نکاتی مهم برای برنامه ریزی در کنکور 98

نکاتی مهم برای برنامه ریزی در کنکور 98

نکاتی مهم برای برنامه ریزی در کنکور 98

پی سی کنکور:برنامه ریزی برای کنکور 98 واجبه اصلا بدون برنامه ریزی که نمیشه تو کنکور موفق شد، «محمد رضا پوردستمالچی»، مشاور تحصیلی درگفتگو با شبستان درباره ی فواید برنامه ریزی در کنکور 98 گفت: داوطلبانی كه دارای برنامه‌ی مطالعه نيستند، بيشتر وقت‌ها در نگرانی به سر می‌برند و اضطراب ناشي از عدم اطمينان در مورد رسيدن به تمامي درس‌ها و انجام همه‌ی تكليف‌ها، سبب كاهش بازدهی مطالعه می‌گردد.

وی افزود: داشتن برنامه و اطمينان از اين‌كه می ‌توانيم همه‌ ی درس‌ها را در زمان لازم مطالعه كنيم، سبب ايجاد آرامش مي‌گردد.

 

مهم ترین نکات برنامه ریزی کنکور 98

 

نظم و تعادل

مطالعه از روی برنامه، سبب ايجاد تعادل در مطالعه‌ی تمامی درس‌ها می‌شود افزود: اگرما دارای يك برنامه‌ی از پيش تنظيم شده، مطابق اصول برنامه‌ريزی و متناسب با شرايط روحی خودمان نباشيم، ميل به مطالعه‌ی برخی از درس‌ها به صورت ناخودآگاه به آن‌ها علاقه‌ی بيشتری داريم، سبب می‌شود تا بعضی از درس‌ها در هفته چندين‌بار مطالعه نشوند، بعضي از درس‌ها بسيار كم مطالعه شوند و يا فراموش شوند. در حالی‌كه، داشتن يك برنامه سبب می‌شود تا تعادل در مطالعه حفظ شود.

 

ايجاد بازتاب شرطی

مطالعه‌ی یک درس در ساعت‌های معينی از روز، سبب شرطی‌ شدن ذهن نسبت به موضوع آن درس و تفهيم و يادگيری ساده‌تر در آن ساعت خواهد بود، اين موضوع فقط با برنامه‌ريزی صورت خواهد گرفت و تأثير بسيار زيادی در افزايش سرعت يادگيری، ميزان به خاطر‌سپاری و يادآوری مطالب دارد.

 

افزايش تمركز

داشتن برنامه‌ی مطالعه، سبب كاهش پرش ذهن در هنگام مطالعه و ايجاد تمركز می‌شود  افزود: عدم نگرانی از عدم مطالعه‌ی درس‌های ديگر، مرور و يا حتی انجام كارهای مورد علاقه، سبب تمركز خواهد شد كه همگی فقط با داشتن يك برنامه‌ريزی مناسب، ميسر است.

بيشتر داوطلبان می‌گويند، «تهيه‌ی يك برنامه، بسيار ساده است، اما اجراي آن دشوار»،  به‌طور قطع اجرای كامل يك برنامه، امكان‌پذيرنخواهد بود، اما در بسياری از موارد، اجرای 80 درصد  از برنامه‌ی تهيه شده نيز مشكل است.

 

ايجاد عادت‌ِ اجرای برنامه

اصلی‌ترين علت اجرايی شدنِ یک برنامه اين است كه ما به اجرای برنامه و مطالعه از روی برنامه عادت نكرده‌ايم گفت: برای اين‌كار بايد یک هفته فقط ساعت‌های مطالعه‌ی خود را به همراه تمامی جزيياتثبت کنیم. سپس با استفاده از آن برای هفته‌ی بعدِ خود یک برنامه بنويسيم.

يعنی به‌طور دقيق برنامه‌ای را كه هفته‌ی قبل اجرا كرده‌ايم، به عنوان برنامه‌ی هفته‌ی بعد در نظر بگيريم و آن را اجرا كنيم.

پس از اين‌كه سه هفته اين كار را انجام داديم، اجراي برنامه برای ما به صورت یک عادت درمي‌آيد. يادمان باشد براي تغيير اين عادت، ابتدا بايد برنامه را با روحيه‌ی خودمان تطبيق دهيم و پس از اين‌كه ذهن ما به اجراي برنامه پایبند شد، مي‌توانيم برنامه را متناسب با زمان، تنظيم و به‌ راحتی اجرا كنيم.

 

واقعی فكر كنيد:

دليل ديگر اجرايی نشدن برنامه، «ايده‌آل‌گرايي» است تصریح کرد: بيشتر داوطلبان می‌خواهند به‌طوركامل همه‌ی درس‌ها را مطالعه كنند و به‌طور معمول در هنگام برنامه‌ريزی فكر نمي‌كنند.

اگر می‌خواهيد برنامه‌ای كه می نويسيد، به‌طور كامل اجرا كنيد، واقعی فكر كنيد. يعنی خود را در شرايط  روزي قرار دهيد كه می‌خواهيد برای آن روز برنامه بنويسيد. قرار گرفتن در حال و هواي روزهايی كه می‌خواهيم برای آن برنامه‌ريزی كنيد، به‌طور قطع در اجرايی‌تر شدن برنامه به شما كمك خواهد كرد.

 

افزايش تدريجی ساعت مطالعه‌ی هفتگی

تنها شرايطی دارای دوام خواهد داشت كه ايجاد آن عميق و مستمر باشد اگر بخواهيم ميخ را با يك ضربه‌ی محكم به ديوار بكوبيم، به‌طورقطع موفق نخواهيم شد، اما اگر با ضربه‌های آرام و متعدد اين كار را انجام دهيم، ميخ براي مدت‌زمان بيشتر و با استحكام و اطمينان در جای خود باقی می‌ماند.

افزايش ناگهانی ساعت مطالعه كه به‌طور معمول به دليل شور و هيجان  ابتدايی به وجود می‌آيد، از عوامل اصلی بی‌انگيزگی در برنامه‌‌ريزي درسي است.

وقتی برنامه‌ای را به‌صورت دفعی و بدون در نظر گرفتنِ شرايط خود تنظيم مي‌كنيد، اجرای برنامه دشوار و غيرممكن شده و مي‌گوييد: «من نمي‌توانم از روي برنامه درس بخوانم» در حالی ‌كه اگر پس از هفته‌ی سوم تا هفته‌ی سوم فقط به ايجاد عادت مطالعه از روی برنامه مي‌پردازيم، روزانه 20 دقيقه (در هر هفته) به ساعتِ برنامه‌ی خود اضافه كنيم، پس از يك ماه، ساعت مطالعه‌ی هفتگي ما در حدود 10 ساعت افزايش خواهد يافت.  بنابراین ساعت مطالعه‌ی خود را به‌تدريج افزايش دهيد تا پس از رسيدن به حد مطلوب، تداوم و استمرار يابد.

 

اجرای برنامه را متوقف نكنيد

بعضی از داوطلبان به دنبال بهانه هستند تا به خود اثبات كنند كه نمی‌توانند از روی برنامه درس بخوانند؛ به همين دليل وقتی يك يا چند زنگ به دليل‌هاي مختلف اجرا نشد، برنامه را غير‌قابل اجرا مي‌خوانند.

اما يادتان باشد حتی اگر يك روز كامل از برنامه‌تان هم اجرا نشد، باز هم اجرای برنامه را متوقف نكنيد. گفته شد كه اجرای 100 درصدِ یک برنامه غيرممكن است، بنابراين، در صورتی كه موفق به اجرای یک يا چند زنگ نشديد، برنامه را ادامه دهيد و ساعت‌های عقب‌افتاده را در ساعت‌های آزاد جبران نماييد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
2 نظر
 1. رضا می گوید

  سلام
  یه سوال داشتم ممنون میشم راهمنماییمم کنید
  من امسال از شبانه تبریز قبول شدم با سهمیه ایثارگری رفتم ثبت نام کردم بعد مرحضی گرفتم اومدم که خونه بخونم حالا امسال میتونم از سهمیم دوباره استفاده کنم؟
  ممنون میشم جواب بدین

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام رضا جان
   در زمینه سهمیه ها و استفاده مجدد تبصره و بند زیاده واقعا
   تا جایی که اطلاع داریم در صورت انصراف یکبار دیگر می توانید از سهمیه استفاده کنید
   همچنین از سیستم پاسخگوی سنجش هم مجددا سوالت رو مطرح کن تا دقیق تر جواب بدن
   موفق باشی

نظــــر شما چیه ؟

نظرتون در رابطه با مطلب بالا چیه؟

نظرات شما پس از ارسال،حداکثر ظرف چند ساعت توسط مدیریت تائید خواهند شد

* مهم : لطفا هر گونه بحث و سوال غیر مرتبط با مطلب فوق را تنها در انجمن پرسش و پاسخ پی سی کنکور مطرح کنید.

*ورود به صفحه ارسال سوال*