نحوۀ پاسخگويي داوطلبان کنکور هنر 97 به سوالات کنکور

نحوۀ پاسخگويي داوطلبان کنکور هنر 97 به سوالات کنکور

نحوۀ پاسخگويي داوطلبان کنکور هنر 97 به سوالات کنکور

گروه آزمايشي هنر، يک گروه شناور

گروه آزمايشي هنر، يک گروه شناور است؛ يعني داوطلبان ساير گروه­هاي آزمايشي مي‌توانند، علاوه بر گروه آزمايشي اصلي خود، در آزمون اين گروه نيز شرکت کنند و با توجه به رتبۀ خويش، رشته محل‌­هاي اين گروه را نيز انتخاب نمايند؛ اما واقعيت اين است که نمي‌توان بدون آمادگي لازم در اين گروه آزمايشي نتيجه گرفت؛ زيرا درس‌هاي اين گروه، بسيار متعدد و متنوع است و داوطلبان بايد، علاوه بر کتاب‌هايي که آموزش و پرورش به عنوان منابع آزمون براي اين گروه تعيين کرده است، خلّاق باشند و اطلاعات عمومي گسترده‌اي در زمينۀ دروس مورد نظر داشته باشند؛ از همين رو، حتي داوطلباني که به طور اختصاصي براي آمادگي آزمون زمون گروه آزمايشي هنر مطالعه مي‌کنند، در بسياري از مواقع نمي‌توانند درصد خوبي در دروس تخصصي کسب کنند؛ براي مثال، سال گذشته 62 هزار و 585 داوطلب در آزمون سراسري گروه آزمايشي هنر شرکت کرده که در اين ميان، به غير از دروس درک عمومي رياضي و خلاقيت موسيقي، در ساير دروس تخصصي اين گروه آزمايشي، هيچ يک از داوطلبان به 100 درصد سؤال‌ها پاسخ صحيح نداده‌اند، و در درس خواص مواد نيز، بالاترين درصد، 4/43 بوده است.

 

 

مي‌خواهيم بگوييم با آنکه گروه آزمايشي هنر، يک گروه شناور است تا هر داوطلب علاقه‌مندي که در خود توانايي ادامۀ تحصيل در رشته‌هاي هنري را مي‌بيند، بتواند بخت خود را در اين گروه بيازمايد، اما بدون آمادگي علمي و هنري لازم، نمي‌توان در اين گروه آزمايشي، موفق گرديد؛ زيرا، علاوه بر آزمون تخصصي تستي نسبتاً دشوار اين گروه، داوطلبان بايد براي پذيرش در بسياري از رشته‌هاي گروه آزمايشي هنر در آزمون تخصصي عملي نيز شرکت نمايند.

 

 

سؤالات کنکور سراسري را نمي‌توان به طور تصادفي پاسخ داد

در کنکور سراسري سال 97، بيش از 91 درصد داوطلبان گروه آزمايشي هنر، در سؤال‌هاي درس خلاقيت موسيقي، صفر يا درصد منفي کسب کرده‌اند! در ساير دروس تخصصي نيز وضعيت نسبتاً مشابهي را شاهد هستيم؛ براي مثال، بيش از 82 درصد داوطلبان در درس خواص مواد، حدود 67 درصد در درس ترسيم فني، و بيش از 75 درصد در درس درک عمومي هنر، صفر يا درصد منفي کسب کرده‌اند.

 

 

اين آمار، بيانگر آن است که داوطلبان گروه آزمايشي هنر بايد بيشتر در پاسخگويي به سؤال‌ها دقت نمايند و به هيچ وجه بر حسب حدس و گمان به سؤالي پاسخ ندهند؛ زيرا تعداد قابل توجهي از داوطلبان اين گروه آزمايشي، به همين دليل نمرۀ منفي کسب کرده‌اند. اهميت اين امر زماني مشخص مي‌شود که بدانيم کنکور، يک مسابقه است و قرار نيست که داوطلبي به همه سؤال‌هاي آن، پاسخ صحيح بدهد؛ بلکه لازم است که در مقايسه با ساير داوطلبان، وضعيت بهتري داشته باشد، و اين امر بدون دقت و هوشمندي در پاسخگويي به سؤال‌ها، به دست نخواهد آمد؛ پس اگر اين روزها در درسي آمادگي نداريد، در اين چند ماه به مطالعۀ مبحث يا مباحثي از آن درس بپردازيد تا بتوانيد دست کم به چند سؤال معدود در همان درس پاسخ دهيد؛ زيرا کسب نمره منفي، بسيار بدتر از به دست آوردن درصد صفر است.

 

 

در نهايت اينکه نبايد تصور کرد يک داوطلب با نمره­هاي منفي يا بسيار پايين در درس‌هاي مختلف، مي‌تواند در رشته‌هاي با آزمون يا روزانه پذيرفته شود. اگر داوطلباني را مي­شناسيد که حتي با کسب نمره منفي در رشته‌هاي روزانه پذيرفته شده‌اند، دليلش آن است که اين افراد به احتمال قوي در ساير درس­ها يا در آزمون عملي، نمرۀ خوبي کسب کرده‌اند؛ ضمن اينکه داوطلباني که در کنکور سراسري نمره منفي مي‌آورند، در رشته محل‌هايي که مطلوب اکثر داوطلبان هستند، پذيرفته نخواهند شد.

 

 

همچنين دقت داشته باشيد که در تعيين رتبۀ يک داوطلب، علاوه بر درصدهايي که وي در آزمون سراسري کسب کرده است، تاثير مثبت سوابق تحصيلي او نيز محاسبه مي‌شود (تا سال گذشته 25درصد تاثير مثبت سوابق تحصيلي داوطلب در آزمون کتبي نهايي ديپلم (سال سوم متوسطه) و 5 درصد تاثير مثبت آزمون کتبي نهايي پيش‌دانشگاهي محاسبه مي‌گرديد و امسال 30 درصد تاثير مثبت سوابق تحصيلي داوطلب در آزمون کتبي نهايي سال دوازدهم محاسبه مي‌شود)؛ يعني، امکان دارد که داوطلبي در آزمون سراسري، درصدهاي مطلوبي کسب نکرده باشد، اما سوابق تحصيلي خوبي داشته باشد و سوابق تحصيلي مثبت، در پذيرش نهايي او مؤثر واقع شود.

 

 

گفتني است که رشته‌هاي با آزمون، شامل برخي از رشته محل‌هاي روزانه، شبانه، غيرانتفاعي و پيام‌نور مي‌شود که با آزمون سراسري دانشجو مي‌پذيرند؛ يعني، داوطلبان بر اساس نتيجه کارنامه خود، مي‌توانند رشته‌هاي مورد نظر را انتخاب کنند.

 

 

ذکر اين نکته مهم است که آمار ارايه شده در هر سال، با سال ديگر متفاوت است؛ براي مثال، سال  93، يک داوطلب به 100 درصد سؤال‌هاي خلاقيت موسيقي پاسخ صحيح داده و در سال 94 و 95 هيچ داوطلبي به 100 درصد سؤال‌هاي اين درس پاسخ صحيح نداده است و در هر يک از سال‌هاي 96 و 97، دو داوطلب به 100 درصد سؤال‌ها پاسخ صحيح داده‌اند؛ يا در سال 93، يک داوطلب در درس درک عمومي هنر به 70 تا 80 درصد سؤال‌ها پاسخ صحيح داده است، و در سال 94، اين تعداد به 7 نفر رسيده‌اند؛ اما در سال‌هاي  95 و 96 هيچ­يک از داوطلبان به 70 درصد سؤال‌هاي اين درس پاسخ صحيح نداده‌اند، و در سال 97 نيز يک داوطلب به 70 درصد سؤال‌ها پاسخ صحيح داده است.

 

 

در جدول ارايه شده در زير، غير از داوطلباني که به هيچ يک از سؤال‌هاي دفترچه پاسخ نداده‌اند و کل پاسخنامۀ آنها سفيد بوده است (4 داوطلب)، داوطلباني که نمرۀ صفر يا منفي کسب کرده و داوطلباني که به 100 درصد سؤال‌ها پاسخ صحيح داده‌اند، ساير داوطلبان در گروه‌هاي 10 درصدي مورد بررسي قرار گرفته‌اند.
هر محدوده که در جداول زير آمده است، شامل اعداد داخل محدوده مي‌شود؛ به طور مثال، محدوده 0 تا 10 شامل اعداد 01/0 تا 10 مي‌شود و شامل خود صفر نمي‌شود، و محدوده 10 تا 20 شامل اعداد 01/10 تا 20 مي‌شود و شامل خود 10 نمي‌شود و …

 

برای بزرگنمایی بیشتر روی تصویر کلیک کنید 

نحوۀ پاسخگويي داوطلبان کنکور هنر 97 به سوالات کنکور

نفرات برتر کنکور هنر 97 چه درصدهايي به دست آوردند؟

کسب رتبۀ کشوري کمتر از 50، آرزوي هر يک از داوطلبان گروه آزمايشي هنر است؛ اينکه بتوانند با کسب رتبه‌اي عالي، در هر رشته محلي که خواهان آنند، پذيرفته شوند. اين مهم بدون تلاشي پي‌گير امکان پذير نيست، و البته براي داوطلباني کوشا و سخت کوش نيز غير ممکن نيست.
آمار اين دسته از داوطلبان در آزمون سراسري 97 بيانگر آن است که حتي امکان دارد داوطلبي در يک درس نمرۀ منفي کسب کند، اما با کسب درصدهاي خوب در ساير دروس، جزو نفرات زير 50 کشوري باشد. (البته احتمال وقوع اين امر، بسيار کم است و اکثريت قريب به اتفاق داوطلبان اين گروه، همۀ دروس را مطالعه کرده‌اند؛ زيرا به جز درس خواص مواد و درس خلاقيت نمايشي، ميانگين درصد داوطلبان برتر در  ساير دروس اين گروه آزمايشي (اعم از عمومي و اختصاصي) حدود 50 درصد است).
برای بزرگنمایی تصاویر روی آن کلیک کنید

 

 

 

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظــــر شما چیه ؟

نظرتون در رابطه با مطلب بالا چیه؟

نظرات شما پس از ارسال،حداکثر ظرف چند ساعت توسط مدیریت تائید خواهند شد

ایمیل شما در سایت منتشر نمی شود و تنها برای پاسخ احتمالی در نظر گرفته می شود.