نحوه طراحی سوالات کنکور97+جزئیات

نحوه طراحی سوالات کنکور97+جزئیات

حسین توکلی مشاور عالی رئیس سازمان سنجش آموزش کشور در گفت‌وگو بافارس، گفت: آزمون سراسری سال 97 برای هر یک از گروه‌های پنج‌گانه آزمایشی در یک مرحله برگزار می‌شود و داوطلبان در یک جلسه به سوالات عمومی و اختصاصی گروه آزمایشی انتخابی پاسخ می‌دهند.

نحوه طراحی سوالات کنکور97+جزئیات

وی افزود: این آزمون صبح و بعدازظهر پنج شنبه هفتم و جمعه هشتم تیرماه در 375 شهرستان و بخش مختلف کشور و 479 حوزه امتحانی برگزار می‌شود به این صورت که آزمون عمومی و اختصاصی گروه علوم ریاضی و فنی و علوم انسانی در صبح پنج شنبه هفتم، آزمون عمومی و اختصاصی گروه آزمایشی هنر بعدازظهر پنج‌شنبه هفتم، آزمون عمومی و اختصاصی داوطلبان گروه علوم تجربی صبح جمعه هشتم و آزمون گروه‌های زبان‌های خارجی بعدازظهر جمعه هشتم برگزار می‌شود.

توکلی ادامه داد: در آزمون سراسری سال 97 به هر یک از داوطلبان گروه‌های آزمایشی پنج گانه یک پاسخنامه و دو دفترچه آزمون شامل دفترچه عمومی(شماره یک) و اختصاصی (شماره دو) در قالب دو بسته نایلونی داده می‌شود. تمام سوالات آزمون عمومی و اختصاصی داوطلبان هر پنج گروه آزمایشی شخصی سازی شده و شماره داوطلبی نام خانوادگی و نام هر داوطلب بر روی جلد دفترچه درج شده است.

وی با تشریح جزئیات طراحی سوالات اظهار داشت: دفترچه‌های سوالات دارای تنوع بوده و در انواع c و d ،e ،f تقسیم شده است، بجز دفترچه‌های زبان غیرانگلیسی و اقلیت‌های مذهبی، دفترچه شماره 3 گروه آزمایشی 2، دفترچه شماره 3 گروه آزمایشی 3 و دروس تخصصی زبان فرانسه و آلمانی) که منحصرا شخصی سازی شده ولی دارای تنوع نیست.

توکلی عنوان کرد: پاسخنامه به همراه دفترچه آزمون عمومی در یک بسته نایلونی بسته بندی شده و دفترچه آزمون اختصاصی در بسته نایلونی جداگانه‌ای بسته بندی شده است. دفترچه هر یک از پنج گانه از نظر عناوین دروس امتحانی، تعداد سوالات و مدت پاسخگویی یکسان است و محتوای سوالات هر یک از سوالات متفاوت است.

به گفته وی، دفترچه آزمون عمومی برای تمام داوطلبان حاوی 100 سوال عمومی است که داوطلبان باید در مدت پنج دقیقه به سوالات پاسخ دهند.

مشاور عالی رئیس سازمان سنجش گفت: داوطلبانی که به جای پاسخگویی به سوالات معارف اسلامی به سوالات اقلیت های مذهبی پاسخ می دهند یا زبان خارجی آنها فرانسه، آلمانی یا ایتالیایی است به سوالات مربوط که ضمیمه دفترچه عمومی است، پاسخ می‌دهند.

وی افزود: دفترچه آزمون اختصاصی حاوی 135 سوال اختصاصی است که داوطلبان هر گروه آزمایشی باید در مدت 175 دقیقه به سوالات آن در پاسخنامه از ردیف 101 به بعد پاسخ دهند. دفترچه آزمون اختصاصی گروه تجربی حاوی 170 سوال است که داوطلبان این گروه آزمایشی باید به این سوالات در مدت 175 دقیقه پاسخ دهند.

توکلی گفت: در گروه آزمایشی تجربی بهیاران شاغل به حرفه بهیاری که دارای دیپلم بهیاری هستند علاوه بر پاسخگویی به سوالات اختصاصی دفترچه 2 گروه تجربی به 50 سوال مندرج در دفترچه شماره 3 نیز پاسخ می‌دهند، دفترچه آزمون اختصاصی (شماره 2) انسانی حاوی 180 سوال اختصاصی است که داوطلبان این گروه باید در مدت 165 دقیقه پاسخ دهند.

وی اظهار داشت: در این گروه آزمایشی داوطلبانی که دارای مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی علوم و معارف اسلامی هستند باید به 20 سوال اصول عقاید و فقه در مدت 20 دقیقه در دفترچه شماره 3 پاسخ دهند. دفترچه اختصاصی گروه هنر حاوی 160 سوال اختصاصی است که داوطلبان باید در مدت 165 پاسخ دهند.

توکلی گفت: دفترچه آزمون اختصاصی زبان‌های خارجی انگلیسی، فرانسه یا آلمانی هر کدام دارای 70 سوال اختصاصی است که داوطلبان این گروه آزمایشی باید به 70 سوال در مدت 105 دقیقه پاسخ دهند. داوطلبانی که زبان خارجی انتخابی آنها ایتالیایی یا روسی است سوال تخصصی ندارند.

وی گفت: قبل از آغاز پاسخگویی به سوالات آزمون عمومی به هر یک از داوطلبان گروه‌های پنج گانه یک فرم نظرخواهی داده می‌شود و داوطلبان پس از درج شماره داطولبی و مشخصات مربوط به سوالات آن در مدت 10 دقیقه پاسخ می‌دهند.

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظــــر شما چیه ؟

نظرتون در رابطه با مطلب بالا چیه؟

نظرات شما پس از ارسال،حداکثر ظرف چند ساعت توسط مدیریت تائید خواهند شد

* مهم : لطفا هر گونه بحث و سوال غیر مرتبط با مطلب فوق را تنها در انجمن پرسش و پاسخ پی سی کنکور مطرح کنید.

*ورود به صفحه ارسال سوال*