پشت کنکور ماندن برای کنکور 99 یا رفتن به دانشگاه؟ + نکات مهم

پشت کنکور ماندن برای ۹۹

پشت کنکور بمانم یا برم دانشگاه؟

پی سی کنکور : هنگام اعلام نتايج آزمون سراسري، يکي از مهم‌ترين دغدغه‌هاي داوطلباني که رتبۀ خوبي کسب نکرده‌اند، اين است که آيا با توجه به رتبۀ خود ، انتخاب رشته کنند يا برای سال 99 پشت کنکور بمانند.به نظر ما، انتخاب هر يک از اين راه‌ها به نوبه خود صحيح است؛ اما مهم اين است که با تامل و بررسي جوانب مختلف، انتخاب رشته شود تا داوطلب پس از يک سال، احساس پشيماني نکند و زمان، انرژي و سرمايه‌اش به هدر نرود.،به همین دلیل می خواهیم یک سری از نکات را در مورد پشت کنکور ماندن و یا انتخاب رشته و رفتن دانشگاه بگوییم ،پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

 

فهرست مطالب :

– چند سال می توانیم پشت کنکور بمانیم ؟

– سختی های پشت کنکور ماندن برای کنکور 99

– چگونه می توان برای کنکور 99 پشت کنکور ماند و موفق شد؟

– نکات مهم برای کسانی که می خواهند برای کنکور 99 پشت کنکور بمانند

 

چند سال می توانیم پشت کنکور بمانیم ؟

اگر می خواهید برای کنکور 99 پشت کنکور بمانید و داوطلب خانم هستید که هیچ محدودیتی ندارید،اما اگر داوطلب آقا هستید باز هم محدودیتی ندارید اما باید از نظر نظام وظیفه مشکلی نداشته باشید،که در این مورد توضیح کوتاهی خواهیم داد،شما برای پشت کنکوری ماندن سال اول مشکل ندارید ولی اگر بخواهید برای بار دوم پشت کنکور بمانید و یا حتی برای بار سوم پشت کنکور بمانید باید در یکی از دانشگاه های پیام نور و یا آزاد یا غیرانتفاعی ثبت نام کنید و به این شکل می توانید از معافیت تحصیلی استفاده و به محض قبولی در کنکور سراسری از دانشگاه پیام نور انصراف دهید،اطلاعات بیشتر را در مطلب قوانین معافیت تحصیلی برای دانش آموزان و پشت کنکوری ها را بخوانید

– پشت کنکور موندن برای کنکور 99 سخت است !

هر ساله تعداد قابل توجهي از داوطلبان، بعد از تعطيلات نوروزي تصميم مي‌گيرند که براي کنکور سال بعد آماده شوند و معتقدند که سال دوازدهم، به دليل حضور در مدرسه، زمان کافي را براي مطالعۀ دروس پايه و سال چهارم به صورت تستي نداشته‌اند، اما سال بعد مي‌توانند تمامِ وقت و همّ و غمّ خود را براي کنکور بگذارند. اين داوطلبان، ماه هاي آخر منتهي به آزمون سراسري را خوب درس نمي‌خوانند و مي‌گويند بعد از برگزاري کنکور، شروع به مطالعه خواهند کرد و يک سال فرصت براي مطالعه خواهند داشت. عده‌اي نيز بعد از اعلام نتايج کنکور 98 به اين نتيجه مي‌رسند که سال گذشته خوب مطالعه نکرده‌اند و به دليل نداشتن تجربۀ کافي، شيطنت نوجواني يا هر دليل ديگري، در حد توانايي‌هاي خود ظاهر نشده‌اند. آنها مي‌گويند وقتي در خانه هستيم و استرس امتحان‌هاي مدرسه را نداريم، مي‌توانيم ساعات بيشتري را صرف مطالعه کنيم و با مرور مرتب مطالب درسي و رفع نقاط ضعف خود، براي آزمون سراسري سال آينده به طور کامل آماده شويم.

داوطلباني که چنين ديدگاهي دارند، بيشتر در گروه آزمايشي علوم تجربي هستند؛ زيرا در ساير گروه‌ها داوطلبان مي‌توانند اگر رتبۀ مناسبي کسب نکردند، رشتۀ مورد نظر خود را در دانشگاه پيام‌نور، دانشگاه آزاد يا دانشگاه‌هاي غيرانتفاعي دنبال کنند؛ اما در رشته‌هاي پزشکي و پيراپزشکي، حتي در دانشگاه آزاد يا در پرديس‌هاي خودگردان دانشگاه‌هاي دولتي، داوطلب بايد رتبۀ قابل قبولي داشته باشد تا بتواند در اين قبيل از رشته‌ها ادامۀ تحصيل دهد.

نکته اينجاست داوطلبي که در حال حاضر رتبه‌اش در سهميه 30 هزار يا بيشتر شده است و مي‌خواهد به اميد قبولي در رشته‌هاي پزشکي در آزمون سراسري سال آينده درس بخواند، چقدر بايد مطالعه کند تا رتبۀ خود را 10 يا 15 برابر کاهش دهد؟! آيا داوطلبي که به اميد کنکور سال آينده مانده است، مي‌داند که با چه رقابت سنگين و فشرده اي روبروست؟!

از سوي ديگر، داوطلباني که امسال انتخاب رشته نمي‌کنند، همه به اميد قبولي در بهترين رشته‌هاي دانشگاهي، از رفتن به دانشگاه باز مانده و يک سال ديگر را صرف مطالعۀ دروس کرده‌اند. برخي از اين داوطلبان انگيزه بسياري دارند و با اينکه رتبه‌شان در حد قبولي در بسياري از رشته‌هاي دانشگاهي است، به اميد کسب رتبۀ عالي و پذيرش در رشتۀ ايده آل خود، مي‌خواهند سال آينده در آزمون سراسري شرکت کنند. حال يک داوطلب آزمون سراسري، که حتي در بعضي از دروس امتحاني‌اش نمرۀ منفي کسب کرده است، توان و روحيۀ رقابت با داوطلبان با انگيزه و پرتلاش ذکر شده را دارد يا فقط در عالم خيال فکر مي‌کند که مي‌تواند سال آينده در رشته‌اي ايده آل که مورد استقبال بيشتر داوطلبان است، قبول شود؟

متاسفانه در عمل مي‌بينيم که بسياري از داوطلبان در سال دومي که کنکور مي‌دهند، رتبه‌اي بدتر از سال اول کسب مي‌کنند. بسياري از آنها، برخلاف تصورشان، درس زيادي نمي‌خوانند؛ زيرا پرسش‌هاي کلاسي و امتحان‌هاي مدرسه حذف شده‌ است و آنها مجبور نيستند که به کسي پاسخگو باشند. همچنين اين افراد فکر مي‌کنند که فرصت زيادي دارند، و براي همين، منظم و با برنامه درس نمي‌خوانند و گاه ساعات مطالعه‌شان از دوراني که مدرسه مي‌رفتند نيز کمتر است.

برخي از داوطلبان نيز در جلسه برگزاري کنکور سراسري، اضطراب بيشتري را تجربه مي‌کنند؛ چون انتظار دارند که بعد از گذشت يک سال، حتماً در رشتۀ مورد نظر خود پذيرفته شوند، و وقتي پاسخ يک سؤال را نمي‌دانند، بسيار نگران و مضطرب مي‌شوند، و اضطراب زياد در کم کردن دقت و فراموش کردن مطالب درسي ، نقش مهمي دارد.

در اين ميان، برخي از مؤسسات به ظاهر آموزشي، با تبليغات عجيب و غريب خود، داوطلبان را، با هر رتبه و سطح دانشي، به ماندن ترغيب مي‌کنند. آنها مي‌گويند شما با هر سطح علمي، اگر سال بعد در کلاس‌هاي ما ثبت‌نام کنيد يا کتاب‌ها و سي دي‌هاي ما را بخريد، در دانشگاه و رشتۀ مورد نظر خود حتماً پذيرفته مي‌شويد، و در تاييد سخنشان نيز آمارهاي ضد و نقيضي را ارايه مي‌دهند که چيزي جز دروغ نيست.

به ياد دارم که چند سال پيش، يکي از اين مؤسسات در تبليغات گستردۀ خود اعلام کرده بود فردي که رتبۀ پنج رقمي داشته، با بهره گيري از مشاوره و سي‌دي‌هاي علمي مؤسسه آنها از بهمن ماه شروع به مطالعه کرده و در رشتۀ دندانپزشکي پذيرفته شده است؛ در حالي که فرد مورد نظر، سال بعد اصلاً مجاز به انتخاب رشته در رشته محل‌هاي روزانه و شبانه نشده بود و در رشتۀ علم اطلاعات و دانش‌شناسي (کتابداري) دانشگاه پيام‌نور يکي از شهرستان‌ها پذيرفته شده و رتبه اش هم از سال قبل بدتر شده بود !!

همچنين داوطلبي بود که بيش از ده سال کنکور مي‌داد و هر سال به اميد پذيرفته شدن در رشتۀ ايده‌آل خود، سراغ يکي از اين مؤسسات رفت و در نهايت نيز راضي به رفتن به رشته‌اي شد که با ايده‌آلش فاصله‌اي بسيار داشت؛ رشته‌اي که در همان سال اولي که کنکور مي‌داد نيز مي‌توانست پذيرفته شود !

حالا اگه به فکر انتخاب رشته افتادین و فکر میکنید توان کافی برای دوباره پشت کنکور ماندن رو ندارید و در مورد سایر رشته ها (لینک معرفی رشته های دانشگاهی) هم به اندازه کافی تحقیق کردید و علاقه مند شدین و احساس می کنید می تونید در اونا موفق بشید خیلی هم عالیه ،مهمه اینه که از خودتون راضی باشید و هیچوقت در آینده خودتون رو سرزنش نکنید.

– چگونه برای کنکور 99 می توان پشت کنکور ماند و موفق شد؟

هر چند که ما معتقديم پشت کنکور ماندن و در رقابتي تنگاتنگ با داوطلباني با انگيزه شرکت کردن، کاري بسيار دشوار است، اما در عمل مي‌بينيم که تعدادي از داوطلبان مي‌توانند از پسِ اين مهم برآيند؛ افرادي که براي يک سال با يک برنامه‌ريزي دقيق مطالعه مي‌کنند، و اگر در آزمون‌هاي آزمايشي رتبۀ خوبي کسب نکردند، نااميد نمي‌شوند؛ افرادي که در اين يک سال، سراغ تلفن همراه، کامپيوتر، تفريح با دوستان و گشت و گذارهاي بدون برنامه نمي‌روند، و اگر استراحت يا تفريحي نيز دارند، کاملاً حساب شده است. اين دسته از داوطلبان، درس خواندنشان ريتم درست و منظمي دارد؛ نه اينکه شهريور و مهر را «بکوب» درس بخوانند و بهمن ماه خسته و دلزده باشند و بعضي از روزها يا هفته‌ها نيز نيم نگاهي نيز به کتاب‌هاي درسي خود نيندازند.

بيشتر اين داوطلبان، زماني که سال چهارم بودند، با مشکلي ناخواسته روبرو شدند و رتبه‌شان، برخلاف انتظار والدين يا آموزگارانشان، چهار رقمي شده است، و امسال با رفع مشکل مورد نظر، يا کنار آمدن و پذيرفتن آن، با همت بيشتري درس مي‌خوانند، و در نهايت نيز رتبه‌اي مطابق ميل خود کسب مي‌کنند. عده‌اي نيز روش درس خواندنشان اشتباه بوده است و اکنون با کسب تجربه‌اي يکساله، مي‌دانند که چگونه بايد مطالعه کنند و نگاه دقيق‌تري به ضعف‌هاي علمي و ناتوانايي‌هاي خود دارند.

اما اگر صادق باشيم، احتمال اينکه داوطلبي به خاطر ضعف علمي، رتبۀ پنج رقمي يا شش رقمي آورده باشد و طي يک سال مطالعه بتواند رتبه‌اي دو رقمي يا سه رقمي کسب کند، بسيار کم است.

پس بهتر است قبل از اينکه با اطمينان بگوييم امسال انتخاب رشته نمي‌کنم و خود را براي آزمون سراسري سال بعد آماده مي‌کنم، توانمندي‌هاي علمي و روحي خود را بسنجيم و به قول معروف، بي‌گدار به آب نزنيم که بهره‌اي از اين يک سال نخواهيم برد.

برخي از مؤسسات به ظاهر آموزشي، با تبليغات عجيب و غريب خود، داوطلبان را، با هر رتبه و سطح دانشي، به ماندن ترغيب مي‌کنند. آنها مي‌گويند شما با هر سطح علمي، اگر سال بعد در کلاس‌هاي ما ثبت‌نام کنيد يا کتاب‌ها و سي‌دي‌هاي ما را بخريد، در دانشگاه و رشتۀ مورد نظر خود حتماً پذيرفته مي‌شويد، و در تاييد سخنشان نيز آمارهاي ضد و نقيضي را ارايه مي‌دهند که چيزي جز دروغ نيست.

 

– نکات مهم برای کسانی که می خواهند برای کنکور 99 پشت کنکور بمانند: 

1- خودت رو بخاطر سال اول کنکور و این حرفا دیگه سرزنش نکن،مهم از اینجا به بعدشه پس به خودت باور داشته باش.

2- انتظارات اطرافیان ازتون بیشتر میشه و تو بعضی جاها بدلیل درک نامناسب شما امکانش هست که بهتون تیکه بندازن و به قول معروف باید پوست کلفت باشید که این حرفا روتون تاثیر نگذاره.

3- سعی کن تو برنامه ریزیت یه ویرایش حسابی داشته باشی و اشتباهات سال اول کنکور رو دیگه تکرار نکنی.

4- خستگی و دلسردی نسبت و یا افکار عجیب و غریب میاد سراغتون که باید خیلی روحیه قوی و جنگنده ای داشته باشید.

5- از همون مرداد ماه دوباره شروع کن به درس خوندن و سعی کن حمایت خونواده رو هم بدست بیاری.

6- تلاشت رو چند برابر کن و مدام به خودت انگیزه  و روحیه بده در این راه پر فراز ونشیب،هیچوقت خسته نشو یادت نره که بخاطر چی پشت کنکوری هستی.

7- روی نقاط ضعفت و اشکالات درسی خیلی جدی کار کن.

8- اینم یادتون نره همواره دنبال علاقه تون باشید حالا هر رشته ای باشه ،مهم نیست که بقیه چی میگن ،مهم اینه که شما تصمیم گرفتید آدم موفقی بشید.

 

هم چنین پیشنهاد می کنیم از مطالب زیر هم که مربوط به کنکور 99 هستش، دیدن کنید  :

برنامه ریزی کنکور 99

– بهترین منابع کنکور 99

بهترین آزمون آزمایشی کنکور 99

تاثیر معدل در کنکور 99

روش مطالعه دروس کنکور 99

بودجه بندی کنکور 99

 

منابع : پی سی کنکور ،پیک سنجش

لینک کوتاه مطلب : https://p30konkor.com/?p=5365

ممکن است شما دوست داشته باشید
44 نظر
 1. سینا می گوید

  سلام من رشتم ریاضی بوده کنکور ۹۸ اولین کنکورم بود ولی اون رشته ای که دوست داشتم قبول نشدم و دوست دارم دوباره کنکور بدم ولی بعضی مشاوره های کنکوری میگن واسه رشته ریاضی ارزش نداره پشت کنکور باشی نظر شما چیه؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام سینا جان
   ما با این دوستان موافق نیستیم
   ولی شما اگر به این رشته علاقه دارید و هدف خودتون رو مشخص کردید حتما می توانید با پشتکار یکی از دانشگاه های خوب کشور قبول بشید ،لزوما دلیلی وجود نداره که همه دکتر و پرستار بشن همانطور که در ده سال اخیر به اشتباه همه رو به رشته های مهندسی تشویق می کردند، پس اولویت رو علاقه تون قرار بدید و بعدشم بازار کار رشته مورد نظر که با همت خودتون هم بستگی داره

 2. الف نون می گوید

  سلام خداقوت من سال ۹۵دیپلم کاردانی گرفتم امسال برای پیش انسانی( نظام قدیم)اقدام کردم برای کنکور۹۹میخواستم شرکت کنم من بایدنظام جدیدروبخونم یاقدیم رو میشه راهنماییم کنین ممنونم

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام الف نون جان
   سوال شما در قسمت انجمن پرسش و پاسخ سایت طرح شد که می توانید از لینک زیر ببینید :
   https://p30konkor.com/questions/question/%DA%A9%D8%A7%D8%B1%D8%AF%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D8%AF%D8%A7%D8%B1%D9%85%D8%8C%DA%A9%D8%AF%D8%A7%D9%85-%DA%A9%D9%86%DA%A9%D9%88%D8%B1-%D8%B1%D8%A7-%D8%B4%D8%B1%DA%A9%D8%AA-%DA%A9%D9%86%D9%85%D8%9F/

 3. الهه می گوید

  سلام خسته نباشید. من کنکور ۹۸ رو دادم اما به نتیجه نرسیدم و دارم برای کنکور ۹۹ میخونم . متاسفانه با خبر شدم تعدادی از کتاب ها اعم از دینی و فلسفه و منطق و ادبیات تعقیرات داشته !!
  نمیدونم درست هست یا نه؟
  و اگر تعقیرات داشته‌‌‌… باید از کجا کتاب های درسی جدید رو تهیه کنم!!!؟؟ممنون میشم پاسخگو باشید .

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام الهه خانم گرامی
   ابتدا ببینید که کتابفروشی ها و لوازم تحریرها این کتب رو به صورت تگی دارند و در صورت نبود بهتره کتب را دانلود و آن ها را چاپ کنید،سال چاپ برای این سه درسی که گفتید بهتره طبق زیر باشه :
   کتب دهم چاپ 96
   کتب یازدهم چاپ 97
   کتب یازدهم چاپ 98

   لینک دانلود کتب درسی :
   https://p30konkor.com/category/file-amozeshi/%da%a9%d8%aa%d8%a8-%d8%af%d8%b1%d8%b3%db%8c/

 4. Shaghayegh می گوید

  سلام خسته نباشيد من امسال سال سومم بود كه كنكور دادم رتبم خوب شد ولي نه در حدي كه ميخواستم پزشكي ازاد شهر خودمونم قبول شدم ولي راستش دلم خيلي راضي نيست البته ثبت نام كردم منتها موندم درحيني كه دانشگاه ميرم براي كنكور سال بعدم بخونم يا اصلا كلا بيخيال شم قبل اعلام نتايج ميگفتم اگه ازاد بيارم ميرم ترم اخر بهمن مرخصي ميگيرم ميخونم ولي الان با خودم ميگم پزشكي پزشكيه ديگه! اصلا انگيزمو از دست دادم

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام شقایق خانم گرامی
   در صورتی که از پس هزینه ها برمیایید که مشکلی نداره و همون پزشکی دانشگاه آزاد رو ادامه بدید، در غیر اینصورت شاید بهتر باشه دو ترم مرخصی بگیرید که البته دانشگاه موافقت کنه، چون با یک ترم مرخصی هم حقیقتا کار بسیار سختیه،در هر صورت بی انگیزه نباشید و رشته بسیار خوبی قبول شدید و نشون دادید که اگر بخواهید می توانید، نسبت به آینده دیدتون بلند باشه ،حتما در ادامه مسیر هم موفق خواهید شد

 5. دانیال می گوید

  سلام من دانشگاه پیام نور (صرفا براساس سوابق تحصیلی ) اینترنتی ثبت نام کردم و امروز برام پیام اومد که شما قبول شدید ولی من میخوام سال بعد دوباره کنکور بدم (99) . سوال من اینکه اگه باز سال بعد بخوام برم پیام نور مشکلی پیش نمیاد ؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام دانیال جان
   شما ثبت نام کنید یا ثبت نام نکنید می توانید سال آینده کنکور بدید و برای پذیرش دوباره هم هیچ مشکلی وجود نداره

 6. سدنا می گوید

  سلام من متولد ۷۴میخام کنکور ۹۹شرکت کنم پشت کنکوری هستم وبه کتابای نظام قدیم عادت کردم بنظرتون کنکور نظام قدیم بهتر یا جدید اگه جدید بهتر تا کتاباشو بخرم

 7. مینا می گوید

  با سلام. این خبر که بچه های نظام قدیم میتونن آزمون نظام جدید رو بدن موثقه؟؟؟؟ اگه خود سنجش اعلام کرده چرا تو سایتش نیس؟ نکنه نتونیم بدیم؟؟ تورو خدا جواب بدید.. با تشکر

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام مینا خانم گرامی
   بله تا 95 درصد موثقه ،مصاحبه رئیس سازمان سنجش و نمایندگان و چاپ شده در نشریه پیک سنجش + پاسخ سایت سنجش در این رابطه،می توانید منتظر اطلاعیه بمانید و یا اینکه سریعتر شروع به مطالعه کنید
   مطلب زیر را بخوانید :
   https://p30konkor.com/%d8%b7%d8%b1%d8%ad-%d8%af%d9%88-%d9%86%d9%88%d8%b9-%d8%b3%d9%88%d8%a7%d9%84-%d8%af%d8%b1-%da%a9%d9%86%da%a9%d9%88%d8%b1-99/

  2. نازنین می گوید

   سلام من نظام قدیم رشته تجربی هستم .امسال رتبم4200بود.اگه پشت بمونم سال بعد میتونم پزشکی قبول بشم؟؟

   1. پی سی کنکور می گوید

    سلام نازنین خانم گرامی
    اگر بخواهید و تلاش کنید و نقاط ضعف سال گذشته تون رو برطرف کنید بله امیدوار باشید

 8. رویا می گوید

  سلام دخترم پردیس شهر خودمون قبول شده شاگرد زرنگیه سه سال تراز ۷۰۰۰تا ۷۲۰۰ قلمچی داشت .پدرش براش انتخاب رشته کرد و پردیس ها رو زد و اول شهر خودمون رو زد.الان هرکار می کنیم می گه من پردیس نمی رم و یک ماهه شروع کرده و داره پایه اشو جمع بندی می کنه .من وپدرش به شدت نگران این هستیم که خدای نکرده سال بعد نتونه از پس کنکور بربیاد و همین رو هم از دست بده .شرایط مرخصی پردیس خیلی ناجوره باید ۸۰ تومن سفته بدیم و شهریه کامل دو ترم رو هم بدیم.می ترسم براش مرخصی بگیرم و سال بعد اگه روزانه قبول بشه نتونم مدارکش رو از دانشگاه پس بگیرم.تو برزخیم چکار کنیم .خواهشا جواب بدید.

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام رویا خانم گرامی
   انصراف از پردیس هم یکم دردسر خودش رو شاید داشته باشه ولی جای نگرانی نیست،کلا برای دانشگاهی پولی نباید برای انصراف با مشکلی مواجه بشید،انشاالله طی هفته ی آینده مطلب جامعی را در رابطه منتشر خواهیم کرد

 9. مهرداد می گوید

  سلام من با یه رتبه ی متوسطی از شبانه ی مهندسی نقشه برداری قبول شدم ولی متاسفانه از هرکسی در مورد رشته ام سوال میکنم یه جورایی منو دلسرد میکنند و میگن میتونی برا کنکور سال بعد آماده شی و رشته ای بهتر از این و از روزانه اش قبول شی. خواستم بدونم نظر شما در این مورد چیه؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام مهرداد جان
   یکی از رشه هایی هست که محاسباتی هست و باید در دروس ریاضی قوی باشید،به هر حال بازار کار رشته های ریاضی هم اگر بستگی به تلاش خودتون داره که اگر باسواد باشید قطعا بدون کار نخواهید ماند،بهتره ببینید آیا به این رشته علاقه دارید و اگر توانستید نظرات فارغ التحصیلان این رشته را جویا شوید

 10. Eli می گوید

  سلام من امسال سال اولی بود ک کنکور میدادم و رتبم سی هزار شد مجاز ب انتخاب رشته دولتی شدم ولی هیچی قبول نشدم و مردد هستم ک بمونم برا سال بعد با توجه به ضعف در درسهای فیزیک و شیمی و ریاضی البته متوسط درس میخوندم و تلاشم کم بود میترسم واقعا نمیتونم تصمیم بگیرم لطفا تجربیاتتون رو در اختیارم قرار بدید ممنون میشم

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام الی خانم گرامی
   به هر حال قبولی برای کنکور نیازمند برنامه ریزی و تلاش چند برابری هستش،یه جور ریسک هستش،اگر این توان رو در خودتون می بینید و هدف دارید که حتما در یک رشته خوب پذیرش بشید و نقاط ضعفتون رو در دروس تخصصی که گفتید برطرف کنید حالا چه با کتب کمک آموزشی یا کلاس و در کل از انگیزه کافی برخوردارید می توانید پشت کنکور بمانید، در غیر این صورت به رشته های دیگه می توانید فکر کنید و پشت کنکور نمانید

 11. مهدی می گوید

  سلام
  من امسال یعنی کنکور۹۸نظام جدیدرشته انسانی کنکوردارم حالابه دلایلی نتونستم رشته دلخواهم قبول شم ومیخوام دوباره سال۹۹کنکورانسانی بدم ولی دروس فلسفه ومنطق کلاعوض شدن من نمی دونم بایدکتابای خودموبخونم یاچاپ جدید؟؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام مهدی جان
   برای دروسی که زیاد تغییر کردند پیشنهاد میشه از چاپ جدید استفاده کنید

 12. مسعود می گوید

  سلام من مسعود هستم و یه سوال دارم من با رتبه ۷۴ هزار سال ۹۸ هیچی قبول نشدم اگه سال بعد بمونم حداقل میتونم پرستاری رو بیارم .

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام مسعود جان
   همه چیز بستگی به خودتون داره و تلاشتون،هیچ کسی نمیتونه پیش بینی کنه

  2. رها می گوید

   سلام اگه بخواهی و درست بخونی قطعا رتبت عالی میشع

 13. علی می گوید

  سلام دوباره
  من امسال دانشگاه روزانه بیرجند قبول شدم میخوام دوباره سال بعد کنکور بدم از انتخاب روزانه محرومم فقط و میتونم شبانه و پیام نور برم؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام علی جان
   بله فقط از روزانه سال بعد محروم هستید و سایر دانشگاه ها رو میتونید انتخاب کنید

 14. علی می گوید

  سلام خسته نباشید من شهریور امتحان دادم احتمالا باز هم قبول نشم اگه تو انتخاب رشته روزانه قبول بشم و نتونم برم سال بعد هم محروم میشم یا خیر ؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام علی جان
   اگر روزانه قبول بشید و نتونید ثبت نام کنید از روزانه سال بعد محروم هستید

   1. محمدحسین می گوید

    سلام خسته نباشید میشه یه توضیح راجع به درسای نظام جدیدی که فرق کردن بدید که بدونیم باید واسه کدوم درس ها کتاب جدید بخریم یا واسه کدوم درس ها همون کتاب های قدیممون کافیه. من نظام جدید هستم

    1. پی سی کنکور می گوید

     سلام محمد حسین عزیز
     چشم تا اواخر هفته آینده اطلاع رسانی خواهیم کرد

 15. نفس می گوید

  سلام☺✋:
  من امسال به دلایلی کنکور رو…
  21 هزار شودم دیگه حالا خودتون سه نقطه رو به سلیقه خودتون پر کنید. میخوام امسال پشت کنکور بمونم☺
  دلایل: 1.امسال اگه برم مجبورم برم معماری غیر انتفاعی یا ازاد که همه میگن عمر تلف کردنه2.من سال پیش خیلی کم درس خواندم3.موقعیت اجتماعی پایین این دانشگاه ها 4.یک سال که چیزی نیست
  حالا بنظر شما کدوم راه رو انتخاوب کنم؟
  1. پشت کنکور تجربی بمانم واسه❤ دندان❤ یا ❤دارو❤ اگرم نشود مهم نی میرم فیزیوترابی و رادیولوژی و بینایی و شنوایی سنجی و بقیه پیرا پزشکی ها… تو دانشگاه فردوسی بلا خر بازار کار اینا هم از رشته های ریاضی بهتر و خانوما رو هم بیشتر تحویل میگیرن
  2.پشت کنکور ریاضی رشته خودم بمونم واسه اوردن رشته مورد علاقم یعنی❤ معماری❤ توی داشگاه تهران یا فردوسی مشهد چون شهرستان نمیزارن برم
  دلایلم واسه 1: 1.کمی علاقه البته نه به انداز معماری2.بازار کار خوب 3. تحول گرفتن خانم ها 4. مو قعیت اجتماعی بالا5. هزینش نسبت به رشته معماری خیلی کم تر
  دلایلم واسه 2: 1. عشق 2. تحویل گرفتن خانوما در این رشته در مقایسه بقیه رشته های ریاضی
  از همه کسایی که کمکم میکنن ی دنیا ممنونم❤

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام نفس خانم گرامی
   اول اینکه ببینید علاقه تون چیه؟! ، و اما اینکه از ریاضی به تجربی میاین ، طبیعتا باید برای درسی مانند زیست شناسی وقت زیادی بگذارید ،و واضحه هر کس تلاش کنه به چیزی که میخواد میرسه،ما پیشنهادمون اینه که شما علاقه شخصی تون رو در نظر بگیرید و بعد از اون بازار کار رشته ها رو ، اما به این نکته هم توجه داشته باشید که امروزه اگر در رشته خودتون موفق و به اصطلاح آدم باسوادی باشید بازارکار برای شما فراهم هستش

 16. panah می گوید

  سلامم میش لطفا من و رو هم راهنمایی کنین من فارغ التحصیل رشته تجربی نظام قدیم هستم سال 92،فقط ی بار کنکور دادم ،و 5 سال از درس فاصله داشتم و امسال خیلی دوس دارم ادامه تحصیل بدم فقط ی مشکل هم هس اینک من 3 تا از درسارو افتادم باید چیکار کنم ،میشه در این رابطه من و کامل راهنمایی کنید ممنون

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام پناه خانم گرامی
   شما همون سه درس رو در دوازدهم پاس می کنید و پیشنهاد می کنیم دی ماه فرصت مناسبیه و استفاده کنید
   و بهتره کنکور نظام جدید ثبت نام کنید

 17. مرتضی می گوید

  سلام من سال 98اولین کنکورم بوده و می خوام واسه سال بعد پشت کنکور بمونم اما چند روز پیش یه پیامکی از پلیس+10برام اومد که سنوات تحصیلی شما به پایان رسیده وبرای ادامه تحصیل باید برگه ای از دانشگاه تون برای پلیس بیاورید در غیر این صورت مجاز به ادامه تحصیل نخواهی بود میشه بهم بگین یعنی چی، یعنی نمی تونم یه سال دیگه بمونم پشت کنکور بمونم مگه هر نفر حق نداره حداقل یک سال بدون هیچ مشکلی پشت کنکور بمونه

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام مرتضی جان
   چرا معمولا تا دو بار بدون مشکل تا سن 20 سالگی میتونند کنکور بدن،ولی خب معیار قوانین نظام وطیفه هستش،بهتره اگر تغییری انجام گرفته مراجعه حضوری داشته باشید به نظام وظیفه و سوال کنید در این رابطه،و سعی کنید از دو شعبه پلیس +10 در شهرتان سوال کنید که مطمئن شوید و اگر گفتند که نیاز حتمی است که می توانید در دانشگاه پیام نور یا آزاد ثبت نام کنید و مرخضی تحصیلی بگیرید

 18. پروانه می گوید

  سلام خسته نباشید میخواستم بدونم اون فرم و مدارکی ک باید به گزینش آموزش و پرورش باید بفرستیم چی هستش و وقتش کی هست و میتونیم بدیم به مدرسه اونا بفرستن یا باید خودمون ختما بفرستیم؟میشه توضیح بدین کامل ممنونم

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام پروانه خانم گرامی
   به هر حال شما میخواید استخدام بشید،و باید یه فرم هایی رو پر کنید،این فرم ها هم شامل مشخصات شخصی تون هست که خودتون در آموزش و پرورش شهرتون پر می کنید، و وقتش هم پس از اعلام نتایج اولیه هست،که از چند روز آینده احتمالا نتایج اولیه مشخص میشه

 19. ماهورا می گوید

  باسلام.خواهش می کنم ازهرراهی که شده ازسازمان سنجش بخواهیدخیلی سریع درباره نظام قدیمیهاوتعیین وتکلیفشان که ایامثل امسال همان شیوه پنجاه درصدسهمیه است یاکمتر.ازمطالب بسیاراموزنده ودقیق متشکریم.

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام دوست عزیز
   سپاس از همراهی شما با پی سی کنکور
   در حال حاضر سهمیه اختصاصی به نظام قدیم یا جدید تعلق نگرفته است برای سال آینده هم خیلی بعیده که بخواهند داوطلبان این دو نظام را از هم جدا کنند

  2. پر از استرس می گوید

   سلام،خدا قوت.بلاخره حق انتخابه چی شد!! میتونیم نظام جدید بدیم یا نه؟این همه هزینه کردیم برنامه ریزی کردیم،واقعا خیلی دارن استرس میدن. لااقل شما صدای ما رو برسونید،ما رو از بلاتکلیفی در بیارید. ازتون خواهش میکنم پیگیری کنید

نظــــر شما چیه ؟

نظرتون در رابطه با مطلب بالا چیه؟

نظرات شما پس از ارسال،حداکثر ظرف چند ساعت توسط مدیریت تائید خواهند شد

* مهم : لطفا هر گونه بحث و سوال غیر مرتبط با مطلب فوق را تنها در انجمن پرسش و پاسخ پی سی کنکور مطرح کنید.

*ورود به صفحه ارسال سوال*