي به هر سؤال در کنار آن، شما ديد دقيق‌تر و کامل‌تري نسبت به وضعيت خود در آزمون مورد نظر خواهيد داشت و اگر چهار يا پنج آزمون را به همين صورت بررسي کنيد، مي‌توانيد متوجه شويد که بيشترين دليل غلط جواب دادن يا عدم پاسخگويي شما چيست؛ آن وقت مي‌توانيد برنامه‌ريزي درستي براي رفع مشکل يا مشکلات موجود خود داشته باشيد.

در تحلیل هر سه دسته سوال به دو موضوع توجه کنید :

اول : آیا برای آن  درس و آن سوال ها وقت کافی گذاشته بودید ؟

دوم : آیا روش شما برای یادگیری آن درس و آن سوال ها موثر بوده است ؟

در ایستگاههای جبرانی و آزمون های جامع می توانید سوال های نزده تان را دوباره تمرین کنید . اما پیشنهاد می کنیم از بین سوال های نزده ابتدا به سراغ سوال هایی بروید که ساده تر هستند یا به سراغ سوال هایی بروید که در هنگام آزمون  در مدرسه عقب بوده اید یا این که خودتان مطالعه نکرده بودید .

گاهي شما يک سؤال را با شک و ترديد پاسخ داده‌ايد. در اين مورد، چه درست پاسخ داده باشيد و چه غلط، بايد روي مبحث مورد نظر، بيشتر وقت بگذاريد تا از مرحله ترديد به قطعيت برسيد.

گاهي نيز شما متوجه مي‌شويد که به دليل عدم آمادگي روحی، نتيجۀ خوبي کسب نکرده‌ايد؛ براي مثال، متوجه مي‌شويد که شب قبل خوب نخوابيده‌ايد و براي همين سر جلسة آزمون تمرکز لازم را نداشته‌ايد يا چون صبحانه نخورده‌ايد، براي سؤال‌هاي محاسباتي، ذهنتان به خوبي ياري‌تان نمي‌داده است، و بالاخره اينکه بيش از حد درگير نتيجۀ آزمون هستيد و براي همين دقت لازم را در حين آزمون نداريد. با تحليل آزمون، شما مي‌توانيد به اين نقاط ضعف خود نيز آگاه شويد و راهکار مناسب را براي رفع آنها بيابيد.

– به سطح علمي سؤالات آزمون دقت کنيد

ممکن است که سؤالات آزمون استاندارد نبوده و بيش از اندازه سخت طرح شده باشند؛ پس اگر آزموني را بد داديد، همه تقصيرها را گردن خودتان نيندازيد. همچنين امکان دارد که سؤال‌هاي يک آزمون، ساده‌تر از حد استاندارد باشد و شما رتبه و درصد خوبي کسب کنيد، و البته اين رتبه و درصد هم روايي لازم را نخواهد داشت.

– از اشتباه خود عصباني نشويد

اشتباه، بخش لازم يادگيري است. مهم‌ترين کاري که براي يادگيري پس از آزمون مي‌توانيد انجام دهيد، يادگيري از پاسخ‌هاي اشتباهتان است. قبل از برگزاري آزمون‌هاي جامع و امتحانات مدرسه، يک بار ديگر به سراغ اين سوال‌ها برويد و ببينيد که بعد از گذشتن چند هفته يا يک ماه، آيا مي‌توانيد به اين سؤال‌ها صحيح پاسخ دهيد. اگر باز هم به اين پرسش‌ها اشتباه پاسخ داديد، بايد بيشتر مطالعه کنيد تا بالاخره يادگيري ناقصتان به يادگيري کامل تبديل شود. توجه داشته باشيد که اشتباهاتتان، چراغ راهنماي شما براي مطالعه‌هاي بعدي است، و اگر شما تا روز برگزاری کنکور سراسری، آزمون‌هاي آزمايشي را خوب تحليل کنيد و تصميم‌هاي درستی براي رفع اشتباهات و ضعف‌هاي خود بگيريد، مي‌توانيد به درصدهاي بالايي در دروس مختلف دست پيدا کنيد.

بعد از بررسي هر سؤال و ذکر کردن علت عدم پاسخگويي به هر سؤال در کنار آن، شما ديد دقيق‌تر و کامل‌تري نسبت به وضعيت خود در آزمون مورد نظر خواهيد داشت و اگر چهار يا پنج آزمون را به همين صورت بررسي کنيد، مي‌توانيد متوجه شويد که بيشترين دليل غلط جواب دادن يا عدم پاسخگويي شما چيست؛ آن وقت مي‌توانيد برنامه‌ريزی درستي براي رفع مشکل يا مشکلات موجود داشته باشيد.

برگرفته از پیک سنجش و کانون قلم چی

لینک کوتاه مطلب : https://p30konkor.com/?p=7405

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظــــر شما چیه ؟

نظرتون در رابطه با مطلب بالا چیه؟

1- نظرات بدون اسم تایید نمی شوند!

2- نظرات خود را به دور از توهین، تحقیر و تمسخر دیگران ارسال کنید.

3- نظرات شما پس از ارسال، حداکثر ظرف چند ساعت توسط مدیریت تائید خواهند شد.

نکته مهم : پاسخ به کامنت ها نظر قطعی نمی باشد و توصیه می شود حتما از منابع مرجع همچون سازمان سنجش، آموزش و پرورش و مراکز دانشگاهی اطمینان لازم را به عمل آورید.

یادت نره ! اسمت رو وارد کن

X   
[تام لند]