تام لندتام لندمازتام لندمازلوییز

اخبار کنکور
اخبار دانش آموزی
مشاوره کنکور
سوالات کنکور
جزوات آموزشی
امتحانات نهایی

پشت کنکور ماندن برای کنکور 1400 یا رفتن به دانشگاه؟ + نکات مهم

پشت کنکور ماندن برای ۱۴۰۰

پشت کنکور بمانم یا برم دانشگاه؟

پی سی کنکور : پشت کنکور ماندن برای کنکور 1400 یا رفتن به دانشگاه؟ ؛ هنگام اعلام نتايج کنکور سراسری، يکي از مهم‌ترين دغدغه‌های داوطلبانی که رتبه خوبی کسب نکرده‌اند، اين است که آيا با توجه به رتبه خود ، انتخاب رشته کنند يا برای سال 1400 پشت کنکور بمانند.

به نظر ما، انتخاب هر يک از اين راه‌ها به نوبه خود صحيح است؛ اما مهم اين است که با تامل و بررسي جوانب مختلف، انتخاب رشته شود تا داوطلب پس از يک سال، احساس پشيماني نکند و زمان، انرژي و سرمايه‌اش به هدر نرود. به همین دلیل می خواهیم یک سری از نکات را در مورد پشت کنکور ماندن و یا انتخاب رشته و رفتن دانشگاه بگوییم ،پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

 

فهرست مطالب :

– چند سال می توانیم پشت کنکور بمانیم ؟

– سختی های پشت کنکور ماندن برای کنکور ۱۴۰۰

– چگونه می توان برای کنکور 99 پشت کنکور ماند و موفق شد؟

– نکات مهم برای کسانی که می خواهند برای کنکور 1400 پشت کنکور بمانند

 

چند سال می توانیم پشت کنکور بمانیم ؟

اگر می خواهید برای کنکور 1400 پشت کنکور بمانید و داوطلب خانم هستید که هیچ محدودیتی ندارید،اما اگر داوطلب آقا هستید باز هم محدودیتی ندارید اما باید از نظر نظام وظیفه مشکلی نداشته باشید،که در این مورد توضیح کوتاهی خواهیم داد،شما برای پشت کنکوری ماندن سال اول مشکل ندارید ولی اگر بخواهید برای بار دوم پشت کنکور بمانید و یا حتی برای بار سوم پشت کنکور بمانید باید در یکی از دانشگاه های پیام نور و یا آزاد یا غیرانتفاعی ثبت نام کنید و به این شکل می توانید از معافیت تحصیلی استفاده و به محض قبولی در کنکور سراسری از دانشگاه پیام نور انصراف دهید،اطلاعات بیشتر را در مطلب قوانین معافیت تحصیلی برای دانش آموزان و پشت کنکوری ها را بخوانید

 

– پشت کنکور موندن برای کنکور 1400 سخت است !

هر ساله تعداد قابل توجهي از داوطلبان، بعد از تعطيلات نوروزي تصميم مي‌گيرند که براي کنکور سال بعد آماده شوند و معتقدند که سال دوازدهم، به دليل حضور در مدرسه، زمان کافي را براي مطالعۀ دروس پايه و سال چهارم به صورت تستي نداشته‌اند، اما سال بعد مي‌توانند تمامِ وقت و همّ و غمّ خود را براي کنکور بگذارند. اين داوطلبان، ماه هاي آخر منتهي به آزمون سراسري را خوب درس نمي‌خوانند و مي‌گويند بعد از برگزاري کنکور، شروع به مطالعه خواهند کرد و يک سال فرصت براي مطالعه خواهند داشت. عده‌اي نيز بعد از اعلام نتايج کنکور 99 به اين نتيجه مي‌رسند که سال گذشته خوب مطالعه نکرده‌اند و به دليل نداشتن تجربۀ کافي، شيطنت نوجواني يا هر دليل ديگري، در حد توانايي‌هاي خود ظاهر نشده‌اند. آنها مي‌گويند وقتي در خانه هستيم و استرس امتحان‌هاي مدرسه را نداريم، مي‌توانيم ساعات بيشتري را صرف مطالعه کنيم و با مرور مرتب مطالب درسي و رفع نقاط ضعف خود، براي آزمون سراسري سال آينده به طور کامل آماده شويم.

داوطلباني که چنين ديدگاهي دارند، بيشتر در گروه آزمايشي علوم تجربي هستند؛ زيرا در ساير گروه‌ها داوطلبان مي‌توانند اگر رتبۀ مناسبي کسب نکردند، رشتۀ مورد نظر خود را در دانشگاه پيام‌نور، دانشگاه آزاد يا دانشگاه‌هاي غيرانتفاعي دنبال کنند؛ اما در رشته‌هاي پزشکي و پيراپزشکي، حتي در دانشگاه آزاد يا در پرديس‌هاي خودگردان دانشگاه‌هاي دولتي، داوطلب بايد رتبۀ قابل قبولي داشته باشد تا بتواند در اين قبيل از رشته‌ها ادامۀ تحصيل دهد.

نکته اينجاست داوطلبي که در حال حاضر رتبه‌اش در سهميه 30 هزار يا بيشتر شده است و مي‌خواهد به اميد قبولي در رشته‌هاي پزشکي در آزمون سراسري سال آينده درس بخواند، چقدر بايد مطالعه کند تا رتبۀ خود را 10 يا 15 برابر کاهش دهد؟! آيا داوطلبي که به اميد کنکور سال آينده مانده است، مي‌داند که با چه رقابت سنگين و فشرده اي روبروست؟!

از سوي ديگر، داوطلباني که امسال انتخاب رشته نمي‌کنند، همه به اميد قبولي در بهترين رشته‌هاي دانشگاهي، از رفتن به دانشگاه باز مانده و يک سال ديگر را صرف مطالعۀ دروس کرده‌اند. برخي از اين داوطلبان انگيزه بسياري دارند و با اينکه رتبه‌شان در حد قبولي در بسياري از رشته‌هاي دانشگاهي است، به اميد کسب رتبۀ عالي و پذيرش در رشتۀ ايده آل خود، مي‌خواهند سال آينده در آزمون سراسري شرکت کنند. حال يک داوطلب آزمون سراسري، که حتي در بعضي از دروس امتحاني‌اش نمرۀ منفي کسب کرده است، توان و روحيۀ رقابت با داوطلبان با انگيزه و پرتلاش ذکر شده را دارد يا فقط در عالم خيال فکر مي‌کند که مي‌تواند سال آينده در رشته‌اي ايده آل که مورد استقبال بيشتر داوطلبان است، قبول شود؟

متاسفانه در عمل مي‌بينيم که بسياري از داوطلبان در سال دومي که کنکور مي‌دهند، رتبه‌اي بدتر از سال اول کسب مي‌کنند. بسياري از آنها، برخلاف تصورشان، درس زيادي نمي‌خوانند؛ زيرا پرسش‌هاي کلاسي و امتحان‌هاي مدرسه حذف شده‌ است و آنها مجبور نيستند که به کسي پاسخگو باشند. همچنين اين افراد فکر مي‌کنند که فرصت زيادي دارند، و براي همين، منظم و با برنامه درس نمي‌خوانند و گاه ساعات مطالعه‌شان از دوراني که مدرسه مي‌رفتند نيز کمتر است.

برخي از داوطلبان نيز در جلسه برگزاري کنکور سراسري، اضطراب بيشتري را تجربه مي‌کنند؛ چون انتظار دارند که بعد از گذشت يک سال، حتماً در رشتۀ مورد نظر خود پذيرفته شوند، و وقتي پاسخ يک سؤال را نمي‌دانند، بسيار نگران و مضطرب مي‌شوند، و اضطراب زياد در کم کردن دقت و فراموش کردن مطالب درسي ، نقش مهمي دارد.

در اين ميان، برخي از مؤسسات به ظاهر آموزشي، با تبليغات عجيب و غريب خود، داوطلبان را، با هر رتبه و سطح دانشي، به ماندن ترغيب مي‌کنند. آنها مي‌گويند شما با هر سطح علمي، اگر سال بعد در کلاس‌هاي ما ثبت‌نام کنيد يا کتاب‌ها و سي دي‌هاي ما را بخريد، در دانشگاه و رشتۀ مورد نظر خود حتماً پذيرفته مي‌شويد، و در تاييد سخنشان نيز آمارهاي ضد و نقيضي را ارايه مي‌دهند که چيزي جز دروغ نيست.

به ياد دارم که چند سال پيش، يکي از اين مؤسسات در تبليغات گستردۀ خود اعلام کرده بود فردي که رتبۀ پنج رقمي داشته، با بهره گيري از مشاوره و سي‌دي‌هاي علمي مؤسسه آنها از بهمن ماه شروع به مطالعه کرده و در رشتۀ دندانپزشکي پذيرفته شده است؛ در حالي که فرد مورد نظر، سال بعد اصلاً مجاز به انتخاب رشته در رشته محل‌هاي روزانه و شبانه نشده بود و در رشتۀ علم اطلاعات و دانش‌شناسي (کتابداري) دانشگاه پيام‌نور يکي از شهرستان‌ها پذيرفته شده و رتبه اش هم از سال قبل بدتر شده بود !!

همچنين داوطلبي بود که بيش از ده سال کنکور مي‌داد و هر سال به اميد پذيرفته شدن در رشتۀ ايده‌آل خود، سراغ يکي از اين مؤسسات رفت و در نهايت نيز راضي به رفتن به رشته‌اي شد که با ايده‌آلش فاصله‌اي بسيار داشت؛ رشته‌اي که در همان سال اولي که کنکور مي‌داد نيز مي‌توانست پذيرفته شود !

حالا اگه به فکر انتخاب رشته افتادین و فکر میکنید توان کافی برای دوباره پشت کنکور ماندن رو ندارید و در مورد سایر رشته ها (لینک معرفی رشته های دانشگاهی) هم به اندازه کافی تحقیق کردید و علاقه مند شدین و احساس می کنید می تونید در اونا موفق بشید خیلی هم عالیه ،مهمه اینه که از خودتون راضی باشید و هیچوقت در آینده خودتون رو سرزنش نکنید.

– چگونه برای کنکور ۱۴۰۰ می توان پشت کنکور ماند و موفق شد؟

هر چند که ما معتقديم پشت کنکور ماندن و در رقابتي تنگاتنگ با داوطلباني با انگيزه شرکت کردن، کاري بسيار دشوار است، اما در عمل مي‌بينيم که تعدادي از داوطلبان مي‌توانند از پسِ اين مهم برآيند؛ افرادي که براي يک سال با يک برنامه‌ريزي دقيق مطالعه مي‌کنند، و اگر در آزمون‌هاي آزمايشي رتبۀ خوبي کسب نکردند، نااميد نمي‌شوند؛ افرادي که در اين يک سال، سراغ تلفن همراه، کامپيوتر، تفريح با دوستان و گشت و گذارهاي بدون برنامه نمي‌روند، و اگر استراحت يا تفريحي نيز دارند، کاملاً حساب شده است. اين دسته از داوطلبان، درس خواندنشان ريتم درست و منظمي دارد؛ نه اينکه شهريور و مهر را «بکوب» درس بخوانند و بهمن ماه خسته و دلزده باشند و بعضي از روزها يا هفته‌ها نيز نيم نگاهي نيز به کتاب‌هاي درسي خود نيندازند.

بيشتر اين داوطلبان، زماني که سال چهارم بودند، با مشکلي ناخواسته روبرو شدند و رتبه‌شان، برخلاف انتظار والدين يا آموزگارانشان، چهار رقمي شده است، و امسال با رفع مشکل مورد نظر، يا کنار آمدن و پذيرفتن آن، با همت بيشتري درس مي‌خوانند، و در نهايت نيز رتبه‌اي مطابق ميل خود کسب مي‌کنند. عده‌اي نيز روش درس خواندنشان اشتباه بوده است و اکنون با کسب تجربه‌اي يکساله، مي‌دانند که چگونه بايد مطالعه کنند و نگاه دقيق‌تري به ضعف‌هاي علمي و ناتوانايي‌هاي خود دارند.

اما اگر صادق باشيم، احتمال اينکه داوطلبي به خاطر ضعف علمي، رتبۀ پنج رقمي يا شش رقمي آورده باشد و طي يک سال مطالعه بتواند رتبه‌اي دو رقمي يا سه رقمي کسب کند، بسيار کم است.

پس بهتر است قبل از اينکه با اطمينان بگوييم امسال انتخاب رشته نمي‌کنم و خود را براي آزمون سراسري سال بعد آماده مي‌کنم، توانمندي‌هاي علمي و روحي خود را بسنجيم و به قول معروف، بي‌گدار به آب نزنيم که بهره‌اي از اين يک سال نخواهيم برد.

برخي از مؤسسات به ظاهر آموزشي، با تبليغات عجيب و غريب خود، داوطلبان را، با هر رتبه و سطح دانشي، به ماندن ترغيب مي‌کنند. آنها مي‌گويند شما با هر سطح علمي، اگر سال بعد در کلاس‌هاي ما ثبت‌نام کنيد يا کتاب‌ها و سي‌دي‌هاي ما را بخريد، در دانشگاه و رشتۀ مورد نظر خود حتماً پذيرفته مي‌شويد، و در تاييد سخنشان نيز آمارهاي ضد و نقيضي را ارايه مي‌دهند که چيزي جز دروغ نيست.

 

– نکات مهم برای کسانی که می خواهند برای کنکور 1400 پشت کنکور بمانند: 

1- خودت رو بخاطر سال اول کنکور و این حرفا دیگه سرزنش نکن،مهم از اینجا به بعدشه پس به خودت باور داشته باش.

2- انتظارات اطرافیان ازتون بیشتر میشه و تو بعضی جاها بدلیل درک نامناسب شما امکانش هست که بهتون تیکه بندازن و به قول معروف باید پوست کلفت باشید که این حرفا روتون تاثیر نگذاره.

3- سعی کن تو برنامه ریزیت یه ویرایش حسابی داشته باشی و اشتباهات سال اول کنکور رو دیگه تکرار نکنی.

4- خستگی و دلسردی نسبت و یا افکار عجیب و غریب میاد سراغتون که باید خیلی روحیه قوی و جنگنده ای داشته باشید.

5- از همون مرداد ماه دوباره شروع کن به درس خوندن و سعی کن حمایت خونواده رو هم بدست بیاری.

6- تلاشت رو چند برابر کن و مدام به خودت انگیزه  و روحیه بده در این راه پر فراز ونشیب،هیچوقت خسته نشو یادت نره که بخاطر چی پشت کنکوری هستی.

7- روی نقاط ضعفت و اشکالات درسی خیلی جدی کار کن.

8- اینم یادتون نره همواره دنبال علاقه تون باشید حالا هر رشته ای باشه ،مهم نیست که بقیه چی میگن ،مهم اینه که شما تصمیم گرفتید آدم موفقی بشید.

 

 

منابع : پی سی کنکور ،پیک سنجش

لینک کوتاه مطلب : https://p30konkor.com/?p=5365

ممکن است شما دوست داشته باشید
421 نظر
 1. محیا می گوید

  یاسمن خانم منم شرایط شما رو دارم اگه خواستین می تونیم با هم دیگه تا کنکور درس بخنیم .

 2. رضا می گوید

  سلام من سال ۹۹ اولین کنکورم رو دادم و الان بدون مشکل پشت کنکورم ولی اگه کنکور ۱۴۰۰قبول نشم باید برم سربازی فقط یه راه می مونه اونم ثبت نام دانشگاه و گرفتن مرخصی هست ولی من شنیدم که به این راحتی مرخصی نمیدن یا مثلا میگن ترم اول نمیشه مرخصی گرفت

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام رضا جان
   نه چرا به راحتی مرخصی ندن؟
   دانشگاه فقط پولش رو میخواد، حالا در اون حالت هم شما نهایتا یه ترم انتخاب واحد می کنید و سپس مرخصی می گیرید

 3. یاسمن می گوید

  سلام من سال اول کنکور دادم شدم ۳۷۰۰۰ سال دوم ۳۹۰۰۰ آوردم امسال سال سوممه و خوب نخوندم هدفم پزشکی ولی مشکل من اینه که وسواسم و درسا رو که میخونم مخصوصا زیست احساس میکنم دارم حفظ میکنم و اینکه مامان و بابام امسال رو آخرین سال هست که اجازه دادن کنکور شرکت کنم میترسم دوست ندارم رشته ی دیگه ای برم ولی از طرف دیگه ام مجبور شدم از برنامه قلم چی جا شم و برنامه خودم رو برم چطوری امسال ۱۰۰۰ بیارم حداقل کمک کنید بهم خواهش میکنم

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام یاسمن خانم گرامی
   بهترین راه اینه که شما از یه مشاور کمک بگیرید، چون باید از وضعیت مطالعاتی دروس شما اطلاع کافی داشته باشد تا بتواند راه حل بهتون پیشنهاد کند

 4. صادق جعفری می گوید

  سلام خسته نباشید .ببخشید فرضا اگه نخواهم از روش ثبت نام در دانشگاه های پیام نور و غیر دولتی استفاده کنم و امسال برای امتحان نهایی نوبت دوم در یکی دو درس غیبت کنم که امسال فارغ التحصیل نشوم و بخواهم در شهریور سال ۱۴۰۱،بعد از اعلام نتایج کنکور این درس ها رو پاس کنیم.مشکلی به وجود نمی آید.و آیا در این صورت جزو بزرگسالان محسوب می شوم؟؟چون قصد دارم برای عدم قبول شدن در رشته مورد نظرم در کنکور بیشتر از یک سال وقت داشته باشم و امسال از یکسال معافیت تحصیلی استفاده نکنم.و به این خاطر قصد دارم این روش انتخاب کنم چون در صورت دانشگاهی شدن شاید دو ترم مرخصی ندهند و در کنار آماده شدن برای کنکور باید دروس دانشگاهی رو هم مطالعه داشته باشیم و امتحان بدهیم.متشکر می شوم در این مورد منو راهنمایی کنید

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام صادق عزیز
   کلا شما از امسال خرداد یا شهریور ماه بسته به تاریخ تولد یکسال فرصت دارید،یعنی تا خرداد 1401 یا شهریور 1401 فرصت دارید،پس شما اگر خرداد یا شهریور هم فارغ التحصیل بشید باز همون یکسال وقت دارید برای پشت کنکور موندن بدون اینکه پیام نور ثبت نام کنید

 5. هدیه می گوید

  سلام روز بخیر من الآن دوزادهم رشته تربیت کودکم اولش فکر میکردم رشته خوبیه اما الآن میفهمم این رشته خیلی محدوده شما میدونین چه رشته هایی غیر از همین رشته میتونم برای دانشگاه برم؟چون کنکور نداره رشتم ، فکر میکنم همه ش با شرط معدله. معدلمم بالاست

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام هدیه خانم گرامی
   به زودی ثبت نام بدون کنکور ترم مهر 1400 شروع میشه
   دفترچه بدون کنکور برای سال قبل رو انتخاب کنید و رشته هایی که رو که تمایل دارید مشاهده کنید

 6. عاطفه می گوید

  سلام خسته نباشید من رشتم تربیت کودکه اما معدلم بالاس و پشیمونم از رشتم امسال دوازدهمم و کنکور انسانی شرکت میکنم اما چون رشتم انسانی نبوده واسم سخته به نظرتون یک سال پشت کنکوربمونم؟ چون واقعا هدفم فرهنگیانه و دوس دارم قبول شم

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام عاطفه خانم گرامی
   ابتدا یک دور کتب انسانی رو بررسی کنید،دروسی مثل عربی اختصاصی ادبیات اختصاصی فلسفه و منطقه اقتصاد روان شناسی ریاضی، اگر با این دروس ارتباط برقرار می کنید و این اراده رو در خودتون می بینید، می توانید این شانس و فرصت رو به خودتون بدید، البته ما از سایر شرایط شما اطلاع نداریم، پس بهتره با دید باز تصمیم گیری کنید

 7. منوچهر می گوید

  ببخشید بعضیا هم میگن که دو درس را موقتا پاس نکنیم و بعد از اینکه در رشته مورد نظرمون قبول شدیم اون دو درس رو پاس کنیم.آیا این قضیه درسته و برای خدمت سربازی مشکل ساز نمیشه؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام منوچهر عزیز
   این مورد رو قبلا داوطلبان انجام می دادند ولی الان شما از تاریخ فارغ التحصیلی سک سال وقت دارید پس مشکلی برای پشت کنکور موندن برای بار اول ندارید و نیازی به اینکار نیست

 8. منوچهر می گوید

  سلام و عرض ادب من دوازدهم هستم و رشته علوم تجربی هنوز دیپلمم رو اخذ نکردم.اگر مهلت ۱سال معافیت سربازی تمام شد،برای پشت کنکور ماندن مجدد در کل چه راه هایی وجود دارد؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   در کامنت قبلی پاسخ داده شد

نظــــر شما چیه ؟

نظرتون در رابطه با مطلب بالا چیه؟

1- نظرات بدون اسم تایید نمی شوند!

2- نظرات خود را به دور از توهین، تحقیر و تمسخر دیگران ارسال کنید.

3- نظرات شما پس از ارسال، حداکثر ظرف چند ساعت توسط مدیریت تائید خواهند شد.

نکته مهم : پاسخ به کامنت ها نظر قطعی نمی باشد و توصیه می شود حتما از منابع مرجع همچون سازمان سنجش، آموزش و پرورش و مراکز دانشگاهی اطمینان لازم را به عمل آورید.

یادت نره ! اسمت رو وارد کن

X   
[TITLE]