نحوۀ پاسخگويي داوطلبان کنکور انسانی 97 به سوالات کنکور

نحوۀ پاسخگويي داوطلبان کنکور انسانی 97 به سوالات کنکور

نحوۀ پاسخگويي داوطلبان کنکور انسانی 97 به سوالات کنکور

پی سی کنکوردر هفته های گذشته به پاسخگویی داوطلبان کنکور تجربی 97  و پاسخگویی داوطلبان کنکور ریاضی 97 پرداختیم اما می خواهیم در این مطلب به بررسی پاسخگویی داوطلبان کنکور انسانی 97 به سوالات کنکور بپردازیم و همچنین درصد های نفرات برتر کنکور انسانی 97 را نیز مورد بررسی قرار دهیم.

هیچ درسی را رها نکنید

در سال 1397 ،187 هزار و 660 داوطلب گروه آزمايشي علوم انسانی در جلسۀ کنکور حضور داشتند؛ داوطلبانی که باید پس از مطالعۀ 36 کتاب درسی به 280 سؤال پاسخ میدادند )دانشآموزان رشتة علوم و معارف اسالمی، به دلیل پاسخگویی به سؤال های درس »اصول عقاید و فقه« به 300 سؤال پاسخ داده اند(.اما متأسفانه تعداد قابل توجهی از داوطلبان، برخی از کتابهای درسی ـ به خصوص دروس پایه ـ را مطالعه نمی کنند و سپس مدعی می شوند که سؤال های این یا آن درس در کنکور دشوار بود و آنها نتوانسته اند به آن سؤالات کنکور، پاسخگو باشند.

باید پذیرفت که در یک آزمون ملی مهم، الزم است كه تعدادی از سؤال ها دشوار باشد تا بتوان به درستی، سطح علمی داوطلبان را سنجید؛ اما آیا تمامی سؤال های یک درس دشوار هستند یا تعدادی از داوطلبان برخی از درس ها را رها می کنند و در سر آزمون هم بدون دانش لازم، به سؤال های همان درس پاسخ می دهند؟

برای مثال45/80 درصد داوطلبان گروه آزمايشي علوم انسانی در کنکور سراسري 97 در درس زبان و ادبیات فارسی عمومی، درصد صفر يا منفی کسب کرده اند، و این درصد در درس زبان خارجی به 82/75 درصد میرسد؛ به عبارت دیگر، اگر داوطلبی فقط به یک سؤال زبان خارجی پاسخ صحیح می داد و به هیچ یک از سؤال های این درس نيز پاسخ غلط نمی داد، از حدود 76 درصد داوطلبان در اين درس جلوتر بود!

واقعیت این است که تعداد قابل توجهی از همین داوطلبان، به برخی از سؤال ها پاسخ صحیح داده اند، اما چون به سؤال هایی که در آنها کاملا مسلط نبوده، نیز پاسخ داده اند، نمرۀ منفی کسب کرده اند؛ به عبارت دیگر، تعداد قابل توجه پاسخ های غلط آنها موجب شده است که تأثیر پاسخ های صحیح آنها نیز از بین برود. می خواهیم بگوییم که کنکور سراسری، محل آزمون و خطا نیست و نباید به سؤال ها سرسری پاسخ داد یا به امید شانس و اقبال، گزینه ها را بدون دانش و دقت لازم انتخاب کرد؛ پس اگر این روزها در درسی آمادگی ندارید، باید در زمان باقی مانده، به مطالعه مبحث یا مباحثی از آن درس بپردازید تا بتوانید به چند سؤال معدود در همان درس پاسخ صحيح دهید؛ زیرا کسب نمره منفی، بسیار بدتر از به دست آوردن درصد صفر است

در ضمن از همین امروز، به بهانه هایی از قبیل: بی علاقگی، ضعف علمی یا زمان کم، پشت کنید و با برنامه ریزی، برای همۀ درس ها وقت بگذارید و مطمئن باشید که میتوانید به حداقلی از سؤال های هر درس پاسخ صحیح بدهید و در آزمون سراسری نتیجه بهتری کسب کنید.

آمار ارائه شده در جدول های زیر، تأییدی است بر اینکه کنکور، یک مسابقه است و قرار نیست كه شما به همه سؤال های آن، پاسخ صحیح بدهید؛ بلکه لازم است كه در مقایسه با سایر داوطلبان، وضعیت بهتری داشته باشید، و این امر، بدون دقت و هوشمندی در پاسخگویی به سؤال ها، به دست نخواهد آمد. ذکر این نکته نیز مهم است که میانگین ذکر شده در هر سال، یکسان نیست؛

 

برای مثال، سال 94 از 160 هزار و 863 داوطلب حاضر در جلسۀ آزمون، 6 نفر در کل کشور به 100 درصد سؤال های درس علوم اجتماعی پاسخ صحیح داده اند. همچنين سال 95 از 143 هزار و 437 داوطلب حاضر در جلسۀ آزمون، 3 داوطلب به 100 درصد سؤالهاي اين درس پاسخ صحیح داده اند. سال 96 از 167 هزار و 46 داوطلب حاضر در جلسه آزمون، 69 داوطلب به 100 درصد سؤال هاي اين درس پاسخ صحیح داده اند، و امسال این تعداد 22 داوطلب بوده است؛ در ضمن، تأثیر مثبت سوابق تحصیلی یک داوطلب نیز محاسبه میشود )تا سال گذشته 25 درصد تأثیر مثبت سوابق تحصیلی داوطلب در آزمون کتبی نهایی سال سوم متوسطه و 5 درصد تأثیر مثبت آزمون کتبی نهایی پیش دانشگاهی محاسبه می گردید و امسال 30 درصد تأثیر مثبت سوابق تحصیلی داوطلب در آزمون کتبی نهایی سال دوازدهم محاسبه میشود(؛ یعنی، امکان دارد كه داوطلبی در آزمون سراسری، درصدهای مطلوبی کسب نکرده باشد، اما سوابق تحصیلی خوبی داشته باشد و سوابق تحصیلی مثبت، در پذیرش نهایی او مؤثر واقع شود.)

بیشتر بخوانید  نحوۀ پاسخگويي داوطلبان کنکور تجربی 97 به سوالات کنکور

در جدول ارائه شده در زیر، غیر از داوطلبانی که به هیچ یک از سؤال های دفترچه پاسخ نداده و کل پاسخنامۀ آنها سفید بوده است (8 داوطلب)، داوطلبانی که نمرۀ صفر يا منفی کسب کرده و داوطلبانی که به 100 درصد سؤال ها پاسخ صحیح داده اند، سایر داوطلبان در گروه های10 درصدی مورد بررسی قرار گرفته اند؛ یعنی داوطلبانی که به 90/01 تا 99/99 درصد سؤال های یک درس پاسخ صحیح داده اند، در گروه 90 تا 100درصد آمده اند؛ یا داوطلبانی که به 01/0 درصد تا 10 درصد سؤال ها پاسخ صحیح داده اند، در گروه 0 تا 10 درصد محاسبه شده اند.

نكته: لازم به يادآوري است هر محدوده كه در جداول زير آمده است، شامل اعداد داخل محدوده مي شود؛ به طور مثال، محدوده 0 تا 10 شامل اعداد 01/0 تا 10 ميشود و شامل خود صفر نميشود ، و محدوده 10 تا 20 شامل اعداد 10/10 تا 20 ميشود و شامل خود 10 نميشود و …

نحوۀ پاسخگويي داوطلبان کنکور انسانی 97 به سوالات کنکور

*برای دیدن وضوح بیشتر روی عکس کلیک کنید یا از اینجا دانلود کنید

 

نفرات برتر کنکور انسانی چه درصدهایی می آورند؟

بی شک دروس ادبیات و عربی، در رشته علوم انسانی اهمیت قابل توجهی دارند؛ زیرا این دو درس، هم در دروس عمومی و هم در دروس اختصاصی ارائه می شوند و ضریب این دو درس در اکثر زیر گروه های آزمایشی، قابل توجه است؛ اما با بررسی وضعیت نفرات برتر آزمون سراسری (داوطلبانی که رتبۀ کشوری آنها زیر 200 شده است) می بینیم که این دسته از داوطلبان، همۀ دروس کنکور سراسری را مطالعه کرده اند. البته در میان برترین رتبه های علوم انسانی نیز معدود داوطلبانی هستند که در یک درس درصد خوبی کسب نکرده اند. این افراد به احتمال قوی در سایر درسها نمره بسیاربالایی کسب کرده اند؛

برای مثال، داوطلبی که در سؤال های درس تاریخ و جغرافیا، به هیچ یک از سؤال های این درس پاسخ نداده است، بی شک، در سایر درس های عمومی و اختصاصی، درصد بالایی کسب کرده که توانسته است جزو نفرات برتر کشوری گروه آزمايشي علوم انسانی باشد.

در زیر، درصدهای رتبه های زیر 200 کشوری گروه آزمايشي علوم انسانی، در تمامی دروس آزمون سراسری ارائه شده است. توجه داشته باشید که این آمار، برای کنکور 97 است و میانگین ذکر شده در هر سال تغییر می کند./پیک سنجش

 

درصدها رتبه های زیر 200 کنکور انسانی 97

*برای بزرگنمایی روی تصویر کلیک کنید.

 

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظــــر شما چیه ؟

نظرتون در رابطه با مطلب بالا چیه؟

نظرات شما پس از ارسال،حداکثر ظرف چند ساعت توسط مدیریت تائید خواهند شد

ایمیل شما در سایت منتشر نمی شود و تنها برای پاسخ احتمالی در نظر گرفته می شود.

عضویت در کانال تلگرام کنکور 98عضو میشم !
+ +