تام لندکلاسینوتام لند

اخبار کنکور
اخبار دانش آموزی
مشاوره کنکور
سوالات کنکور
جزوات آموزشی
امتحانات نهایی

پشت کنکور ماندن برای کنکور 1400 یا رفتن به دانشگاه؟ + نکات مهم

پشت کنکور ماندن برای ۱۴۰۰

پشت کنکور بمانم یا برم دانشگاه؟

پشت کنکور ماندن برای کنکور 1400 یا رفتن به دانشگاه؟ ؛ هنگام اعلام نتايج کنکور سراسری، يکي از مهم‌ترين دغدغه‌های داوطلبانی که رتبه خوبی کسب نکرده‌اند، اين است که آيا با توجه به رتبه خود ، انتخاب رشته کنند يا برای سال 1400 پشت کنکور بمانند.

به نظر ما، انتخاب هر يک از اين راه‌ها به نوبه خود صحيح است؛ اما مهم اين است که با تامل و بررسي جوانب مختلف، انتخاب رشته شود تا داوطلب پس از يک سال، احساس پشيماني نکند و زمان، انرژي و سرمايه‌اش به هدر نرود. به همین دلیل می خواهیم یک سری از نکات را در مورد پشت کنکور ماندن و یا انتخاب رشته و رفتن دانشگاه بگوییم ،پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

 

فهرست مطالب :

– چند سال می توانیم پشت کنکور بمانیم ؟

– سختی های پشت کنکور ماندن برای کنکور ۱۴۰۰

– چگونه می توان برای کنکور 99 پشت کنکور ماند و موفق شد؟

– نکات مهم برای کسانی که می خواهند برای کنکور 1400 پشت کنکور بمانند

 

چند سال می توانیم پشت کنکور بمانیم ؟

اگر می خواهید برای کنکور 1400 پشت کنکور بمانید و داوطلب خانم هستید که هیچ محدودیتی ندارید،اما اگر داوطلب آقا هستید باز هم محدودیتی ندارید اما باید از نظر نظام وظیفه مشکلی نداشته باشید،که در این مورد توضیح کوتاهی خواهیم داد،شما برای پشت کنکوری ماندن سال اول مشکل ندارید ولی اگر بخواهید برای بار دوم پشت کنکور بمانید و یا حتی برای بار سوم پشت کنکور بمانید باید در یکی از دانشگاه های پیام نور و یا آزاد یا غیرانتفاعی ثبت نام کنید و به این شکل می توانید از معافیت تحصیلی استفاده و به محض قبولی در کنکور سراسری از دانشگاه پیام نور انصراف دهید،اطلاعات بیشتر را در مطلب قوانین معافیت تحصیلی برای دانش آموزان و پشت کنکوری ها را بخوانید

 

– پشت کنکور موندن برای کنکور 1400 سخت است !

هر ساله تعداد قابل توجهي از داوطلبان، بعد از تعطيلات نوروزي تصميم مي‌گيرند که براي کنکور سال بعد آماده شوند و معتقدند که سال دوازدهم، به دليل حضور در مدرسه، زمان کافي را براي مطالعۀ دروس پايه و سال چهارم به صورت تستي نداشته‌اند، اما سال بعد مي‌توانند تمامِ وقت و همّ و غمّ خود را براي کنکور بگذارند. اين داوطلبان، ماه هاي آخر منتهي به آزمون سراسري را خوب درس نمي‌خوانند و مي‌گويند بعد از برگزاري کنکور، شروع به مطالعه خواهند کرد و يک سال فرصت براي مطالعه خواهند داشت. عده‌اي نيز بعد از اعلام نتايج کنکور 99 به اين نتيجه مي‌رسند که سال گذشته خوب مطالعه نکرده‌اند و به دليل نداشتن تجربۀ کافي، شيطنت نوجواني يا هر دليل ديگري، در حد توانايي‌هاي خود ظاهر نشده‌اند. آنها مي‌گويند وقتي در خانه هستيم و استرس امتحان‌هاي مدرسه را نداريم، مي‌توانيم ساعات بيشتري را صرف مطالعه کنيم و با مرور مرتب مطالب درسي و رفع نقاط ضعف خود، براي آزمون سراسري سال آينده به طور کامل آماده شويم.

داوطلباني که چنين ديدگاهي دارند، بيشتر در گروه آزمايشي علوم تجربي هستند؛ زيرا در ساير گروه‌ها داوطلبان مي‌توانند اگر رتبۀ مناسبي کسب نکردند، رشتۀ مورد نظر خود را در دانشگاه پيام‌نور، دانشگاه آزاد يا دانشگاه‌هاي غيرانتفاعي دنبال کنند؛ اما در رشته‌هاي پزشکي و پيراپزشکي، حتي در دانشگاه آزاد يا در پرديس‌هاي خودگردان دانشگاه‌هاي دولتي، داوطلب بايد رتبۀ قابل قبولي داشته باشد تا بتواند در اين قبيل از رشته‌ها ادامۀ تحصيل دهد.

نکته اينجاست داوطلبي که در حال حاضر رتبه‌اش در سهميه 30 هزار يا بيشتر شده است و مي‌خواهد به اميد قبولي در رشته‌هاي پزشکي در آزمون سراسري سال آينده درس بخواند، چقدر بايد مطالعه کند تا رتبۀ خود را 10 يا 15 برابر کاهش دهد؟! آيا داوطلبي که به اميد کنکور سال آينده مانده است، مي‌داند که با چه رقابت سنگين و فشرده اي روبروست؟!

از سوي ديگر، داوطلباني که امسال انتخاب رشته نمي‌کنند، همه به اميد قبولي در بهترين رشته‌هاي دانشگاهي، از رفتن به دانشگاه باز مانده و يک سال ديگر را صرف مطالعۀ دروس کرده‌اند. برخي از اين داوطلبان انگيزه بسياري دارند و با اينکه رتبه‌شان در حد قبولي در بسياري از رشته‌هاي دانشگاهي است، به اميد کسب رتبۀ عالي و پذيرش در رشتۀ ايده آل خود، مي‌خواهند سال آينده در آزمون سراسري شرکت کنند. حال يک داوطلب آزمون سراسري، که حتي در بعضي از دروس امتحاني‌اش نمرۀ منفي کسب کرده است، توان و روحيۀ رقابت با داوطلبان با انگيزه و پرتلاش ذکر شده را دارد يا فقط در عالم خيال فکر مي‌کند که مي‌تواند سال آينده در رشته‌اي ايده آل که مورد استقبال بيشتر داوطلبان است، قبول شود؟

متاسفانه در عمل مي‌بينيم که بسياري از داوطلبان در سال دومي که کنکور مي‌دهند، رتبه‌اي بدتر از سال اول کسب مي‌کنند. بسياري از آنها، برخلاف تصورشان، درس زيادي نمي‌خوانند؛ زيرا پرسش‌هاي کلاسي و امتحان‌هاي مدرسه حذف شده‌ است و آنها مجبور نيستند که به کسي پاسخگو باشند. همچنين اين افراد فکر مي‌کنند که فرصت زيادي دارند، و براي همين، منظم و با برنامه درس نمي‌خوانند و گاه ساعات مطالعه‌شان از دوراني که مدرسه مي‌رفتند نيز کمتر است.

برخي از داوطلبان نيز در جلسه برگزاري کنکور سراسري، اضطراب بيشتري را تجربه مي‌کنند؛ چون انتظار دارند که بعد از گذشت يک سال، حتماً در رشتۀ مورد نظر خود پذيرفته شوند، و وقتي پاسخ يک سؤال را نمي‌دانند، بسيار نگران و مضطرب مي‌شوند، و اضطراب زياد در کم کردن دقت و فراموش کردن مطالب درسي ، نقش مهمي دارد.

در اين ميان، برخي از مؤسسات به ظاهر آموزشي، با تبليغات عجيب و غريب خود، داوطلبان را، با هر رتبه و سطح دانشي، به ماندن ترغيب مي‌کنند. آنها مي‌گويند شما با هر سطح علمي، اگر سال بعد در کلاس‌هاي ما ثبت‌نام کنيد يا کتاب‌ها و سي دي‌هاي ما را بخريد، در دانشگاه و رشتۀ مورد نظر خود حتماً پذيرفته مي‌شويد، و در تاييد سخنشان نيز آمارهاي ضد و نقيضي را ارايه مي‌دهند که چيزي جز دروغ نيست.

به ياد دارم که چند سال پيش، يکي از اين مؤسسات در تبليغات گستردۀ خود اعلام کرده بود فردي که رتبۀ پنج رقمي داشته، با بهره گيري از مشاوره و سي‌دي‌هاي علمي مؤسسه آنها از بهمن ماه شروع به مطالعه کرده و در رشتۀ دندانپزشکي پذيرفته شده است؛ در حالي که فرد مورد نظر، سال بعد اصلاً مجاز به انتخاب رشته در رشته محل‌هاي روزانه و شبانه نشده بود و در رشتۀ علم اطلاعات و دانش‌شناسي (کتابداري) دانشگاه پيام‌نور يکي از شهرستان‌ها پذيرفته شده و رتبه اش هم از سال قبل بدتر شده بود !!

همچنين داوطلبي بود که بيش از ده سال کنکور مي‌داد و هر سال به اميد پذيرفته شدن در رشتۀ ايده‌آل خود، سراغ يکي از اين مؤسسات رفت و در نهايت نيز راضي به رفتن به رشته‌اي شد که با ايده‌آلش فاصله‌اي بسيار داشت؛ رشته‌اي که در همان سال اولي که کنکور مي‌داد نيز مي‌توانست پذيرفته شود !

حالا اگه به فکر انتخاب رشته افتادین و فکر میکنید توان کافی برای دوباره پشت کنکور ماندن رو ندارید و در مورد سایر رشته ها (لینک معرفی رشته های دانشگاهی) هم به اندازه کافی تحقیق کردید و علاقه مند شدین و احساس می کنید می تونید در اونا موفق بشید خیلی هم عالیه ،مهمه اینه که از خودتون راضی باشید و هیچوقت در آینده خودتون رو سرزنش نکنید.

– چگونه برای کنکور ۱۴۰۰ می توان پشت کنکور ماند و موفق شد؟

هر چند که ما معتقديم پشت کنکور ماندن و در رقابتي تنگاتنگ با داوطلباني با انگيزه شرکت کردن، کاري بسيار دشوار است، اما در عمل مي‌بينيم که تعدادي از داوطلبان مي‌توانند از پسِ اين مهم برآيند؛ افرادي که براي يک سال با يک برنامه‌ريزي دقيق مطالعه مي‌کنند، و اگر در آزمون‌هاي آزمايشي رتبۀ خوبي کسب نکردند، نااميد نمي‌شوند؛ افرادي که در اين يک سال، سراغ تلفن همراه، کامپيوتر، تفريح با دوستان و گشت و گذارهاي بدون برنامه نمي‌روند، و اگر استراحت يا تفريحي نيز دارند، کاملاً حساب شده است. اين دسته از داوطلبان، درس خواندنشان ريتم درست و منظمي دارد؛ نه اينکه شهريور و مهر را «بکوب» درس بخوانند و بهمن ماه خسته و دلزده باشند و بعضي از روزها يا هفته‌ها نيز نيم نگاهي نيز به کتاب‌هاي درسي خود نيندازند.

بيشتر اين داوطلبان، زماني که سال چهارم بودند، با مشکلي ناخواسته روبرو شدند و رتبه‌شان، برخلاف انتظار والدين يا آموزگارانشان، چهار رقمي شده است، و امسال با رفع مشکل مورد نظر، يا کنار آمدن و پذيرفتن آن، با همت بيشتري درس مي‌خوانند، و در نهايت نيز رتبه‌اي مطابق ميل خود کسب مي‌کنند. عده‌اي نيز روش درس خواندنشان اشتباه بوده است و اکنون با کسب تجربه‌اي يکساله، مي‌دانند که چگونه بايد مطالعه کنند و نگاه دقيق‌تري به ضعف‌هاي علمي و ناتوانايي‌هاي خود دارند.

اما اگر صادق باشيم، احتمال اينکه داوطلبي به خاطر ضعف علمي، رتبۀ پنج رقمي يا شش رقمي آورده باشد و طي يک سال مطالعه بتواند رتبه‌اي دو رقمي يا سه رقمي کسب کند، بسيار کم است.

پس بهتر است قبل از اينکه با اطمينان بگوييم امسال انتخاب رشته نمي‌کنم و خود را براي آزمون سراسري سال بعد آماده مي‌کنم، توانمندي‌هاي علمي و روحي خود را بسنجيم و به قول معروف، بي‌گدار به آب نزنيم که بهره‌اي از اين يک سال نخواهيم برد.

برخي از مؤسسات به ظاهر آموزشي، با تبليغات عجيب و غريب خود، داوطلبان را، با هر رتبه و سطح دانشي، به ماندن ترغيب مي‌کنند. آنها مي‌گويند شما با هر سطح علمي، اگر سال بعد در کلاس‌هاي ما ثبت‌نام کنيد يا کتاب‌ها و سي‌دي‌هاي ما را بخريد، در دانشگاه و رشتۀ مورد نظر خود حتماً پذيرفته مي‌شويد، و در تاييد سخنشان نيز آمارهاي ضد و نقيضي را ارايه مي‌دهند که چيزي جز دروغ نيست.

 

– نکات مهم برای کسانی که می خواهند برای کنکور 1400 پشت کنکور بمانند: 

1- خودت رو بخاطر سال اول کنکور و این حرفا دیگه سرزنش نکن،مهم از اینجا به بعدشه پس به خودت باور داشته باش.

2- انتظارات اطرافیان ازتون بیشتر میشه و تو بعضی جاها بدلیل درک نامناسب شما امکانش هست که بهتون تیکه بندازن و به قول معروف باید پوست کلفت باشید که این حرفا روتون تاثیر نگذاره.

3- سعی کن تو برنامه ریزیت یه ویرایش حسابی داشته باشی و اشتباهات سال اول کنکور رو دیگه تکرار نکنی.

4- خستگی و دلسردی نسبت و یا افکار عجیب و غریب میاد سراغتون که باید خیلی روحیه قوی و جنگنده ای داشته باشید.

5- از همون مرداد ماه دوباره شروع کن به درس خوندن و سعی کن حمایت خونواده رو هم بدست بیاری.

6- تلاشت رو چند برابر کن و مدام به خودت انگیزه  و روحیه بده در این راه پر فراز ونشیب،هیچوقت خسته نشو یادت نره که بخاطر چی پشت کنکوری هستی.

7- روی نقاط ضعفت و اشکالات درسی خیلی جدی کار کن.

8- اینم یادتون نره همواره دنبال علاقه تون باشید حالا هر رشته ای باشه ،مهم نیست که بقیه چی میگن ،مهم اینه که شما تصمیم گرفتید آدم موفقی بشید.

 

 

منابع : پی سی کنکور ، نشریه پیک سنجش -عکس از خبرگزاری ایسنا

لینک کوتاه مطلب : https://p30konkor.com/?p=5365

ممکن است شما دوست داشته باشید
467 نظر
 1. حمید می گوید

  سلان تا رتبه چند هزار میشه پزشکی ازاد .مازاد بین الملل و…خوند
  تو منطقه 3

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام
   اطلاعی نداریم، عذرخواهی می کنیم

 2. آرمان می گوید

  سلام
  یه پسرم که سال اولم بود(یه سال جهشی زدم هنوز ۱۷ سالمه البته) ، پایه قوی داشتم (میانگین تراز ۶۶۰۰) ولی امسال از اول سال درگیر حواشی و دیدن فیلم و سریال شدم و فقط ۶۰ روز آخر رو خوندم و رتبم ۱۱۰۰۰ منطقه شد ، راستش نمیدونم بمونم یا برم ، خانواده خیلی شوکه و ناامید شدن چون میخواستن سه رقمی بشم و البته اگه خوب میخوندم شاید میشد… ، از یه جهت میدونم که اگه بمونم رتبم میتونه خیلی بهتر بشه ولی الان خیلی خیلی ناراحتم از بابت بلایی که سر خودم آوردم و این ناراحتی هر روز میاد سراغم و اعصابمو به هم میریزه و خیلی میترسم که نتونم همون خود قدیمیم بشم و باز شکست بخورم ، ولی یه امیدی ته دلمه بشم همون کسی که قبلا بودم ، همون پسری که جزو رتبه های اول تیزهوشان بود همونی که نتونستن براش معنی نداشت و میجنگید ، ولی با این حال مطمئن نیستم که بتونم یه سال دیگه این کتابا رو تحمل کنم ، یه سال دیگه کامل تو خونه… و البته رفتن به یه رشته پرستاری و راحت شدن از دست کنکور آدمو وسوسه میکنه ولی از یه طرف دیگه بازم من کسی نبودم که به پرستاری قانع شم و در حد اون باشم ، چون کسایی که آخر یازدهم از من ضعیف تر بودن الان رتبشون زیر ۵۰۰ شده و نمیتونم جلو اونا کم بیارم به دلایلی (و راستش من به شغلای هیجانی ، یه چیزی تو مایه های کارآگاه بودن(البته تو خارج کشور چنین چیزی ممکن بود و الان نیست) علاقه دارم و اینکه اومدم تجربی بیشتر از رو اجباره) ، خیلی با خودم درگیر و دودلم ، حتی الان نمیدونم چرا دارم اینو مینویسم ، فقط امیدوارم یه پیشنهادی ، حرفی چیزی داشته باشید که بتونه یکم کمکم کنه

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام
   آرمان عزیز
   عذرخواهیم بابت تاخیر در پاسخ
   لطفا در صورت نیاز اطلاع بدید تا راهنمایی کنیم

 3. مرضیه می گوید

  سلام خسته نباشید میخواستم بدونم رشته فوریت های پزشکی برای خانم ها چطور است وایا ارزش دارد که این رشته را انتخاب کنیم

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام به شما
   در کل رشته اورژانس چه خانم باشه چه آقا هیجان و استرس بالایی داره و باید این ظرفیت رو در خودش ببینه
   از پارسال خانم ها رو پذیرش می کنند و مشخص نیست دقیقا برای چه قسمتی هستش و ممکنه بیشتر اپراتور مرکز اورژانس مشغول بشن یا مراکز اورژانس ثابت و این موارد، چون هنوز فارغ التحصیلی بیرون نیومده واقعا مشخص نیست،باز می توایند تحقیق کنید

 4. مرضیه می گوید

  سلام ببخشید من سال دوم است که کنکور میدهم رتبم تومنطقه2حدود23000شده تمام زندگیم هدفم پزشکی یا فیزیوتراپی بود اما الان خیلی ناامیدم ونمیدونم که برم رشته فوریت بخونم ویا پشت کنکور بمانم واگر رشته فوریت های پزشکی پیش بیمارستانی بخونم بعد ازتمام شدن کاردانی میتونم کنکور بدم وپزشکش بخونم

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام به شما
   نا امید نباشید، به هر حال زحمت خودتون رو کشیدین
   رشته فوریت هم رشته خوبی هست ولی باید بررسی کنید ببینید برای این رشته این توان رو در خودتوون می بینید یا نه، هیجان و ظرفیت بالایی میخواد، فرصت شغلی هم احتمالا بد نباشه نسبت به بسیاری از رشته ها، شما همون پرستاری رو در نظر بگیرید با شرایط اورژانسی تر و اقدامات درمانی کمتر
   بله می توانید بعد از کاردانی مجددا کنکور دهید که البته باز اونموقع ببینیم شرایط برگزاری کنکور چی میشه

 5. زهرا می گوید

  سلام. من در کنکور 1400 رتبم شد 2926 منطقه3 و برای پزشکی، شانس پردیس و ازاد و پزشکی تعهدی استانم رو دارم. اما واقعا نسبت به تلاشم رتبم حقم نبود 🙁 و دلم میخواد یه سال دیگه بمونم و رتبه ی خیلی بهتری رو بیارم. از یه طرف هم نگرانم که نکنه سال آینده رتبم خوب نشه و حتی از امسال هم بدتر شه. واقعا نمیدونم چیکار کنم لطف میکنین راهنماییم کنید

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام
   عذرخواهیم از اینکه در زمان مناسبی سوال شما پاسخ داده نشد

 6. آصف می گوید

  سلام . من در کنکور 1400 رتبه 6800 منطقه 2 شدم. خیلی هم برای پزشکی تلاش کرده بودم ولی نشد که بشه. الان نمیدونم پشت کنکوری بشم یا پیراپزشکی انتخاب کنم. راهنمایی کنین لطفا

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام آصف عزیز
   تبریک میگیم بابت تلاش و زحمتتون
   خب پشت کنکور موندن سخته حقیقتا ،یکسال دیگه باید این مسیرو رو بیایید، باید به خودتون ایمان داشته باشید و اراده بسیار بالا برای شروع یکسال دیگه، بررسی کنید شرایط خونوادگی تون رو که تا چه حد آماده هستش برای پشت کنکور موندن، انتخاب رشته مجازی سنجچش رو انجام بدید که حدودی چه رشته هایی قبول میشید و آیا بهشون علاقه دارید یا خیر
   باز این موارد رو بررسی کنید تا حدی به نتیجه میرسید

 7. امیرحسین می گوید

  سلام من متولد 1381 اردیبهشت هستم یک سال عفب افتادم و امسال در 19 سالگی دیپلمم رو گرفتم و اولین کنکورم رو دادم ایا برای سال دیگه باز هم میتونم کنکور بدم با توجه به اینکه یکسال عقب افتادم و تو سن 19 سالگی دیپلم گرفتم؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   از طریق مدرسه روزانه دیپلمتون رو گرفتید؟ یا بزرگسال بوده
   تاریخ معافیت تحصیلی تون تا کی ذکر شده؟

 8. امیر حسین می گوید

  سلام میخواستم کامل بدونم که چگونه سال سوم پشت کنکور بمونم بدون اینکه مشمول سربازی بشم

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام امیر حسین عزیز
   در یکی از رشته های پیام نور ثصبت نام کنید

 9. حسین می گوید

  سلام من تو کنکور 1400 رتبه 16 هزار کسب کردم میتونم تو دانشگاه آزاد حقوق بخونم مثلا دانشگاه آزاد تبریز

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام حسین عزیز
   می توانید انخاب رشته کنیدو حدود رتبه قبولی سال های گذشته رو زا اینترنت دربیارید

 10. مبینا می گوید

  سلام
  ببخشید من امسال درکنکور۱۴۰۰ رتبه ام شش رقمی شدمیتونم سال بعدکنکوربدهم؟واگررتبه ام تک رقمی شد برای من ازطرف سازمان سنجش و آموزش و پرورش مشکلی پیش نمی اید؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام مبینا خانم گرامی
   نگران نباشید مشکلی پیش نمیاد

نظــــر شما چیه ؟

نظرتون در رابطه با مطلب بالا چیه؟

1- نظرات بدون اسم تایید نمی شوند!

2- نظرات خود را به دور از توهین، تحقیر و تمسخر دیگران ارسال کنید.

3- نظرات شما پس از ارسال، حداکثر ظرف چند ساعت توسط مدیریت تائید خواهند شد.

نکته مهم : پاسخ به کامنت ها نظر قطعی نمی باشد و توصیه می شود حتما از منابع مرجع همچون سازمان سنجش، آموزش و پرورش و مراکز دانشگاهی اطمینان لازم را به عمل آورید.

یادت نره ! اسمت رو وارد کن

X   
[تام لند]