مشاوره کنکور idnovinتام لند 1400تام لندaka100vip fizik

اخبار کنکور
اخبار دانش آموزی
مشاوره کنکور
سوالات کنکور
جزوات آموزشی
امتحانات نهایی

پشت کنکور ماندن برای کنکور 1400 یا رفتن به دانشگاه؟ + نکات مهم

پشت کنکور ماندن برای ۱۴۰۰

پشت کنکور بمانم یا برم دانشگاه؟

پی سی کنکور : پشت کنکور ماندن برای کنکور 1400 یا رفتن به دانشگاه؟ ؛ هنگام اعلام نتايج کنکور سراسری، يکي از مهم‌ترين دغدغه‌های داوطلبانی که رتبه خوبی کسب نکرده‌اند، اين است که آيا با توجه به رتبه خود ، انتخاب رشته کنند يا برای سال 1400 پشت کنکور بمانند.

به نظر ما، انتخاب هر يک از اين راه‌ها به نوبه خود صحيح است؛ اما مهم اين است که با تامل و بررسي جوانب مختلف، انتخاب رشته شود تا داوطلب پس از يک سال، احساس پشيماني نکند و زمان، انرژي و سرمايه‌اش به هدر نرود. به همین دلیل می خواهیم یک سری از نکات را در مورد پشت کنکور ماندن و یا انتخاب رشته و رفتن دانشگاه بگوییم ،پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

 

فهرست مطالب :

– چند سال می توانیم پشت کنکور بمانیم ؟

– سختی های پشت کنکور ماندن برای کنکور ۱۴۰۰

– چگونه می توان برای کنکور 99 پشت کنکور ماند و موفق شد؟

– نکات مهم برای کسانی که می خواهند برای کنکور 1400 پشت کنکور بمانند

 

چند سال می توانیم پشت کنکور بمانیم ؟

اگر می خواهید برای کنکور 1400 پشت کنکور بمانید و داوطلب خانم هستید که هیچ محدودیتی ندارید،اما اگر داوطلب آقا هستید باز هم محدودیتی ندارید اما باید از نظر نظام وظیفه مشکلی نداشته باشید،که در این مورد توضیح کوتاهی خواهیم داد،شما برای پشت کنکوری ماندن سال اول مشکل ندارید ولی اگر بخواهید برای بار دوم پشت کنکور بمانید و یا حتی برای بار سوم پشت کنکور بمانید باید در یکی از دانشگاه های پیام نور و یا آزاد یا غیرانتفاعی ثبت نام کنید و به این شکل می توانید از معافیت تحصیلی استفاده و به محض قبولی در کنکور سراسری از دانشگاه پیام نور انصراف دهید،اطلاعات بیشتر را در مطلب قوانین معافیت تحصیلی برای دانش آموزان و پشت کنکوری ها را بخوانید

 

– پشت کنکور موندن برای کنکور 1400 سخت است !

هر ساله تعداد قابل توجهي از داوطلبان، بعد از تعطيلات نوروزي تصميم مي‌گيرند که براي کنکور سال بعد آماده شوند و معتقدند که سال دوازدهم، به دليل حضور در مدرسه، زمان کافي را براي مطالعۀ دروس پايه و سال چهارم به صورت تستي نداشته‌اند، اما سال بعد مي‌توانند تمامِ وقت و همّ و غمّ خود را براي کنکور بگذارند. اين داوطلبان، ماه هاي آخر منتهي به آزمون سراسري را خوب درس نمي‌خوانند و مي‌گويند بعد از برگزاري کنکور، شروع به مطالعه خواهند کرد و يک سال فرصت براي مطالعه خواهند داشت. عده‌اي نيز بعد از اعلام نتايج کنکور 99 به اين نتيجه مي‌رسند که سال گذشته خوب مطالعه نکرده‌اند و به دليل نداشتن تجربۀ کافي، شيطنت نوجواني يا هر دليل ديگري، در حد توانايي‌هاي خود ظاهر نشده‌اند. آنها مي‌گويند وقتي در خانه هستيم و استرس امتحان‌هاي مدرسه را نداريم، مي‌توانيم ساعات بيشتري را صرف مطالعه کنيم و با مرور مرتب مطالب درسي و رفع نقاط ضعف خود، براي آزمون سراسري سال آينده به طور کامل آماده شويم.

داوطلباني که چنين ديدگاهي دارند، بيشتر در گروه آزمايشي علوم تجربي هستند؛ زيرا در ساير گروه‌ها داوطلبان مي‌توانند اگر رتبۀ مناسبي کسب نکردند، رشتۀ مورد نظر خود را در دانشگاه پيام‌نور، دانشگاه آزاد يا دانشگاه‌هاي غيرانتفاعي دنبال کنند؛ اما در رشته‌هاي پزشکي و پيراپزشکي، حتي در دانشگاه آزاد يا در پرديس‌هاي خودگردان دانشگاه‌هاي دولتي، داوطلب بايد رتبۀ قابل قبولي داشته باشد تا بتواند در اين قبيل از رشته‌ها ادامۀ تحصيل دهد.

نکته اينجاست داوطلبي که در حال حاضر رتبه‌اش در سهميه 30 هزار يا بيشتر شده است و مي‌خواهد به اميد قبولي در رشته‌هاي پزشکي در آزمون سراسري سال آينده درس بخواند، چقدر بايد مطالعه کند تا رتبۀ خود را 10 يا 15 برابر کاهش دهد؟! آيا داوطلبي که به اميد کنکور سال آينده مانده است، مي‌داند که با چه رقابت سنگين و فشرده اي روبروست؟!

از سوي ديگر، داوطلباني که امسال انتخاب رشته نمي‌کنند، همه به اميد قبولي در بهترين رشته‌هاي دانشگاهي، از رفتن به دانشگاه باز مانده و يک سال ديگر را صرف مطالعۀ دروس کرده‌اند. برخي از اين داوطلبان انگيزه بسياري دارند و با اينکه رتبه‌شان در حد قبولي در بسياري از رشته‌هاي دانشگاهي است، به اميد کسب رتبۀ عالي و پذيرش در رشتۀ ايده آل خود، مي‌خواهند سال آينده در آزمون سراسري شرکت کنند. حال يک داوطلب آزمون سراسري، که حتي در بعضي از دروس امتحاني‌اش نمرۀ منفي کسب کرده است، توان و روحيۀ رقابت با داوطلبان با انگيزه و پرتلاش ذکر شده را دارد يا فقط در عالم خيال فکر مي‌کند که مي‌تواند سال آينده در رشته‌اي ايده آل که مورد استقبال بيشتر داوطلبان است، قبول شود؟

متاسفانه در عمل مي‌بينيم که بسياري از داوطلبان در سال دومي که کنکور مي‌دهند، رتبه‌اي بدتر از سال اول کسب مي‌کنند. بسياري از آنها، برخلاف تصورشان، درس زيادي نمي‌خوانند؛ زيرا پرسش‌هاي کلاسي و امتحان‌هاي مدرسه حذف شده‌ است و آنها مجبور نيستند که به کسي پاسخگو باشند. همچنين اين افراد فکر مي‌کنند که فرصت زيادي دارند، و براي همين، منظم و با برنامه درس نمي‌خوانند و گاه ساعات مطالعه‌شان از دوراني که مدرسه مي‌رفتند نيز کمتر است.

برخي از داوطلبان نيز در جلسه برگزاري کنکور سراسري، اضطراب بيشتري را تجربه مي‌کنند؛ چون انتظار دارند که بعد از گذشت يک سال، حتماً در رشتۀ مورد نظر خود پذيرفته شوند، و وقتي پاسخ يک سؤال را نمي‌دانند، بسيار نگران و مضطرب مي‌شوند، و اضطراب زياد در کم کردن دقت و فراموش کردن مطالب درسي ، نقش مهمي دارد.

در اين ميان، برخي از مؤسسات به ظاهر آموزشي، با تبليغات عجيب و غريب خود، داوطلبان را، با هر رتبه و سطح دانشي، به ماندن ترغيب مي‌کنند. آنها مي‌گويند شما با هر سطح علمي، اگر سال بعد در کلاس‌هاي ما ثبت‌نام کنيد يا کتاب‌ها و سي دي‌هاي ما را بخريد، در دانشگاه و رشتۀ مورد نظر خود حتماً پذيرفته مي‌شويد، و در تاييد سخنشان نيز آمارهاي ضد و نقيضي را ارايه مي‌دهند که چيزي جز دروغ نيست.

به ياد دارم که چند سال پيش، يکي از اين مؤسسات در تبليغات گستردۀ خود اعلام کرده بود فردي که رتبۀ پنج رقمي داشته، با بهره گيري از مشاوره و سي‌دي‌هاي علمي مؤسسه آنها از بهمن ماه شروع به مطالعه کرده و در رشتۀ دندانپزشکي پذيرفته شده است؛ در حالي که فرد مورد نظر، سال بعد اصلاً مجاز به انتخاب رشته در رشته محل‌هاي روزانه و شبانه نشده بود و در رشتۀ علم اطلاعات و دانش‌شناسي (کتابداري) دانشگاه پيام‌نور يکي از شهرستان‌ها پذيرفته شده و رتبه اش هم از سال قبل بدتر شده بود !!

همچنين داوطلبي بود که بيش از ده سال کنکور مي‌داد و هر سال به اميد پذيرفته شدن در رشتۀ ايده‌آل خود، سراغ يکي از اين مؤسسات رفت و در نهايت نيز راضي به رفتن به رشته‌اي شد که با ايده‌آلش فاصله‌اي بسيار داشت؛ رشته‌اي که در همان سال اولي که کنکور مي‌داد نيز مي‌توانست پذيرفته شود !

حالا اگه به فکر انتخاب رشته افتادین و فکر میکنید توان کافی برای دوباره پشت کنکور ماندن رو ندارید و در مورد سایر رشته ها (لینک معرفی رشته های دانشگاهی) هم به اندازه کافی تحقیق کردید و علاقه مند شدین و احساس می کنید می تونید در اونا موفق بشید خیلی هم عالیه ،مهمه اینه که از خودتون راضی باشید و هیچوقت در آینده خودتون رو سرزنش نکنید.

– چگونه برای کنکور ۱۴۰۰ می توان پشت کنکور ماند و موفق شد؟

هر چند که ما معتقديم پشت کنکور ماندن و در رقابتي تنگاتنگ با داوطلباني با انگيزه شرکت کردن، کاري بسيار دشوار است، اما در عمل مي‌بينيم که تعدادي از داوطلبان مي‌توانند از پسِ اين مهم برآيند؛ افرادي که براي يک سال با يک برنامه‌ريزي دقيق مطالعه مي‌کنند، و اگر در آزمون‌هاي آزمايشي رتبۀ خوبي کسب نکردند، نااميد نمي‌شوند؛ افرادي که در اين يک سال، سراغ تلفن همراه، کامپيوتر، تفريح با دوستان و گشت و گذارهاي بدون برنامه نمي‌روند، و اگر استراحت يا تفريحي نيز دارند، کاملاً حساب شده است. اين دسته از داوطلبان، درس خواندنشان ريتم درست و منظمي دارد؛ نه اينکه شهريور و مهر را «بکوب» درس بخوانند و بهمن ماه خسته و دلزده باشند و بعضي از روزها يا هفته‌ها نيز نيم نگاهي نيز به کتاب‌هاي درسي خود نيندازند.

بيشتر اين داوطلبان، زماني که سال چهارم بودند، با مشکلي ناخواسته روبرو شدند و رتبه‌شان، برخلاف انتظار والدين يا آموزگارانشان، چهار رقمي شده است، و امسال با رفع مشکل مورد نظر، يا کنار آمدن و پذيرفتن آن، با همت بيشتري درس مي‌خوانند، و در نهايت نيز رتبه‌اي مطابق ميل خود کسب مي‌کنند. عده‌اي نيز روش درس خواندنشان اشتباه بوده است و اکنون با کسب تجربه‌اي يکساله، مي‌دانند که چگونه بايد مطالعه کنند و نگاه دقيق‌تري به ضعف‌هاي علمي و ناتوانايي‌هاي خود دارند.

اما اگر صادق باشيم، احتمال اينکه داوطلبي به خاطر ضعف علمي، رتبۀ پنج رقمي يا شش رقمي آورده باشد و طي يک سال مطالعه بتواند رتبه‌اي دو رقمي يا سه رقمي کسب کند، بسيار کم است.

پس بهتر است قبل از اينکه با اطمينان بگوييم امسال انتخاب رشته نمي‌کنم و خود را براي آزمون سراسري سال بعد آماده مي‌کنم، توانمندي‌هاي علمي و روحي خود را بسنجيم و به قول معروف، بي‌گدار به آب نزنيم که بهره‌اي از اين يک سال نخواهيم برد.

برخي از مؤسسات به ظاهر آموزشي، با تبليغات عجيب و غريب خود، داوطلبان را، با هر رتبه و سطح دانشي، به ماندن ترغيب مي‌کنند. آنها مي‌گويند شما با هر سطح علمي، اگر سال بعد در کلاس‌هاي ما ثبت‌نام کنيد يا کتاب‌ها و سي‌دي‌هاي ما را بخريد، در دانشگاه و رشتۀ مورد نظر خود حتماً پذيرفته مي‌شويد، و در تاييد سخنشان نيز آمارهاي ضد و نقيضي را ارايه مي‌دهند که چيزي جز دروغ نيست.

 

– نکات مهم برای کسانی که می خواهند برای کنکور 1400 پشت کنکور بمانند: 

1- خودت رو بخاطر سال اول کنکور و این حرفا دیگه سرزنش نکن،مهم از اینجا به بعدشه پس به خودت باور داشته باش.

2- انتظارات اطرافیان ازتون بیشتر میشه و تو بعضی جاها بدلیل درک نامناسب شما امکانش هست که بهتون تیکه بندازن و به قول معروف باید پوست کلفت باشید که این حرفا روتون تاثیر نگذاره.

3- سعی کن تو برنامه ریزیت یه ویرایش حسابی داشته باشی و اشتباهات سال اول کنکور رو دیگه تکرار نکنی.

4- خستگی و دلسردی نسبت و یا افکار عجیب و غریب میاد سراغتون که باید خیلی روحیه قوی و جنگنده ای داشته باشید.

5- از همون مرداد ماه دوباره شروع کن به درس خوندن و سعی کن حمایت خونواده رو هم بدست بیاری.

6- تلاشت رو چند برابر کن و مدام به خودت انگیزه  و روحیه بده در این راه پر فراز ونشیب،هیچوقت خسته نشو یادت نره که بخاطر چی پشت کنکوری هستی.

7- روی نقاط ضعفت و اشکالات درسی خیلی جدی کار کن.

8- اینم یادتون نره همواره دنبال علاقه تون باشید حالا هر رشته ای باشه ،مهم نیست که بقیه چی میگن ،مهم اینه که شما تصمیم گرفتید آدم موفقی بشید.

 

 

منابع : پی سی کنکور ،پیک سنجش

لینک کوتاه مطلب : https://p30konkor.com/?p=5365

ممکن است شما دوست داشته باشید
256 نظر
 1. سارا می گوید

  سلام من امسال سال اولی بود که کنکور دادم بااینکه داخل مدرسه نمونه بودم وهمیشه همه ازمن توقع پزشکی اوردن رو داشتن و بااینکه امسال همه ی تلاشمو کردم ولی بازم رتبم ۷۵۰۰شداطراففیانم میگن ی سال دیگه بمون پشت کنکور که رتبه بهتری بیاری ولی خودم واقعا نمیدونم باید چیارکنم؟لطفا راهنمییم کنید.(منطقه ۲هم هستم)

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام سارا خانم گرامی
   با حرف اطرافیانی که تخصصی در مشاوره ندارند اهمیت ندید،اونا به جای شما که زندگی نمی کنند!
   بهتره با خودتون رو راست باشید،منطقی ببینید چی می خواید ،آیا واقعا توانش رو دارید برای پشت کنکور موندن
   با همین رتبه هم میشه پرستاری قبول شد

 2. مریم می گوید

  سلام وقتتون بخیر
  امسال من سال دوم بود که کنکور دادم و رفتیم دقیقا مثل پارسالم شد بیشتر خواندم اما…
  خلاصه الان بین اینکه بمونم واسه سال بعد یا برم موندم
  اگر برم مجبورم رشته های پایین برم
  اگر بمونم نمی‌گم انگیزه ندارم ولی خب سختی راه هم هست در واقع می‌خوام واقع گرایانه به قضیه نگاه کنم نه خیالی و رویایی
  یک نکته ای که هست من مدرسه تیزهوشان درس خواندم و واقعیتش خیلی برام سخته که بعد از شیش سال درس و زحمت تو همچین مدرسه ای بخوام چیز پایینی برم
  لطفاً راهنماییم کنید.سپاس

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام مریم خانم گرامی
   اول اینکه خوبه که صادق هستید
   بعد اینکه لطفا فقط بخاطر خودتون درس بخونید نه دیگران
   ببینید اینکه پشت کنکور بمونید یا نمونید در نهایت باید خودتون تصمیم بگیرید
   باید ببینید امسال نهایت تلاش تون بود یا نه ،خب اگر نبود چرا نبود ،اگر بود چرا دوباره پشت کنکور بمونید
   آیا حاضرید حرفای دیگران رو تحمل کنید اونقدر پوست کلفت شدید که براتون مهم نباشه
   کاری به تیزهوشان نداشته باشید ببینید الان علاقه تون چیه،چه رشته ای حالتون رو خوب می کنه می توانید از همون رشته پول دربیارید حتما و اصلا مهم نیست اون رشته پزشکی باشه یا حسابداری،مهم اینه که با علاقه انتخابش کنید و در اون رشته نهایت تلاشتون رو کنید
   خلاصه اینکه عاقلانه بشینید سبک سنگین کنید از جوانب مختلف بهش نگاه کنید،در نهایت انتخاب کنید و وقتی انتخاب کردید،بهش متعهد باشید و به خدا توکل کنید و به سمتش حرکت کنید

 3. سودا می گوید

  سلام.گفتین علاقه ندارم چه نیازی به ثبت نام تو پیام نور اینا هست.ینی ثبت نام نکنم؟بنظرتون موفق میشم تو کنکور سال بعد؟من هدفم دارو و تغذیه ست.میخوام بدون مشاور وآزمون برم جلو میشه بنظرتون؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   ببینید انتخاب با خودتونه
   ولی وقتی علاقه ای بهش ندارید چرا ثبت نام می کنید؟
   شدنی که میشه اما باید واقع بینانه به خودتون و شرایط نگاه کنید

 4. حانیه می گوید

  سلام ، من رتبه 4000 رشته ریاضی منطقه 1 شدم ،به نظرتون دوباره کنکور بدم

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام حانیه خانم گرامی
   به کلی فاکتور بستگی داره پشت کنکور موندن،بررسی کنید شرایطتتون رو، هدفتون رو ، توان خودتون رو بسنجید و هیجانی هم تصمیم نگیرید

نظــــر شما چیه ؟

نظرتون در رابطه با مطلب بالا چیه؟

1- نظرات بدون اسم تایید نمی شوند!

2- نظرات خود را به دور از توهین، تحقیر و تمسخر دیگران ارسال کنید.

3- نظرات شما پس از ارسال، حداکثر ظرف چند ساعت توسط مدیریت تائید خواهند شد.

یادت نره ! اسمت رو وارد کن

X   
[TITLE]