چگونه تا 1400 کنکور حذف می شود؟

آخرین جزئیات حذف کنکور تا سال 1400

چگونه تا 1400 کنکور حذف می شود؟

پی سی کنکور : قاسم احمدی لاشکی در گفتگو با مهر گفت: زمان زیادی است که وضعیت کنکور در کشور شرایط سخت و بدی شده است و نه می‌شود این دندان لق را کشید چون جایگزین مناسب تا امروز برای آن پیدا نکردیم و نمی‌توان آن را نگهداشت. با توجه به این میزان استرسی که بر داوطلب، خانواده و کشور ایجاد می‌کند و در شرایط سخت اقتصادی فعلی مؤسسات آموزشی کاسبی می‌کنند و آموزش را به حاشیه رانده اند.

وی افزود: ما در سه روز گذشته نشستی را به همراه دکتر عارف رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی و بنده در دفتر دکتر لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی را در زمینه تعیین تکلیف کنکور داشتیم. البته بنا این نیست که به داوطلبان استرسی وارد شود بلکه مقرر شد که برای این موضوع از منظر کلان و سیاستگذاری نگریسته شود و در نهایت کنکور حذف شود.

 

حذف کنکور در 7 گام 

نماینده مردم چالوس و نوشهر در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: بنا داریم رویه کنکور را از سال ۱۳۹۹ چه در آموزش پزشکی و چه در آموزش عالی تغییر دهیم. به مرکز پژوهش‌های مجلس مأموریت داده ایم که ظرف مدت یک ماه طرح پیشنهادی جایگزینی کنکور را با ۷ محوری که برای آن مشخص کرده ایم، تهیه کند.

وی افزود: پس از تهیه طرح، به مدت یک ماه طرح در کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی بررسی می‌شود و پس از بررسی نهایی به صحن علنی مجلس می‌رود.

احتمال نهایی شدن طرح جایگزین کنکور در سال ۱۳۹۹

احمدی لاشکی اظهار داشت: من خوشبین هستم که بتوانیم این طرح را در سال ۱۳۹۸ نهایی کنیم و در سال ۱۳۹۹ آن را اجرایی کنیم.

 

افزایش نقش دانشگاه ها در سنجش و پذیرش دانشجو

وی درباره ۷ محور طرح پیشنهادی جایگزین کنکور گفت: در محور اول بنا داریم آموزش را از سنجش و پذیرش جدا کنیم. در حال حاضر سنجش دانشجو به دانشگاه می‌دهد و دانشگاه نقشی ندارد، در حالی که در کشورهای توسعه یافته دانشگاه نقش خود را در پذیرش دانشجو ایفا می‌کند.

 

برگزاری چند کنکور به جای یک کنکور

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی یادآور شد: محور دوم تعدد نوبت برگزاری آزمون است. برگزاری کنکور را از یکبار در سال خارج می‌کنیم و بنا این است که حداقل ۴ بار در سال برگزار شود. در حال حاضر در آزمون‌های زبان با برگزاری متعدد در طول سال فشار از روی داوطلب برداشته می‌شود.

 

توجه بیشتر به داوطلبان کارشناسی ارشد و دکترا

وی افزود: در محور سوم، اولویت زمانی را به دوره‌های کارشناسی ارشد و دکتری داده ایم. این آزمون‌ها حساسیت بیشتری دارند و نقش دانشگاه‌ها در آنها باید برجسته‌تر شود.

 

افزایش نقش تاثیر معدل و امتحانات نهایی در پذیرش

احمدی لاشکی درباره محورهای دیگر طرح پیشنهادی جایگزین کنکور گفت: سوابق تحصیلی، معدل کتبی و امتحانات نهایی دانش آموزان باید قابل استفاده و استناد باشد. همچنین در محور دیگر این موضوع مدنظر است که این طرح از سال ۱۳۹۹ قابلیت اجرایی پیدا کند و در نهایت در  کنکور سال ۱۴۰۰ اجرایی شود.

 

سهمیه‌های موجود در کنکور ساماندهی می‌شوند

وی یادآور شد: از دیگر محورهایی که برعهده مرکز پژوهش‌های مجلس گذاشته شده است ساماندهی سهمیه‌ها است که باید به طور کلی درباره آن تصمیم گیری شود. اکنون سهمیه‌ها بی حساب و کتاب است و هر اتفاقی که می‌افتد اینکه برای آن سهمیه قائل شویم باید ساماندهی شود.

 

مصوبات شورای سنجش و پذیرش ملاک عمل برای داوطلبان امسال و سال آینده

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: البته دانش آموزان و داوطلبان امسال و سال دیگر کنکور هیچگونه نگرانی درباره کنکور نداشته باشند چرا که این طرح‌ها برای سال‌های آتی است و برای کنکور امسال و سال آینده ملاک عمل تنها مصوبات شورای سنجش و پذیرش دانشجو است که با امضای سه وزیر ابلاغ شده است.
اظهار داشت: ما در مباحث کلان موضوع کنکور را دنبال می‌کنیم و در زمان مقتضی درباره آن اطلاع رسانی می‌شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید
9 نظر
 1. رامین می گوید

  سلام خسته نباشید خیلی ببخشید میدونم اینجا جاش نیست که اینو بپرسم الان چی میشه کلا یه ماه و نیم به کنکور مونده یعنی زمان کنکور عوض میشه و به تاخیر میوفته یا تو همون زمان اولیه اش باقی میمونه خواهش میکنم اگه شما اطلاع دارید به من هم بگید از این بی تکلیفی نجاتم دهید

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام رامین جان
   اخبار تعویق کنکور 98 را می توانید در مطلب زیر بخوانید
   آیا زمان برگزاری امتحانات نهایی و کنکور 98 تغییر می کند؟
   ولی با توجه به شرایط از نظر ما احتمالش کمه مگر اینکه مصوبه مجلس با موافقت اکثر نمایندگان انجام بگیره و مسئولین هم همراه بشن ک این مورد هم نامعلومه ،ولی در هر صورت زیاد به تغییرات دل نبندین و برنامه تون رو بر اساس همون 14 تیرماه در نظر بگیرید که اگر مهلت بیشتر داده شد که چه بهتر که اگر هم نشد خدای نکرده ضربه نخورید
   در هر صورت پیش بینی می کنیم

  2. حميدرضا می گوید

   سلام خسته نباشید ببخشید یه سوال داشتم تاثیر معدل در کنکور 1400 چگونه است وشامل معدل سه سال میشه یا فقط سال دوازدهم

 2. حميدرضا می گوید

  سلام ببخشید یه سوال داشتم میدونم مربوط نیستتاثیر معدل در کنکور 1400 چگونه است وشامل معدل سه سال میشه یا فقط سال دوازدهم هست لطفا پاسخ بدین به هرکی میگم پاسخ نمیده

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام حمید رضا جان
   فقط معدل امتحانات نهایی تاثیر داره،و در حال حاضر هم برای دوازدهم فقط به صورت نهایی برگزار میشه و فقط سال دوازدهم در کنکور تاثیر داره که شاید در آینده پایه های دیگر هم در صورت نهایی برگزار شدن اضافه بشن

 3. علیرضا نیکرو می گوید

  کنکور لیسانس در سال ۱۴۰۰ در ایران حذف گردد
  دانشگاه ها ادغام شوند
  تحصیل رایگان شود
  دانشجویان لیسانس و دکترا در استان خودشان تحصیل کنند

 4. NNGG می گوید

  سلام آیا امکان برداشته شدن کنکور تا سال 1401هست؟؟؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام دوست عزیز
   از نظر ما که احتمالش کمه شاید یه تغییراتی داده بشه ولی بعیده با این سیستم آموزشی بتونند کنکور رو بردارند

 5. علیرضا نیکرو می گوید

  کنکور لیسانس و کنکور دکترا را تا سال ۱۴۰۵ در ایران حذف کنید

نظــــر شما چیه ؟

نظرتون در رابطه با مطلب بالا چیه؟

نظرات شما پس از ارسال،حداکثر ظرف چند ساعت توسط مدیریت تائید خواهند شد

ایمیل شما در سایت منتشر نمی شود و تنها برای پاسخ احتمالی در نظر گرفته می شود.