هنر زیستن در خوابگاه چطوریه؟

هنر زیستن در خوابگاه چطوریه؟

پی سی کنکور: کمتر از یک هفته دیگر روزهای رنگین دانشجویی ات آغاز میشود؛ روزهای انتخاب واحد، روزهای کتاب ها و جزوه های کوچک و بزرگ، دوستان دانشجویی، کلاس های کوچک و بزرگ دانشگاه و سر و کله زدن با درس های گاه سخت و زمانی آسان. اما دانشگاه و دانشجو شدن، تنها شامل موارد یاد شده نمی شود؛ بخصوص اگر دانشجوی دانشگاه شهر دیگری بشوی؛ شهری که گاه حتی با نام خیابان هایش آشنا نیستی و هیچ آشنایی در آنجا نداری و اکنون باید در اتاق کوچک یک خوابگاه به دور از خانه و خانواده و دوستانت، در کنار چند جوان دیگر، که هیچ شناختی از فرهنگ، هنجارها، عادات و اخالق آنها نداری، زندگی کنی؛

در ضمن، مسؤولیت همه چیز از جمله خورد و خوراک، نظافت محل زندگی، مدیریت مخارج زندگی و … بر عهده خود دانشجوست. این همه برای جوانانی که تا یک ماه پیش بدون هیچ دغدغه و مسؤولیتی در خانه و در بین خانواده زندگی میکرده اند، گاه سخت و نفسگیر می شود؛ از همین رو، دانشجویان پیش از حضور در دانشگاه و به ویژه خوابگاه، لازم است كه راهکارهایي را برای داشتن یک زندگی آرام و شیرین همراه با خاطراتی به یاد ماندنی فرا بگیرند.

مدیریت زمان داشته باشید

بین درس و تفریح خود تعادل برقرار کنید؛ نه تمام وقت کار کنید و از تفریح غافل شوید؛ چون در این صورت کم می آورید و خسته خواهید شد، و نه تمام دمدت به تفریح و ورزش مشغول شوید؛ چون دانشگاه، مدرسه نیست و قرار نیست كه کسی هر جلسه درس بپرسد و شما را وادار به درس خواندن کند؛ بلکه باید خودتان هر جلسه درس بخوانید و تمرینها را حل نمایید تا در پایان ترم با انبوهی از مطالب خوانده نشده روبرو نشوید.

توجه داشته باشید که شما حتی در اوج امتحانات نیز وظایف و مسؤولیتهایی به غیر از درس خواندن دارید و نمیتوانید مانند وقتی که در خانه هستید، بدون هیچ دغدغه و مسؤولیتی، تمام وقت خود را به مطالعه دروس اختصاص دهید.

مهارت گوش کردن را کسب کنید

شاید گوش دادن کار ساده ای به نظر برسد، اما باید بدانید که این کار ساده نیاز به مهارت دارد. سعی کنید كه به حرفهای هم اتاقی تان گوش دهید. با گوش دادن، ضمن فهم دقیق تر خواسته ها و بیانات هم اتاقی تان، می توانید به او نشان دهید که حرف هایش را درک کرده اید. همین امر موجب بروز احساسات مثبت شما نسبت به یکدیگر شده و اطمینان بين شما را افزایش میدهد. هنگامی که هم اتاقی تان با شما صحبت می کند، سرگرم بازی با گوشی موبایل یا مطالعه کتاب نباشید، بلکه لازم است كه به او نگاه کنید و نشان دهید که به او و حرفهایش اهمیت میدهید.

انتظاراتتان را بیان کنید اگر مایل نیستید كه در فضای اتاقتان در خوابگاه کسی سیگار یا قلیان بکشد، اگر دوست دارید كه در هنگام ظهر یا 12 شب به بعد، در اتاق سکوت برقرار باشد، اگر از بی نظمی و عدم رعایت نظافت هم اتاقیتان خسته شده اید، اگر دوست ِ ندارید که وقت و بی وقت در اتاقتان باز شود و یک لشکر مهمان وارد شود و….

انتظاراتتان را به صورت واضح و خیلی جدی با هم اتاقیتان در میان بگذارید و تصور نکنید که خود وی باید با این قوانین آشنا باشد یا از طرز نگاه و سکوت ناشی از عصبانیت شما پی به احساستان ببرد. بدون شک برای هر فردی، مجموعهاي از امور اهمیت فوق العادهای دارد. خوب است كه این امور را از همان اول با هم اتاقی هایتان در میان بگذارید و در مورد آنها به توافق برسید.

هیچ دو نفری مثل هم نیستند ضمن اینکه رعایت مجموعه اي از هنجارها و قوانین در هر محل سکونتی لازم است، نباید انتظار داشته باشید که هم اتاقی شما همه نظرات شما را قبول کرده و عین شما فکر کند. شاید امری که به نظر شما خیلی منطقی و درست بیاید، به نظر هم اتاقی تان غیر منطقی و ناصحیح باشد؛ در واقع شما باید بپذیرید که دیگران مانند شما نیستند. پذیرش این امر باعث میشود که بدون بلند کردن صدا، داد و فریاد و خشم ، که غالبا
با بحث و جدل با غضب همراه است، به نتیجه مناسب دست یابید.

بیشتر بخوانید  زمان اعلام نتایج نهایی کنکور 97

یکی از مناسب ترین شیوه ها برای مخالفت کردن با نظرات و عقاید دیگران ، روش «خلع سلاح » است . در این روش، فرد در سخنان طرف مقابل حقیقتی را پیدا میکند ( حتی اگر با مجموعه سخنان او موافق نیست) و سپس در مقام موافقت و تأیید آن حرف میزند. این روش بر طرف مقابل تأثیر آرام بخش عجیبی میگذارد. با به كارگيري این شیوه در واقع شما پیروز از بحث خارج می شوید و طرف مقابل نیز احساس پیروزی می کند و با آمادگی بیشتری به حرف های شما گوش میدهد؛ برای مثال، اگر هم اتاقی شما گفت ً : اصلا حرف های تو را قبول ندارم، شما در جواب بگویید: بله، حق با توست. ما همیشه نباید دربست و به صورت صددرصد حرف های دیگران را بپذیریم. باید به خاطر داشت که لحن پاسخ نباید تحقیرآمیز یا تحکم آمیز باشد؛ چون در این صورت، گفت و گو تأثیر مطلوبی نخواهد داشت.

هنر زیستن در خوابگاه چطوریه؟

به حریم خصوصی هم اتاقی تان احترام بگذارید

هر قدر که با هم اتاقی تان صمیمی باشید، باز هم به حریم خصوصی او احترام بگذارید و بدون اجازه سراغ وسایل خصوصی او نروید یا در کمدش را باز نکنید. همچنین از هم اتاقی تان نیز بخواهید که حریم شما را رعایت کند؛ حتی خوب است که زمانی را برای خلوت کردن با خودتان داشته باشید؛ یعنی هر یک از افراد حاضر در اتاق بدانند که زمانی شخصی برای خود دارند و اجازه دارند که گاه در غار تنهایی خود بروند و از جمع هم اتاقی ها فاصله بگیرند؛ زیرا همه ما گاه نیاز داریم که با خودمان خلوت کنیم و کسی نیز مزاحم خلوت ما نشود.

خوابگاه، راهی برای تمرین تفاهم

هر چند که زندگی در خوابگاه آسان نیست، اما می تواند تمرینی مناسب برای حضوری فعال و مثبت در جامعه باشد. جوانی که تا دیروز تنها خودش را می دید و هیچ مسولیتی را برعهده نداشت، اکنون باید مسوليت پذيري را تمرين کرده و توان شنيدن نظر مخالف را در خود تقويت کند.

يكي از پژوهشگران، در همین زمینه میگوید: نبايد جدايي از سيستم خانواده را آسيب دانست؛ بلكه ورود به دانشگاه، يک پرواز علمي براي نوجوان محسوب مي شود. محيط دانشگاه و به ویژه خوابگاه، فرصت ابراز وجود و از نو يادگيري، تمرين ادب، تربيت و آداب اجتماعي است؛ زیرا ريشه رشد انسان و هنري که از آن به عنوان تفاهم ياد ميکنيم، از تفاوت ميآيد و در محیط خوابگاه، تفاوت فرهنگی وجود دارد.

وی در ادامه میگوید: البته خانواده ها بايد آموزش هاي لازم را به نوجوانان ارائه و آنها را از قبل واکسينه کرده باشند و در دوران دانشجویی هم نباید رهایشان کنند؛ بلکه باید جوان از نظارت آنها به صورت نامحسوس بهره مند شود. پژوهشگر ديگري، در این زمینه می گوید: هر زندگی جمعی برای خود مسائلی دارد که باید حل و فصل شود. زندگی خوابگاهی هم از این قاعده مستثني نیست؛ البته درصد زیادی از این مسائل در بین خود دانشجویان حل می شود، اما همین حل و فصل مشکلات باعث می شود كه دانشجو مشارکت را تمرین کند و مهارتهایی مانند برنامه ریزی، نحوه اجرای برنامه ها و گرفتن تصمیمات بهتر را بیاموزد؛ در واقع خوابگاه این فرصت را به دانشجویان میدهد که با اطرافیان خود بهتر توافق کنند و بفهمند كه زندگی، یک مبادله همزمان است که در آن از هر دست كه بدهند، از دست دیگر پس میگیرند./پیک سنجش

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظــــر شما چیه ؟

نظرتون در رابطه با مطلب بالا چیه؟

نظرات شما پس از ارسال،حداکثر ظرف چند ساعت توسط مدیریت تائید خواهند شد

ایمیل شما در سایت منتشر نمی شود و تنها برای پاسخ احتمالی در نظر گرفته می شود.

عضویت در کانال تلگرام کنکور 98عضو میشم !
+ +